r jt IPWPi1 ■■»8' I r L1M!F.Z'F'~ Er; I Onder de oppervlakte smeult racisme 1 l?"11 IW' ZATERDAGS ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1992 Openlijk geweld tegen allochtonen is geen uitzondering meer. Is lamitische instellingen hebben te maken met een voortdurende reeks van moedwillige ver nielingen. In kroegen en bedrijven zijn Tur kenmoppen na lange tijd weer 'bon ton'. Ne derlanders in 'gekleur de wijken' klagen steen en been over hun al lochtone buren. Signa len van een smeulend racisme in Leiden, waartegen de politie maar moeilijk kan op treden. LINKS: In De Kooi wonen realtief veel Turken en Marokkanen. „Het krioelt ervan", aldus een Ne derlandse bewoonster. BOVEN: Het speelveldje achter de flats aan de Surinamestraat. Fathia en Youssef aan het teke nen. Nederlandse ouders klagen erover dat allochtone kinderen de buurt tiranniseren ONDER: „We hebben nooit ruzie", zeggen de kinderen. roro5 HÊLCO*t»er*S Politie kart weinig uitrichten 'wettig overtuigend bewijsmateriaal' LEIDEN ERNA STRAATSMA De ruiten bij de stichting werk groep Marokkanen aan de Lan- gegracht zijn tussen mei en sep tember drie keer ingegooid. De voorzitter „Bewijzen heb ik niet. maar als het in korte tijd drie keer gebeurt ga je toch wel denken, waarom wij? Het kunnen mensen geweest zijn die bezopen uit de kroeg kwamen, maar hier zitten maar weinig cafés in de buurt. En bij de buren is niets vernield." De deur van Turkse moskee is eind augus tus in brand gestoken. Hassan Güney, voor zitter van de Islamitische Stichting Leiden: „Het was geen per ongeluk weggegooide si garet die de vlammen veroorzaakte. Zoiets moet sabotage zijn." Ook bij de Turkse mos kee zijn de ramen een keer ingegooid en is de deur met kreten als 'buitenlanders eruit' be klad geweest. De ruiten van een Turks koffiehuis op de Korevaarstraat werden eind mei ook een keer met straatstenen bekogeld. De Turken gaan er van uit dat het niet toevallig is dat de straatstenen bij hen door de ruiten gingen, ook al maakte de afzender zich niet bekend. De politie zet 'hele voorzichtige vraagte kens' bij de aard van deze incidenten. „Het is logisch dat als elders allerhande racistische dingen gebeuren, men daar hier ook aan denkt," zegt politiewoordvoerder D. Grave- land. „Maar we hebben geen enkel bewijs dat het hier om discriminatie of racisme gaat. Niet zelden gaan dat soort acties vergezeld van kreten of leuzen. Dat was hier niet het geval. Het kunnen ook dronkaards uit de buurt geweest zijn die uit de kroeg kwamen." Geweld Bij een aantal mishandelingen op straat zijn de racistische motieven wel duidelijk. Een 30-jarige Koerdische kreeg eind mei een reeks klappen en schoppen op de" Rijns- burgersingel. Ze werd op haar bromfiets moedwillig aangereden en daarna gepest door een hele familie. Twee jongens gooiden haar tegen de grond, onder aanmoedigingen van hun ouders ('Ik haat buitenlanders, jullie moeten hier weg'). Ruim een week geleden overkwam een 30- jarige Duitse toerist van Ghanese afkomst iets dergelijks. De man werd op de Hooi gracht plotseling aangevallen door een 37-ja- rige Leidenaar, die later tegenover de politie verklaarde 'zich door buitenlanders bedreigd te voelen'. Het afgelopen weekeinde was een 52-jarige Afrikaan het slachtoffer in de Witte Rozen straat. De man, die zaterdagavond omstreeks elf uur zijn auto aan het inladen was. werd belaagd door een 36-jarige dronken straatbe woner die hem luidkeels vroeg 'of die auto wel van hem was'. Pakte even later de auto sleutels uit het portier en ging de angstig weghollende Afrikaan achterna, mother- fuckin'African schreeuwend. Zijn Nederland se echtgenote Irene van de Wetering (49) hoorde het geschreeuw en kwam naar bui ten: „Die man begon mij als een pitbull-ter riër aan te vallen toen ik dat vroeg. Ik kreeg een schop in mijn buik en werd tegen een container aangekwakL Het was echt heel eng, die man was enorm agressief. Dit soort dingen begint te lijken op wat er in Duitsland is gebeurd. Het was een volslagen willekeuri ge uitbarsting van geweld. Mijn man heeft dit nog nooit meegemaakt in de 30 jaar dat hij in Europa komt." Tekenend voor de sfeer tussen autochto nen en allochtonen zijn de geruchten over het in brand steken van basisschool De Hoeksteen. Twee verhalen doen de ronde. Een: buurtbewoners vermoeden dat het ge bouw in brand is" gestoken omdat de islami tische school Er Risèlèh er volgend jaar in zou trekken. Twee: een paar Turkse jongetjes worden verdacht. Directrice van Er Risèlèh J. Dimmers kent het eerste gerucht. „Ja. dat hebben we ook gehoord. Maar laten we eerst eens afwachten wat de politie zegt. Wij hebben in ons huidi ge gebouw (Stadhouderslaan) geen last van nare telefoontjes, dreigbrieven, kapotgegooi- de ruiten of wat dan ook. De buurt is tevre den over ons." De politie kent de geruchten ook. „Maar dat er iets van waar is. is tot op heden nergens uit gebleken. Er is wel een groepje jongens rond de school gesignaleerd vlak voor de brand uitbrak. De herkomst van die jongens is mij onbekend." Ontmoedigd Van de Wetering is verbaasd over de reactie van de Leidse politie op deze uitingen van rassenhaat. Zijzelf en haar man zijn naar ei gen zeggen 'ontmoedigd' in het doen van een aangifte van mishandeling. Wisten na een kort gesprekje op het politiebureau niet of dat nu de officiële aangifte was. De politie zegt van niet. Het echtpaar zal nu alsnog aangifte doen. „De agenten zeiden tegen ons dat aangifte geen zin zou hebben. Als er een rechtszaak van komt zou dat toch een jaar duren, zeiden ze. Het leek hen beter de zaak te laten afhan delen door de wijkagent. Maar mijn vriendin, bij wie we op bezoek waren, is knap onge rust. Ze is antropologe en heeft heel vaak donkere mensen over de vloer. En die agres sieve man woont bij haar in de straat, daar heeft ze elke dag mee te maken." De namen van slachtoffers en dader zijn genoteerd. Daar is voorlopig het bij gebleven. Van de Wetering: „De politie maakt zich er op die manier wel erg makkelijk vanaf. Ik ben bang dat ze Nederland in beetje gezapig zijn als het om dit soort racistische incidenten gaat. Veel Nederlanders denken dat het hier niet zo'n vaart zal lopen als in Duitsland of Engeland. Aan de oppervlakte lijkt de situatie in Nederland ook niet zo erg te zijn als in die landen, maar het lijkt me verkeerd als je alle verschijnselen van racisme onder het vloer kleed wilt schuiven. Ik heb de indruk dat het racisme in Nederland toeneemt Stel dat in ons land over een jaar een opvanghuis voor asielzoekers in brand wordt gestoken, dan zal iedereens zeggen: hoe kan dat nou toch in eens gebeuren?" Van de Wetering neemt het de politie kwa lijk dat het incident in de Witte Rozenstraat aan overmatig drankgebruik wordt toege schreven. Zo lijkt het alsof er toch een soort rechtvaardiging is gevonden voor het gedrag van de dader. „Een heleboel dingen worden niet in een racistische, maar in een andere hoek gescho ven. Maar ik vind het feit dat iemand gedron ken heeft geen argument. Er kwam enorm veel gerichte agressie uit die man. Boven dien. die man was dan misschien wel ver heen. maar hij sprak wel ineens vloeiend En gels toen hij merkte dat mijn man geen Ne derlands verstond Graveland zegt dat de racistische opmer kingen van de 36-jarige Leidenaar weliswaar vaststaan, maar dat de juridische haalbaar heid van een veroordeling daarvoor nogal moeilijk is. „Omdat die man heeft gedronken is het moeilijk te bewijzen dat hij iemand be wust heeft willen krenken met zijn opmer kingen. Voor die mevrouw is het een uitge maakte zaak. Maar voor ons is wettig over- tuigdend bewijsmateriaal nodig Je moet je strak houden aan de informatie die je van beide partijen krijgt." Van de Wetering: „Ik blij het vreemd vin den. Driekwart van alle gekkigheden in de wereld wordt onder invloed van drank of drugs gedaan. Verkeersovertredingen, ver krachtingen. moorden. Ik heb nooit eerder gehoord dat je daardoor vrijgepleit kunt wor den. Als iemands remmingen door drankge- bruik wegvallen komt er meestal uit wat er in zit." De ooi De Kooi is een van de 'kleurrijkste' wijken van Leiden. Twaalf procent van de bevolking is van oorsprong niet-Nederlands, verdeeld over zestien nationaliteiten. Onder hen zijn Turken en Marokkanen in de meerderheid. Een op het oog vreedzame same niesing maar iets onder de oppervlakte smeult ook hier het racisme. Mevrouw Bavelaar uit de Surinamestraat komt er rond voor uit dat ze het niet zo heeft op 'die buitenlanders'. „Ik kom liever niet met ze in aanraking Tja. waarom niet. Ik hou daar gewoon niet zo van. Mijn dochter komt wel overal over de vloer Ik verbied het haar wel eens maar dat helpt nut lurirn m Marokkanen zitten hier overal, het krioelt er- Last heeft ze overigens niet van haar al lochtone buren, alleen hun kinderen zijn haar een doom in het oog. „Ze pakken altiyd speelgoed af van Nederlandse kinderen En als je er wat van zegt beginnen ze meteen in het Turks of Marokkaans tegen je te schel den. Geen idee waarom du- IWm Él doen. ik denk dat ze tegenover Nederlanders niet zo snel willen opgeven. Dochter Daniélle. op het plein achter haar huis spelend met drie Marokkaanse kinde ren. heeft helemaal geen klachten over haar 'andere' vriendjes en vriendinnet|«*s la daar boven op de tweede verdieping wonen een paar vervelende kinderen, die wel eens speel goed afpakken Maar wij hebben nooit ruzie Nederlandse kinderen pakken ook wel eens speelgoed af." Ze wijst op haar Marokkaans»* buurtgenootjes Eathia. Medched en Youssef „Ik kom wel eens bij ze thuis." Met zichtbare trots laat ze horen een paar woordjes Marok kaans te kennen. Ook J J. Vermond uit de Surinamestraat klaagt over het gedrag van buitenlandse kin deren die zijn twee jongens zouden tiran niseren. „De buitenlandse kinderen zijn ver uit in de meerderheid, daar zaJ het wel door komen. Mijn jongens worden regelmatig door ze gepest." Zijn Marokkaaanse buurman, de vader van Medched. haalt zijn schouders op bij dit ver haal. „Kinderen onder elkaar, zo gaat dat nou eenmaal. Dat heb Je overal, daar bemoei ik me niet mee. Dat moeten de kinderen zelf maar uitvechten. Maar Vermond is ook niet te spreken over de oudere allochtonen in*de wijk. „Mijn buurman is een aardige man hoor. Veel con tact hebben we niet. maar we zeggen gedag tegen elkaar Maar als je ziet wat er in die fl.it hiernaast gebeurt, ze maken er een bende van. Er staan containers buiten, maar de meeste zijn te beroerd om naar beneden te lopen. Gooien dus maar alles over het bal kon. tot strontluiers aan toe." Aan de overkant is het ook een bende, zegt Vermond. „Daar zit zo'n kletn Marokkaans moskeetje. Ernaast staan allerlei fruitstalle- tjes. Dat mag allemaal maar. Het is net een uitdagerij." Moskee Hij wordt niet vrolijker bij de gedachte dat in de naastgelegen Eetrakerk misschien een Turkse moskee komt. „Het wordt hier ene kliek Met weemoed denkt hij terug aan de tijd dat hij net in de Kooi woonde Dat was negen jaar geleden. Toen was het hier veel gezelliger, ging ik veel meer met de buren om. die toen nog Nederlands waren De laatste vier jaar is het heel erg: elke woning die vrijkomt gaat naar een buitenlander Zijn Marokkaanse buurman zou ook liever ergens anders wonen, in een buurt waar Ne derlanders en allochtonen beter onder elkaar zijn verspreid „Dat zou. denk ik. tot minder problemen leiden. Maar ik woon hier verder prfOM De klachten van huurman Vermond over rommel bij de Marokkaanse moskee brgriipt hi| met I r staat daar maar een Irini u.illrt|«\ dat stelt weinig voor. Soms is het er een beetje dnik. maar niet zo druk dat je daar op deze plek last van hebt HIJ heeft weinig contact met zijn Neder landse buren. ..Ach. het lijkt me maar beter dat ik niet met ze om ga."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39