Leidsch Dagblad El Al erkent problemen Het extraatje van Perla. Politiek wist van veiligheidsrisico Schiphol Omwonenden van Schiphol ongerust Leiden wint prijs voor stationsplan Telefooncentrale overbezet Rentree Vanenburg Thrla a-ae /.OU ch DINSDAG 6 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39974 LOSSE NUMMERS 1,50 schiphol leon klein schiphorst cpd De ramp in de Bijlmermeer heeft voor veel onrust gezorgd onder burgers die in de buurt van Schiphol wonen. Bij de klachtentelefoon voor vliegtuig lawaai komen sinds maandag ook reacties binnen van men sen die vragen af te zien van verdere uitbreiding van de luchthaven. De reacties op de ramp wor den nu apart verwerkt. De se cretaris van de Commissie Ge luidhinder Schiphol B.flJnders kan niet bevestigen dat ook het aantal klachten over geluidhin der na de ramp sterk is geste gen. „Dat aantal fluctueert altijd sterk. Of er een oorzakelijk ver band bestaat, is niet aan te to- Linders ontkent dat 'piloten maar wat aanrommelen'. „De luchtverkeersleiding bepaalt de vertrek- of aankomstroute. Pilo ten hebben het recht daar van af te wijken. Dat gebeurt alleen als er een gegronde reden voor bestaat. Klachten van burgers worden doorgespeeld naar de Luchtvaartinspectie. Die vragen de betrokken luchtvaartmaat schappij om opheldering. Dat gebeurt allemaal heel serieus." Toch heeft de Commissie Ge- Sportief jack met body warmer. Normaal 179.— Karei Lotsy Bach Solisten fr Onbegrip bij doch- /y q Katwijk staat op 16 I J ter Karei Lotsy over I O oktober een onge- het besluit om haar vaders woon concert van de Am- naam uit het straatnamen- sterdamse Bach Solisten te bestand te schrappen. wachten. hoofddorp. hennyv Tweede Kamer herdenkt slachtoffers den haag De Tweede Kamer heeft vanmorgen de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer herdacht. Kamervoorzitter Deet- man noemde in het bijzonder de Surinaamse gemeenschap, „die voor de tweede maal binnen enkele jaren wordt getroffen dooreen groot vliegtuigongeval". „We zouden bijeenkomen om aan onze jaarlijkse algemene politieke beschouwingen te begin nen", aldus Deetman, „maar we geven nu uiting aan onze ge voelens van ontsteltenis." Premier Lubbers prees de hulpverle ners, die onder moeilijke omstandigheden hun werk moesten doen. Tempo berging wordt verhoogd Amsterdam Het tempo van de bergingswerkzaamheden van de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer wordt opgevoerd. Het sporenonderzoek naar de oorzaak van de ramp krijgt nu minder aandacht, waardoor meer en zwaarder materieel kan worden ingezet. De vijver bij de flats was vanmorgen rond half acht zo goed als leeggepompt, maar daar zijn tot dusver nog geen slachtoffers aangetroffen. Ook de zogeheten zwarte doos met vluchtgegevens is nog niet terecht. Amsterdam hangt vlaggen halfstok Amsterdam De gemeente Amsterdam heeft besloten de vlaggen in de stad halfstok te hangen, ter nagedachtenis van de slachtof fers van de ramp in de Bijlmermeer. Maatschappelijke organisa ties, bedrijven en particulieren is gevraagd het gemeentelijke voorbeeld te volgen. Een aantal bedrijven en instellingen in Am sterdam heeft het programma voor de komende dagen gewij zigd. Zo heeft de Stichting CPNB de festiviteiten rond de Kinder- boekenweek, die morgen van start gaat, afgelast. Ogeveer 250 ningsfeest. Vraag 0111 van uitbreiding af Je zien luidhinder zelf om meer be voegdheden en sancties ge vraagd voor de naleving van de afspraken over vliegroutes. De luchtverkeersleiding gaat er zelf vanuit dat drie procent afwij kingen acceptabel is. Voor Schiphol, met 200.000 vliegtuig bewegingen per jaar, komt dat neer op 6.000 keer. De gemeente Velsen heeft bij de Rijksluchtvaartdienst gepro testeerd over het vele vliegver keer boven de wijk Velserbroek. Ook andere gemeenten klagen. Volgens de Delftse professor J. Mulder; specialist op het gebied van de stabiliteit en besturing van luchtvaartuigen, hoeft de vraag over de veiligheid eigen lijk niet te worden gesteld. „Het is volkomen verantwoord om boven bewoonde gebieden te vliegen", stelt hij. „De commer ciële luchtvaart is er helemaal op gericht om de veiligheid ook boven bewoonde gebieden te garanderen." Volgens de professor is het uitgangspunt: een vliegtuig stort niet neer. En als het wel ge beurt, is dat iets heel uitzonder lijks. Mulder: „Als je helemaal veilig wilt zijn, moet je niet vlie gen." Mulder is zelf ook piloot. Hij vliegt op een Boeing 757 van Air Holland. leiden» janet van puk Het ingrijpende vernieuwings plan voor het Leidse stationsge bied zit volgens het ministerie van VROM zo goed in elkaar dat het een prijs verdient. Vanoch tend reikte minister Alders van VROM de prijs - iets meer dan honderdduizend gulden - uit aan de Leidse wethouder Van Rij van ruimtelijke ordening. Het ministerie beoordeelde 158 projecten, waarvan er 12 zijn bekroond. Het Leidse plan wordt vooral geprezen vanwege het feit dat veel bedrijven zich kunnen vestigen bij het nieuwe station, dat een knooppunt is van openbaar-vervoervoorzie- ningen. Dat past in het beleid van het rijk om het woon-werk- verkeer per auto terug te drin gen. Een goede kant van het pro ject is ook de verbinding die wordt gelegd tussen de voor- en achterkant van het station. De Leidse inzending scoort even eens hoog vanwege de manier waarop het plan is gemaakt en de noodzakelijkheid van het project. Pagina Leiden: 'Erkenning sta tionsplan neemt toe'. De politiek wist al jaren dat de veiligheids risico's rond Schiphol erg groot zijn, zelfs groter dan rond industriële installaties. In het kader van het Plan van Aanpak, het uitbreidingsplan voor Schiphol, zijn ech ter geen maatregelen genomen. Beperking van die risico's zou namelijk grote 'finan ciële, ruimtelijke en maatschappelijke' ge volgen hebben. Het risico kan alleen wor den beperkt door minder over woongebie den te vliegen en dat betekent aanpassing van de vliegroutes of sloop van bestaande woningen. Twee jaar geleden werd tijdens een on derzoek vastgesteld dat de kans op een ongeluk met een vliegtuig in een woonge bied vijf keer zo groot is als de kans op een ongeluk in de industrie. Voor bewoners van Zwanenburg, Aalsmeer en Amstelveen was de kans om te overlijden door een neerstortend vliegtuig groter dan 1 op 100.000. De resultaten, die via deze krant uitlekten, zijn nooit officieel openbaar ge maakt. Wel kregen provinciaJe statenle den een brief met de gegevens. Het ministerie van volkshuisvesting sprak toentertijd van „dramatische uil komsten". In de stuurgroep die het Plan van Aanpak voorbereidde, zaten de ge meenten Haarlemmermeer en Amster dam, het rijk en de provincie Noord-Hol land namens de overheid. Woordvoerders van de diverse overheden weigeren op dit commentaar te geven. Eén op honderdduizend is de norm die het rijk hanteert in het Nationaal Milieu Beleidsplan voor chemische installaties. Voor omwonenden van luchthavens zijn er geen officiële Nederlandse veiligheids normen. Daarom gingen de eerste versies van het Plan van Aanpak uit van de norm van industriële installaties. Maar later bleek dat toepassing daarvan te veel geld en ruimte zou kosten. In het definitieve Plan van Aanpak werd de industriële vei ligheidsnorm dan ook niet opgenomen. Wel werd een passage opgenomen over 'externe veiligheid'. Daarin staat dat bin nen twee jaar een beleid moet worden ontwikkeld 'inzake de risico's van vlieg verkeer op en nabij luchthavens'. Verder over de vliegramp in de Bijlmermeer: PAGINA 2: Niet duidelijk wanneer motoren afbraken Gezagvoerder El Al had geen andere keus Onzekerheid is 't ergste Al 130 schadeclaims PAGINA 3: Suriname leeft tussen hoop en vrees 'Bij elk geluid aan ramp denken' Slachtoffers worden in hangar geïdentificeerd Gelijkenis met ongeval Taiwan is opmerkelijk Geen krant ontvangen? nri 071 - 161400 DEL. 071 - 161499 HET WOORD IS AAN C. J. Wijnaendts Francken Men moet wel alles weten wat men zegt maar niet alles zeggen wat men weet VANDAAG Eerder moeilijkheden met verongelukte Boeing Onzekerheid over aantal illegalen in getroffen flats Binnenland - Buitenland Cultuur HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Minder wind Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog Minimumtempe ratuur ongeveer 9 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 13 gra den Matige noordwestenwind, rond kracht 4, aan de kust in de ochtend nog krachtig, 6 De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wolkenvelden In het weekeinde kans op regen Middagtemp. rond 14 graden Een luchtfoto van de plek des onheils: de flats Groeneveen (links) en Kruitberg. El Al heeft gisteren toegegeven dat de Boeing 747 die zondagavond is neergestort boven Amsterdam, eerder problemen heeft vertoond. In Amsterdam is inmiddels grote onzekerheid ontstaan over het aantal vermisten. Gevreesd wordt dat een onbekend aantal illegaal in de Bijlmermeer verblijvende buitenlanders tot de slachtof fers behoort. De kans is groot dat hun identiteit nooit zal worden vastgesteld. Harlev zei gisteren dat het vlieg tuig na de nodige reparaties weer volledig luchtwaardig was. Het dagblad Chadashot meldt tel aviv/a'dam ad bloemendaal en verslaggevers gpd Directeur Harlev van El Al be vestigde gisteren dat drie jaar geleden een deel van het dash board losraakte door hevige tril lingen tijdens de start in New York. Technici van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij verklaarden gisteren in de krant Ma'ariv niet te begrijpen waar om El Al het toestel sindsdien in de lucht had gehouden. Maar vleugelklep verloor boven het Amsterdamse Bos. Het vliegtuig keerde veilig op de luchthaven terug. Volgens de krant heeft de Rijksluchtvaartdienst het inci dent nog in onderzoek. De dagbladen Ha'aretz en Chadashot bevatten vandaag verhalen over gebrekkig onder houd aan El Al vrachtvliegtui gen. Een van de geciteerde El Al-monteurs zegt dat hij altijd het gevoel heeft dat technici als H vrachtvliegtuigen gaat andaag dat dezelfde Boeing dingen mogen doen twee jaar geleden, kort i opstijgen van Schiphol, het zelfs niet zouden denken in het geval van passagiersvliegtuigen. „Als een mankement wordt ge constateerd aan een passagiers vliegtuig, dan neemt de maat schappij eventuele vertraging voor lief', zegt hij. Maar bij vrachtvervoer geldt: zo snel mo gelijk en met zoveel mogelijk la ding. Verschillende monteurs klagen over te grote werkbelas ting en een gebrek aan discipli ne onder het personeel. Tot zover onze correspon dent. De Amsterdamse hoofdcom missaris Nordholt benadrukte vanmorgen dat illegalen niet bang hoeven te zijn voor uitwij- FOTO RIJKSPOLITIE DIENST LUCHTVAART zing als ze zich melden. In ver band met de opsporing van ver misten is een speciaal telefoon nummer ingesteld: 020 - 5 64 44 44. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam vroeg vanmorgen dit nummer ook te bellen als opgegeven vermisten inmiddels terecht zijn. Door de twijfels over het aantal illegalen gaat de politie nog steeds uit van moge lijk 250 slachtoffers, ondanks het feit dat van de 239 geregi streerde bewoners, zich er in middels 88 bij de autoriteiten hebben gemeld. Tot nu toe zijn 12 slachtoffers geborgen. Gisteravond is vanaf 17.00 uur de telefooncentrale van Leidsch Dagblad overbezet geraakt. Hierdoor werd voor een aantal abonnees het nummer voor de bezorgklachten onbereikbaar. Wij hopen dat u voor deze storing begrip op kunt brengen Voor eventuele nabezorging kunt u bellen: 071-161400 Directie Leidsch Dagblad zeist» k'OPFIF 2 pakken 500 gram 01 Perla Mild koffie, snelfiltermaling, vacuüm verpakt, ~7Cr\ Aanbieding is geldig t/m zaterdag 10 oktober a s., zolang de voorraad strekt. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Gerald Vanenburg. Peter van Vossen. Wim lonk en Berry van Aerle keren terug in de selectie van het Nederlands voetbalelf tal. Bondscoach Dick Advocaat maakte vanmorgen 'de zestien' bekend voor de kwalificatie wedstrijd tegen Polen volgende woensdag in Rotterdam. Danny Blind, Frank de Boer. lohn van 't Schip en Gaston Taument, die meegingen naar Oslo waar met 2-1 werd verloren van Noorwe gen. kregen geen nieuwe uitno- dining. De selectie van Oranje is: Bergkamp, lonk, Menzo en Silooy (allen Ajax), Van Vossen (Anderlecht). Koeman (FC Bar celona). Wouters (Bayern Mün- chen), De Goeij en Witschge (beiden Feyenoord), Winter (Lazio), Van Basten en Rijkaard (beiden AC Milan)» Van tak, Kieft, Numan en Vanenburg (al len PSV). Oranje bereidt zich voor in en rond Huis ter Duin in Noord- wijk. Vrijdag komen de spelers bijeen. Zaterdag wordt een oe fenwedstrijd gespeeld met een besloten karakter, waarna de spelers huiswaarts keren. Maandag begint het tweede deel van de voorbereiding. HOE LANG KUNTU NOG ZONDER? Ja. ik neem aan introductie abonnement en ontvang de krant de eerste twee weken gratis. Mij* abonnement betaal ik daarna Per maand 2 7.80) via automa tische betaling' Per kwartaal (f 80,10) via accept Lmdtch Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1