Chief Buthelezi moet binnenboord blijven Kinderbescherming kan inenting tegen polio niet afdwingen Voorhoeve: West-Europa niet onbedreigd Feiten &Meningen Platteland viert liever bruiloft dan naar het stemlokaal te gaan MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 Politieke crisis Zuid-Afrika nog lang niet achter de rug TT Zaterdagavond leek de politieke crisis in Zuid-Afrika be zworen. In het naargeestige World Trade Centre in Kempton Park, waar vier maanden eerder de onderhan delingen over een nieuw politiek bestel strandde op de kortzichtigheid van de regering, besloten ANC-leider Nelson Mandela en president De Klerk de vrede weer eens een kans te geven. belangrijksteonderhandelaar.s, minister Meyer en de ANC-se- cretaris-generaal Ramaphosa, met deze problemen, met el kaar en met collega's die dub bele bodems vermoedden zodra een overeenkomst binnen handbereik leek. Afgelopen vrij dag waren de obstakels einde lijk uit de weg geruimd: de top was gered. De prijs die de regering daar voor heeft betaald, is hoog. De maatregelen die het ANC tegen het geweld eiste (een wapenver bod en de omheining van loge menten voor trekarbeiders, die brandhaarden van het geweld zijn), zijn zo redelijk dat de re gering ze al veel eerder had moeten nemen. Maar onder de fgevangenen die worden vrijge- aten, zitten moordenaars en elementen van wie de politieke motieven met een flinke korrel zout mogen worden genomen. Vandaag worden Robert McBri- de en Barend Strijdom vrijgela ten. McBride, een 'soldaat' van het ANC-leger Umkontho we Siswe, blies in 1986 een bar in Durban op: drie doden en tallo ze gewonden. Strijdom, een rechtse fanaticus, schoot vier jaar geleden op klaarlichte dag in het centrum van Pretoria acht zwarten dood. Het publiek ziet deze heren niet graag weer op straat verschijnen. Maar de Het vooruitzicht van een burge roorlog, dat na de slachting in het thuisland Ciskei werkelijk heid dreigde te worden, heeft hen uiteindelijk tot bezinning gebracht. Al was daar wel een flinke dosis diplomatieke druk voor nodig. De toestand waarin het land verkeert, is rampzalig: meer dan tien mensen verliezen dagelijks het leven bij politiek geweld, in de provincie Natal woedt in fei te een burgeroolog, en de eco nomie vertoont de symptomen van een doodsstrijd. Onder deze omstandigheden was de nei ging van zowel de anti-apart heidsbeweging ANC als van de regering om politieke munt te slaan uit de crisis, op zijn minst onverantwoord. Ruim twee weken geleden no digde De Klerk Mandela derhal ve uit om samen de problemen tussen beide partijen op te los sen. Mandela aanvaardde de uitnodiging, maar stelde tevens een aantal voorwaarden. De top zou alleen maar doorgaan, als de laatste politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten en als er doeltreffende maatregelen tegen het geweld zouden wor den genomen. Twee weken lang worstelden de regering had geen keus: er hing te veel af van het beraad met Mandela. Het akkoord dat Mandela en De Klerk zaterdag ondertekenden, heeft deze prijs gerechtvaar digd. Beide leiders verklaarden dat de onderhandelingen over een nieuwe grondwet binnen kort worden hervat. Niemand rnag echter verwachten dat de besprekingen soepel zullen ver lopen. Daarvoor zijn de ver schillen de regering wil machtsdeling; het ANC een 'ge woon' meerderheid sbestel nog steeds te groot. Maar na de bloedbaden van Boipatongen Ciskei mag men van beide par tijen wel enige realiteitszin en inschikkelijkheid vragen. Het zag er zaterdagavond naar uit dat Mandela en De Klerk hiervan doordrongen waren. De dagen van weleer, toen hun re latie bijna vriendschappelijk was, zullen wel niet terugkeren, maar ze leken in elk geval hun verstandhouding te hebben ge zuiverd van onnodige irritaties. Zuid-Afrika haalde opgelucht adem. De opluchting was echter van korte duur. Gisteren kondigde Inkatha-leider Buthelezi aan dat hij voorlopig de besprekingen met de regering opschort. But helezi was duidelijk gepikeerd door de top tussen Mandela en De Klerk. Hij zag een oude vrees bewaarheid worden. De twee belangrijkste partijen sluiten een akkoord, waarop hij, de lei der van de derde belangrijke partij, geen enkele invloed heeft en dat hem definitief tot een politicus van de tweede garni tuur maakt. In traditionele Zulu- Door de onderhandelingen voorlopig te boycotten, denkt hij dit te voorkomen. Buthelezi mag dan niet de macht en het gezag van De Klerk of Mandela hebben, hij kan met zijn krijgs haftige Inkatha-beweging wel een vreedzame oplossing sabo teren. Hij heeft bijvoorbeeld al eens gedreigd dat KwaZuIu zich van Zuid-Afrika kan afscheiden. De belangrijkste taak van zowel De Klerk als Mandela is nu het binnen boord houden van de prikkelbare Inkatha-chef. Het ANC zal daarom geen demon straties en marsen in KwaZuIu moeten houden die als een pro vocatie van Buthelezi kunnen worden opgevat. En de regering moet Buthelezi ervan overtui gen dat ze niets achter zijn rug zal ondernemen dat zijn positie ondermijnt. Het beste zou een topontmoe ting van de Grote Drie zijn. Maar de verhouding tussen het ANC en Inkatha is momenteel zo slecht, dat dit voorlopig geen haalbare kaart is. De crisis is nog lang niet opgelost. Zie ook de buitenlandpagina. AMSTERDAM GUS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER „Een overheid die zich bekommert om de handhaving van de mensenrechten mag geen middel onbeproefd laten als de rech- ten van het kind, in Gods naam of in wiens naam dan ook, worden geschonden." In deze krachtige taal pleitte de Amsterdamse hoogleraar jeugdrecht I.E. Doek in 1978. naar aanleiding van de vorige polio-explo sie, voor het verplicht stellen en afdwingen van vaccinatie. Ouders die, doorgaans om godsdienstige redenen, weigeren hun kin deren tegen polio te laten inenten, moeten uit de ouderlijke macht worden ontzet, be toogde hij. Evenals de huidige polio-explosie maakte de epidemie van 1978 uitsluitend slachtof fers in de bevolkinsjpoepen die om gods- dienstighe redenen iedere vaccinatie afwij zen. Opnieuw is de kwestie van verplichte inenting dus actueel. Doek werd indertijd van vele kanten bijge vallen. Kinderen die niet zijn ingeënt, zou den tijdelijk aan de Raad voor de Kinderbe scherming moeten worden toevertrouwd. Deze kan dan onmiddellijk de vaccinatie la ten voltrekken. Vervolgens kan de ouderlij ke macht weer worden hersteld. De basis voor een dergelijke ingrijpende uitoefening van dwang zou kunnen worden gevormd Ook eind jaren zeventig was er veel ophef over het toedienen van anti-stoffen tegen polio. Op de foto een beeld van het uitreiken van 'anti-polio-suikerklontjes in Staphorst. archieffoto door een absolute (wettelijke) vaccinatiep- kinderen. Die laatsten hebben het recht licht. zich te ontplooien, een recht dat onder an- Ouders zijn verantwoordelijk voor de ver- dere medische hulpverlening omvat. Als zorging en opvoeding van hun minderjarige aan de ouderlijke weigering een levensover tuiging ten grondslag ligt, komen echter vraagstukken van godsdienstvrijheid en ge wetensbezwaar om de hoek kijken. Terecht wordt daar in Nederland bijzonder zwaar aan getild. Er is in de jurisprudentie wel een aantal ge vallen bekend waarin besluitvorming over een medisch probleem van het kind werd geforceerd door de toepassing van een jus titiële maatregel van kinderbescherming. In 1967 was bij een peuter een aangeboren oogafwijking geconstateerd. Als niet hande lend werd opgetreden, zou het netvlies on herstelbaar worden beschadigd. De ouders weigerden de behandeling. Het gerechtshof in Den Haag besliste toen dat het kind on der toezicht werd gesteld van de Raad voor de Kinderbescherming. Het Burgerlijk Wet boek stelt in zo n geval de voorwaarde dat het kind ..zodanig opgroeit, dat het met ze delijke of lichamelijke ondergang wordt be dreigd". In 1973 behandelde de rechtbank in Dordrecht een zaak van een kind dat leed aan een ernstige hartafwijking. Zonder spoedige operatie zou de gezondheid van het kind ernstig en blijvend schade onder vinden. Een operatie bood 90 procent kans op succes en 10 procent kans op misluk king. De moeder was bereid toestemming te geven voor de operatie, maar de vader weigerde op grond van zijn godsdienstige overtuiging. De vader werd door de recht bank geschorst in de uitoefening van zijn gezag, zodat de moeder alleen de beslissing kon nemen. Schorsing uit de ouderlijke macht is moge lijk wanneer de weigering van de ouders om in te stemmen met de medische behande ling van hun kind kan worden uitgelegd als 'grove verwaarlozing'. Een vraag die ook wel aan de orde is gekomen, is of bloed transfusie wel of niet zou mogen worden toegepast bij babies van personen die tot de Getuigen van Jehova behoren. Maar er is een duidelijk verschil tussen de genoemde gevallen en het probleem rond de polio-vaccinatie. Daarbij gaat het om een, al dan niet af te dwingen, voorzorgs maatregel. Als er door de weigering een algemeen be smettingsgevaar zou bestaan (wat bij polio niet zo is), lijkt een wettelijke vaccinatiep licht een logische maatregel. Na de pokken epidemie van 1871, waarbij in Nederland bijna 16.000 doden vielen, kwam in de wet te staan dat kinderen zonder pokken-inen ting niet naar school mochten. De dwang die hiervan uitging, werd versterkt door de Leerplichtwet (ook een overheidsmaatregel waaraan ouders zich in het belang van hun kind hebben te houden). Van 1939 tot 1975 bestond er een Inen- tingswet, die rekening hield met medische en levensbeschouwelijke bezwaren tegen inenting. In 1975 kwam daarvoor in de plaats de huidige Wet bestrijding infectie ziekten. Hierin gaat het vooral om de taak van de overheid op het gebied van de volks gezondheid. Het recht hierop van de bur gers is vastgelegd in de Grondwet en in in ternationale verdragen over de mensen rechten. Maar een vaccinatieplicht voor de burgers kent ons recht niet. Volgens de hoogleraar jeugdrecht M. Rood- de Boer is het beter ouders door middel van informatie te overtuigen, maar hun wel zelf de beslissing te laten nemen. Een absolute vaccinatieplicht zou demotiverend werken. De persoonlijke verantwoordelijkheid van de ouders zou aldus worden weggenomen. Ook wijst zij erop dat het moeilijk is vacci natie via juridische wegen af te dwingen. Als men de niet-ingeënte kinderen tijdelijk zou willen toevertrouwen aan de Raad voor de Kinderbescherming, zou deze maatregel getroffen moeten worden ten aanzien van tienduizenden kinderen. „Daarop is ons justitiële kinderbeschermingsapparaat in geen enkel opzicht berekend; het is er ook niet voor bedoeld", schreef prof. Rood in het Maandblad voor Geestelijke Volksge zondheid. DtN HAAG MARGREET VERMEULEN Dc discussie over de dienst plicht draait vaak om het on recht dat slechts drie op de tien jongens onder de wapenen worden geroepen. Maar dat de dienstplicht op losse scluoewn kwam te staan, vindt zijn oor zaak vooral in de reorganisatie van de krijgsmacht. Minister Ter Beek (defensie) wil logge, gepantserde bataljons omvor men tot kleine, flexibele eenhe den die snel en over ter wereld inzetbaar zijn. Ter Beek kondig de dit voorjaar zelfs aan dat het héle leger inzetbaar moet zijn voor vredesoperaties. 7x>iets is alleen mogelijk met een be roepsleger. Ook de commissie- Meijer wil het leger beter inzet baar maken voor crisisbeheer sing. maar het radicale plan van Ter Beek om het héle leger om te vormen gaat ze te ver. „We moeten een zekere reserve houden voorde verdediging van West-Europa. Daar zijn gro te aantallen soldaten en dus mobilisabele eenheden vooi nodig. Dat betekent Instand houdingvan de dienstplicht Dal /egt prof.dr.ir. J. Voorhoeve, oud-WD-leider en directeur van hot Instituut Clingendael voor internationale betrekkin gen. Voorhoeve is lid van de commissie Meijer en mede-op steller van het advies om de dienstplicht te handhaven en tegelijk het aantal beroepssol daten uit te breiden. Voorhoeve: „De huidige situatie is onbevredigend. We hebben echt een omvangrijke krijgs macht, maar onze mogelijkhe den om mee te doen aan vre desoperaties zijn erg beperkt. We zitten biina aan de grens van wat we kunnen met 300 sol daten in Kroatië, de pakweg 900 mariniers in Cambodja en een transporteenheid voor Bosnië- Hercegovina". Het grote knelpunt is de dienst plicht, erkent Voorhoeve. „Bij Beroeps kun je fors investeren in de opleiding. Wie tekent, weet ten volle dat hij als blauw helm kan worden uitgezonden. Voor dienstplichtigen geldt dat ze alleen vrijwillig kunnen wor den ingezet. Ie kunt dus nooit een hele eenheid op pad sturen. Dat leidt tot de aanbeveling om een groep van 2.300 beroepsmi litairen extra te werven, jonge mannen en vrouwen die teke nen voor 2 jaar en daarna nog eens 4 jaar mobilisabel blijven. Dat worden speciale eenheden voor vredesoperaties, ook als de vrede met dwang moet worden opgelegd zoals in Irak. Daar naast komen er speciale eenhe den van in totaal 2.500 dienst plichtigen die inzetbaar zijn voor minder gevaarlijke vredes operaties." Kunnen we daarmee aan on ze internationale verplichtingen ivldoen? Voorhoeve: „Ia. Het is een uit breiding van bijna 5.000 man. En dat is exclusief de luchtmo biele brigade. Ik vind dat aan zienlijk. Daarmee kunnen we een redelijk aandeel leveren. Hoewel altijd een groter land, de Verenigde Staten of Frank rijk, het voortouw zal moeten De commissie-Meijer wil dienstplichtigen stimuleren zo jong mogelijk in dienst te gaan, dat wil zeggen op hun 18e. Is dat niet erg jong voor vredesopera ties? „Dat is een terechte vraag. Want het is niet niks om mee te doen aan een vredesoperatie in een ver land als je pakweg 19 bent en slechts een korte opleiding achter de rug hebt. Daarom moeten de dienstplichtigen di rect varvangen worden door be roeps als het echt gevaarlijk wordt." Voorhoeve durft overi gens niet te garanderen dat het principe van de vrijwilligheid bij uitzending van dienstplichtigen buiten NAVO-gebied net eeuwi ge leven heeft. „Daarover zijn binnen de commissie-Meijer discussies geweest. Ik weet niet of die vrijwilligheid onder alle omstandigheden te handhaven is." Toen de commissie-Meijer een jaar geleden met haar werk be gon. zat Voorhoeve een beetje met de handen in 't haar. Want de Defensienota was inmiddels achterhaald. „Het ontbrak de commissie aan een ijkpunt; aan een verstandige inschatting van de (on)veiligheid van ons land. Dat hebben we toen maar zelf gedaan." De analyse van de commissie strookt niet met de analyse die Ter Beek ten beste gaf toen hij dit voorjaar zijn re de hield voor het Nederlands Genootschap Internationale Za ken. Ter Beek zei toen dat West- Europa niet meer wordt be dreigd. Voorhoeve: „Wat er in Oost-Eu ropa, de voormalige Sovjetunie fln het Mhl.len lusten gebeurt, is zo onvoorspelbaar datje niet kunt zeggen dat de veiligneid van West-Europa onbedreigd is. Ik zal eens een neel zwart sce- naiiosi hetsen. leltsin wordt af gezet en de nationalisten grij pen in Rusland de macht om het Russische imperium te her stellen en de confrontatie met het Westen te zoeken. Dan krij gen ze het eerst aan de stok met Oekraïne, de Baltische staten en Polen. Je kunt die landen als buffer zien. maar vergeet niet dat Polen steeds nauwere ban den met de NAVO krijgt en te gen die tijd misschien wel lid is van de Europese Gemeenschap. Als zo'n land wordt bedreigd, ligt het voor de hand dat wij Po len te hulp schieten." Het rapport van de commissie- Meijer laat zich lezen als een langgerekte waarschuwing te gen verdere bezuinigingen op Defensie. Voorhoeve knikt. „Dat hebt u goed gezien. Zelfs bij een kleinere krijgsmacht valt er niet meer te bezuinigen. Vóór de Defensienota hadden we een landmacht van 200.000 man op oorlogssterkte. De Defensienota schetste een toekomstige land macht van 145.000 man. De commissie-Meijer rekent met 110.000 man. Toch moet er geld bij. Een kortere dienstplicht be tekent dat er meer dienstplichti gen een opleiding volgen. Dat kost geld. Ook de extra beroeps militairen kosten geld. We heb ben dat becijferd op 270 mil joen per jaar extra. Een klein deel kan Ter Beek zelf wel ophoesten, vindt de com missie-Meijer. „Maar niet alles. Niet als het om extra taken gaat", aldus Voorhoeve. Minis ter Kok van Financiën is gewaar schuwd. BUKAREST RUNA HEUJNGA CORRESPONDENT Het stemlokaal is half donker want de stroom is uitgevallen. De hoogbejaarde orthodoxe pope kan zijn biljet in het duis ter van het stemhokje niet ont cijferen. Lang scharrelt hij ach ter het donkerblauwe gordijn. Ten slotte loopt hij naar het raam om bij beter licht het kies- stempeltje in het juist hokje te drukken. Dan maar geen kies- geheim. Het zijn vooral ouderen die moeite met de stembiljetten hebben, vertelt de voorzitter van de kiescommissie in het dorp Orasti. Als je niet kunt le zen, valt het niet mee om in het boekje met 31 partijlijsten de juiste te vinden. Als mensen erom vragen, helpt de kiescommissie. Maaralleen onder het toeziend oog van alle commissieleden samen. Het is niet zoals twee jaar geleden, zegt de voorzitter, toen een 'be hulpzaam' lid van het regeren de Front voor Nationale Red ding de kiezers in de besloten heid van het stemhokje uitlegde waar de roos stond die zijn par tij symboliseerde. De problemen bij deze tweede Roemeense parlements- en pre sidentsverkiezingen zijn niet te vergelijken met de toestanden van twee jaar geleden. Toen moesten kiezers vaak uren wachten. Bovendien was er des tijds sprake van een groot aan tal onregelmatigheden. Lang wachten is er nu niet meer bij. Dat komt vooreen deel om dat de verkiezingen veel beter zijn georganiseerd en er meer stemlokalen zijn. Maar vooral ook doordat de belangstelling dit keer opvallend gering is. Niet de verkiezingen, maar voetbal en tal van bruiloften höuden de bewoners van het platteland rond Bukarest deze dag in hun greep. In Bukarest zelf is de belangstel ling duidelijk groter.Als de op komst hier hoger is dan op het platteland, is dat gunstig voor de oppositie", zegt een tevreden aanhanger van de Democrati sche Conventie, de belangrijkste oppositiepartij. „De aanhang van lliescu zit vooral in de dor pen". Over het algemeen, vertelt de voorzitter van district nr. 147, hebben de kiezers weinig moei te met de stem procedure. Hij moet er alleen oog op houden dat mensen niet met zijn twee- en in een hokje verdwijnen. „Ik heb vanochtend twee stemmen ongeldig verklaard, omdat een echtpaar samen was gaan stem men", zegt hij. Maar hij heeft hen wel nieuwe formulieren ge geven. „Dat is tegen de regels, maar ik denk dat het er vooral om gaat dat mensen leren hoe het moet". Vqn geheime stemming is wei nig sprake in de zigeunerneder zetting bij Sintesti. „Wij stem men de Rom Partij en lliescu", zegt een activist van de Rom Partij. De menigte om ons heen knikt. Toch maken de zigeuners weinig kans op een afgevaardig de in het parlement. De eenheid in het zigeunerdorp bedriegt: er zijn in het totaal drie zigeuner partijen en de kans dat een daarvan de kiesdrempel van drie procent weet te halen, is dan ook zeer klein. Dat geldt overigens voor bijna alle van de pakweg tien andere minder heidspartijen. De enige uitzon dering is de RMDSz, de Vereni ging van Hongaren in Roeme nië.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2