'Alles zo goedkoop mogelijk' Talentvolle jonge schilders te boek Cultuur&Kunst Ongewoon concert Amsterdamse Bach Solisten Leids publiek plat voor Japanse drums Budget voor Buchmesse blijft karig Horowitz vereeuwigd DINSDAG 6 OKTOBER 1992 redactie cees v Penningenkabinet op Antiekbeurs leiden/delft» Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet is op de oude kunst- en antiekbeurs, die van 9 tot en met 18 oktober in het Delftse Prinsenhof wordt gehouden, vertegenwoordigd met een aantal kostbare penningen. Uit de nationale collectie worden penningen getoond die betrekking hebben op het leven van Willem van Oranje en tijdgenoten. Een deel van deze pen ningen is rechtstreeks afkomstig uit de verzamelingen van de Oranjevorsten. Daarnaast zijn gesneden stenen, waaronder de beroemde Livia-camee, middeleeuws geld en gouden pennin gen uit de achttiende eeuw tentoongesteld. Pianoconcerten in Kapelzaal leiden De Nederlandse pianist Patrick Hopper en zijn Koreaan se collega June Yujung Choi concerteren deze week in de Kapel zaal van K O in Leiden. Hopper brengt op woensdag 7 oktober een programma met werken van Schubert, Medtner en Ravel. June Yujung Choi speelt op vrijdag 9 oktober werken van Mo zart, Schumann, Chopin, Debussy en Van Beethoven. De con certen beginnen allebei om 20.15 uur. muziek recensie rob van den hilst Gehoord: Amsterdamse Bach Solisten. Geertekerk in Utrecht op 3 okt. 1992 1e concert van de serie 'Het Verdriet van Vivaldi'. Herhalingen onder meer in Kat wijk aan de Rijn, Dorpskerk (16 okt.), Amsterdam (18 okt.). Bij hun aantreden in het Bachjaar 1985 werden ze door pers en publiek aarze lend verwelkomd: de Amsterdamse Bach Solisten (ABS). Om uitgerekend in Ne derland met zijn sterke authentieke oude muziekpraktijk met een nieuw ensemble op de proppen te komen, waarin gebruik wordt gemaakt van 'gewone' muziekin strumenten: het was een daad van onbe zonnenheid, zo leek het. Slechts als aan hangsel op het reguliere oude muziek aanbod wisten de ABS zich een plaatsje onder de zon te verwerven. Maar op het Holland Festival Oude Muziek, noch bij het Netwerk Oude Muziek kregen de Amsterdamse musici voet aan de grond. Voor authentieke ayatolla's - en daar zijn er nogal wat van - waren/zijn de ABS ta boe. Oude muziek spelen op moderne instrumenten? Bah! Maar, het bijbelse gezegde indachtig dat de laatsten de eersten zullen zijn, lig gen de kaarten voor de Amsterdamse Bach Solisten inmiddels beduidend gun stiger. De leiding van het ensemble wist zich te verzekeren van de financiële steun van drie commerciële sponsors èn - het allerbelangrijkst - van toegenomen publieke belangstelling. Geen wonder, want de Amsterdamse Bach Solisten zijn stuk voor stuk voortreffelijke musici, af komstig van het Koninklijk Concertge bouworkest en het (authentieke!) Orkest van de 18e Eeuw. Paradepaardjes van het professionele muzikantendom hier ten lande. Zaterdagavond musiceerden de ABS in de Utrechtse Geertekerk: de ouverture van een tournee die in totaal langs zes concertlocaties voert. Het programma, dat als motto heeft 'Het Verdriet van Vi valdi', behelsde composities van twee tijdgenoten van Johann Sebastian Bach, de Italianen Antonio Vivaldi en Pietro Antonio Locatelli. Voor de pauze was het opgewektheid wat de klok sloeg, met dne concerti van Vivaldi. Na de pauze kwam het eigenlijke Verdriet pas om de hoek kijken. Locatelli's Sinfonia Funèbre en het Concerto 'II pianto d'Arianne'. Gebruikmakend van een rijk scala van authentieke versieringstechnieken - Ni- kolaus Harnoncourt is het lichtend voor beeld van de Amsterdammers - en blijk gevend van sublieme instrument-be- heersing stellen de Amsterdamse Bach Solisten in wezen veel 'echte' authentie ke ensembles onder kritiek. Henk Rubingh, concertmeester en so list in Vivaldi's vioolconcert wist het wedijverende karakter van dit hoogst on conventionele concert trefzeker te raken. Een orgeltje in plaats van een boven toonrijk klavecimbel had als continuo- instrument in Locatelli's ernstige en doorwrocht gecomponeerde concerti beter gefunctioneerd. Pas met een snel en levendig slotstuk, na Locatelli's be schouwende 'Arianne-concert' waren de circa vierhonderd bezoekers uit hun dak gegaan. Nu waaide het concert na het af sluitende largo een beetje als een nacht kaars uit. Zdzislaw Supierz haalt Oosteuropese opera 's naar Nederland amsterdam De nieuwe 'Jaargids van 100 jonge Nederlandse schilders' is uit. Met als nieuwtje een prijs- wijzer. In deze tweede editie van de gids over jonge schilders die al een zekere erkenning hebben verworven, wordt be schreven wie zij zijn en wat zij maken. Per kunstenaar wordt informatie verstrekt: de biogra fische gegevens, een keuze uit hun exposities, een korte stijlomschrijving en een prijsin dicatie. Dat laatste is een vrij nieuw gegeven voor Nederland. Prij zen gunnen een kijkje in de fi nanciële huishouding van de artiest en geven een aanwijzing hoe hoog de desbetreffende kunstenaar gestegen is op de ar tistieke beurstrap, die nagenoeg wordt bepaald door de kunst handel. Aan de andere kant ge ven ze een koper in spe enig houvast. De Amsterdamse uitgeverij Living Art, die het boek samen stelde, koos de honderd kunste naars uit een paar duizend jon ge talenten. Tot de uitverko renen behoort de Leidse kunst schilder Martin van Dijk, die olieverfschilderijen in heldere, felle kleuren maakt. Ook de Haagse kunstschilder Eric Hir- des, die onlangs bij de Leidse galerie Bleijenbergeen expositie had, staat erin vermeld, evenals Peter Klashorst die vorig jaar bij Galerie Stelling exposeerde. Mare Mulders, van wie tijdens de tentoonstellingen 'Rem brandt en Lievens in Leiden' en 'Uit tijd geplukt' in stedelijk museum De Lakenhal werk te zien was, wordt genoemd, evenals de Leidse kunstenaar Willem van Scheijndel. Initiatiefneemster Kathrin Ginsberg: „In de gids is de om schrijving van het werk zo veel mogelijk gedaan aan de hand van uitspraken van de schilders zelf. De prijsbepaling laten de jonge kunstenaars vaak over aan de instanties die hun werk presenteren. Ook laten zij zich leiden door het voorbeeld van vakgenoten, van wie zij het werk in kwaliteit vergelijkbaar achten." De prijzen schomme len rond de drie tot vierduizend gulden voor een klein doek of pEmeel en tienduizend voor een groot werk. 'Jaargids '93, 100 jonge Neder landse schilders'. Uitgever Li ving Art. Prijs fl. 49,95. Het pakket programma boekjes dat hij ter informa tie meegeeft, gaat verge zeld van welgemeende ex cuses. „Ze zijn niet alle maal even mooi uitge voerd. De bedragen waar mee wij werken maken het niet mogelijk om de brochures luxueus vorm te geven. Alles moet zo goed koop mogelijk, anders heeft het helemaal geen zin om die groepen hier naartoe te halen". amsterdam tom ruufrok Zdzislaw Supierz, 'artist mana- gement' te Amsterdam, heeft verder echter weinig reden tot klagen. De toename van het aantal Oosteuropese operavoor stellingen in de Nederlandse theaters is voor een groot deel op het conto van deze Poolse impresario te schrijven. Het Warszawska Opera Kameralna, de Staatsoperette Warschau, de Opera van Krakow en het Groot Theater Warschau, het zijn maar enkele van de vooral Pool se gezelschappen die Supierz de Nederlandse schouwburgen jaarlijks aanbiedt. Niet alle produkties uit Polen zijn afkomstig van Supierz. In tegendeel: er heerst een moor dende concurrentie waar het deze Oosteuropese groeimarkt betreft. „Nee, ik ben echt niet de enige. Dat levert soms idiote situaties op. Het is de afgelopen seizoenen een paar maal ge beurd, dat hier in dezelfde pe riode één opera door twee ver schillende Poolse gezelschap pen zou worden gespeeld. Uit eindelijk wordt dan altijd wel de tournee van één van die groe pen geannuleerd, maar absurd blijft het." Supierz zegt zich van zijn col lega's te onderscheiden door een puur muzikale achtergrond. „Ik ben in 1981 naar Nederland gekomen om aan het Amster dams conservatorium dwars fluit te studeren. Daar heb ik ook m'n papiertje gehaald, maar de laatste jaren van de studie keek ik al een beetje om me heen om eventueel iets an- panse drums, gezien: 5/10, Schouwburg, Met drie mannen, drie vrou wen en een hoeveelheid trom mels kun je een sprankelend concert geven. De uit Japan af komstige slagwerkgroep Wadai- ko Ichiro gaf gisteravond in de Leidse Schouwburg een gewel dige demonstratie van haar kunnen. Veel minimale ritmi sche patronen, achter elkaar ge zet en in een zorgvuldig uitge dachte speelvolgorde gespeeld. De vier soorten trommels - aangevuld met een fluit en een atari gane, een soort belletje - zorgen voor een enorme ver scheidenheid aan klanken. De chime daiko is de kleinste en hiermee wordt het concert ook geopend. Deze trommels heb ben een door touwen zeer strak gespannen vel. Een maat groter zijn de okedo's die een iets zwaardere klank hebben. Oor spronkelijk waren dit trommels die omgehangen werden tijdens de vele processies die het tradi tionele Japan kende. Speelwijze De chichibu is de volgende in de rij. Hier valt vooral de impo sante speelwijze op. Met grote bewegingen worden de trom mels door middel van dikke stokken aangeslagen. De o dai ko is de grootste van het stel. Op werkelijk schitterende wijze wordt deze trommel, met een diameter van anderhalve meter, door Ichiro lnoue bespeeld tij dens een vijftien minuten du rende solo. Wadaiko Ichoro: indrukwekkende Japanse drums, foto joeplennarts De groep is geformeerd rond speelde onder andere in Europa deze voormalige muzikaal lei- en Amerika en vierde alom suc- der van Ondekoza, die als eerste cessen. de traditionele Japanse slag- De grote internationale door- werkmuziek naar de rest van de braak voor Ondekoza kwam - wereld bracht. Het gezelschap opvallend genoeg - na de mara thon van Boston. Na het vol brengen van deze uiterst in spannende sportprestatie, gaf de groep ook nog eens een con cert. Ondekoza bleek in elk ge val conditioneel van goede hui ze te komen. Zoals het bij elke succesvolle groep schijnt te gaan, duurde de onderlinge sa menwerking niet al te lang en kwam er een splitsing binnen de tot nu toe strakke hiërarchie. De ene helft vertrok naar Tokio (Ondekoza) en de overgebleven leden vervolgden hun zeer dis ciplinaire bestaan op Sado ei land onder de naam Kodo. Wadaiko Ichiro is vervolgens weer ontstaan uit Ondekoza. Inoue was van 1985 tot en met 1990 aanvoerder van het gezel schap. In 1991 richtte hij toch weer een nieuwe groep op om dat hij meer vrijheid in het spe len wilde hebben. Composities Die lijkt hij nu weer te hebben gevonden. Het programma be stond gisteravond vooral uit zijn composities. Na de pauze ver viel men toch even in het oude succespatroon van Ondekoza en Kodo, en werd een vrije vorm van Maki Ishi's Mono chrome gespeeld. Ook het via Kodo bekende Yataibayashi on derging een gedaanteverande ring. In plaats van op de zware chichibu'swerd het door Wadai ko Ichiro op de veel kleinere chimes gespeeld. Op zich na tuurlijk geen probleem maar traditioneel gezien op zijn minst apart. De groep heeft het echt niet nodig om oude stuk ken te bewerken. Plezier en en thousiasme zijn hun sterkste troeven. ders te gaan doen. Eigenlijk als vanzelf werd dat het impresa- riaatswerk. Oude kennisen uit Polen vroegen me of ik 'iets' voor hen kon regelen in Neder land. En mijn mede-studenten vroegen me of ik geen optre dens in Polen kon verzorgen. In die periode heb ik ook verschil lende uitwisselingsprojecten van conservatoria op poten ge zet, zoals tussen Enschede en Wroclaw." Mexicaans filmfestival vol verrassingen bekendheid van de Mexicaanse film zelf is het minder goed ge steld, met uitzondering mis schien van het werk dat Bunuel daar in de jaren vijftig maakte. Er zijn echter tekenen die op een kentering wijzen. Het Mexi caans Filmfestival, georgani seerd door Lantaren/Venster in Rotterdam, speelt op deze ont wikkelingen in. De titel 'Que Viva Mexico' is ontleend aan Eisensteins Mexi co-project uit 1931. Die film is op het festival niet aanwezig, maar verder hebben de samen stellers weinig over het hoofd gezien. Het uitgebreide pro gramma van ruim veertig films doet niet alleen recht aan een belangrijk stukje Mexicaanse filmgeschiedenis, maar geeft ook een goed beeld van de ac tuele ontwikkelingen. En de in het programma opgenomen Bunuel-films, waaronder enkele weinig vertoonde, zijn op zich zelf natuurlijk al een gang naar het festival waard. Het festival is van 8 oktober tot en met 4 november in Lan taren/Venster in Rotterdam. Een aantal Mexicaanse filmma kers (onder wie Matilde Lande- ta) zal bij de presentatie van hun films aanwezig zijn. Een gedeelte van het programma is ook te zien in filmtheaters in Amsterdam (Desmet, Filmmu seum). Utrecht ('t Hoogt) en Den Haag (Haags Filmhuis). Jaarlijks zit Supierz tussen de drie en vijf maanden in het bui tenland om voorstellingen te keuren. Wat hem kwalitatief niet zint, maakt geen kans. „Vaak moet je een opera-pro- duktie diverse keren bekijken, omdat de gezelschappen met een 'double cast' werken. Als ik een bepaalde produktie wil hebben, dan moeten daar de beste solisten in staan. Eerlijk gezegd ben ik niet bij elk gezel schap even geliefd, omdat ze de aanpassingen die ik wel eens eis te ingrijpend vinden." Vindt Supierz dat 'zijn' voor stellingen artistiek kunnen con curreren met de produkties van bijvoorbeeld Opera Forum of Opera Zuid? „Nee, daar is geen sprake van. Een simpele reken som maakt duidelijk waarom. Forum vraagt per voorstelling een uitkoopsom die ergens tus sen de 19 en 22 mille ligt. Dat is te vergelijken met wat ik voor bijvoorbeeld de Staatsoperette Warschau vraag, maar daar moeten dan ook nog eens de reis en het verblijf van worden betaald. Let wel: dan heb je het over de kosten voor pakweg honderd man. Dat betekent dat er voor andere dingen weer minder geld beschikbaar is. En dat gaat dan weer ten koste van de kwaliteit. Daardoor gaat de vergelijking met bijvoorbeeld Forum niet op." Momenteel levert Supierz ne gentig buitenlandse opera voorstellingen aan de Neder landse theaters, een aantal waarin volgens hem nauwelijks meer groei zit. „Veel meer zal het niet worden, de markt zit nu wel vol. Dat betekent wat mij betreft dat we in de toekomst niet meer in de kwantiteit, maar vooral in de kwaliteit van het aanbod moeten investeren." Enkele produkties die Supierz Artist Management dit seizoen naar Nederland haalt: 'Die Ent- führung aus dem Serail' van Mozart en Rossini's 'Barbier van Sevilla' door het Warszawska Opera Kameralna, 'Eine Nacht in Venedig' van Strauss door de Staats Operette Warschau, 'La Cenerentola' van Rossini door de Opera van Krakow en 'Der Bettelstudent' van Millöcker door de Stadsoperette van War schau. Nederland en Vlaanderen zijn op de Frankfurter Buchmesse van volgend jaar 'Schwerpunkt' onder het motto 'Midden in de wereld', maar het budget daar voor is nog steeds karig. De voorzitter van de Stichting Frankfurter Buchmesse '93, oud-minister Pais, zei weliswaar dat er al meer dan een miljoen gulden aan particuliere bijdra gen is binnengekomen, maar veel meer dan de 2,5 miljoen gulden van de Nederlandse overheid en de 2,5 miljoen gul den van de Vlaamse overheid is er nog niet. Pais hoopt dat er een streep onder de negatieve berichten over Nederland en de Buchmesse wordt gezet en dat particulieren, nu ze weten wat er gaat gebeuren, enthousiaster zullen gaan bijdragen. Behalve aan boeken uit Ne derland en Vlaanderen wordt er aandacht besteed aan werk uit de provincie Friesland, de Antil len, Suriname, Zuid-Afrika en Namibië (waar ook de Zuidafri- kaanse taal wordt gesproken). Er zijn echter geen contacten met de Zuidafrikaanse regering, alleen met Zuidafrikaanse uit geverijen. Er wordt verder een tentoon stelling gewijd aan de Neder landse en Vlaamse boekdruk kunst en er komt op 6 oktober in de Alte Oper van Frankfurt een typisch Nederlands evene ment: de Nacht van de Poëzie. Volgens Pais kan het geld daar aan beter worden besteed dan aan een feestelijke opening op 5 oktober. Dan is er alleen een re ceptie. Fuchs voorzitter Comité voor Moderne Kunst Directeur Rudi Fuchs van het Haags Gemeentemuseum is tot voorzitter gekozen van het In ternationale Comité van Musea voor Moderne Kunst. Dit ge beurde in het Canadese Que bec, waar de Internationale Mu- seumraad bijeen is. Bij het In ternationale Comité voor Mu sea van Modeme Kunst zijn alle grote instituten op dat gebied in Europa, Amerika en Azië aange sloten. Fuchs verklaarde in Quebec voornamelijk museum-ethische kwesties aan de orde te willen stellen, bruiklenen en samen werking. Directeur Jan Debbaut van het Eindhovense Van Abbe- museum wordt secretaris van het comité. Fuchs en hij zijn ie der voor drie jaar aangesteld. new vork Wanda Horowitz, weduwe van de legendarische pianist bekijkt met John Meijer een schilderij van haar overleden echtgenoot Vladimir Horowitz. Meijer vervaardigde het olieverfschilderij in opdracht van pianobouwers Steinway Sons. Het portret hangt in de Steinway Hall in New York. foto ap

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18