'Tv is onmisbaar voor handhaving democratie' Rtv show 'Veronica Reisgids is sfeervol informatief 'Voor niet-fans is het allemaal een pot nat' DINSDAG 6 OKTOBER 1992 Richard Schoonhoven: „De publieke omroep moet stem aan de samenleving geven." KRO-directeur Schoonhoven treedt uit bestel HILVERSUM. BERT POTS Richard Hendricus Gerardus Schoonho ven (60) volgde der tig jaar lang de ontwikkelingen in Hilversum. Volgende maand verlaat hij de definitief de direc tie van de Katholieke Radio Omroep. Nog één keer een voorspelling over de toekomst van de publieke omroep. Over identiteit, overleven en de komst van een andere media- economie. „Televisie is onmis baar voör de instandhouding van onze democratie." Tien jaar geleden schreef Schoonhoven, toen program ma-commissaris bij de NOS, die woorden in het TV-jaarboek. Jaarboeken worden inmiddels niet meer gemaakt. De publieke taak van de omroep heeft ech ter, zo is zijn stellige opvatting, niet aan waarde verloren. „De publieke omroep in Ne derland moet stem aan de sa menleving geven. In het belang van het functioneren van de de mocratie. Ze moet zoveel infor matie verschaffen dat de burger goed kan functioneren. De in formatie moet zodanig zijn dat iedereen zich kan oriënteren en beslissingen kan nemen." Ingrijpend gewijzigd Schoonhoven heeft de rol van televisie ingrijpend zien veran deren. Dertig jaar geleden trad hij in dienst bij KRO's Brand punt. Een tijd waarin de inhoud van een actualiteitenprogram ma de volgende dag het gesprek in de tram bepaalde. Amuse mentsprogramma's van de KRO mochten zich verheugen in re cord kijkcijfers. Bijna 80 procent van alle kijkers volgde op 24 september 1966 de Wim Sonne- veld Show. Holiday on Ice was in datzelfde jaar goed voor 76 procent van alle kijkers. In 1992 is voor de individuele omroepvereniging een andere rol weggelegd. Vanaf oktober is Nederland 1 allereerst een net. Pas daama komen de individu ele omroepen in beeld. Vaste uitzendavonden horen bij AVRO, KRO en NCRV tot het verleden. Over het feit dat de kijker de aandacht over 22 netten ver deelt, wil Schoonhoven niet zie lig doen. Hij verwacht dat de publieke omroep nog veel meer concurrentie zal krijgen van commerciële zenders. „Denken: nog één zender en het houdt wel op; dat is onzin. Er zijn vol doende mensen die met com merciële omroep aan de slag willen. Zij zullen met weinig geld proberen grote groepen aan te spreken. Mogelijk wor den het er wel tien". Niet zonder 'irritatie stelt Schoonhoven vast dat vandaag de dag televisie zichzelf vaak in een schijnwereld plaatst. „De televisie roept zelf een wereld op, zonder relatie met de reali teit. Steeds vaker gaat televisie over een roze pseudo-wereld waarin men zich kan verliezen. Het bieden van kunstmatige spanning en ontspanning is niet de eerste taak van de publieke omroep. Evenmin hoort het bij de publieke omroep te gaan over nep-evenementen. Pro gramma's over de sterkste man ter wereld of een competitie met worstelende vrouwen ho ren niet bij ons thuis." Herkenbaar De publieke omroep moet in de filosofie van Schoonhoven een serieus en herkenbaar karakter hebben. Grote spektakels als de Olympische Spelen horen daar bij. Ook mag dë publieke om roep zich niet laten uitkopen bij het voetballen. Verder zijn omroepverenigin gen gehouden de samenwer king te versterken. „Het kan niet zo zijn dat wij als publieke om roep ons alleen sterk maken tussen acht en tien uur 's avonds en de rest van de dag weggeven. RTL 4 krijgt haar marktaandeel buiten prime-ti me van de publieke omroep. De omroepen moeten daarom meer samenwerken. Alleen co ördinatie is niet genoeg. Er moet sprake zijn van samen werking binnen en tussen de netten." De rol van de individuele ver eniging is volgens hem niet uit gespeeld. Omroepverenigingen zijn geen hindernis voor een goed volwassen bestel. Voor Schoonhoven is het ondanks de huidige samenwerking op het eerste net denkbeeldig dat de KRO programma's op alle drie de netten verzorgt. Overal verte genwoordigd zijn met program ma's, die door het eigen publiek worden gewaardeerd, zou hel pen de publieke omroep onver slaanbaar te maken. Want de omroepen moeten het jaar 2000 halen. „Uiteindelijk zullen concurre rende kanalen een doodlopen de weg vormen. Er zullen in de nabije toekomst twee vormen van televisie ontstaan. Een nieuws- en een sportkanaal en verder oproeptelevisie. Nieuwe technieken maken het in de toekomst namelijk mogelijk meer voor specifieke groepen te doen. Rond 2005 wordt het Ne derlandse kabelnet vernieuwd. Ieder individu zal dan vanuit de huiskamer een persoonlijke keuze maken. Voor de oude pu blieke omroepen is het dan zaak een passend produkt te le veren." Nieuwe kansen Schoonhoven spreekt in dit ver band van een nieuwe media- economie. „Door een andere kostenverdeling ontstaan nieu we kansen. Stel een documen taire kost zo'n vier ton. Laat een groep van 150.000 kijkers een rijksdaalder betalen en het pro gramma is gefinancierd. In de huidige verhoudingen hebben wij het dan over een kijkdicht heid van één procent. Of neem een belangrijke culturele pro- duktie: kosten drie miljoen gul- STRIPS BOLLEBOOM den. Voor een individuele om roep is dat veel geld. Een kijk dichtheid van drie of vier pro cent tegen een prijs van zes gul den is voldoende". De politieke discussies over de omroep stemmen Schoon hoven niet altijd vrolijk. „Ik ver wacht van de politiek steun om een sterke publieke omroep in stand te houden. Voorzichtig heid ontbreekt en de noncha lance over het publieke goed is wijd verspreid. Nog onlangs liet minister Andriessen van Econo mische Zaken weten onder de indruk te zijn van de efficiency bij RTL 4. Verschil in kwaliteit ziet hij blijkbaar niet. Of neem WVC-minister D'Ancona. Haar waardering voor het publieke bestel groeit. De laatste brief was niet slecht. Toch zou het geen kwaad kunnen als zij eens met haar collega in de Duitse deelstaat Rijnland Westfalen zou praten. Een socialist. Die man is voor commerciële om roep, maar hij heeft ook zorg voor de publieke omroep." Ook het CDA heeft naar zijn mening niet altijd oog voor on ontkoombare veranderingen. „Ik kan het CDA-kamerlid Bei- nema niet overtuigen. Dat zou zoveel tijd vragen. Ik zou hem een week moeten opsluiten om hem het verhaal van A tot Z te vertellen. Dat zou hij nooit doen. Hij ziet mij als een lob byist", aldus Schoonhoven. „Omroep is natuurlijk moei lijk. Kijk naar andere landen in Europa. In vele landen zijn blunders gemaakt. Neem Frankrijk of Italië. Niemand heeft kunnen inschatten wat deregulering op Europees ni veau zou veroorzaken. Er is een explosie van zenders geweest. De geldstromen zijn enorm ge groeid. Het geld is, hoewel dat indertijd in Europa als argu ment is gebruikt, niet ingezet voor het maken van program- In Hilversum dringt volgens Schoonhoven de laatste tijd daadwerkelijk door dat het an ders moet. „De situatie zoals in het begin jaren tachtig is voor bij. Toen bestond er geen mo gelijkheid de heren bij elkaar te brengen. Eigenlijk was dat niet zo verwonderlijk. De deelne mers hadden hun eigen agenda. AVRO, TROS en Veronica zagen een commerciële toekomst. Ie dere stap naar versterking van de publieke omroep werd van wege andere toekomstverwach tingen niet gesteund. Nu is het wel mogelijk tot overeenstem ming te komen." Natuurlijk moeten de omroe pen ook de hand in eigen boe zem steken. Zij hebben het ver trek van de sterren van loop van den Ende naar de commerciële omroep laten gebeuren. Het blijft voor Schoonhoven alleen vreemd dat de politiek die on duidelijke situatie in Hilversum meer dan tien jaar heeft laten voortbestaan. Schoonhoven moet na dertig jaar afstand doen van om roepland. Hoewel, hij blijft be- troldcen bij media. Schoonho ven is vice-voorzitter van het Europese Media-instuut en blijft adviseur van het KRO-be- stuur. Ook van zijn hand in het TV-Jaarboek 1981: „Televisie is kauwgom voor de ogen en een venster op de wereld." Anita Witzier mikt op miljoen kijkers HILVERSUM ED BLAAUW Korte snelle items. Kernachtig, flitsend. Zo omschrijft Anita Witzier haar nieuwe toeristische reisprogramma Veronica Reis gids, dat vanavond op de beeld buis debuteert. „Het is niet al te diepgravend, maar wel sfeervol informatief', zegt de presen tatrice. Veronica Reisgids, opvolger van Veronica Travel, zal opzien barend noch grensverleggend zijn, voorspelt ze. „Welk nieuw programma is dat tegenwoordig wel? Het verschil met Veronica Travel is de andere opbouw. El ke uitzending heeft een thema, bijvoorbeeld cultuur of een stad. En steeds terugkerend is de ontdekkingsreis. Wij reiken mensen ideeën aan om landen op een andere manier te leren kennen." Landen zowel binnen als bui ten Europa komen aan bod. „De belangstelling voor toeris me is de laatste jaren enorm ge groeid. En zeker als het gaat om verre bestemmingen als Thai land, Indonesië en India. Men sen hebben meer geld. Die afge legen oorden zijn bereikbaar geworden. En mensen willen er steeds meer over weten." Anita Witzier hoopt per uit zending een miljoen kijkers te bereiken. „We besteden aan dacht aan allerlei soorten va kanties. Voor jongeren, voor ge zinnen. Sportief, cultureel. We willen eigenlijk iedereen bedie nen. Nee, de groep 65-plussers valt er buiten. Ik hoop dat ze kijken, maar het is toch een groep die niet snel op Veronica zal afstemmen." Bevrediging Veronica Reisgids („Vraag me niet hoe we aan die naam zijn gekomen") beperkt zich tot het geven van toeristische informa tie. „We gaan niet van gedach ten wisselen met een minister van toerisme over de gevolgen van toeristische ontwikkelingen op de economie in een bepaald land. En we praten ook niet met de lokale bevolking. Hoe leuk en interessant ook, dan krijg je wel een ander soort program- Veronica Reisgids wil volgens Anita Witzier luchtig en infor matief zijn. „Het moet een be vrediging voor het netvlies zijn", zegt ze. Het programma laat zich, vindt ze, niet vergelij ken met een soortgelijk Neder lands produkt. „Konden we het maar vergelijken, met bijvoor beeld het programma Rough Guide van CNN. Dat is echt heel goed. Daar kunnen we niet tegenop, qua mankracht en fi nanciën." Als het louter en alleen om de toeristische informatie gaat, lijkt het in de verte op het program ma De Vakantieman van Frits Bom, meent ze. „Maar het is geen Vakantieman. Want film pjes brengen met allemaal blote meisjesborsten in beeld, dat kan in deze tijd absoluut niet meer." „Met alle respect, de Vakan tieman is volkser. Het richt zich sec op traditionele vakantielan den als Spanje, Griekenland, Italië en Oostenrijk met bijbe horende traditionele informatie. Hoe is de kwaliteit van het strand, is het er duur? Etc. Wij gaan dieper op de mogelijkhe den van een land in. En wij gaan, om het zo te zeggen, we reldwijd. India, Thailand, Tur kije, Schotland, New England en noem maar op." Wij? Eigenlijk reisde alleen verslaggever Menno Bentveld de wereld rond. Anita Witzier moest noodgedwongen thuis blijven. Zij presenteert het pro gramma 'slechts' vanuit de stu dio. Haar zwangerschap be gin november verwacht zij haar eerste kind verhinderde, dat ook zij de wijde wereld introk. Afstandelijker „Een combinatie van èn pre senteren op locatie èn vanach ter je bureau vind ik het leukste. Zo ben je meer bij een pro gramma betrokken. Ik bedoel, het is nu wat afstandelijker. Maar ik lig er niet wakker van hoor", zegt ze met een gulle lach. „Dat is het risico als je zwanger wordt. Een kind krijgen is in dat opzicht niet goed voor je carrière. Het zal wel. Het is gewoon gebeurd. Nou en? Ik vind het heerlijk. Hoe het later met mijn werk gaat? We zien het wel", zegt ze luchtig. Ze presenteert een toerisch reisprogramma, maar haar voorkeur heeft het niet. „Waar het mij om gaat is, dat ik een allround presentatrice wordt. Ik wil alle disciplines beheersen. Live, semi-live uitzendingen, ik wil me met alle aspecten bezig houden. Ik bedoel, naar spelle tjes op de televisie kijk niet. Maar een spelletje presenteren is een deel van mijn vak en dat zou ik wel onder de knie willen krijgen." Leren betekent toch veel naar collega's kijken? „Wat ik wil zien neem ik op. Ik blijf voor geen enkel programma thuis. Hoewel er natuurlijk prachtige pro gramma's worden gemaakt. Zoals Buren op de VPRO. Over buren die ruzie met elkaar heb- Anita Witzier: „Veronica's Reisgids moet de bevrediging van het net vlies zijn." FOTO CPD ben, ken je dat? Bij de VPRO maken ze mooie dingen. Hoe wel, zo'n programma als Zo mergasten, dat vond ik maar niks. Daar viel ik bij in slaap", zegt ze. Op de televisie komt ze over als „een meid barstensvol ener gie". „Ik ben zeer betrokken bij wat ik doe. Als ik aan het werk ben, kan ik me kwaad maken over het inefficiënt gebruik van middelen, machtsmisbruik of mensen die manipuleren." Re lativerend: „Maar naast mijn werk zijn er zoveel andere leuke dingen in het leven. Koken, le zen, film, theater, zwanger zijn, mijn poes een beetje plagen." Anita Witzier, 30, kortgeknipt wit haar. Hagelwitte tanden. Ze oogt zorgeloos maar tegelijker tijd zelfverzekerd. Ze werkt on der meer als omroepster van Veronica en was presentatrice op locatie van de Staatsloterij- show (Veronica) en het zomer- programma Veronica Goes America. Die rondreis zij was één van de vele Veronica-cory- feeën die mee op reis ging door de Verenigde Staten werd door de Nederlandse pers gena deloos neergesabeld Ze neemt de kritiek gelaten op. „Naarmate het programma vor derde, vond ik het steeds beter worden. Maar er waren afleve ringen, waarvan ook wij bij Ve ronica zeiden: „Dit is niet goed, dit zouden we eigenlijk niet moeten uitzenden. En het gekke is, dat juist die afleveringen enorm aansloegen bij de kijkers. Mensen hebben massaal naar Veroncia Goed America gekeke- ken en het programma is goed gewaardeerd. En televisie ma ken, die gewaardeerd wordt, daar gaat het toch om", bena drukt ze. Het afgelopen jaar was ze zeer frequent op het scherm. Ze wordt veelvuldig op straat her kend. Maar roem en publiciteit zeggen haar niets, laat ze achte loos doch zeer beslist weten. „Met je gezicht op de televisie, dat is zo onbelangrijk. Dat scherm geloof ik wel. Ik zou het jammer vinden als ik door wel ke oorzaak geen programma's meer zou kunnen maken of presenteren. Ik zou mijn werk missen, niet dat scherm." (Veronica Reisgids, van avond op Nederland 2 om 19.20 uur) BZN tevreden met Rhythm of my heart e sound mooi; bovendien moet het in je zitten c VOLENDAM CPD Het is ze weer gelukt. Het streven ieder jaar een nieuwe cd op de markt te brengen, geeft de Band Zonder Naam uit Volendam niet op. Naast zo'n tweehonderd optredens per jaar, het nodige radio- en tv-werk en alle andere werkzaamheden waar artiesten van formaat niet aan ontkomen, presteren de zes band leden het de stroom nieuwe composities op peil te houden. Rhythm of my Heart, de 26ste cd, ligt in de platenzaak. De componerende bandleden zijn intus sen al weer druk bezig met nieuwe melo dieën Door de zwangerschap van zangeres Carola Smit staan ze een tijdje niet op de bühne, voor februari staat evenwel een pro motie-toer rond de cd op het programma. Drummer Jack Veerman krijgt al kippeve! bij het idee. Hij mist de concerten. Carola niet, geeft ze eerlijk toe. „Ik ben nu veel met de baby bezig, maar vanaf het we op pad gaan, vind ik het leuk." Dat een nieuwe cd automatisch een nieuw geluid betekent, gaat zeker voor BZN niet op. Aan experimenten waagt de Volen- damse band zich liever niet. Niet.alleen de vele fans zijn trouw aan de band. BZN zélf houdt ook wel degelijk rekening met wat het publiek mooi vindt. „Wij vinden onze sound zelf ook mooi", stelt Veerman meteen voorop, „bovendien moet het in je zitten om dingen anders te doen. Soms la ten we een nummer wel eens anders klin ken. Voor ons gaat dat dan heel ver. Maar dan zeggen de mensen nog 'typisch' BZN." Carola knikt instemmend. „Als Jan Keizer en ik beginnen te zingen, klinkt het al als BZN." Met een andere sound bereikt BZN geen ander publiek, daar is de zangeres van over tuigd. „Een bepaalde groep mensen vindt BZN sowieso niet leuk, het maakt niet uit als we ineens andere muziek zouden ma ken." Veerman voegt eraan toe: „Ter ere van ons 25-jarig bestaan hebben we een medley gemaakt van bekende rock 'n roll- hits. Alleen het intro en het slot waren van onszelf. Fans, vooral jongeren, dachten dat wij het nummer zelf hadden gemaakt." Hollands Toch staan er stukken op de nieuwe cd die anders zijn, vertelt Carola. „Voor mensen die geen fans van ons zijn, is het misschien allemaal één pot nat. Maar ik weet dat de schrijvers iedere keer weer iets anders pro beren te maken. Een paar nummers had den inderdaad tieft jaar geleden ook ge maakt kunnen worden, maar er staan ook stukken op die duidelijk anders zijn." Het nummer waar de hele band enthou siast over is, Rhythm of my Heart, was in een uurtje klaar, vertelt Veerman. Op de dag dat Freddy Mercury overleed („ik vond het zo verschrikkelijk dat die man weg was"), kwam het spontaan in hem op. Zijn gevoel op dat moment heeft hij in het num mer vastgelegd. „De melodie paste ook bij de zwangerschap van Carola", vertelt Veer man, „met deze gedachte zijn Jan Tuyp en Jan Keizer met de tekst aan de slag gegaan. Het is goed gelukt. Carola had ook het ge voel dat het over haarzelf ging, ze hoefde het maar een keer te zingen en het was al goed." Dat eerst de melodieën gemaakt worden en daama pas de teksten, is een werkwijze die BZN altijd al heeft toegepast. Het gevoel dat Jan Tuyp en Jan Keizer, die de teksten voor hun rekening nemen, hebben bij een melodie drukken ze uit. Het gaat meestal over liefde, geeft Carola toe. „Daar is ieder een toch het meest mee bezig, met relatie problemen en die toestanden. Dat is in het leven uiteindelijk het belangrijkste." Ook kan ze zich indenken dat een bepaalde me lodie heel dramatisch klinkt en dat er dan een andere tekst ontstaat. Koffiedik kijken doen de twee bandleden niet. „Zolang we bezig zijn en het lekker gaat, denk ik niet aan de toekomst", zegt Veerman. Voor Carola staat vast dat ze na de geboorte van haar kind op dezelfde voet weer verder gaat. Wat ze over vijf jaar doet, weet ze niet. „Misschien heel onverstandig, maar ik denk nooit over de toekomst na.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10