Nederland tegen tol op wegen EG 'Afvalbelasting is niet voor milieu maar voor de poen' 'De werkelijkheid. Daar gaat het mij om' Binnenland Frico-Domo wil geen 600, maar 1200 mensen kwijt Vereniging: geen 'apies kijken' De Vries: Centraal overleg achterhaald DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau GPD GemeenschappeHke Persdienst 'Radar Pakistaanse Airbus was defect' Islamabad» Het radarsysteem van de Pakistaanse Airbus A-300 neerstortte in Nepal, heeft niet gefunctioneerd. Dat hebben Pakistaanse kranten gisteren gemeld. De dagbladen citeerden werknemers van de luchtvaartmaatschappij PLA, die zeggen dat het toestel al sinds augustus mankementen vertoon de. Een manager van de technische dienst zou twee weken gele den ontslag hebben genomen uit protest tegen ontoereikende veiligheidsnormen en de omgekomen gezagvoerder van het vliegtuig was enkele maanden geleden ook al betrokken bij een ongeluk in Kathmandu, zo schrijven de kranten. Tussentoets in voortgezet onderwijs den haag Met ingang van het schooljaar 1994-1995 krijgen leer lingen van MAVO, HAVO, VWO en LBO voor het eerst een toets aan het eind van de basisvorming, een pakket van vijftien vak ken in de eerste leerjaren. De toets is bedoeld om te kijken wat het beste vervolgonderwijs is. Sociale dienst Utrecht pakt fraude aan utrecht» De sociale dienst in Utrecht gaat de komende maan den onderzoeken of zesduizend uitkeringsontvangers die in 1990 bijverdiensten hadden, fraude hebben gepleegd. Het gaat om cliënten van wie uit gegevens van de belastingdienst is ko men vast te staan dat ze naast hun uitkering ook andere inkom sten hadden. Deze werden echter bij de sociale dienst niet opge geven. Na het onderzoek wordt mogelijk aangifte van fraude ge daan. Friesen gaan in hongerstaking Leeuwarden Drie leden van de actiegroep Fan Bugjen Frjemd (FBF) zijn gisterochtend voor het gebouw van de Leeuwarder Courant in hongerstaking gegaan. Zij willen daarmee proteste ren tegen de berichtgeving van diverse kranten over de herden king van de Slach by Warns, afgelopen zaterdag op het Reaklif. Vandaag zetten ze hun actie voort bij het Nieuwsblad van het Noorden en het Algemeen Dagblad. De herdenking werd bijge woond doorvoormannen van extreem-rechtse groeperinkjes uit Vlaanderen en Nederland. De hongerstakers vinden dat de kran ten de indruk hebben gewekt dat de meeste aanwezigen van de herdenking daar geen bezwaar tegen hadden en dat is volgens woordvoerder Sytske de Boer niet zo. Vrijspraak voor leden Centrumpartij Leeuwarden De Leeuwardense rechtbank heeft gisteren vier le den van de Centrumpartij ontslagen van rechtsvervolging. De vier zijn op 25 november 1989 in Drachten aangehouden we gens het verspreiden van pamfletten met racistische teksten. Te gen hen was drie weken cel en een boete van tweeduizend gul den geëist. Rechtbank-president Van der Meer stelde dat alle fatsoensnormen in de pamfletten zijn overtreden. Maar omdat in de folders niet duidelijk bepaalde rassen mensen zijn om schreven, is afgezien van rechtsvervolging. Actie Kamer voor ziekenhuis Albanië den haag De kamerleden Valk (PvdA) en Ybema (D66) willen de komenden weken 50.000 gulden inzamelen voor Hospitaal nummer 5, een ziekenhuis voor geestesgestoorden in de Albane- Werkonderbreking in vestiging Warga leeuwarden anp-gpd naai concurrerende' melkprijs Zeven doden bij botsing op A28 Bij een verkeersongeval op de A28 (Harderwijk-Zwolle) zijn gisteravond zeven mensen om het leven gekomen. De zeven waren inzittenden van twee au to's, die frontaal op elkaar bots ten. Een auto uit de richting Amersfoort met drie inzittenden raakte bij het viaduct bij Wezep op de verkeerde weghelft. Daar op vond een frontale aanrijding plaats met een auto waarin vier mensen zaten. Alle slachtoffers waren op slag dood. In de wagen die uit de rich ting Zwolle kwam, zaten twee echtparen uit Berkel en Roden rijs. De inzittenden van de auto uit de richting Amersfoort kwa men allen uit Kampen. Het gaat om een echtpaar van 78 en 71 jaar en hun dochter van 54. Het ongeval vond plaats op een weggedeelte waar de rijstro ken zijn verlegd als gevolg van wegwerkzaamheden. Er zijn vier rijstroken zonder midden berm, maar er is wel een afzet ting met paaltjes. Volgens de politie waren de auto's al op het rechte stuk van de wegomleg- ging toen het ongeval plaats vond. Als gevolg van hevige regen val was het gisteravond niet meer mogelijk het verkeerstech nisch sporenonderzoek af te ronden Dat gebeurt vandaag. amsterdam» anp 'Apies kijken' noemt de Landelijke Vereniging Thuislozen (LVT) het misprijzend. Een ac tiviteit, „vergelijkbaar met openbare bezoeken aan gevangenissen en dolhuizen in vroeger eeuwen", aldus voorzitter Dekker. De vereni ging verzet zich tegen een nachtwandeling langs plaatsen in de Utrechtse binnenstad waar zwervers slapen en opgevangen worden. Het Vrijzinnig Protestants Centrum (VPC) heeft de wandeling georganiseerd. Aanleiding is een oproep van de Europese Federatie van Dak- en Thuislozenorganisaties in Brussel om het steeds groter wordende zwerfprobleem in de twaalf lidstaten onder de aandacht te bren gen. De wandeling wordt aanstaande maandag gehouden, omdat het Habitat Centrum van de Verenigde Naties die dag heeft uitgeroepen tot Wereld Habitat Dag. De nachtwandeling vindt plaats na een openbare discussieavond. De LVT zegt niets liever te willen dan meer aandacht voor het zwerversprobleem, „maar het koppelen van een nachtwandeling aan een inhoudelijk verder uitstekend programma stuit ons vreselijk tegen de borst", zegt voor zitter Dekker. H. Heijkoop van de VPC zegt niet van plan te zijn om de wandeling af te gelasten. Volgens hem is er geen sprake van „apies kijken". Het is de bedoeling, aldus Heijkoop, om deelne mers de binnenstad te laten bekijken met het oog van een 'buitenslaper'. Scepsis over invoering nieuw vignet door 'Brussel' Het Nederlands wegvervoer en het ministerie van verkeer en waterstaat zijn sceptisch over de invoering van tol- vignetten op de Europese autosnelwegen. De Europese Commissie in Brussel deed gisteren een voorstel dat de invoering mogelijk moet maken. Volgens het Nederland se ministerie van verkeer en waterstaat leidt een en ander tot 'administratieve rompslomp' en is naleving van de re gels nauwelijks te controleren. te kunnen betalen. De directie is bang dat de boeren anders - r aansluiting zoeken bij een an- De zuivelcooperatie Friesland dere zllivPTmnneratie Fnco-Domo zal na de operatie 'Huis op orde' geen 600 ar beidsplaatsen minder tellen, maar 1200. Gisteren stelde de dere zuivelcooperatie. De vakbonden vrezen dat het niet bij 1200 mensen zal blijven, maar dat er minimaal 1450 mensen uit zullen moeten. Zij directie tegenover de Centrale vinden de aangekondigde plan' Ondernemingsraad en de vak- nen niet goed onderbouwd „Ze bonden dat er twee maal zoveel zijn r ho, mensen moeten vertrekken als 'n u, het bezui- a i a- a r-k nigen op het personeel om vol- eerder was aangekondigd Dat 6nd «„Tgoede melkprijs betekent onder meer dat de c,. „Tui te kunnen betalen, terwijl «.c- SlllT.'iü lem^l geen toekomstperspec- 300 wertaemers, zo snel moge- f w(frdt geboden»^ lijk moet worden gesloten. Het „oordvoerster Young van de personee heeft daar vanmor- Voedin bond FNV. Zij noemt gen tijdelijk het werk neerge- de aa£gekondigde ontslagen j rampzalig voor de werkgelegen- Het concern vnl met deze heifin het noorden, maatregelen m 1995 90 miljoen De vakbonden zo snel gulden goedkoper werken dan ,jjk de dire^ rond nu teneinde de leden, de aange- de fafe', om deze ondermeer te herinneren aan eerder gemaak- te afspraken over de werkgele genheid. Daarnaast zal de exter ne deskundige van de Centrale Ondernemingsraad, Lakeman, de plannen doorlichten. De Westertoren in Amsterdam voert ten onrechte de keizerskroon op de torenspits. Amsterdam verkreeg in 1489 van Maximiliaan van Habsburg het recht om zijn kroon te voeren, maar dat de Westertoren vervol gens werd getooid met de kroon van de Duitse keizers is een ver gissing. Alleen de keizer mocht Amsterdam de kroon schenken en dat was destijds de vader van Verkoop CD's sterk gedaald bussum anp Voor hetp eerst sinds zijn intro ductie op' de Nederlandse markt is de verkoop van compact discs (CD's) gedaald. In het afgelopen half jaar verminderde de ver koop met twintig procent ten opzichte van de eerste helft van 1991. Tot juli van dit jaar gingen er 15,6 miljoen CD's over de toonbank. Het totale bedrag dat de Ne derlandse consument aan ge luidsdragers (CD's, cassettes, el pees en singles) de afgelopen zes maanden heeft uitgegeven is ten opzichte van 1991, dat een topjaar was, met dertien procent gedaald tot 537 miljoen gulden. Dat heeft de Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van Beeld- en Ge luidsdragers NVPI bekendge maakt. Maximiliaan, Frederik III. Volgens de rechtshistoricus mr. R. van Answaarden stierf Maximiliaan in 1519, voordat de paus hem tot keizer had kunnen kronen. De reis naar Rome had Maximiliaan steeds uitgesteld in verband met politieke verwikkelingen, tot het te laat was. Van Answaarden schrijft dat in het historisch tijd schrift Ons Amsterdam. Met „de cronen van onsen Rycke" waar mee Amsterdam „tot in ewigen dagen" haar wapen mocht sieren, moet de kroon bedoeld zijn ge weest die Maximiliaan in zijn functie van „rooms koning" voer de. Dat was de titel die werd toe gekend aan de gekozen opvolger van de keizer, aldus de rechtshis toricus. archieffoto anp cor mulder den haag gpd-anp Het tol-vignet is een Duits idee, ingegeven door de klacht dat buitenlandse vervoerders mas saal gebruik maken van de veel geroemde Autobahn. Deze we gen kosten de Duitse belasting betaler aan onderhoud veel geld. Een plan in 1990 behelsde een vignet, dat elk jaar per vrachtauto 10.000 DM zou moeten opbrengen. Binnen landse vervoerbedrijven zouden die kosten kunnen compense ren door een lagere wegenbe lasting. Dat is concurrentievervalsing, oordeelde de Europese Com missie, en de maatregel werd verboden. Vervolgens was daar het huidige voorstel van EG- commissaris Karei van Miert. Dat gaat eveneens uit van een vignet. De compenserende ver laging van de wegenbelasting wordt echter grotendeels verbo den. En als een land het vignet invoert, moeten ook het eigen wegvervoer meebetalen. Nederland blijft tegenstander van het vignettensysteem. Men is het met de Commissie eens dat er toeslagen moeten komen op het vrachtvervoer, maar ziet dat liever in de vorm van extra accijnzen op dieselbenzine. „Dat systeem is veel eenvoudi ger", aldus het ministerie van verkeer. De wegvervoerders zijn 'zeer ongelukkig' met het besluit van de Europese Commissie. „Het is een onnodige en ingewikkelde maatregel die slechts betrekking heeft op 2,5 procent van het to tale verkeer", aldus NOB Weg transport. Daarbij kan „de chauffeur door al die vignetten zo langzamerhand niet meer door zijn voorruit kijken", aldus een woordvoerder. Als de maatregel alleen geldt voor vrachtwagens zwaarder dan twaalf ton, is het volgens NOB Wegtransport goed moge lijk dat de transporteurs met lichter materiaal gaan rijden. „Dat betekent dat hel verkeer juist toe zal nemen in plaats van afnemen. Bovendien wordt al leen het zwaar verkeer met deze maatregel aangepakt, terwijl de rest meer schade veroorzaakt". De EVO, de organisatie van eigen vervoerders en verladers, is eveneens hoogst ongelukkig' met het besluit van de Europese Commissie. Volgens woord voerder P. Romijn is het een be lemmering van de vrije en onb elemmerde markt van goederen en diensten binnen Europa. Bo vendien is het een eenzijdige belasting van het vrachtvervoer. De Meeuw - modulaire bouwsystemen den haag gpd-anp Het kabinet houdt van aan invoering van grond- water- en afvalbelasting met ingang van volgend jaar. De bezwaren van de Raad van State tegen met name de grondwaterbelasting slaan minis ters Kok van financiën en Alders van milieu in de wind. De Raad van State merkte op dat de heffin gen niet helpen om de hoeveelheid afval en het grondwatergebruik te verminderen. Kok en Alders geven volmondig toe dat het daar ook helemaal niet om gaat. „We willen er geen misverstand over laten bestaan dat het ge wone belastingen zijn, dus primair gericht op het verwerven van inkomsten", aldus de ministers in een wetsvoorstel aan de Tweede Kamer. Het ka binet voelt zich daardoor ook niet verplicht om het gunstige effect van de nieuwe belastingen op het milieu aan te tonen. De grondwaterbelasting moet volgend jaar 245 miljoen gulden opbrengen. Waterleidingbedrij ven moeten een kwartje per kubieke meter beta len, bedrijven 12,5 cent. De ongeveer 4,7 miljoen huishoudens die grondwater als drinkwater krij gen, zijn naar schatting 26 gulden per jaar extra kwijt. De afvalheffing van 14 gulden per ton moet 230 miljoen jaarlijks opleveren, 12 gulden per jaar per huishouden. Het kabinet overweegt de op brengst van beide belastingen in 1994 verder te verhogen. Overigens staat nog niet vast of de Tweede Ka mer akkoord zal gaan met de nieuwe belastingen. Om verdere verhoging van de belasting op brand stof te voorkomen, hebben CDA en PvdA vorig jaar weliswaar aangedrongen op introductie van deze nieuwe belastingen, maar de PvdA stribbelt nu tegen. Volgens de socialisten rammelen de voorstellen. De werkgeversorganisatie VNO vindt dat het kabinet met deze maatregel 'stiekem' een milieu belasting invoert. Bovendien levert de maatregel volgens het VNO voor diverse sectoren, zoals de voedings- en genotmiddelenindustrie, een one venredige lastenverzwaring op. De stichting Natuur en Milieu vindt dat het wetsvoorstel niet ver genoeg gaat. „Het komt op burgers over als geld-uit-de-zalcklopperij en dat is niet de bedoeling", aldus directeur Van den Big- gelaar. Volgens hem is het hoog tijd voor een to taalvisie over het heffen van milieubelastingen. Ex-hoofdcommissaris Blaauw van Rotterdamse politie schrijft boek over ervaringen D€N HAAG GPD Ex-hoofdcommissaris Jan Blaauw van de Rotterdamse politie. foto cf berkel en rodenrus martun verwaauen 'Rotmoorden' noemt hij ze steevast. Jan Blaauw, oud-hoofdcommissaris van de Rotterdamse politie, denkt nog vaak te rug aan de meest in het oog lopende moorden uit zijn 40-jarige loopbaan: Brekelsveld, Marcel Nivard, Bas Hart man, bankloper Kodde, Wil Vervat. Korthals Altes, voormalig minister van justitie, krijgt vandaag het eerste exem plaar van Blaauw's boek 'Laatste rit van een taxichauffeur en andere moordza ken'. Een van de 'rotmoorden' die Blaauw beschrijft is die van 'Brekelsveld'. Dertig jaar geleden. Een 37-jarige moeder en haar 12-jarig zoontje werden op brute wijze om het leven gebracht. Dat heeft Blaauw enorm aangegrepen en dat heeft hij nooit onder stoelen of banken gesto ken. „Daar ben ik natuurlijk allang over heen, maar toch blijft de frustratie dat wij de dader nooit hebben kunnen pak ken, terwijl ik ervan overtuigd ben dat we er heel dicht bij zaten. We zijn er enorm fanatiek mee bezig geweest. Maar we zijn geen millimeter opgeschoten". Blaauw stond jarenlang bekend als de Rotterdamse superspeurder. Na veertig jaar trouwe dienst in de Maasstad mocht hij uitrusten, maar in plaats daarvan be gon hij te schrijven. Puttend uit een rijk persoonlijk archief. Te beginnen met de meest geruchtmakende moorden. „Ik heb overwogen om mijn veertigja rige belevenissen in één boek te persen, maar ik vond dat het afbreuk zou doen aan wat ik heb meegemaakt. Ik wil voor al vertellen hoe het politiewerk eruit ziet. Hoe hard er gewerkt wordt om een zwaar misdrijf op te lossen. Want de werkelijkheid, daar gaat het mij om. Mis schien wel om eindelijk eens een einde te maken aan het waanidee dat gescha pen wordt in al die crimi's, waar één in specteur in vijftig minuten tijd in zijn eentje een moord oplost". De feiten in zijn eerste boek berusten op waarheid. „Alleen de namen van de verdachten heb ik veranderd", zegt Blaauw. „Clean en zakelijk. In feite leg ik een beetje verantwoording af. Kijk, een moord is een zeer ernstig delict, waarbij het ombrengen van een kind natuurlijk veel meer emoties teweegbrengt dan een afrekening in de onderwereld. Daar lig ik niet wakker van, maar toch moet je die moordenaar ook zien te vinden. Gebeurt dat niet, dan vindt men het in die wereld wel gemakkelijk en wordt het een puin hoop". Het boek met de tien moorden wordt gepresenteerd in een jaar waarin Rotterdam afstevent op een recordaantal moorden. Blaauw relativeert: „De basis van het onderzoek blijft dezelfde, onge acht het aantal waarmee je geconfron teerd wordt. De kwaliteit van dat onder zoek hoeft er echt niet onder te lijden dat de middelen beperkter zijn dan vroeger. Ie moet alleen de prioriteiten verleggen. Vroeger stuurden we 250 man op pad om een buurt uit te kammen, als dat nu niet meer gaat, moet je het op een ande re manier oplossen." „Het vervelende is dat de centen, de salarissen, tegenwoordig een grote rol spelen, terwijl dat de rechercheurs geen barst kan schelen. Daar ben ik zeker van. Je kunt een rechercheur niet erger frus treren dan hem een zaak niet te laten af maken. Bij het werven van politiemen sen mag je hoge kwaliteitseisen stellen, maar alleen als je ze goed betaalt. Dan ben je gelijk van dat gelazer van die overuren af. Er zijn genoeg dienders die het geen barst kan schelen als ze moeten overwerken. Die willen een zaak oplos- 'Commitment' moet overleg vervangen acht afzonderlijke sectoren ge praat. Het opleggen van de CAO bij wet zal niet meer mogelijk zijn. FNV-voorzitter Stekelenburg heeft gisteren een week voor de algemene beschouwingen over de Miljoenennota een eisenpak ket overhandigd aan de PvdA, CDA, D66 en Groen Links. Vol gens Stekelenburg helpt het ka binet een eerder beleid van ge lijk delen in de welvaartsont wikkeling om zeep. Hij baseer de dat onder meer op een on derzoek van Konsumenten Kontakt onder 805 huishou dens, waaruit blijkt dat met een minimum-inkomen de eindjes nauwelijks meer aan elkaar te knopen zijn. „De mensen die in de verdeling van de nationale koek aan de verkeerde kant zit ten, komen in een rad van on fortuin", aldus Stekelenburg. De FNV-voorzitter stelde on der meer een Koopkracht Effect Rapportage voor. waarbij reke ning wordt gehouden met (de verschillen in) gemeentelijke heffingen. Daardoor ontstaat een reëlei beeld van de koop kracht, aldus Stekelenburg. Het is een goed gebruik dat vertegenwoordigers van vak bonden, werkgevers en be windslieden in het begin van de herfst hun eisen en wensen voor het arbeidsvoorwaarden overleg in het voorjaar aankon digen. Overheid, werkgevers en vak bonden moeten niet meer pro beren op centraal niveau con crete en gedetailleerde afspra ken te maken over het sociaal- economisch beleid. Dat is niet meer van deze tijd. Minister De Vries van sociale zaken heeft dit vanmiddag gezegd in Rotter dam tijdens de viering van de tiende verjaardag van de Abva Kabo. Aangezien ook niemand iets heeft aan intentieverklaringen als uitkomst van centraal over leg, bepleitte de bewindsman een middenweg. Overheid, werkgevers en vakbonden zou den „moeten streven naar af stemming en commitments op hoofdlijnen". De commitments (letterlijk: belofte of toezegging) moeten dan wel gedragen wor den door de CAO-onderhande- laars in bedrijven en bedrijfs takken. Zelf noemde de minis ter als terreinen voor overleg onder meer het scheppen van banen en het terugdringen van de inflatie. De bewindsman zei met in gang van 1994 af te willen van de Waggs: de wet waardoor hij kan bepalen hoeveel geld er is voor betere arbeidsvoorwaar den in door de overheid betaal de sectoren. In plaats daarvan komen vrije CAO-ondcrhande- lingen. Komend jaar wordt al in

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3