Maradona zorgt voor opwinding Bryan Roy schuwt duels bij reserves Sport Oud-penningmeester RKC 'spil van fraude' Vitesse verkent Iers landgoed DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 21 RfDACTTf HfRMAH JOUST1U Beetje bloed aan de gladiolen Riinsburgse Boys verliest eerst op eigen grond niet 4-0 van Excelsior Maassluis en knigt vervolgens met 7-1 op zijn ziel van aartsri vaal Quick Boys. Er zijn tijden geweest dat dergelijke re sultaten goed waren voor een soort voetbalrevolutie in het bloemendorp. Arie Lagendiik jaren geleden trainer van de geelzwarten, kan nóg verbaden hoe ongemakke lijk het in Riinsburg was als net even niet naar wens ging an BHm BOg M I It 11 OM :u li h.rn I n hij verloor nimmer met 7-1 en zeker niet van Quick Boy& Nu lees ik bijna niets anders dan waardige berusting. Trainer Kurver verklaart in alle kalmte en eenvoud dat ..Riinsburgse Boysmomen- teel niet goed genoeg is Vroeger /ou den ze hem voor zoiets het dorp hebben uitgejaagd. Verder heeft één van de spe lers het over „een black out die maar zo spoedig mogelijk moet worden verge ten". Het Is van een keurigheid, die te genwoordig alleen nog wordt betracht door predikanten op zondagochtend Begnjp me goed. ik bepleit hier niet dat er koppen moeten rollen. Ane Kurver hoeft niet teruggezet te worden naar de effics en voorzitter Piet van Egmond en secretaris Gerard van 7-uylen behoeven ook niet te worden gedegradi*erd tot res pectievelijk plaatsvervangend liinentrek- ker en vice-assistent van de kantinccommissie. Maar verdulleme. een béétje bloed mag er toch wel a.in de gladiolen kleven bij zo n ontluisterende score? Wat me het meest tegenstond in het verslag van giste ren was de constatenng dat een aantal Rijnsburgse spe lers 111. It .1.11) 'geestelijke uitpuiling' Ik verslikte ratje bijna in de port toen ik het las. Het seizoen is net begonnen, het voetbalweer Is mooier dan ooit en dan aJ geestelijk uitgeput? Wat een modieuze flauwekul. Op de mestfaalt ermee De stormviag moet de mast in. de koppen behoren op onweer te staan en de trainer dient woorden te spreken die in geen enkel fatsoenlijk woordenboek zijn terug te vinden. Of moet ik zelf soms naar Rijnsburg komen7 Roy In 1989 ontstond er grote verontwaardiging bij Ajax omdat PSV bezig was Bryan Roy. het wonder-voetbal- kind. naar Eindhoven te lokken. Waarom men in Am sterdam zo ontstemd was. ontging me. Voetballers zijn handelswaar en de hoogstbiedende haalt gewQQ buit binnen. Zo gaat het toch? Ajax slaagde er in hem vast te houden door middel l ann - I contract. Nu. drie jaar later, is Ajax Roy liever kwijt dan njk. PSV mag hem zo hebben Het k.m rk. rug aan de tijd dat hij zijn opwachting m.i.ikte m Un hoofdmacht Die schitterende balvaardigheid, die fan tastische rushes. Voetbal van grote schoonheid. We wa ren toch allerna.il verkokerd ..p h. m V. 11 r .1 gen. of wat wc lange tijd niet wilden zien. waren zijn te kortkomingen. Mich els merkte het als eerste op: het rendement' (opz'n Michelsuitgesproken) van zijn prachtige acties was vaak gering, zijn plaatsen matig en zijn schotvaardighetd aan de magere kant. Kov ontbrak het aan oirrzichi En hij 'groeide' ook niet. Integendeel, zijn fameuze rushes deden zich steeds minder voor. Ie ziet dat vaker bij grote, jeugdige talenten. Een ver blindende entree en dan stilstand. Zal hij zich ooit ontpoppen als de grote voetballer die hij drie jaar terug leek te worden? Ik vrees van niet. Maar je weet het natuurlijk nooit. De mentale opdoffer die hn nu van Ajax heeft gekregen, kén hem wakker schudden. Zoiets wil wel eens helpen. Misschien dat hij in een totaal andere omgeving (zonder al die afleidende nevenactiviteiten als een eigen 'kledinglijn' e.d.) wel tot volle wasdom komt. Aih. jt blijft er OpDOpMI Hattrick Wat is een hattrick? Ik meende tot voor kort dat de term sloeg op een speler die in één wedstrijd drie keer ach tereen scoorde. Maar Annette van Tngt hoorde ik zater dagavond in Studio Spon zeggen dat imelissen an Eindhoven tegen Heerenvren weliswaar drie keer ach ter elkaar had gescoord, maar dat dat geen hattnek was. omdat het niet in één speelhrlft was gebeurd. Die laatste beperking kende ik niet Ik heb er inmiddels enkele sponencvclnpedieen op na gniafltTicn ik weet het nognk i in de Encydopt van de Voetbalspon (19551 van Leo Pagano staat dat het om een uitdrukking gaat wanneer een speler in één en dezelfde wedstrijd arie doelpunten maakt'. Dit lijkt me te beperkt geformuleerd, omdat ze naar mijn kier beslist achter elkaar moeten worden gemaakt. In "Voet bal van A tot Z' (1179Ml IHK Muller en Hep van Houdt wordt inderdaad gesproken over dne doelpun ten achter elkaar in één wrdstnjdhelfV. Maar ze noe men daarvoor geen enkele bron Wie helpt me aan de juiste betekenis? Knieblessure houdt Vanenburg thuis eindhoven Gerald Vanenburg is vanmorgen niet met PSV ver trokken naar Vilnius, voorde Europa-Cup return tegen Zalgiris. Gisteren blesseerde de aanvoerder zich op de training aan de knie. In het ziekenhuis kon vooralsnog worden vastgesteld dat Vanenburgs kniebanden zijn opgerekt. Tot donderdag volgt hij een aangepast programma, dan wordt bekeken of Vanenburg zondag tegen Feyenoord van de partij kan zijn. Vitesse met Krijgsman naar Ierland Londonderry Vitesse is zonder Huub Loeffen in Londonderry gearriveerd. De lange spits, die twee jaar geleden in het Brandy- well-stadion het enige doelpunt maakte in de eerste confrontatie met Deny City maar sindsdien vaak bankzitter was. is gisteren om studieredenen in Nederland achtergebleven. Trainer Herbert Neumann heeft Alphenaar Dennis Krijgsman (ex-ARC) als zes tiende speler toegevoegd aan de selectie die gisteren in een hotel net over de grens in de Ierse republiek neerstreek. Ook aanvoer der Edward Sturing, herstellend van een spierblessure, ont breekt. Ron Willems bijna rond met Hearts Amsterdam Ron Willems is zo goed als rond met Hearts. De aanvaller van Ajax. die al geruime tijd op dc tribune bivakkeert, is vorige week tijdens zijn bezoek aan de Schotse club veel wijzer geworden. Willems kan een contract voor twee of drie jaar teke nen. De clubs moeten het deze week eens worden over de trans- ferprijs. Ajax vraagt zeven ton. Willems, destijds de duurste aan- koopp van de Amsterdamse club. kreeg voor aanvang van dit seizoen te horen dat er voor hem bij Ajax geen plaats meer was Volgens Willems zal Joe Jordan, manager van Hearts, deze week de transfer afronden. Psychologische oorlog dammers AMSTERDAM YPE C PD-VERSLAGGEVER Spitsuur in De Meer. Papa's brengen de trots van de familie met de auto. de min der bedeelden komen op de fiets, met de brommer of gewoon lopend. Het loopt tegen half vijf. De talenten van Ajax moe ten zich melden voorde middagtraining. Niemand merkt het kleine, oude autootje op dat zich snel en behendig door het wagenpark slingert. Pas als de bestuurder de deur opentrekt, is er die vlaag van herkenning. Bryan Roy. hij is er toch. De verstoten zonnekoning schudt braaf de nodige handen, tovert zijn beste glimlach tevoorschijn, inaar zijn kaken blijven stijf op elkaar. „Geen commentaar." Bryan Roy werd zaterdagavond met het vuilnis van Ajax buiten gezet. Aan het kruis genageld. Voor iedere club om mee te nemen. De 22-jarige weet dat zijn toe komst niet meer in Amsterdam ligt. Ze- ker niet na de meer dan duidelijke uitleg van zijn baas. Louis van Gaal. Maar tot de dag dat 's lands meest begaafde lin kerspits zijn kunsten elders mag verto nen. zal hij zich de vernedering, de toorn en de schande moeten dragen. Voor de dag van vandaag betekent dat een wedstrijdje in het tweede, in en te gen Den Haag. Gistermiddag moest Roy, met een salaris van één miljoen gulden en eenzelfde bedrag als inkomen uit re clame, zich melden voor de training van het tweede. Een omgeving die de linker spits niet geheel onbekend voorkwam. Sterker. Roy pendelde in vijf jaar Ajax re gelmatig tussen glone en schande. Leo Beenhakker stuurde de twee jonge rebel len al eens naar het bijveld. Bryan Roy en Richard Witschge wilden niet luisteren en moesten het dus maar voelen. Louis vanlSaaihadacht de/ciuir sir.u i mh nisch directeur kreeg aan het einde van vorig seizoen een 'andere speler' terug. De heropvoeding bracht Roy zelfs in Zweden, bij het Europees kampioen schap. De 'bekering' tot het ware geloof van Van Gaal was echter ook nu van korte duur. Het geduld is op. Terug naar het tweede. Dit keer zónder uitzicht op een glorieuze rentree. Roy weet dat Maar toch: „Geen commentaar." Hij wil, zegt hij. eerst voor zichzelf de zaken op een rijtje zetten. Minstens zo belangrijk, zijn zaakwaarnemer en raadsman Rob lan sen van de WCS. kan het probleemkind door een operatie voorlopig niet bij staan. „Volgende week", zegt Roy. „dan geef ik een persconferentie. Nu niet. Ik heb geen zin om de discussie publieke lijk te voeren." Zelfs het feit dat hij door zijn baas in het openbaar is gekruisigd, kan de gevallen ster niet op andere ge dachten brengen. Assistent trainer Gerard van der Lem is. anders dan zijn baas, mild gestemd Roy lepelt tijdens de training achteloos een tiental ballen in de kruising, maar laat de duels bij het partijtje opzichtig aan zich voorbij gaan „Hier moet hii zich weer waarmakenzegt de assistent, die de linksbuiten al eerder onder han den mocht nemen. Maar niet nu. Daar voor is de wond nog te vers ia. „Ik had natuurlijk nu al de nodige op en aan merkingen kunnen maken. Maar ik snap ook wel dat dit heel hard aankomt, nog heel gevoelig ligt En Bryan is een vrese lijk gevoelige, lieve jongen. Heel sociaal ook Hij slaat vaak zaterdagochtend TOOI ON' AN* vioeg langs de lijn, te kijken naar de hele kleintjes Dat zie je niet veel jongens van het eerste doen." Maar ook Van der Lem beseft dat die goede eigenschappen Roy niet meer t«- rug aan de Ajax-top zullen brengen „Hij knjgt weet de avsistent, „het dubhH zo moeilijk. De Ajax spelers verwachten na tuurlijk veel van hem. Hij moet immers het voorbeeld zijn. De tegenstander is er alleen maar op uit om hem te raken. Misschien dat hij er sterker uit tevoor schijn komt." Het leven hij Ajax gaat verder Bryan Rov blijft, zo lang er geen club aan de hel trekt, gewoon deel uitmaken van de se- let He Maar het plan staat al vast Ms I >an Petersen volledig herstek! is. mag dc □Ml dl MChierflank gaan bemannen De plaats van Roy wordt voortaan ingc nomen door Mare Overmarv Zo zal Ajax er uit gaan zien. De gevallen ster slapt weer In zijn geleende auto. Van een heel ander kaliber dan zijn lease-bolide Een zuur grapje op dc valreep kan er nog wel vanaf „Hebben ze mijn auto ook al ingr nomen. Ik moet hier wegwezen koeperman en Gantwarg keur den elkaar geen blik waardig Zelfs bij de aanvang van hun duel in dc achtste ronde van het wereldkampioenschap dam men in Toulon ontweken ze elk oogcontact Vijf uur volhardden zr ui hun houding De psycho logische damoortog eindigde in Hoofdarbiter Maurice I augier deed geen enkele poging de twee met elkaar op voet van oorlog levende grootmresiers te verzoenen Maar hij hield het duo wel in de gaten, opdat er mets onreglementairs zou gr Ihmh in de vete tus sen heiden, die elkaar absoluut niet mogen. De ontmoeting tussen de voormaligr Sovjet spelers werd op het scnerp van de snede uil- pwix in» n mm its in) hm ra rnisc voorstel van dc Amerikaan keken beiden elkaar niet aan. koeperman zag dat Gantwarg het onbeslist aan het papter toevertrouwde Het duurde even, maar toen was hij er weer, zoals de in ternationale voetbalwereld hem kent. Wij schrijven de 18de minuut van de eerste helft van de vriendschappelij ke ontmoeting van Sevilla tegen Bayem München. In het strafschopgebied krijgt Maradona de bal voor zijn linker voet en met een iets te zachte volley dwingt hij Bayem- doelman Aumann tot een redding. Alsof hij nooit was weggeweest zo overtuigend etaleerde Diego Maradona (links) in Sevilla zijn voetbal kunsten tegen Bayem München. toro epa Een minuut later vestigt de Ar gentijn opnieuw de aandacht op zich met een vrije trap. on geveer vijf meter van de achter lijn en precies op de rand van het strafschopgebied. Tot zijn grote woede treft de effectvolle bal slechts de lat. Diego Mara dona is terug op de internatio nale voetbalvelden. Onwennig nog, dat wel. na achttien maan den van gedwongen afwezig heid door een schorsing vanwe ge cocaïne gebruik, en nog eens maanden van onzekerheid over het vervolg van zijn voetbalcar rière. 31 jaar is hij nu, nog steeds wat gezet, en af en toe hijgend als een stoomlocomotief. Sevil- la-trainer Bilardo landgenoot van Maradona had hem bij zijn debuut in de wedstrijd te gen de koploper van de Duitse Bundesliga alvast de aanvoer dersband gegeven. Want rond 'Pelusa', 'de harige', zoals Mara- J dona wel wordt genoemd, wil i Bilardo in Sevilla weer een elftal bouwen, dat zich met de beste clubs van Spanje kan meten. In j de eerste helft liet Maradona, op de 18de en 19de minuut na, zich nauwelijks zien. Wat slim me pasjes naar links en rechts, en verder niets. Dat veranderde in de tweede helft, toen Sevilla optimaal pro fiteerde van een numerieke meerderheid, omdat de partij dige Spaanse scheidsrechter Lo pez Nieto al in de 37ste minuut Bayem-speler Labadia wegens protesteren uit het veld had ge stuurd. Binnen een mum van tijd was de 0-1 achterstand om gebogen tot een 3-1 voorsprong en hoewel Maradona niet scoorde, was hij bij twee van de drie doelpunten betrokken. Dit tot grote vreugde van het publiek en niet in het minst van Maradona's vrouw Claudia en zijn twee dochtertjes, die op de tribune zaten en luidruchtig meeleefden. Teleurstellend was gisteravond misschien alleen de geringe publieke belangstelling in Sevilla voor de met veel pu bliciteit omgeven rentree van Maradona. Weliswaar heeft Se villa sinds het bekend worden van de komst van Maradona het aantal verkochte seizoenkaarten van 15.000 naar 33.000 zien toe nemen. Maar slechts 30.000 personen hadden een kaartje voor deze wedstrijd gekocht. Het stadion Sancnez Pizjuan van Sevilla, dat 70.000 toe schouwers kan herbergen, maakte daardoor een tamelijk lege indruk. Veel groter was de internationale aandacht voor deze wedstrijd. Zeker 200 bin nen- en buitenlandse fotografen hadden zich voor de wedstrijd aangemeld om deze eerste stappen van Maradona op een voetbalveld sinds anderhalf jaar vast te leggen. En nog eens 150 journalisten waren naar de Ex- po-stad afgereisd om het ver haal te schrijven. Ook de belangstelling van de internationale tv-stations was overweldigend, want volgens Sevilla is de wedstrijd in 45 lan den rechtstreeks uitgezonden. Sevilla heeft de inkomsten hier uit hard nodig. Deze week nog moet de eerste vijf miljoen gul den van een transferbedrag van 13 miljoen gulden naar Napels worden overgemaakt, en dat zal nog heel wat hoofdzor gen opleveren. Voor de komen de maanden staan er dan ook heel wat vriendschappelijke wedstrijden onder meer in Argentinië en Japan op het programma, om ervoor te zor gen dat Sevilla het hele bedrag kan ophoesten. En is de terug keer van Maradona nu een aan winst voor het voetbal? Gezien de wedstrijd van gisteravond wel, zeker voor Sevilla De An- dalusische club is met de Ar gentijn niet direct een kampi- oenskandidaat. maar dat de Spaanse topclubs Barcelona. Real Madrid. Atletico de Madrid en Valencia er een geduchte te genstander bij hebben, lijkt vast te staan. •S-HEWTOGENBOSCH GPO Tegen de oud-penningmeester van RKC. Is gisteren voor de Bos sche rechtbank acht maanden gevangenisstraf geëist waarvan de helft voorwaardelijk. Hij heeft volgens Mr. toeters, officier van |usti- tie. leiding gegeven aan frauduleus handelen bij de Waalwijkse club. Tegen verschillende (oud-)bestuursleden van RKC lopen op dit ogenblik strafzaken, die alle van doen hebben met een groot scheepse fraude bij de club tussen 1986 en 1990. De vroegere schatbewaarder was. volgens Pieters. enkele jaren „de spil waarom alles draaide en zonder wie deze fraude niet zou kunnen zijn ge pleegd." Hij ontkende alle beschuldigingen en zei nooit iets gewe ten te hebben van het zwarte geld dat bij RKC in omloop was. De oud-administrateur van de club werd vrijgesproken. Deze bekende weliswaar valse loonstaten te hebben ondertekend, maar dat betrof een periode waarover in de dagvaardiging niet was gesproken. Boere alsnog voor tuchtcommissie Jeroen Boere van Go Ahead Eagles is door de tuchtcommis sie van de KNVB in staat van beschuldiging gesteld naar aan leiding van een forse overtre ding op Dean Gorré. De spits ging over de schreef tijdens de thuiswedstrijd tegen Feyenoord van twee weken geleden Boere kreeg van scheidsrech ter Reygwart de gele kaart voor de overtreding, maar de KNVB liet daarop weten de zaak ern stig op te nemen. De kaart werd niet geregistreerd. Na een rap port van de waarnemer en be studering van televisiebeelden werd Boere ter verantwoording geroepen bij de tuchtcommis sie. De personele zorgen voor Go Ahead Eagles-coach Jan Ver sieyen stapelen zich door dc af faire met Boere op. In de wed strijd van zaterdag tegen Willem II krrgen Slriimi.mil rn \rls hun derde gele kaart en werden Bosvelt en Overmars van het veld gestuurd. Zondag speelt (»o Ahead Eagles de thuiswedstrijd tegen FC. Groningen, die als een risicowedstrijd is aangemerkt. Mogelijk ontbreekt dus bijna een half elftal vanwege schor singen. De Vitesse-spelers Bart Latuheru, John van den Brom. Hans van Arum en René Eier vermaken zich opperbest in Ierland. Aan de vooravond van het Europa Cup-duel tegen Deny City ontspannen zij zich met een partijtje golf op het landgoed van 'Red Castle'. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21