Nederlandse export daalt door crisis Kom kijken!^ Economie Recordomzet op beurs Hoezo kinderarbeid? Italië gaat volgende week dinsdag plat Hoge rente bezorgt Zweden nachtmerries 'Slechte sfeer dodelijk voor creativiteit' DINSDAG 6 OKTOBER 1992 8 'Havens België worden bevoordeeld' Rotterdam» Belgische havenbedrijven kunnen door indirecte subsidies goedkopere tarieven rekenen dan de bedrijven in Rot terdam. Dat komt omdat Belgische overheden de investeringen in haventerreinen, kades en rail- en binnenvaartfaciliteiten niet of slechts ten dele doorberekenen aan de stuwadoors. Dat blijkt uit een onderzoek van het Brusselse bureau Price Waterhouse Plant Location, dat is gehouden in opdracht van het Gemeente lijk Havenbedrijf van Rotterdam en het ministerie van verkeer en waterstaat. Omgerekend in containerbehandelingen is de ha ven van Zeebrugge 58 gulden per diepzee-container goedkoper dan Rotterdam en de haven van Antwerpen 24 tot 27 gulden goedkoper. Exportbedrijven ongerust over uitvoer soest De Nederlandse Export Combinatie (NEC) in Soest, een bundeling van 550 exporterende Nederlandse bedrijven, maakt zich ernstig zorgen over de ontwikkeling van de uitvoer. De groei blijft dit jaar beperkt tot minder dan twee procent en de vooruitzichten voor volgend jaar zijn niet erg hoopgevend, stelt de NEC in een verklaring. „Dit jaar blijft de Nederlandse export alleen maar op peil omdat ondernemingen een deel van de mar ge hebben ingeleverd", aldus NEC-directeur Middelkoop. NAM vindt gas in Munnikezijl assen De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) heeft bij een proefboring in het Friese Munnekezijl aardgas in de bodem aangetroffen. De NAM heeft dat gisteren mede namens Mobil en Energiebeheer Nederland (EBN) bekendgemaakt. Het gas is aangetroffen in een zandsteenlaag. Metingen in het boorgat en onderzoek aan monsters uit het op ruim 3.400 meter diep gele gen zandgesteente wijzen op een bel van tussen de 10 en 15 mil jard kubieke meter. De put zal binnenkort worden getest. Aan de hand van de resultaten van de produktietesten zal een meer nauwkeurige schatting van de reserve worden gemaakt. Pond weer naar historisch dieptepunt Het Britse pond sterling is gisteren wederom naar een historisch dieptepunt gedaald: de munt noteerde niet meer dan 2,67 gulden op de internationale geldmarkten. De uitvoer van Nederlandse produkten naar met Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, Spanje en Italië begint als gevolg van de valutacrisis af te nemen. komen slechts aarzelend bin- den haag gpd De nieuwste daling van het pond wordt geweten aan de voortdurende onzekerheid over het economisch beleid van de Britse regering. De stand van gisteren was een verlies van 5,4 cent ten opzichte van de slot- koers van vrijdag. Er werden geen pogingen ondernomen om de val van het pond via in terventies of verhogingen van de (daggeld)rente te breken. Volgens de werkgeversvereni ging in de metaalsector (FME) gaat de uitvoer moeizaam. Woordvoerder G. Beunk: „We hebben de indruk dat er minder bestellingen worden geplaatst. Maar we beschikken pas over een maand over harde cijfers". Ook het Produktschap voor de Zuivel spreekt van een 'onrusti ge markt'. J. Zervaas: „Orders Volgens de Nederlandse Ex port Combinatie (NEC), waar van 550 ondernemingen lid zijn, krijgen vooral onderne mers in de machinebouw- en de levensmiddelenindustrie minder opdrachten binnen. Volgens directeur T. Middel koop doen de lage valuta de uit voer van Nederlandse produk ten de das om. „Onze produk ten zijn altijd al duurder in die landen. Nu de valuta minder waard zijn geworden, denken consumenten daar wel twee keer na voor ze bijvoorbeeld Nederlandse kaas kopen". Volgens Middelkoop blijft de groei van de export dit jaar met anderhalf tot tweeëneenhalf procent achter. In plaats van drie tot vier procent zou de ex port slechts met anderhalf pro cent groeien. AMSTERDAM ANP Door onrust op valutamarkten zet tot 5,2 miljard gulden. Op 17 september, drie dagen voor de Franse volksraadpleging, be reikte de omzet een climax van 8,8 miljard. Later in de maand zakten de omzetten naar nor male proporties terug. De totale omzet in Amster dam kwam in september uit op 78,3 miljard tegen 32,3 miljard in augustus. Dat is een record. Op de aandelenmarkt ging 14,5 miljard om, op de obligatie- markt 63,8 miljard. Op de offi ciële parallelmarkt bedroeg de omzet 49,1 miljoen. De aandelenkoersen konden per saldo iets herstellen. De CBS koersindex kwam eind septem ber uit op 196,8 tegen 192,6 een maand eerder. Financiële waar den waren hoger, omdat zij konden profiteren van de Eu ropese valutaperikelen. De septembermaand betekende voor de financiële markten het definitieve einde van de zomer vakantie. Onrust op de valuta markten was de allesbepalende factor. De sterke Duitse mark bleef overeind ten koste van zwakkere valuta als de peseta, de pond en de Italiaanse lire. Die onrust werkte door op de Amsterdamse beurs, waardoor de omzetrecords op de effec tenbeurs enkele malen sneuvel den. De koersen in zijn alge meenheid trokken iets aan, zo bleek uit het maandoverzicht van de beurs. Na de aankondiging van de Duitse renteverlaging in combi natie met de afwachting van de uitslag van het Franse referen dum over Europa steeg de om- Sfeermanager strijkt ruzies glad bij Noordhollands bedrijf Quito In Nederland speelt zo'n jochie met zijn vriendjes of maakt hij met al dan niet frisse tegenzin sommen of dictees op de basisschool. Zo niet in Ecua dor, waar maar liefst driehon derdduizend kinderen onder de achttien door hun ouders wor den ingezet om het gezinsbud get op te krikken. Op de foto, genomen in de hoofdstad Quito, is een dreumes druk doende met het schoenenpoetsen bij iemand die zich de luxe van glanzende instappers kan veroorloven. In het Zuidamerikaanse Ecuador mogen jonge kinderen niet wer ken. De maatschappelijke wer kelijkheid is echter anders... foto CORRESPONDENT De drie Italiaanse vakbonden CGIL, CISL en UIL hebben gisteren besloten een nationale staking te organiseren tegen de bezuini gingsoperatie van de regering-Amato. Met uitzondering van de ambtenaren zullen vol gende week dinsdag alle werknemers (on geveer 9 miljoen) het werk neerleggen. De leider van de drie verenigde vakbon den, Bruno Trentin, sprak gisteren niet van een politieke staking, maar van een staking voor de door de bonden ingediende tegen- begroting. Hij dreigde meerdere nationale stakingen te zullen organiseren als de rege ring de plannen van de bonden niet in overweging neemt. De vakbonden willen een eerlijkere ver deling van de lasten en stellen een financië le manoeuvre voor waarvan de kern een 'gedwongen lening' is van de Italiaanse spaarders naar draagkracht aan de staat. In de praktijk willen de bonden dat de geld markten worden gesloten, dat Italië zich de finitief terugtrekt uit het EMS, een verbod wordt uitgevaardigd op de vrije circulatie van spaargeld, de staatsschuld wordt bevro ren en de rentevoet drastisch wordt ver laagd. De kans dat hiermee de sociale rust wordt afgedwongen, lijkt echter klein; hon derdduizenden spaarders zullen zich keren tegen het voorstel van de bonden. Hypotheektarief gestegen tot 24 procent De Zweden zijn in de ban van de hoge rente. Dat geldt niet al leen voor president Dennis Bengtson van de Riksbank, de Zweedse centrale bank. Ook de Svenssons - de Zweedse familie Doorsnee - en de nationale cap tains of industry volgen de fluc tuaties van de daggeld rente met meer dan gemiddelde belang stelling Die interesse laat zich gemak kelijk verklaren. Veel Zweden hebben een dezer dagen hun hypotheek moeten verlengen. De rente daarop is indirect ge koppeld aan de daggeldrente en die maakte de afgelopen weken rare sprongen. Twee weken ge leden prijkte het tarief zelfs even op 500 procent. Inmiddels heeft de situatie zich weer enigszins gestabiliseerd op het nog altijd hoge tarief van twin tig procent. Zo is de hypotheekrente, die enkele maanden geleden nog dertien procent bedroeg, bijna verdubbeld tot 24 procent bij een rentevaste periode van drie maanden. Alternatief is een ren te van zeventien procent, maar dan moet je de hypotheekrente wel meteen vijf jaar vastzetten. Ondanks de grote kloof kie zen veel huizenbezitters voor de duurdere verlenging met drie maanden. Het moet wel zeer raar lopen wil het rentepeil bin nen drie maanden niet verder zijn gezakt, zo redeneren zij. Huishoudbudget De hoge rente betekent een forse aanslag op het huishoud budget van Zweedse gezinnen. Uit berekeningen van Konsu- mentverket, de Zweedse even knie van onze Nationale Om budsman, blijkt dat een gemid deld gezin (man, vrouw, twee kinderen) met een eigen huis en een inkomen van 28.000 kroon (8.680 gulden) per maand mo menteel 2.133 kroon (661,23) tekort komt. Volgens Elisabeth von Silvers van Konsumentver- ket zitten veel Zweedse huizen bezitters daardoor in financiële problemen. Zeventig procent van de Zweden heeft wel ergens een lening lopen. Per hoofd van de bevolking was er in 1990 sprake van een gemiddelde schuld van 250.000 kroon (ruim 80.000 gulden). Dat persoonlijke faillissemen ten tot nu toe zijn uitgebleven hangt grotendeels samen met het milde sociale klimaat in Zweden. Er is een speciale over heidsinstantie in het leven ge roepen die zich bekommert om met geldproblemen: Kronofogde. Deze instelling koopt onderpanden op en treft vervolgens een betalingsrege ling. Een groot deel van de mensen die bij Kronofogde terechtko men, is het slachtoffer van de recessie die Zweden nu al twee jaar teistert. Zij behoren tot het groeiende aantal werklozen in een land dat tot 1990 bekend stond om zijn lage werkloos heid. Inmiddels is het aantal mensen zonder werk opgelopen tot zes procent van de beroeps bevolking, een percentage dat in werkelijkheid volgens som migen nog hoger ligt. Jaarwinst Ook veel bedrijven lenen geld tegen tarieven die indirect zijn gerelateerd aan de daggeldren te, het tarief waartegen banken geld lenen bij de Riksbank. In sommige gevallen, zoals bij Skanska AB, het grootste bouw en vastgoedbedrijf van Zweden, leidde dat tot excessen. Skanska moest de afgelopen weken en kele dagen achtereen dagelijks 100 miljoen kroon (31 miljoen gulden) aan rente ophoesten. Het bedrijf heeft reeds laten we ten dat daardoor in een klap de hele jaarwinst zal worden weg- Vooral financiële instellingen hebben het momenteel zwaar. Het aantal probleemkredieten bedraagt momenteel 70 miljard kroon (21,7 miljard gulden). Eind dit jaar zal volgens Pieter van den Akker, plaatsvervan gend hoofd van ABN Amro Sverige, de 100 miljard (31 mil jard) worden overschreden. De vier grootste banken (SE Banken, Handelsbanken, Nord- banken en Gotabanken) heb ben alleen al voor 16 miljard gulden aan probleemkredieten in portefeuille. Nordbanken, de op twee na grootste bank, in meerderheid eigendom van de staat, kwam als eerste in de pro blemen. Inmiddels heeft de staat het eigen vermogen van de bank met 20 miljard kroon (6,2 miljard) moeten versterken en is het slechtste gedeelte on dergebracht in een nieuwe dochteronderneming Securem. Voor het gezonde deel wordt momenteel een koper gezocht. Gotabanken, de op drie na grootste bank, is inmiddels fail liet. De regering weigerde een bedrag van 3,5 miljoen kroon (1,1 miljard gulden) aan nieuw kapitaal beschikbaar te stellen. Wel staat de overheid garant voor de verplichtingen van de bank. Handelsbanken en SE Banken ontsprongen tot nu toe de dans, ook al staan hun winst en momenteel sterk onder druk. Faillissementen Overigens sluit een commis saris van Riksbanken, de Zweedse centrale bank, niet uit dat de werkelijke omvang van de verliezen pas op termijn dui delijk wordt. Veel geldschieters, waaronder SE Banken, hebben onroerend goed waarvan de ei genaren niet meer in staat ble ken aan hun verplichtingen te voldoen, te duur gekocht en on dergebracht in speciaal daartoe opgerichte dochterbedrijven. Aangezien banken vastgoed maximaal drie jaar mogen vast houden en de onroerend-goed- prijzen nog steeds onder druk staan, sluit zij nieuwe faillisse menten binnen de financiële wereld niet uit. De naweeën van deze finan ciële crisis komen extra hard aan nu Zweden een intentiever klaring heeft ondertekend om binnen enkele jaren toe te tre den tot de EG. De waarde van de kroon is inmiddels gekop peld aan die van de ECU, de Eu ropese munteenheid die vol gens het Verdrag van Maas tricht uiterlijk 1 januari 1999 binnen de EG alle andere valu ta's moet vervangen. Als gevolg van deze officieuze koppeling en de onrust binnen het Europese Monetaire Sys teem (EMS) hebben valutahan delaren de waarde van de kroon de afgelopen weken sterk doen dalen. Zij gaan ervan uit dat de valuatie van de kroon onont koombaar is en hebben daartoe massaal kronen verkocht. Om tegengas te geven hanteert de Riksbank het (daggeld) rentewa pen, hetgeen bij veel Zweedse bedrijven en particulieren het water tot aan de lippen heeft doen stijgen. Het voordeel is buitenlandse banken hun kro nen iets langer vasthouden. Cruciale vraag is hoelang minis ter-president Carl Bildt en cen- trale-bankpredient Bengtson deze weg kunnen blijven be wandelen. Lars Qunnar Aspman van SE Banken houdt het op maximaal twee drie dagen... Werken in een ruimte met een licht behangetje, leuke posters en veel planten. Er wordt soms van alles bedacht om mensen met plezier te laten werken. Di recteur Cor Berghuys van CLB Electronics ging nog verder. Hij benoemde een 'sfeermanager', iemand om de sfeer op het werk serieus in de gaten te houden. De 37-jarige Tonny Roosen- schoon heeft bij het Noordhol landse bedrijfje in De Rijp on der meer tot taak problemen aan te horen, ruzietjes glad te strijken en een slecht humeur te laten verdwijnen. Roosen- schoon noemt zichzelf een soort 'moederfiguur'. „Als er iets is, komen mijn collega's naar me toe. Maar je moet niet denken dat hier alleen maar mensen rondlopen met giganti sche problemen. Soms heeft ie mand alleen maar een slecht humeur en is een praatje ge noeg". De meeste mensen in het be drijf zeggen het nu gewoon te vinden dat er een sfeermanager is. Roosenschoon: „Maar in het begin stonden mijn collega's er wat onwennig tegenover". Een collega vertelt: „Toen ik hier kwam werken, werd me verteld dat ze een sfeermanager had den. Ik dacht echt dat het een geintje was. Maar nu vind ik het eigenlijk heel gewoon. Het is prettig dat je weet dat er altijd iemand is die bereid is te luiste- Maar Roosenschoon heeft geen dagtaak aan de 'sfeerbe waking'. Ze werkt voor de rest op de produktie-afdeling. Als het nodig is, kan ze echter rustig de tijd nemen voor een van haar collega's. Soms is een kwartiertje al genoeg, zegt di recteur Cor Berghuys. „Ze kan het ook beter tussendoor doen. Want als je een bordje ophangt met de tekst: open van negen Sfeermanager Tonny Roosenschoon (links) is als een moeder voor haar collega's van CLB Electronics in De Rijp. „In het begin stonden mijn collega's er wat onwennig tegenover", zegt ze. foto cpd roland de bruin nog steeds mensen bij. Er zijn krukken nodig om te kunnen collega's die het kleine van vroeger gewend zijn, toen ieder een elkaar kende. Ie kon nog eens voor een praatje naar me neer Berghuys stappen, maar dat gaat nu moeilijker. Vooral omdat het vaak om van die din gen gaat die niet belangrijk ge noeg zijn om ermee naar de di recteur te gaan, maar waar je toch over wilt praten In zulke gevallen kan Roosen schoon poolshoogte nemen. Zo kon ene Wim (31) zijn werk niet geheel zelfstandig doen. Op de produktie-afdeling is het ge bruikelijk dat mensen af en aan naar het magazijn lopen. Voor Wim was dat een probleem. Door een handicap heeft hij tot tien, werkt het systeem toch niet". CLB Electronics is een bedrijf dat zich bezighoudt met de pro- duktie en verkoop van elektro nische apparatuur voor bijvoor beeld beveiliging of oproepsys temen in ziekenhuizen. Volgens Berghuys is het belangrijker dat zijn werknemers nieuwe elek tronische snufjes uitvinden. „Ze moeten prettig werken, want een slechte sfeer is dodelijk voor de creativiteit en het bedenken van nieuwe ideeën Het bedrijf heeft 34 werkne mers met dochterondernemin gen in Culemborg, Brussel, Wormermeer en Eastbourne (Engeland). Roosenschoon: „Op de produktie-afdeling komen er lopen. Hij had zijn handen niet vrij om spullen te pakken en moest zijn collega's voortdu rend vragen of zij iets voor hem wilden halen. Wim: „Ik had wel door dat het zo niet ging. Mijn chef had dat ook al gezegd. Maar ik wilde heel gr^ag blijven. Ik ben naar Tonny gegaan en zij is naar de directie gestapt met het voorstel een karretje voor mij te laten maken waar ik mijn spullen op kan leggen. Dat is gelukt en nu kan ik gewoon blijven. Ik had wel zelf naar de chef kunnen gaan, maar die had zijn mening al gezegd. Nu werd het pro bleem uit een andere invals hoek bekeken." '<n ;!I*V

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8