Voorschotense wil betere films tonen 'Vrijwilligers moeten ouderen gaan helpen' 'We moeten ons nu waarmaken' Winkelruimte drie maanden leeg Regio Leiden Warmond wil geen Joegoslaven opvangen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1992 17 redactie «dtckv Tentoonstelling Zoeterwoude zoeterwoude Oude landschapskaarten en oorspronkelijke teke ningen van Zoeterwoude zijn vanaf vandaag te bezichtigen op de tentoonstelling 'Zoeterwoude in kaart gebracht De tentoon stelling wordt gehouden in de expositieruimte 'Suetanborg' aan de Noordbuurtseweg. De oude kaarten en tekeningen zijn door de gemeente en particulieren beschikbaar gesteld. Gedurende drie weekeinden is het historische materiaal te bekijken. Van middag gaan de deuren om 14.00 uur open. Schrijfavonden 'Amnestv' zoeterwoude ln Zoeterwoude schrijven vrienden van Amnesty international' iedere laatste maandag van de maand brieven aan staatshoofden en schenders van mensenrechten om de situatie van politieke gevangenen te verbeteren. Degenen die willen meehelpen kunnen vanaf maandag 28 september tussen 20.00 uur en 22.00 terecht in 'Ons Huis' aan het kosterspad. Leden van Amnesty zijn aanwezig om met het schrijven te helpen. Plan op losse schroeven door hogere huren gemeente „Kotsmisselijk word ik ervan. Al die jaren doe ik moeite om de betere film te brengen en wat zegt de gemeente: het is een commerciële activiteit en geen Voorschotens belang.'" De Voorschotense J. Nieuwenhuizen. bekend van de kinderbioscoop, wil 'betere' films gaan draaien voor volwassenen in Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. Maar zij ziet zich in haar plannen gedwars boomd door de nieuwe hogere huurtarieven van de ge meente. Warmond wil geen vluchtelin gen uit het voormalige Joegosla vië opvangen. De woningstich ting Warmunda wil een appar tement aan de Duvenvoorde- straat beschikbaar stellen dat eigenlijk is gereserveerd voor asielzoekers. Het gemeentebe stuur wil in de woning echter zo snel mogelijk asielzoekers vesti gen. De gemeente voldoet hiermee aan de regeling van de ministe ries VROM en WVC, die bepaalt dat twee promille van het aantal inwoners van een gemeente asielzoeker moet zijn. Voor Warmond betekent dat, dat on geveer tien mensen moeten worden ondergebracht. Daarom wil ze de lege woning aan de Duvenvoordestraat in eerst in stantie bestemmen voor asiel zoekers. Vóór eind 1993 moeten nog twee woningen geschikt worden gemaakt voor asielzoekers. Brie ven aan kerkelijke instanties moeten eerst vrijwilligers ople veren voor de opvang van de asielzoekers. Daarnaast wil de gemeente overleggen met om liggende gemeenten over de manier waarop de opvang kan worden aangepakt. Warmond herbergde al eerder vluchtelingen, maar dat liep uit op een mislukking. „We hadden toen mensen die net in Neder land waren, en dat heeft nogal wat problemen gegeven. Die mensen verdwenen ineens, met het geld voor hun levensonder houd en spulletjes die vrijwilli gers in de woning hadden gezet. Heel vreemd", aldus gemeente secretaris I. Lautenbach. „We willen nu mensen van wie de si tuatie al wat duidelijker is. die al verder zijn met hun asielaan vraag." voorschoten wilfred simons „Beide stellingen van de ge meente zijn onjuist. Ten eerste houd ik er geen cent aan over en ten tweede lijkt het me wel degelijk een Voorschotens be lang dat de burgers in de eigen gemeente een goede film kun nen gaan zien", zegt Nieuwen huizen. De voormalige eigenaresse van het kleinste bioscoopje van Nederland, Theater Greenway, steekt haar frustratie over het gemeentelijk beleid niet onder stoelen of banken. Sinds het be gin van dit jaar draait zij op za terdag-, zondag- en woensdag middag een kinderfilm in de grote zaal van het Cultureel Centrum aan de Prinses Marij kelaan. Nieuwenhuizen wil de zaal nu ook enkele malen per week in de avonduren huren om de Voorschotenaren de ge- Stichting Welzijnswerk Ouderen Oegstgeest viert 25-jarig jubileum oegstgeest judith bilsen Ze hebben de mond vol van de komende festiviteiten voor het 25-jarig jubileum in november. „Op dinsdag is er een hand- werk-bazaar. De festiviteiten gaan vier da gen duren. De vrijwilligers krijgen een bus tocht aangeboden." Voorzitter van de Stich ting Welzijnswerk Ouderen Oegstgeest (SWOO), E. Prager, secretaris M. van Ovost en penningmeester A. van Aalst, vinden aandacht voor het welzijn van ouderen in Oegstgeest van groot belang. Het drietal praat over de veranderingen die de SWOO de laatste jaren heeft doorgemaakt en over de toekomst van het ouderenwerk. De Stichting bekommert zich om het wel bevinden van 65-plussers, vutters en ar beidsongeschikten in Oegstgeest. Ouderen kunnen bij de SWOO terecht voor advies en voorlichting over allerlei zaken die hen aan gaan. Ook kunnen ze gebruik maken van voorzieningen zoals een klusjesdienst, bus vervoer. maaltijden en sociëteitsmiddagen in het Dienstencentrum aan de Lijtweg. Verder organiseert de SWOO verschillende sociaal-culturele activiteiten zoals een zangkoor en allerlei cursussen en clubs. Geld is hierbij onontbeerlijk. Het subsi- •m is de afgelopen vijf jaar wel ver- ertelt het drietal. De gemeente be- welke instelling in aanmerking >r een bijdrage. Prager hierover: „We moeten ons nu waar maken, vroeger kwam het geld zo binnen." Maar volgens penningmeester Van Aalst heeft deze ver andering voor de SWOO nauwelijks gevol gen gehad. ..Omdat we een goed program ma hebben"' mpent hij die-st anderd, slist ni komt v De SWOO heeft vijf betaalde werknemers in dienst en drijft verder op wel tweehon derd vrijwilligers, voor het merendeel 55- plussers. Zij bezorgen de maaltijden, bestu ren de dorpsbus en houden tuinen bij van bejaarden die nog zelfstandig wonen maar wachten op een plaats in een bejaardente huis. Een verandering in het ouderenbeleid en in het werk van de SWOO de laatste jaren is de toenemende zorg voor ouderen die nog thuis wonen. „Met de dorpsbus, het alarm systeem en het verzorgen van maaltijden helpt de SWOO ouderen om zo lan^ moge lijk zelfstandig te blijven wonen'aldus Ovost. De dorpsbus is de nieuwste aanwinst van de stichting. De bus vervoert de bejaarden voor twee gulden per rit van en naar afspra ken. naar de activiteiten van de SWOO en het ziekenhuis. Van Aalst is zeer enthou siast over de bus. die begin dit jaar in ge bruik werd genomen. „We moeten nu gaan zorgen dat het rendabel wordt, het projekt moet zichzelf kunnen bedruipen." De SWOO verzorgt ook cursussen voor ouderen. „De activiteiten zijn meer aange past aan de veranderende wensen van de ouderen", zegt Prager. Er zijn natuurlijk de talen cursussen. Frans, Engels. Spaans. Heel populair zijn de cultuur-curssusen, zoals bijvoorbeeld het begeleid bezoeken van musea of een cursus over de islam Ouderen zijn tegenwoordig ook veel meer mobiel dan een aantal jaar geleden, ze gaan vaker op vakantie of een dagje uit. Van Aalst: „Het zijn druk bezette geen zin hebben om lang aan i zitten. We hebben daarom ook i legenheid te geven in het eigen dorp de 'betere film' te zien. Die plannen komen op losse schroeven te staan omdat de gemeente voor de zaalhuur 'kostendekkende' tarieven heeft vastgesteld. Dat zou betekenen dat Nieuwenhuizen 300 gulden per avond moet betalen. Vere nigingen en instellingen hoeven voor de zaalhuur slechts twintig procent van de werkelijke kos ten te betalen. Nieuwenhuizen vindt dat de gemeente haar ook het lage tarief moet berekenen. Dit met het argument dat zij haar films niet op commerciële basis vertoont: „Ik verdien er geen cent aan." Ambtenaar C. Verlooij, direc teur van de sector Welzijn, stelt dat de gemeente een duidelijk onderscheid maakt tussen film vertoning voor kinderen en avondvoorstellingen: „Wij vin den dat je kinderen niet naar de Leidse Breestraat of naar de i aantal op het programma gezet." Knopjes Dat de cursus-onderwerpen met hun tijd meegaan, bewijst ook de nieuwste cursus: 'zelfverdediging voor ouderen' die in sa menwerking met een sportschool wordt ge geven. De cursus 'koken voor mannen' is hiervan ook een goed voorbeeld, volgens beide dames. Verder is er ook veel vraag naar een cursus 'knopjes'. Ouderen blijken veel moeite te hebben met het programme ren van televisie-kanalen, video's en andere apparaten. De Stichting wil in de toekomst een infor matie- en bemiddelingscentrum vooroude ren opzetten. „Onze ervaring is dat mensen vaak vergeten dat ouderen meer tijd nodig hebben om uit te leggen wat ze bedoelen. Medewerkers van een informatiecentrum kunnne van te voren uitzoeken tot wie de bejaarde zich het best kan richten en ma ken eventueel een afspraaklicht Prager de plannen toe. „Het gebeurt te vaak dat kastje naar de muur worden gestuurd weet Van Aalst. „Wij zijn de aangewezen or ganisatie om te bemiddelen, mensen stap pen hier snel binnen." Het bestuur van de Stichting vindt dat Oegstgeest trots kan zijn op een organisatie als de SWOO. „Wij kun nen niet gemist worden." De SWOO viert haar jubileum van 2 tot en met 5 november. Op het programma staan onder meer een spellenmiddag met een bridge- en klaverjasdrive, een hand- werkbazar, een feestavond en een sympo sium over ouder worden. Steenstraat moet sturen om daar een jeugdfilm te zien. Toen mevTouw Nieuwenhuizen voor stelde om in het Cultureel Cen trum voor kinderen films te gaan vertonen, hebben wij daar een Voorschotens belang in ge zien. Zij betaalt voor de kinder voorstellingen maar 55 gulden huur per middag. Avondvoor stellingen zijn een heel ander verhaal; volwassenen kunnen best naar Leiden of Den Haag gaan." Onveilig Nieuwenhuizen is het met die opvatting niet eens: „Vooral ou dere Voorschotenaren gaan 's avonds niet graag naar Leiden. Ze vinden het er onveilig. Het kijkhuis ligt in een donkere buurt, vlak achter de Haarlem merstraat die in de avonduren beslist onveilig aandoet. Maar zij willen wél naar het Cultureel Centrum." Een zaalhuur van driehon derd gulden kan Nieuwenhui zen niet betalen. En zolang de gemeente aan die eis vast houdt, vertoont zij 's avonds geen films. Zij hoopt nu op een regeling met de gemeente: „Vijfentwintig procent van de recette kan ik maximaal aan huur betalen. Dan houd ik er zelf niets aan over." 'Meer huizen asielzoekers' voorschoten wilfred simons Meer woningen voor vluchtelin gen uit het voormalige Joegosla vië. Dit verzoek deed gemeente raadslid S. Harlaar (Groen Links) tijdens de Voorschotense raadsvergadering. „Wij moeten meer moeite doen en meer geld besteden om vluchtelingen be hoorlijk onderdak te bieden." Harlaar zei dit naar aanlei ding van een brief van de Am sterdamse Vereniging Vluchte lingenwerk. Vorige maand ver zocht de organisatie de ge meente zich 'extra in te span nen' om Bosnische asielzoekers uit opvangcentra te halen en hen een huurwoning aan te bie den. Harlaar stelde vast dat de ge meente vier op de duizend wo ningen waarover de gemeente kan beschikken, voor de asiel zoekers moet reserveren. Vol gens welzijns-wethouder M. Breunesse is dat echter volstrekt onmogelijk: „Dat betekent dat we zo n 25 huurwoningen in eens moeten reserveren. Als we dat zouden doen. moeten we drie maanden lang urgente Voorschotense woningzoeken den buiten de deur houden en dat is echt onverantwoord." Aanvankelijk was de rijks norm één op de duizend wo ningen per gemeente. Deze norm is onlangs opgetrokken tot twee promille en Breunesse denkt dat zij hieraan wel kan voldoen: „Het is onze bedoeling om op termijn ongeveer 44 asielzoekers in de gemeente op te vangen. C. Keijser vraagt Leiderdorpers zich meer te bemoeien met ouderen. „Laat iedereen eens in zijn eigen omge ving kijken. Er is dringend hulp nodig." Aftcn#rfOTO»ni(icoKuipfRS Emotionele oproep Leiderdorper Chris Keijser leiderdorp ues8eth butttnk Vrijwilligers moeten de ouderen helpen bij het huishouden en het boodschappen doen. De oud-verzetsstrijder Chris Keijser doet een emotionele oproep aan mensen om zich meer te bemoeien met de ouderen in hun omgeving. .Als de mensen een half uurtje korter tennissen en die tijd aan een oudere dorpsgenoot afstaan, zou dat al enorm helpen", aldus Keijser „Vroeger was er altijd een hel pende hand, maar tegenwoor dig heeft iedereen oogklepjes op voor de behoeften van ande ren." Het huishouden van de 82-jarige Leiderdorper en zijn even oude vrouw laat zien wat Keijser bedoelt. „Mijn vrouw is invalide en kan niets meer in huis doen. Ikzelf ben ook niet meer goed ter been en mag ei genlijk het huis niet uit Maar je moet toch brood halen. We hebben wel anderhalf uur per dag een hulp. maar die tijd is zo voorbij. Dan sta ik met de hoed in de hand. want natuurlijk ben ik dankbaar. Maar er blijven wel dingen liggen ook niet doen. „Er zitten genoeg ouderen in deze situatie vervolgt Keijser. „De koningin zegt zelf in troon rede dat er een sterke vergui zing is. „Veel van die ouderen willen graag een helpend hand je. Als de winter eraan komt. durven ze niet naar buiten. Als de buurvrouw dan toch naar de markt gaat om appelen te ko pen. waarom kan ze dan niet meteen wat appelen meene men voor de ouderen, laat ie dereen eens in zijn eigen omge ving kijken en daarmee ook de eenzaamheid van die oudere mensen verlichten. En wat geeft het niet een reuze voldoening als je iemand kunt helpen!" Op hun kinderen kunnen veel ou deren geen beroep doen. weet Keijser. „Die zitten vaak ver weg. in een ander dorp of een andere stad Het ouderenwerk en de gezinszorg worden al overladen met aanvragen en het aantal gezinshulpen is ook maar beperkt. Ik voel er niets voor om dan maar naar een be jaardenhuis te gaan, dus we zelf kan ik die moeten het in het klein oplos- Volgens Keijser moeten alle instanties die zich met ouderen bezighouden, zich onder één noemer scharen „De Unie van Vrijwilligers, de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen, allerlei diaconale organisaties en de Zonnebloem, alles werkt door en langs elkaar heen. Sa men zouden ze vrijwilligerswerk moeten coördineren Zelf kan Keijser de organisatie niet op zich nemen. „Ik moet voor mijn vrouw zorgen", verklaart hij „Ik geef het idee. anderen moeten ermee aan de slag. Hij denkt dat er voldoedfle vrijwilligers te vinden zijn. „Lr zijn genoeg mensen die de u|d hebben om te helpen, maar ze doen het niet omdat er geen be roep op ze wordt gedaan Ketf- ser stelt met nadnik dat de or ganisaties direkt in actie moe ten komen. ..Ze moeten niet oe verloos praten, maar de handen aan de ploeg slaan. Wat hebben we aan al die praat|es? I ktrn. daar gaat bet om. Er is dringrnd hulp nodig." Makelaar zoekt winkelketen voor pand Schoolstraat voorschoten wilfrfd simons Drie maanden staat winkelpand aan de Voorscho tense Schoolstraat nu leeg Vol gens makelaar W. Bos van Basis Bedrijfshuisvesting komt dat echter niet doordat het gebouw moeilijk verhuurbaar zou zijn: „We zoeken een zaak van ni veau. iets dat past bij de School straat. Voorop staat dat we er een landelijke winkelketen in willen hebben, maar het mag beslist geen discountbedrijf zijn Dus géén goedkope kledingzaak die zes T-shirts voor een tientje aanbiedt, maar een juwelier of een porceleinzaak Dat past in het beeld dat we van de School straat en van het winkelende publiek hebben. De makelaar zoekt nu al drie maanden naar een huurder voor het nieuwe gebouw aan de Schoolstraat 64 dat op de plaats is gekomen van bakken) Tuk kcr. De eigenaar van het pand. dat twee verdiepingen en een lage daketage telt. vraagt een huur van 175.000 gulden per jaar voor het hele gebouw en 137.000 gulden voor alleen de begane grond. Volgens Bos is de belangstel ling wel degelijk groot: „We hadden het al twintig keer ver huurd kunnen hebben! Maar de onderhandelingen springen steeds af op de vraag of de zaak in de Schoolstraat past en op de prijs. De potentiele huurders bieden niet wat de eigenaar wil hebben. Maar er zijn kandida ten." De makelaardij is nu in onderhandeling met een lande lijke winkelketen Begin deze maand ontstond in de gemeentraad beroering toen Groen Links-raadslid S Harlaar bemerkte dal de make laar adverteerde voor kantoren in het nieuwe pand Het be stemmingsplan ter plaatse staat echter alleen winkelbedrijven toe. Gemeente-ambtenaar M. l^emoes ondernam op Har laars verzoek actie en kreeg de verzekering van Bos dat er geen kantoren zouden komen De gemeente-ambtenaar zegt hier over „Bos had het zich gewoon niet gerealiseerd Van kwade opzet was zeker geen sprake Het winkelgebouw telt 260 vierkante meter Dat lijkt groot, maar I .armors en Bos stellen beiden dat het gebouw daarmee voor een flink winkelbedri|f toch aan de kleine kant is Een vestiging van bijvoorbeeld de Hema vraagt meer vloeropper vlak en dit winkelbedrijf zou om die reden hebben afgrhaakt Bos wil het pand net liefst in zijn geheel vrrhurrn Hij sluit echter niet uil dat dat niet lukt en dat hij voor de eerste verdie ping een aparte huurder vindt. Hi) denkt hip-oorbeeld aan ren kapperszaak „Daarvoor is die verdieping heel grschikt." Ook I acmoes heeft wel ideeën voor de eerste verdieping ..I en reis bureau of een makelaar zou heel goed kunnen Een aan vraag voor een horeca be steming hebben we geweigerd. Yolgrns hei bestemmingsplan mag dat namelijk ook niet

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17