Leidsch Dagblad m n JL Iliescu op winst in Roemenië Beroepsleger is nog niet haalbaar PREI EN SPEKLAPJES. ["''HP rrriTTv* House-party zorgt voor veel overlast 125 'Wanneer wordt dit volk eindelijk wakker?' Nog even nazomeren HOELANG KUNTU I NOG ZONDER? ifd 0*eltiqe WAAN DAG 28 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39967 LOSSE NUMMERS M.50 Jeugdige supporters van Quick Boys leggen een rookgordijn over de tribune in Rijnsburg. foto henk bouwman Monsterzege Quick Boys: 1-7 runsburg» Weer vierden Katwijkse voetballiefhebbers feest in Rijnsburg. In het hol van de leeuw. Met liefst 1 -7 zegevierde Quick Boys zaterdag over de onthutste Boys, die een zeer uitge bluste indruk maakten. Katwijk deed een steenworp verderop uitstekende zaken door FC Lisse terecht te wijzen: 3-0. Noord- wijk verloor thuis met 1 -2 van Vitesse Delft. UVS verrast met zege op Elinkwijk leiden UVS verraste met een 3-0 zege op het roemruchte Elink wijk. De streekderby tussen SJC en Lugdunum eindigde onbe slist: 2-2. Docos ontfutselde koploper VEP een puntje. De twee deklassers Roodenburgen Foreholte noteerden hun eerste over winning. Bryan Roy heeft afgedaan voor Ajax Amsterdam Bryan Roy mag met onmiddellijke ingang vertrek ken bij Ajax. Technisch directeur Louis van Gaal heeft dat de in ternational, vorige week woensdag al gepasseerd voor de inter land tegen Noorwegen, deze week laten weten. Van Gaal twijfelt niet aan de technische kwaliteiten van de linkerspits, maar hij vindt dat Roy zich onvoldoende aanpast aan de stijl van de Am sterdamse club. Van Gaal verwacht wel dat Roy voor andere ploegen van grote waarde kan zijn. Commissie-Meijer: Dienstplicht moet korter den haag gpd Een beroepsleger is voorlopig niet haalbaar. Maar het aantal beroepsstrijdkrachten moet wel worden uitgebreid en de dienst plicht is aan een drastische her ziening toe. De duur ervan wordt flexibel, de gemiddelde leeftijd van dienstplichtigen moet omlaag en hun terugkeer in de maatschappij moet wor den begeleid. Dat is de kem van het advies van de commissie- Meijer over de toekomst van de dienstplicht. Minister Ter Beek van defensie nam vanmorgen het rapport officieel in ont vangst. De drastische herziening van de dienstplicht en de uitbrei- hazerswoude-dorp Een illegale houseparty in een grote tent op een weiland aan de Galgweg in Hazerswoude- Dorp heeft in de nacht van za terdag op zondag voor veel overlast gezorgd. De politie in Rijneveld kreeg niet minder dan veertien klachten over de kei harde muziek vanuit het pol derland. De eerste klachten kwamen om kwart voor een binnen en de laatste rond kwart over drie. Volgens de Rijneveldse burge meester M. Boelen was de hou separty georganiseerd door jon gerencentrum Stek uit Hazers- woude-Dorp en waren er zo'n 600 jongeren van de partij. Zo wel de gemeente Rijneveld als de politie waren niet op de hoogte van het festijn. Nadat de eerste klachten waren binnen gekomen ging de politie ter plaatse poolshoogte nemen en werd gevraagd de muziek wat zachter te zetten. Pas rond drie uur werd het wat stiller en liep de house-party af. De politie heeft niet overwo gen een einde te maken aan de party. ,,Dan krijg je nog meer overlast dan er nu al was", aldus de Rijneveldse burgemeester. Welke stappen er worden geno men tegen de organisatie kon Boelen vanmorgen nog niet zegg.n. ding van het aantal beroeps krachten gaat jaarlijks 272 mil joen gulden en eenmalig 100 miljoen kosten. De minister kan dat niet zelf betalen, zo vindt de commissie-Meijer. Het advies 'naar een dienstplicht nieuwe stijl' laat zich lezen als eén waarschuwing tegen verdere bezuinigingen op Defensie. Ter Beek heeft altijd gezegd het ad vies zeer zwaar te zullen laten wegen. Om Defensie de mogelijkheid te geven een redelijke bijdrage te leveren aan vredesoperaties, moet het aantal beroepskrach ten bij de landmacht worden uitgebreid. Het gaat om 2.300 jonge mannen en vrouwen die BBT'ers gaan heten, dat zijn Be roeps voor Bepaalde Tijd. Zij zijn, naast de luchtmobiele brigade, inzetbaar voor de zwaardere crisisbeheersings operaties. Om de verveling terug te dringen moet de diensttijd vol gens de commissie terug naar 9 maanden. Voor dienstplichtigen die naar het buitenland worden uitgezonden wordt de diensttijd 12 maanden. Dat geldt ook voor mensen die officier willen wor den of die een speciale oplei ding willen volgen. De opleiding blijft drie maanden. Dienst plichtigen worden gestimuleerd zo snel mogelijk (op hun 18de) in dienst te gaan. Pagina 2: Leger moet er geld bij krijgen. Polio-vaccinatie 2 Gedwongen vaccinatie bij een nieuwe polio epidemie? De Kinderbe scherming heeft die be voegdheid niet. Gastgezinnen 3 Ontheemden uit het voormalige Joegoslavië staan niet te trappelen voor de opvang in een gastgezin. Overleg Zuid-Afrika De Tijd van Toen Nog geen abonnee 4lnkatha praat niet met de regering verder overeen nieuw politiek bestel. De Klerk en Man dela betreuren dat. 7 De angst voor en de weerzin tegen het soci alisme in de Leidse studen tenwereld aan het eind van de 19de eeuw. /t yt Het vertrouwen in I I het oordeel van een kunstrecensent is niet erg groot zo blijkt uit een klei ne enquete in Leiden. nri 071 161400 DCL! 071 161353 Verslagenheid bij anti-communistische oppositie na verkiezingen President Ion Iliescu van Roemenië heeft volgens een eerste prognose de meeste stemmen behaald tijdens de presidentsver kiezingen van gisteren. Volgens de eerste peiling kreeg Iliescu 48 procent van de stemmen, tegen over 33 procent voor zijn uitdager Emil Constantine- scu. bukarest gpo-ap Vanavond volgt de definitieve uitslag. Als Iliescu minder dan 50 procent van de stemmen heeft, dan is op 11 oktober een tweede ronde nodig tussen hem en Constantinescu. Het Democratische Front van Nationale Redding van Iliescu zou ook de meeste stemmen hebben behaald bij de tegelij kertijd gehouden parlements verkiezingen. Het Front zou vol gens de prognose 27,5 procent van de stemmen behalen. Voor de Democratische Conventie, een bundeling van oppositie partijen die Constantinescu heeft voorgedragen, werd 23 procent voorspeld. De rest gaat naar negen andere partijen, waardoor het nieuwe parlement een zeer verdeeld karakter krijgt- Onder dergelijke omstandig heden heeft het Front van Ilies cu waarschijnlijk de beste pa pieren om een meerderheidsco alitie te vormen. Daartoe kan het samenwerken met extreem rechtse nationalistische partij en, die volgens de prognose goed zijn voor 13 procent van de stemmen, of met kleine link se partijen. Voor de verkiezingen hadden zich zes presidentskandidaten aangemeld, en 10.620 aspirant parlementariërs van 83 partijen voor 471 parlementzetels. De verkiezingen gingen voor al over de positie van Iliescu, de ex-communist die Roemenië sinds de val van dictator Nico- lae Ceausescu heeft geleid. Zijn uitdager Constantinescu maak te zich sterk voor een snelle overgang naar het kapitalisme en verwijdering van de restan ten van het communisme. Ook wilde hij een referendum hou den over een eventueel herstel van het koningshuis. In het hoofdkwartier van de Democratische Conventie heer ste vanmorgen een terneerge slagen stemming. Constantines cu toonde zich verbaasd. „Ik denk dat het electoraat mis schien onvoldoende was geïn formeerd. Misschien is er nog steeds een gebrek aan burger opvoeding in dit land." De ver kiezingen, de tweede sinds de val van Ceausescu, kenden een rustig verloop. Demonstraties en beschuldigingen van intimi datie die de vorige verkiezingen kenmerkten, waren ditmaal af wezig. Buitenlandse waarne mers zeiden geen onregelmatig heden te hebben geconstateerd. Pagina 2: Platteland viert lie ver bruiloft dan naar het stem lokaal te gaan. Prei, kilo Speklapjes, zonder zwoerd, 500 gram £75 4.49 "7QQ kilo 1049 Deze aanbiedingen geiden tot en met zaterdag 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettere HET WOORD IS AAN Fliegende Blatter Wilt gij een mens leren kennen, vraag hem dan wat hij zou doen als hij rijk was. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familiebenchten Feiten en meningen Info Programma's- Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 25 HET WEER Zonnig en warm Vannacht in het zuiden enkele mistbanken Minimumtempera tuur omstreeks 13 graden Over dag zonnig en middagtemperatuur 23 graden Oostelijke wind, zwak tot mabg. rond kracht 3. Alle kiesgerechtigden in Roemenië konden hun stem uitbrengen. Een patiënte in een ziekenhuis in Bukarest krijgt haar stembiljet uitgereikt door een verkiezingfunctionaris. foto» atv berlun hans hoogenduk correspondent 'Wanneer wordt dit volk eindelijk wakker? Dat staat op het spandoek van de eenza me demonstrant, zaterdagmiddag voor het vroegere concentratiekamp Sachsen- hausen ten noorden van de Duitse hoofd stad Berlijn. Achter de man de ijzeren poort met de inscriptie 'Arbeid maakt vrij'. De barakken 38 en 39, die het afgelo pen weekeinde in vlammen opgingen, zijn niet te zien. „Ik begrijp niet dat de Duitsers nog steeds niet de straat op gaan om tegen zulke ge beurtenissen te demonstreren", zegt de man, die het comité SOS-Racisme verte genwoordigt. Gistermiddag kreeg hij steun van enkele honderden, vooral joodse, me de-demonstranten. Ook zij hadden ver wacht dat veel meer Duitsers naar Sachsen- hausen zouden zijn gekomen om hun ver ontwaardiging kenbaar te maken. Niemand heeft de brand opgeëist, maar de politie en politici vrezen dat het om een aanslag gaat. In Sachsenhausen kwamen onder de nazi-dictatuur 100.000 joden om. Na de oorlog namen de Russen het kamp over en zetten er nazi-functionarissen en tegenstanders van het communisme gevan gen. Nog eens 12.500 mensen stierven daar. Sinds 1961 was in de enige overgebleven houten barakken een kleine tentoonstelling ingericht over de onmenselijke omstandig heden waaronder de joden hier op hun dood wachten. Dat alles is nu verloren ge gaan. In Hoyerwersda (in het voormalige Oost- Duitsland) trokken zaterdagmiddag onge veer 600 jonge 'autonome' betogers door de straten om te demonstreren tegen vreem delingenhaat en opkomend neo-nazisme. In die stad vlogen precies een jaar geleden de eerste molotovcocktails onder gejuich van de buurtbewoners door de ramen van de fiats met asielzoekers. De 'anti-fascis tische beweging Hoyerswerda' had opge roepen tot deze demonstratie, maar de meeste inwoners bleven thuis. Hooguit vijf tig, van wie de helft scholieren, liepen wat verloren tussen de honderden meest zwart geklede jongeren, die vooral uit Berlijn wa ren gekomen. Even dreigde de zaak uit de hand te lo pen, toen een oudere inwoner van Hoyers werda vanaf zijn balkon de Hitlergroet bracht en 'Duitsland voor de Duitsers' brul de. Voordat woedende jongeren zijn flat konden bestormen, was de politie M plek ke. Heel anders was de sfeer in de Bcrlijnsc voorstad Potsdam, waar ongeveer 2.000 vreedzame demonstranten zaterdag een menselijke muur om hel tehuis voor wéA- zoekers vormden. Hand in hand scandeer den ze: „Zeg nee, tegen geweld en racisme. Solidariteit en tolerantie met onze buiten landers." De demonstratie was door alle politieke partijen, de vakbeweging en de kerken georganiseerd. Ook op andere plaatsen in Duitsland werd gedemonstreerd tegen de vreemdelin genhaat, maar desondanks waren dit week einde weer zeker tien onderkomens van asielzoekers het doelwit van aanslagen. Dreiging politie voorkomt concert racisten hoek van holland gpd De inzet van de politie in Hoek van Holland om een popcon cert van neo nazi's te voorko men is zaterdag niet voor niets geweest. Op het station werden 's middags vijf Poolse skinheads opgepakt die in het bezit bleken van messen en een traangasgra naat. 's Avonds werd een groep van twintig Duitse skinheads aangehouden. In hun auto's troffen agenten traangasgrana ten aan en een jerrycan met benzine en lege flessen voor het maken van brandbommen. In Maassluis hield de politie drie Hagenaars aan die daar ra cistische leuzen schreeuwden. Skinheads die in Engeland de boot naar Hoek van Holland op wilden, werden daar tegenge houden. De politie was met twee pelo tons ME, tientallen agenten en spoorwegrechercheurs in Hoek aanwezig na de aankondiging van een concert met popgroe pen die de nazi-ideologie in hun teksten verheerlijken Vrij dag had de Rotterdamse burge meester Peper keihard politie optreden aangekondigd. Twintig jaar en tbs voor moord Belgische meisjes Overeenkomstig de eis heeft de Bredase rechtbank vanmorgen een 33-jarige man uit Woonsd- recht veroordeeld tot twintig iaar cel en tbs wegens dc ver krachting van en de moord op de Belgische meisjes Inge Breu- gelmans (14) en Ines van Muyl- der (17). Ook maakte de man zich schuldig aan verkrachting van een 12 jarig meisje en vier pogingen tot verkrachting. Advocaat Brits bracht twee weken geleden naar voren dat er geen nake WIS van moord met voorbedachten rade. De rechtbank verwierp dat. De man sprak tussen dc verkrach ting en de moord nog geruime tijd met de twee en Ines van Muylder werd zelfs in de koffer bak opgesloten terwijl de Woensarcchtenaareen kuil ging delven. rofecti». Mrttt n FV maand |f 27.80) vw automa- titcha bataimg' G P* kMdMl M #0,101 v*KC«pt- I I II I I Ad'»* Nummer banK/0"orafcanmg streek» De herfst is offideel al begonnen en sommi gen lijken zich al op te maken voor de winter, zoals deze medewerker van een strandtent in Zandvoort De zonaanbidders trokken zich er weinig van aan. ZIJ togen afgelopen weekeinde massaal naar de kust om daar nog even van de laatste zomerse dagen te profi teren. Pagina 7: Mooi weer trekt velen naar kust foto united fhotch Of 0o(* XW» Of POf* 8"712141 4000S3

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1