Leiden Nostalgische heilige koe in Groenoordhal Inbraak in kledingzaak aan Haarlemmerstraaat Alphenaren moeten naar Leids bureau voor rechtshulp Vraag een gemiddelde Leidenaar wat sociale vernieuwing is en waartoe het allemaal moet leiden, en de kans is groot dat hij zich minutenlang zwijgend op het achter hoofd krabt. En dat is nou juist precies wat er mis is met het verschijnsel, meent Bram Groeneweg, tot voor kort lid van de wijkgroep sociale vernieuwing Leiden-Noord. 'We luisteren wel degelijk' Wethouder Hennie Koek (sociale vernieuwing) zegt des gevraagd het ontzettend vervelend te vinden dat de Kooi nu geen vertegenwoordiger meer heeft in de wijkgroep sociale vernieuwing. ,,De Kooi moet een stem hebben, dus ik hoop dat die zo snel mogelijk weer is vertegen woordigd. Nee, ik vind niet dat de gemeente te weinig luistert naar de buurtbewoners. Soms wijkt de gemeente van haar beleidslijn af en gaat akkoord met de keuze van de bewoners." Ze is het niet eens met enkele van de voorbeelden die Groeneweg geeft. „Ouders op Herhaling heeft een keer geld uit het wijkbudget van de sociale vernieuwing gehad. F.n ik weet niet precies wat met de erkenning ervan wordt bedoeld. Over het Zijloever-plan bijvoorbeeld zijn de al ternatieven serieus behandeld. En in de wijkroep sociale vernieuwing zelf lagen de meningen over de Zijloever trouwens verdeeld. De wethouder denkt niet dat de wijkgroepen zelf hun budget moeten gaan beheren. „Het gaat immers om geld van de gemeente. Ik denk dat het formeel ook niet moge lijk de wijkgroep te laten beslissen. Die is immers niet de mocratisch gekozen en de gemeenteraad wel. Dus die moet de laatste beslissing nemen". Groeneweg stelt ook dat de ambtenaren aan het werk moeten worden gehouden. Koek: „Nee, ik ga echt niet meedoen aan de discussie of ambtenaren de sociale ver nieuwing nu dwarsbomen of versnellen." LEIDEN «WIM WEGMAN „Mensen zien geen resultaten. Ja, een paar ldeine dingetjes, zoals veerwippen. En zelfs daar heeft de wijk vaak nog ander half jaar op moeten wachten. Vind je het dan gek dat wijkbe woners niet enthousiast wor den. En dat de leden van wijk groepen zich steeds meer gaan afvragen waar ze nou eigenlijk mee bezig zijn?" Voor Bram Groeneweg is de maat voorlopig vol. Eind vorige week kondigde hij aan dat hij zich tot nader order terugtrekt uit de wijkgroep sociale ver nieuwing Leiden-Noord. De wijk de Kooi is daardoor niet langer betrokken bij het overleg over sociale vernieuwing. „Het is een signaal aan de ge meente én de wijk dat ik niet te vreden ben over de manier waarop het overleg verloopt. De wijkgroep is langzamerhand een terrein geworden voor ver gadertijgers. Er wordt gepraat en gepraat, maar de bewoners, hebben nauwelijks invloed. Van de dingen waarvoor we ons hebben ingezet: de erkenning van Ouders op Herhaling, onze bezwaren tegen het Leidse Ei en de bouwplannen voor Zijloever en de Kooilaan, daarvan heeft de gemeente uiteindelijk weinig overgenomen." „Dat is op zichzelf niet erg. We weten wel dat we niet altijd onze zin kunnen krijgen. Als de gemeente maar uitlegt onze ideeën niet uitgevoerd kunnen worden. Maar zelfs dat gebeurt nauwelijks. Hoe dat komt? Gewoon, Leiden wil voor alles het werk van de ambtena ren overeind houden. Aan hun plannen mag niet te veel ge morreld worden." Volgens Groeneweg zal er weinig veran deren zo lang de politiek zich zelf niet heeft verbeterd. „Ze hadden eerst intern orde op za ken moeten stellen. Eerst de be stuurlijke vernieuwing, en pas dan sociale vernieuwing. Nu lo pen we voortdurend stuk op de oude structuren." En dus brokkelt de sociale vernieuwing volgens Groene weg steeds verder af. „De wijk- vertegen woord igers krijgen nauwelijks meer steun uit de buurt. En als ze er mee op wil len houden, staat niemand klaar om hun plaats in te ne men. Waarom zouden mensen al die moeite doen, als het toch niets oplevert? Die uitstraling heeft het inmiddels. Het klinkt pessimistisch, maar zo liggen de feiten." Sociale vernieuwing is vol gens hem alleen nog maar te redden als de gemeente snel duidelijk maakt dat ze wel dege lijk haar oren naar de bewoners wil laten hangen. „En dus reke ning houdt met onze wensen als ze een bouwplan aan ons voorlegt." Verder zou Leiden de wijkgroepen zelfstandiger met hun budgetten moeten kunnen laten omspringen. „We hebben nu wel 'eigen geld', maar als we DINSDAG 6 OKTOBER 1992 Bram Groeneweg: „Zelfs op een veerwip moeten we anderhalf jaar wachten. Vind je het gek dat mensen dan niet enthousiast worden voor sociale vernieuwing." foto hielco kuipers daar iets mee willen doen be kijkt de gemeente eerst uitvoe rig of het wel uit de pot sociale vernieuwing betaald moet wor den. Vandaar ook dat het an derhalfjaar duurt voordat zoiets simpels als een veerwip er staat. Ze kunnen het beter andersom doen. Laat ons het geld maar uitgeven. Als later blijkt dat het eigenlijk uit een ander potje had moeten komen, geef het dan gewoon weer terug. Het resul taat is hetzelfde, maar het werkt sneller." VRIJE TIJD Russische taal In buurthuis Matilo wordt woensdagavond 7 oktober een voorlichtingsavond (201.30 tot 21.30 uur) gehouden over de Russische taal en cultuur. Opga ve 071-412515. EHBO-cursus De eerstvolgende oefenavond van de vervolgcursus van de EHBO-vereniging 'Peerke Don ders' zal gehouden worden op 12 oktober in de zaal 'Het Bin nenhof achter de Herensingel- parochie. Aanvang 20.00 uur. De avond zal geheel in het te ken staan van de eerste hulp bij kleine ongevallen, de verband leer, dus de praktijk van het EH- BO-werk. Een leerzame avond om van een een gediplomeerd EHBO-er een geofende hulpver lener te worden. Zelfverdediging De gemeentelijke directie sport en recreatieorganiseert een curus zelfverdediging voor mannen en vrouwen vanaf 16 jaar. Duur van de curus: tien weken. Plaats: Groensteeg 107. Aanvang op 8 oktober van 19.30 tot 20.30 uur. Werkgroep COC Binnenkort start de Leidse Werkgroep Homosexualiteit weer één of meer gespreksgroe pen voor mensen die willen praten over het. ontdekken van hun homoseksualiteit en alles wat daarmee samenhangt. Ben je geïnteresseerd, vraag dan in formatie bij: Adriaan, 071 - 149481 of Jan, 01711 -12141. Voor de tweede keer vindt komend week einde (17 en 18 oktober) het 'super oldti mersfestival Leiden' plaats. Honderden klassiekers en oldtimers uit de jaren dat men dacht dat 'The Sky the Limit' was, zul len in één hal vertegenwoordigd zijn. Naast Europese merken als Ferrari, Alfa, Lancia en Mercedes, worden ook de klassie kers uit de Verenigde Staten tentoongesteld: Cadillac, Chevrolet. Natuurlijk ontbreken ook de automobielen die vroeger het straat beeld bepaalden, zoals Opel, Ford en Volks wagen, niet Publiekstrekker in de Groenoordhallen zal ongetwijfeld de Lincoln Continental Convertible zijn. Voormalige eigenaar van deze auto is Larry Hagman (J.R. Ewing uit de tv-serie Dallas). Volgens de organisatie van het festival is het Super Oldtimer Festival inmiddels uit gegroeid tot het grootste verkoopevene ment van Nederland. In Leiden ligt het ac cent dan ook voornamelijk op ruilen, kopen en verkopen. Maar uiteraard zal het show element ook niet ontbreken. De openingstijden zijn zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang be draagt 12,50 gulden voor volwassenen en 7,50 voor kinderen. Rijles „Rijles op de snelweg is over het algemeen een zeer emotionele en enerverende gebeurtenis." De 32-jarige Haagse rij-instruc teur vond daarom dat de kan tonrechter niet al te zwaar moest tillen aan een snelheids overtreding van zijn leerling. Die elf kilometer meer dan de toegestane honderd kilometer per uur had gereden op de A4 ter hoogte van Alkemade. De Hagenaar had niet ingegrepen toen zijn leerling het gaspedaal iets dieper indrukte om een an dere automobilist in te halen: Jt moei een leerling eerst een fout laten maken en dan pas in grijpen." De kantonrechter vroeg zich gistermorgen af waarom de Haagse instructeur helemaal naar Alkemade was gereden om les te geven in het inhalen op een snelweg. „Waarom bent u niet naar Delft gereden: daar mag u 120 kilometer per uur lij den? Bij Alkemade is de limiet 100 kilometer per uur." De rij-instructeur, volgens de wet 'juridisch bestuurder' van een leswagen en daarmee ver antwoordelijk voor het gedrag van leerlingen, betoogde dat de A4 bij Alkemade een 'grote vari atie aan in- en uitvoegstroken' heeft. Om die reden is dat stuk je weg een aantrekkelijk lesge- bied, aldus de man. En verder kwam zijn leerlinge ook uit die buurt. De leerlinge had zich bij het in halen opgejaagd gevoeld door het achteropkomende verkeer en was daarom ook wat harder gaan rijden ('ze is inmiddels ge slaagd'). De rij-instructeur wees er verder op dat er een snel- heidsverschil van minstens vijf tien kilometer per uur moet zijn om een auto veilig te passeren. De kantonrechter kon zich niet voorstellen dat die richtlijn ook met zich meebrengt dat leerlin gen de snelheidslimieten moe ten overschrijden om te kunnen inhalen. Volgens de Hagenaar was dat echter helemaal niet zo'n gekke gedachte: „Daar ver gist u zich in. Het CBR moedigt leerlingen meestal aan harder te rijden dan is toegestaan." De officier had het allemaal rus tig aangehoord. „Dit is het zo veelste verweer dat ik hoor van een snelheidsovertreder. Maar ik heb ze blijkbaar toch nog niet allemaal gehad." Ontevreden over het verweer eiste hij een boete van 75 gulden. De rechter sloot zich daar bij aan. Stikken Zijn zoon verkeerde in absolute doodsnood en daarom had de 38-jarige Leidenaar zijn auto even fout geparkeerd. Hij was overstuur geweest, had snel even wat limonade voor zijn zoon willen halen bij een super markt op de Langegracht. Zijn wagen stationeerde hij kort op het trottoir. „M'n jongen stond op stikken en werd acuut opge nomen in het AZL. Z'n keel zat dicht." Blijkbaar toch niet zo dicht, want in het ziekenhuis had het ventje gevraagd of 'pa even wat limonade voor hem wilde halen.' Om onduidelijke reden was er in het ziekenhuis zelf niets voor handen om de dorst te lessen, dus pakte de va der de auto en scheurde naar de Langegracht. Kreeg onderweg nog een bon omdat hij te hard reed, en werd even later aange houden op de Langegracht. En alsof het allemaal al niet erg ge noeg was had de verbaliserende agent hem ook nog eens een keer onvriendelijk bejegend. „Schofterig dat zo'n agent mijn verhaal niet gelooft. Mijn vrouw kwam net uit de zaak en die zag dat ik goed tekeer ging tegen die handen van de artsen en verple gers in het AZL. En was ondanks dat hij 'op stikken stond' in staat geweest zijn vader op pad te sturen voor een versnapering. „U had er geen enkel belang bij om snel naar een supermarkt te rijden en op de stoep te parke ren." Hij eiste 60 gulden boete, eventueel te vervangen door twee dagen cel. Een straf die volgens de rechter op zijn plaats was. „Er was geen noodsituatie en ook geen reden om deze zaak voor te laten komen." De verdachte mopperde flink. „Die boete betaal ik echt niet, dan ga ik wel twee dagen zit ten." Vergissing Volgens de 45-jarige man uit Roosendaal moest de politie zich wel vergist hebben. Onmo gelijk dat hij op die rijksweg 127 kilometer per uur reed. Het zou kunnen dat hij een beetje over de toegestaande 100 zat, maar 127 dat kan nooit. „Als ik fout ben, dan ben ik fout", probeer de hij de kantonrechter te over tuigen. „Maar ik weet zeker dat dit een vergissing is." Zijn dochtertje, die ook in de auto zat, zou dat zeker kunnen bevestigen. Maar helaas, ze moest naar school en kon dus niet aanwezig zijn om haar va der te verdedigen tijdens de zit ting van de kantonrechter. De man bracht in juli van dit jaar een bezoek aan de Natio nale Vlootdagen in Amsterdam. Op de terugweg, na een korte stop bij een wegrestaurant, liep de man een proces-verbaal op vanwege zijn te hoge snelheid. „Ik snap er niets van", klaagde de man. „Ik had net met mijn dochtertje gegeten bij het weg restaurant en was nog op de in- voegstrook toen ik aangehou den werd. Het was moeilijk om op de autosnelweg te komen. Het verkeer links van mij zoefde voorbij en reed veel harder", al dus de Roosendaler. De man was zeker van zijn on schuld en hield voet bij stuk. De kantonrechter raakte echter niet overtuigd door het relaas van de man en legde hem een boete op van 195 gulden. De Roosendaler kondigde aan in hoger beroep te gaan. „En dan neem ik wel mijn dochtertje mee", dreigde de man nog. Bij een inbraak in een winkel aan de Haarlemmerstraat is vannacht een hoeveelheid kleding buitgemaakt. De inbreker kon de winkel binnendringen door een ruit in de deur te vernielen. Een omwo nende ontdekte de inbraak doordat een paspop door het gat in de winkeldeur naar buiten hing. Hij zag nog net een glimp van de ver moedelijke dader, die op de fiets wegreed. De omwonende heeft het signalement aan de politie doorgegeven. AGENDA DINSDAG 6 OKTOBER Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging WOENSDAG 7 OKTOBER Leiden Bloemenwandeltocht over 10,15 en 20 km, start vanaf WV-kantoor, Stationsplein 210, tussen 9.00 en 17.00 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10 30 tot 12 00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal De Brug. Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappe lijk Wonen, Gerestraat 20, van 20 00 tot 21.00 uur. Bijeenkomst van de Chr. Ouderen bond. spreker hr Buitenhuis, De Vinkenhof, Achterzeeweg, aanvang 15.00 uur. Vergadering van de raadscommis sie voor onderwijs en welzijnsz; ken, Gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. Kaartavond, org TOV/Bowling Noordwijk. Clubgebouw TOV, Nieu we Zeeweg 73, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. agent. Ik ging echt uit m'n bol. Bekijk 't maar, zei ik. Ik Iaat het lekker voorkomen De officier van justitie conclu deerde na dit verhaal dat er ab soluut geen sprake van doods nood was. De zoon was ten tijde van de overtreding al in goede Liet Leidse bureau voor rechts hulp krijgt vanaf 1 januari waar schijnlijk een extra toeloop van klanten uit de Alphense regio. Met twee tijdelijke krachten meer moet het bureau aan de Herengracht het grotere aanbod zien te verwerken. De verandering is het gevolg van het besluit om het bureau in Alphen op 1 januari te slui ten. Vanaf die datum kunnen Alphenaren met vragen van ju ridische aard alleen nog terecht in Leiden. Twee van de vier part-time medewerkers in Alp hen gaat in Leiden werken. „We proberen in Alphen nog een wekelijks spreekuur te gaan houden in bijvoorbeeld een dienstencentrum. En verder moeten we maar proberen het allemaal op te vangen. Hoewel het aanbod uit Alphen nu wel zal verminderen. Als mensen naar Leiden moeten, komen ze misschien niet", aldus A. van Hout van de stichting Rechts hulp in 's Gravenhage, die het bureau in Alphen en Leiden ex ploiteert. Het Alphense kantoor gaat dicht vanwege een andere werkwijze van de stichting Rechtshulp. Het is de bedoeling klanten minder vaak door te verwijzen naar advocaten. „Net als een advocaat willen wij ie mand die hulp vraagt van het begin lot het eind bijstaan. Ook als er eventueel gerechtelijke procedures gevoerd moeten worden", legt stichtingsdirec teur H. Krikke uit. Deze werkwijze betekent vol gens Krikke dat de bureaus gro ter moeten worden. „Onze Haag. Het is het kleinste bureau met het minste aantal vragen. In de toekomstige aanpak is he't kan toor aan het Hazeveld te klein om zelfstandig te kunnen voort bestaan." De bureaus draaien met rijks subsidie, die de afgelopen jaren niet is verhoogd. Dat betekent dat het aantal personeelsleden niet kan worden uitgebreid. Het valt niet altijd mee om het kan toor in Alphen met vier tijdelij ke medewerkers goed bezet te houden. Als iemand op vakantie gaat, ontstaat meteen een pro bleem, legt Van Hout uit. Het bureau in Alphen uitbrei den gaat niet. Krikke: „We moe ten het doen met de mensen die we nu hebben. Daar kun je natuurlijk kritiek op hebben en bij de minister van justitie om meer geld zeuren, maar mis schien is het beter met de hui dige middelen efficiënter te werken." Jaarlijks helpt het Alp hense bureau 2000 mensen. Krikke: „Er is vraag genoeg, maar de bemensing is te krap. Als er momenteel iemand ziek is in Alphen moet er een ver vanger uit Leiden komen. In de nieuwe werkwijze willen we dat soort situaties uitbannen, dus dan maar iedereen in Leiden." Naast een show van klassieke auto's, zijn er op het super-oldtimer-festival in de Groenoordhallen ook de nodige accessoires te zien en te koop.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14