Afbreken verzorgingsstaat slecht voor bedrijfsleven Binnenland Consument: Voorrang voor alledaagse zorg 'Psoriasis verandert je uiterlijk; dat is ingrijpend' Nieuw middel doorbraak voor psoriasispatiënten In beroep tien jaar geëist Vrouw bekent brandstichting in Haags pension De Vogel Fusies vrachtwagenbranche helemaal niet zo lucratief Wegtransport stapt wellicht naar rechter ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1992 Driekwart van glas belandt in glasbak den haag Bijna driekwart van de lege flessen en potjes in Ne derland belandt in de glasbak. Dat is vijf procent meer dan vorig jaar, meldt de Stichting Promotie Glasbak. De naar kleur ge scheiden inzameling verdubbelde in het eerste half jaar van 1992 tot negen procent. Volgens het Convenant Verpakkingen moet het eerste percentage in 1995 tachtig procent bedragen en het tweede vijftig procent. Volgens de stichting wordt dat ge makkelijk gehaald. Vanaf 1994 meer telefoons in treinen utrecht» Vanaf begin 1994 komen er in meer Nederlandse trei nen telefoons. Tot nu toe was telefoneren in de trein alleen mo gelijk op de lijn Amsterdam-Brussel, maar die munttelefoons zijn vaak stuk of werken niet wegens storingen. In de nieuwe treintelefoon kunnen alle soorten telefoonkaarten en credit cards worden gebruikt. Bellen uit de trein wordt iets duurder dan van huis uit. In januari 1994 doet de nieuwe telefoon zijn in trede op de intercity-lijn Zandvoort-Maastricht/Heerlen. Sommige kattebakkorrels in de GFT den haag Kattebakkorrels op basis van hout, stro en papier en alle huisdierstrooisels (houtlonllen) zijn geschikt om te compos- teren. Ze kunnen dus in de groente-, fruit- en tuinafvalbak (GFT) worden gegooid. Dit blijkt uit een onderzoek van Konsumenten Kontakt. Bijna alle gemeenten adviseren de kattebak te legen in de gewone huisvuil-emmer. Dat advies blijkt juist te zijn als het om kleikorrels attapulgiet en sepioliet gaat. De meeste kattebak korrels zijn van deze materialen gemaakt. Consumentenbond doet onderzoek utrecht anp De medische wereld moet voor rang geven aan de alledaagse zorg en niet aan medische tech nologie. Dat vindt de meerder heid van 1.600 Nederlanders die door de Consumentenbond naar hun opvattingen over de gezondheidszorg werden ge vraagd. Uit het onderzoek blijkt ook dat de meeste mensen voorstander zijn van een eigen bijdrage bij gebruik van medi sche voorzieningen. De resultaten van het onder zoek, dat dit voorjaar werd ge houden, zijn in het blad Me disch Contact vergeleken met die van een soortgelijk onder zoek dat vorig jaar onder artsen en verpleegkundigen werd ge houden. Dat laatste onderzoek is gedaan in opdracht van de Commissie-Dunning die het ka binet geadviseerd heeft over 'keuzen in de zorg'. Ruim 80 procent van de con sumenten vindt de kwaliteit van de gezondheidszorg in Neder land (zeer) goed. Artsen zijn nog positiever (92 procent), maar van de verpleegkundigen vindt bijna eenderde de kwaliteit ma tig of slecht. Consumenten zien, zij het in mindere mate dan artsen, de „consumptiegeneigdheid" van het publiek als een belangrijke oorzaak van de kostenstijging in de gezondheidszorg. Ook rep pen consumenten en verpleeg kundigen in dit verband vaker dan artsen over verspilling en ondoelmatigheid. Ook routine- INT. AUTORACES ZONDAG 27 SEPT. 13.00 UUR CIRCUIT PARK ZANDVOORT i starts van o.m. één-uursrace toerwagens Infolijn 02507-16004 Waarschuwing topambtenaar EG: Als de Europese binnengrenzen wegvallen, moeten de landen van de Europese Gemeenschap de verzorgings staat niet al te rigoureus afbreken. Afbraak van de verzor gingsstaat leidt er namelijk toe dat tal van mensen niet meer kunnen worden opgevangen in het nu nog be staande sociale vangnet. Ze dreigen dan door de maat schappij te worden uitgestoten, waardoor het risico ont staat dat ze tot criminaliteit vervallen. En een land met veel criminaliteit is als vestigingsplaats voor bedrijven niet aantrekkelijk. dén haag gpd Dat zei drs. M. Vanheukelen, medewerker van de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) gisteren in Den Haag. Hij sprak op een symposium over concurrentie tussen overheden na het weg vallen van de EG-binnengren- Vanheukelen hield zijn ge hoor voor dat het wegvallen van de grenzen ertoe zal leiden dat landen hun geld anders gaan besteden. Overheden zullen de neiging hebben meer geld te gaan uitgeven aan sectoren die de nationale economie ten op zichte van andere EG-landen flink kunnen versterken. Zo'n beleid betekent automa tisch dat er minder geld over schiet voor subsidies aan bur gers. Het betekent ook dat be zuinigd zal worden op de socia le zekerheid. De verzorgings staat zal soberder worden en al leen nog gericht zijn op het le nigen van de echte noden in de samenleving, aldus de EG-top- ambtenaar. Dat overheden in het Europa zonder-grenzen meer zullen in vesteren in onderwijs, vindt Vanheukelen van essentieel be lang. Onderwijs is volgens hem de sleutel tot het oplossen van achterstandssituaties in de sa menleving. Ook kan onderwijs een grote rol spelen bij het ver kleinen van inkomensverschil len. Op zich ziet hij dan ook voor delen in het wegvallen van de Europese binnengrenzen. Lid- onderzoek scoort als kostenver- oorzaker bij de artsen lager dan bij de andere groepen. Omge keerd noemen artsen vaker al ternatieve geneeswijzen. Alle groepen denken dat er geld bespaard kan worden bij het beheer van de gezondheids zorg, het geneesmiddelgebruik, verwijzingen naar de specialist, diagnostisch onderzoek en op nameduur in ziekenhuizen. Ook fysiotherapie scoort hoog. Heel weinig mensen denken dat je geld kunt besparen op verpleeg kundig en verzorgend perso neel. Veel vaker dan artsen en ver pleegkundigen verwerpen con sumenten leeftijd als selectiecri terium voor een behandeling. Slechts een kwart van alle on dervraagden vindt dat „eigen schuld aan ziekte" géén rol mag spelen. Een ruime meerderheid van de consumenten, artsen en ver pleegkundigen vindt anticon ceptie, transplantaties, gezins verzorging en tandheelkundige zorg essentieel. Voorzieningen als reageerbuisbevruchting, ku ren in een bronnenbad, cosme tische chirurgie en slaap- en kalmeringsmiddelen worden als weinig essentieel beschouwd. Het publiek, zo blijkt ook, vindt medische „checkups" veel belangrijker dan de artsen. Van het publiek vindt daarnaast ruim 60 procent dat alternatieve geneeswijzen in het basispakket moeten, van de verpleegkundi gen zelfs 69 procent, maar van de artsen slechts 11 procent. Amsterdam Lenore Smith, alias Kate, en Christopher Sollery, alias John Johnson, uit de televisieserie Fly ing Doctors zijn een paar dagen op bezoek in Nederland. De serie, die door de VARA op de Nederlandse schermen wordt gebracht, krijgt vandaag de eerste Zilveren Tulp, een TeleVizier-prijs voor de beste bui tenlandse serie. Lenore en Christopher wonen de prijsuitreiking bij. foto anp heramn pisterse Internationale deskundigen praten over ongeneselijke ziekte numegen» wendy kind „Psoriasis kan jeuken en kan pijnlijk zijn, maar het belang rijkste voor bijna elke patiënt is het cosmetische aspect. Vaak verandert psoriasis je uiterlijk en dat is zo ingrijpend: in het gezin, op het werk, in sociale en seksuele contacten. De omge ving begrijpt die schaamte, die verlegenheid en die gang naar de dokter vaak niet. Het is im mers geen levensbedreigende ziekte. Wat mensen wèl denken is dat het besmettelijk is. Maar dat is psoriasis niet." Dat stelt prof.dr. P. van de Kerkhof, hoofd van de afdeling dermatologie van het Acade misch Ziekenhuis Nijmegen. In de Karelstad praten internatio nale deskundigen over psoria sis, een van de ruim tweedui zend huidziekten. Ongeveer één op de vijftig Nederlanders lijdt Omdat de precieze oorzaak van de huidziekte niet bekend is. maar ook omdat er erfelijke factoren in het spel zijn, is geen absolute genezing mogelijk. Van de Kerkhof ziet dat er voor lopig ook niet van komen. Wel zijn er steeds meer behandelin gen mogelijk om de sympto men weg te nemen. Hoewel iedere patiënt „zijn eigen psoriasis" heeft, uit de ziekte zich bij meer dan negen tig procent van de patiënten in de vorm van rode plekken en schilfers die soms alleen op bij voorbeeld de ellebogen voorko men, soms over het hele li chaam. Alleen het gezicht lijkt ervan gevrijwaard, waarschijn lijk omdat dat het meeste zon- middel calcipotriol blijkt een geweldige aanwinst voor de behandeling van psoriasis. Ruim tachtig procent van de patiën ten met deze huidziekte heeft baat bij het middel, aldus professor Van de Kerkhof van de afdeling dermatologie van het Nijmeegse Radboud-ziekenhuis. Gisteren en vandaag congresseren Europese dermatologen in Nijmegen over deze ziekte. Calcipotriol (merknaam Daivonex) is een afgeleide van vitamine D3. Het middel stimuleert' het verhoomingsproces van de huid en vermindert het aantal ontstekingscellen. Uit studies bij klinische patiënten over de gehele wereld blijkt dat het middel even goed of beter werkt dan de meest toegepaste behandeling tot nu toe de corticostero'iden. licht krijgt. Bij vijf tot tien pro cent van de patiënten treden gewrichtsklachten op. Veel mensen hebben problemen met hun nagels. Die kunnen er zelfs af vallen. Over de oorzaak van de ziekte is alleen bekend dat het om een verandering en vermeerdering van cellen in de huidlagen gaat. Bekend is dat iemand er een er felijke aanleg voor moet heb ben. Naar het verantwoordelijke gen (of de genen) wordt druk gezocht. De ziekte kan op elke leeftijd beginnen. De patiënt zit er vaak voor de rest van zijn leven aan vast. De oudst bekende patiënt die zomaar ineens verschijnse len kreeg, was 107 jaar. Er zijn factoren gevonden, die het ziekteproces als het ware kunnen opwekken. Van schaaf wonden, beta-blokkers tegen hartkloppingen, bepaalde pi|n- stillers en antimalaria-middelen ls dat inmiddels vastgesteld. Nogal nieuw in de lijst 'prik kelende' factoren is stress. Maar liefst veertig procent van de pa staten zullen onderling harder gaan concurreren op diverse terreinen. Dat kan gunstig zijn wat betreft zaken als kostprijs, kwaliteit en klantgerichtheid van hun diensten. Maar die concurrentie kan ook leiden tot lagere belastingtarieven en dus minder overheidsinkomsten. Uiteraard schept dat proble men. Vanheukelen voorspelde dat de belastingen in de toekomst niet meer het zwaarst zullen zijn voor de mensen die het meest verdienen, maar voor de mensen die het meest gebruik maken van overheidsvoorzie ningen die met belastinggeld worden betaald. Dat kan een scheefgroei van de inkomens verdeling tot gevolg hebben. Al*rmf«fi Pr»\burMu GPO Ar»*V*Ht Amsterdam AMRDe Amsterdammer heeft al tijd ontkend. Volgens hem was zijn neef de dader. De recht bank echter kreeg het bewijs van getuigen die de Amster dammer zagen schieten. Maar er waren ook getuigen die zei den zeker te weten dat hij de schutter niet was. Raadsman Niesink vindt dat het in geval van twijfel nooit tot een veroordeling mag komen. „U moet hem wel vrijspreken anders loopt u het risico dat een onschuldige tien jaar in het ca chot gaat'aldus de advocaat. Het hof doet op 9 oktober uit spraak. Kan het gerechtshof iemand veroordelen tot jaren gevange nisstraf op basis van elkaar te gensprekende getuigenverkla ringen? Die vraag wierp advo caat mr. Niesink gisteren op bij het proces tegen een 32-iarige Amsterdammer. Hij wordt er van verdacht in mei 1990 op een terras voor een shoarma zaak in Amsterdam-Oost ie mand te hebben doodgescho ten. De rechtbank veroordeelde de man, na een eis van tien jaar, tot acht jaar. Gisteren eiste pro- cureur-penrral mr. j. Al op nieuw tien jaar gevangenisstraf. De journalist Philip Frcriks ontdekt de binnenkant van het Braziliaanse regenwoud. Kijk vanavond naar Amazonia AVRO. Nederland 1 om 18.30 uur. 'Amazonia* is een produkue van AVRO. Be lbo en Novib. Novib steunt de strijd van de Amazone- Indianen met de actie Kappen met kappen. De 36-jarige vrouw die gisteren werd aangehouden op verden king van brandstichting in het Haagse pension De Vogel, heeft bekend. Met benzine heeft zij vorige week woensdag brand gesticht in haar eigen kamer in het logement. Door de brand kwamen elf mensen om het le ven. De vrouw heeft zich gister morgen bij de politie gemeld. Zij wist dat ze werd gezocht. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de vrouw uit „algemeen ongenoegen" de brand gesticht. Wat dat in houdt, zei hij er niet bij. Volgens de politie maakt de verdachte een verwarde indruk. Zij wordt maandag aan de officier van justitie voorgeleid. De vrouw woonde al lange tijd in diverse penions voor dak en thuislozen. Een paar jaar ge leden werd zij verdacht van brandstichting maar daarvoor is zij volgens een politiewoord voerder niet veroordeeld. Op basis van technisch on derzoek en het horen van slachtoffers en medewerkers van de brandweer is de politie bij de vrouw uitgekomen. Voor dat de verdachte de benzine in brand stak, heeft ze haar spul len uit haar kamer gehaald. Daarna heeft zij het pand verla ten. De vrouw zat niet tussen de mensen die na de brand op het politiebureau zijn opeevangen, aldus de woordvoerder. Waar de vrouw na de brand is ge- NOB-Wegtransport overweegt naar de rechter te stappen in verband met de extra verhoging van de dieselaccijns met 1 cent per liter. Die acnjns- verhoging heeft het kabinet voor volgend jaar in de pen. De grootste werkgeversorganisatie in het be- roepsgoederenvervoer wil de extra verhoging la ten toetsen aan het dieselconvenant MB 20 no vember 1989. In die overeenkomst werd afge- tiënten krijgt er voor het eerst last van na perioden van stress of heeft er ineens veel meer last van. Ook blijkt dat patiënten die inzien dat stress iets te maken heeft met hun ziekte, een gun stiger ziekteverloop hebben dan mensen die dat ontkennen. Volgens Van de Kerkhof is het stellen van de diagnose nooit een probleem geweest, maar de behandeling van de ziekte wel. De traditionele teerzaJven stin ken en vlekken: „Als je de plek ken niet goed inzwachtelt, zit je hele meubilair onder". Zalfjes en crèmes met daarin bijnier- schorshormoon (corticosteroï- de) werken aanvankelijk prima, maar maken na maandenlang gebruik de huid veel dunner. Bovendien kan In het lichaam een teveel aan bijnierschorshor- moon ontstaan. Lichttherapie (soms in combinatie met zalf) werkt ook, maar verhoogt na langdurige behandeling de kans op huidkanker en vroegtijdige veroudering van de huid. En de pillen kennen meestal flinke bij werkingen. EINDHOVEN WILCO DEKKER Bijna 150 vrachtwagenfabrikan ten telde West-Europa vlak na de Tweede Wereldoorlog. Daar van waren er tien jaar geleden slechts twaalf over. Nu zijn er nog zeven zelfstandige truck producenten. en daarvan gaan er tot het jaar 2000 nog eens drie of vier verdwijnen. Dat schrijft drs. ing. Tijs Breukink in zijn proefschrift "Verkenning van ondememingsgrenzen waarop hij 9 oktober aan de Til- burgse universiteit promoveert. Breukink heeft het beleid van vier grote Europese vrachtwa genproducenten (Daimler- Benz. Fiat, Volvo en Saab Sca nia) in de laatste tien jaar onder de loep genomen. Zijn onder zoek is uiterst actueel geworden door de recente ontwikkelingen rond Breukinks werkgever DAE. Hij benadrukt dan ook dat hij niet namens en niet over zijn werkgever wil praten. De slachting onder de zelf standige vrachtwagenfabrikan ten werd volgens Breukink on der meer veroorzaakt doordat de eisen die worden gesteld aan de 'reuzen van de weg' steeds zwaarder zijn geworden. Een vrachtwagen ontwikkelen werd daardoor zo duur, dat kleine fa brieken er in hun eentje de fi nanciële kracht niet meer voor konden optmngn. „Een nieuwe vrachtwagen ontwfldoebn Int al gauw soo milioen gulden", alaus Breu kink. „Zo'n truck moet steeds completer zijn, met een schone motor, met elektronica en noem maar op. Bovendien moet een fabrikant nu door heel Europa bekend en actief zijn. Vroeger reden er soms van zo'n Zal DAF bij de overblijver* horen alt de rook van het fusiegeweid I* op getrokken? fabrikant een paar service- trucks rond die vrachtwagens met pech door heel Europa morst, n helpen. Dat kan echt niet meer."' Die ontwikkeling kostte vanaf 1980 het Oostenrijkse Steyr, het Spaanse Enasa rn de Brits Ford, Leytand en Bedford als zelfstan dige fabrikant de kop. De trend van schaalvergroting en effi ciency is echter nog niet ten einde en /al de komende acht jaar nog eens drie of vier produ centen opslokken Welke dat zijn? Breukink glimlacht. „Ik heb er M I IdnlM over. maar je kunt het niet voor spellen. Stel dat er geen recessie was in Engeland, maar in Duits land. Dan had de vrachtwagen- industrie er nu heel anders uit gezien." Van de Japanners en Amerikanen verwacht de pro movendus in Europa voorals nog niet veel. Daarvoor hebben ze zelf te veel problemen. Maar de situatie kan snel veranderen, zo weten ze bij Breukinks werk gever DAF. Toyota s vrachtwa- een-dochter Hino heeft immers belangstelling voor overname van het Nederlandse bedri|f. De promovendus deed hij zijn onderzoek een opvallende ontdekking: hoe groter de vrachtwagenfabnkant. hoe slechter de financiële resulta ten. „Tenminste, de groei van zon onderneming leidde niet tot een evenredige groei van het resultaat. Kleine fabrikanten blijken vaak flexibeler te zijn en kunnen makkeli|ker van hun sterke punten profiteren. Het is niet zo dat fusies in de vracht wagenindustrie per definitie slecht zijn. maar het blijkt erg veel tijd en moeite te kosten voo* hét voordelen oplevert. weest. is niet bekend. Pension De Vogel voldeed niet aan de voorschriften voor brandveiligheid. De gemeente gedoogde het logement. Vol gens een woordvoerder van de brandweer had het vuur ook snel om zich heen kunnen slaan als de voorschriften wèl in acht genomen waren. „De brandvei ligheidsvoorschriften /i|n ge richt op normale branden zoals die kunnen ontstaan door bran dende sigaretten of kortsluiting. Tegen branden die met benzine worden aangestoken, is het moeilijk preventieve maatrege len ie nemen Het HU is d.m direct sterk en heel erg warm, waardoor het alle kanten op kan." zoetermeer anpsproken dat van verdere accijnsverhogingen (naast de 4,3 cent per liter voor milieuvriendelijke stimuleringsmaatregelen) zou worden afgezien, tenzij ze door Brussel zouden worden opgelegd Het gaat volgens NOB-directeur Hallmans weliswaar om een klein bedrag, maar de organi satie wil dat principieel aanvechten. Het kabinet maakte op Prinsjesdag een tijdelijke extra verho ging van de dieselaccijns bekend. Dan hoeft voor pleziervaartuigen geen belasting te worden gehe-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5