Rus Tsjizjov loopt uit Minister wil topsporter recht geven op financiële steun Hersenletsel: een gevaar in de sport Sport Nieuwe technieken zoeken innovatieve ondernemers.} Het Innovatiecentrum Den Haag weet er het fijne van. DINSDAG 6 OKTOBER 1992 21 Voor toernooi-organisator Michel Revest was het gisteren een goede ronde. De Fransman, die de deelnemers aan het wereldkampioenschap dammen in Toulon goed wil de belonen voor hun inspanningen en voor elke winst partij een premie van duizend francs in het vooruitzicht stelde, maakte zich na dertien ronden toch wel enige zor gen. Op dat moment waren niet minder dan de helft van de par tijen beslist en stonden al 78.000 francs op de teller. Re- vest was maandag met slechts drie dagzeges contenter dan de spelers. Van de koplopers kwam alleen titelverdediger Tsjizjov tot winst. Zijn achtervolgers moesten zich tevreden stellen met remises, waardoor de Rus weer een punt uitliep. Negen ronden voor het einde van het zestiende WK is het aantal titelkandidaten geredu ceerd tot maximaal zes. Voor vijf van de zes geldt evenwel, dat zij alleen nog een rol van betekenis kunnen spelen indien Tsjizjov de komende ronden punten laat liggen. Al weet nie mand direct hoe. In de veertiende ronde fun geerde de Franse kampioen Gil les Delmotte als tegenstander van de grote favoriet. Hij moest al heel vroeg in de partij terrein prijsgeven en dat positionele voordeel buitte Tsjizjov volledig uit. „Dat is het verschil met de anderen", meende oud-wereld- kampioen Piet Roozenburg, die sinds zondag het toernooi als eregast bijwoont. „Hij heeft maar een klein aangrijpings punt nodig en laat zijn prooi dan niet meer los." Tsjizjov was al snel heel zeker van zijn zaak, want hij hield in tegenstelling tot eerdere ron den de duels van zijn naaste concurrenten nauwlettend in de gaten. Speciale interesse had hij voor de ontmoeting tussen Cle- rc en Gantwarg, twee van zijn naaste concurrenten. De Nederlander keek wel even vreemd op toen na zijn openingszet Gantwarg direct de rand opzocht. Mede daardoor kreeg Clerc een aantrekkelijke stand en moest de Wit-Rus naarmate de partij vorderde steeds meer naar een sluitende verdediging zoeken. Die vond hij ook en het voordeel van de Hagenaar bleef beperkt. In ieder geval was het te weinig om de vermoeide oud-wereldkam pioen op de knieën te dwingen. Ook het 'Huissense clubduel' tussen Jansen en Baljakin lever de een spannende strijd op, met gevaarlijk uitziende voorposten. Echte winstkansen voor één van beiden kwamen er evenwel niet. Scholma nam tegen Foerman een lichte voorsprong, maar ge bruikte weer zoweel tijd voor de opbouw, dat hij in de slotfase Harm Wiersma had een overwinning hard nodig de partij uit handen leek te ge ven. Het was slechts schijn, want na een spetterende tijd noodfase werd toch snel de vre de getekend. De beide oud-wereldkam pioenen uit Nederland vochten behalve tegen hun tegenstander ook nog tegen het tijd-duiveltje. Sijbrands lag na zo'n dertig zet ten al een uur voor op Boezins- ki, die de Voorstenaar met kunst en vliegwerk van de zege afhield. Ook Wiersma moest de slotfa se van een positioneel duel te gen Valneris in vliegensvlug tempo afleggen. Het remise- voorstel van de Let kwam net op tijd om een beslissing op tijd te voorkomen. Volleyballers beschikbaar voor geven demonstraties WOERDEN «ANP De volleyballers Ron Boudrie, Arnold van Ree. Patrick de Reus en Avital Selinger zijn de ko mende maanden beschikbaar voor het geven van demonstra tie-trainingen. De vier interna tionals, die geen buitenlandse club vonden, hadden maandag in het bondsbureau in Woerden een gesprek met het door het bestuur naar voren geschoven tweemanschap Gerard Verhalle en Dick Duurkoop en assistent- trainer Wuqiang Pang. De demonstratie-trainingen komen in de plaats van de cli nics die het Nederlands team jarenlang in den lande verzorg de. „Wij kunnen ook voor een perfecte volleybalshow zorgen als we met z'n tweeën, drieën of vieren zijn", aldus Avital Selin ger. Teammanager Verhalle en Duurkoop kregen van het be stuur van de NeVoBo de op dracht het programma van het Nederlands team tot 1 januari 1993 gestalte te geven. Ook wordt van het duo een aanbe veling over de toekomst op lan gere termijn verwacht. Getracht wordt de vier in Nederland ge bleven internationals gezamen lijk te laten trainen. Van Ree en De Reus vonden al onderdak bij een eredivisie-club, Boudrie en Selinger zijn nog werkloos. „Als vier internationals het van groot belang vinden dat zij de komen de weken intensief met elkaar trainen, dan moeten we bekij ken of dat haalbaar is", aldus Duurkoop. De mogelijkheid bestaat dat eredivisie-spelers voor 1 januari 1993 aan de centrale trainingen worden toegevoegd. Duiventil DEN HAAG CPD Een topsporter moet recht krijgen op financiële steun. Op dit moment is er hoogstens sprake van een gunst waaraan de sporter geen rechten kan ontlenen. Minister d'Ancona (wvc) heeft dit in een brief aan de Kamer geschreven. De bewinds vrouwe gaat daarin in op het door haar voorge stelde Fonds voor de topsporter. Nu krijgen topsporters steun van het Neder lands Olympisch Comité. Jaarlijks is er 3,5 mil joen gulden te verdelen waarvan wvc 1 miljoen gulden bijdraagt. De rest komt van sponsors en de toto-lotto. De minister noemt de 3,5 miljoen gulden te gering om topsporters recht op finan ciële steun te geven. Er is meer geld nodig. Dat kan via het fonds. De minister schrijft de Kamer dat er nog geen afgerond voorstel van haar kant ligt voor het fonds. De zaak moet ook nog in het kabinet wor den besproken. d'Ancona schetst echter wel enige hoofdlijnen. Rijk, bedrijfsleven en toto-lotto zou den gedrieën een fors bedrag opzij moeten zet ten. Het geld zou ten goede moeten komen van een op te richten rechtspersoon. Deze beheert het geld ook zonder directe overheidsinvloed. Het is de bedoeling dat het bedrag bij een bank of el ders wordt belegd. De rente- en beleggingsop brengsten kunnen dan gebruikt worden om top sporters uitkeringen te verlenen. Voor de start zal precies gedefinieerd moeten worden wat onder een topsporter wordt verstaan. Bovendien zullen het doel van de rechtspersoon en de regels die men hanteert strikt omschreven moeten worden. De rijksbijdrage zal in principe eenmalig zijn. Over de hoogte valt nu nog niets te zeggen. WD-kamerlid Dees, die deze week met een ei gen opzet van het Fonds voor de topsporter wilde komen, heeft daar inmiddels van af gezien. Wilt U iets melden? Bel 071 - 161414 (Wlmvan Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 /VB Leiden. Wielrenster Tilly Minnee kon in de ronde van Leiden niet starten. Tijdens het noodweer in Frankrijk was zij al haar bezittingen kwijtgeraakt, waaronder haar auto en race fiets Marden Kokkelkoren staat 385ste op de Wereldrang lijst (FICP) met 44.60 punten. De Noordwijkerhoutse wieler- prof heeft nog 27 Nederlanders onder zich. Kokkelkoren liep door ziekte het afgelopen week- ende de GP Montreal mis Ma rathonschaatser Fausto Marrei- ros rijdt het komende seizoen voor Wehkamp. De Haagse drankenfirma Keijzer gaat Jo- landa en Petra Grimbergen op de marathon sponsoren De Al van RCL speelt woensdag 7 ok tober om 19.00 uur op sport park De Bloemerd in Leider dorp een oefenwedstrijd tegen Feyenoord BI Henny Rits wordt de nieuwe shirtsponsor van de Leidse rugbyclub DIOK Op zaterdag 21 november houdt de Alphense wielerclub Avanti de districtskampioen schappen veldrijden op een parcours aan de Westkanaalweg Brenda Conijn, een talentvol badmintonster uit Lisse, is toe gelaten tot een groot aantal hoofdtoernooien in Europa De derde ronde van de Multile- ase Cup korfbal gaat tussen de volgende clubs: KZ Leiden-TOP, Dijkvogels-Pemixen Excelsior- De Algemene/Futura. De wed strijden worden in april 1993 gespeeld De Veronica Strandrace wordt op zondag 18 oktober in Hoek van Holland gehouden en niet in Schevenin- gen Met ingang van morgen gaan de paardenraces in Noot dorp weer van start. De eerste start is om 14.30 uur Op maandag 12 oktober speelt de Leidse voetbaljeugd onder de 14 jaar op het veld van Noordwijk regen de afdeling Haarlem Ben Zwaan, sportredacteur van Radio West gaat informatieve programma's presenteren. Zwaan wordt vervangen door Rob Langeveld De KNVB heeft enkele onderscheidingen uitge reikt. Ruud Wiggers (Rooden- burg) kwam in aanmerking voor de gouden speld. De zilveren speld kwam in het bezit van Henk de Roo en Daan van der Berg (beiden Lugdunum) De opbrengst van het Wilco West- geest-toemooi bij SVLV is 1952.85. Dit bedrag wordt over gemaakt naar het Koningin Wil- helmina Fonds De handbal- sters Monique Gijsman (Swift) en Nicoletta Boriceanu (Noor- lander/Bollenstreek) zijn gese lecteerd voor het Nederlands handbalteam Na een langdu rig ziekbed is in Voorschoten oud-waterpolocoach Hans van der Moolen overleden. Met on der meer Zian behaalde de Lei- denaar vele successen De Wassenaarse sportvereniging De Kieviten (hockey, golf. tennis en cricket) zit met een schuld van twee miljoen. De club heeft aan de gemeente gevraagd om bij te springen Voor de vol gende ronde van de districtsbe ker zijn Katwijk. Noordwijk en Quick Boys vrijgesteld. Lugdunum speelt tegen de win naar van de wedstrijd RCL-KRV Den Haag organiseert van 22 juli tot en met 1 augustus 1991 de World Games. Dit is een soort Olympische Spelen voor sporten die niet zo bekend zijn. Enkele sporten zijn: casting, vinzwemmen, netbal, sombo, touwtrekken, triathlon, rol schaatsen en beachvolleybal De Nederlandse clubkampioen schappen wielrennen worden ook volgend jaar weer in Almere gehouden en niet in Dronten jeroen Otter wordt de nieuwe coach van de Amerikaanse shorttrackploegActeur Rein out Oerlemans (Amie in GTST) wordt wekelijks nagejaagd door handtekeningjagers rondom het hockeyveld. Oerlemans speelt als linkerspits in het eerste team van HCKZ Ernst Verbeek geeft een cursus zelfverdediging voor vrouwen en mannen boven de 16 jaar. Voor inlichtingen met spoed naar Sport en Rekreatie bellen (071-315601) Op zon dag 11 oktober zwemwedstrij den voor C-klassers in Sassen- heim De Hengelaars Bond voor Leiden en Omstreken houdt zondag 11 oktober tussen 9.00 en 12.00 uur een viswed strijd in het Rijn- en Schieka- naal te Leiden. De bond bestaat 65 jaar Eveneens zondag bij wielerverenigingSwift/Casba een koppeltijdrit. Dit ter gele genheid van de afsluiting van het seizoen Rolski Langlauf vereniging Zandvoort houdt op zaterdag 28 november e GELDROP «ANP Het maken van een hersenpro- fiel voordat iemand begint met een sportcarrière, met risico van hersenbeschadigingen, en re gelmatige controle in de loop baan kunnen veel ellende voor komen. Tot die conclusie kwam neurospycholoog Erik Matser gisteravond tijdens het mini symposium 'Hersenletsel in de sport', dat in Geldrop werd ge houden. Matser, die in de Verenigde Staten en Nederland onderzoek heeft gedaan, gaf aan dat de eerste tekenen van beschadigin gen van de hersenen zeer sub tiel en gecompliceerd zijn. Uit het onderzoek van de Nijmeeg se wetenschapper bleek dat hersenletsel in de sport zich vooral openbaart na het her haaldelijk incasseren van stoten tegen het hoofd. De eerste signalen van her senletsel, opgelopen tijdens be- Kampioen bij veteranen op NK triathlon positief De triatleet Ber Heijn is betrapt op doping. De 52-jarige duursporter werd op 22 augus tus tijdens het Open Neder lands kampioenschap in Almere betrapt op het gebruik van pep middelen. De atleet uit Jisp, winnaar van het klassement bij de veteranen boven de vijftig jaar, is uit de uitslag geschrapt en voor een jaar geschorst. Het is de eerste keer dat een Nederlandse tri-atleet is betrapt op doping. Om welk middel het gaat kon Joop van Zanten, voor zitter van de Nederlandse Triathlon Bond, nog niet zeg gen. Hij heeft de nummers twee, drie en vier bij de vetera nen van het afgelopen NK in middels op de hoogte gebracht. Zij zijn automatisch een plaats je gestegen. oefenen van sport, zijn neuro- psychologische stoornissen, die door de sporter zelf in aanvang zelden worden bemerkt. De meest aangedane functies zijn het geheugen, aandacht, con centratie en de snelheid van het verwerken van informatie. Re gelmatige controle en vergelij king met het basis-hersenpro- fiel, dat bij de aanvang van de sport is gemaakt, leidt tot snel ontdekken van afwijkingen. De sporter kan dan het advies krij gen te stoppen met zijn sport of het onderdeel van de sport, dat het letsel veroorzaakt. Bijna eentiende gedeelte van de letsels die in een ziekenhuis moeten worden hehandeld, zijn veroorzaakt door sportbeoefe ning. De afgelopen jaren is steeds duidelijker geworden dat ook nadelige effecten voor het mentaal functioneren kunnen optreden tijdens en na het be oefenen van sport. In 1926 werd door Martland reeds gepubli ceerd over de nadelige effecten van profboksen. Het wordt ech ter steeds duidelijker dat de kans op het oplopen van her senletsel niet alleen bestaat bij contactsporten zoals boksen. Sporten die hoog scoren in verband met hersenletsel zijn: American Football, rugby, paardrijden, profboksen, tur nen, honkbal, worstelen, schoonspringen en hang-gli- ding. Bij een onderzoek van 1900 gevallen van hersenletsel opgelopen door sportbeoefe ning, bleek dat voetbal zeer hoog 'scoorde'. In Europa is voetbal oorzaak van de helft van alle sportletsels, die in een ziekenhuis behande ling behoeven. Knie- en enkel letsels komen daarbij het meest voor. Letsels aan het hoofd zijn echter niet onaanzienlijk. Vol gens een publikatie van Hughes uit 1974 stierven 55 Engelse voetballers tijdens een wed strijd. De doodsoorzaak van 26 was hoofdletsel, acht stierven na het koppen van de bal. Volgens Matser kan bij vele, onschuldig lijkende spelele menten een vorm van hersen letsel ontstaan. De gevolgen worden door trainers en behan delende medici niet opgemerkt of niet serieus genomen. Ook wanneer een sporter klaagt over duizeligheid, hoofdpijn en mis selijkheid wordt hij weer snel overgehaald te spelen. Matser noemt als voorbeeld van zo'n miskenning een voor val bij het jongste EK voetbal in Zweden, waarbij de Duitser Buchwald het bewustzijn ver loor na een kopduel met een Schot. De speler verklaarde later zich een periode van tien minu ten niet te kunnen herinneren. Drie dagen later speelde hij weer en kopte daarbij veelvul- dig. ft Denkt u wel eens over de mogelijkheden die nieuwe technologie voor uw bedrijf heeft? Neem dan contact J op met het Innovatiecentrum Deri Haag. Dat geeft elke ondernemer in het midden- en kleinbedrijf objectief en praktisch advies over toepassingen van n t ft (nieuwe) technologie in produkten en produktieprocessen. Bel voor - gratis - advies en/of documentatie: 070-3795730. 17.00-18 00 EURO: Aerobics V 17 10-17 15 Did 2 Sport Heute. 18 00-19 00 EURO Eurogoals. 18.30-19.00 Sportnet: Longitude: water sportmagazine. 18 45-19 15 RTL Sport 19 00-19 30 Sportnet Motorsport Prosu- 08 30-09 00 Sportnet Motorsport 09 00-09 30 EURO: Aerobics. 09 00-11 00Sportnet: Voetbal hoogte punten van de Nederlandse en de Spaanse 09 30-10 30 EURO Zeilen WK-Catama- va (VSt) 157,22, 6 Capriati (VSt) 110.65, 7 Mary Joe Fernandez (VSt) 109,37.8 Marline (Spa) 87.76. 9 Fragn^re Maiejeva (Zw> 19 30-20 00 BRT 1 Sport 19 30-21 30 Sportnet Amer 20.30-21 30 EURO: Pool-biliarten: Eu ropese Open vanuit Waiegem 21 30 22 00 EURO Eurosport n.euws: 22 35-23 00 BRT 1 Sport in F28 11 00 12 00 Sportnet Golf hoogtepunt BUITENLAND 3-2. Wacker Innsbruck Statu i.nz 3-0 Salzburg 14-21 Admira Innsbruck 14-19 W.ener Austria 14-19 POlten Daiias-Phila 13 00-14 0' e Brugge Lie<s< SK 5-1. Waregem - 15 55-16 00 Did 3 Sport A 8-13 Mee heien B-aga 2-0 Porto isFerrt.ra 1-1, Porto-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21