'Kernwapens GOS nog steeds op de VS gericht' P IN jjjji Roemeense verkiezingen beloven verandering urn jsmmêÊ Buitenland Positie minister Aloni bom onder Israëlische coalitie Laatste werkdag voor kompels MM Perot overweegt weer deel te nemen aan verkiezingen Brooke volgt Mellor op als Britse minister Nederland en Iran gaan ambassadeurs uitwisselen •V» 'Kwestie Collor goede zaak voor democratie' iTERDAG 26 SEPTEMBER 1992 )n bekenden stelen 22 kilo cyaankali pSKOuDieven hebben in de Centraalaziatische republiek Kir- fcstan 22 kilo cyaankali gestolen. Daarmee kunnen ze de gehele fcvolking van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) in het leven brengen. Het gif werd volgens het persbureau I tar- fcss ontvreemd uit een fabriek. De Kirgizische veiligheidsdienst [een grootscheepse zoekactie begonnen. ifiljonair sterft in kofferbak 0 anceles ten 90-jarige miljonair is overleden, nadat de riend van zijn dochter hem 12 uur lang in de kofferbak van een uto had opgesloten om de oude man ervan te weerhouden een ankJacht tegen hem in te dienen. De hoogbejaarde was er ach- srgekomen dat de vriend van zijn dochter voor 25.000 dollar heques op zijn naam had geïnd door zijn handtekening te ver- al sen. 'arijs wijzigt puntenstelsel rijbewijs flRUS» De Franse regering wil het omstreden rijbewijs-punten- ysteem voor verkeersovertreders veranderen. De belangrijkste rijziging is dat het rijbewijs wordt ingetrokken na 12 overtredin- jen. In eerste instantie waren dat er zes. Invoering van het nieu- ve systeem leidde in juli tot grootscheepse acties van vrachtwa- i jenchauffeurs. VS en Rusland heffen reisbeperkingen op ftoskou» Rusland en de VS hebben gisteren een van de laatste jolwerken van de Koude Oorlog uit de weg geruimd door de eisbeperkingen voor zakenlui en journalisten over en weer vol- edigop te heffen. Dat meldde het Russische persbureau Itar- Tass. Myanmarese moslims gedood EHUapalong Zeker vijf Myanmarese moslims zijn gisteren in het zuidoosten van Bangladesh om het leven gekomen bij een protestmars tegen gedwongen repatriëring naar hun vaderland. De doden vielen toen politie- en legereenheden het vuur open den op de demonstranten. De vluchtelingen eisen bij terugkeer naar Mvanmar (het voormalige Burma) een veiligheidsgarantie van de VN. Zwitsers referendum Alpentunnels ptRN» De Zwitsers beslissen morgen per referendum over de aanleg van twee nieuwe spoorwegtunnels van elk enige tiental len kilometers door de Alpen om net wegvervoer te ontlasten. Het project wordt tevens beschouwd als een soort toegangskaart van Zwitserland tot de Europese Economische Ruimte (EER), op 6 december een referendum wordt gehouden. Sison verwerpt aanbod voor terugkeer den haag De Filipijnse communistenleider José Maria Sison, die in Nederland in ballingschap leeft, heeft gisteren gezegd het voorstel van president Ramos tot terugkeer naar de Filipijnen af te wijzen. Terugkeer is volgens Sison onmogelijk omdat tal van onderdrukkende wetten en maatregelen b]jjven bestaan. a w m .TTTUT Rijn-Donaukanaal officieel geopend frankfurt In Neurenberg is gisteren de officiële opening ver richt van het Rijn-Main-Donaukanaal, een van de grootste on dernemingen uit de geschiedenis en een droom van menig machthebber uit het verleden. Aan het kanaal, dat de Noordzee verbindt met de Zwarte Zee. is meer dan 30 jaar gewerkt, foto reuter ioachim hermann DPi U~trd PreeMrmsbO ad bloemendaal correspondent De Israëlische derwijs. Shulamii Aloni. ver keert in grote politieke moeilijk heden. Ze heeft zich de woede op de hals gehaald van zowel religieuze leiders als premier Rabin met uitspraken over godsdienstige invloed op de scholen en de status van de Go- lan-hoogte. Het conflict is zo hoog opge lopen dat Rabin morgen met de drie ministers van Aloni's links- AUTOKRAAN TRANSPORTEN liberale Meretz-partij gaat pra ten over haar politieke toe komst. De politie heeft de be waking van Aloni's huis ver sterkt omdat de minister de af gelopen paar dagen herhaalde lijk met de dood is bedreigd. Meretz heeft gisteravond la ten weten het kabinet te zullen verlaten als Rabin Aloni ontslaat of haar overplaatst. De partij is voorstander van een scheiding van staat en godsdienst in Is raël, naar het voorbeeld van Westerse democratieën. Vol gens Aloni moeten leerlingen van Israëlische openbare scho len niet alleen les krijgen in joodse geschiedenis en traditie, maar moet hun ook begrip en respect worden bijgebracht voor andere godsdiensten en overtuigingen. De irritatie is verder gewekt door uitspraken van Aloni over de Golan-hoogte. Ze stelde deze week hardop vast dat de Golan volgens het internationale recht aan Syrië toebehoort. Ze voegde er aan toe dat Rabin al heeft be sloten de Golan op te geven, in ruil voor een volledige vrede met Syrië. De premier haastte zich dat te ontkennen. zolder Belgische kompels beleefden gisteren hun laatste werkdag. De enige nog In bedrijf zijnde kolenmijn, in het Belgische Zolder, sloot giste ren de definitief poorten foro»(R* Russische strategische kernraketten staan nog steeds op de Verenigde Staten gericht. En als het westen geen eind maakt aan atoomproeven, zal Rusland die hervatten. Dat heeft maarschalk Jevgeny Sjaposjnikov, de militaire be velhebber van het GOS (Gemenebest van Onafhankelijke Staten) gisteren laten doorschemeren. MOSKOU President Boris Jeltsin zei in ja nuari, vlak na de ineenstorting van de Sovjetunie, in een toe spraak tot de VN dat er niet lan ger strategische kernwapens meer op de VS gericht stonden. Sjaposjnikov zei voor studenten van het Staatsinstituut voor Buitenlandse Betrekkingen in Moskou echter dat er een „ze kere tijdsperiode" zit tussen een „politieke verklaring" en de „praktische uitvoering". De maarschalk zei dat Moskou wacht op een gelijkaardige stap van de VS. AJs die er komt. heft de kwestie zich vanzelf op. al dus Sjaposjnikov. De toespraak die jeltsin in ja nuari hield deed nogal wat stof opwaaien, omdat de rede zou zijn geschreven door ambtena ren van het ministerie van bui tenlandse zaken, die niet de moeite zouden hebben geno men om te overleggen met het ministerie van defensie. Sjaposjnikov drong er bij het Westen ook op aan in te haken op het moratorium op kern proeven dat de Russen hebben afgekondigd en dat loopt tot het einde van dit jaar. Tot nu toe heeft alleen Frankrijk zich bij het initiatief aangesloten. De maarschalk zei dat Moskou zich bij onvoldoende westerse res pons gedwongen zal zien de proeven te hervatten, zij het minder intensief. ..Anders zul len we een technologische ach terstand oplopen", aldus Sja posjnikov. De maarschalk klaagde verder over de onwil van Oekraïne om zijn deel van het voormalige strategische Sovjet-kemwa- penarsenaal over te dragen aan Rusland. In Oekraïne staan 176 lange-afstandsraketten. waar- mie de republiek volgens Sja posjnikov beschikt over 10 pro cent van de Btratedtche kern koppen van het oude Sovjet-ar senaal. Rusland heeft 80 pro cent in handen. Kazachstan 6 en Winudmd i Onder westerse druk brach ten Oekraïne. Witnisland en Ka zachstan eerder dit jaar al hun tactische kernwapens onder bij Rusland, dat voor de vemieti ging zou zorgen. De vier repu blieken zijn overeengekomen dat zij de strategische kernwa pens gezamenlijk zullen behe ren tot het eind van de eeuw. Dan moeten volgens een proto col van het Start-verdrag alle wapens in Russische handen zijn. washington nans pc bruun correspondent Zijn nog steeds grote schare aanhangers juicht al. maar Ge orge Bush en vooral Bill Clinton houden hun hart vast: Ross Perot zal volgens hardnekkige geruchten maandag bekendma ken dat hij met nog maar zes weken te gaan tot de verkiezin gen opnieuw gaat meedoen aan de race om het Amerikaan se presidentschap. Een vroegere adviseur van Ross Perot verklapte het giste ren aan de Lot Angeles Times. maar medewerkers van de Texaanse miljardair ontkenden dal hl) .ii aan bariutt sod heb ben genomen. Hij zou willen wachten op de uitslag van een gesprek, maandag in Dallas, tussen zijn mensen en verte genwoordigers van Bush en Clinton. Perot zal zijn besluit hekend- maken in de praatshow van CNN's Larry King, om twee uur Nederlandse tijd in de nacht van maandag op dinsdag. In datzelfde programma liet Perot maanden geleden voor de eer ste keer weten dat hij kandidaat wilde zijn. Maar in juli trok hij zich plot seling terug, toen bleek dat Clinton en diens Democraten het goed deden in de peilingen President Bush reageerde gis teren niet ontevreden op de be ril hm Hfl| NNM In d.n M kandidatuur van Perot vooral ten koste zal gaan van Clinton Die heeft het ineest geprofiteerd van het terugtrekken van Perot in juli. zo tonen de opiniepeilin gen aan LONDEN •DPA-Rtr-AFP De Britse premier Major heeft gisteren Pe ter Brooke benoemd tot opvolger van David Mellor als minister van cultuur en sport. Mellor stapte donderdag op wegens een af faire met een 31-jarige actrice en het accep teren van twee snoepreisjes. De 58-jarige Brooke kwam in 1977 voor het eerst in het Lagerhuis en werd in 1983 voor het eerst staatssecretaris (onderwijs). In de vorige regering-Major was hij verant woordelijk voor Noordierse zaken. Met de benoeming maakt Brooke een on verwachte politieke come-back. Begin dit jaar haalde hij zich de woede van menige Brit op de hals door enkele uren na een bloedige aanslag door het verboden IRA op te treden in ten Iers show-programma. Brooke zong tijdens de uitzending het liedje 'Oh my darling Clementine'. De bewindsman diende na het incident zijn ontslag in. Major weigerde daarop in te gaan en verving Brooke pas in april, na de overwinning van de Conservatieven bij de parlementsverkiezingen. 1989 hun ambassadeurs terug naar aanleiding van de oprot pen van de toenmalige Iraatvse leider ayatollah Khometny om Salman Rushdie, schrijver van de Duivelsverzen, te doden Volgens moslims zou de Britse schrijvrr daarin de Islam heb ben beledigd. Voordat Nederland weer een ambassadeur naar 1 eheran stuurt, moet nog een aantal praktische zaken worden gen- geld. zo gaf dc r Nog dit jaar zullen Nederland en Iran weer ambassadeurs be noemen in eikaars hoofdsteden. Die verwachting sprak minister Van den Broek van buitenland se zaken gisteren uit na een ge sprek met zijn Iraanse collega Veiavati in New York. Van den Broek is daar in verband met de Algemene Vergadering van de VN. Alle EG-landen riepen in april Amerikaanse ruimtesonde op weg naar Mars cape canaveral ap-dpa-afp bukarest runa correspondent oost-europa Vanaf Cape Canaveral heeft het Amerikaanse ruimtevaart cen trum NASA gisteravond de Mars Observer de ruimte ingestuurd op weg naar de planeet Mars. de rode planeet. De laatste Amerikaanse ruimtemissie naar Mars dateert van 17 jaar gele den. De Mars Obseri>er heeft 891 miljoen dollar gekost en moet eind volgend jaar zijn baan om de planeet hebben bereikt. De sonde is gemonteerd op een nieuw type raket, waarvan de NASA met spanning afwacht hoe die zal presteren. Ook wordt afgewacht of de anten nes, zonnepanelen en testin- strumenten waarmee de sonde is uitgerust allemaal werken. De ruimtesonde zal in totaal 725 miljoen kilometer hebben afgelegd, voordat deze over 11 maanden Mars heeft bereikt. De niimtsonde is zo uitgerust dat hij ondermeer de rode planeet in kaart kan brengen en .de weersomstandigheden kan op tekenen. Ook wordt onderzocht of er ooit leven heeft bestaan op de droge en rotsachtige planeet. Daarnaast zal naar mogelijke toekomstige landingsplaatsen voor robots en mensen worden gezocht. De missie van de Mars Observer zal drie jaar gaan du- In 1988 ondernam de voor malige Sovjetunie voor het laatst een reis naar Mars. Van de twee Phobos-sondes werd echter niets meer vernomen. De concurrentieslag die de poli tieke partijen dezer dagen in de straten van de Roemeense hoofdstad Bukarest voeren, is moordend. Om de paar meter dringt een andere organisatie zijn pamfletten en krantjes aan de voorbijgangers op. Alleen een stunt trekt nog echt de aan dacht. Meer dan negentig partijen doen morgen mee aan de parle- ments- en presidentsverkiezin gen. Weliswaar is de lijst met partijen die in alle districten meedoen aanzienlijk korter, maar toch, de 16,4 miljoen kie zers kunnen kiezen uit vijf libe rale partijen, een ongeveer even groot aantal sociaal-democrati sche en tal van partijen die de term 'boeren' of 'nationaal' hoog in het vaandel dragen. Die keuze wordt er niet makke lijker op, omdat de verkiezings campagnes uitblinken door vaagheid, vooral op essentiële punten zoals de vraag wat er ge daan moet worden met de fail liete Roemeense economie. De kiezers worden geconfron teerd met een campagne die bol zijn aanhangers staat van demagogie en natio nalisme. Democratie en welvaart, dat belooft iedereen, maar hoe dat te verwi zenlijken, daar blijven de partijen vaag over. De nationale kwestie is eigenlijk het enige onderwerp waar alle partijen zich duidelijk over uitspreken maanden geleden uiteen geval len. Zijn populariteit is op het platteland nog steeds groot, maar ook daar staat de bevol king niet meer als één blok ach ter hem. Bovendien moei hij het opnemen tegen vijf andere kandidaten. Zijn belangrijkste tegenstander is DC-kandidaat Lmil Constan- tlnescu. de 53-jarige rector van de universiteit van Bukarest. Volgens sommige waarnemers maakt (.onstantinescu zelfs een goede kans om in de eerste ronde als sterkste te eindigen. Niemand durft zich echt aan ?en voorspelling le wagen wie er uiteindelijk als president uit Moldova bij Roemenië. Zelfs de liberaal georiënteerde Democratische Conventie (DC), waarin een groot deel van de op positiepartijen zich hebben verenigd, ontkwam er niet aan zich over deze kwesties uit te laten. De diverse nationalistische partijen rich- Ondanks alle vaagheid beloven deze ver ten hun campagnes vooral tegen de Hongaarse minderheid en op de aanslui ting van de voormalige Sovjet-republiek kiezingen een politieke verandering in Roemenië. Ten goede of ten kwade, dat zal morgen moeten blijken. Volgens de opiniepeilingen behoort zowel een over winning van de extreme nationalisten als van de liberale, westers georiënteerde partijen tot de mogelijkheden. Zeker is in ieder ge\al dat president Ion lliescu. die bij de vorige verkiezingen in de eerste ronde al een klinkende ov er winning haalde, deze keer veel /wakker staat. Zijn vroegere steunpilaar, het Front voor Nationale Redding, is enkele O de bus zal komen. Alles hani af van de tweede ronde. Op ha -"*■ A "N sis van de opiniepeilingen lijkt ^gg-* zowel lliescu als Constantines cu goede kansen te maken. Vol gens de peilingen is de aanhang van de nationalisten en lliescus nieuw opgerichte Democrati sche Front voor Nationale Red ding ongeveer even groot ais die van de twee belangrijkste westers liberale partijen. de Democratische Conventie (IX)) en het Front voor Nationale Redding (FNR) onder leiding van oud-premier Petre Roman. Een overwinning van de laatste twee zou een opmerkelijke ommezwaai in de Roemeense politiek betekenen Sinds de breuk met lliescu is de vroeger zo verketterde Roman voor de oppositie paruien een aanvaardbare partner ge worden. Politiek staan IX en FNR niet erg ver van elkaar en een coalitie tussen de twee groeperingen wordt niet meer uitgesloten. rio de janeiro uri De mogelijke afzetting van pre ridHM i HBNOdO I oloi da Mri lo zou wel eens het beste nieuws in tientallen jaren voor de Braziliaanse democratie kunnen zijn. Dat menen des kundigen en parlementariërs. In een geschiedenis die voor al wordt gekenmerkt door mili taire staatsgrepen, dictaturen en herhaaldelijke opschoning van de grondwet, zou het ge dwongen vertrek van de van cotTuplie verdachte Collor de eerste constitutionele afzetting van een president zijn in de nu in|m oude npubAri BradW en de eerste in Latijns-Amen ka Tot nu toe was de democrati sche reputatie van Brazilië niet groot en problemen rond het presidentschap waren meestal de voorbode van een terugkeer naar een militair bestuur In dc ruim een eeuw bestaande re publiek heeft het land twee maal gezucht onder langdm ip- dictaturen, werden vier nresi dontcn afgezet door het leger, stelden de strijdkrachten 12 keer een penode van nood be stuur in. werd het Congres zes maal ontbonden, en kende het land zeven verschillende grondwetten en negen auton- taire regeringen. Pas in 1983 keerde Brazilië na 20 jaar militair bewind terug naar de democratie. Collor werd in 1989 de eerste nrrsi dent die via directe presioents verkiezingen aan de macht kwam als opvolger van de nog door het parlement aangevve zen José Samcy. „Deze crisis is anders omdat het leger er niet bij betrokken is", leg! David Fleishcher uit. die directeur is van het depar tement voor Internationaal po litiek onderzoek van de univcr siteit van Brasilia en een van de bekendste politicologen in het Ind Zijn stelling wordt bevestigd door minister Mario Cesar Mo ri's van mannezaken. Volgens hem zal dr huidige generatie van Braziliaanse ofTu leren er trots op zijn dc geschiedenis in te gaan als een die niet ingreep in een politieke crisis De afzettingsprocedure te gen Collor kan volgens politi coloog Fleishcher „juist lelden tot versterking van dc demo cratische instituties". „Indien ile verontwaardiging onder de bevolking krachtig genoeg is. krijgen we misschien ook nieu we wetgeving om het kiesstel sel of andere elementen te ver anderen". aldus Fleishcher. Braziliaanse parlementsle den zien de procedure tegen Collor ook als uitermate goed nieuws. „Het bclangnjksie is dat deze crisis volledig binnen de democratische en constitu tionele instellingen wordt be handeld verklaarde .tlgevaar digde Mnism Mercadante van de Arbeiderspartij Wij Brazi lianen halen nu de eentr dr mocratie binnen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7