Brian May klaar voor het leven na Queen Carel Willink bevestigt reputatie V Cultuur Kunst Associatieve capriolen van Hans Liberg Uitgescheurd? Expositie in Lisses woonhuis Rotzooi? Nepzooi? Nee, kunstobjecten! ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1992 21 REDACT* Cm VAN MQORE Brian May behoort overduidelijk tot de categorie gerouti neerde mega-sterren voor wie persoonlijke promotie nog altijd een ongewis avontuur is. Anders dan pakweg Phil Collins of Paul McCartney heeft de zingende meestergi- tarist (45) zelf geen flitsende verkoopbabbel paraat, en laat hij zich geheel leiden door de vragen die op hem worden afgevuurd. Zodoende bevestigt de (voormalige) Queen-vedette aldoor een van zijn meest frappante ont boezemingen: „Eigenlijk ben ik nog steeds een kleine jongen die maar al te vaak met verbaasde ogen tegen het leven aankijkt." Brian May: „Ik wil zo lang ik leef geen beroemde legende zijn of worden, n blijven staan." AMSTERDAM LOUIS DU MOULIN Met die onschuldige blik is het binnenkort waarschijnlijk wel gedaan, schat de boomlange gentleman-rocker in. Want voor het eerst in zijn leven draagt hij zelf alle verantwoordelijkheid voor al zijn beslissingen en waant hij zich aan het hoofd van een heel peloton medewer kers van wie het lot van het zij ne afhangt. Dat besef heeft er zeker toe bijgedragen dat Brian May voor zijn eerste (volwaardige) solo album 'Back To The Light' de internationale pers opzoekt. „Dit album is mijn langver wachte eigen baby, ik ben er stapel op. Ik geloof al die colle ga's niet, die maar roepen dat het hen niet uitmaakt hoe er over hun muziek wordt geoor deeld. Als je er zo veel liefde in stopt, dan wil je dat die wordt gedeeld," aldus Brian May. „Dat verlangen is bij mij op dit mo ment misschien wel groter dan ooit, omdat ik ook nog iets te bewijzen heb. En wel dat er voor mij een interessante carri ère na Queen is. Ik wil zo lang ik leef geen beroemde legende zijn of worden, maar midden in het ware rockleven blijven staan." Een 'tweede leven' kan vol gens hem alleen maar vrucht baar zijn als het eerste op be vredigende wijze is beëindigd. „Met Queen is dat nagenoeg het geval." De geweldige stort vloed aan liefde en begrip na het overlijden van het onver vangbare boegbeeld Freddie Mercury is vrijwel geheel in de juiste banen geleid, taxeert May. „We mogen, denk ik, niet kla gen over de wijze waarop we hem met elkaar hebben her dacht. Het hele Wemblev-spek- takel straalde iets positiefs uit. geheel in de geest van Freddie's karakter. Daarin was geen plaats voor somberheid, daar om is hij blijven doorwerken tot hij er letterlijk bij neerviel." „Ongeveer negen maanden voor zijn dood. toen onze ver moedens eindelijk door hem werden bevestigd, gaf hij ook meteen te kennen dat hij erop rekende dat iedereen tot het bittere einde zijn mond zou houden. Doen we dat niet. dan hebben we straks een gigan tisch circus om ons heen. waar in alleen maar over Aids wordt gepraat, riep hij. Op die manier zou er niet meer onbevooroor deeld naar onze muziek worden geluisterd en zou het werken onmogelijk worden gemaakt, zo niet door de pers dan wel door fans." Schrijven „Werken was echt het enige dat hij nog wilde. Zo veel mogelijk nalaten. Schrijven jullie nou. schrijven jullie nou, schreeuwde hij wanneer hij maar even niet verder kon. Wilden wij hem ontzien, omdat hij uitgeput was, dan werd hij kwaad en zet te hij zich weer over alle pijn grenzen heen. Op het laatst kon je het haast niet meer aanzien, maar toch gaf je toe. Je kon ge woon niet anders. Als je zag hoe hij moest knokken om de hoog ste noten er nog uit te persen, dan wilde je hem echt met in de steek laten Instrumentgenoot Robbie Krieger heeft na het overlijden van Jim Morrison nooit meer zijn draai kunnen vinden en heeft zich tenslotte verzoend met een bestaan in de Mp Voor zo n verlammende 'kater' is Brian May niet echt bevreesd. „In vergelijking met The Doors is Queen natuurlijk altijd veel meer een echte vier eenheid ge weest en niet zo zeer een band rond een opvallende zanger." Zijn eerste hitsingle Too Much Love Will kill You', schreef May ai zo'n vijf jaar ge leden. Dat uitgerekend deze donkere boodschap hem thans als solist een bliksemstart be zorgt vindt hij een beetje vreemd. „Temeer daar dit num mer al op de nominatie stond om als Queen-nummer te wor den ingelijfd. Door problemen met de muziekuitgeverij heeft het toen dat album niet ge haald, maar we hebben het wel opgenomen. F.r ligt dus nog een versie met Freddie, die veel hef tiger is dan de mijne, op de plank. Te zijner tijd zal die wel op de markt komen. Misschien met nog wat andere resterende opnamen. Ik schat dat er nog voor een half album aan bruik baar repertoire aanwezig moet zijn." Margriet de Moor in Zoeterwoude zoetepwoude Ter gelegenheid van het eerste lustrum wordt op 30 september in de openbare bibliotheek in Zoeterwoude-Dorp een literaire avond gehouden met Margriet de Moor, winnares van de AKO-literatuurprijs 1992. Het programma begint om 20.00 uur. Nederlandse tekeningen naar VS den haag/qnonnati In het Taft Museum in Cincinnati in Ohio worden tot 8 november 19de eeuwse Nederlandse tekeningen en aquarellen getoond. Het Haagse Gemeentemuseum stelde de tentoonstelling samen uit de eigen collectie. Het Taft Museum bezit al Haagse schilderwerken in de permanente expositie. In het Haagse Gemeentemuseum zijn tekeningen van twee belang rijke Amerikanen te zien. Tot 29 november wordt werk van Da vid Salle getoond en van 1 november tot 13 december van Sol LeWitt. Chinese kunst in Nederland Amsterdam Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een bruikleencontract gesloten met twee Chinese musea, het Paleis museum en het Liaoning Museum uit Shenyang. Daarmee krijgt het Rijksmuseum veertig werken van de Chinese schilder Gao Qipei 1660-1734) in bruikleen. De bruiklenen zijn voor het eerst buiten de Volksrepubliek China te zien. Gao Qipei geldt als één van de grote schilders van China. Zijn werk is van 12 december tot en met 28 februari 1993 in het Rijksmuseum te zien. Frits Vogel exposeert in Aalsmeer aalsmeer» Beeldend kunstenaar Frits Vogel is in Aalsmeer geen onbekende. De nu 61-jarige kunstenaar woont sinds 1979 in Frankrijk, maar keert ieder jaar een tijdje naar Nederland terug om het Aalsmeerse bloemencorso te ontwerpen. Afgelopen jaar deed hij dat voor de 22ste keer. Aalsmeer eert Vogel nu met een expositie in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en in Stu dio Coq Scheltens aan de Dorpstraat 18a. Tot 25 oktober zijn op die twee plekken zo'n honderd nieuwe schilderijen en ijzersculpturen te zien. Vogel brak begin jaren '70 internationaal door met beelden van voor die tijd nieuwe materialen, zoals po lyester en kunstharsen. Vooral zijn sculpturen van bloemen trokken de aandacht. In Nederland staan op twee plaatsen grote werken van Vogel: in een fabriekshal in Rotterdam hangen tyvee grote kunstharsreliëfs en in Schiedam staat een monumentale ijzersculptuur van twintig meter lang. aapsterdam erancoise ledeboer De man die in 1986 in het Ste delijk Museum Newman's "Who's Afraid of Red, Yellow and Blue' aan flarden sneed, meende dat het museum het fi guratieve werk van Carel Willink schandelijk links liet liggen. Wie op zo'n absurde manier tegen abstracte kunst protesteert, is vriendelijk uitgedrukt flink ge stoord. Zijn voorkeur voor de magisch reedist Willink werd door veel kunstliefhebbers ech ter onmiddellijk begrepen. Het Stedelijk Museum presenteert nu 81 zelden getoonde tekenin gen en aquarellen en bevestict daarmee opnieuw zijn faam als makkelijk toegankelijk kunste- nawlllink (1900-1983) heeft zijn hele loopbaan intensief gete kend. zo blijkt uit dit overzicht vanaf 1916. Hij beschouwde de ze bezigheid echter in de eerste plaats als onmisbare tussenfase op weg naar een schilderij. Hoofdconservator Jurrie Poot vermoedt een uitzondering voor de Beriijnse aquarellen uit de jaren twintig en portretten van vrienden uit de jaren dertig en veertig. Grotere tekeningen uit latere jaren staan steeds in di recte relatie met een schilderij. maar hebben eveneens een ze kere 'eigenwaarde', stelt Poot in de catalogus. De kunstenaar zelf had merk waardig genoeg geen hoge pet op van zijn vaardigheden op dat terrein. „Zo'n tekenaar ben ik niet. Als jongeman kon ik zeker niet opvallend mooi tekenen en nu ik een stuk ouder ben, kan ik het nog niet", vertelde hij in 1973 in een interview. Wie zijn tekeningen en aquarellen be kijkt, kan het alleen maar hart grondig oneens zijn met deze constatering. Neem bij voorbeeld zijn zelf portret uit 1919, de tijd dat Wil link enorm twijfelde of hij zou stoppen met zijn studie bouw kunde en kiezen voor een be staan als kunstenaar. De houts kooltekening drukt precies uit hoe onzeker Willink zich moet hebben gevoeld. Ook de teke ning van zijn eerste vriendin Christien uit 1920 is een indruk wekkend voorbeeld van de vaardigheid van de nog jonge kunstenaar 'naar het leven' te tekenen. Uit de selectie voor de exposi tie wordt duidelijk dat Willink het experiment niet schuwde en veel verschillende onderwerpen en technieken uitprobeerde. Tijdens zijn opleiding aan de Naar verluidt is hij in het bui tenland overladen met roem. Hans Liberg laat ons nog even daarvan meegenieten door in 'Internationaal' hoogtepunten uit zijn vorige programma's te selecteren. Nagaan wat Hij uit 'Dada', 'Berg Berg'. 'Wortel Bach Live' of 'Chanel no. 4711' in dit over zichtsprogramma heeft opge nomen, daar is eenvoudigweg geen beginnen aan. Bij Liberg is immers absoluut geen sprake van afgebakende program maonderdelen in een min o meer samenhangende kontekst Zijn optredens bestaan uit aaneengesloten reeks van asso ciatieve capriolen. Vele korte fragmenten van evenzovele be kende melodieën van pop tot populair klassiek worden door hem aan de vleugel (en een en kele keer op andere instrumen ten) tot één grote wonderlijke mix vermalen. Van de openingsmaten van het Duitse volkslied bijvoorbeeld gaat hij moeiteloos over op 'Let it be' van The Beatles. Dit soort muzikale verrassingen die tallo ze malen worden gevarieerd be palen de kracht van zijn pro gramma. Niets, werkelijk niets rondt hij af. Zodra de onver wachte wending is overgeko men, raast hij al weer door. Op soortgelijke wijze gaat hij met zijn teksten om. Voor je het weet, gaat Napoleon met een vloerkleed onder de arm een mars voor Europa bestellen bij Beethoven in de Schubertstras- se. Lekker op de vleugel rammend, roept hij 'ik ben een neo-eco porno sapiens". Wil hij daarmee aangeven een 'hèdendaags. milieubewust, postmodern mens' te zijn. of is het doldwaze kretologie?? Dat laatste natuur lijk, het is de sterke troef van het zo herkenbare werk van de ei genzinnige cabaretier Hans Li- Een beschadiging van uw dashboard is door z"n zichtbaarheid een perma nente bron van ergernis Een nieuwe bestellen is ingrijpend, kostbaar en in geval van klassieke auto's meestal niet mogelijk. Coedkoper en gemak kelijker is een belletje met de Novanet Interieurver- nieuwers'. De Novanet Inte- N#TANET dashboards en consoles van leer of kunststof met het uit Amerika afkomstige Profu sion' systeem. Onzichtbaar, levenslang gegarandeerd en gewoon bij u thuis. Dus zonder demontage. Kortom, herstel uw heilige koe in ere. Bel *t hoofdkan toor van onze 22 Novanet' vestigingen 02522 -18000 VAAK BETER DAN NIEUW Internationale Schilderschool in Berlijn (1920-1923) bracht hij in naaktstudies cubistische vervor mingen aan en werd beïnvloed door het expressionisme van Otto Dix en Georg Grosz. De aquarellen en collages uit die tijd vormden een uitstapje naar het constructivisme. De kleurige vlakken in evenwichtige com posities bleven eenlingen in zijn oeuvre en verrassen nu extra, omdat ze zelden eerder te zien waren. Datzelfde geldt voor de lijnstudies van naakten uit zijn Parijse tijd (1926-1930). In de jaren dertig werd Wil links werk steeds realistischer en trad steeds meer een ele ment van vervreemding in. Hij werd ingedeeld bij de Magisch Realisten, maar sprak zelf liever over fantastisch of imaginair re alisme. Bizarre landschappen, angstaanjagende luchten, mon sterlijke dieren, spookachtige huizen en in isolement gevan gen mensen in allerlei combi naties werden zijn handels merk. De 'levensechte' portretten van zijn vrouwen, kunstenaars, literatoren en industriëlen heb ben een belangrijke bijdrage aan zijn populariteit geleverd. Op de expositie hangen onder meer tekeningen van zijn vrouw Wilma. de kunstenaar Charles Roelofsz en een groot jeugdpor tret van PvdA-politica Annema- rie Grewel, die ook toen al een wat grimmige uitstraling had. Het Stedelijk Museum toont met dit zelden geëxposeerde werk geen onbekende Willink, maar heeft de indruk van zijn persoonlijkheid wel aanzienlijk verscherpt en verdiept. De expositie in het Stedelijk Museum (Paulus Potterstraat 13) duurt tot en met 22 no vember. De openingstijden zijn dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. fef> Biografie van schrijfster Rubinstein AMSTERDAM ANP Uitgeverij Nijgh ft Van Dit- mar brengt etnd 1994 een biografie op dc markt over de in 1990 overleden schnjfster en journaliste Renate Rubin stein Auteur van de biografie is Heen Montijn. Initiatiefnemer Joost Nlj- sen \.m de ui:g<verij heeft Montijn voor hei werk aan gezocht omdat zij veel alHni- teit heeft met de schrijfster, gecombineerd met de nodige journalistieke afstand. „Daarbij schrijft ze gewoon goed cn had ze er zin in", al dus Nijsen. Ook kent ze een aantal figuren die in liet le ven \«ui Rubinstein een sleu telrol speelden. Renate Rubinstein schreef onder het pseudoniem Ta- mar jarenlang columns voor het weekblad Vrij Nederland. In de loop van haar schrij- vencerrière verschenen on geveer twintig boeken van naar hand. Het laatste boek 'Mijn beter ik', verscheen postuum. Daarin doet zij verslag van haar liefdesaffai re met Simon Carmiggclt Rubinstein word 61 jaar. Ze leed meer dan 15 jaar aan de ziekte multiple sclerose. INGE RUYGROK Een expositie van een kun stenaar in je eigen huis. Op dat idee kwam kunstliefheb ster Els Helmus. Vanaf van daag staat MB deel van haar huis. aan de Poelwaai 29 in Iivse, twee weken lang ter beschikking van Silvia Mey en loost Verkruisen die er respectievelijk hun tekenin gen en schilderijen en beel den tentoonstellen. De tekeningen van Silvia Mey werden nog nooit eer der geëxposeerd! Silvia: „Ik vond het moeilijk om deze tekeningen los te laten Ze zijn zo persoonlijk en kwets baar. Het zijn min of meer mijn eigen kinderen. Els vond dat ik de tekeningen daarom juist wel aan de bui tcnwereld moest laten zien", aldus de Uvsese kunstenares. In februari ontstond het idee om een galerie te bena deren maar dc wachtlijsten waren lang en was cr boven dien gebrek aan een geschik- le galerie „Het werk MB s>l via is nogal apart. In zo'n ge vestigde galerie zouden de schilderijen niet zo goed lot hun recht komen", vindt Eis. Ze zouden mogelijk hun kracht verliezen tussen de andere schilden jen De twee vrouwen besloten uiteindelijk hel wok bij i b in huis te hangen. Voor Els Helmus is het «-en hele uitda ging om voor het eerst een expositie te organiseren, een deel van haar huis te moeten ontruimen en twee weken lang allerlei mensen over de vloer te krijgrn. „Soms word ik midden in de nacht wak ker en bekruipt me een ge voel van: waar ben ik aan be gonnen ii>(hbtd M g'1 iukkig dat we het gaan doen. Ik vind het vreselijk leuk om met iets bezig te zijn waarin ik geloof. toneel RECENSIE WILE RED SIMONS Balie de B Kijkdagen Man Ray en Lee Miller, een veiling Tekst, spel en concept Dirk Groenveld. Tom de Ket en toke T ais- ma Genen 25/9 LAK-theater. Leiden Nogte**n 26/9 .Als je maar niet denkt dat ik iets van die rotzooi koop. die nepzooi!" Rotzooi? Nepzooi? Nee, kunstobjecten! Een dame in het publiek was daar niet van overtuigd en reageerde half boos. half geamuseerd op het voorstel van haar begeleider om iets van de getoonde artikelen te kopen. Vooral aan het einde van de voorstelling vervaagde het verschil tussen toneel en een echte veiling geheel, zoals ikzelf gisteravond ondervond. Ik moest namelijk echt betalen voor collo 1408. earaefcatbockje met 'adviezen van Man Ray aan beginnende kunstenaars'zoals de 'veilingmeester' het obiect omschreef! De meeste andere toeschouwers trapt.-n er nu t in alleen een das, een riem (Én vei- lingtaal: 'zachliederen omtui- Cmet gesp') en gouden iboeien vonden kopers. Een veiling, een toneelstuk. Wat het ook was. onderhou- drnd was het wel. Zelf om schrijven de acteurs het als een historisch overzicht van het le ven van de dadaïstische foto graaf Man Ray en zijn model Lee Miller. Ze presenteren dit OMOflctM met behulp van oh jecten die hedendaagse Neder landse kunstenaars hebben ge maakt In de geest van het duo. eilingmeesier' Ian I >irk. /iju assistent Tom-Dirk cn hulpje Intmka lieten zjch meer dan eens meeslepen door dc per soonlijkheden van Ray en Mil ler. Zozeer zelfs, dat zij jotinka alleen uu haar droom van oor logscorrespondent konden ver lossen door haar toe te roepen „Ice! De oorlog is afgelopen' Ook kwam af en toe een vi rulente jaloezie lussen tie heren naar boven, als zij beiden don gen om de gunsten van dc mooie lee/lotinka Kifkdafirn heeft prachtige bedden. Op cdlomu/iek van tr.nijKinisi Henk MB (hl MfU len bespeelde Man Ray dc blo te rug van Lee Miller en hij liet tijdens pizzicatospel de billen van de actrice wellustig tnllen. Ook een scène waann Joke Tjalsma een gigantische jurk aankreeg die geïnspireerd was op een dracht waann R.t\ MilU r ooit fotografeerde, was adem benemend. Een minpunt was. dat Balie de R de vondst te ver doordreef. Anderhalf uur vóór de pauze is lang voor een aangrkle- Misschien wilde bet publiek daarom aan het einde nirts meer kopen het verlangde niet meer naar een Trouwboek van Ideeën' of naar een 'Stam boom van een Besmettelijk Lnigma'. Het verlangde naar eenbbrtjeo wH erg L dc veilin l of naai bed

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21