Suriname leeft tussen hoop en vrees Hangar doet dienst als mortuarium Gelijkenis met ongeval in Taiwan opmerkelijk 'Bij elk geluid aan ramp denken' Vliegramp B>INSDAG 6 OKTOBER 1992 Onderzoeksteam begint werk Amsterdam Het internationale onderzoeksteam dat het neer storten van het El Al-vrachtvliegtuig onderzoekt, is gistermiddag voor het eerst bij elkaar geweest. Het team bestaat uit deskundi gen van de Israëlische overheid, El Al, vliegtuigfabriek Boeing, motorenfabrikant Pratt Whitney en deskundigen van de Luchtvaartinspectie die ressorteert onder de Rijksluchtvaart dienst. Tandartsen helpen bij identificatie utrecht» De tandartsenorganisatie NMT heeft zich per telegram aan de Amsterdamse burgemeester Van Thijn aangeboden om te helpen bij de identificatie van de slachtoffers. Juist als slacht offers ernstig zijn verminkt zoals ten gevolge van verbranding, kunnen zij aan de hand van het gebit en de daarvan bij de tand artsen aanwezige gegevens meestal goed worden geïdentifi ceerd. Ook bij de grote vliegramp op Tenerife in 1977 hebben de tandartsen goede diensten bewezen, aldus de NMT. Wereld reageert geschokt den haag Vanuit alle delen van de wereld zijn gisteren betuigin gen van deelnemingen met de nabestaanden van de vliegramp gekomen. De Duitse bondskanselier Kohl stuurde premier Lub bers een telegram waarin hij zijn „grote ontroering" uitsprak. De Britse premier Major zei nauwelijks woorden te kunnen vinden om zijn afschuw uit te drukken en koningin Elizabeth betuigde haar deelneming aan koningin Beatrix. Ook de Franse president Mitterrand betuigde zijn medeleven in condoleancetelegram men aan de Nederlandse vorstin en de Israëlische president Herzog. In een telegram aan bisschop Bomers van Haarlem (het bisdom waaronder Amsterdam valt) zegt paus Johannes Paulus II met grote droefheid te hebben kennisgenomen van de ramp. NVJ vraagt om bescherming pers Amsterdam De politie in de buurt van de gedeeltelijk verwoeste fiats heeft de pers gistermorgen in sommige gevallen „bijzonder ruw" behandeld. Dat blijkt uit een brief van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten NVJ aan burgemeester Van Thijn en de hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie Nordholt. Ver scheidene journalisten zijn door agenten geslagen of geschopt. De vereniging vraagt om maatregelen om een herhaling van de handelwijze van de politie te voorkomen. Ook Antilliaanse en Ghanese gemeenschappen geschokt en ongerust Suriname leeft tussen hoop en vrees. Het land is de klap van de SLM-tragedie nog maar nauwelijks te boven of een nieuwe ramp heeft zich voltrokken. En de Bijlmer meer in het kille Holland lijkt verder weg dan ooit tevo ren. Op de Antillen hangen de vlaggen aan overheidsge bouwen sinds gistermiddag halfstok. Premier Liberia-Pe- ters is gisteren naar Nederland afgereisd om landgenoten in de Bijlmer bij te staan. Vanuit een bakje dat aan een hoogwerker hangt, proberen reddingswerkers met snijbranders stukken uit de puinhopen los te wrikken. foto» anp ole frederiksen paramaribo/willemstad/a'dam wim bunschoten stella van run F. Steenbrink, de Nederlandse consul in Paramaribo, gaf via de lokale radiozender zes telefoon- Nederland door, met hun vragen terecht konden. „Brandende vragen, die in zowat elke Suri naamse huiskamer leven." Ook via het ministerie van so ciale zaken in Paramaribo kan de bevolking informatie inwin nen. Er circuleert een lijst met woningen die getroffen zijn door het neergestorte vliegtuig. Toch kan dat de onrust niet wegnemen. Want wat zegt een huisnummer? Wie weet zijn Su- rinamers van buiten de Bijlmer tijdens een kort bezoek of lo geerpartij omgekomen. In het crisiscentrum in het stadsdeelkantoor in Amster dam-Zuidoost gaat PvdA-deel- raadslid C. Warning er vanuit dat het grootste deel van de omgekomenen van Surinaamse origine is. In het crisiscentrum beschikt men momenteel over twee lijsten, een huurderslijst van de woningbouwcorporatie Nieuw Amsterdam en een be stand van het bevolkingsregister van Amsterdam. Op Curasao zijn bij het crisis centrum maandag al ruim hon derd telefoontjes binnengeko men van mensen die familie missen. In sommige gevallen gaat het om meerdere familiele den die bij elkaar woonden in een flat. De Antilliaanse rege ring heeft op alle eilanden tele foon ummers opengesteld waar namen en adressen van perso nen in Nederland kunnen wor den opgegeven. Het Antilliaans coördinatieteam in Nederland probeert vervolgens informatie over hen in te winnen. Ook mensen met familie die niet in een van de twee getrof fen fiats woont, zijn ongerust door de geruchten dat er een Antilliaans feest gaande was in een gemeenschapsruimte onder een van de verwoeste flats. De Arubaanse welzijnsorgani satie in Amsterdam Puente Na- turalheeft in de Bijlmer een cri siscentrum ingericht voor men sen uit het Caraïbisch gebied. Ook het Arubahuis in Den Haag heeft een crisisteam ingesteld om contacten te onderhouden tussen Arubanen in Nederland en op de Antillen. Ook de Ghanese gemeenschap in de Bijlmer is geschokt. „Veel mensen zijn in de war", zegt S. Adu-Ampona, voorzitter van de stichting Sikaman, die de belan gen van Ghanezen behartigt. De Ghanese consul R.K. Badu kwam gisteren vanuit Brussel naar de Bijlmer. Onduidelijk is hoeveel Gha nezen in de getroffen flats woonden. Doordat er ook ille galen wonen, is er geen zicht op, zegt een woordvoerster van het consulaat. Slachtoffers vliegramp worden op Schiphol-Oost geïdentificeerd schiphol» ed blaauw Schiphol-Oost. Een droefgeesti ge maandagmiddag. Bijna een etmaal na het fatale vliegtuig ongeluk in de Bijlmermeer. Er is dubbele bewaking voor de toe gangspoort. Een lange rij wach tende auto's vol werknemers en leveranciers. Elke vrachtauto wordt grondig geïnspecteerd. Automobilisten van personen auto's tonen gelaten hun toe gangspasje. Bewakers knikken. Er wordt op gedempte toon ge sproken. Uit piëteit voor de slachtoffers van de vliegramp. Opeens schieten twee agen ten op motoren met zwaailich ten met hoge snelheid langs de file. In hun kielzog rijdt een le gerauto met aan weerszijden het embleem van het Rode Kruis. Voor de poort staan de politiemannen even stil en <ge- baren met hun armen. Aan bei de zijden van de poort wordt het verkeer tot stilstaan ge maand. Niets mag de doorgang van de ziekenauto beletten. De legerauto, met daarin ver moedelijk de stoffelijke resten van een slachtoffer van de vlieg ramp, rijdt rechtstreeks door naar hangar nummer elf. Deze bergplaats voor vliegtuigen, die de naam draagt van de grond legger van Schiphol Jan Del- laert, doet dienst als mortuari- Het is een lugubere tegenstel ling. In de KLM-hangar, waar gewoonlijk vliegtuigen van top tot teen worden geïnspecteerd waarna ze weer 'gezond en wel' de lucht in kunnen, moeten nu dodelijke slachtoffers van de rampzalige crash worden geï dentificeerd. de stoffelijke Landrovers van het Rode Kruis brengen stoffelijke overschotten van de slachtoffers van de vliegramp naar hangar elf op Schiphol-Oost. foto united photos de boer ron pichel overschotten van de Bijlmer naar Schiphol-Oost moet, zo bleek gisteren, nog op gang ko men. Slechts een enkele auto van het Rode Kruis verschijnt aan de toegangspoort omdat hulpverleners op de plek des onheils tot gisteravond nog maar nauwelijks in staat zijn ge weest doden uit de puinresten van de twee Bijlmerflats te ha len. Uitgezonderd werknemers en leveranciers kan niemand zon der geldig toegangspasje ook maar één stap op het Schiphol- Oostterrein zetten. En hangar elf, de 'dodenakker van Schiphol' is voor de buiten wereld hermetisch afgesloten. Waardoor specialisten van het Rampen Identificatie Team (RIT, onderdeel Rijkspolitie) en andere deskundigen straks in een vermoedelijk macabere rust onder meer aan de hand van röntgenfoto's van gebitten en botten, vingerafdrukken, siera den en kleding de verkoolde lij ken kunnen identificeren. Hangar nummer elf 240 meter lang, 110 meter breed en 34 meter hoog niemand heeft kunnen bevroeden dat de ze werkplaats ooit zou fungeren als loods voor de doden. De vliegtuiggarage, die in 1971 is opgeleverd, is zondagavond in allerijl ontruimd en door de KLM ter beschikking gesteld. In de hangar controleert de KLM normaal zijn vloot even re gelmatig als nauwgezet. Na ie dere vijf zes weken (circa 450 vlieguren) ondergaan (grotere vliegtuigen als de 747 er een uit voerige visuele inspectie die 24 uur duurt. Na een jaar vliegen (4500 uur) krijgen de toestellen van KLM (en een aantal andere maatschappijen als Swissair en SAS) er een onderhoudsbeurt waarbij alle systemen van het vliegtuig worden doorgelicht. Deze inspectie duurt een week. Na vijf jaar vliegen wordt het toestel helemaal uit elkaar ge haald en weer in elkaar gezet. Technici demonteren en revise ren de motoren en landingsge stellen. Geen moertje of boutje wordt over het hoofd gezien. Dit groot onderhoud neemt circa vier weken in beslag en ge schiedt door de eigen techni sche dienst van KLM, die ruim vierduizend medewerkers telt. Om de verschillende soorten controles te kunnen uitvoeren is ook hangar nummer elf ver deeld in drie afdelingen, zoge- noemende baaien. Eén baai is nu vrijgemaakt voor de 23 offi cieren van de RIT en andere deskundigen om de stoffelijke resten van de vliegramp te iden tificeren. Boeing: Ophanging motoren controleren schiphol «hennyv Het ongeval met de Boeing 747- 200F van de Israëlisch lucht vaartmaatschappij vertoont op merkelijke overeenkomsten met precies hetzelfde type vliegtuig in Taiwan in december vorig jaar. In beide gevallen braken de twee rechtermotoren af en verloor de bemanning de con trole over het toestel. Vliegtuig fabrikant Boeing heeft inmid dels alle luchtvaartmaatschap pijen opgedragen de borgpen nen van de ophanging van Boeings 747-100. 200 en 300 met een bepaalde typen moto ren te controleren. Nederlandse maatschappijen vliegen wel met deze toestellen, maar die zijn van een ander type die ook een andere ophanging hebben. Op 29 december 1992 veron gelukte een vrachtvliegtuig van de Taiwanese luchtvaartmaat schappij China Airlines. Het toestel, evenals het El Al-vlieg tuig een Boeing 747-200F, vloog vlak na de start van Chiang Kai Shek International Airport in Taipeh tegen een berg. De vijf bemanningsleden kwamen om het leven. Het zwaarbeladen toestel was op weg naar het An chorage (Alaska). Voordat het toestel neerstortte, braken beide Leidse psycholoog verwacht dat protesten tegen Schiphol weer oplaaien leiden» meindertv We hoeven niet gek te kijken wanneer door de vliegramp in Amsterdam opnieuw protest groepen tegen Schiphol op staan. En toch is dit statistisch gezien heel vreemd, stelt psy choloog Marc Cleiren. Want door het ongeluk is er geen ver andering van risico. „Maar het is nu heel waarschijnlijk dat mensen die dicht bij een vlieg veld of onder een vliegroute wo nen, bij elk geluid van vliegver keer onmiddellijk aan de ramp van zondagavond denken", al dus Cleiren, die als onderzoeker aan de Leidse universiteit is ver bonden. Mensen die bang zijn gewor den na de vliegramp in de Bijl mer en rillen bij elk overko mend vliegtuig, zijn volgens Cleiren gebaat bij precieze in formatie over de toedracht van de ramp. Met name feiten die het ongeluk in perspectief zet ten, kunnen het onveilige ge voel wegnemen. „De kans dat zoiets nog eens gebeurt, is een op de zoveel miljoen. Wat dat betreft ligt er een belangrijke taak voor de media om goed uit te leggen hoe uniek het ongeluk Dat bewoners van buurten die om de vijf minuten vliegtui gen over horen komen, zich een stuk minder op hun gemak voe len, vindt Cleiren niet vreemd. Zelf woont hij in een Leidse flat waar vliegtuigen bij oostenwind veelvuldig overheen vliegen. „Voor mijn gevoel kwamen zij zondagnacht ook lager over dan normaal. Gedachten van: 'oh jee het zal toch niet misgaan', schieten onwillekeurig in ge dachten", aldus de psycholoog. Cleiren houdt zich op dit mo ment paraat om hulpverleners die betrokken zijn bij de ramp, psychologische bijstand te ver lenen. „Brandweerlieden, poli tie en ambulancepersoneel worden nog wel eens vergeten. Die mensen stonden klaar om te helpen, maar dat kon niet omdat alles nog als een lier brandde. Men onderschat de gevolgen daarvan. Dat gevoel van machteloosheid kan ervoor zorgen dat zij zich schuldig voe len. Leden van het rampenteam die straks de lichamen moeten bergen, krijgen zeker bijstand want wat zij te zien krijgen is zo afschuwelijk... Dat is met geen pen te beschrijven. Training met poppen en schijngewon- den is dan niet voldoende". Psychologische hulp hebben volgens Cleiren ook de mensen nodig die op televisie hun oog- getuigeverslag deden. „Zij ver telden allemaal over het ver schrikkelijke geluid in doodsangst. Dat in combina tie met die geweldige vuurzee en hitte levert een zeer levendi ge herinnering op". Cleiren meent dat voor oog getuigen vaak hulp noodzakelijk is om alles te verwerken. „Het beeld van een vliegtuig dat op je af komt en even verderop een ramp veroorzaakt staat heel ge detailleerd en helder voor je geest. Een ooggetuige beleeft dat voortdurend opnieuw, net als een film die zich herhaalt. De kleinste dingen in het dage lijks leven doen hem daaraan herinneren. Nachtmerries, ang sten, geïrriteerdheid en slape loosheid zijn normale reacties op abnormale gebeurtenissen Veel hiervan moet slijten, maar het is wel belangrijk om het gebeurde snel op een rijtje krijgen. Mensen moeten praten over wat zij gezien en beleefd hebben. Daarnaast kan het hel pen om gevoelens in concrete beelden om te zetten. Bij voor beeld door te schilderen of te tekenen. Ook kan het helpen om een situatieschets te maken, aan te geven waar de getuige op het moment van de ramp stond en wat hij zag. Voor zich spreekt dat familie leden van omgekomenen en ge wonden een trauma oplopen van een vliegramp. „Voor nabe staanden is het van belang dat het slachtoffer geïdentificeerd kan worden. Hele gezinnen zijn eergisteren in een klap totaal weggevaagd, niets meer van over. Dan komt het probleem: was iemand op dat moment thuis of niet. Absolute zekerheid daarover bestaat dan niet. Wan neer een of twee vermisten later opduiken, kan dat andere nabe staanden weer hoop geven en ruimte bieden voor fantasieën". Met niet te beantwoorden De Leidse psycholoog Mare Cleiren. vragen zitten volgens Cleiren degenen die gewond uit de ramp komen. 'Waarom heb ik dit overleefd?', zo vragen de meesten zich af. „Je kunt die mensen geen pasklaar ant woord geven. Sommigen voelen zich schuldig omdat zij er 'zo goed vanaf zijn gekomen'. Je foto •hielco kuipers moet hen duidelijk maken dat zij slachtoffer zijn. D.ti pbeifll niet wanneer je ze onder de neus wrijft dat 'zij geluk hebben gehad'. Dat is niet waar: zij wa ren ook betrokken bij een groot ongeluk". rechtermotoren af. Een pogin gen om terug te keren naar het vliegveld mislukte eveneens in Taipeh. Het onderzoek in Taiwan is nog niet afgerond. De motoren zijn in zee terecht gekomen en inmiddels gevonden. Maar er wordt nog steeds gezocht naar de borgpennen die in de op hanging van de motoren zitten. Onderdelen die zijn terugge vonden vertonen sporen van brand. Omdat het onderzoek nog niet is afgerond, worden er nog geen mededelingen gedaan over de mogelijke oorzaak. Inmiddels heeft Boeing wel een nadere inspectie bevolen van de ophanging en de borg pennen. Volgens de Nederlandse woordvoerder van de Ameri kaanse vliegtuigfabrikant, G. Hazekamp, zat de nadere in spectie al in de pen naar aanlei ding van het ongeval in Taiwan. „Het is uitdrukkelijk bedoeld als voorzorgsmaatregel." Deze geldt voor alle Boeings 747-100, 200 en 300 met motoren van Pratt Whitney en ven RoDe Royce. De ophanging is zo gecon strueerd dat bij te grote trillin gen de motoren afbreken. Dat is zo geregeld omdat door te grote vibraties de kans bestaat dat het hele vliegtuig in gevaar komt. bijvoorbeeld omdat een vleugel afbreekt of scheurt. Een KLM-woordvoerder laat weten dat de Boeings die voor Nederlandse maatschappijen vliegen, zijn uitgerust met een ander type motoren van Gene ral Electric. „Overigens hebben wij zelf al eerder besloten de borgpennen jaarlijks te contro leren. We heoben zelfs speciaal gereedschap ontwikkeld waar door de controle kan worden uitgevoerd zonder de motor eraf te halen", aldus de KLM- woordvoerder. De technische dienst van de KLM heeft ook de Boeings van Martinair in onderhoud.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3