'Arsenaal' vol mogelijkheden Tangomeester Pugliese komt naar Nederland Cultuur Kunst Buitenlanders prijzen kwaliteit Nederlandse cinema Kunst voor alle kamers in huis Stichting wil erfgoed Berlage voor verval behoeden DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 19 Stad en Land in galerie De Duif katwijk» De Katwijkse galerie 'De Witte Duif exposeert onder de naam 'Stad en land' zestig schilderijen van voor het meren deel oudere kunstenaars. Onder hen zijn Tjeerd Boitema 1884). Menno van Meeteren Brouwer (1882). Willy Sluiter (1873) en Herbert van der Poll (1877). Een enkeling van deze ge neratie schilderde zelfs nog in de stijl van de Haagse School. In De Witte Duif is ook een latere generatie vertegenwoordigd, die overigens niet veel anders werkte dan de voorgaande. De ga lerie toont werken van onder meer Toon Koster (1913), Johanna Bottema (1918) en G.J. Dispo (1922). Van deze kunstenaars is veel te koop. De expositie 'Stad en Land' is tot en met zaterdag 14 november te zien. De galerie is alleen op zaterdagen geopend van 11.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gra- Speurtocht door Leidse musea leiden Ter gelegenheid van de Kinderboekenweek (woensdag 7 tot en met 17 oktober) houden zeven Leidse musea een speur tocht rond het thema 'Land in zicht'. De speurtocht naar de schat duurt ongeveer tweeënhalf uur en is bestemd voor kinde ren van 9 tot 12 jaar, of jongere kinderen onder begeleiding van ouders. Als startpunt geldt het Stedelijk Museum De Lakenhal en op het eindpunt kunnen de kinderen een greep doen in de schatkist die zij in de Openbare Bibliotheek vinden. De deelnemende musea zijn: Stedelijk Museum De Lakenhal, Stedelijk Molenmuseum 'De Valk', Rijksmuseum voor Volkenkunde, Hortus Botanicus der RU, Rijksmuseum het Koninklijk Penningkabinet, Rijksmu seum van Oudheden en Museum Boerhaave. Befaamde pianist geeft drie concerten amsterdam wilfred simons Osvaldo Pugliese, 'de Count Ba- sie van de tango', komt naar Nederland. De nu 86-jarige bandleider verzorgt op dinsdag 6, woensdag 7 en donderdag 8 oktober concerten in Rotterdam (Nighttown), Amsterdam (Ko ninklijk Theater Carré) en Til burg (Noorderligt). Pugliese boekte in 1924 zijn eerste grote succes met zijn compositie 'Recuerdo'. Met dit lied, waarin de verfijnde arran gementen en de typische stac catoritmen van de tango voor het eerst optimaal werden ge bruikt, luidde hij de gouden ja ren van de tango in die tot in de jaren '50 zouden duren. Grote invloed In 1939 richtte Pugliese zijn be faamde Orquestra Tipica op, dat tot op de dag van vandaag be staat en waarmee hij ook naar Nederland komt. De bezetting van dit orkest is piano, bando neon, viool, altviool, contrabas en zang. Verder heeft hij tijdens de concertserie ook de beschik king over een fameus Argentijns danspaar: Vanina Bilous en Ro berto Herrera. Het opkomende fascisme in Europa in de jaren '30 deed Pugliese besluiten om lid te worden van de communistische partij. Vanwege die overtuiging zetten verschillende Argentijnse regeringen hem herhaaldelijk gevangen en maakten zij hem het werken onmogelijk. De invloed van Osvaldo Pugliese is immens. Zelfs de an dere grote meester van de tan go, Astor Piazolla, erkent zijn schatplichtigheid aan Pugliese: ,,Hij heeft de 'stijl Pugliese' uit gevonden: zijn manier van pia nospelen, zijn manier van ac centueren, zijn manier om het orkest te laten fraseren. Al deze dingen blijven achter in diege nen die na hem komen." a,; - HOON ANNtMit» «UVGAO MB - 38 MCA Vijf jonge acteurs richten nieuwe Leidse theatergroep op Leiden heeft een nieuwe theatergroep: 'Het Arsenaal'. De groep bestaat uit vijf amateurs met professionele plan nen. Het Lak-theater ondersteunt de acteurs met oefen ruimte en zal ook de eerste produktie, De Psychologische Test van W.F.Hermans, op het programma nemen. leiden wilfred simons Woordvoerder Ruud Wessels zegt dat de vijf al een tijdje met plannen voor een theatergroep rondliepen: ,.We kennen elkaar van de LAK-produktie Elektra, die we in 1987 op de planken hebben gebracht. Toen zijn de eerste ideeën voor een eigen theatergroep al ontstaan. Maar het artistieke klimaat in Leiden is niet erg bevorderlijk voor zul ke plannen. Als we wilden spe len, tot toe Wessels verbaast zich over het feit dat Leiden wel theaters heeft en ook een theatermin- nend publiek, maar dat er geen professionele theatergroepen zijn: „Als je kijkt naar Den Bosch, Haarlem. Delft of Utrecht, dan zie dat daar wél to neelgroepen kunnen bestaan. Leiden is in veel opzichten met deze steden vergelijkbaar en het is onbegrijpelijk dat we het hier alleen met amateurs en met in cidentele produkties moeten doen. Wij willen dat veranderen en we denken dat het kan." 'Het Arsenaal' pakt de zaken degelijk aan. Niet alleen hebben zij zich verzekerd van de steun van het LAK-theater, ook met de gemeente Leiden wordt over een subsidie overlegd. Volgens Wessels staan de ambtenaren niet onwelwillend tegenover een bijdrage, maar kijken ze nog even de kat uit de boom: „Ze zeggen: maak eerst maar eens wat, dan kijken we daarna wel verder. Ze willen eerst zien of wij kwaliteit kunnen leve- Improvisatie De acteurs hebben ambitieuze plannen. Ze willen Neder landstalige teksten gebruiken van toneelschrijvers van eigen bodem. Wessels: „Maar niet op een slaafse, literaire manier? We zijn uit op een confrontatie met de teksten die we gebruiken. Dat kan bijvoorbeeld door im provisatie." De theatergroep bestaat tot nu toe uit vijf mensen: Peet Hoffmanns, René Wemars, Jaap Metzlar, Lisette van Oosterhout en Ruud Wessels. Voor de nieu we produktie zoeken zij nog een acteur, een actrice, een produk- tiemedewerker en een regie-as- sistent(e). Naar aanleiding van een advertentie in De Volks krant van afgelopen zaterdag zegt Wessels al reacties te heb ben ontvangen: „Zoveel zelfs, dat we volgende maand audi ties kunnen gaan houden." De Psychologische Test van W.F. Hermans gaat op woensdag 17 en donderdag 18 februari 1993 in première in het LAK-theater. De naam 'Het Arsenaal' is af komstig van het terrein aan het Witte Singel/Doelencomplex van de universiteit. Vroeger stond op die plaats een kazerne, „De relatie met hel LAK willen weien dat we heel wat in huis nu is onder meer het LAK-thea- we op die manier tot uiting hebben:'een arsenaal'aan mo- ter er gevestigd. Zegt Wessels: brengen. Ook willen we zo laten gelijkheden, als het ware UTRECHT PI ETER V De internationale aspecten van de Ne derlandse Filmdagen namen het afge lopen weekeinde de overhand. Climax was de Cinema Militans Lezing van Paul Schrader, die de Pieterskerk tot op de laatste plaats bezet kreeg, maar al na goed een half uur bleek te zijn uitge praat. De Amerikaan (zijn grootouders waren afkomstig uit een dorpje benoor den Groningen) was nog wel zo beleefd om de première Light Sleeper bij t Rembrandtzaal. zijn nieuwe film wonen in de grote „De Nederlandse cinema heeft bij zondere kwaliteiten, het technisch ni veau is zelfs verbazingwekkend hoog", zo beweerde tijdens een door het tijd schrift Skrien georganiseerde discussie de Amerikaan Deac Rossell, verbonden aan het British Film Institute. Hij merk te voorts op: „Ik begrijp dat er bij de Nederlandse critici weinig waardering bestaat voor de Nederlandse speelfilms. Dat is echter iets dat je in een groter verband moet zien. In geen enkel land ter wereld - met Amerika als uitzonde ring - pleegt men hard weg te lopen met de films uit eigen land. Voor een cinema als de Nederlandse is er even wel de pech dat de slinger van de be langstelling overal de andere kant is uitgeslagen. Men zit nergens verlegen om bespiegelende kwaliteitsfilms met een karakteristiek lokaal karakter. In Engeland is het net zo. Men hongert overal naar produkten die snel, snel en nog sneller zijn en die een jaar later al weer zijn vergeten". De Oostenrijker Otto Reiter meende de Nederlandse identiteit te herkennen in de overvloed aan films waarin the ma's als voyeurisme en exhibitionisme terugkeren (de ramen en verrekijkers in de films van Alex van Warmerdam), tel kens gekoppeld aan een typisch katho liek strafmechanisme. Bunker Zo bezien is De Bunker, de belangrijk ste première van het afgelopen week einde. een weinig karakteristieke Ne derlandse speelfilm. Gerard Soeteman reconstrueerde het ware verhaal van verzetsheld Gerrit Kleinveki die m 1941 het onmogelijke presteerde door te ontsnappen uit een dodencel van het Kamp Amersfoort. Het Is een grimmig relaas dat alle interesse concentreert op de ontmoedigende sfeer in die gevan genis (de mishandelingen en de moei zame communicatie tussen de gedeti neerden) en de heel precies gedemon streerde inventiviteiten waarmee Klein- veld (gespeeld door Thorn Hoffman) zijn vrijheid te heroveren wist. Het is een interessante en integere, maar ook nogal stramme film Als n gisvur is Soeteman er onvoldoende in geslaagd de handicaps (vrijwel alle dialogen wor den uitgeschreeuwd door mensen die elkaar met kunnen zien) te bezweren. Jury zuinig met Kalf-nominaties UTHKHT» HCTPt VAM Met prijzenswaardige eigen wijsheid heeft de Gouden Kal veren jury besloten slechts twee speelfilms te betrekken in de ca tegorieën beste speelfilms en beste regie: De Noorderlingen (van Alex van Warmerdam) en Kyodai Makes The Big Time IMP kerkhof). In de categorie beste actrices werd zelfs helemaal geen nomi natie toegekend, hetgeen niet wil zeggen dat er straks geen enkele actrice met een Gouden Kalf naar huis gaat. Het zal nie mand verbazen als vrijdag avond iocs WMmaB vong jaar winnares via Bij Nader In zien en dit jaar uitstekend op dreef in I Dn» Bi Du en van het Leven en De Noordelin gen) andermaal met een Kalf naar huis gaat Op dit moment is alleen duidelijk dat men geen twee uitblinkende actrices beeft kunnen vinden. Daarmee wil dan niets gezegd zijn over de Nederlandse actn ces. In een toelichting op het nominatie rapport doet de jury- de aanbeveling om maar eens meer filmscripts te schrijven met mooie rollen voor vrouwen. De zuinigheid bij het uitdelen van nominaties voor beste speelfilms en beste regisseurs, wordt toegelicht met de opmer king (tal da siiu.itu- wellicht an ders gelegen had indien het be stuur van de Filmdagen bepaal de tv-produktles niet had uitge- Amo '•••n wwrwiiu Wan mee de jury onder voorzitter schap van Cox Habbema voor de tweede keer het signa.il afgc eft het niet eens te zijn met de orthodoxe opvattingen van het Filmdagen -bestuur In deze brandende kwestie. De jury is verder van mening dat bi) de speelfilms de oogst schraal mag zijn geweest, in de categorieën korte films en do cumentaires zijn dit jaar hele 'boeketten' van kwaliteitswerk aangetroffen. De volledige lijst nominaties voor het Gouden Kalf ziet er als volfti UIL Beste speelfilms De Noor derlingen en Kyodai Makes The Big Time. Beste regisseurs Alex van Warmerdam en lan Kcrkof. Beste acteurs Wim Kou- wenhoven (in I >.»g l.m u tut lów in (De Drie Beste Dingen Van Het Leven) en Rudolf Lu- cieer in (De Noorderlingen.) Beste documentaires Act Of Love (Karin lunger), In De Greep Van De Tango (Leendert I'm!' ril liNMtad Bos). Beste korte films Dag lan (lan van den Berg). Hotel (fcls- beth Dijkstra) en Memonas Sin Batalias V OüOB Muertos Nathalie Alnnsnt t il. LEIDEN WILFRED SIMONS „Wij verzorgden tot voor kort alleen kunstwerken voor bedrij ven. Relatiegeschenken, schil derijen voor in het kantoor, dat soort dingen. Maar wij kwamen zoveel moois tegen waar bedrij ven geen belangstelling voor hebben, dat we besloten om speciaal een expositie in te rich ten voor particulieren." Marcel Schikhof van Mecenas Art Consultancy wijst naar een vlekkerige, goudkleurige vaas. Het ding is gevouwen en ge plooid als een pochetje in een borstzakje. Dus bedrijven willen zo'n prachtige vaas niet op de kantoortafel hebben? Mismoe dig schudt Schikhof het hoofd: „Nee, eigenlijk niet." Wie de galerie aan de Middel stegracht betreedt, wordt ge troffen door de enorme ver scheidenheid aan objecten. En natuurlijk hangen er ook schil derijen. Al deze voorwerpen zijn ontworpen door Nederlandse kunstenaars en zijn stuk voor stuk uitzonderlijk om te zien. Schikhof zegt: „Onze expositie heet Kunst om mee te uvnen en daarom wilden we dingen heb ben voor alle kamers van het huis. Je kunt het zo gek niet be denken of we kunnen er wel iets Wie een uniek object in huis wil hebben en op de tentoon stelling niets van zijn gading kan vinden, hoeft niet te wan hopen. Mecenas bemiddelt na melijk ook tussen kunstenaars en opdrachtgevers. De klant legt uit wat hij hebben wil en Mece nas zoekt daar een kunstenaar bij. Schikhof licht toe: „Sommi ge zijn heel weerbarstig: zij be- Alarmklok over oprukkend fenomeen van foeilelijke witte kunststof kozijnen Enkele kunstvoorwerpen die in 'voorraad' zijn bij Mecenas Art Consul tancy. to TO HIEL CO KUIP€RS palen zelf wat de klant precies in huis krijgt. Maar er zijn er ook bij die het pricipe huldigen: u vraagt, wij draaien." Een probleem bij zulke een malige voorwerpen is vaak de prijs. Op de meeste kaartjes staat toch al gauw een bedrag met drie nullen. Een ronde, chroomkleurige theepot op een lichtje van Pieter Spruyt moet 708,75 gulden kosten en is daar mee nog tamelijk goedkoop. Schikhof ontkent niet dat de kunstvoorwerpen duur zijn, maar relativeert ook: .Als je een theepot van de Italiaanse firma Alessi koopt, ben je niet veel minder kwijt! En daarvan circu leren er vele honderden over de hele wereld, terwijl er van deze pot hooguit tien zijn gemaakt." Een paarse stoel met een leu ning in de vorm van een eike blad kraakt vervaarlijk als uw verslaggever erop gaat zitten, l eunen kan niet Zijn de meu bels wel degelijk? En als een bord bij het afwassen breekt, kan de klant dan bijkopen? Schikhof zegt: „Dat u nou net op die stoel van Karin Kiene gaat zitten. Ze komt 'm nog ver stevigen. Maar alle kunstenaars garanderen hun werk. Als het stuk gaat. repareren ze het; een gebroken bord maken ze hij. En als je iets koopt dat technisch ingewikkeld in elkaar steekt, in stalleren ze het bij je thuis." AMSTERDAM FRANCOS* LEDEBOER De Stichting Berlage laar 1992 luidt dc komende maanden de alarmklok over het oprukkende fenomeen van foeilelijke witte kunststof kozijnen en deuren van plaatmateriaal in een Am sterdamse wijk die ook interna tionale vermaardheid kreeg. Een stedebouwkundig congres in de RAI en publieksactivitei ten moeten Berlage's Amster dam Zuid een nieuwe toekomst geven. Dat „moderne" kozijnen en deuren niet horen bij de ka rakteristieke architectuur uit de jaren twintig en dertig, staat daarbij natuurlijk buiten kijf. Het uitbreidingsplan van de architect H.P. Berlage voor het gebied tussen Amstel en Schin kel betekende in 1917 een keer punt in de Nederlandse stede- bouw met een uitstraling die ook in andere grote steden zichtbaar is. Berlage en archi tecten als Van Epen en De Klerk realiseerden hier voor het eerst een grootschalige wijk met een ander uiterlijk dan de grauwe huurkazernes langs kaarsrechte straten die her en der nog reste ren als geestdodende erfenis uit de vorige eeuw. De Amsterdam se wijk De Pijp is nog steeds een treffend voorbeeld. Berlage heeft heel wat bergen moeten verzetten voor zijn voorstellen op 26 oktober 1917 door de Amsterdamse gemeen teraad werden aanvaard. Er ging een architectonisch debat aan vooraf dat op gang kwam door de verdubbeling van de Amsterdamse bevolking tussen 1850 en 1900. Het tempo van de woningbouw bleef daarbij ach ter. vooral omdat deze nog steeds in handen van particulie ren was. De stad was bovendien nog niet welvarend genoeg voor het realiseren van verregaande ambities op stcdebouwkundig gebied. Op oude foto's is goed te zien welke mensonterende situaties dat tot gevolg had: een groot deel van de gezinnen moest wonen in vochtige kel ders en veel te kleine eenka- merkrotten in de binm-nsud Dat betekende een ernstig ge vaar voor de volksgezondheid. Woningwet De Woningwet van 1901 gaf Amsterdam tenslotte juridische instrumenten in handen om zelf de koers van het bouwbe leid te bepalen. Gemeentebe sturen hadden voortaan de mo gelijkheid stukken grond voor stadsuitbreiding te onteigenen. Het bleek een uiterst effectief middel tegen de uitwassen van het particuliere bouwen. Voor steden met meer dan 10 000 in woners moest er bovendien een uitbreidingsplan komen. Hen drik Petnis Berlage. in 1881 in de hoofdstad teruggekeerd na zijn opleiding in Zürich en de nodige studiereizen, kreeg in 1903 de opdracht zo'n plan te maken voor het gebied ten zui den van de toenmalige stad. Berlage's ontwerp werd in 1905 aangenomen door de ge meenteraad maar tot uitvoering kwam het niet. Toonaangcven de collega's meenden dat hij al Ir .''tl rrn compromis ll.ld gr sloten met architectonische op vattingen die eigenlijk al tot het verleden hoorden. Met name J.H.W. Leiiman had ernstige kri tiek op de combinatie in het ontwerp van vrijstaande villa s en een quasi-middeleeuws net werk van straatjes en pleinen. Berlage pareerde de verwijten door te stellen dat een andere oplossing voor Amsterdam om firaktische redenen niet moge i)k was. Berlage zag ook toen al voor zich wat hij in zijn tweede ont werp van 1917 wel consequent doorvoerde: een totaalpakket «aa wtatndni i n pWnfn omzoomd door honderden identieke huurwoningen met een markante architectuur. De monumentale stedebouw in Berlijn, Parijs en de Verenigde Staten diende hem daarbij als lichtend voorbeeld. De tijd bleek daar in de jaren twintig en dertig wel njp voor, mede om dat Amsterdam inmiddels over krachtige bestuurders als Wi- baut. M legen en Rodriques de Miranda beschikte. Nieuwe bouwen De invulling van Beriagr's ont- werp gebeurde door Ót brftaf rijkste Nederlandse architecten van zijn tijd van zowel de Am sterdamse School als het Nieu we Bouwen Onder het wakend oog van Berlage ontwierpen zijn collega s I>e Werk. Gratama. .ui I ND, .ui Ml mer. Wijdeveld. Staal en Duiker woonblokken die een voorbeel dige samenhang vertonen met dr OBMMftag m Hl werkelijk over alles nagedacht van de loop der verkeersaders tot het beeldhouwwerk a.m dr bruggen, van de boombrpian ting tot het straatmeubilaa en van de gevefwandrn tot de deurknoppen. Berlage's eigen l« |«lr.«K« I* JW '1 tl ill t'.l «Ir brug over de Amstel die nu zijn naam draagt De SÖcnting Berlage heeft voor het congres van gtobl In de RAI beleidsmakers, beleg gers. bouwers, beheerders, be stuurders en bewoners uitgeno- Mpd on pkfltan n ■nattao dta dit bijzondere erfgoed voor ver der verval moeten behoeden In het (•cmeentearchief is de ko mende maanden een expositie te zien waarop wordt trniggr krkrn naar dr grschiedrnis van het plan. De tentoonstelling Berlage en Amsterdam Zuid" In bet («emeentearc hief \m*rHdl|k 67, Amsterdam) duurt van 25 september tot en met 21 no vember. De openingstijden zJjn van maandag tol en met zaterdag van 10.00 tot 16.00

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19