Tekort aan personeel in 'Bullebak' Wil de 'echte' Relus ter Beek opstaan Binnenland Rijk heeft te weinig geld voor sociaal beleid douane KRAS SterVakpHties KLASSIEK ITALIË Eerste griepprik voor Van der Louw FNV-leden Philips toch achter reorganisatie 'Tekort aan personeel bedreigt kernonderzoek' DINSDAG 6 OKTOBER 1992 Aantal voertuigen blijft sterk groeien voorburg In Nederland reden op 1 augustus 5,569 miljoen per sonenauto's rond. Dat is 1,6 procent meer dan een jaar eerder. Het aantal motorfietsen is in een jaar tijd gegroeid tot 191.000, 21,9 procent meer dan in 1991. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal bedrijfsauto's steeg van 605.000 tot 645.000. Al met al groeide het aantal motorvoertuigen met 2,7 procent tot 6,536 miljoen. Politieman pikte flesje deodorant enschede De burgemeester van Enschede heeft een 43-jarige brigadier van politie buiten functie gesteld in verband met dief stal. De man heeft in zijn vrije tijd een flesje deodorant ter waar de van 5,95 gulden uit een supermarkt ontvreemd. De politie van Enschede heeft dit gisteren bekendgemaakt. Gestolen geld per expresbrief terug eede» Een 25-jarige man uit Oosterhout is gisteren door de poli tie aangehouden omdat hij een week eerder 5.000 gulden had weggenomen uit de geldlade van het postagentschap te Eede. Hij liet het geld via exprespost dezelfde dag terugbezorgen, ver gezeld van een brief die hij ondertekende met 'De Boef. Daarin schreef hij dat hij het geld had meegenomen, omdat hij tien mi nuten had staan wachten in het postagentschap, terwijl de geld lade open stond. De man had met zijn daad de beheerster een lesje willen leren. Aanklagen dierenarts wordt mogelijk den haag Dierenartsen kunnen voortaan worden aangeklaagd als zij tekort schieten in wat van hen als arts verwacht mag wor den. De klachten kunnen worden ingediend bij het onafhanke lijke veterinair tuchtcollege in Den Haag, dat gisteren is geïnstal leerd. Wie het oneens is met de uitspraak van het college, kan in beroep gaan bij het veterinair beroepscollege. Ook dat is giste ren geïnstalleerd. Ook de aangeklaagde kan in beroep gaan te gen de uitspraak. De zittingen van beide colleges zijn openbaar. Beroep OM tegen vonnis agenten Amsterdam Het Openbaar Ministerie in Amsterdam heeft hoger beroep ingesteld tegen het vonnis van de rechtbank in het pro ces tegen twee van drugshandel verdachte politiemensen. De rechtbank besloot vorige week dat de twee niet mochten worden vervolgd, omdat er grove fouten waren gemaakt in de proces gang. De rechercheurs leken daarmee de dans van een vervol ging te ontspringen. Door het beroep moeten ze toch weer voor de rechter verschijnen. Benzine en diesel morgen goedkoper Rotterdam Benzine en diesel worden morgen 1 cent per liter goedkoper. De adviesprijs aan de zelftank wordt voor super 1,94 gulden, voor super plus loodvrij 1,82 gulden en voor euro lood vrij 1,78 gulden. Diesel gaat 1,11 gulden per liter kosten. Dit heeft marktleider Shell gisteren bekendgemaakt. Bodybuilder dood na gebruik pillen dirksland» Een 33-jarige professionele bodybuilder uit het Fran se Lyon is zondag in Dirksland overleden na het gebruik van te veel vochtonttrekkende pillen. De sportman werd in een restau rant. In het ziekenhuis van Dirksland raakte hij in coma. Hij overleed later. De man had zaterdag meegedaan aan een wed strijd in Den Haag. Er is te weinig geld voor een goed sociaal beleid bij de douane, onderdeel van het ministerie van financiën. Dat beleid is nodig, nu er bij de douane 1400 arbeids plaatsen verdwijnen als gevolg van het wegvallen van de binnengrenzen in de EG. Over het merendeel van de kosten voor een sociaal beleid zal een volgend kabinet moeten beslissen. Dit blijkt uit mededelingen van staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) aan de Kamer. De bewindsman zegt dat er voor de jaren 1992-1998 totaal 56,8 miljoen gulden is vrijgemaakt voor het sociale beleid. In de meerjarenramingen is tussen nu en 1995 echter maar 22,2 miljoen gulden vastgelegd. De staatssecretaris doet zijn mededelingen in het ka der van een wetsvoorstel inzake de BTW. Als de bin nengrenzen in de EG wegvallen zal het BTW-tarief gel den in het land waar het produkt aankomt. Voor een goede controle gaan de belastingdiensten van de EG-lidstaten gegevens uitwisselen. Dat zal ge beuren op basis van de administraties van bedrijven. Ondernemingen moeten elk kwartaal melden aan wie er geleverd is. Op elke factuur dient een BTW-nummer te staan. Van Amelsvoort zegt dat het nieuwe systeem wel in gewikkeld is maar dat tegelijk admistratieve handelin gen die nu plaatsvinden vervallen, evenals oponthoud aan de grenzen. Voor een goede controle zal het rijk 76,5 miljoen gulden moeten investeren in een compu tersysteem. Zelfs dan treedt echter nog een netto be sparing voor de overheid op van bijna 35 miljoen gul den per jaar. De staatssecretaris laat de Kamer weten zo n haast te hebben met het wetsvoorstel, dat hij niet wil wachten totdat de Kamer ook akkoord is gegaan met een nieuwe indeling van goederen en produkten in het hoge of het lage BTW-tarief. Die nieuwe indeling vindt plaats op basis van EG-besluiten. Semi-hotelfunctie Grenshospitium bedreigd Het Grenshospitium voor asielzoekers in de Amsterdam se Bullewijk heeft volstrekt onvoldoende personeel. De door staatssecretaris Kosto (justitie) zo geroemde 'semi- hotelfunctie' van het hospitium, dat door de gevangenis achtige aanblik de bijnaam 'Bullebak' kreeg, komt daar door volstrekt niet tot zijn recht. n haag gpd Wegens het personeelstekort is er met name in de weekeinden geen ruimte en tijd voor activi teiten van de bewoners. Het ge volg is een toenemend aantal calamiteiten, zoals vechtpartij en en vernielingen. Dit schrijft de dienstcommissie van het Grenshospitium in een brief aan de kamercommissie voor Justitie. In het Grenshospitium wor den vreemdelingen, onder wie vrouwen en kinderen, vastgezet die op Schiphol niet in aanmer king zijn gekomen voor een asielverzoek, en zo snel als mo gelijk het land weer uitmoeten. Ook worden er illegalen en uit geprocedeerde asielzoekers op- Zeer interessante 12-daagse CULTUURREIS vertrek: alléén 19 en 26 oktober a.s. Ronduit spectaculair geprijsde SLECHTS 36 snelle beslissers! Een complete en uiterst interessante CULTUURREIS naar ITALIË. Omdat het een GEANNULEERD KONTIN- GENT betreft gaat de reis voor „be neden de kostprijs" in de aanbieding! De uitvoering ge schiedt, als EXTRAATJE, ook nog eens niet per „gewone" touringcar, maarper ROYAL CUSS. En dat bete kent binnen een gewone maat tou ringcar slechts 36 stoelen staan opgesteld met dus extra veel been ruimte. De touringcar is verder voor zien van luchtvering, minibar met koffiemachine en toilet Een korte samenvatting 5e dag: Schitterende dag met bezoe ken aan PERUGIAen ASSISI, twee hi storische plaatsen In Perugia ziet u de Dom, Etruskenboog en het schil dersmuseum. Assisi is ae stad van St. Franciscus met de „dubbele" kathe draal en de St Chiara 6e dag: Heerlijke vrije dag in Torricel- la, onze standplaats, direct aan het Meer van Trasimeno. 7e dag: Op naar FLORENCE, de i de r in hand De oude stad is één groot openluchtmuseum met Dom, Bapti sterium. Santa Croce en beroemde Ponte Vecchio 8e dag: Bezoek aan Arezzo, hoofd stad van de provincie Toscane Het middeleeuwse centrum is nog geheel intact met o.a. de mooiste Romaanse kerk van Italië. 9e dag: Excursie aan Orvieto, de schitterend gelegen oude „Pausen- stad" met zijn bijzondere geschiede- 10e dag: Bezoek aan PISA met het beroemde Plein der Wonderen (waarop de Scheve Toren) We over nachten vandaag aan de kust 11e dag Door Noord-ltalië en dwars door het Zwitserse hooggebergte naar Duitsland voor diner en over nachting. 12e dag: Om 16.00 uur aankomst in Nederland. Na de koffietafel brengen we u naar uw opstapplaats terug. rijden naar Zuid-Duitsland overnachting. 2e dag: Via München, het Oosten rijkse Inntal over de Brennerpas en langs Verona naar Cavallino, vlak bij Venetië. 3e dag: De hele dag bezoek aan Ve netië, een volstrekt unieke stad. Dom, San Marcoplein, Dogenpaleis en de paleizen aan het Canal Grande zijn fantastisch mooi. 4e dag: In rustig tempo njden we naar het Meer van Trasimeno, de plaats waar in de oudheid Hannibal en Fla- minius hun heroïsche strijd leverden. Hier blijven we 6 nachten. Bij de reissom van fl .095,-00 is het volgende inbegrepen: de hele reis per ROYAL CLASS touringcar met 36 zeer ruim verstelbare fauteuils, airco, minibar met koffiemachine en toilet diensten eersteklas chauffeur diensten eersteklas Nederlandse reisleider/ster de hele reis kamers met douche en wc de hele reis op basis van halfpension d w z. diner, logies en ontbijt alle excursies zoals beschreven afscheidskoffietafel laatste dag in Nederland tolgelden, reisbelastingen en btw KAN HET ECHT NOG UITGEBREIDER VOOR MAAR 1.095.- Niet in begrepen: lunches, eventuele entrees tijdens de eventuele reisverzekering. ER IS VAN DEZE REIS EEN UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING VERKRIJGBAAR KRASfW» ANVR Inlichtingen/boekingen: Ritsevoort 52,1811 DP Alkmaar Telefonisch boeken: 072-158060 (tot 21.00 u.M) gesloten, in afwachting van mo gelijkheden om hen uit te zet ten. De dienstcommissie heeft grote kritiek op het voorstel van het ministerie om volgend jaar de bewegingsvrijheid van de be woners in het weekeinde terug te brengen van veertien uur per dag tot negen uur. Dat zou be tekenen dat ze dan vijftien uur per dag opgesloten worden op hun kamer. Dit voorstel is onverteerbaar en in strijd met de uitgangspun ten die ten grondslag liggen aan het ontstaan van het Grenshos pitium, aldus de dienstcommis sie. De dienstcommissie vindt dat er zeventien personeelsle den bij moeten komen. Stichting van Centrumpartij onder de loep den haag «gpd De fiscale inlichtingen en op sporingdienst (FIOD) heeft on derzoek gedaan naar de vorige week opgeheven Stichting On dersteuning Tweede Kamerfrac tie Centrumpartij. De stichting viel tot medio 1986 onder verantwoordelijk heid van het huidige kamerlid voor de Centrumdemocraten Janmaat. Tot op dat moment zat Janmaat voor de Centrum partij in de Kamer. Na interne ruzies splitste de partij zich. De FIOD kwam in actie nadat werknemers van de stichting in 1986 loon opeisten. Toen bleek de stichting geen cent in kas te hebben. Daarbij ontstond het vermoeden dat deze was leeg gehaald door Janmaat. Het onderzoek wees uit dat er forse bedragen waren gedecla reerd bij de stichting. Janmaat zou de stichting ook ten on rechte huur hebben laten beta len. Hard bewijs voor de mis standen werd echter niet ge vonden. den haag André van der Louw moest er gisteren als eerste aan geloven. Als CARA-patiënt be hoort hij tot de mensen die ern stige schade van griep kunnen ondervinden. In Den Haag ging met de prik voor Van der Louw een groie voorlichtingscampagne over het nut van een griepvacci natie van start. In de maand ok tober zullen risicopatiënten via radio, TV en folders worden aan gespoord om bij hun huisarts een griepprik te gaan halen. De actie is georganiseerd door de Neder landse Influenza Stichting. Per winter wordt 6 procent van de bevolking ziek door griep. Men sen die extra risico lopen, zijn vooral CARA-patiënten, hartpa tiënten en mensen met diabetes. Naar schatting gaat het hier om ruim twee miljoen Nederlanders. FOTO ANP ED OUDENAARDEN «bureau GPD Gemeeirschappeti(ke Pe«d*nst Nederlanders drinken steeds minder alcohol Het aantal alcoholgebruikers in Nederland is sinds 1986 ge daald. De gebruikers zijn bo vendien minder gaan drinken. Dat blijkt uit de gisteren ver schenen derde evaluatie van de campagne 'Drank maakt meer kapot dan je lief is'. Bijna ne genhonderd mensen zijn over alcohol ondervraagd. Dronk de gebruiker in 1986 nog gemiddeld 8,4 glazen in de week, nu ligt dat gemiddelde op 7,3 glazen. VMia mannen zijn minder gaan innemen: hun ge bruik daalde van 10,8 glazen naar 9,1 in de week en dat van vrouwen van 5,6 naar 4,9. Ook bij jongeren daalde het gebruik: van gemiddeld 8,2 glazen per week tegen 7,3 per week. Bijna drie op de vijf mensen tussen 15 en 60 jaar hebben het afgelopen jaar wel eens alcohol vrij bier gedronken: gemiddeld 1,9 glazen per week en vaker buitenshuis dan thuis. Alcohol vrij lijkt eerder een alternatief voor de alcoholgebruiker dan voor de niet-drinker. Net als zes jaar geleden vindt één op de zes ondervraagden dat ze eigenlijk minder moeten drinken. Van degenen die dat proberen, blijkt tweederde suc cesvol. Zes jaar geleden was nog maar 45 procent. Twee op de vijf mensen ziet alcoholgebruik als een pro bleem in de samenleving. Na kleine criminaliteit (73 procent) en hard-drugs (61 procent) scoort alcoholgebruik daarmee het hoogst. Inmiddels is het beeld ontstaan dat alcohol mag, mits het niet ten koste gaat van anderen. ossanp Een ruime meerderheid van de FNV-leden bij Philip Lighting in Oss heeft gisteren in gestemd met het bereikte onderhandelings resultaat over de overplaatsing van de afde ling TL-armaturen naar het Franse Nevers. Verdere acties zijn daarmee van de baan. Bestuurder J. Cuperus van de Industrie bond FNV heeft dit gisteren meegedeeld. Philips plaatst de afdeling over naar Frankrijk, omdat dit volgens de onderne ming de enige mogelijkheid is om de kosten aanzienlijk te drukken. In Nevers heeft Phi lips al een soortgelijke fabriek. Aanvankelijk zouden daardoor al op korte termijn in Oss 180 van de ongeveer 1.000 arbeidsplaatsen verdwijnen. De Industriebond FNV verzette zich daartegen. Afgelopen vrijdag legden de werknemers in Oss het werk neer. Spoedoverleg daags daarna leidde tot een compromis. Philips plaatst de afdeling wel over, maar een deel van de werkzaamheden blijft vooralsnog gehandhaafd in Oss. De 60 betrokken werk- krijgen de mogelijkheid om te be wijzen dat de kostprijs daadwerkelijk kan worden verlaagd. Voor de overige 120 werk nemers wordt in de Philips-fabriek in Oss vervangend werk gezocht. Philips heeft de toezegging gedaan dat er tot en met 1993 geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Ook wil Philips een aantal werknemers met een tijdelijk dienstverband een vast contract aanbieden. Volgens Cu perus is het oorspronkelijke doel welliswaar niet bereikt, maar blijven er voldoende pluspunten over om het compromis te aan vaarden. Oud-politicus Berkhouwer (73) overleden Oud-kamerlid en -Europarle mentariër Comelis Berkhouwer (WD) is zondagnacht in een ziekenhuis in Alkmaar op 73-ja- rige leeftijd overleden. Berkhouwer begon zijn poli tieke loopbaan in 1949 als ge meenteraadslid in Alkmaar. In 1956 kwam hij voor zijn partij in de Tweede Kamer, waar hij tot 1979 actief was. Landelijke bekendheid ver wierf Berkhouwer vooral in zijn functie van Europarlementariër. Hij werd dat in 1963, toen een dubbellidmaatschap van Twee de Kamer en Europees parle ment nog mogelijk was. In zijn Europese periode was hij hij vice-voorzitter (1966- 1969) en later voorzitter van het Europees parlement (1973- 1975). De WD'er was een harts tochtelijk pleiterbezorger van de Europese zaak. Berkhouwer was drager van vele nationale en internationale onderscheidingen. Hij was on der andere Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, drager van het Italiaanse Grootkruis Orde van Verdienste en de gouden medaille van het Europees Parlement. ECN vraagt Economische Zaken om geld Delft een hoogleraar wordt aan gesteld in de nucleaire techniek- Op de universiteit kan men nu wel nucleaire fysica studeren, maar geen nucleaire techniek. Deze laatste afdeling werd tien jaar geleden opgeheven. Ook denkt het centrum aan een vergroting van de mobiliteit binnen het personeelsbestand en het aantrekken van deskun digen uit het buitenland. Een andere mogelijkheid is onder zoekers voor een half jaar in het buitenland te detacheren om ze zo verder op te leiden. Op die manier hoopt men het personeelsbestand meer in evenwicht te brengen. De voor gestelde maatregelen gaan extra geld kosten. Daarom heeft het ECN Economische Zaken ge vraagd 15 miljoen gulden ter beschikking te stellen. Een dreigend tekort aan vak kundig personeel brengt het kernonderzoek in Nederland in gevaar. Dat zegt A. Versteegh, hoofd van de afdeling nucleair onderzoek van het Energieon derzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten. Het centrum heeft het ministerie van econo mische zaken geld gevraagd voor de opleiding van jonge mensen. Volgens Versteegh is er een groot verloop onder de 120 mensen die zich met nucleair onderzoek bezig houden. De komende drie jaar zullen 40 tot 45 mensen in de VUT belanden. Het ECN wil daarom jonge mensen intern gaan opleiden. Verder wil het ECN dat er aan de Technische Universiteit in den haag margreet vermeulen Het gekrakeel over het advies van de com- missie-Meijer om de dienstplicht te hand haven krijgt een venijnig staartje. Want commissie-voorzitter Wim Meijer zint op wraak, nu de politiek èn de ambtenarij de vloer aanvegen met zijn rapport 'Naar een dienstplicht nieuwe stijl'. Relus Ter Beek, minister van defensie, wordt de gebeten hond. Meijer is woest op Ter Beek, omdat de bewindsman met twee monden spreekt. Het officiële standpunt van Ter Beek is dat het „NAVO-verdragsgebied niet langer wordt bedreigd", zoals Ter Beek het zo prettig helder formuleerde in een toespraak op 31 maart. Maar in een besloten gesprek met de commissie-Meijer op 18 juni kwam Ter Beek schielijk op die stelling terug. Toen vond Ter Beek opeens dat de krijgsmacht zich wel degelijk op alle risico's moest voor bereiden, ook op dat van een grootschalig conflict in West-Europa. Dat standpunt van Ter Beek is leidraad geweest voor de com- missie-Meijer. Ironisch genoeg moet juist die veilig heidsanalyse van de commissie-Meijer het in alle kritische commentaren ontgelden. Een gewichtige kwestie als het inschatten van de veiligheidsrisico's zou niet de taak zijn van een technische advies-commissie, maar van de politiek. Maar ook inhoudelijk was er kritiek. „Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) wordt hier rechts ge passeerd", spotte een hoge Defensie-amb tenaar in een eind vorige week uitgelekte notitie. Intussen zwijgt Ter Beek zelf als het graf. Daarom is Meijer van plan de officiële edi tie van zijn rapport 'Naar een dienstplicht nieuwe stijl' te voorzien van een extra bijla ge. Daarin wordt minutieus verslag gedaan van het gesprek dat de commissie-Meijer op 18 juni voerde met Ter Beek. Misschien dat dan de 'echte' Relus Ter Beek wil op staan. Meijer heeft het gehakketak over zijn rap port trouwens ruimschoots voorzien. Al bij de officiële presentatie benadrukte Meijer te pas en te onpas dat een uitgebreid ge sprek met Ter Beek de basis vormde voor de risico-analyse in zijn rapport. „Het is de taak van de regering om te bepalen wat de taken zijn van het leger en welke de om vang er van moet zijn", aldus Meijer. „Pas daarna kun je bepalen of je de dienstplicht moet handhaven of dat een beroepsleger wenselijk is." Ter Beek heeft geprobeerd die hete aard appel voor zich uit te schuiven. Hij wilde éérst het rapport van de commissie-Meijer afwachten, om vervolgens in de prioritei tennota aan te geven wat het takenpakket en de omvang van de toekomstige strijd macht moet zijn. Hij zou het advies van Meijer daarbij „zwaar laten wegen". Maar dat plannetje is mislukt. Meijer en de zijnen hebben Ter Beek binnenskamers tot een tussentijdse stellingname gedwongen en nu zit de bewindsman in een lastig parket Dat ambtenaren nu een notitie laten lek ken, waarin het rapport-Meijer tot op het bot wordt afgekraakt, is dan ook geen toe val. Op die manier wordt Ter Beek via een omweg door zijn eigen apparaat onder druk gezet om afstand te nemen van de bevin dingen van Meijer. Dat is niet fraai, maar Ter Beek heeft het over zichzelf afgeroepen. Het wordt tijd dat Ter Beek in zijn prioritei- opschiet, wacht de Prioriteitennota hetzelf de lot als de Defensienota: die was een half jaar nadat het stuk in drukwerk verscheen al door de ontwikkelingen in Oost-Europa achterhaald. Vijf jaar cel en TBS voor ex-hoofdagent De Bredase rechtbank heeft gis teren een 31-jarige ex hoofd agent van de Tüburgse gemeen tepolitie tot vijf jaar ge\ .mgrnis- straf en TBS met dwangverple ging veroordeeld. Er was zeven jaar cel en TBS geëist voor doodslag op een collega. Op 25 maart schoot de hoofd agent met zijn dienstwapen in Kaatsheuvel een rijkspolitieman neer, omdat die een verhouding had met zijn ex-echtgenote. Het slachtoffer raakte zwaargewond en overleed op 19 april. Hoewel de ex-hoofdagent zijn slachtoffer de hele dag heeft op gezocht, is moord volgens het vonnis niet bewezen, omdat er onvoldoende bewijs is voor voorbedachte rade. Tijdens de schietpartij was de man volgens de rechtbank bovendien sterk verminderd toerekeningsvat baar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5