Voorschoten: rem op tariefverhoging 'Een derde kind is erg populair' Regio Leiden Bezuiniging sportsubsidies Leiderdorp ter discussie Oppascentrale voor Leiderdorpse ouderen 'Sneller bouwen in Morsebelpolder' DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 REDACTIE DICK VAN DER PIAS (CHEF) MIEP DE C D SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE uESBETHBuiTiNK De onroerend-goedbelasting (ogb) in Voorschoten gaat volgend jaar niet omhoog. Ook aan de hondenbelasting, die dit jaar nog met tien procent werd opgetrokken, wordt niet getornd. Uit de begroting voor 1993 blijkt dat het college van B en W een 'terughoudend beleid' wil voeren bij de verhoging van belastingen, heffingen en ta rieven. voorschoten astr1d v Wat er met de reinigingsrechten gebeurt, is nog niet bekend. Het college zal in een later stadium beslissen of aanpassing van de tarieven noodzakelijk is. Dit is afhankelijk van de nieuwe tarie ven van de Gevulei, de gemeen schappelijke regeling voor vuil verwerking in de Leidse regio. De rioolrechten stijgen vol gend jaar wel: met 11,75 pro cent. Een groot deel - de jaar lijkse verhoging met 10 procent - is nodig voor de aanleg van nieuwe riolen. De extra verho ging van 1,75 procent is nood zakelijk om de inflatie op te vangen. De begraafplaatsrech ten, precariorechten en de ge meentelijke leges blijven gelijk. De terughoudendheid bij ta riefverhogingen is mogelijk door de gunstige uitkomsten van de Voorschotense begro ting, die een positief saldo heeft van ruim 30.000 gulden. Een en ander is volgens het college van B en W een gevolg van groot schalige bezuinigingen die Voorschoten dit jaar heeft door gevoerd. Verkeerslichten Samen met de begroting heeft het college voor volgend jaar een 'plan van aanpak' gepre senteerd. Hierbij hebben burge meester en wethouders veel aandacht voor de verbetering van de verkeersveiligheid in het dorp. Zo willen zij 3,5 ton uit trekken voor het installeren van verkeerslichten bij het kruis- Steunfraude in Wassenaar wassenaar De sociale recherche heeft gisteren in Wassenaar een proces verbaal opgemaakt tegen een 39-jarige inwoner van het dorp en diens 45-jarige ex-vrouw voor het plegen van steun fraude. Het tweetal heeft ten onrechte een bijstandsuitkering van in totaal 17.000 gulden ontvangen van de sociale dienst. Bei den werkten en woonden samen in de periode van juli 1991 tot februari 1992. Het tweetal moet het geld terugbetalen. Dief ontkomt na schermutseling wassenaar Een 70-jarige Wassenaarder greep gistermiddag in toen een inbreker het huis van zijn broer aan de Zijdeweg wilde binnendringen. De bejaarde probeerde de dief tegen te houden door hem een tik met zijn wandelstok te geven. De dief bevond zich inmiddels in de woningen sprong aan de andere kant van het huis dwars door een ruit weer naar buiten. Hij liep hierbij verwondingen op. Er ontstond een vechtpartij toen de inwoner van Wassenaar probeerde de man tegen te houden. De Wassen aarder kon echter niet verhinderen dat de dief er op een brom mer vandoor ging in de richting van de Bezuidenhoutse Weg. Leiderdorper elfde by Paralympics leiderdorp» De Leiderdorpse zaalvoetballer Ronald Emmen is met zijn team elfde geworden bij de Paralympics in Madrid. Het Nederlandse team van geestelijk gehandicapten bereikte de kwart-finale. Keeper Emmen kreeg in het hele toernooi negen goals tegen. Nu de Paralympics voorbij zijn, valt het Nederland se team uit elkaar. „Maar over vier jaar zijn er weer Spelen in Amerika en dan probeer ik weer in het team te komen aldus leiderdorp liesbeth buitink De subsidies die Leiderdorpse sporttlubt du Jaar kraaen» zijn wellicht allemaal te laag ge weest. De raadscommissie be roep- en bezwaarschriften heeft besloten dat de zwem- en po lovereniging De Kleine Does (DKD) en de leiderdorpse Red dingsbrigade niet 25 procent van hun subsidie hadden hoe ven inleveren. Daarmee komt ook de bezuiniging op alle an dere sportsubsidies op losse schroeven te staan. De subsidies voor de sport clubs worden voor de duur van drie jaar vastgelegd. Het ge meentebestuur mag niet op die financiële bijdrage bezuinigen, tenzij de gemeentebegroting zo'n groot tekort laat zien dat geen andere mogelijkheid over blijft. Leiderdorp vond dat dat dit jaar het geval was en sneed 25 procent weg in alle sportsub sidies. 'Ten onrechte', beoor deelt de commissie beroep- en bezwaarschriften. Er waren wel andere mogelijkheden om te bezuigen, vindt de commissie. DKD en de Reddingsbrigade moeten daarom alsnog de maximale subsidie krijgen. Onduidelijk is of de uitspraak gevolgen heeft voor de andere sportclubs. Dat had de uit spraak over het bezwaar van de l eiderdorpse Sportraad moet uitwijzen. Die tekende namens alle clubs protest aan tegen de bezuiniging, maar dat bezwaar is 'niet-ontvankelijk' verklaard omdat het te laat is ingediend. Een inhoudelijke uitspraak over het bezwaar doet de commissie niet. Wethouder A. Roest spreekt zijn bezorgdheid uit over de uit spraak van de commissie. „Of dit gevolgen heeft voor de ande re clubs wil ik op dit moment niet bevestigen of ontkennen. Maar ik heb me wel afgevraagd of het niet ook voor hèn geldt, als DKD en de Reddingsbrigade nu alsnog het volle pond krij gen", aldus de interim-wethou der. Leiderdorp krijgt waarschijn lijk een oppascentrale voor ouderen. De dienst is vooral bedoeld voor dementerende ouderen en mensen die door bijvoorbeeld de gevolgen van een hersenbloeding slecht al leen kunnen blijven. De men sen die hen verzorgen, kunnen een beroep doen op de oppas centrale. zodat zij zelf even de deur uit kunnen. De mede werkers van de oppascentrale moeten eerst deelnemen aan een training. Dc organisatie van de op pascentrale is in handen van het Gecoördineerd Ouderen Werk (GOW). daarbij gesteund door het RIAGG. Voor vrijwilli gers die al zijn aangesloten bij een organisatie en andere be langstellenden is er op 14 ok tober een voorlichtingsbijeen komst in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Daar spreken een medewerker van de oppasscrvice in Den Haag en een psychologe over vrijwilligerswerk in de thuis zorg. Dc bijeenkomst begint om 9.15 uur. punt Koninklijke Marinelaan- /Veurseweg/Schoolstraat-Zuid. Het college heeft ook geld ge reserveerd voor de verbetering van de voet-fietsroute langs de wijk Noord-Hofland. Deze route zorgt voor een goede verbin ding met de wijk De Vink. Het voet-fietspad wordt komend jaar waarschijnlijk geasfalteerd. Verder wordt er, als het aan het college ligt, een fietspad aange legd tussen het NS-station en de B.J. Gemmekelaan. Het werk wordt tegelijk uitgevoerd met de aanleg van een fietspad langs de zuidzijde van het station. Op het gebied van cultuur en recreatie willen B en W een 'bo- menplan' uitvoeren in gebieden met weinig groen. Het gaat hier in de eerste plaats om vervan ging van de oude lijsterbessen aan de Veurseweg: hiervoor moeten eiken in de plaats ko men. Verder komen er wellicht speelterreinen op enkele plaat sen in Noord-Hofland en wijk Adegeest. De begrotingsvoorstellen van het college worden in oktober door de gemeenteraad bespro ken. Jongen gewond Een 12-jarige Rijnsburgse jon gen is gistermiddag even na vier uur op de Rijnsburgerweg in zijn woonplaats gewond ge raakt. De jongen wilde ter hoog te van veiling Flora oversteken. Hij werd geschept door een 28- jarige automobiliste uit Oude Wetering. De jongen liep zware kneuzingen en een hoofdwond op. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Volgend jaar wordt begonnen met de bouw van woningen in de toekomstige nieuwbouwwijk De Morsebel. FOTO WIM DIJKMAN oecstceest liesbeth b De jongste Oegstgeester nieuwbouwwijk De Morsebel moet volgens de collegepartijen versneld uit de grond worden gestampt. In de wijk ten noorden van Haaswijk worden spoedig 13 kavels uitgegeven aan particulie ren. De wijk wordt waarschijnlijk ook 'dich ter' bebouwd dan oorspronkelijk de bedoe ling was. Was eerst nog sprake van een to taal van 452 woningen, door de bouw van meer twee-onder-één-kap woningen stijgt dat aantal naar 475 huizen. De raadsleden bogen zich gisteravond tij dens de raadscommissie ruimtelijke orde ning voor de vierde keer over de plannen voor De Morsebel. Anders dan bij vorige bijeenkomsten was de tribune niet afgela den met aspirant-bewoners. De grote be langstelling bij vorige gelegenheden was de politici echter niet ontgaan. „We moeten nu niet voorbijgaan aan de wensen die leven", pleitte WD'er H. Kamphuizen voor een versnelde bouw. Volgens D66 moet Oegstgeest echter voorzichtig omgaan met 'de laatste nieuw bouwwijk' van Oegstgeest waarvoor vol gend jaar de eerste paal de grond in moet. „De grote belangstelling zegt iets over de druk om snel woningen op te leveren", al dus H. Vissers. „Natuurlijk hebben we door verdichting van de woningen en door het sneller bouwen ook eerder het geïnvesteer de geld terug. Maar we hebben met een eindige markt te maken", pleitte hij voor een gedoseerde bouw. De oppositiepartijen D66 en Groen Links zijn bang dat door een te vlotte bouw de huizen in de Morsebel vooral bewoond worden door niet-Oegstgeestenaren. „Ook in Haaswijk hebben we meer woningen op geleverd dan de plaatselijke markt aankon. Daardoor hebben mensen van heinde en verre zich er gevestigd", herinnerde Vissers zich. Gynaecoloog dr. H. Mudde neemt afscheid van 'Elisabeth caroune van overbeeke Bevallingen in het Leiderdorpse Elisabeth Ziekenhuis (EZL) kun nen anno 1992 een stuk pijnlo- zer verlopen dan pakweg vijf tien jaar geleden. Dank zij de invoering van de ruggeprik hoe ven vrouwen vandaag de dag niets meer te voelen van de soms langdurige en pijnlijke be valling van hun kind. Volgens de Leiderdorpse gynaecoloog dr. Hans Mudde (64) is er de laatste jaren nog meer veran derd en verbeterd op het gebied van de verloskunde. De gynae coloog houdt zich al 28 jaar in het EZL bezig met zwanger schap, bevalling en vrouwen ziektes. Binnenkort neemt hij afscheid. Mudde heeft zich ter gelegen heid van het symposium 'Ver loskunde anno 1992' verdiept in de historie van deze tak van de gynaecologie. Hij heeft een overzicht gemaakt van de be langrijkste verloskundige ont wikkelingen. „Er is aardig wat veranderd de laatste jaren. Zo zijn de controlemogelijkheden van zwangere vrouwen enorm verbeterd door de invoering van allerlei apparatuur. Denk bij voorbeeld aan de echografie waardoor we het ongeboren kind in de baarmoeder kunnen zien zónder röntgenfoto's te maken. We kunnen met de echo de grootte van het kind bepalen, de groei, de ligging en eventuele aangeboren afwijkin gen." Een tweede belangrijke ont wikkeling is volgens Mudde de invoering van de CTG. een ap paraat waarmee de harttonen van het kind vóór en tijdens de bevalling kunnen worden gere gistreerd. „Met de CTG kunnen we nu veel beter de toestand van het ongeboren kind beoor delen. Zeker bij een noodsitua tie is dat van groot belang." Een hele grote verbetering is volgens Mudde de invoering van de ruggeprik: een plaatselij ke verdoving waardoor de vrouw de bevalling bewust kan meemaken maar helemaal niets voelt van de weeën. „Dat is een ideale pijnstiller. Vooral bij kei- zersnedes wordt tegenwoordig veel gebruik gemaakt van de ruggeprik. Een groot voordeel van deze vorm van narcose is dat de vrouw en de man tijdens de operatie 'bij zijn' en weten dat alles goed gaat. Ze maken de bevalling toch een beetje Toch wordt de ruggeprik in het EZL niet op grote schaal De Leiderdorpse gynaecoloog dr. H. Mudde: „Er is de laatste jaren veel verbeterd op het terrein van de verlos kunde." FOTO HIELCO KUIPERS toegepast. Volgens Mudde is het lang niet altijd nodig om een vrouw te verdoven tijdens de baring. „Vaak verlopen be vallingen toch in een vlot tem po. Het gaat allemaal zó snel dat je niet eens aan een rugge prik toekomt. Bovendien willen veel Nederlandse vrouwen het toch graag allemaal zelf mee maken. ook de weeën. Vrouwen moeten ook zelf om een rugge prik vragen en we beoordelen elk geval apart." Volgens de gynaecoloog zijn er ook allerlei inzichten in de medische wetenschap veran derd over zwangerschap en be valling. Hij wijst op het zoutloze dieet dat vroeger veelvuldig werd voorgeschreven aan zwan gere vrouwen met een te hoge bloeddruk. „We weten nu dat een zoutloos dieet meer kwaad dan goed doet: daardoor stroomt er minder bloed naar de baarmoeder en dus naar het kind. Bedrust is in geval van een te hoge bloeddruk een veel be tere oplossing." Douche Vroeger waren de verloskundi gen en gynaecologen in zieken huizen van mening dat vrou wen na hun bevalling vooral rustig aan moesten doen. Het advies om vijf dagen in bed te blijven, was niet ongewoon. Ook dat is tegenwoordig heel anders, vertelt Mudde. „Nu gaan de vrouwen na de beval ling meteen het bed uit en met eigen vervoer naar huis. We hebben hier bij de verloskamer ook een douche en veel vrou wen gaan daar na de geboorte van hun kind meteen onder staan. Ze voelen zich daardoor juist opknappen." Het aantal bevallingen in het EZL is de afgelopen jaren toege nomen. Mudde: „In 1985 deden we ongeveer 900 bevallingen, in 1991 lag dat aantal op bijna 1100 en dit jaar verwachten we dat het er méér dan 1100 zijn." Volgens de gynaecoloog heeft dat vooral te maken met de for se bevolkingsaanwas in Leider dorp en andere gemeenten. „Verder zien we ook dat het derde kind tegenwoordig heel populair is." De gynaecoloog heeft in zijn werk niet alleen met zwanger schap en bevallingen te maken. Hij krijgt ook veel vrouwen op zijn spreekuur die last hebben van hun menstruatie, vleesbo men en vrouwen met baarmoe derhalskanker. Volgens hem is het aantal vrouwen dat in het EZL moet worden behandeld voor baarmoederhalskanker, de laatste jaren echter behoorlijk gedaald. „Dat komt omdat we door bevolkingsonderzoeken deze vorm van kanker veel vroeger op het spoor komen. Vrouwen in de leeftijd van 35-55 jaar wor den nu om de drie jaar gecon troleerd door middel van een uitstrijkje." Zelf maakt Mudde deel uit van een landelijke werkgroep van medici die ervoor pleit om in het bevolkingsonderzoek al op 25-jarige leeftijd te beginnen met het maken van uitstrijkjes. „Die controle is een groot goed en daar moet je vroeg mee be ginnen. Hoé vroeger we een kwaadaardig gezwel ontdekken, hoe beter we de ziekte kunnen behandelen." Het symposium 'Verloskunde anno 1992, is er wat veran derd?' wordt op donderdag avond (aanvang 19.30 uur) ge houden in het EZL. Gynaecolo gen en kinderartsen-neo- nathologen praten over onder meer keizersneden, stuitliggin- gen en de opvang van vroegge- borenen. Het symposium is toegankelijk voor verloskundi gen, huisartsen en specialisten. 'Zoeterwoude moet op muziekles bezuinigen' zoeterwoude jan de vries Zoeterwoude moet bezuini gen op het muziekonderwijs. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen van de raadsfracties bij de begroting voor 1993. De Zoeterwoudse gemeenteraad is zich ervan bewust dat de financiële middelen van het dorp be perkt zijn. De raadsfracties hebben geen kostenverslin- dende eisen, maar komen met bezuinigingsvoorstellen. Alle partijen vinden dat het muziekonderwijs in het dorp de gemeente minder geld moet kosten. Het CDA en Progressief Zoeterwoude (PZ) willen dat het instru mentele onderwijs sterk wordt beperkt, de WD wil dat dit onderwijs aan de mu ziekschool in het dorp hele maal verdwijnt. Het CDA wil het algemeen vormend mu ziekonderwijs bij de basis scholen onderbrengen. Een andere bezuiniging denkt het CDA te vinden in de beperking van de school begeleiding. Omdat het aan tal leerlingen daalt, kan ook het aantal uren schoolbege leiding dalen, zo menen de christen-democraten. Dit zou de gemeentekas volgend jaar 8000 gulden kunnen op leveren. Extra inkomsten zouden volgens Progressief Zoeterwoude kunnen wor den verkregen door een niet gebruikt grasveld aan voet balvereniging SJZ te verhu- De herziening van het be stemmingsplan 'landelijk ge bied' heeft de aandacht van alle raadsfracties. Het gaat hierbij om de vraag of het een gebied moet worden met alleen agrarische en land schappelijke waarden, of dat er ook natuurwaarden aan toe moeten worden gevoegd. In dat laatste geval worden er strenge eisen aan de boeren gesteld. De WD vindt dat de boe ren zelf wel in staat zijn om Zoeterwoude groen te hou den 'zonder dat het hier een reservaat wordt'. Progressief Zoeterwoude vindt de toe voeging van natuurwaarden van belang, omdat deze par tij bang is dat het groen het in het dorp vaak verliest van woningbouw of industriete- reinen. Het CDA is bezorgd voor de toekomst van de Zoeterwoudse boerenstand maar spreekt zich verder niet uit over het bestemmings plan. De vervuiling van het dorp door hondepoep wil het CDA tegengaan door het aanleg gen van enkele hondenuit- laat-plaatsen. Er zou volgens deze partij ook een honde penning moeten worden in gevoerd. PZ vindt dat de ge meente voortaan binnen 48 uur moet reageren op vragen van burgers. De gemeente zou daarbij ook moeten aan geven welke acties ze gaat ondernemen en wanneer, al dus PZ. Mannen nodig voor vrijwilligerswerk leiderdorp liesbeth buitink De Leiderdorpse vrijwilligersor ganisaties zoeken mannen die ouderen thuis willen helpen. Volgens E. Keesenberg van het Gecoördineerd Ouderen Werk (GOW) is er een terugloop in het aantal vrijwilligers die 'niet stemt tot optimisme'. „We zoe ken een nieuwe groep vrijwilli gers en denken daarbij vooral aan mannen die met vervroegd zijn gestopt met werken." De Leiderdorpse vrijwilligers zijn nu over het algemeen vrou wen. „Van oudsher wordt vrij willigerswerk gedaan door vrou wen tussen de 40 en 60 jaar. Maar het is zwaar werk en op een gegeven moment wordt dat te veel. De jongere generatie heeft over het algemeen een be taalde baan cn kan hoogstens beperkt vrijwilligerswerk doen. Dat past niet altijd in de hulp vraag", aldus Keesenberg Keesenberg reageert enigszins verontwaardigd op de oproep van dc Leiderdorpse oud-ver zetsstrijder Chris Keijser Vol gens Keijser moeten vrijwilligers de ouderen helpen bij het huis houden en het doen van de boodschappen. „Meneer Keijser heeft een optimisme over het aantal vrijwilligers dat ik niet deel", aldus Keesenberg.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18