Mijn vader is toch na de oorlog gezuiverd?' Het Gesprek van de Dag Pseudo-vogelpest bedreigt Leidse verenigingen Merenwijk geschokt door ramp in Bijlmer Goekoop na vliegramp: informatie moet beter Heel oktober f 10,- korting op Jongeren- en Rail-Aktief-kaart. SlNSDAG 6 OKTOBER 1992 Pillen in sportschool net zo zeldzaam als gekneusde tenen De apparaten blinken. In kleine hempjes gehulde spierbundels hangen eraan, trekken eraan, duwen stangen heen en weer. Sportschoolhouder Aad Slinger land van The Champ aan de Leidse Herengracht weet pre cies wat de willekeurige bezoe ker denkt: 'O, die brede jongens zullen wel stimulerende midde len gebruiken'. Een dergelijke indruk wordt alleen maar versterkt door het overlijdensbericht van de Alge rijnse bodybuilder Mohamed Benaziza, beseft Slingerland. De 32-jarige man stond zaterdag nog te schitteren op het podium in de Haagse Houtrusthallen, werd kampioen van The night of the Olympians', stortte in el kaar en overleed diezelfde nacht. Doodsoorzaak: een ge brek aan vocht door het over matige gebruik van piastablet ten. Het vochtafdrijvende pre paraat is gebruikt om het laatste beetje vocht onder de huid uit te kunnen plassen, legt Slinger land uit. Daardoor lijkt de huid dunner, en komen de spieren beter tot hun recht. „Bij mijn weten gebruikt nie mand het hier", zegt Slinger land. Alleen professionele body builders slikken volgens hem plastabletten en andere stimu lerende middelen. Maar daar hoeft niemand van te schrikken, want heel veel topsporters ge bruiken immers. „Atleten, wiel renners, zwemmers. Profs moe ten bepaalde risico's nemen, al leen al omdat er veel geld op het spel staat." Slingerland is ervan overtuigd dat amateur-bodybuilders geen dingen doen die slecht zijn voor hun lichaam. Bodybuilden is een gezonde sport, die wordt beoefend door mensen die er alles aan doen om hun lijf in topconditie te brengen en te houden. Soms nemen ze wat extra vitaminen of mineralen, maar ze letten er vooral op dat ze goed en gezond eten. Na de training worden veel sport- drankjes verkocht, zoals bij voorbeeld een proteïneshake. „En AA-drink en Isostar, maar dat is in elke sportkantine te koop." De Leidse sportschoolhouder vertelt eerlijk dat het weieens voorkomt dat mensen bij hem komen om te informeren wat ze het beste kunnen doen om in korte tijd zo breed mogelijk te worden. Slingerland zegt dat hij deze personen altijd doorver wijst naar de huisarts. „Dan staan ze tenminste onder con trole." Bodybuilding is volgens Slin gerland ook een veilige sport. „Er gebeuren veel meer onge lukken op voetbalvelden. Ik werk hier nu negen jaar en er is nog nooit wat voorgevallen. Er is zelfs nog nooit een gewicht op iemands teen gevallen." Bezoeker Jeroen Monkhorst uit Leiderdorp kan zich wel voorstellen dat mensen denken dat veel bodybuilders stimule rende middelen gebruiken. „Deze jongens zien er ook breed uit", wijst hij naar de mensen die aan het trainen zijn. „Maar er is er geen een die ge bruikt. Spieren zetten wel uit als je tien jaar lang aan de gewich ten hangt. Als je zes uur in de week traint, zie je al snel effect. Veel mensen trainen twee uur per dag, vier of vijf keer in de week. Dat haalt bijna geen en kele sporter. En als je eenmaal in dat patroon zit, kom je er moeilijk vanaf. Wat dat betreft is het een verslaving. Maar wel een gezonde verslaving." Zelf heeft Monkhorst weieens extra vitaminen geslikt. Omdat hij een onregelmatige baan heeft, daardoor niet altijd even goed eet. en soms hard traint. „Als je veel van je lichaam eist. moet je je lichaam ook veel ge ven". zegt hij. Pnbegrip bij dochter Karei Lotsy Dnbegrip voert de boventoon, waarom, vraagt ze zich af, rake en ze alles na zoveel jaar weer jp? „Ik begrijp dat niet. Wat zit tr achter? Mijn vader is toch di- tect na de oorlog gezuiverd? Dat heeft rechtskracht. Als de rech- |er je van een misdaad vrij- preekt, ben je ook vrij. Dus aat dat ook voor m'n vader reageert mevrouw Van der teen Meerstadt uit Alphen aan len Rijn op het besluit van het tadsdeel Buitenveldert in Am- terdam om de naam Karei Lot- y, haar vader, uit het straatna- nenbestand te schrappen, ïordrecht en Gouda, die stra- aar de in 1959 overleden oorzitter van de KNVB hebben ernoemd, volgen het voor- leeld van de hoofdstad niet. Jtrecht beslist daar deze week De opwinding rond Lotsy intstond na een publikatie in 979 in Vrij Nederland en een ecent proefschrift van de histo- dr. A. Swijtink. Hierin zegt iwijtink, dat Lotsy in de Tweede Wereldoorlog een verlengstuk de bezetter was. Het Rijks- nstituut voor Oorlogsdocu- nentatie (RIOD) onderschrijft le conclusies in het proef- chrift. Het besluit van de deelraad in luitenveldert is hard aangeko- nen. Mevrouw Van der Veen /leerstadt: „Toen ik eind vorige week de krant opensloeg, kon ik n'n ogen niet geloven. Ik wist ïelemaal niet dat de naam van nijn vader als straatnaam ter liscussie stond. Niemand heeft nij hiervan op de hoogte ge tracht. Kennelijk heeft niemand fich afgevraagd of er nog nabe staanden in leven waren. Stijl loos vind ik het. Kijk, mijn vader was gezuiverd. Als ze het daar mee niet eens zijn, moeten ze dat aanvechten." Onderscheiding Mevrouw Van der Veen Meer stadt haalt aan, dat Lotsy in Karei Lotsy. Het stadsdeel Buitenveldert in Amsterdam heeft besloten de naam Karei Lotsy uit het straatnamenbestand te schrappen. 1953 een koninklijke onder scheiding kreeg. „Ben je in de oorlog fout geweest, dan krijg je die niet. Daarom verbaast het me zo wat er nu allemaal ge beurt. Kijk, in dat proefschrift zijn alleen zaken naar voren ge komen die al bekend waren. Nou, daarvoor is m'n vader ge zuiverd. In die zuiveringscom missie had Geert van Twist zit ting, een zeer voorname ver zetsman in Dordrecht. Met al dit gedoe wordt Lotsy niet meer getroffen. Hij is er niet meer. Maar de nabestaanden, die er niets mee te maken hebben, zo veel te meer." Over de contacten die Karei Lotsy met de Duitse bezetter had namens de KNVB zegt ze: „Ik kan me herinneren dat mijn vader zei, als ik niet op de voor- zittersstoel ga zitten, dan komt er een NSB-er op terecht. Van politiek moest hij niets hebben, hij was heel erg koningsgezind. En sport, vooral voetbal en ten nis, was zijn hobby. Hij was zelfs scheidsrechter bij Davis- cup-wedstrijden." Mevrouw Van der Veen Meer stadt zegt persoonlijk niet aan de bel te trekken. „Familieleden gaan wat dingen opvragen, om dat we willen weten welke mo tieven er in Buitenveldert zijn gebruikt om de naam van Karei Lotsy uit het straatnamenbe stand te schrappen. Indien je daar wat tegen in wilt brengen, moet je goed beslagen ten ijs komen. De tweede vrouw van mijn vader, die 87 jaar is, laat de kwestie eveneens rusten. Ze was wel blij dat de gemeente Dordrecht zich niet aan het be sluit van Amsterdam spiegelt." Erevoorzitter De KNVB en KHFC uit Haarlem, waarvan Karei Lotsy erevoorzit ter is, zijn niet van plan hem die titel te ontnemen. Een woord voerder van de voetbalbond zei, dat die kwestie mogelijk ooit nog eens ter sprake komt. Hij verwacht echter niet dat er maatregelen worden genomen. foto archief „Als er wat had moeten gebeu ren, was dat al gebeurd op het moment (april-red.) dat het proefschrift in de publiciteit kwam. Bij ons zijn ook geen verzoeken gekomen om er wat aan te doen." De Koninklijke HFC, de oud ste voetbalclub in ons land, ziet ook geen aanleiding wat aan de situatie te doen. De rol die Lotsy in de Tweede Wereldoorloog heeft gespeeld, is nimmer on derwerp van gesprek geweest binnen de 113-jarige amateur vereniging. Karei Lotsy veelvuldig onderscheiden Karei Lotsy, de overleden en omstreden voorzitter van de KNVB, heeft een lange lijst met onderschei dingen. Zo is hij erelid van de KNVB, de Koninklijke Belgische Voetbalbond, de Cura^aose- en Surinaam se Voetbalbond, de Indo nesische Voetbalbond en tal van binnen- en buiten landse clubs. Van de oud ste voetbalvereniging in Nederland, KHFC, is hij erevoorzitter. Lotsy is drager van de erepenning van het NOC, het kruis van verdienste van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie en het gouden bondsinsigne van de Zwitserse-, Noor- se-, Engelse-, Deense-, Finse-, Zweedse-, Franse-, Belgische- en Luxemburg se Voetbalbond. Hij ontving vele decora ties: officier in de Orde van Oranje Nassau, Rid der in de Orde van de Ne derlandse Leeuw, Officier in de Kroonorde van Bel gië, Officier in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg, Ridder in de Orde van Adolf van Nas sau van Luxemburg, Rid der van het Legioen van Eer van Frankrijk, Ridder in de Kroonorde van Ita lië, gouden kruis voor ver dienste voor de sport in Finland. Pseudo-vogelpest dupeert ook Leidse vogelhouders. ELW De Zanger heeft voor eind november een tentoonstelling gepland, maar het is de vraag of deze kan doorgaan. W De Vogelvrienden vreest voor haar december-tentoonstel- ling. Enige tijd geleden stelde het minis terie van landbouw een verbod in op het vervoeren, tentoonstellen en ver handelen van vogels, nadat de besmet telijke ziekte was geconstateert. „Ik kweek al veertig jaar vogels, maar ik heb dit nog nooit meegemaakt," zegt secretaris W. Taffijn van De Vogelvrien den. Twee weken geleden kreeg hij van een van de landelijke bonden van vogel houders een brief, waarin de maatregel van het ministerie werd doorgegeven. „Ik heb dat aan alle leden laten weten. Verder kunnen we alleen maar afwach- Taffijn weet niet of de december-ten- toonstelling kan doorgaan, maar hij blijft een beetje hoop houden. „Een klein rampje zou je het kunnen noe men, maar er zijn ergere dingen." Vol gens secretaris J.C. Verhaar van De Zan ger wordt een aantal landelijke tentoon stellingen in oktober afgelast. Of de voor november geplande tentoonstelling van zijn eigen vereniging kan doorgaan •weet hij niet. „Ik heb wat gehoord over proeven met een vaccin, maar voor je iets meer weet ben je zo weer weken verder. Ik heb totaal geen zicht op wat er verder gaat gebeuren. Het verbod geldt ook voor duiven, maar dat deert de meeste verengingen minder. Het (wedstrijd) seizoen liep een paar weken geleden af, waardoor geen evenementen hoeven te worden afge last. Staatssecretaris van landbouw Gabor verkleinde gisteren het gebied waarbinnen geen pluimvee vervoerd mag worden, omdat de ziekte tot staan zou zijn gebracht. Het ministerie van landbouw kon vanmorgen nog geen na dere gegevens verschaffen. HM Hf VOOIIIHHN HOIIUil «IJ! MUS «TT JONtfli» Hl IHMICmf (UIT UVIHMIIM fNKElEÜBSZWOtlF-MIEtSfOOÜI Eiyo F VS f 425 «h mmum-nm/M E24- flos f vs m AVONDEETOlMTEECHf CS- AMSTERDAM CS F16,- f 550 f I0.SC US WEEKENDÜETOW EINDHOVEN MtODElSUEG E60,-' f29,50 f 30.50 51* Bewoners uit de Leidse Meren wijk hebben geschokt gerea geerd op de vliegramp in de Bijlmer. Sommige mensen zijn zelfs zo bang geworden dat ze zitten te 'bibberen' in hun stoel als er weer een vliegtuig over komt. „Het lijkt nu wel extra druk in de lucht, alsof ze de rou te hebben aangepast en nu over Leiden vliegen. Het kan elk mo ment ook hier gebeuren", aldus een bewoonster. J. Schouten, eveneens uit de Merenwijk, kwam net uit Am sterdam toen de ramp gebeur de: „Zoiets is verschrikkelijk. Je weet niet wat je ziet." Extra bang als er weer een vliegtuig overvliegt is zij niet. „Maar het is in elk geval geen pretje." Bij de wijkpolitiepost in de Merenwijk kwamen zowel gis teravond als vannacht geen re acties van ongeruste Merenwij- kers binnen. „Er is niemand langs geweest en er heeft nie mand gebeld," zei een agent in het kantoor aan de Stellingmo len vanmorgen. „Misschien was dat anders geweest als de Kaag baan druk was gebruikt van nacht," veronderstelt hij. Bij het Leidse hoofdbureau van politie kwamen naar aanlei ding van een oproep op tele tekst enkele telefoontjes binnen van mensen die bloed wilden geven. De politie heeft deze mensen doorverwezen naar het AZL. De politie heeft verder geen telefoontjes van ongeruste mensen gekregen. Burgemeester Goekoop: verborgen angst. foto archief LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Na de vliegramp in Amster dam moeten de luchtvaartauto riteiten meer informatie geven aan bewoners van de Meren wijk, de dichtbevolkte wijk on der de aanvliegroute naar Schiphol. Dat vindt de Leidse burgemeester C. Goekoop. Hij hoopt dat zo een deel van de angst kan worden weggenomen die 'ongetwijfeld' is ontstaan na het neerstorten van het vlieg tuig. Een angst die de Leidse strijd tegen geluidsoverlast een nieuwe dimensie geeft: „Er is al tijd al een verborgen angst bij iedereen. Nu zal men zeker de eerste tijd schrikken bij elk vliegtuig dat over komt". Op de voorlichtingsavonden moeten de autoriteiten vertellen hoe groot de kans op zo n onge luk is ('ik denk heel gering') en welke maatregelen worden ge troffen tegen geluidsoverlast. Verder verwacht Goekoop dat nog eens kritisch wordt gekeken naar de procedures voor vlieg tuigen met problemen aan boord, zoals een brandende motor: „Want het is niet realis tisch om te eisen dat alle be bouwde kommen in ons dicht bevolkte land worden gemeden door gewone vliegtuigen Universiteiten gaan kwaliteit onderzoek scherp controleren De universiteiten willen ko mend jaar beginnen met een strengere controle op de kwali teit van het wetenschappelijk onderzoek. Zo'n controle had den ze ook aan minister Ritzen beloofd. Vooral buitenlanders worden ingezet om het onder zoek te beoordelen. Dat heeft de vereniging van universiteiten VSNU maandag aan Ritzen la- onderzoek te beoordelen, lijkt op de al enkele jaren bestaande 'visitaties' van het universitair onderwijs. Een groep deskundi gen velt een oordeel over de kwaliteit van het onderzoek in een bepaald vakgebied, op basis van schriftelijke bronnen en ge sprekken. De controle moet in elk geval strenger worden dan de beoordeling die nu bestaat. 'AVR aan alle kanten slecht' „De AVR was aan alle kanten slecht", schetste Van Rijn-Velle- koop maandagmiddag tijdens de eerste openbare hoorzitting van de Onderzoekscommissie AfvalverwijderingZuid-Holland. „Maar in de jaren zeventig en begin tachtig moesten eerst an dere problemen worden opge lost, voor men aan het milieu toekwam." Van Rijn-Vellekoop, nu Twee de-Kamerlid voor de PvdA en van 1982 tot 1986 gecommit teerde van het voormalig open baar lichaam Rijnmond, zegt dat de overheid in die tijd ook juridisch vrij machteloos stond tegenover de onwil om aan milieu-eisen te voldoen. „Je kon een aanzegging tot sluiting doen, maar het bedrijf bleef dan gewoon open." De onderzoekscommissie houdt deze maand nog vijf hoorzittingen waarin oud-gede puteerden en milieu-gedepu teerde Van der Vlist worden ge hoord. De commissie onder zoekt de rol van de provincie bij het afvalbeleid over de afgelo pen twintig jaar. Jongeren uit de voormalige DDR brengen deze week een bezoek van vier dagen aan Lei den. Dat gebeurt in het kader van een uitwisselingsprogram ma van scholengemeenschap Visser 't Hooft. De 24 leerlingen en 3 docenten uit Frankfurt aan de Oder arriveren donderdag avond. Volgende week reizen Leidse leerlingen uit 4 mavo, 4 havo en 5 vwo met hun Duitse leeftijdsgenoten terug naar de stad aan de Poolse grens, waar zij dan op hun beurt vier dagen te gast zijn. Voor het project ontvangt de school een forse subsidie van het Europees Platform voor het Nederlands Onderwijs. Reislustige landgenoten opgelet. Want in de maand oktober kost de Rail- Aktief-kaart maar f 98,- en de Jongerenkaart f 89,-. Dat is f 10,- korting op kaarten die al zoveel voordeel betekenen. Want zij geven een jaar lang recht op 40% korting op elke treinreis in de zogenaamde voordeel-uren: na negen uur 's ochtends en in het weekend. Bovendien komt u alleen met één van deze kaarten in aanmerking voor de supervoordelige avond- en weekendretours. Het bovenstaande schema geeft u voorbeelden van wat u zo kunt be sparen. Dus vóór 1 november snel naar het NS-loket.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15