'Renbaan in nieuwe opzet levensvatbaar' Bouw woningen naast varkenmesterij onzeker Leiderdorp boos op NZH 'Geen reden tot paniek in Oegstgeest' onzeker over geld Regio Leiden Leiderdorp wil zelf schoolgebouw kopen DINSDAG 6 OKTOBER 1992 Huidige tekorten voor beheerder Duindigt niet op te brengen De Koninklijke Nederlandsche Harddraverij- en Renvere- niging (KNH&RV) houdt de stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR) en de Stichting Totalisator Nederland (STN) direct verantwoordelijk voor de jaarlijkse verliezen van Duindigt. „Het beleid om bij een teruglopend bezoek toch een zo groot mogelijk aantal banen voor de draf- en rensport open te houden, heeft geresulteerd in toene mende financiële tekorten", meent interim-manager J.J. Moerman. deze stap vormt de beslissing van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR) de overkoepelende organisatie waaronder de renbanen vallen om de tekorten van Duindigt niet langer aan te vullen. Tij dens een bijzondere algemene ledenvergadering, afgelopen zondag, noemde de KNH&RV deze beslissing 'uiterst onzorg vuldig en derhalve onaanvaard baar'. De vereniging, waarvan het ledenbestand voornamelijk wordt gevormd door de grotere eigenaren van renpaarden, zal Onder de huidige omstandighe den kan de KNH&RV Duindigt niet langer beheren. De exploi tant wil dan ook onderzoeken op welke manier de activiteiten op de renbaan kunnen worden overgedragen aan een nieuwe organisatie, waarin bedrijven en instellingen zitting hebben. Dat zou een bv kunnen zijn, die Duindigt van de huidige eige naar (de Stichting Totalisator Nederland) koopt. De directe aanleiding voor zo spoedig mogelijk recht streeks contact opnemen met het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij en met betrokken Tweede-Kamerleden om de mogelijke privatisering van Duindigt te bespreken. De stichting NDR werd jaar lijks aan de hand van rekening overzichten, opgesteld door ac countants, over de teleurstellen de resultaten van Duindigt in gelicht. Vervolgens werden steeds de ontbrekende bedra gen jaarlijks om en nabij de twee tot drie ton aangevuld. Tot begin dit jaar, toen het stichtingsbestuur een beroep op de KNH&RV deed om zelf het exploitatietekort van de ren baan bij te pasen. De beheerder van Duindigt probeerde zoveel mogelijk aan dit verzoek te vol doen, maar kon niet voorkomen dat er toch nog een klein verlies resteerde. Interim-manager J.J. Moer man van Duindigt betreurt de beslissing van de NDR om de Wassenaarse renbaan niet lan ger financieel te steunen. ,,We zijn toch de baan van Neder land", meent hij, „waar de hoogste omzetten worden ge draaid." Om die reden ziet Moerman goede mogelijkheden om Duindigt rendabel te maken n bv de exploitie „Onder de huidige omstandigheden is vooral de Stichting Totalisator Nederland die van de hoge omzetten bij de weddenschappen op Duindigt profiteert. En indirect ook aller lei andere banen in Nederland. het geld vervolgens wordt verdeeld." In de constructie zou de Was- renbaan zelf direct de inkomsten uit de weddenschap pen krijgen. Door de draf- en renbaan verder uit te breiden met een poloveld, zouden de gebruiksmogelijkheden kunnen worden vergroot. Fruitautomaten gekraakt op Duinrell wassenaar Bij een inbraak in restaurant De Schaapskooi op het Wassenaarse Duinrell, zijn gisteravond omstreeks 23.00 uur twee fruitautomaten met grof geweld opengebroken. Uit de kas ten verdween een onbekend bedrag aan muntgeld. De daders kwamen het pand binnen na het intikken van een ruitje van de toegangsdeur. Personeel van Duinrell zag vier mannen in het donker verdwijnen, maar slaagde er niet in ze te achterhalen. Overburen verijdelen inbraak ZQETERwouDEOplettende overburen hebben gisteren op klaar lichte dag een inbraak in een woning aan de Blankaartweg in Zoeterwoude verijdeld. Ze zagen hoe twee jongens met een zwaar voorwerp de voordeur van het huis probeerde open te breken. Toen de inbrekers merkten dat ze betrapt waren, kozen ze het hazepad. De gewaarschuwde politie stelde een onderzoek in, maar kon de jongens niet meer achterhalen. Vrachtwagen verliest twee wielen wassenaar Twee geparkeerde auto's raakten gistermiddag be schadigd toen een vrachtwagen op de Rijksstraatweg in Wasse naar twee wielen van een aanhanger verloor. Het ongeval ge beurde omstreeks 14.40 uur. De vrachtwagen was afkomstig uit de richting Leiden en reed naar Den Deijl. Het ene wiel boorde zich in de geparkeerde auto's, het andere wiel richtte geen scha de aan. ZOETERWOUDE De bouw van drie woningen op het voormalige terrein van de graanmaalderij Van der Poel in Zoeterwoude, staat op losse schroeven. De huizen zouden op tien meter afstand van een varkensmesterij komen te staan, die al zo'n honderd jaar op deze plek is gevestigd. „Dat is dus vragen om moeilijkhe den", zo verwoordt het CDA- raadslid G. van der Hulst de ge voelens van vrijwel alle fracties in de gemeenteraad. De varkensmesterij werkt op het betreffende terrein aan de Weipoortseweg met de vereiste hinderwetvergunning. De vrees bestaat echter dat de bewoners van de nieuwe huizen spoedig zullen protesteren tegen de ge luid- en stankoverlast van het bedrijf. De bouw van woningen in het landelijk gebied noemt de CDA'er Van der Hulst verder te gen het zere been van de boe ren, die voor hun eigen bouw plannen van het gemeentebe stuur al jaren nul op het rekest krijgen. „Ik vind dit meten met twee maten. Het is onfatsoenlijk tegenover de boeren." Als verklaring voor het opne men van de drie woningen in het nieuwe bestemmingsplan landelijk gebied, verwijst wet houder R. Hogenelst naar de onderhandelingen die destijds met de graanmaalderij Van der Poel zijn gevoerd. Het veevoe derbedrijf werd zo'n zes jaar ge leden gesaneerd. De gemeente raad was destijds zeer ingeno men met het vertrek van de on derneming, die veel zwaar vrachtverkeer aantrok. Tijdens de onderhandelingen tussen het college van B en W en de bedrijfsleiding werd overeenge komen dat in het nieuwe be stemmingsplan de bouw van drie woningen zou worden toe gestaan. Wethouder Hogenelst erkent dat er sprake kan zijn van een 'conflictuerende situa tie'. „Ik zal deze zaak opnieuw in het college bespreekbaar ma ken", belooft hij. LEIDERDORP LIESBETH BUIT1NK De gemeente Leiderdorp is boos over het plan van bus maatschappij NZH om lijn 46 al bij het Elisabeth Ziekenhuis (EZL) te laten stoppen. „Als er dan zo nodig bezuinigd moet worden, snijdt dan niet juist de enige levenslijn van het Oude Dorp af', vertolkte WD'er H. Zllverentant de protesten gis teravond in de raadscommis sie verkeer. Lijn 46 verbindt het Oude Dorp vanaf het Hubrechtplein via zwembad De Does en het EZL met het winkelcentrum Winkelhof. Volgens de NZH is de lijn juist tussen het EZL en het Hubrechtplein niet renda bel en kan daarom dat gedeel te van de lijn verdwijnen. „Het is onjuist om het Oude Dorp te duperen door de enige verbin ding met het nieuwe centrum weg te halen. Dat is wrang, ze ker naast de plannen voor een TGV van 1,5 miljard gulden", vond wethouder H. Veldstra. „Wij hechten een enorme soci ale betekenis aan deze lijn." De commissieleden vroegen zich hardop af of hun protes ten wel enig effect zullen heb ben. „Wilt u horen dat dit schandelijk is? Oké, dat krijgt u te horen. Maar wat zijn onze kansen dat er ook wat veran dert?", vroeg J. Janssen (Groen Links) aan Veldstra. „Ik heb een broertje dood aan de NZH. De maatschappij legt ons iede re keer dictaten op", stelde PvdA'er V. Molkenboer. D66'er E. Grootaarts bepleit te een alternatief voorstel voor een bezuiniging. „Als we dan toch moeten bezuinigen, kun nen we beter naar een grofma- ziger systeem", zo pleitte hij voor minder busverbindingen per uur. De PvdA en de WD vonden dat beter kan worden bezuinigd op buslijn 40 door de Hella Haassestraat. Bewo ners protesteren daar al jaren tegen de buslijn door hun smalle straat. Zilverentant: „Die lijn heeft dezelfde bezet tingsgraad als lijn 46, zo niet een lagere. We kunnen beter daar bezuinigen. Maar afsnij den van lijn 46 pikken we niet, want dat is een verschraling van het leven in het Oude Dorp." Veldstra meldde echter geen tijd en geen ambtenaren be schikbaar te hebben om een alternatief voorstel op tafel te leggen. Leiderdorp moet daar om bij de NZH volstaan met een scherp protest tegen de bezuiniging op lijn 46. Gordijnsingel blijft open. voor verkeer De Cor Gordijnsingel langs de Leiderdorpse Muzenhof blijft open voor het verkeer. Drem pels moeten de auto's gaan af remmen en gesnoeide struiken moeten fietsers en voetgangers beter zicht geven. Omwonen den en de raadscommissie ver keer pleitten een half jaar gele den nog voor een afsluiting van de straat, die de wijken Binnen hof en Buitenhof verbindt. De commissie kwam daar gister avond echter op terug. Drempels en een zogenaam de 30 kilometer-zone moeten volstaan om het verkeer wat langzamer te laten rijden. Het sociaal-cultureel centrum Mu zenhof, het seniorencomplex 't Keerpunt, de bibliotheek, de apotheek en de fysiotherapeut moeten goed bereikbaar zijn. „Vooral in die flats wonen kwetsbare mensen, waardoor de ambulance er helaas nogal eens zal moeten zijn", voorspel de D66'er E. Grootaarts. Alleen de WD hield vast aan een 'knip' in de singel. De weg zou volgens de liberalen afge sloten moeten worden na de in gang voor de parkeerplaats bij de Muzenhof en 't Keerpunt. De omwonenden toonden zich te leurgesteld dat niet meer partij en hun wensen ondersteunden. „In verband met de bereikbaar heid zijn zowel de omwonen den als de ondernemers niet ge baat met sluipverkeer dat voor bijgaat", probeerde een woord voerder tevergeefs. Een bewoonster van de Don Helder Camaraplaats bepleitte meer veiligheid voor het fiets- verkeer op de singel. „De Cor Gordijnsingel is te smal voor twee-richtingsverkeer. Ik fiets er dagelijks met mijn dochtertje van vijf jaar en het komt vaak voor dat we op het nippertje aan de dood ontsnappen. We moeten regelmatig in de bosjes springen", vertelde zij. De com missieleden lieten echter door- schermeren dat ze de verhalen een beetje overdreven vonden. Zweeds onderzoek wijst op verband hoogspanning en kanker SpOFtVCFCïligillgCIl CAROUNE VAN OVERBEEKE Het bericht is met enige scepsis ontvangen. Wees eerder onder zoek niet juist het tegendeel uit? In elk geval is er geen sprake van paniek: niet bij de Buurt- groep Haaswijk, niet bij de ge meente Oegstgeest en niet bij onderzoekers van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Afwachten wat vervolgonder zoek naar de gezondheidsrisi co's van hoogspanningsleidin gen oplevert, zo vinden alle be trokkenen. Een gerenommeerd Zweeds kankerinstituut Karolinska presenteerde vorige week on derzoeksresultaten die er niet om logen: kinderen die binnen een straal van 300 meter van hoogspanningsleidingen wo nen, zouden een verhoogde kans op kanker hebben. De Zweedse wetenschappers heb ben in de periode van 1960 tot 1985 500.000 Zweden onder zocht die binnen 300 meter van een hoogspanningsleiding wo nen en vonden bij 142 kinderen kanker. Volgens de Zweden is dat aantal twee keer zoveel als normaal. De Zweedse deskundigen vin den deze uitkomsten een 'krachtige ondersteuning' voor de omstreden stelling dat mag netische velden kanker kunnen veroorzaken. Hoe verder men van de leidingen af woonde, hoe minder vaak kanker werd geconstateerd, melden de on derzoekers. In de Oegstgeester Morsebel polder, ten noorden van de woonwijk Haaswijk, staat een hele reeks hoogspanningsmas ten. In de polder, niet ver van de hoogspanningsleidingen vandaan, worden de komende jaren enkele honderden nieuwe woningen gebouwd. Al vaker is de vraag gesteld of de hoogspanningsleidingen in de Morsebelpolder risico's ople veren voor de gezondheid van de Oegstgeestenaren. Maar uit Hoogspanningsmast in de Oegstgeester Morsebelpolder. Op korte afstand v gen gebouwd. Nederlands wetenschappelijk onderzoek is nooit gebleken dat mensen die in de buurt van de leidingen wonen, er ziek van worden. „Het verband tussen hoogspanningsleidingen en kanker is nooit aangetoond", al dus een woordvoerder van het AZL „Hoewel het Zweedse in stituut bij ons goed bekend staat, zien we geen reden om ons zorgen te maken. We weten bijvoorbeeld niet onder welke omstandigheden het onderzoek is uitgevoerd en of de Zweedse situatie toepasbaar is op de Ne derlandse. Al met al is er geen reden tot paniek." Ook het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) ziet geen reden voor ongerustheid. „De vorige onderzoeken waren in elk geval nooit overtuigend. En als je een hele grote groep mensen onder zoekt, vind je altijd wel iets", meent een woordvoerder. Serieus Verantwoordelijk wethouder in Oegstgeesf, T. Kohlbeck (volks gezondheid), reageert terug houdend op de berichten uit Zweden. Hij benadrukt de uit komsten van het onderzoek echter 'wel serieus te nemen'. „Zweden is een land met een grote wetenschappelijke tradi tie, dus wie zijn wij om dat on derzoek in twijfel te trekken. Maar tegelijkertijd weet ik niet in hoeverre het onderzoek alge meen geldend is. Zijn de Zweedse hoogspanningsleidin gen dezelfde als de Nederland se?, vraag ik me bijvoorbeeld af. Voorlopig moet je erg voorzich tig met deze conclusies zijn en vervolgonderzoek doen. Met het onnodig schrik aanjagen van mensen, schiet je in elk ge val niks op." Voorzitter M. Noort van de Buurtgroep Haaswijk vindt ook dat eerst nader onderzoek no dig is. „Dit is zoveelste onder zoek over de risico's van hoog spanningsleidingen: we moeten eerst maar afwachten wat daar van waar is. Uit een onderzoek van TNO is gebleken dat er juist geen enkel gevaar voor de ge zondheid is. Voordat je paniek zaait, moeten we eerst goed be kijken wat van dat Zweedse be richt klopt." Een woordvoerder van het Elek triciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH), de eigenaar van de Oegstgeester kabels en masten, laat eveneens weten het Zweed se onderzoek eerst nader te wil len bestuderen. „Vooralsnog houden we ons vast aan de uit komsten van een onderzoek van de Gezondheidsraad. Die concludeerde vorig jaar dat er geen reden voor ongerustheid De Leiderdorpse Reddings brigade, de zwem- en polovere niging De Kleine Does (DKD), de voetbalvereniging RCL en de kanovereniging Rijnland weten f nog niet hoeveel subsidie zij voor 1993 krijgen. Door de uit- j spraak van de commissie be- f roep- en bezwaarschriften dat DKD en de Reddingsbrigade dit jaar niet 25 procent van de sub sidie hadden hoeven inleveren, is onduidelijk hoe het gemeen tebestuur het geld voor volgend jaar wil verdelen. DKD en de Reddingsbrigade werden net als alle andere sportclubs dit jaar voor een kwart van de subsidie gekort. Omdat de zwemclubs tien pro cent meer huur moeten betalen in zwembad De Does, besloot het gemeentebestuur de zwem mers financieel toch wat tege moet te komen. RCL en Rijn land zouden hun subsidie moe ten inleveren ten gunste van DKD en de Reddingsbrigade. De uitspraak van de commis sie beroep- en bezwaarschriften zetten daar echter een streep door. De zwemmers hadden he lemaal niet een kwart van de subsidie hoeven inleveren. On duidelijk is of daardoor de fi nanciële problemen van de twee clubs zijn opgelost. Wan neer dat zo is. kunnen RCL en Rijnland wel subsidie krijgen. „De Reddingsbrigade huurt volgend jaar oen derde minder uren in zwembad De Does, dus misschien hebben ze geen extra steun nodig", hoopt wethouder A. Roest. „Er zit dus wel wissel geld in. Maar we moeten het al lemaal in goed overleg uitzoe ken, anders hebben we binnen kort een nieuwe beroepszaak aan ons kleed.'' Roest kan nog niet zeggen welke gevolgen de uitspraak van de commissie beroep- en be zwaarschriften precies heeft voor de subsidie. „Het houdt niet automatisch in dat de zwemclubs ook voor volgend jaar het volle bedrag krijgen", denkt ambtenaar K Stoffer. Roest noemt die conclusie ech ter voorbarig. „We moeten dit zorgvuldig onderzoeken om te voorkomen dat we weer de mist ingaan." LEIDERDORP UESBETH BUfTlNK Het Leiderdorpse gemeentebe stuur wil zelf de voormalige la- boratoriumschool aan de Van Geerstraat kopen. De depen dance van laboratoriumschool Rijnland is nu nog in handen van de rijksdienst Domeinen 's Gravenhage, die het gebouw begin november bij inschrijving verkoopt aan de hoogste bieder. „Het is een goede zaak om dat gebouw in handen te krij gen. zeker gezien de grond er onder", aldus wethouder H. Veldstra. Sloop lijkt voor het ge bouw onontkoombaar. „Het pand is technisch te betitelen als een slooppand. Er zitten geen ramen in en van alle wa terleidingen en buizen is werke- li)k niets meer heel verklaarde ambtenaar T. van der Berg. Wat Leiderdorp met het stuk grond naast de rijksweg A4 wil doen is nog niet bekend. Veld stra: „We moeten eerst de ont wikkelingen rondom de eventu ele verbreding van de A4 af wachten. Maar wellicht kunnen we daar een groenvoorziening maken of speelobjecten neer zetten." infc ir'rft

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17