Leiden Regio Bank beschermt zich tegen overvallers Pieter van Vollenhoven op vleugels in Pieterskerk Eén jaar cel geëist voor verkrachting Dr. Lelylaan afgesloten ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1992 EDACTIE JANET VAN DIJK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CH[f) WIM WEGMAN 071 -161417 Kruising W. de Zwijgerlaan en Marnixstraat wordt veiliger De kruising Willem de Zwijger- laan-Mamixstraat wordt bin nenkort veiliger. Extra verkeers lichten en duidelijke aanwijzin gen op het wegdek moeten het aantal ongevallen op de krui sing verminderen. De aanpas singen kosten zo'n acht ton. De subsidie van het ministerie zo'n vier ton is al binnen. Verkeersambtenaar P. Eilander verwacht dat de aanpassingen nog dit jaar worden verricht. De kruising behoort op dit moment tot de gevaarlijkere van Leiden. Per dag rijden er 33 duizend motorvoertuigen over de Willem de Zwijgerlaan. Het aantal botsingen bij de Marnix straat was de afgelopen jaren groeiende. Vorig jaar waren het er 34, het jaar daarvoor 27, en in 1989 22. In die drie jaar vielen in totaal één dodelijk slachtoffer en 19 gewonden. In meerder heid betreft het aanrijdingen tussen auto's. Fietsers die langs de Willem de Zwijgerlaan op het tweerich- tingspad aan de centrumkant rijden, kwamen ook in botsing met auto's die rechtsaf de Mar nixstraat in draaiden. Ook aan de overkant kwamen auto's vanaf de Willem de Zwijgerlaan met ventwegverkeer in aanra king. Met verkeerlichten wordt dit verkeer voortaan geregeld. Ook is het straks niet meer mo gelijk voor het autoverkeer om vanaf de Marnixstraat naar ei gen inzicht de Willem de Zwij gerlaan op de draaien. Nu zijn er alleen voor fietsers verkeers lichten. De gemeente neemt tegelijk de kruising Willem de Zwijger laan-Gooimeerlaan onder han den. Daar komt een verkeers licht voor autoverkeer dat rechtsaf de Gooimeerlaan op wil. Ook hier wordt het fiets- en autoverkeer aldus 'conflictvrij' geregeld. Van 1988 tot en met 1990 vonden op deze plaats 42 ongevallen plaats, waarvan der tien met letsel. Er ligt bij de gemeente trou wens ook nog een alternatief plan om de Willem de Zwijger- laan-Marnixstraat voor voet gangers en fietsers te ondertun nelen. Volgens P. Eilander van de directie verkeer is uitvoering ervan op de korte termijn zeker niet reëel. „Nee, dat gaat tien keer zoveel kosten als de aan passing die we nu gaan verrich ten. Zo'n acht miljoen gulden en dat geld is er gewoon niet." Daarom is er een andere keuze gemaakt. 'In het uiterste geval gaat het kantoor dicht' De Rabobank in Leiden heeft verdergaande maatregelen genomen om de bijkantoren te beveiligen tegen overval lers. In vier kantoren is een sluis aangebracht waarin be zoekers zich via een intercom moeten melden voordat zij tot de bank worden toegelaten. De Leidse Rabobank was dit jaar drie keer het doelwit van overvallers. Tot de nieu we maatregel werd overigens al besloten na de eerste overval in augustus van dit jaar op het kantoor aan de Zeemanlaan. Deze vorm van beveiliging is overigens niet nieuw. Met name in het buitenland proberen banken op deze wijze potentiële overvallers te ontmoedigen. Di recteur J. van der Helm van de Rabobank Leiden en Oegstgeest heeft niet de illusie door dit sys teem gewapende overvallen ge heel uit te sluiten. „Een bank is nooit voor honderd procent te beveiligen. De uiterste oplos sing is een kantoor geheel te sluiten en te vervangen door een geldautomaat. In Amster dam is dat wel voorgekomen. Maar dat is natuurlijk uiterst klant-onvriendelijk." Van der Helm meent dat met de toevoe ging van een bezoekerssluis aan het beveiligingssysteem 'alles wat maar enigszins mogelijk is, toegepast te hebben'. De Nutsspaarbank is niet van plan de beveiliging uit te brei den, maar vertrouwt op eerder genomen maatregelen. Het bij kantoor van de Nutsspaarbank aan de Kooilaan werd woens dagochtend overvallen, het was de vierde overval op een bank kantoor in Leiden binnen enke le maanden. „Wij beschouwen de overval als een incident, we zien hierin geen aanleiding het beveiligingssysteem te wijzi gen", aldus directiesecretaris H. Bouwma van de Nutsspaar bank. Andere bankinstellingen in Leiden geven geen commen taar op de manier waarop zij hun kantoren beveiligen. Slachtoffer Het is met name het bankper soneel dat slachtoffer wordt van de overvallen. Volgens Bouwma is het voor de buitenwereld 'nauwelijks voorstelbaar' hoe groot de psychische gevolgen zijn voor bankmedewerkers die een overval hebben meege maakt. Hij spreekt van een trau matische ervaring. De banken roepen zonodig psvcho-thera- peuten te hulp om het perso neel bij te staan. Van der Helm wijst er op dat behalve de angst voor herhaling, bankmedewer kers ook een schuldgevoel krij gen 'omdat zij het geld hebben weggegeven'. De aandacht van de banken beperkt zich niet alleen tot de slachtoffers. Personeelsleden worden er ook op voorbereid dat zij met een overval kunnen worden geconfronteerd. Een overval op een van de kantoren kan tot gevolg hebben dat men sen op andere kantoren ook bang worden. Van der Helm; „De mensen krijgen dan zo'n gevoel van: waarom zij wel en wij niet." Bouwma: „Ie moet hier geen verstoppertje over spelen. Van tijd tot tijd praten we hier met de mensen over. Dat heeft ei genlijk iets tweeslachtigs. Aan de ene kant probeer je de men sen zo goed mogelijk voor te lichten, aan de andere kant moet je uitkijken dat Je hen er niet bang voor maakt.' Optimistisch In verband met de vier overval len in Leiden zijn nog geen ver dachten aangehouden. Maar politiewoordvoerder D. Grave- land is optimistisch: „We heb ben goede beschrijvingen van de daders, er zijn aanknopings punten genoeg. Bovendien zijn bankovervallen in Leiden tot nu toe altijd opgelost. We hebben dus een naam hoog te houden." 'Wat resteert is haar woord tegen het zijne' De kruising Willem de Zwijgerlaan-Mamixstraat is een van de gevaarlijkste van Leiden. t jaar zijn lige vriendin verkracht, of be dacht de vrouw pas tijdens een vrijpartij dat ze eigenlijk geen zin in seks had? Over die vraag moet de Haagse rechtbank zich buigen in de zaak die tegen de Leidenaar is aangespannen. „Nee, nee. ik zweer het je. Ik heb niks tegen haar wil ge daan". riep de man gisteren tij dens de zitting bij herhaling. Of- ficier van justitie Van Ek achtte daarentegen verkrachting be wezen en eiste één jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Hevig verliefd Waar tijdens de behandeling van de zaak gisteren geen ver schil van mening over bestond, was de verhouding die het slachtoffer en de verdachte met elkaar hadden. De twee kenden elkaar een week en hadden in die tijd twee keer geheel vrijwil lig met elkaar gemeenschap ge had. De vrouw had ook meerde re keren verklaard hevig verliefd te zijn op de man. Tot het mo ment dat hij zich in zijn auto, die geparkeerd stond bij het leidse belastingkantoor, aan haar vergreep. „Hij heeft me verkrachthad ze nog dezelfde avond gezegd tegen twee vrien- dinnen die ze in een café had ontmoet. Met name dat laatste was voor officier van justitie Van Ek een van de argumenten om ver krachting bewezen te achten. „De vrouw was volgens haar vriendinnen compleet over stuur en kroop, toen even later haar belager in zijn auto langs reed. als een geslagen hondje in een hoek. Dal doe je run maar. Meneer hier moet leren dal .iis aan vroftn nea legt, dj ook nee bedoelt en niet toch zijn zin doordrijven", aldus Van Eigen vrije wil Volgens de advocate van de man. mr. Van der Veen. kan verkrachting niet worden bewe zen. reden waarom volgens haar het vonnis 'vrijspraak' zou moeten luiden. De raadsvrouw wees er onder meer op dat de \touw uit eigen vrije wil naar de achterbank was gekropen, waar de man toen al was .Als ze had willen vluchten, had dat toen makkelijk gekund." Daarnaast had het lichaam van de leidse geen enkel spoor van geweld \ertoond. „Wat slechts resteert is haar woord tegen het zijne en dat kan niet als wettig en over tuigend bewijs dienen", aldus Van der Veen Volgens de advocate zou alles zijn terug te voeren op een ver krachting die de vrouw vier jaar geleden had meegemaakt. Toen was ze. ook in een auto, door twee mannen verkracht onder bedreiging van een mes. „Deze tragische, niet verwerkte erva ring kwam waarschijnlijk naar boven op het moment dat zij met mijn cliënt in de auto aan het vrijen was. Maar dat kan hem toch onmogelijk verweten wordenaldus de raadsvrouw. De rechtbank doet 8 oktober uitspraak. JjS) VERHUUR VAN: 'm PERSONENWAGENS I' 9-PERSOONS BUSJES* BESTELWAGENS tot 20 m3 Inhoud J Zeer concurrerende J tarieven. I VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.:071 - 76 9303 LSI 15 EtN AKTMTEIT VAN BV UAM A A AA A A/- Huis verhuren? Qfl 071-120006 WM Doe/ast raat 21. Leiden LEIDEN De Dr. Lelylaan is vanaf maandag 5 oktober afgeslo ten voor het verkeer omdat het viaduct over de .weg wordt vernieuwd. Gedurende vier weken moeten automo bilisten omrijden via Valken burg en de Stevenshof. Voor fietsers en voetgangers duurt het ongemak slechts drie da gen: op 7,8 en 9 oktober vol gens zij een alternatieve rou te via Hoge Morsweg, Mors- viaduct en Morslaan. Ook het busverkeer onder vindt hinder van de werk zaamheden. De lijnen 13. 14 en 33 rijden een wat andere weg. De halte Diamantlaan op de Dr. Lelylaan wordt ver plaatst naar dehalte Opaal straat van de lijnen 15 en 16. Het oude viaduct wordt gesloopt in verband met de verdubbeling van de spoor baan tussen Leiden en Den Haag. B LogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN PC'S PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARDSOFTWARE BEU 01720-37 911 Via advies. levemg en installatie naar tevreden gebonk LogiCom Alpha bv OrxJem#n,>w>gsw»g 32-34 2404 HN Alphen aan der, Ry> Hdt i Home Rentals opent deure t de juiste ren voor u! De Sava houdt op te bestaan met Pieter van Vollenhoven. I J De wintercollectie 1992 -1993 van Nederlands bekendste couturier Frank Covers kent voorzon 900 gasten Toto henk bouwman In de Leidse Pieterskerk weinig geheimen meer. foto» Htm bouwman Drie vleugels staan er op een podium in de Pieterskerk. Eén voor Pim Jacobs, één voor Louis van Dijk. Dan kan de derde alleen maar voor Pieter van Vol lenhoven zijn. De musicerende zwager van de koningin praatte gisteravond tijdens de Internationale viering van 3 October als een ware stand-up-come- dian een groot aantal musical-frag menten aan elkaar. „We spelen nu 'Send in the clowns' en dan moet.u niet denken: die zitten er toch al?" Iets later gaan de handen luid op elkaar als Van Dijk en Pim Jacobs een jazz-een- tweetje spelen. Ondanks Pieters geba ren is het publiek niet stil te krijgen. „I1 applaudiseert toch niet alleen, als ik even niet mee doe. hè?" Het is de opening van de Internatio nale viering van het Leids ontzet. Sinds vorig jaar een door het Leids bedrijfsle ven gesponsorde mega-party. De KLM vlie# immers dezer dagen de haringen en de Corenwyn 'witte brood op sterk water' naar buitenlands be stemmingen en heeft volgens burge meester Goekoop daarmee de rol van de Watergeuzen uit 1574 overgeno men. Maar ook Leiden pikte gisteren haar graantje mee. De stad nodigt wat buitenlandse ambassadeurs uit het sponsorende bedrijfsleven inviteert zo'n 600 gasten. De leiding heeft da Leidse bedrijfsmakelaar Menno Smit- sloo. Als hij na het trio-concert kans ziet door zijn speelse dankpraatje tien sponsornamen te strooien, reageert Pim Jacobs alert met de STER-slottune van U>ekie de Leeuw. Maar Pieter van Vollenhoven is dan wel een cheque rij ker. Als voorzitter van het onder meer door hem opgerichte Fonds Hulp aan Slachtoffers 'van verkeer en misdrijf krijgt hij dit jaar 20 duizend gulden van de sponsors. De 'Gevleugelde vrienden' laten na het concert de drukte snel achter zich, en begeven zich met een paar intimi naar de Regentenkamer. Daar onthult Pieter dat hij onder de indruk is van de akoestiek van de kerk. „Eerder speelde ik in de Leidse Schouwburg. Nee, tij dens mijn studententijd heb ik piano nooit gespeeld. Als scholier en pas later weer." Per jaar treedt hij zo n twintig keer op voor het goede doel het Fonds Hulp aan Slachtoffer. „Iedere avond weer terug naar het loo, dat lukt wel, ja." Na het oor wordt het oog ge streeld. Net als vorig jaar mag c Frank Govcrs met zo'n twaalf r quins zijn wintercollectie tonen. Extra vagante. maar chique kledij in alle kleuren van de regenboog. En zelden in het Leidse straatbeeld te zien. Govers vertrouwt ons later toe dat zijn mode eigenlijk 'nooit verandert'. „Ik heb elk jaar een ander thema. Dit jaar het Parijs van rond de eeuwwisse ling, de tijd van de schilder Kees van Dongen." De modejournalisten bekri tiseerden de collectie onlangs, en daar om gaf hij hun boos de persprijs terug die ze hem eerder waardig achtten. Kan hij niet tegen kritiek? „Wij zijn de eerste generatie couturiers in Hol land". zegt Govers, „en wat wij maken is van hoog niveau. De pers moet met vakkennis over ons schrijven. Doen ze dat niet. dan halen ze hun eigen vak meegeholpen bij de trekking de loterij, die speciaal voor de gasten wordt gehouden. Eerste pnjs een weekeinde in Turkije „Frank en ik gaan naar Instanboel", grapt burge- mcester «orkonp al lotentrrkki nd te gen de couturier, die de schaal ge dienstig omhooghoudt. Ook nu is er weer een videorecorder, van het model dat Goekoop vorig jaar won. „Een goed merk. want die van mij werkt nog steeds." Daarna kan er aangevallen worden Het motel dat voor de catering zorgt, maakte ware stillevens van zijn lekkernijen. Grote voorwerpen uit het boerenleven - een riek. een wiel - zijn tussen het voedsel geplaatst. En die stillevens worden gaandeweg afgebro ken door de gasten, die af en toe op schrikken als iemand slaat op de kop- van jut die de 3 October Vrrecniging in de kerk heeft neergezet. PCN HAAG IWC JAN WfTtMNGi Het Samen werkingsverband Af valverwijdenng /.uid-Holland West (Sava) houdt definitief op te bestaan De aangesloten ge meenten lieten gistermorgen tijdens een commissievergade ring nauwelijks meer gesputter horen over het al eerder geno men besluit Wel vroegen plaatselijke be stuurders zich af of niet op een of andere manier een samen werkingsorgaan moet blijven bestaan. Straks probeert weer iedere gemeente op eigen hout je zijn afval te verwerken, zo is de vrees van veel bestuurders. De 35 gemeenten die binnen de Sava samenwerken moeten voor het eind van het jaar 120 miljoen gulden ophoesten Ge beurt dat niet. dan volgen forse 'straf-rentes', zo liet het dage lijks bestuur van de organisatie gisteren weten. De schulden /iin in «Ie afgelopen jaren gr maakt voor de voorgenomen bouw van een vuilverbranding op het Prins Clausplein bij Indschendam. Hoe de organisatie wordt ont manteld is nog niet duidelijk. Het bestuur maakt daarvoor een zogeheten 'liquidatieplan il

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13