DE VERLEIDING Eenpersoonshuishoudens hebben andere wooneisen Vloerkleed geeft 'n speciaal accent LICHT&INTERJEUR Najaar Oude meubels weer als nieuw Zoeken naar een eigen plekje Eigentijds spoelcentrum VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 29 •4 Zitten zegt veel over jezelf. De wijze waarop je woont. De manier waarop je leeft. LICHT INTERIEUR heeft een kollektie verrassende, stijlvolle meubelen. De verleiding vormgegeven door MONTIS, bij LICHT INTERIEUR. J Ontwerp Geran) van den Berg Breestraat 139 2311 CM Leiden. 071-130432 Geen grote dessins of felle contrasten Alleenwonenden hebben andere wooneisen dan sa menlevingsverbanden van meer personen. De behui zing is over het algemeen wat beperkter en soms, bij studenten bijvoorbeeld, zijn de financiële middelen dat ook. Er wordt veel zelf geknutseld en voordelig gekocht op rommelmark ten. THEA WAMEUNK Gescheiden mensen met een goed betaalde baan of alleen staande ouders die nog aardig in de slappe was zitten zullen een gemakkelijker prooi zijn voor de industrie. Tenminste, als die inspeelt op de woonwen sen. Neem alleen maar eens dat kleiner wonen. Wil je al je woonwensen kunnen vervullen, dan zul je vaak met de ruimte moeten woekeren. Wie kleiner en gelijkvloers wil gaan wonen, kan de forse meu bels uit het grotere huis maar beter wegdoen want om een be perkte ruimte smaakvol en toch voor het oog ruim in te richten, heb je meubels nodig die aan gepast zijn aan de schaal van de omgeving. Waarom de grote eettafel met vier of zes stoelen meenemen naar de beiaardenflat Ja. voor als de kinderen en de kleinkin deren komen. Maar in de prak tijk blijkt dat je bij feesten en etentjes voor de hele familie toch niet op dat kleine flatje uit de voeten kunt. Dus wordt een verjaardag ergens anders ge vierd. In plaats van De grote fauteuil waaraan men gehecht is, die gaat uiteraard mee Maar ook de fikse salonta fel? Een of twee mimisets bewij zen even goede diensten en ne men. zeker in elkaar geschoven, aanmerkelijk minder ruimte in. Een klein model neemt de plaats van de grote eettafel in, met daarbij hooguit twee stoe len. Voor een of twee gemakke lijke fauteuils voor gasten blijft dan meestal voldoende ruimte over. Ook die zijn in verschillen- Met een losse hoes is deze eetkamerstoel weer als nieuw. FOTO TRFNDHOfff* Koop je degelijke spullen, dan loont het wel deze een tweede leven te gunnen. Dat geldt ech ter niet alleen voor schoenen, maar ook voor zitmeubels. Niet dat je met het renoveren van versleten banken en fauteuils nu zo erg veel voordeliger uit bent. maar aan sommige meu belstukken ben je nu eenmaal gehecht. Om vast te stellen of de daar voor vereiste investering verant woord is kun je het best een vakman vrouw/woninginrich - ter raadplegen. I.aat hem/haar de restauratie bij ie thuis taxe ren en offerte maken, let bij het kiezen van de nieuwe befctarltng niet alleen op kleur en dessin, maar ook op de ma teriaalsoort. Het hangt van het meubelstuk af of er beter een rekbare, soepele stof opge bracht kan worden dan wel een stugger materiaal. Het uitzoe ken van de fnlfr bekleding kun je ook beter thuis doen dan in de winkel. En liefst aan de hand van een wat grotere lap dan de morneten In nel stelenooek I i« t is ook heel belangrijk om het ef fect van de stof zowel bij dag als bjj avondlicht te beoordelen. Ander karakter Sommige zitmeubelen kun ie door een vemieuwbeurt ook een heel ander karakter geven. Je kunt rieten stoelen van nieuw vlechtwerk laten voorzien. Wil je er lange tijd achtereen com fortabel op zitten, dan is een zit kussentje of misschien ook een zacht steuntje in de rug er bij wel aan te bevelen. Soms is het mogelijk de rieten zitting te (laten) vervangen door een gestoffeerde. Dat zit meestal prettiger dan een los kussentje, dat vaak verschuift, of met bandjes vastgezet moet worden. Zo n vervanging van de zitting kan een goede vakman voor je doen. Combinatie van verschillende materialen, zoals riet en stof. of riet en metaal, doen het vaak verrassend goed. de afmetingen te koop. Wie van geheel gestoffeerde meubelen houdt zal ontdekken dat er veel keus is in kleinere formaten. Groot is bovendien het aanbod in riet en rotan met losse kussens. Grappige twee- zit s bankjes die weinig ruimte vragen en alleen al door de aard van het 'luchtige' materiaal minder ruimte in beslag lijken te nemen. Hetzelfde geldt voor In 1980 kende ons land 1,1 miljoen alleenwonenden, in 1990 waren dat er al 1,8 miljoen en het Centraal Bu reau voor de Statistiek ver wacht dat in het laar 2010 zo'n 2,6 miljoen Inwoners van ons land een eenper soonshuishouding zullen stalen en gietijzeren meubelen. Inventief Wie maar over één kamer be schikt voor wonen, werken en koken zal nog inventiever te werk moeten gaan. Een bed- bank is dan vaak een prima op lossing voor zitten en slapen. Als er tenminste ook ruimte is voor het overdag uit het zicht opbergen van het beddegoed. Jongeren zullen geen probleem hebben met de dagelijkse bed- bank- metamorfose. Voor oude ren is dat soms wat moeizaam. Maar wie dan kiest voor een smaakvol bed op seniorhoogte zal dat overdag moeiteloos in een bank kunnen omtoveren. Gewoon een frisse sprei er over heen, bijvoorbeeld van dezelfde stof als de gordijnen, en wat los se kussens tegen de muur. Bekijk een meubelshowroom eens met een verkleinglas, dat wil zeggen, ga on zoek naar meubels en stoffering die aan gepast zijn aan een Ideine ruim te. Kies voor gordijnen geen al te grote bloemige of geometri sche motieven. Liefst ook geen dessins met veel contrasterende en felle kleuren. Teken bij voor keur een plattegrond op schaal van uw onderkomen. Dat maakt het zowel voor u als voor de ver koper in de winkel gemakkelij ker. Scheerwollen karpet uit de Studio Design-collectie van Des so foto Kelims en Dhuny's zijn hand- geweven oosterse tapijten. Om dat ze niet geknoopt m, djn Be aan beide kanten te gebruiken. De Kelim is oorspronkelijk af komstig uit het voormalige Pet zie. Turkije en Afghanistan, waar ze door de nomadenbe- voüdngala indimdevliMbe dekking of bidmatje werden ge bruikt De motieven van deze tapijten, die meestal geome trisch zijn. zijn kenmerkend voor een bepaalde streek of fa milie. Alle Kelims zijn gemaakt van honderd procent wol en hebben loperachtige afmetingen. De originele kleuren zijn hard: veel rood, terra en blauw, maar de laatste jaren zijn er ook Kelims in zachte tinten te koop. De ta pijten kosten zo rond 2900 gul den en zijn te koop bij zaken voor Oosterse tapijten en de be tere woninginrichters De Dhuny is eigenlijk het Jon gere broertje van de Kelim. Dit tapijt, dat zo'n twintig jaar gele den op grote schaal in India in produktie werd genomen, is he lemaal afgestemd op de wester se woon mode. Elke drie jaar worden kleuren en dessins aan gepast aan de woontrends. De prijzen liggen tussen de drie- en zeshonderd gulden. Daar staat wel tegenover dat ze vanwege de lichte tinten nogal besmette lijk zijn en dus meer onderhoud vergen Ter geruststelling: een goede stomerij krijgt ze weer als Op het gebied van karpetten zijn er ae machinaal geknoopte karpetten (de zogenaamde ge tufte karpetten) en de kunste naarskarpetten. Hieronder val len onder men de heruitgaven van oude tapijtonrwerpen en reprodukties van werk van be roemde schilders. Voor deze creaties moet wel diep in de buidel worden Betast, voor vier - tot achtduizend gulden heeft u er een op de vloer. Misschien nog steeds een droomwens, een eigen schrijf- hoek in de kamer? Een schrijf bureau hoeft niet per se een an tieke, van een oude tante geërf de secretaire te zijn. Een zelf- bouwmeubeltje met enkele la den is vaak minstens zo prak tisch. De meest vanzelfsprekende plaats voor zo'n schrijfboek is dikwijls de zitkamer. Maar als je je voor bepaalde schrijfwerk - zaamheden, zoals het bijhou den van een dagboek, graag eens even wilt terugtrekken, be kijk dan eens of de slaapkamer mogelijkheden biedt. Een bu reautje op de plaats van een toi lettafel of een meubeltje dat beide functies attent kan vervul len. Er bestaan toilettafels waar bij de spiegel onder het werk blad weggeklapt kan worden. Schrijfplank Geen ruimte in de slaapkamer Dan misschien wel in oe keu ken. Een brede schrijfplank te gen de wand. met daarboven dan ook meteen maar plankjes voor kookboeken, e.d. Monteer onder het schrijfblad links en rechts een lade of koop verrijd baar iadenblok. Zo'n ladenblok kan ook gemakkelijk naar de ka mer worden verplaatst, als er schrijfwerk aan de grote eettafel wordt gedaan. Een praktische en besloten werkplek In een grote woonkeuken In de meeste woningen is altijd wel ergens een schrijfplek in te richten. Een grote hal of ruime overloop, zoals oudere huizen soms hebben, bieden onver wachte en niet alledaagse mo gelijkheden. En misschien be schikt u wel over een heel diepe bergkast in gang of kamer die tot dusver eigenlijk nooit vol doende benut werd. Knus domeintje Door langs de wanden boven hoofdhoogte tot een het pla fond planken aan te brengen, kun je heel wat spullen kwijt, waarbij het vloeroppervlak vrij blijft. Tegen een van dc wanden zet je dan een werkblad of (mi nilbureautje. een restje tapijt op de vloer, een extra stopcontact voor een leeslamp en je hebt een knus schrijfdomeintje. /Ms er in die ruimte geen ventilatie is, vervang de deur dan door louvrepanelen of werk de deur opening af met een smaakvol gordijn. Bijzonder veelzijdig en functio neel is het spoelcentrum SB 900 van Pelgrim, vervaardigd van heel sterk synthetisch materiaal. Het verdraagt van uitgegoten vloeistoffen een temperatuur van meer dan 150 graden. Het geheel is in koraalwit en onyx/wart hoogglans te koop. De SB 900 heeft twee spool ge deelten, waarbij de druiprekjes aan de linkerkant voorzien zijn van een overloop naar de bak ernaast. Er tussenin bevindt zich een iBmhuwu^popa ning voor verschillende ge bruiksmogelijkheden. Er kan een kleine afvalcontainer (stan daard bijgeleverd) in worden geplaatst. Of ie kunt via deze opening afval rechtstreeks in een grotere container dumpen. Een waterdichte afsluitdop op de koker voorkomt (stankjpro- Mrmm Omdat een keur van accessoires verkrijgbaar is. kan het spoel centrum in functioneel opzicht optimaal worden uitgebuit Ex is Extra afdruiprekken beperken de rommel op het aanrecht. i afdruipvtak om de spoelbak bakkrn past zijn te koop (gedeeltelijk) af te sluiten meer druipruimte te creëren Als accessoire wordt ook de stortkoker met bijbehorende vuilcontainer geleverd. Ook een druiprekjes links als rechts grote servieskorf en een houten den gemonteerd snijplank die op beide apod- Om hei spoelcentrum tc kun nen installeren is een onderkast van 90 cm broed nodig. Hrt ge heel kan dan zowel met af

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29