Leiden Regio 'Erkenning voor idee neemt toe' Stadspanel: een nuttig hulpje voor de gemeenteraad Merenwijkse kabel peilt interesse voor FilmNet PvdA: fraudebeleid snel bekijken Kinderopvang vraagt aandacht voor tekort Hypnotiseur Rostelli in Leiden Serre en eetzaal Invalidentehuis worden gesloopt DINSDAG 6 OKTOBER 1992 13 De Stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invalidente huis aan de Hoge Rijndijk keert zich tegen het onlangs versche nen voorlopige bestemmings plan voor de buurt. Daaruit blijkt dat de*gemeente voor stander is van sloop van de ser re achter het tehuis, de eetzaal en een deel van de bomenrij. Projectontwikkelaar De Lange Van der Plas uit Katwijk heeft onlangs een sloopvergunning aangevraagd voor een deel van het complex. De projectontwik kelaar wil het tehuis verbouwen tot een appartementencomplex. Achter het tehuis moeten twee flatgebouwen verrijzen van res pectievelijk vier- en vijf verdie pingen. Volgens woordvoerster E. Biesheuvel van de Stichting heeft ook de aanleg van een on dergrondse parkeergarage, zoals opgenomen in de bouwplan nen, voor de buurt gevolgen. „Dan moet het grondwater zak ken. De bomen die nog overblij ven sterven, en ook het groen bij de omliggende woningen kan gevaar gaan lopen wegens een tekort aan water." Volgens Biesheuvel brengt de monumentenbeheercommissie half oktober een advies uit aan de gemeente over het plan. De Stichting tot Behoud van het Huis heeft bij het ministerie van WVC nog een procedure lopen vanwege de weigering om het pand tot Rijksmonument te ver klaren. Het voorlopige bestemmings plan moet nog door de gemeen teraad worden va Onder meer de serre van het Koninklijk Militair Invalidentehui De beheerder van het kabelnet in de Merenwijk, de SKM, houdt een kleine enquête naar de be langstelling voor FilmNet. De SKM doet dit omdat de onder handelingen met deze zender over toelating op het Meren wijkse net zijn vastgelopen. Blijkt meer dan twee procent van de in totaal 6000 abonnees belangstelling te hebben voor FilmNet, dan heropent de SKM deonderhandelingen. Volgens Aad Muller, secretaris van de SKM, zijn de besprekin gen gestrand op de financiën. FilmNet moet, om op de kabel toegelaten te kunnen worden, een bedrag per abonnee beta- len. Het Merenwijkse kabelnet wil die bijdragen van een aantal jaren tegelijk, in één keer incas seren. Zoals ook Stadskabei Lei den heeft gedaan. FilmNet voelt echter weinig meer voor zo'n soort uitkering ineens. Voordat ze verder gaat praten, wil de SKM nu eerst eens peilen hoe veel mensen nog belangstelling hebben voor deze abonnee-tv- zender. Ze heeft de FilmNet- fans onder haar leden daarom opgeroepen voor 30 oktober een kaartje in te sturen. Muller: „We hebben al een keer eerder een enquête gehou den naar de interesse voor de verschillende tv-zenders. De vraag naar FilmNet bleek toen behoorlijk. Maar misschien is die intussen veranderd. Als dat zo is, kunnen we beter een an dere zender op het kanaal zet ten. Wat dat betreft zijn er ge noeg gegadigden." Hij sluit niet uit dat er voor het einde van dit jaar een of meer nieuwe zenders op Me renwijkse kabelnet verschijnen. De SKM heeft, in tegenstelling tot andere netten in de regio, meer dan voldoende ruimte voor nieuwe tv-zenders. Na een ingrijpende opknapbeurt is het aantaJ kanalen uitgebreid van 13 tot meer dan 30. Op dit mo ment zijn er daarvan 21 gevuld. Welke nieuwe zenders de Me renwijkse tv-kijkers kunnen ver wachten, wil Muller op dit mo ment nog niet kwijt. De Leidse PvdA-fractie wil dat over niet al te lange tijd wordt bekeken of het fraudebestrij- dingsbeleid van de gemeentelij ke sociale dienst goed werkt. De PvdA is op zich wel tevreden over de manier waarop de ge meente het plegen van fraude door uitkeringsgerechtigden be strijdt. Wel vraagt de fractie zich af of de controle van fraude door uitkeringsgerechtigden niet beter verloopt als meer ge bruik wordt gemaakt van gege vens van andere instanties, zoals de belastingdienst en woonruimteverdeling. De reactie van de PvdA aan wethouder H. de la Mar van so ciale zaken is een gevolg van de commotie die vorige week on- stond over het fraudebestrij- dingsbeleid in Leiden. De socia le dienst heeft drie rechercheurs die fraude moeten opsporen, terwijl het rijk geld geeft voor zeven mensen. De gemeente Leiden heeft echter besloten dat bedrag te gebruiken voor pre ventie. De Leidse kantonrechter H Morshuis veroordeelde dit be leid, waarna een PvdA-Kamerlid er vragen over stelde aan staats secretaris E. ter Veld van sociale zaken. De PvdA in Leiden staat echter vooralsnog achter het door de wethouder van Groen Links uitgestippelde beleid. In de woorden van de PvdA: „Naar onze inschatting kan met behulp van preventie in aanvul ling op controle een optimaal gebruik van uitkeringsgelden bewerkstelligd worden.' Pillen /i r Pillen in een sport- I D school zijn net zo zeldzaam als gekneusde tenen A koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) wim wegman 071 -161417 Beroving op Kaasmarkt leiden Een 46-jarige man uit Capelle aan de IJssel is gistermid dag op de Kaasmarkt beroofd van enkele tienduizenden gul dens. Het slachtoffer kreeg een harde klap op zijn hoofd toen hij omstreeks kwart voor een met het geld zijn geparkeerde auto wilde instappen. De man raakte daardoor even buiten kennis. Nadat hij was bijgekomen bleek een plastic tasje met het geld verdwenen. De man, werkzaam voor een Leids bedrijf dat een aantal restaurants beheert, had het geld opgehaald bij een res taurant aan de Middelweg. Hij wilde het per auto naar een bank in de Pelikaanstraat brengen. De politie verzoekt getuigen van de beroving contact op te nemen: tel. 258888. Geen speelplekken Buys Ballotstraat leiden De twee geplande speelplekken in de Buys Ballotstraat komen er niet. De gemeente heeft een zeergroot aantal afwij zende reacties op het voorstel gekregen. Daarom is het plan in getrokken. De gemeente studeert nu op mogelijkheden speel- werktuigen elders in de omgéving te plaatsen. PvdA op bezoek in de Kooi leiden De fractie van de PvdA gaat vrijdag op werkbezoek in de Kooi. De raadsleden beginnen 's middags om twee uur bij speel tuin Oosterkwartier, waar ze om vier uur ook weer eindigen. In de tussenliggende tijd komt de PvdA onder meer langs buurt centrum de Kooi, winkelcentrum Kooilaan, zwembad de Zijl en het zorgcentrum Zijloever. Na afloop is er spreekuur (tot 17.00 uur) in het gebouw van de speeltuin. De kinderdagverblijven en peu terspeelzalen gaan de politiek aandacht vragen voor de lange wachtlijsten. Dat gebeurt op de landelijke open dag op 10 okto ber waarop de kinderopvang de deuren voor het publiek opent. De Leidse instellingen voor kin deropvang vinden het echter een beetje merkwaardig om ou ders op de hoogte te brengen van de activiteiten, terwijl er na genoeg geen plaats is voor kin deren. „Omdat de wachtlijsten zo groot zijn en de meeste kinde ren niet eens meer aan de beurt komen, willen we dit probleem weer onder de aandacht bren gen bij politici en gemeentebe stuurders", aldus Ineke van der Mast van kinderdagverblijf De Compagnon. Daarom neemt een vertegenwoordiger van de gemeente symbolisch het 3823- ^te 'wachdijstkind' in ontvangst. De peuterspeelzaal De Kleine Urt en kinderdagverblijf Het Konijn openen op 10 oktober van 12.00 uur tot 15.00 hun deuren. Via een fototentoon stelling kan men een indruk krijgen van de werkwijze in een kinderopvanginstelling en voor al wat er zoal met de kinderen wordt gedaan. Prijs stationsplan leuke opsteker VERVOLG VAN VOORPAGINA Wethouder Van Rij noemt de prijs die Leiden van het mi nisterie van vrom heeft gekregen voor het stationsplan 'een leuke opsteker'. Projectleider R. van Nood is er voor al tevreden over dat de noodzakelijkheid van het plan is erkend. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat goedkopere op lossingen wel mogelijk, maar niet beter zijn. Zeker voor het openbaar vervoer is het 't beste als er een lange maar dure auto tunnel onder het Stationsplein komt. De toekenning van de prijs is voor Van Nood een te ken dat steeds meer mensen in zien hoe noodzakelijk het is dat ingrijpende maatregelen wor den genomen bij het nieuwe Leidse station. Inmiddels staat het stations plan wel op de meerjarenbegro ting van verkeer en waterstaat vermeld, maar hoeveel geld Lei den krijgt is nog onduidelijk. De prijs van vrom ruim een ton gebruikt de gemeen te voor het maken van een brochure over de opzet van het project. Leiden wil daarin uit leggen hoe met het plan is om gesprongen en welke proble men daarbij werden ontmoet. De brochure kan als voorbeeld dienen voor andere gemeenten. „Zelf hebben we altijd gevon den en geweten dat het project noodzakelijk is. Van diverse zij den werd daaraan getwijfeld. Nu verandert dat, we horen van steeds meer kanten andere ge luiden", zegt Van Nood. Hij be nadrukt dat de groep die de prijzen toekende, bestaat uit een groot aantal deskundigen: van verschillende ministeries maar ook van andere instanties. Een half jaar geleden nog kreeg de gemeente een teleur stellend bericht van het minis terie van verkeer en waterstaat, waar juist de meeste subsidie voor het meer dan 150 miljoen gulden kostende project van daan moet komen. Het ministe rie van verkeer en waterstaat vond het stationsplan veel te duur en stelde ook een ton be schikbaar, om te kijken of het project niet met minder geld kan worden gerealiseerd. LH DEN» In de Stadsgehoorzaal treedt van 12 tot 22 oktober de hyp notiseur en entertainer Rasti Rostelli op. Deze in Aruba geboren, maar tegenwoordig in Duitsland woonachtige Nederlander brengt een ruim anderhalf uur durende show, waarbij hij een flink aantal mensen uit het publiek be trekt. Rasti Rostelli die bij de burgerlijke stand als Ronald van den Berg staat inge schreven schiet tijdens zijn voorstelling geblind doekt met een kruisboog op een dartbord, omhoogge houden door een uit de zaal gepikte toeschouwer. Verder laat hij zich iemand onder hypnose inbeelden dat hij zich brandt aan een hem in de handen gestopt zilverpa piertje. laat hij bezoekers zich gedragen als honden en helpt hij mensen met afval len en met stoppen met ro ken. Overigens is Rostelli per se geen genezer. De hypnotiseur is naar Lei den gehaald door Maarten Soels en Michiel Loeber. die eerder in deze stad een com puterbeurs organiseerden. Kaarten kunnen dagelijks tussen 10.00 en 17.00 uur be steld worden onder telefoon nummer 071-617389. De en tree bedraagt 25 gulden. Dé optredens beginnen telkens om 20.00 uur. Lange tijd zag het er somber uit voor het verbeteringsplan voor het Stationsplein, maar nu komen 'van alle kanten' gunstige geluiden. archieffoto hielco kuipers leiden wim koevoet Zonder slag of stoot zal het zeker niet gaan, de invoering van een stadspanel in Leiden. Dat is een vaste groep inwoners die met enige regelmaat wordt ondervraagd over het beleid dat in de woonplaats wordt ge voerd. Piet Severijnen, hoofd van de afde ling onderzoek en statistiek in Delft, vertel de gistermiddag tijdens een vooral door Leidse gemeente-ambtenaren bijgewoonde lunchlezing wat er in zijn gemeente alle maal bij is komen kijken. En er zijn weinig redenen om aan te nemen dat in Leiden al les wél gladjes zal verlopen. Aan het einde van zijn sombere verhaal spoorde hij de Sleutelstad toch aan ook een stadspanel in te stellen. Er waren al voortekenen dat Leiden ook zo'n forum wil. Wethouder Joop Walen kamp (CDA) laat de term steeds vaker val len. En Leiden volgt Delftse voorbeelden wel vaker op, of ze nu goed of slecht zijn. Denk aan het nieuwe systeem van de woonruimteverdeling. Met de informatie die vrijkomt uit een stadspanel kan het beleid van het stadsbe stuur worden beoordeeld, aldus Severijnen. Wordt er handig gebruik van maakt, dan kan een stadspanel zelfs uitgroeien tot een 'actuele databank'. Bovendien is een stads panel een middel om de kloof tussen ge meentebestuur en burger te dichten en dus bestuurlijkvemieuwend. In Delft was er aanvankelijk veel weer stand tegen het panel, dat daar 1000 huis houdens telt. „Wij zijn het stadspanel, wij weten wat er bij de burgerij leeft", riepen de Delftse gemeenteraadsleden in koor. Dat was in 1986, het jaar waarin het idee voor een stadspanel opborrelde. Een peiling on der een ad hoc-stadspaneltje van tweehon derd Delftenaren bewees het tegendeel. Slechts twee panelleden wisten hoe de vijf Delftse wethouders heetten en bij welke partij ze hoorden. Pikant detail: een van die twee was wethouder. En dan waren er ook nog eens de hoge kosten. Delft wilde met zijn stadspanel twee keer per jaar 'meten'. Daarvoor was de hulp van een extern bureau nodig. Die hulp kost te een half miljoen gulden. De verschillende ambtelijke diensten moesten dat geld zelf op tafel leggen. „De politie had er liever een agent bij dan een stadspanelaldus Seve rijnen. Hij en zijn medewerkers stonden voor de moeilijke opgave de diensten te be wijzen dat deze zelf ook gebaat zijn bij een stadspanel. De eerste ervaringen met het stadspanel waren weinig bemoedigend. Zo nam de res pons bij de tweede peiling van het stadspa nel drastisch af. Dat was voer voor de critici die nog grotere vraagtekens achter de be trouwbaarheid van de uitslagen zetten. Met presentjes„heuptasjes en pennetjes", al dus Severijnen werd de belangstelling weer op peil gebracht. Verder werd het aan tal vragenlijsten teruggebracht en het dag boekje. waarin te veel tijd en werk bleek te zitten, afgeschaft. Ander probleem was het afhaken van deelnemers. Vooraf was het aantal afhakers geraamd op twintig procent, maar dat bleek maar liefst vijftig procent te zijn. Panelleden verhuizen of overlijden niet alleen, ze heb ben dikwijls ook gewoon geen zin meer. Om dit probleem het hoofd te bieden, heeft Delft aan de samenstelling van het stadspa nel gesleuteld. De 'uitval'bleek vooral in de lagere inkomensgroepen hoog: onder stu denten. Delft is (net als Leiden) een studen tenstad en je kunt je afvragen, aldus Severij nen of je mensen die toch maar tijdelijk in een stad wonen, bij een stadspanel moet betrekken. Nog een probleem was de geringe mate waarin de ambtelijke diensten gebruik maakten van de informatie die het stadspa nel opleverde. Heuptasjes hielpen in dit ge val niet. Daar moest grof geld aan te pas ko men: elk van de vijf diensten kon een bonus van twintig mille verdienen bij aantoonbaar gebruik. Dat geld moest uiteraard worden besteed aan het beleidsterrein waarop de diensten actief waren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13