Uruguay gokt op 'off-day' Krajicek 'We zijn in de beker lekker bezig geweest' KNVB onderschat de mogelijkheden van tv Schaakderby De Zwarte Pion - LSG 2 eenzijdige vertoning Sport Oude meesters snel klaar VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 23 Haring en Wittebrood toernooi leiden In het kader van de 3 Octoberfeesten vindt aanstaande zondag, 27 septemver, bij Docos voor de derde maal het toer nooi om de Haring en Wittebrood-bokaal plaats. Dit evenement voor C- en D-junioren is opnieuw sterk bezet. Naast UVS, Do- cos, Leiden en Roodenburg doen ook de selectieteams van PSV, Vitesse en Sparta mee. Het toernooi op De Morsch begint om 10.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Ter omlijsting van het gebeuren spelen de oudjes' van Ajax om 13.00 uur een wedstrijd tegen de Leidse Old Stars. De Amster dammers brengen spelers als Sjaak Swart, Heinz Stuy, Tscheu la Ling, Dick Schoenaker, Ruud Geels en Wim Suurbier in het veld. De wedstrijdbal komt letterlijk uit de lucht vallen. Even voor 13.00 uur zullen vijf parachutisten op de middenstip landen. De Wolf trapt af voor Martin Centrum voorschoten Martin Centrum opent vanavond op een aparte manier de zaalvoetbalcompetitie. De ploeg uit Voorschoten heeft Feyenoorder John de Wolf gestrikt om de aftrap te verrich ten van het duel tegen FV Snoekie (21.15 uur). Ook de officiële stadionspeaker van de Rotterdamse club, Joop Nachtegaal, is in De Vliethorst aanwezig. Hij fungeert als microfonist. Nieuwe ge zichten in het team van Martin Centrum zijn Ben de Roo (ex-FV Snoekie), ex-international Frans Bouman, Gé Tegelaar (ex-Eg- mond) en Hugo van Duyn (ex-Katwijk). Mogelijk onderzoek tegen Samaranch lausanne Het sociaaldemocratische parlementslid Jean Ziegler uit Genève heeft de Zwitserse regering in Bern gevraagd een on derzoek in te stellen naar eventuele corrupte praktijken van IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch. Hij verwijst daarbij naar de onthullingen, die voorkomen in het boek 'The Lords of the Rings' van de twee Britse journalisten Andrew Jennings en Vyv Simson. De top van de internationale olympische beweging wordt daarin afgeschilderd als een vriendenclubje, dat er mafio- so-achtige praktijken op na houdt. Volgens Ziegler heeft Zwit serland de morele plicht te onderzoeken of de beschuldigingen ergens op slaan. Zowel de centrale regering als het kanton Waadt, waar het hoofdkantoor van het IOC staat, hebben im mers het Comité en zijn functionarissen talrijke privileges ver strekt. Rentree Gullit bij AC Milan verwacht milaan» Voor het eerst dit seizoen zal Ruud Gullit zondag mee spelen met AC Milan. Dat heeft het persbureau Reuter uit het Milanese kamp vernomen. Coach Fabio Capello zou voor het duel met Sampdoria het volledige Nederlandse trio van AC Milan oproepen. De drie wedstrijden voor de Serie A tot nu toe mocht Gullit dit seizoen op de tribune bekijken. De aanval wordt zondag gevormd door Daniele Massaro en Marco van Basten. Frank Rijkaard is op het middenveld een vaste keus. Daardoor is er voor de andere buitenlanders Jean Pierre Papin, Dejan Sa- vicevic en Zvonimir Boban geen plaats. Weer drie Afrikaanse afzeggingen zurich De wereldvoetbalbond FIFA heeft opnieuw drie Afri kaanse afzeggingen binnen gekregen voor het WK in 19% in de Verenigde Staten. Nu hebben Uganda, Mauritanië en Sudan zich teruggetrokken voor de eerste kwalificatieronde in de Afri kaanse zóne. Eerder zagen Siena Leone, Burkina Faso, Sao To mé, Malawi en Gambia al af van deelneming. De betreffende groepen die strijden voor een plaats in de tweede ronde zijn door de afzeggingen teruggebracht tot slechts drie landen. De voetbalbonden die zich alsnog hebben afgemeld krijgen een boete van 12.500 gulden. De FIFA besloot ook de wedstrijden van Libië in de Afrikaanse poule D voor onbepaalde tijd te ver dagen wegens de sancties tegen Tripoli. Katwijk gaat weer verder met de competitie Henri Pouw, met op de achter grond Katwijk doelman Teun van Duijvenbode: „Er zit bij FC Lis- se veel voetbal in. Dat ligt ons wel." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Het is alweer herfst en voetbalvereniging Katwijk heeft slechts één competitiewedstrijd achter de rug. Bekerverplichtingen en een afgelaste wed strijd wierpen de oranjehemden in een vroeg sta dium van de competitie terug. Morgen ontvangen de Katwijkers FC Lisse. dat graag de bittere pil die zij vorige week legen /wart Uil JH moest slikken (0-1met een klinkende zege wil wegspoelen. De achterstand ten opzichte van koploper Quick Boys (drie punten) is een doom in het oog van de Katwijkse technische staf Lagendijk-Guyt- Du Prie. dat naar organisatorische pafccth streeft. Zij wenst niets aan het toeval over te laten, maar heeft twee competitieweekeinden in het water zien vallen. Het duel tegen ARC werd uitge steld vanwege de bekerwedstrijd tegen FC Zwolle en het eerste competitieduel tegen Zwart Wit '28 werd afgelast omdat het veld onbespeelbaar bleek. Henri Pouw, libero van Katwijk, beschrijft de si tuatie als „vervelendmaar ook niet meer dan dat. De achterstand in wedstrijden baart hem niet al te veel zorgen. ..We zijn in de KNVB-beker lek ker bezig geweestzegt de Leidenaar. Genemui- den werd in de eerste rond met 1-4 uitgeschakeld en in Zwolle werd met 3-0 verloren. In de compe titie is Katwijk nog zonder puntverlies. De enige wedstrijd werd in en tegen Rozenburg met 1-4 winnend afgesloten. Het ritme is volgens Pouw niet verstoord. En dat FC Lisse morgen de tegenstander is komt ei genlijk niet eens zo ongelegen. Pouw: ..Vorig jaar vond ik Lisse al beter dan in de voorgaande jaren. Nu Nhl|nen ze nog meer vooruitgang gehoekt te hebben. Er zit veel voetbal in en dat ligt ons wel." Niet alleen FC Lisse. maar ook katwijk is op pa pier sterker geworden. Met de komst van spits Hans Zwaan heeft Lagendijk een kopsterke spits aan zijn selectie kunnen toevoegen. „Met Zwaan hebben we nu een aanspeelpunt door de lucht en bovendien heeft hij een neusje voor doelpunten", aldus Pouw. Daarbij heeft geen enkele speler De Krom verlaten. Jan Stel, die van plan was te stop pen. keerde op zijn schreden terug en Pouw heeft zijn besluit om een punt achter zijn actieve perio de te zetten weer een jaartje vooruitgeschoven. Pouw:„Jarcn geleden kreeg ik na een knie-ope ratie van de artsen het advies om te stoppen. In ieder geval mag ik niet tot op late leeftijd sport beoefenen. Ik ben alweer dertig, ik word oud. Maar, zo lang ik met mijn bovenbeenspieren mijn kniegewricht kunnen ontlasten blijf ik het nog proberen." Het feit dat de selectie van Katwijk intact is ge bleven geeft aanleiding tot een hoog verwach tingspatroon. Katwijk eindigde de laatste jaren twee keer op de tweede plaats, achter kampioen Quick Boys Pouw: ..Alles lijkt er op te wijzen dat 'het' ikampioenschap, red.) dit jaar moet gebeu ren. Maar we moeten er eerst maar voor zorgen in het eerste rijtje te komen. De ploegen in onze klasse zijn erg aan elkaar gewaagd. Pas na tien wedstrijden weten we ongeveer staat zijn." Het Davis Cup-team van Uruguay maakt zich weinig illu sies over een goede afloop van het duel tegen Nederland dat vanmiddag om 13.00 uur is begonnen. „Maar de wedstrijd moet nu eenmaal worden gespeeld", zegt Diego Perez, de tweede man van de Zuidamerikanen. SCHEVENINGEN ROB VAN DER ZANDEN Nederland is geen tennisreus en Uruguay geen dwerg, maar toch spreekt men binnen de Urugu- ayse ploeg in deze verhoudin gen. De 'gravelbijters' zien de confrontatie, met als inzet een plaats bij de beste zestien lan den van de wereld, helemaal niet zitten. Ze worden in het Haagse Houtrust Sport gecon fronteerd met een snelle baan (supreme court) en dat is een ondergrond die ze het hele jaar mijden, omdat ze nou eenmaal opgegroeid zijn met het trage gemalen baksteen. Richard ICrajicek en Paul Haarhuis voelen zich prettig op het snelle rubber, hoewel het nooit de favoriete ondergrond van eerstgenoemde is geweest. Maar in feite is elke snelle op pervlakte goed voor de lange Hagenaar die hard serveert en de rally snel wil besluiten met een volley. Bondscoach Stanley Franker was van plan om deze week de baan door extra boenwerk nög sneller te maken. Dat werd ech ter niet toegestaan door de In ternationale Tennis Federatie (ITF). Het thuisspelende land mag veel uithalen met de on dergrond, maar na de maandag voor de wedstrijd niet meer. Bij de loting, gisteren in het Kurhaus. werd door Anton Geesink bepaald dat Richard Krajicek Oranje's eerste man het spits moest afbijten tegen Diego Perez. Daarna speelt Paul Haarhuis tegen de nummer een van de bezoekers. Marcelo Fi- lippini. Op zaterdag speelt Haarhuis met Mark Koever mans de dubbel tegen Perez/Fi- lippini. Franker overweegt bij een 2-0 voorsprong voor Neder land om op het laatste moment eventueel Michiel Schapers te laten dubbelen in plaats van Haarhuis. „Dat zal afhangen van de duur van de wedstrijden op de eerste dag. Als Paul niet zwaar wordt belast, kunnen we hem de dubbel wel laten spe len." De ploeg van Uruguay, ge coacht door José Luiz Damiani, hoopt op een off day van Ri chard ICrajicek. „Want normaal gesproken /i|ii we kansloos ie gen iemand die zo serveert op zo n snelle baan. Maar mis schien krijgt hij wel last van een blessure", lacht Perez minzaam. Hij doelt met zijn opmerking op zijn overwinning op een gebles seerde ICrajicek tijdens de laatste Open Franse. Krajicek zelf beseft dat de druk bij hem ligt tijdens het Da- vis Cup-debuut in eigen land in zijn eigen woonplaats „Ik hoop dat ik in de eerste set meteen kan toeslaan. Perez moet in elk geval niet de minste illusie krij gen dat er hier iets te halen valt", aldus de kopman van Oranje. Op Niklas Kulti rust de zwa re taak Zweden een goede start te bemaai In hst ISevk up duel (halve finale) tegen de Ver enigde Staten in Minneapolis. De 21-jarige nummer 70 van de wereldranglijst vervangt de ge blesseerde Magnus Gustafsson als enkelspeler. Kulti begint vandaag tegen lim DUMB Daarna speelt Edberv, die in New York Couner afloste als nummer één van de wereld, te gen André Agassi. Overkapping voor De Kuip den haag anp De KNVB heeft zich, voorzichtig gezegd, bij de neus laten nemen bij de afsluiting van het contract met de NOS, dat het betaalde voetbal in de volgende drie sei zoenen ruim vijftig miljoen gul den zal opleveren. Hans Schra- ders, als rapporteur en voor speller in buitengewone dienst de Federatie van Betaald Voet bal Organisaties behulpzaam, gaat er namelijk vanuit dat in de naaste toekomst een bepaalde vorm van abonnee-tv een veel voud van dat bedrag zal kunnen opleveren. Tijdens een persconferentie in Den Haag, ter gelegenheid van de presentatie van zijn laatste rapport (Betaald Voetbal in Perspectief 1992 - 1997), bleek dat in het mediabeleid van de betaalde sectie te weinig aandacht is geschonken aan voor de deur staande ontwikke lingen, die volgens de FBO on voldoende en in ieder geval niet duidelijk genoeg zijn vastgelegd in de nieuwe overeenkomst. Het rapport, waarvan het me diabeleid het belangrijkste be standdeel is, kent een aantal te genstellingen in zijn doelen. Schraders en mede-opsteller Jan-Pieter Zuydam, bepleiten aan de ene kant een kostbare verbetering van de accommo datie van de clubs, terwijl aan de andere zijde nadrukkelijk een beeld wordt geschetst dat de voetbalconsument meer en meer tot een comfortabele thuiszitter maakt. Schraders begroot dat de aan passingen in de stadions in de komende jaren een bedrag ver gen van 1,1 miljard gulden om de bezoeker te kunnen ontvan gen naar de eisen van de tijd. Hij stelt dat er te weinig gebruik wordt gemaakt van de installa ties doordat de activiteiten be perkt zijn tot een stuk of 25 wedstrijden. Hij vraagt daarom accommo daties die voor meer doelen ge schikt zijn, maar gaat voorbij aan de zekerheid dat de lokatie van de meeste stadions (PSV is een uitzondering) zodanig is dat moeilijk verwacht kan worden dat het publiek gretig op de dan multifunctionele voetbal burchten zal afkomen. Het nieuwe rapport, soms zeer concreet en diep-door- dacht, is op andere punten met een veren pen in vervagende wolken geschreven: „Het voet bal moet aantrekkelijker wor den door aanvallender spel. De spelregels dienen veranderd te worden. De kwaliteitsverschil len moeten beperkt worden door een verkleining van de competities." Schraders weet dat de rijken rijker worden en de armen ar mer en hij verwijst naar de transferinvesteringen van AC Milan en het budget van Bar celona dat vergelijkbaar is met het totaal van de eredivisie en dat door de snelle groei van de uitgaven veel Nederlandse clubs in financiële problemen zijn ge komen. Het aantal toeschou wers is dan ook van acht mil joen in het topjaar '65/'66 ge slonken tot drie miljoen in de jaren negentig. Nieuwe bronnen moeten dat verlies opvangen. Genoemd worden de grotere opbrengsten uit sponsoring en business clubs, handel in artikelen met het merkteken van de club, maar vooral de televisie. Vijf jaar geleden voorspelde Schra ders dat de vergoeding van de tv voor de uitzendrechten vandaag de dag op rond vijftien miljoen zou liggen. In Den Haag benadrukte hij gisteren een andere ontwikke ling, waarop de clubs attent zouden moeten zijn. Abonnee- TV, zoals nu al bestaat in Enge land en die enigszins te vergelij ken is met Filmnet, met 150.000 aansluitingen in Nederland. De Engelse kijkers betalen voor 42 'wedstrijden-van-de- week' op maandagavond, die li ve worden uitgezonden een be drag van ruim 200 gulden per jaar. „Er zijn op dit moment 700.000 aansluitingen, 3,6 pro cent van het aantal huishou dens. Rond Kerst verwacht men op 12 procent te zitten. Dat le vert een gigantische hoeveel heid geld op." Toulon Ton Sijbrands (I) en Harm Wiersma (r), de oude grootmeesters van de huidige Nederlandse damgeneratie, heb ben elkaar gisteren in Toulon geen pijn gedaan. In de vijfde ronde van de strijd om de we reldtitel had geen van de twee oud-wereldkampioenen er be hoefte aan te proberen de ander onderuit te halen. Remise na ze ven zetten. Van de andere Neder landers kwam alleen Jansen tot winst waardoor hij zich In de sub-top handhaafde. Sijbrands en Wiersma hadden niets afgespro ken. Zo zitten die twee niet In el kaar. Na een half uurtje keken de twee eikaar echter eens aan. Zij begrepen elkaar onmiddellijk. „Een nederlaag in dit stadium van het toernooi is natuurlijk fu nest voor de verliezer", vertelaar de Wiersma. De stille spanning, die het dam men soms met zich meedraagt heerst niet in Toulon. Viervoudig oud-wereldkampioen Anatoli Gantwarg zorgde voor opschud ding. De lijstaanvoerder, met de maximale score van tien uit vijf. liet zich ontvallen dat Koeperman zijn partij tegen Tsjizjov opzette lijk had verloren. De huidige we reldkampioen was woedend, ver speelde een punt door remise te gen Valneris en volgt nu op één punt van de collega, die hij sinds zijn opmerking als vijand be schouwt Gantwarg en Tsjizjov weten zich inmiddels gesteund door een sympathisanten, de sfeer In het toernooi is er niet aangenamer op geworden Dat was bij de aan vang van de vijfde ronde onmid dellijk duidelijk De jeugdige Is raëliër Koyfman liet blijken het met de visie van Gantwarg eens te zijn en weigerde Koeperman te begroeten Het sterkte de oude Russische Amerikaan in zijn strijdlust en de jongste groot meester kwam niet verder dan re mise. FOTO ERA Feyenoord-stadion directeur Van der Vegt heeft gisteren ge zegd dat het zo goed als vast staat dat er een overkapping komt boven de tribunes van De Kuip. Van der Vegt: „We stude ren er nu op wat voor soort overkapping wc willen, hoe die aan de huidige constructie kan worden gekoppeld." Gedurende een vierdaagse reis langs enkele beroemde voetbaltempels in Europa heeft de stadiondirecteur ervaringen opgedaa die van toepassing kunnen zijn op De Kuip nieu- we-stijl. een stadion dat de con currentie met het nieuwe Ajax- stadion in Amsterdam en het Akzodrome in Arnhem aankan. Drie scenario's liggen klaar voor De Kuip. De eerste, kosten ongeveer dertig miljoen gulden, behelst niet meer dan een klei ne beurt voor de beton- en staal kol os. Nummer twee, met een pnjsk.i.irt|e van vi|ftig mil joen gulden, gaat een stapje verder, en kent ook al de ge wenste overkapping. Het duur ste plan van honderd miljoen gulden spant de kroon: een overkapping, horeca, een op- waarden ng van de tribunes, vervanging van de business-se ats. hcnnnchting van het sta dionplein plus een vernieuwde entree van de Kuip. Radstische kreten Burgemeester Peper van Rotter dam moet wedstrijden van Feyenoord verbieden als sup porters nog een keer zo massaal racistische kreten schreeuwen als onlangs gebeurde in de wed strijd tegen Hapoet Petach Tik va uit Tel Av1v. PvdA-fractielei der in de gemeenteraad. Jan Janse. vindt dat de gemeente voor deze uiterste consequentie niet moet terugschrikken „Wat daar gebeurde, kan e< hl niet", herhaalde de PvdA'er fel. „We kunnen nooit toestaan dat duizenden supporters racisti sche leuzen roepen len strvia beleid van de voetbalclub zeil moet indruk maken 1 n gebeurt dat ruet dan de rode Kaart en duspaan wadsuiju* leiden ruud dobbelaar De Leidse vertegenwoordigers in de lagere klassen van de landelijke schaakcompetitie kenden een redelijke seizoenstart. LSG 2 wees in de tweede klasse B De Zwarte Pion uit Lisse met 272-572 opvallend gemakkelijk terug, ter wijl LSG 3 en Philidor 2 in de derde klasse C elk goed waren voor een 4-4 gelijkspel. De derby tussen De Zwarte Pion 1 en LSG 2 was een tamelijk eenzijdige vertoning. De Lis- ser wapenfeiten beperkten zich tot een over tuigend" winst v an kopman Jan Bakker op Chris Roosendaal en een overwinning van Rob van de Aardweg op Erik de Vries, die een geofferde pion nimmer terugzag. John van Dijk mocht namens het thuisfront ook nog aan winstkansen ruiken, maar uiteindelijk moest hij toch met een remise tegen Marlijn Kloppenburg genoegen nemen. Voor het ove rige hadden de Leidenaars alle troeven in handen. Sjaak Sibbing schoof Richard Godijn geruisloos opzij. Raoul van Ketel volgde snel met een even overtuigende zege over loost van Hal. Stefan van Blitterswijk en Mark Irwin hadden aan respectievelijk Onno van Dijk en Jos Lemmers wel een iets zwaardere kluif. maar zij lieten hun opponenten in de tijd noodfase toch ook kansloos. Arco van Duiven- bode zette als laatste Sjaak Kamps langzaam maar zeker van het bord 2 1 -r> I Een door maar liefst drie invallers uit het vierde team danig gehandicapt Philidor 2 leek tegen VHS 2 rijp voor de slachtbank. De Leidenaars weigerden echter als Kop van Jut te fungeren en bezorgden de Haarlemse te genstanders zelfs problemen. Namens de in vallers ging Victor van der Kloet snel kopje on der, evenals Rijnbeek, maar daar stond een fraaie winst van Van Schic tegenover. Na een plusremise van Michiel Vergeer was het Anne Reedijk die de score met een goede zege gelijk kon trekken. Toen Ab Smit. ondanks een pion voorsprong, alsnog met remise genoegen moest nemen zag het er even somber uit voor het Leidse achttal. Kopman Herman van Hal deren blunderde in uiterst kansrijke positie Vervolgens was het Bas Doelman die vanuit remise-positie alsnog voor het reddende winstpunt tekende: 4-4. LSG 3 ging in Amsterdam bij TAL 2 voortva rend van start dank zij regelmatige overwin ningen van Wim van de Pol. loop Bakker en Albert Hebeis: 0-3. Marcel Wubben leek zijn stelling goed onder controle te hebben, om plots al zijn kansen om zeep te helpen. Een onnodig verlies, dat werd gecompenseerd door een zege van Mike Bennet. Hij wist uit een dubieus stukverlies alsnog het optimale rendement te halen: 1-4. De Leidse winst leek toen voor het grijpen, waarop de anderen het spoor evenwel bijster raakten. Amo Sprink- huizen ging namelijk in een behoorlijke posi tie pardoes op zijn 40ste zet door zijn vlag, terwijl de stelling van Mariska Kouwenhoven minder bood dan waar het eerst op leek: 3-4. Omdat nieuwiomcT Van Die in mindere posi tie slechts langdung kon tegenstribbelen, was de 4-4 daarna onafwendbaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23