Wennen aan ontheemding F ZATERDAGS BIJVOEGSEL rr dredactie: willem schrama zaterdag 26 september 1992 vormgeving: fred van gelderen marco kroes ruud vogelesang FOTO'S UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER Voor de kinderen in het 'prihvatnl cental is het verblijf in Nederland nog bijna net een lange vakantie Toch kan de schijn van de vrolijkheid bedriegen. De meesten hebben, evenals hun ouders, In het Bosnische oor logsgebied veel gewelddaden gezien. de babysit-activiteiten van Dedic ..Verdien je zó je geld?" Dedic gaat er niet op in In het kamp in Bosnië. Maar Dedic weken lang opgesloten zat. was hij getuige van de executie van zijn vader en van zijn jongere broer, vertelt hij even later. Met 25 andere mannen moesten zij eerst hun eigen graf gra ven. Vervolgens werden zij met messen a/gr maakt. Infiltratie Alles lijkt rustig op het Zuidlarense kazerne tenein. Niettemin doen zich spanningen en irritaties voor tussen de mensen die noodge dwongen op een kluitje moeten verblijven. Zodra activiteiten binnen en buiten de kazer- IU' mirr aanslaan zullen die gaandeweg af nemen, hopen de vrijwilligers en Rode-Kruis mensen. Onderlinge achterdocht Is er ook: tegen de enkele ontheemden met misschien een Servische achtergrond. Spionnen? Infil tranten? Waarom zouden ze anders bellen in het dorp, terwijl in de kazerne ook goede te lefooncellen zijn? Verdacht! Meerdere bewo ners maken er zich zorgen over. Die 'Serviërs' moeten weg. vinden ze. Westra: „We hebben van de vermoedens over Servische infiltratie gehoord Maar als men opgeeft Joegoslaaf of Bosniér te zijn. kunnen wij weinig ondernemen. Als duidelijk is dat het werkelijk niet langer gaat. wordt zo iemand overgeplaatst." De bijna panische angst voor Servische In filtratie bij de ontheemden is begrijpelijk De volslagen anarchie en rechteloosheid in het strijdgebied heeft geen van de vluchtelingen onberoerd gelaten. Vaak zijn ze weggepest door hun buren. Ze hebben moeten toezien hoe familieleden, bekenden en vreemden werden vermoord Onderweg moesten zij hun op de vlucht meegenomen bezittingen bij Servische controleposten af geven. Berooid wisten zij een vei liger omgeving te bereiken. Niet iedereen is al zijn bezittin gen kwijtgeraakt. Kr zijn nogal wat ontheemden, die in Neder land over eigen geld beschikken en zich dus meer kunnen per mitteren dan degenen die niet meer hebben dan de twintig gul den zakgeld per week. Zij kun nen het dorp in. boodschappen doen en in de plaatselijke cafés wat drinken. Ontspanning In café-restaurant De Blaasbalg, tegenover de kazerne, is elke vluchteling welkom. De eigenaar „Als de groepen die tegeli|k bin nenkomen maar niet te groot zijn. want dan verlies ik mijn gr wone klantenkring weer snel." Tot voor kort kwamen hier voor al soldaten. Dat de kazerne nog enige jaren als asielzoekers! en trum gebruikt zou worden viel niet bij elke Zuidlaarder in goede aarde Nadat de asielzoekers ont heemden bleken te zijn waren de problemen uit de wereld. Alleen, de eersten die zich 3 au- Henk Douma (rechts) rekent in de kazerneboetiek kleding af. Voor de kinderen liggen gratis knuffelbeesten klaar. verzucht Nermina Zsralovic (30). „Een bele digende term. Want thuislozen, dat zijn alco holisten met een fles drank naast zich op een bankje in het park. Zo zijn wij niet. ja. we zijn nu berooid, maar dat komt doordat we zijn beroofd." Haar man is maanden terug door Serviérs in een interneringskamp opgesloten Of hij nog leeft weet Zsralovic niet Zelf heeft ze. met haar twee kinderen, lange tijd in haar luns p.ii n.i.tsi b'biomMfBufhmphul—I rest gehad tot ook haar woning door Serviérs in beslag werd genomen In die vreseljke maanden viel zij dertig kik) af Niet alleen omdat het voedsel opraakte. Vanuit haar wo ning hadden zij en haar negenjarige dochter uitzicht np do binnenplaats van het kamp Daar zag ze hoe de gevangenen werden mis handeld en vermoord „Ik moesl van de commandant een verklaring ondertekenen dat ik getuige was geweest van zelfmoorden. Anders zouden mijn kinderen helemaal geen eten meer krijgen. Bang Nu bewoont Zsralovic een zespersoons slaapzaal, waar ze zich steeds meeT thuis be gint te voelen Maar „Elke avond zie ik de nog lege bedden. Ik vind het heel vervelend dat nog meer mensen op de zaal kunnen ko men." En zij is bang s Avonds lig ik te tril len in bed. Dan droom ik dat de Serviérs weer binnen komen en het huis l«n halen. Ik houd mezelf voor doe niet zo gek. je bent hier veilig." De Nederlandse soldaten die nog sturen in het kazernecomplex verblijven jagen haar toch telkens schrik aan „Ik zal nooit meer een soldaat vertrouwen Mohammed Dedic (29) wandelt buiten met Zaralovfc's zoontje van anderhalf Zij heeft zo even tijd de dagelijkse was te doen Een andere man-maakt spottend grapjes over de kazernepoort niri allemaal echt ontheemd „Ze kwamen in een Mercedes 500 en met een tiet geld Een deel van die eersten is weer weg, vooral nadat enkelen gingen inbreken in de buurt", zegt de cafébaas De huidige kazemebevolking roept geen of weinig negatieve readies meer op in het dorp. waar blauwe richtingbordjes de wrg naar het prihfatni cmtar wi|st. „Nee hoor, ook ontheemden met nauwelijks geld mogen hier best op één consumptie de hele middag of avond bij hun vrienden blijven zitten. Als mijn zaak maar niet een vervanging wordt van de recreatiezaal. In die recreatiezaal meldt Amiela Sahboz 171 mrt haar schc»onmoeder zich hij onze tolk. Met de vraag of wij een bericht kunnen doorgeven naar een kamp in Bosmè Waar schi|nlijk verblijft haar man daar De baby 1 -in Mboi ligt in een (.ronings ziekenhuis, na de wekenlange ontbenngen van het con centratiekamp In dat kamp kreeg de jonge moeder aanvankelijk elke dag een kop water en een boterham. Na twee weken wérd ook de ene boterham van het menu geschrapt Dit was bijna funest voor haar king.^Net op tijd werd het kamp door de VN ontruimd „Ik kan enkele keren per week met een arts mee rijden naar Groningen. Van de twintig gulden zakgeld zou ik mijn kind niet kunnrn bezoe ken De Zuidlarense huisartsen houden bij toerbeurt dagrli|ks spreekuur voor de bewo ners van de kazerne Volgens wachtmeester W Wanningen van de rijkspolitie in Zutdlaren is niet volledig uit ie sluiten dal enkele soldaten tussen do ont heemden verblijven. Vorige week nog keer den twee van hen terug naar het front Ande re jonge mannen houden zich. met hun door metalen spalken en pinnen bijeengehouden dertoowitiflihi sen met de ontheemden behooril|k dmkkrr gekregen ..We moeten als een soort delingendienst optreden, wal we nog nooit MNi i.in Dan zegt hrt minisime hi| voorbeeld over dr afwikkeling van het terug soldaat vul maar ero formu lier D-36 in. Dat papiertje is ons volslagrn onbekend." Beelden van wandelende skeletten in moderne concentratiekampen brachten afgelopen zomer in heel Europa een schok van herkenning te weeg. Na ditdéja-vu van de Tweede Wereldoor log moest onmiddellijk hulp worden geboden. Duizenden 'allerkwetsbaarsten' uit vooral Bos nië mochten op reis naar Nederland. Vijf kazer nes in Den Bosch, Roermond, Zuidlaren, Die penveen (bij Deventer) en bij Hilversum zitten inmiddels vrijwel vol ontheemden. Binnenkort komen misschien honderden vluch telingen naar Haarlem, waar dan de Ripperda- kazeme voortijdig leeggemaakt wordt. Wat staat de ontheemden in zo'n oude kazerne te wach ten? Merken de buren veel van de tijdelijke be woners? Op welke problemen stuiten de inge schakelde honderden vrijwilligers? In het Drentse Zuidlaren noteerden verslaggever Piet Arp, fotograaf Poppe de Boer en tolk Berny Prizmic-Martini de ervaringen na de eerste we ken vluchtelingenopvang. piet a e dagen komen maar traag op BW gang in het prihvatni centar (opvang centrum voor 'ont- mde' Bosniërs) in Zuidlaren. Laat opstaan lm de al vrijwel helemaal door militairen ont ruimde Adolf van Nassau-kazeme verkort de dag. En dan een vroege lunch, een spelletje kaart of schaak in de recreatiezaal en een Wandeling door het dorp om de verveling te verdrijven. Alleen voor moeders met kleine kinderen is uitslapen om de dag korter te maken niet weggelegd. De belangstelling voor taallessen is gering, zolang de toekomst zich niet verder uitstrekt dan tot 31 december. Dan loopt officieel de /ipvangregeling af. De meeste ontheemden, die nog dagelijks met hun oorlog geconfron teerd worden, zijn intussen nauwelijks tot ac tiviteiten te bewegen. Ze vluchten in passivi teit. Het verwoeste verleden verlamt hen, ter wijl een aanvaardbaar nieuw bestaan nog niet in zicht is. Voor velen is een terugkeer naar Bosnië ondenkbaar. Zoals voor Elvira Kalic (21 en hoogzwan ger). Maar Kalic is tevreden. Zij bruist zelfs weer van activiteit. Sinds een paar dagen heeft ze namelijk een kamer voor zichzelf, zij zal deze week bevallen. Een glazen geval met wat lakentjes dat als wieg dient staat al klaar. Zij is druk in de weer de kamer gezellig te maken. Er moeten nog gordijntjes opgehan gen worden. Niet alleen de aanstaande bevalling door brak bij haar de lusteloosheid. Voor het eerst in vier maanden kreeg Kalic gisteren een le vensteken van haar man. Nu ook hij de oor log en het front ontvlucht moet hij maar snel naar Nederland ko men, vindt ze. Zodat hij bij de bevalling kan zijn. En, denkt zij vooruit: „wij zijn ontheemd en gevlucht. Zou mijn kind dat in Nederland geboren wordt, de Nederlandse nationaliteit kun- krijgen?" Nermina Zsralovic wandelt in de Zuidlarense kazerne naar de centrale eetzaal voor het middag maal. Zij is, door de oorlog in haar land, nog elke avond bang. Rommel Lang niet elke ontheemde denkt reeds over dit soort zaken na. De honderden vrijwilligers proberen ■■zachte dwang de algemene passiviteit te doorbreken. Zo ten de mannen die na tien avonds, als de laatste vrij- T i i rr j» willigere weg zijn, nog in de re- Bosnische vluchtelingen zoeken hun weg 111 Zuidlaren creatiezaal verblijven zélf de netjes achterlaten. De eerste paar keer ging dat goed. Inmidels mopperen de vrijwilligere over de rommel, vertelt Mieke Westra. Zij is in vaste dienst bij het Rode Kruis en maakt deel uit van de da gelijkse leiding in het ontheemdencentrum. „We hoeven niet de rommel achter hun gat op te ruimen. Bovendien: we hadden afge sproken dat de mannen zelf voor een schone zaal zouden zorgen. Daar houd ik ze aan." De discipline is even verslapt. Westra over weegt te dreigen dat de recreatiezaal om tien uur, na het vertrek van de vrijwilligere, voor iedereen dicht gaat. „Als de vrijwilligere 's ochtends vroeg moeten beginnen met poetsen, is hun huidige enthousiasme snel verdwenen." De vrijwiligere komen vooral om te helpen in de crèches en in de kinderspeelzalen. Zij verzorgen taallessen, een enkeling treedt op als tolk. Anderen behelpen zich in het con tact met de bewoners met enkele woorden en verder gebarentaal. In de recreatiezaal schenken zij tientallen liters koffie en thee per dag. De kinderen krijgen nog nauwelijks les, al is een schoolregeling in de maak. Nu maken de ontheemde kinderen met hulp van vrijwilligere tekeningen voor een regionale krant. „Gelukkig zijn er weinig tekeningen over de oorlog bij", stellen deze vrijwilligere bij een eerste selectie vast. Een plaatje van een enge straaljager lokt enige discussie uit. Kan dat wel, zo'n vliegtuig? Bij een nabespreking valt de vrijwilligere tel kens weer de apathie op. die ze onder de be woners waarnemen. Soms berust dit echter op een misverstand. Zoals in de handwerk ruimte, waar vrijwilligsters wachten op Bosnische vrouwen die willen breien. Er ko men wel enkele ontheemden, maar die halen slechts balen wol op. „Ik vind dat best, maar er moet wèl wat mee gebeuren", verzucht een van de vrijwilligsters. De kritiek verstomt als een ander vertelt dat groepjes vrouwen al breiend en pratend over het kazerneterrein wandelen. Zo gaat dat blijkbaar in Bosnië. Dergelijke misverstanden doen zich vaker voor. De ontheemden moeten wennen, de honderden vrijwilligere moeten in kleine, da gelijkse groepjes worden ingewerkt. De wei nige tolken hebben handenvol werk. De han den- en voetentaai tussen de vrijwilligere en de ontheemden lost niet elk onbegrip op. Contact leggen is heel moeilijk. Verontschul digende glimlachjes moeten dan uitkomst bieden. Westra: „Zaterdag viel het wel mee, maar vrijdag was weer zo'n dag: alles wat fout kon gaan ging mis. evenals trouwens al les wat goed had moeten gaan." Ztlfs eetgewoonten kunnen gemakkelijk tot irritaties leiden. Tijdens het middageten in de eetzaal ontstaat zondag voortdurend enig opgewonden gepraat onder de ont heemden. Zij zijn gewend aan brood bij de warme maaltijd. Waarom is dattiier vandaag niet? Als een kennelijk erg hongerige man een uitval doet naar een zak sneetjes vers bruin is de maat voor het keuken personeel vol. De kratten brood voor 's avonds verhui zen naar achteren, uit het zicht. Sommige bewoners mopperen niet alleen over het eten. waarvoor per dag per persoon maximaal 6.50 beschikbaar is. Ook de wat kale kazemeslaapzaien. waarop privacy ont breekt, ontlokt kritiek. Elvira Kalic kan zich daar boos over maken. „Hier hebben we te eten. Waar we vandaan komen was niets meer. moest je voortdurend schuilen voor bombardementen en granaatsplinters. In Zuidlaren zijn we veilig." Dankbaarheid to nen is niet de sterkste eigenschap bij veel merkt zij nu. Thuisloos Kalic is een van de ontheemden die met geen cent op zak in Nederland aankwamen. In de boetiek op het kazerneterrein zijn ook voor deze ontheemden volop goede, modieuze kleren te koop. Voor heel weinig geld. Vrijwil liger Henk Douma verklaart, dat de betaling vooral bedoeld is om de ontheemden snel met het Nederlandse geld te leren omgaan. Een gulden voor een compleet, nieuw kos tuum. een kwartje voor een overhemd, hij re kent in dat soort bedragen. Al afrekenend in zijn drukke boetiek leert Douma wat Joego- slavisch. Snel telt hij voor een vrouw op: een regenjas, een pantalon. Wat shirts en hem den. een trui, sokken. „Vooruit, cetiri gulden. Da's vier gulden". De meeste kleding is van uitstekende kwaliteit, afkomstig van een win kel die onverkochte uftverkoopspullen schonk. „Een pak van 700 gulden krijg je hier voor een piek." Douma is blij met de uitstekende kwaliteit kieren die hij verkoopt. Tot het uitbreken van de Bosnische oorlog een half jaar geleden waren de ontheemden in de regel weigestel de Europeanen. „En nu zijn we thuislozen".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35