CDA-ministers tegen nieuwe milieuplannen Injectie levercellen kan transplantatie voorkomen Binnenland Janmaat blokkeert fusie extreem-rechts Bijzonder onderwijs splijtzwam bij CDA Drugswethouder Rotterdam kwaad op Peper en Hessing Rode baretten Jè£) POSTBANK Lubbers: Twee snelheden besloten in Maastricht De Vries: Werkgevers nu aan zet ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1992 - •- Sabeltandvis in Maseon -K'W den haag Een diepzeemonster in de bek van een sabeltandvis is een van de ongeveer vijftig kleine diepzeedieren die de bioloog Bonnet van het Museon in Den Haag van een wetenschappelijke expeditie naar de Indische Oceaan mee naar huis heeft geno men. Tijdens de tocht heeft hij meer dieren opgevist, maar die staan nog aan boord van het Nederlandse onderzoekvaartuig de Tyro. Het schip van de Stichting voor Onderzoek der Zee (SOZ), dat in mei van dit jaar naar de Indische Oceaan vertrok, keert pas in april 1993 terug in Den Helder. Bonnet ving de sabeltandvis met het diepzeemonster in zijn bek op een diepte van zeshonderd meter. foto anp Andriessen, Bukman. Maij: Eerst huidige plannen uit\'oeren Drie CDA-ministers hebben zich in het kabinet gekant tegen het nieuwe nationaal milieubeleidsplan, het NMP 2. Dat plan is volgens milieuminister Alders (PvdA) nood zakelijk omdat met de huidige plannen de milieudoel stellingen niet worden gehaald. Maar Andriessen (econo mische zaken), Maij (verkeer) en Bukman (landbouw) willen eerst de huidige plannen uitvoeren voordat er ver dergaande maatregelen worden genomen. den haag «anp plus. afgemaakt moeten wor den. In een vermaard geworden toespraak op Texel begin dit jaar hield hij het kabinet voor niet steeds met nieuwe ideeën te komen, maar aan de slag te gaan: ..Het speelkwartier is voorbij". Voor Alders staat de nood zaak van nieuwe milieumaatre gelen echter vast. Die moeten er komen omdat anders doelstel- De CDA-bewindslieden worden in hun verzet gesteund door CDA-fractieleider Brinkman. De gedoodverfde opvolger van pre mier Lubbers heeft herhaalde lijk laten blijken niets te zien in telkens weer nieuwe plannen. Brinkman vindt dat eerst het bestaande NMP en de aan scherping daarvan, het NMP- lingen als een lagere C02-uit- stoot. het terugdringen van het autoverkeer en het wegwerken van de mestoverschotten niet worden gehaald. Bovendien moeten er nog witte plekken in de bestaande plannen worden ingevuld, bij voorbeeld ten aan zien van het energiebeleid. Kringen rond Alders wijzen er op dat .Andriessen in het in mei verschenen Structuurschema Elektriciteitsvoorziening zelf aangeeft dat met het huidige beleid de beoogde verminde ring van de C02-uitstoot niet wordt gehaald, en dat er in het NMP-2 nieuwe maatregelen moeten worden opgenomen. Anderzijds heeft Andriessen herhaaldelijk te kennen geven geen voorstander te zijn van een milieubeleid waarin cijfer matige doelstellingen de over hand hebben. In een toespraak noemde hij die ..schoten in het duister". Andriessen vindt dat in het milieubeleid volstaan moet worden met het uitzetten van een koers voor de lange ter mijn. Premier Lubbers zei gisteren na alloop van de ministerraad dat het kabinet er naar streeft het NMP voor het begin van de verkiezingscampagne in 1994 gereed te hebben. Op de vraag of de betrokken CDA-mi nisters van harte zullen mee werken aan het tot standkomen van het NMP 2. zei de premier ..geen grote problemen" te ver wachten. brussel peter de vries correspondent Samenwerking tussen de ex treem-rechtse partijen in Ne derland wordt belemmerd door onenigheid over het lijsttrekker schap. De centrumdemocraat lanmaat eist dat hij aanvoerder wordt van een gezamenlijke rechtse lijst bij de komende ka merverkiezingen. Dat zegt Filip Dewinter, de leider van het ex treem-rechtse \laams Blok die het afgelopen half jaar heeft be middeld tussen zijn Nederland se geestverwanten Over een lijstverbinding van ultra-rechtse Nederlandse par tijtjes vindt maandag in Antwer pen een beslissende vergade ring plaats. .Janmaat heeft na tuurlijk recht van spreken want hij is de enige die nu al in het parlement zit", aldus Dewinter. Tegenkandidaten hebben zich nog niet aangemeld, maar het CD kamerlid stuit wel op hele grote weerstand. Worden Centrumdemocra ten. Centrumpartij. Realisten Nederland. Nederlands Blok en Demokratisch Alternatief Ne derland het maandag niet eens over samenwerking, dan staakt Dewinter zijn bemiddeling. ..We zijn nu een half jaar be/ig. We hebben alle standpunten zo langzamerhand wel gehoord en het wordt tijd een conclusie te trekken". Volgens de leider van het \1aams Blok blijkt uit een in ventarisatie dat er programma tisch niuwd^b winrhiHun be staan. ..Het probleem bestaat uit mensen die elkaar niet kun nen uitstaan Dewinter heeft gedurende de bemiddeling ge constateerd dat een fusie tussen de betrokken Nederlandse par tijen 'niet zo haalbaar is'. ..Maar minimaal moet een compromis mogelijk zijn over een lijstcom- binatie. opdat men naar buiten toe in elk geval de indruk geeft van eenheid en er geen stem men verloren gaan". Heftige discussies in de CDA- fractie deze week tussen het kamp van nieuwlichter Brink man en dat van de orthodoxe onderwijsspecialisten. Inzet: de autonomie van het confessio neel onderwijs in het algemeen en de door het kabinet beoogde overdracht van schoolgebou wen naar de gemeenten in het bijzonder. Tot voor kort was de reactie van het CDA voorspelbaar: wie aan de autonomie van het bij zonder onderwijs komt. komt aan het CDA. Wat PvdA. WD of D66 ook probeerden, zij stoot ten tientallen jaren lang op een muur van chisten-democraten die onmiddellijk artikel 23 van de grondwet in stelling brach ten. Daarin werd in 1917 na een schoolstrijd van bijna een halve eeuw die autonomie van het bijzonder onderwijs vastgelegd. Met als gevolg dat er geen be leidsterrein is dat zo centraal vanuit Den Haag geregeld en gefinancierd wordt als juist het onderwijs. Voor de aanschaf van ieder doosje schoolkrijt moet toestemming van het mi nisterie worden gevraagd. En als een gemeente honderd gulden uit moet trekken voor een ge broken ruitje in een openbare school, krijgen de confessionele scholen ook stuk DOOI «.tuk hon derd gulden. Deze en talloze andere door christen-democraten zorgvuldig opgebouwde regels kosten han denvol geld en zijn ook organi satorisch verre van doelmatig. Maar dat kon de christen de mo< raten nooit drren Want bovenal bleek het systeem zeer effectief om 'hun' onderwijs te behoeden voor uitholling door gemeentebesturen. Doch isdfd «lat hu I 111 «k één man opstond tegen aanval len op het bijzonder onderwijs voorbij. Streng orthodoxe CDA'ers als de oud-staatssecre tarissen van onderwijs Hermes en Van Leijenhorst en oud-mi- nister Deetman moeten zich nu zelfs verweren tegen aanvallen uit eigen knng Die .iarw.il werd eind vorig jaar geopend door de kamerleden Tuinstra en Hillen. Zij hadden de euvele moed om aan het rigide systeem te mor reien en kregen een groot deel van de fractie over zich heen. Een poosje later kregen ze echter steun van niemand min der dan fractievoorzitter Brink man Die hecht met tXJVaiUM tig aan verstofte tradities Hij ziet bovendien goed in dat de ook door zijn eigen partij be pleite decentralisatie en zijn pleidooien tegen geldverspilling en bureaucratie op gespannen voet staan met het door zijn ei gen partij gekoesterde onder wijssysteem. De CDA fractie is inmiddels diep verdeeld. Die verdeeldheid kwam deze week tot uitbarsting in twee bijzonder heftig verlo pen fractievergaderingen. Brinkman werd bedolven onder kritiek omdat hij in overleg met het kabinet akkoord had durven gaan met de overheveling van de schoolgebouwen naar de ge meenten. Het eind van het lied je was dat Brinkman (voorlopig) bal aefl tm n t halen hal CDA Eaat er voorlopig niet mee ak oord. Maar wellicht wordt de soep uiteindelijk toch niet zo heet ge geten als hij is opgediend IX* weerstand in de fractie tegen de eigen onderwijsfundamentalis- ten is namelijk groeiende Niet voor niets heeft de CDA fractie afgesproken dat het CDA wacht op een nota van de regering waarin alle aspecten van de op stapel staande verzelfstandiging van scholen aan de orde ko Als in de onderhandelingen met de PvdA daarover een flink pakket wordt gedecentraliseerd naar de schoolbesturen en niet naar de gemeenten, dan wil het CDA op andere punten wH wat water bij de wijn doen. Wellicht zelfs in de gebouwenkwestie. Al zal daarvoor eerst nogmaals een harde confrontatie nodig zijn. Leidse professor Terpstra werkt aan veelbelovende nieuwe techniek Terpstra: Na de 'uitvinding' van de hulplever nu experimenten met gemanipuleerde cellen n wfsterlaken Sommige leverpatiënten die nu nog een transplantatie moeten ondergaan, kunnen binnen vijf jaar via een injectie met gezon de levercellen worden genezen. In het laboratorium worden proeven gedaan om na te gaan waar de 'prik' het best kan wor den gegeven: in de lever zelf. in de milt of in de buikholte Professor Terpstra. de nieuwe hoogleraar algemene heelkunde in het Academisch Ziekenhuis Leiden. heeft hoge verwachtin gen van deze techniek-in-ont wikkeling. Terpstra. die een weck geleden in het AZL de eer ste lever transplanteerde: .Als het lukt. zouden genetisch ge manipuleerde cellen kunnen worden getransplanteerd. Zo zou bijvoorbeeld het niet kun nen maken van de bloodstol- lingsfactor - zoals bij hemofilie- patienten - kunnen worden her- Btsld' De lever is een orgaan met een zelfherstellend vermogen. Als er een deel van wordt weg gehaald. is de omvang binnen enkele maanden weer op het oude niveau. De groei stopt vanzelf. Hoe dat precies werkt, is niet bekend. Terpstra geeft aan dat. indien we zouden we ten hoe de lever dat doet. we wiiln hl w.u mm ir «raten ko men over de groei van kanker. Bij tumoren woekeren de cellen voort. Kun je achter het remsvs- teem van de lever komen, dan kan dat misschien ook worden gebmikt om gezwelvorming af stoppen. Hulple.er Terpstra geniet bekendheid vanwege zijn levertransplanta- ties. waarvan hij er enkele tien tallen uitvoerde in het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam voor dat hij de overstap naar leiden maakte. Het biologisch-wetcn- schappclijk perspectief van de lever boeit hem echter zeer. Zo kwam hij op het idee van de hulplevcr. len stukje gezond le ver wordt naast de zieke lever geplaatst. Er kunnen twee din gen gebeuren de zieke lever ge neest terwijl de hulplevcr tijde- lijk de functies ovrmcemt of de hulplevcr neemt de functies to taal over LX zieke lever ver schrompelt dan. De resultaten met de hulple ver zijn goed Nu Terpstra weet hoe groot een stukje hulplevcr moet zijn om de zieke lever be ter te maken, heeft hij de vol gende stap reeds gezet nagaan noe de lever reageert als er al leen levercellen worden toege diend Die ontwikkeling loopt nu Niet alleen cX afdeling heel kunde van het AZL werkt eraan, andere disciplines in het zie kenhuis leveren eveneens een bijdrage Hoewel deze methode in de kinderschoenen staal, verwacht i .er een jaar "i ijf patw nu n ermee te kunnen behandelen. Vooral aangeboren stofwisse lingsziekten i zoals te ved cho- k nsrol m hu bM) kumsn met deze methode worden gr- 'Plan heroïneverstrekking verpest klimaat' De Rotterdamse wethouder Henderson heeft fel uitgehaald naar burgemeester Peper en korpschef Hessing. Henderson, die onder meer het verslavings- beleid in zijn portefeuille heeft, voelt zich 'overvallen' door de manier waarop Hessing en Pe per de 'nog vage' politieplannen over de aanpak van de overlast door drugsverslaafden naar bui ten hebben gebracht. De plan nen zijn volgens Henderson 'prematuur' en „scheppen geen goed klimaat om beleid te ma ken voor de problemen die er zijn". In het laarplan 1993 pleitte de politie onlangs voor een beleid waarvan verstrekking van heroï ne aan opgegeven verslaafden onderdeel zou zijn. Ondanks een storm van protest verdedig de Peper het nog vage politie- plan door onder meer te zeggen dat de overlast door verslaafden in de wijken de Rotterdammers tot de lippen was gestegen. „Zorg ervoor dat je bij zo n ge voelig onderwerp eerst op de hoogte bent van de voors en te- gens. Nu word je eerder terug geworpen dan dat je ook maar een klein stapje vooruit doet", aldus Henderson. Volgens hem is door het op treden van Peper en Hessing plus de reportages over Perron Nul het idee ontstaan dat Rot terdam wemelt van de verslaaf den. Om de rust enigszins te herstellen aan het Rotterdamse drugsfront heeft hij voorlopig radiostilte afgekondigd. Zo heeft hij besloten om onderzoek naar een experiment met injecteer- bare methadon op een lager pitje te zetten. Ook plannen om het aantal gedoogplaatsen uit te breiden, stopt hij voorlopig in de ijskast. De wethouder stelt dat voor een grote stad als Rotterdam het probleem van de verslaaf den naar verhouding overzich telijk is. „We hebben er ruim 3000. Dat is veel, maar niet zo veel. Bovendien vormen ze geen gevaar voor de volksgezondheid want we verstrekken spuiten en condooms. Dat geeft resultaten die steekhoudender zijn dan al lerlei meningen." schaarsbergen Dochterlief was de enige die even uit de pas liep bij het uitreiken van de rode baretten aan de eerste 'lichting' van de luchtmobiele brigade gisteren in Schaarsbergen. Dit nieuwe paradepaardje moet snel inzetbaar zijn bij acties. Met het materieel mee kost deze brigade bijna twee miljard gulden. FOTO ANP LD OUDENAARDLN Rente 2 jaar vast: 9,2* (9,7* Rente 5 jaar vast: 8.8* (9.3* Rente 7 jaar vast: 8.9* (9.4* Rente 12 jaar vast: 8.9* (9.4* De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). Voor spaarhypotheken geldt een 0,2* hogere rente. Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020 - 584 7 7 7 7 of haal de folder op het postkantoor. Minister De Vries van sociale zaken vindt dat de werkgevers aan zet zijn na het aanbod van het CNV om de komende vijf jaar bij loononderhandelingen niet meer te vragen dan prijs compensatie voor de gestegen prijzen. „Als ik werkgever was, zou ik er toch eens heel diep over nadenken of dit niet een aanbod is waarop je moet inste ken". aldus de bewindsman. Het KNOV. waarin werkge vers uit midden- en kleinbedrijf zijn verenigd, zette gisteren de deur op een kier. Volgens KNOV-voorzitter Kamminga kunnen er in de komende twee weken afspraken met de bon den worden gemaakt. „Zowel kabinet als vakcentrales lijken matiging van de collectieve las ten na te streven. Dat biedt ruimte voor nieuwe afspraken aldus Kamminga. De Industrie- en Voedings bond CNV liet weten het idee van Westcrlaken „mee te ne men in de discussies over de ar- beidsvoorwaardennota voor 1994". Voorzitter Terpstra zei echter ook dat „Westcrlaken de weerbarstige praktijk van alle dag niet uit het oog moet verlie zen. EX werkgevers moeten wel meedoen". Duiven missen laatste wedstrijd veenendaal anp Voor de duivenmelkers wordt het een saai weekeinde. Het ministerie van landbouw heeft de wedstrijdvluchten verboden wegens enkele uitbraken van de besmettelijke pseudo-vogel- pest in Noord-Limburg. Dat heeft tot, grote teleurstelling onder de duivenhouders ge leid. Het landelijke verbod geldt ook voor het houden van keu ringen, tentoonstellingen, vei lingen en andere bijeenkom sten waar vogels bij elkaar worden gebrachL Vogels mo gen zelfs niet worden vervoerd. Volgens directeur Ouder dorp van de Nederlandse Post- duivenhouders Organisatie komt daardoor de laatste wed- strijdvlucht van het seizoen te vervallen. „We hadden nog graag het seizoen afgemaakt. Nu is het als bij de voetbal competitie waarbij de laatste wedstrijd niet mag worden ge speeld",. De christen-democratische pre miers van België, Duitsland, Griekenland, Luxemburg en Nederland willen het Verdrag van Maastricht snel ratificeren, ook al komt een 'Europa van twee snelheden' dan wel erg dichtbij. De vijf regeringsleiders kwa men gisteren in Brussel bijeen om te praten over de Europese crisis. Premier Lubbers zei daar bij dat Maastricht in feite al de aanzet had gegeven tot twee snelheden, omdat de Britten en Denen daarin werden uitgezon derd van de monetaire unie. Lubbers merkte daarbij op dat hij evenals de Duitse bondskan selier Kohl geen behoefte heeft aan het vormen van een 'mini- Europa' Vanuit New York, waar hij de algemene vergadering van de VN bijwoont, liet minis ter Van den Broek weten dat „op weg naar de totstandko ming van de Economische en Monetaire Unie (EMU) een Eu ropa van twee snelheden in het Europese Monetaire Stelsel (EMS) onvermijdelijk kan blij ken. Maar het zou dan moeten gaan om een overgangssitua tie".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3