Iliescu heeft toekomst Roemenië in eigen hand Ross Perot maakt er een spelletje van Buitenland Zege Lega Nord bij verkiezingen Italië Italië en VS pakken drugshandelaren op 'Engeland wordt soort Indonesië' Wachten op Michael Pretoria wil praten met Zulu-leider DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 7 Kleinkinderen misbruikt: 60 miljoen Pittsburgh Een opa die drie kleinkinderen seksueel heeft mis bruikt, moet zijn slachtoffers in totaal 37 miljoen dollar (ruim 60 miljoen gulden) aan smartegeld betalen. Dat heeft een recht bank in de Amerikaanse staat Pennsylvania gisteren beslist. De man werd in 1989 voor het vergrijp veroordeeld tot een gevan genisstraf van 50 tot 100 jaar. 'Meerderheid in EG voor Maastricht' parus Meer dan zestig procent van de inwoners van de Eu ropese Gemeenschap is voorstander van het Verdrag van Maas tricht. Dit staat in een opiniepeiling van de krant International Herald Tribuneen CNN die gisteren werd gepubliceerd. In Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken is slechts 41 procent van de bevolking voorstander. In de Benelux-landen is dat 77 procent. Ruim tachtig procent van de ondervraagden wil zich in een referendum uitspreken over 'Maastricht'. 'Amerikanen: Genen manipuleren' Washington Een groot deel van de Amerikaanse bevolking is voorstander van genetische manipulatie om sterkere en intelli gentere kinderen op de wereld te kunnen brengen. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek van een Amerikaanse gezondheidsorgani satie. Van de ondervraagden zegt 43 procent voorstander te zijn van genetische manipulatie om zo de lichamelijke kwaliteiten van kinderen te verbeteren, terwijl 42 procent de intelligentie zou willen opvoeren. Vredesakkoord Mozambique rome» De Mot^ambiquaansepresident Chissanoen rebellenlei der Dhlakama tekenen donderdag in Rome een vredesakkoord voor Mozambique. Het akkoord zal een einde maken aan 15 jaar burgeroorlog in het Zuidafrikaanse land. Het conflict heeft aan zeker 600.000 mensen het leven gekost. De regering-Chissano en de verzetsbeweging Renamo hebben meer dan twee jaar overleg gevoerd. Vier gewonden bomaanslag Hannover hannover Bij een bomaanslag in Hannover zijn gisteravond vier mensen gewond geraakt. Het is niet bekend wie verant woordelijk is. De bom ging af voor een café in het centrum van de stad, niet ver van de plaats waar op 29 augustus een bom ex plodeerde tijdens een druk bezocht stadsfeest. Die aanslag is nooit opgeëist. Overleg over Golf-eilanden mislukt abu dhabi Het overleg tussen Iran en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) over drie omstreden eilanden in de Perzische Golf is gisteravond op een mislukking uitgelopen. De eilanden staan onder gezamenlijk bestuur van Iran en de VAE, maar zijn door Iran geannexeerd. Volgens de Emiraten is het onmogelijk te praten met Iran. Het land zou zijn beheer van de eilanden niet aan de orde willen stellen. Russische troepen naar Tadzjikistan moskou Rusland heeft gisteren meer troepen naar tadzjikistan gestuurd. Ze moeten de Russische bases in de voormalige Sov jet-republiek beschermen. Volgens westerse schattingen gaat het om 10.000 man extra troepen. Oud-president Nabijev is op genomen in een ziekenhuis in Leninakan, in het noorden van de Centraalaziatische republiek. Een groep onbekende personen molesteerde Nabijev op het plaatselijke vliegveld. Dat heeft het persbureau Nega gisteren gemeld. Nega wist niet te melden het voorval zich heeft voorgedaan. correspondent Als de verkiezingen voor het provinciaal bestuur van de Noorditaliaanse provincie Man tua een graadmeter zijn voor de landelijke politiek, is er voor de regeringspartijen sprake van een regelrechte ramp. De Chris ten Democraten (DC) en de So cialisten van premier Amato (PSI) werden weggevaagd door de separatistische Lega Nord, die uitkwam op 34 procent van de stemmen. Legaleider Umberto Bossi kraaide gisteren opnieuw victo rie. In de stad Mantua, die door hem is uitverkoren om hoofd stad te worden van een Noorde lijke Republiek, haalde Bossi 11 procent meer dan bij de al zo Oppositie reageert verslagen op verkiezingsuitslag rome taco V Roemenië staat nu er voor de tweede keer na de val van het communisme verkiezingen zijn gehouden op een kruispunt. Of het land de weg inslaat van vreedzame de mocratische evolutie of van meer geweld hangt af van de politieke beslissingen die president Ion Iliescu neemt. bukarest runa helunga correspondent oost-europa De verkiezingen van zondag le verden Iliescu en zijn Democra tisch Front van Nationale Red ding een comfortabele overwin ning op. Hij lijkt in de op 11 ok tober te houden tweede ronde zeker van een overwinning op zijn grootste rivaal, Emil Con- stantinescu, de decaan van de Universiteit van Bukarest. Iliescu en zijn partij echter niet genoeg parlements zetels om alleen te kunnen re geren en de keuze van de coali tiepartners is van groot belang. De eerste twee jaar van de machtsperiode van Iliescu wer den ontsierd door politieke rel len. Bij de vorige landelijke ver kiezingen, in mei 1990, de eer ste vrije verkiezingen sinds 40 jaar, vonden waarnemers bewij zen van geknoei met stemmen. intimidatie en andere onregel matigheden. De verkiezingen van zondag echter lijken betrek kelijk fatsoenlijk te zijn verlo pen. De overwinning van Iliescu is veel Roemenen rauw op het dak gevallen. Na de eerste progno ses klampten sommigen zich nog vast aan het idee dat het Duitse onderzoekbureau een vreselijke fout had gemaakt. Maar toen de uitslagen binnen druppelden viel de bijl defini tief. Zowel bij de Democratische Conventie (CDR) als bij het Front voor Nationale Redding, de partij van oud-premier Petre Roman, werd gisteren met ver slagenheid gereageerd op het nieuws. De uitslag is echter het zoveelste bewijs dat opiniepei- len in Oost-Europa buitenge woon ingewikkeld is. omdat veel mensen nog steeds hun ware mening voor zich houden. Het resultaat toont bovendien aan dat de oppositie lang niet zo sterk was. als ze zelf dacht. Toch zou hel onzin rijn om te beweren dat er niets is veran derd in de Roemeense politiek. Integendeel, de parlementsver kiezingen hebben feitelijk voor een aardverschuiving gezorgd. In een eerste reactie op de uit slag zei Constantinescu dat de uitslag weliswaar een teleurstel ling is maar dat Iliescu vergele ken met twee jaar geleden de helft van zijn aanhang heeft ver loren. correspondent De Italiaanse politie en de Ame rikaanse narcoticabrigade DEA hebben de internationale drugshandel een zware slag toe gebracht. In Italië, de Verenigde Staten. Spanje. Canada, en Groot-Bnttannie werden de fa- gelopen dagen meer dan 200 personen gearresteerd die zich bezighielden met de internatio nale cocaïnehandel en het wit wassen van 'narco dollars'. Er werd meer dan 1000 kilo cocaï ne in beslag genomen In Rome werd een Nederlandse vrouw opgepakt. Zij stond internatio naal bekend als een specialiste in het witwassen van drugsgel den. De operatie Green lee (bevrie zing van dollars) heeft negen maanden aan voorbereidings tijd gevergd. Van meer dan tweehonderd arrestaties vonden er 167 plaats in de Verenigde succesvolle landelijke verkiezin gen van 5 april. De regeringspartijen kwamen uit op 'historische dieptepun ten'. De DC haalde 14 procent, 8 minder vergeleken met vijf maanden geleden, toen de Christen-Democraten al zwaar verloren. De PSI kreeg niet meer dan 7.2 procent, tegen 12,9 in april. Alleen de vroegere commu nistische partij PDS wist zich re delijk te handhaven (van 20 naar 18 procent). De onvrede over de oude par tijen is de voornaamste oorzaak van Bossi's succes. Ook de ma laise rond de Italiaanse lire en de bezuinigingsplannen van de regering-Amato hebben bijge dragen aan de ontevredenheid onder de kiezers. Doet-ie het of doet-ie het niet? Ross Perot - meedoet aan de presidentsverkiezingen. Ross Perot houdt de spanning er nog even in. De Texaanse miljardair zal niet eerder dan donderdag be kendmaken of hij alsnog opnieuw in de race om het Amerikaanse presidentschap stapt. Of beter: hij zal zijn aanhangers, die hij steevast 'mijn vrijwilligers' noemt, de beslissing voor hem laten nemen. Maar weinigen twijfelen eraan dat zij hem zullen vragen mee te doen en dat Perot daar maar al te graag 'ja' op zal zeggen. Vannacht was hij anderhalf uur lang te zien bij CNN's Larry Kingen deed daar weinig moei te zijn bereidheid te verbergen.Als ik het doe, dan zal ik....", zo klonk het telkens. De uitzending kwam aan het eind van een van de meest bizarre dagen uit deze verkiezingsstrijd. Samen met zijn medewerkers, pardon: zijn vrijwilligers, ont- - hier schaterend met zijn vrouw en kinderen in het CNN-praatprogramma ving Perot in een hotelzaaltje de crème de la crème van de Democratische en Republikeinse partijen. Eigenlijk om van hen te horen of hij moet meedoen. „Democratie op zijn bestnoemde Perot de bijeen komsten, maar ook democratie op zijn vreemdst. Want het maakte een verbazingwekkende indruk topmensen uit beide kampen bijna met de hoed in de hand naar Dallas te zien komen om daar Perot te overtuigen dat hun programma het beste voor Amerika is. Wat Perot er van vindt, werd gisteren echter niet dui delijk. Zoals de Texaan nergens antwoord op gaf. Zijn vrijwilligers maken de komende twee dagen uit of zij tevreden zijn met wat zij gehoord hebben. Perot noemt het 'de wil van het volk', maar zo hoeft hij ook nergens zelf verantwoording voor te dragen. Clinton en Bush weten dus nog niet of zij concurrentie krijgen. Zij zijn, al beweren ze dat het niets uitmaakt, niet blij met Perots terugkeer Vooral Clinton, omdat hij en Perot deels op dezelfde lijn zitten en Perot dus vooral hem —mum kan Étowpm VoiM recente peilin gen kan Perot hooguit acht tot twaalf procent halen In juli MM dal nog 10 procent. Toen zei Perot echter niet mee te doen omdat hij toch niet kon winnen en het verkiezingsproces niet wilde verstoren. Hij kan genoeg stemmen halen om te voorkomen dat Bush of Clinton een meerderheid ha len. Maar iuist nu zijn aanhang is geslonken en zijn meedoen de stnjd zeker zal verstoren, doet hij het Edward Rollins, deze zomer kon topadviseur van Perot, zei gisteren dat Perot geen tweede kans verdient. Rollins, die na ruzie met Perot ontslag nam. zei dat diens geloofwaardigheid als publieke figuur te diep ge zonken is door zijn gedrag in juli. „Hij moet het land niet afleiden van serieuze zaken". Labour heeft kritiek op steun Major voor 'Maastricht' blackpool cees v correspondent Sommigen omschrijven zich zalvend als 'pro-Eu ropa maar tegen-Maastricht'. Anderen zijn, zoals een partijgenoot liefdevol opmerkte, gewoon 'pa thologische Duitsland-haters'. Maar de vraag is: hoeveel Lagerhuisleden van de Britse Labour Party zijn tegen het verdrag waar de Limburgse hoofdstad zijn naam aan geleend heeft? De Labour Party was altijd tegen Europa. In 1983 voerde zij campagne voor uittreding uit de Ge meenschap. Maar onder leiding van Neil Kinnock werd na de verkiezingsnederlaag in dat jaar de EG plotseling omhelsd, en diens opvolger John Smith is zelfs nog vuriger voor Europa. „Maastricht", zo hield Labour-bestuurder Gerald Kaufmann het congres gisteren voor, „is het pro bleem van de Conservatieven. We moeten er niet ons probleem van maken". En het congres ge hoorzaamde. Met overweldigende meerderheid werd een voorstel om zich achter de roep om een referendum te scharen, verworpen. Tony Benn was gisteren in Blackpool een roepen de in de woestijn „Maastricht betekent de groot ste constitutionele verandering van de eeuw", had hij de congresgangers voorgehouden. „Het verdrag zal macht overhevelen van de kiezers naar de bankiers. Mogen die kiezers daar mis schien een stem in hebben?". Maar het congres zette Benn uit het hoofdbe stuur van de partij, en met hem Dennis Skinner en Bryan Gould. Het was een gevoelige nederlaag voorde 'Eurosceptici' binnen Labour. Skinner was de man die door een collega was omschre ven als een 'pathologische Duitsland-hater'. Gould was de politicus die de avond tevoren het schaduwkabinet was uitgestormd omdat hij zich niet langer met het Maastricht-beleid kon vereni gen. Maar hoewel zij op het slagveld in Blackpool loren hebben, komt er nog een herkansing: ii Lagerhuis. Normalerwijze wordt van lagerhuisle den verwacht dat zij hun partijleiding steunen, maar een aantal Labour-politici heeft al te ken nen gegeven voor een referendum te zullen het Gistermiddag vroeg Frank Dobson, lid van het schaduwkabinet, zich openlijk af hoeveel 'Maas tricht' voor het Verenigd Koninkrijk kon beteke nen. De regering-Major, zo herinnerde Dobson zijn gretige toehoorders, had in Maastricht be dongen dat het 'sociale hoofdstuk' in het verdrag niet op Engeland van toepassing zou zijn. Dat be tekende: geen minimumloon en geen maximale werkweek in het Verenigd Koninkrijk. Dus wat was het belang van Maastricht als 'het stelende, hebzuchtige, stinkende, kruiperige en rottende werkgeverstuig' gewoon zijn gang kon blijven gaan? vroeg Dobson. En impliciet gaf de hoogmogende labour-politicus ook het ant- woord: „Niets in het Verdrag van Maastricht zou deze luizige, incompetente regering beletten on ze afschuwelijke, in ontbinding verkerende maat schappij te veranderen in een van god vergeten land dat alleen nog maar kan concurreren met de wereld door lage lonen. Want dat is was ze willen: van Engeland een soort Indonesië maken". HMjli Honder den uitzinnige fans probeerden gisteren bij het vliegveld van de Roemeense hoofdstad Bukarest een glimp op te vangen van hun idool, de Amen- kaanse megaster Michael Jade son. O militaire politie, die de ontvangst in goede banen moest leiden, had de han den vol toen de me nigte het poiitiecoc- don probeerde te doorbreken Jackson geeft op 1 oktober een openlucht con cert Roemeni* is het enige Oost- europese land dat hij tijdens zijn Dan gerous - werr idt our aandoet «oro rea Staten en 34 in Italië In de VS werd Rodngo Camorga gearres teerd, een topambtenaar van de Nationale Bank van Colombia, die betrokken ts bi| het witwas sen van de drugsdollars. Hi) ver tegenwoordigde zijn land in tal san internationale anti drugs commissies. Met de operatie is volgens de Italiaanse minister Mancino (binnenlandse zaken) het groot - sto cocaïne netwerk van de we reld in haar hart geraakt In het netwerk bleek sprake te zijn an een intensieve samenwerking tussen de Colombiaanse kanels en de verschillende Italiaanse maffia's. In Palermo. Rome en andere steden werden tal van bedrijven ontmanteld, die dienden als dekmantel voor de drugshande laren. In Rome bleek het 'Eu ropese centrum voor dierenbe scherming' dienst te doen als 'witwascentrum' van drugsgel den. JOHANNESBURG »i» NUUSENBURG CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse regering pro beert uit alle macht de leider van de Zulu-bevvrgmg Inkatha. Mangosuthu Buthelezi. te be wegen terug te keren naar de onderhandelingstafel Buthelezi kondigde zondag aan de besprekingen met de re gering op te schorten, nadat president De Klerk en ANC lei der Mandela zaterdag hadden besloten de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel te hervatten Al eerder besloten De Klerk en Mandela tot vrijlating van politieke gevangenen. De twee meest omstreden. ANC-lid Ro bert McOridi 8Q (Ir PM htM blanke Barend Stnjdom kwa men gisteren vrij. McBnde blies in 1986 een bar in Durban op. waarbij drie blanke vrouwen omkwamen. Strijdom schoot in 1988 in het centrum van Preto ria acht zwarten dood. Geen viering lancering V-2 BtRUJN HANS HQQGENOUK CORRESPONDENT Onder grote nationale en In ternationale druk is de her denking in Duitsland van de eerste geslaagde lancering van de 2 raket afgelast. I ury; i nlsa toren besloten er vanaf te zien. nadat de Duitse regering de steun aan de herdenking had Ingetrokken. Op 3 oktober is het 50 jaar geleden dat dr MN I I r ik' I ét III' 111 lil RlnR- ln vri|wel alle Duitse kranten werd de feestelijke bijeen komst In Peenenninde het top punt van smakrloosheid ge noemd. Mede omdat op die dag ook de Duitse eenwording wordt herdacht In Bonn stroomden gisteren ook mas saal buitenlandse protesten binnen. Verschillende diplo maten ln Duitsland lieten we ten niet naar de herdenking van de Duitse eenwording Ie zullen komen, als de V 2 vie ring zou doorgaan. Bondskan seller Kohl en verscheidene Duitae ministers lieten daarna weten niet van de viering op de hoogte te zijn geweest. Minis ter RUhe (defensie) noemde het evenement „politiek In- stlnctloos". Dehaene bereikt toch een akkoord WUHR»mWOtVW CORRESPONDENT Het Belgische kabinet Dehaene te het er vannatht over eens ge worden in 1993 22 miljard frank, circa 1.2 miljard gulden, extra te bezuinigingen Daar mee lijkt de rooms rode coalitie voorlopig de ergste crisis uit haar half jaar oude bestaan tc hebben afgewend Tussen de rrgmngspartijen te ook ren compromis bereikt over afronding van dr hervor mingen van dr Brlgische staats- structuur, maar het is onduidr lijk of de regrring voor dat ak koord de benodigde steun bij de oppositie vindt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7