RKC-voorzitter schuldig China plukt zijn 'rijke' sporthelden kaal Sport Gullit meldt zich af DINSDAG 6 OKTOBER 1992 njoustra* adv Hockeysters Alecto steviger aan kop leiden De hockeyvrouwen van Alecto zijn door een 1 -0 over winning op Pinoké nog steviger aan de leiding gekomen in de overgangsklasse A. Daarmee nam de Leiderdorpse ploeg drie punten afstand van Ede dat op de tweede plaats staat. Abusieve lijk stond gisteren in de sportkolommen vermeld dat Alecto ge lijk speelde. Dat sloeg echter op het vrouwenteam van LOHC dat in de eerste klasse een puntendeling bereikte met Gooische: 1-1. Kortekaas springt 1,98 hoog ussE Edwin Kortekaas van De Spartaan heeft zich in de afgelo pen twee weken gemeld als beste hoogspringer uit de wijde re gio, senioren daarbij inbegrepen. De B-junior, enkele weken te rug al goed voor 1,95, zeilde bij onderlinge meerkampen in Lisse over 1,98. Vooral door deze prestatie won hij de negenkamp met 5014 punten. Bij de mannen won Perry Vrisekoop met een totaal van 5361. Vrisekoop viel op met 6,68 ver en 1,87 hoog. PAOK breekt met relschoppers athene Het bestuur van PAOK Saloniki wil niets meer te maken hebben met de supporters, die tijdens de gestaakte Europese re turn tegen Paris St. Germain voor ernstige onlusten zorgden. Op korte termijn worden alle banden met de verscheidene fanclubs verbroken. „Onze beslissing om de samenwerking stop te zet ten, is definitief', verklaarde een woordvoerder van de Griekse club. „We willen onze supportersverenigingen zo snel mogelijk laten ontbinden." De dubbele straf uitsluiting voor het huidi ge toernooi om de UEFA-beker en schorsing voor de eerstvol gende twee Europese bekertoenooien kwam voor het bestuur niet onverwacht. „Deze straf is niet zwaar", meende de clublei ding, die niettemin overweegt beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van de tuchtcommisie van de UEFA. Courier staat weer eerste monte carlo Jim Courier heeft de eerste plaats op de wereld ranglijst tennis bij de mannen weer van Stefan Edberg overge nomen. De Amerikaan raakte de toppositie een maand geleden kwijt aan de Zweed, die toen de US Open op Flushing Meadow won. De top drie kwam de afgelopen week niet in actie. Edberg raakte echter ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden zoveel punten (232) kwijt, dat hij achter de Amerikaan Pete Sampras naar de derde plaats zakte. De Kroaat Goran Ivanisevic duikelde van de vijfde naar de achtste plaats, de Duitser Boris Becker, die zondag de finale van Bazel won, steeg van de achtste naar de zesde positie. De topman van het Nederlandse tennis, Richard Krajicek, zakte één plaats en is nu vijftiende. Rijnsburger jan Siemerink is 54ste. Nederlandse golfers achtste Vancouver De Nederlands golfploeg is bij de wereldtitelstrijd golf voor amateurs in Vancouver op de achtste plaats geëindigd. Het toernooi werd gewonnen door Niew-Zeeland. Het was de eerste keer dat Oranje op dit evenement een plaats bij de eerste tien veroverde. Voor een belangrijk deel was dat te danken aan Michael Vogel. De kampioen stroke-play eindigde als achtste in het algemeen klassement. De Nederlandse ploeg, die verder be stond uit Goslings, Muntz en Nolte, kwam na vier dagen uit op 862 slagen. Nieuw-Zeeland eindigde op 823, voor de Verenigde Staten (830) en Australië (842). Nederlaag voor Leidse jeugd uithoorn De Leidse voetbaljeugd onder veertien jaar heeft gis teravond een ruime nederlaag geleden tegen Amsterdam: 5-1 na een ruststand van 2-1. Het was de eerste wedstrijd in het ka dervan het jeugdplan Nederland. Sergio Fernandez van Alphen- se Boys zorgde in de eerste helft voor de enige tegentreffer. De Amsterdammers klopten de Leidenaars vooral op snelheid en fy sieke kracht. Ook Leo van Veen werd schuldig bevonden. De trainer van RKC werd al eens eerder bestraft wegens fraude. Celstraf geëist tegen Leo van Veen FOTO •ARCHIEF RKC-voorzitter Jenne Harder is gisteren veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 50.000 gulden. De Bossche rechtbank achtte bewezen dat Harder zich heeft schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte en het 'feitelijk leidinggeven' aan een omvangrijke fraude bij de Waalwijkse club. hij al weer fraudeerde, terwijl hij nog een proeftijd had lopen uit een eerdere zwart-geld affaire, bij FC Utrecht. Officier van justitie mr. Pie- ters had berekend, dat Van Veen de belastingdienst voor in totaal 150.000 gulden heeft be nadeeld. inmiddels heeft de voetbaltrainer het grootste ge deelte van dat bedrag alsnog betaald en wordt de resterende schuld nog ingelost. Tegen Van Veen werd acht maanden gevangenisstraf ge- eist, waarvan vier maanden voorwaardelijk, en een boete van 40.000 gulden. Het onvoor waardelijke deel van de celstraf kan Van Veen verruilen voor Op de derde en laatste dag van 'de zaak-RKC' werden onvoor waardelijke gevangenistraffen geëist tegen trainer Leo van Veen en oud-voorzitter Van Dinther. Beiden kunnen overi gens, wat de officier van justitie betreft, kiezen voor een alterna tieve werkstraf. De coach werden drie zaken ten laste gelegd: het bezitten van een geheime spaarrekening in Zwitserland en het verzwij gen van inkomsten uit zijn werk bij RKC, zowel van de club zelf als van derden. Van Veen werd met name kwalijk genomen, dat 150 uur alternatieve werkstraf. Oud-voorzitter Han van Dinther moet volgens Pieters drie maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf krijgen of een werkstraf van 120 uur. De ex-doelman heeft, net als opvol ger-voorzitter Harder, valsheid in geschrifte gepleegd en leiding gegeven aan de fraude bij RKC die de gemeenschap 1,2 miljoen gulden kostte. Niet voor het eerst werd giste ren de discussie gevoerd of het frauderen binnen of buiten de club plaatsgreep. Van Dinther gaf het zwart-geld circuit overi gens wel toe. „Ik wist dat dat circuit bestond, zoals het een publiek geheim is dat die cir cuits overal in de voetballerij bestaan. Maar ik heb er als voorzitter goed op gelet dat het circuit buiten de club bleef. Ja, ook al namen bestuursleden de enveloppen met inhoud in ont vangst om ze door te geven aan de spelers. Dat noem ik dan toch buiten de club." peking cpd Het is niet alles goud wat er blinkt voor de olympische kam pioenen in communistisch Chi na. Van de forse premies en goudklompen die de medaille winnaars van de Spelen in Bar celona zijn toegezegd, hebben zij nog niets gezien. Het beroep op hun barmhartigheid vanuit de Chinese samenleving kent echter geen grenzen, aldus het Engelstalige dagblad China Dai- iy Dat sommige taxichauffeurs de alom bekende topsporters uitzonderlijk hoge bedragen vragen voor een rit, lijkt maar bijzaak. De hooggeroemde sporthelden worden dagelijks bedolven onder verzoeken om financiële bijdragen te leveren aan liefdadigheidsinstellingen, scholen en zieken. „Ik heb ze gezegd dat ik nog niets heb ont vangen", aldus tafeltenisster Deng Yaping, die twee gouden medailles won. Ze is verbolgen over het gerucht dat haar vier miljoen yuan, ofte wel 1,2 mil joen gulden, ten deel zou zijn gevallen. „In de enveloppen die ik bij bedrijven krijg, zit niet meer dan een certificaat. Tot nu toe heb ik slechts een cheque van 5000 dollar (8000 gulden) gehad en een frisdrankblikje van mas sief goud. Geloof het of niet, maar de 50.000 yuan (15.000 gulden) die ik heb geschonken aan een project om kinderen te helpen die niet naar school kunnen, heb ik moeten lenen", verwoordt Deng haar lot. Gym- naste Lu Li schetst in de staats krant een zwarte toekomst voor haar familie als er geen eind komt aan de stroom bedelbrie ven. „Ik heb het gymnastiek- centrum in Hunan twee kleu- ren-tv's beloofd en 30.000 yuan (9000 gulden). Maar als ik echt zoveel geef, dan raakt mijn fa milie aan de bedelstaf." Ze wei gerde een sportcentrum zich Lu Li: wel een gouden medaille bij de Olympische Spelen, haar geld kan ze voorlopig nog fluiten. naar haar te vernoemen, toen bleek dat ze daarvoor zou moe ten betalen. „Dat geld heb ik niet", was het commentaar van de 15-jarige. Ook individuele verzoeken om hulp per brief of telefoon leggen een grote druk op de sporters die in een socialistische maatschappij opgegroeid zijn, waar - tenminste in theorie - de sterken de zwakken moeten bij staan. De familie van judoka Zhuang Xiaoyan heeft inmid dels 30.000 yuan (9000 gulden) betaald aan nooddruftigen en er is nog niet aan alle oproepen gehoor gegeven. Uiteraard liggen er oplichters op de loer om de rijke atleten een poot uit te draaien. Zwem ster Yang Wenyi, die een gou den medaille won op de 50 me ter vrije slag, kreeg een brief van iemand die voordeed aan een ernstige nierziekte te lijden. Hij vroeg om een bijdrage van 10.000 yuan (3000 gulden). Een verzoek dat bij alle gouden-me daillewinnaars in de bus was gevallen. De Chinezen namen uit Barcelona in totaal 54 me dailles mee naar huis, waaron der 16 gouden. De miljoenen dollars die de medaillewinnaars zijn toege voegd alleen al twee onder nemers in Hongkong betalen in totaal bijna drie miljoen gulden gaan eerst naar het Nationale Sport Comité in China dat het geld daarna over de sporters verdeelt, zegt de adjunct-direc teur van het comité, Liu Ji. Ta feltennisster Deng krijgt als enige met twee keer goud het meeste uit de pot, bijna 350.000 gulden. De anderen hoeven zichom hun financiële toe komst ook geen zorgen meer te maken. De atleten moeten ech ter wachten tot ze vijftig jaar zijn voordat ze aan het geld mo gen komen. De topatleten zijn overdon derd door de grote bedragen die binnenstromen. Dat is geen wonder in een land waar arbei ders in de steden per jaar zo'n 400 gulden verdienen. Ze vin den wel dat ze de beloning ver diend hebben. Deng windt er geen doekjes om: „Niemand weet hoe zwaar de training is geweest. We verdienen het en zijn er blij mee. In het verleden kreeg een kampioen tenslotte slechts 7000 yuan (2100 gul den). Natuurlijk is geld niet het allerbelangrijkst. Toen ik op het erepodium naar het volkslied stond te luisteren, leek het zelfs totaal niet belangrijk, maar la ten we eerlijk zijn: in het leven van alledag kan toch niemand zonder." Een van de premie-koeriers was secretaris Piet Kelder. Te gen hem werd door de officier van justitie twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 2500 gul den geëist. Het bestuurslid had wel voortdurend enveloppen met (zwarte) premies van spon sors gekregen en uitgereikt aan spelers, maar Kelder „was mee genomen door de rest, niet de spil om wie alles draaide", aldus fteters. Net als eerder was ook giste ren een verdachte wegens ziek te afwezig. Twee weken geleden verklaarde manager Piet Kip ping (wiens zaak werd aange houden) zich vanwege hart klachten onbekwaam ter zitting te komen, gisteren zegde oud secretaris Ouwerkerk vanwege 'psychische spanningen' af. Te gen Ouwerkerk werd bij verstek drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 2500 gulden geëist. Leeds United vraagt UEFA om nieuwe thuiswedstrijd bern/londen sip Het bestuur van Leeds United heeft gisteren in een fax aan de Europese Voetbal Unie (UEFA) geëist, dat de beslissingswed strijd tegen VfB Stuttgart in het eigen stadion aan Eiland Road moet worden gespeeld. De tuchtcommissie van de UEFA bepaalde zaterdag dat het duel om een plaats in de tweede ron de van het toernooi om de Eu ropese beker voor landskam pioenen op neutraal terrein moet plaatsvinden. In een reactie op de fax stelde het secretariaat van de UEFA niet in te kunnen gaan op de eis van Leeds United. „Wij kunnen hierover geen beslissing ne men", aldus het antwoord. „Als Leeds niet akkoord kan gaan met het spelen op neutraal ter rein moet de club beroep aante kenen." De Engelsen, en de Duitsers, hebben daartoe nog tot vandaag, middernacht, de gelegenheid. De tuchtcommissie van de UEFA wijzigde de uitslag van de return van vorige week woens dag in Leeds in 3-0 voor de En gelsen (in plaats van de bereikte 4-1) omdat VfB Stuttgart in strijd met de regels de laatste zeven minuten met vier buiten landers speelde. Stuttgart had het eerste duel eveneens met 3- 0 gewonnen, zodat een derde wedstrijd noodzakelijk werd. Als mogelijke neutrale steden worden Rotterdam, Bern, Bazel en Kopenhagen Renoemd. De wedstrijd wordt in principe ko mende zaterdag of zondag ge speeld, als Stuttgart en Leeds United niet voor de competitie hoeven te spelen. Leeds moet echter wel twee Engelse (Baty en Dorigo) en één Schotse in ternational (McAllister) afstaan voor kwalificatiewedstrijden in De val van Karei Lotsy De laan die in het Amsterdamse stadsdeel Buitenveldert genoemd is naar sportbe stuurder Karei Lotsy (1893-1959) zal van een andere naam worden voorzien, zo viel in de krant van vorige week te lezen. Het stadsdeel Buitenveldert vindt dat Lotsy's rol in de oorlogsjaren bij nader inzien 'uiterst dubieus' is geweest. Daarbij beroept men zich op het proefschrift 'IN DE PAS - Sport in Nederland tij dens de Tweede Wereldoorlog' van de historicus dr. A.H. Swijtink, dat in april dit jaar verscheen. Swijtink komt daarin tot de harde conclusie dat Lotsy als 'ver lengstuk van de bezetter' heeft gefunctioneerd. Wie was Karei Lotsy? Voor de wat ouderen heeft de naam ongetwijfeld nog een bekende klank, voor de jon geren zal hij niet meer dan een vage schim uit het verleden zijn. Lotsy's faam stoelde op de wijze waarop hij het Ne derlands voetbalelftal halverwege de ja ren dertig tot grootse prestaties inspi reerde. Hij was, althans voor Nederiand. de uitvinder van de mental training. Aan de vooravond van interlands hield hij in het clubhuis van VUC fameuze donder- ches, waarbij uitvoe i bij koningin, vlage kwam dan altijd een traan in zijn stem. We zouden er nu wat lacherig over doen, maar toen werkte het. Het eenvoudige clublokaal van de Haagse vereniging kreeg er de bijnaam 'de wondertent van VUC' door. Lotsy gold als een sportpa- triot van het zuiverste water en was mateloos populair. In de oorlog liet hij zich door de bezetter samen met twee zeer foute lieden tot 'gevolmachtigde van de Ne derlandse sport' benoemen. In 1942 werd hij, weer met instemming van de Duitse autoriteiten, voorzitter van de (toen niet meer Koninklijke) Nederlandse Voetbal bond. Zo op het oog niet zo fraai, maar in de gegeven omstandigheden niet zo verwonderlijk. De Nederland se sport had een vertrouwenwekkend iemand nodig die overleg voerde met de bezetter om de spon weer op gang te brengen en te regelen. Je kon van al die jonge mensen toch immers niet verwachten dat ze nu voortaan elke vorm van sport zouden mijden. Niemand kon toen ook weten hoe lang de oorlog zou duren en hoe groot de verschrikkingen zouden zijn. (Hoewel, Rotterdam wist het wel degelijk). Lotsy genoot het ver trouwen van de Nederlandse sportwereld om het con tact te leggen met de bezetter. Maar hoe ver ging Lotsy in die jaren nu eigenlijk met de vijand mee? Dat was de cruciale vraag. Direct na de oorlog werd Lotsy door een speciale com missie, bestaande uit sportbestuurders, gezuiverd. Hem trof geen blaam, zo werd geconcludeerd. Er was zelfs een woord van lof. Maar Swijtink is de mening toege daan dat Lotsy's zuivering 'een wassen neus' is ge weest. Hij, Lotsy, had notabene zelf nog de richtlijnen voor de zuivering opgesteld. Markant is ook dat de zui veringscommissie voor een groot deel bestond uit vrienden en kennissen van Lotsy - lieden die in enkele gevallen zelf niet geheel smetteloos waren. Bovendien had de commissie in de herfst van 1945 (Nederland was nog een chaos) niet de beschikking over tal van docu menten over Lotsy's optreden. Aangezien historici nooit enige belangstelling aan de dag hebben gelegd voor het onderwerp 'sport in oorlogstijd' kwam dat ma teriaal pas nu door Swijtinks onderzoek boven water. De historicus verwijt Lotsy o.a. voor de sport "de uit voerder te zijn geweest van de anti-joodse politiek van de bezetterDodelijk voor Lotsy's reputatie is de brief die hijzelf op 31 maart 1941 naar het departement van onderwijs (waaronder de sport ressorteerde) schreef. Swijttink diepte hem op uit de archieven. Daarin likt Lotsy zich uitgebreid in bij de bezetter. Ter staving van zijn Deutschfreuncilichkeitme\dl hij ook nog 'dat geen enkele jood tot mijn medewerkers behoorde'. De vraag rijst: moeten we nu nog, ruim 47 jaar na de bevrijding, in die pot roeren; moeten we die oorlog niet eens achter ons laten? Je kunt toch niet aan de gang blijven. Het is een redenering die velen zullen delen. Dordrecht en Gouda, waar ook straten naar 1-otsy zijn genoemd, doen dat ook min of meer. Ix>tsy is in '45 ge zuiverd, zo zegt men daar en van Swijtinks nauwgezette onderzoek wil men kennelijk niets weten. Gouda voegt er nog aan toe dat naamsverandering voor de bewoners van de Lotsystraat zo lastig is 'omdat bij voorbeeld postpapier dan weggegooid kan worden'. Aan dat soort voddezakkerige prietpraat ga ik maar voorbij. Mijn redenering is een andere. De zaak 1940-45 is niet afgedaan en kan niet afgedaan worden, zo langde ge neratie die de oorlog in volle hevigheid heeft meege maakt nog leeft. Het zou ook getuigen van een schrij nende onverschilligheid jegens die (sport)mensen, die hun verzet met de dood moesten bekopen. Karei Lotsy heeft grote verdiensten voor de Nederland se sport gehad. Dat staat buiten kijf. De nieuwste in zichten in de rol die hij in de oorlogsjaren heeft ge speeld, rechtvaardigen echter niet dat er straten en la nen naar hem worden genoemd. den haag anp ij den het toernooi om de wereldtitel. Ruud Gullit zal ook voor de WK- kwalificatiewedstrijd tegen Po len, volgende week woensdag in Rotterdam, ontbreken in de Oranje-selectie. Gisteren meld de de vedette van AC Milan zich formeel bij bondscoach Dick Advocaat af. Gullit had vorige maand om persoonlijke rede nen al voor de interland in en tegen Noorwegen (2-1) be dankt. Voor Advocaat kwam de af zegging van de dertig-jarige sterspeler niet onverwacnt. Vol gens de bondscoach was de tijd tussen de wedstrijden tegen Noorwegen en Polen voor Gullit te kort om orde op zaken te stellen. De Amsterdammer wil bij AC Milan eerst zijn toonaan gevende positie heroveren, voordat hij zich weer bij het Ne derlands elftal voegt. Advocaat hoopt voor de kwa lificatiewedstrijd in en tegen Turkije over twee maanden wèl over Gullit te beschikken. Van daag maakt de opvolger van Ri- nus Michels de selectie voor het duel met Polen bekend. De Poolse bondscoach Andr- zej Strejlau heeft zeventien spe lers geselecteerd voor de wed strijd tegen Nederland. Hij heeft in eerste instantie drie doelver- dedigers aangewezen: Bako (Besiktas), Wandzik (Panathi- naikos) en Matysek (Wroclaw). Van de zeventien geselecteer den spelen tien Polen in het buitenland. Polen won de eerste wedstrijd voor groep MM thuis met 1 -0 van T urkije. De selectie is: Doel: Bako (Besiktas), Wand zik (Panalhinaikos) en Matysek (Slask Wroclaw); Verdediging: Kozminskl (Udinese), Lesiak (Wacker Innsbruck), Rzcpka (Lech Poznan), Szewczyk (Kato wice) en Wadoch (Gomik Za- brze); Middenveld: Czachowski (Udinese), Adamzcuk (Pogon Szczecin), Brzczek (Lach P6- znan) en Robert Warzycha (F.verton); Voorhoede: Krzysztof Warzycha (Panathinaikos), luskowiak (Sporting Lissabon), Kosecki (Osasuna), Ziober (Montpellier) en Kowalczyk (Le- gia Warschau).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19