Hellinga verlaat raad Oegstgeest Je hebt bij dit vak eer van je werk' Regio Leiden College Oegstgeest: alle vertrouwen in Kohlbeck Dordregter plaatsvervanger van wethouder Breunesse AWL past huurvoorwaarden aan Leegte tussen de steigers Wassenaar krijgt seniorenbus Zoeterwoude moet begroting aanpassen VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 6 (chef) miep de graaff Oegstgeestse wint prijs met scriptie oegstgeest De oud-leerlinge van het Rijnlands Lyceum Oegst- geest, Kirsten Verra, krijgt vanmiddag op het Instituut voor Soci ale Geografie van de Universiteit van Amsterdam een zogeheten scriptie-prijs uitgereikt. Zij kreeg de derde prijs voor haar verhaal over de Marokkaanse gemeenschap in Leiden. Verra schreef de scriptie vorig jaar in de laatste klas van het vwo. Pieter van Vollenhoven in Wassenaar wassenaar Mr. Pieter van Vollenhoven reikt op dinsdag 27 ok tober in Wassenaar de Jaarprijs Sigma Coatings uit. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan personen of organisaties die een opmerkelijke bijdrage hebben geleverd aan onderhoudsbewust bouwen, ontwerpen of instandhouden van onroerend goed. Schrijfavonden 'Amnesty' zoeterwoude In Zoeterwoude schrijven vrienden van 'Amnesty international' iedere laatste maandag van de maand brieven aan staatshoofden en schenders van mensenrechten om de situatie van politieke gevangenen te verbeteren. Degenen die willen meehelpen kunnen vanaf maandag 28 september tussen 20.00 uur en 22.00 terecht in 'Ons Huis' aan het kosterspad. CDA-fractie verliest na wethouder ook voorzitter De CDA-fractievoorzitter P. Hellinga verlaat de Oegst- geester gemeenteraad. Hellinga deed deze aankondiging gisteravond tijdens de raadsvergadering, direct nadat CDA-wethouder J. van der Reijden officieel zijn vertrek bekendmaakte. Hellinga zei op te stappen omdat hij zijn werk bij de provincie Zuid-Holland, zijn fractie-voorzit terschap en zijn gezin niet meer kan combineren. oegstgeest liesbeth buitink oegstgeest ues8eth buitink Burgemeester en wethouders van Oegstgeest hebben gister avond officieel hun vertrouwen uitgesproken in de PvdA-wet- hOUdei I Kohlbeck. Kohlbeck werd vorige maand veroordeeld door de Haagse politierechter wegens het opzettelijk beledi gen van de Leiderdorpse acti viste R. Dekkers. Kohlbeck zou Dekkers in een woordenwisseling onder meer hebben toegevoegd: „Je hebt fascistische neigingen. Met dit soort fascistische gepraat wil ik niets te maken hebben." Een kennis van Dekkers, mevrouw De Nobel, zou tegen Kohlbeck hebben gezegd dat de wethou der meer deed voor asielzoekers dan voor 'echte' Nederlanders." Kohlbeck is tegen de uitspraak in hoger beroep gegaan. Burgemeester S. Scheenstra verklaarde gisteravond: „De an dere leden van het college heb ben kennis genomen van de uitspraak van de rechter. Wij spreken het vertrouwen uit dat de heer Kohlbeck zijn wethou derschap ten volle en met volle inzet zal vervullen." voorschoten van welzijn, emancipatiezaken en cultuur als dat nodig mocht zijn. De benoeming is een formali teit, aldus gemeentesecretaris H. Overbosch. „Met wethouder Breunesse is niets aan de hand." De secretaris ontdekte bij toeval dat de raad geen nieu we plaatsvervanger voor Breu nesse had aangewezen na het afscheid van raadslid R. Kalfs- beek een jaar geleden. De ande re plaatsvervangende wethou ders zijn P. Verschoor (WD) en W. Valkenburg (CDA). FOTO WIM DIJKMAN Raadslid P. Dordregter (PvdA) is benoemd tot plaatsvervangend wethouder welzijn van de ge meente Voorschoten. Volgens de Gemeentewet is Voorscho ten verplicht voor iedere wet houder een plaatsvervanger uit de gemeenteraad aan te wijzen. Het raadslid vervangt de wet- houdei ils deze langer dan een maand zijn functie niet kan uit oefenen. P. Dordregter, die frac tievoorzitter is van de plaatselij ke sociaal-democraten, ver vangt wethouder M. Breunesse „Ik doe er verstandig aan de keuze niet langer te ontlopen en heb besloten mij met ingang van 1 januari als lid van de raad terug te trekken aldus Hellin ga. „Het afscheid doet pijn, want het raadslidmaatschap wordt een deel van je leven. Maar er is ook opluchting", zei Hellinga met nadruk. Hij is sinds 1986 lid van de gemeente raad en werd na een jaar frac tievoorzitter. „Ik heb wel het gevoel dat ik een verantwoordelijkheid die ik ben aangegaan naar de kiezers, laat liggen. Maar als raadslid hoor je heel intensief in het dorp bezig te zijn en dat wordt nu onmogelijk door mijn werk en mijn gezin. Ook als ik zou blijven, zou ik de kiezers tekort doen." Het vertrek van Van der Reij den zou Hellinga's taak alleen maar zwaarder maken, stelt hij vast. „Nu er nogal wat verande ringen in de fractie komen, wordt er een nog intensiever beroep gedaan op de fractie voorzitter. Dat kan ik niet aan. Ik had al het besluit genomen om me voor de volgende raads periode niet meer beschikbaar te stellen. Dat is nu vervroegd." Ook de beslissing over de centrumplannen zou een extra beroep doen op Hellinga. „Oegstgeest staat voor een paar hele gewichtige beslissingen. Juist dan is het nodig om voe ling te houden. Het spijt me wel dat ik niet meer kan meebeslis sen, maar de zaken liggen te recht heel gevoelig in het dorp. Als raadslid moet je dan de vin ger aan de pols houden." Hellinga ontkent de geruch ten dat zijn vertrek te maken zou hebben met persoonlijke conflicten binnen zijn fractie. „Natuurlijk liggen er wat dis cussiepunten, maar binnen de fractie bestaat tot nu toe een hele gezonde verhouding. Die discussies vragen wel een inten sieve inzet. Dat het echter tot conflicten zou hebben geleid, kan ik niet bevestigen." Het CDA heeft als kandidaat voor de opvolging van wethou der Van der Reijden het raadslid P. Mandema-Wynia naar voren geschoven. De gemeenteraad moet de komende maanden een besluit nemen over de op volging van Van der Reyden. D.J. de Ruijter volgt Hellinga op als fractievoorzitter. Wie de opengevallen twee plaatsen in de CDA-fractie opvullen, is nog onbekend. Bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen ston den M. Jansen en K. Bakker op de kandidatenlijst van de chris ten-democraten. leiderdorp» leen duidelijker wat de rechten en plichten van de huurder zijn. Het is klantvriendelijker." Duivenvoorden zegt met nadruk dat bestaande huurcontracten niet worden gewijzigd. „Het gaat alleen om nieuwe contracten. Mensen die al een contract hebben, beroepen zich bij een eventueel conflict op dat contract. De rechter betrekt er dan ook het nieuwe Burgerlijk Wetboek bij." De huurders kunnen zich op 23 november uit spreken over de wijziging in het reglement in een huurdersvergadering. De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp gaat de huurvoorwaarden veranderen. De voor waarden worden aangepast aan het nieuwe Bur gerlijk Wetboek. „Inhoudelijk verandert er niets, want een rechter past dezelfde regels toe bij een conflict tussen ons en een huurder", aldus woordvoerder G. Duivenvoorden. „In de contrac ten die vanaf 1 januari worden afgesloten staat al- Nieuw scoutinggebouw neergezet in kader 'Jongeren bouwen voor jongeren' voorschoten astrid van den berg Het nieuwe onderkomen van scoutinggroep Leif Erikson aan de Voorschotense Rouwkoop laan is bijna klaar. Het is een licht bakstenen gebouw gewor den, met ronde ramen in de zij gevel. De meeste leerlingbou wers, die vanaf maart bezig zijn geweest met het zeeverkenners- clubhuis, ziin al vertrokken voor nieuwe opdrachten elders in de regio. Alleen leerling-timmerge- zeï Mario Togni is samen met zijn leermeester nog bezig met het 'uitraggelen' van de pla fonds. De bouw van het nieuwe on derkomen van de Leif-Erikson- groep valt onder het project 'Jongeren bouwen voor jonge ren' van het ministerie van wvc. Jongeren van de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf worden in de gelegenheid gesteld werk ervaring op te doen door de bouw of verbouw van jongeren huizen. Het werk wordt in prin cipe helemaal door leerlingen gedaan. „Er zijn hier drie leerling- metaelaus tn drie laerilns tim merlieden bezig geweest,ver telt Mario Togni. „In maart zijn we begonnen met het inrichten van de bouwplaats. Daarna is de fundering gelegd en konden de metselaars aan het werk. De taak van de timmerman tijdens het metselen is het plaatsen van balken bii de hoeken en kozij nen van het gebouw. We noe men dat profielen. Tussen de profielen worden draden ge spannen. De metselaars werken tegen die draad aan, zodat het werk waterpas blijft. Als de bui tengevel staat, gaan de timmer lui verder met het afwerken van de kozijnen, plinten, het dak en de plafonds." Mario Togni spreekt in vak termen over zijn werk. Als leer ling-bouwer gaat hij één dag per weck naar school. Daar krijgt hij de theoretische onder bouwing van wat hij op de leer lingbouwplaatsen ten uitvoer brengt. „Tentamens doe ie op de bouwplaats zelf. Als ik Kozij nen moet timmeren, maak ik een werktekening en een mate- riaalstaat van wat ik nodig heb. Daarna doe ik hel eigenlijke werk. De leermeester geeft hier voor een cijfer Het feit aat hij hier als jongere voor jongeren bouwt, maakt Togni niet veel uit. „Wat me aanspreekt is dat ik hier een vak leer. Dat is voor mij het belang rijkste. Vooral het maken van dakconstructies en het aftim meren van kozijnen en plafonds vind ik leuk. Je maakt iets zicht baars. Als je bezig bent met de fundering sta je met je voeten in de bagger, je sjouwt je rot en je ziet er later niets van. Het af werken is lichtër èn mooier werk. Je ziet resultaat." Eind oktober wordt het Leif- Eriksongebouw opgeleverd. Togni verwacht wel dat hij een uitnodiging krijgt voor de ope ning. „Het is leuk om door een gebouw te lopen waaraan je zelf hebt meegewerkt. Er komen al lerlei herinneringen boven aan de bouw, vooral aan momenten dat het wat minder goed ging. Zoals die keer dat er iemand door de net gestorte vloer zakte. zoeterwoude Straks ziet hij er weer precies hetzelfde uit maar nu gaapt er nog een grote leegte tussen de steigers. Een jaar geleden bleek dat de bonte knaagkevers zich niet alleen aan het dak van de kerk te goed hadden gedaan: ook de toren bleek danig door de knagende insekten te zijn aangetast. De Nederlands Hervormde gemeente nam het herstel van het dak van de kerk op zich, maar de toren is in bezit van de gemeente. De restauratiekosten bedragen naar schatting zeker enkele tonnen. Dit is veel meer dan oorspronkelijk was vastgesteld: 163.500 gulden. Tijdens de opknapbeurt bleek dat de schade die de insekten aan de toren hadden aangericht, veel ernstiger was. Aanvankelijk werd aangenomen dat al leen de leien van het dak vervangen moesten worden. Al snel bleek dat de kevers de hele toren hadden aangevreten. Een gemeente-ambtenaar over de hogere kosten: „De raadsleden hebben het herstel laten doorgaan. Dat is verstandig, want het is voor de werknemers nu al heel koud bovenop die toren. Als de gemeente raad het werk had laten stilleggen, hadden de timmerlieden nog veel later in het jaar moeten werken en dat was niet te doen geweest Moderne constructiemethoden komen er bij de restauratie niet aan te pas: de timmerlieden maken pen en-gat-verbindingen in het Franse eiken op dezelfde manier als hun voorgangers eeuwen geleden deden. Toch doen zij wel één concessie aan de nieuwe tijd: het houtwerk krijgt een chemische nabehandeling, zo dat het de bonte knaagkevers in de toekomst niet opnieuw zal smaken. De ambtenaar verwacht dat de aannemer de restauratie omstreeks Jialf december afrondt De kerk zelf wordt in november al feestelijk heropend. foto hielco kuipers wassenaar wilfred simons In stilte rijdt hij al, maar maan dag 28 september is het zover dan gaat de Seniorenbus in Wassenaar officieel de weg op. De busdienst is een initiatief van de Stichting Welzijn Oude ren Wassenaar (SWOW) en krijgt een gemeentelijke subsi die van ruim 62.000 gulden per jaar. Met de bus kunnen men sen van zestig jaar en ouder zich op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur door het dorp laten vervoeren. Als de dienst een succes wordt, overweegt de SWOW de bus op termijn ook in de avonduren te laten rijden. Op 46 plekken in het dorp heeft de SWOW opstapplaatsen gemaakt. De gebruikers kunnen die plaatsen herkennen aan een tegel, waarop in grote gele let ters 'SB' (SeniorenBus) staat. Coördinator Louise Hol zegt dat nog niet alle Wassenaarse wij ken een opstapplaats hebben: „Er zijn nog lacunes. Maar ik wil benadrukken dat dit is nog maar het begin is; we hebben plannen om het aantal uit te breiden." Wassenaarse ouderen die van de bus gebruik willen maken, moeten bij de SWOW een zoge heten 'Pas Seniorenbus' kopen a tien gulden. Met deze pas, die een jaar geldig is, krijgen de ou deren recht op vervoer. Hol zegt hierover: „Van iedereen die een pas koopt, noteren we ook het adres. Dat is handig als er din gen veranderen. Als de bus va ker of anders gaat rijden, sturen we de deelnemers een brief met de nieuwe informatie. We hou den natuurlijk rekening met pri- vacy-overwegingen: we gebrui ken de adressen niet voor ande re doelen." Samen met de pas krijgen de ouderen een platte grond van Wassenaar en een in structie van de buslijn. Ouderen die zich willen laten vervoeren, bellen 's morgens tussen 9.30 en 11.30 uur tele foonnummer 01751-41444. Zij geven op waar zij willen opstap pen, waar zij naartoe willen en wanneer zij vervoerd willen worden. De coördinatrice no teert de opdracht en bekijkt of de opgegeven tijdstippen in de 'routing' passen. Als dat niet zo is, zegt zij wanneer de senior wél vervoerd kan worden. Hol stelt vast: „Het kan wel eens tien minuten schelen, als de bus helemaal van de noord- naar de zuidkant van Wassenaar moet rijden. Lange wachttijden zijn echter uitgesloten Een bustocht kost 1,25 gul den, maar de klanten kunnen niet per rit betalen. De SWOW verkoopt tienrittenkaarten, die behalve bij de SWOW, verkrijg baar zijn bij de verzorgingshui zen Johannahuis, Het Sophieke- huis en Huize Willibrord. Het bestuur van de SWOW gaat er van uit dat de 60.000 gulden subsidie van de gemeente ge noeg is voor het komende jaar. Hol is er echter nog niet van overtuigd dat daarmee de kos ten werkelijk worden gedekt. „De komende maanden moe ten uitwijzen of we het budget niet overschrijden. Het is niet duidelijk of we daar een duide lijk inzicht in krijgen, want dit is nog maar het begin en dan is het vast nog niet druk. We ver kopen dan niet zoveel tienrit tenkaarten en de administratief medewerkster en de chauffeur moeten we natuurlijk gewoon betalen." zoeterwoude Marlo Togni, leerling-timmerman, bezig met het zagen van plinten voor het nieuwe onderkomen van scoutinggroep Leif Erikson in Voorschoten. FOTO •HOLVAST Maar voor de rest is alles goed gegaan. Bij dit vak heb je eer van je werk. Mijn vader zegt al tijd: een schipper zit op zee en van elke meter die hij vaart, ziet hij niets meer terug. Maar een timmerman kan over vijftig jaar nog naar zijn werk gaan kijken. Als het er dan tenminste nog staat" fel moet worden gelegd door de samenwerkende gemeenten. Zoeterwoude wordt onmiddellijk geconfron teerd met de gevolgen van de SAVA-schuld. Voor een klein dorp als Zoeterwoude betekent een schuld van één miljoen gulden, dat de begroting voor volgend jaar flink moeten worden aange past. Wethouder Hogenelst verzocht de raadsfracties om het onderwerp financiën daarom niet te be handelen in hun algemene beschouwingen. Het college van burgemeester en wethouders gaat naarstig op zoek naar de manier waarop dit on verwachte gat moet worden gevuld. B en W ver wachten volgende week bekend te maken waar zij het geld vandaan halen. De gemeente Zoeterwoude moet een flinke streep door de kersverse begroting voor 1993 zetten om dat het vóór 1 januari een bedrag van 1 miljoen gulden moet betalen aan het Samenwerkingsver band Afvalverwijdering Zuid-Holland West (SA- VA). „Er moeten bepaalde beleidslijnen worden gewijzigdzei wethouder R. Hogenenelst gister avond tijdens de raadsvergadering. Het SAVA heeft schulden gemaakt voor de voorgenomen bouw van een vuilverbranding bij het Prins Clausplein (Leidschendam). Nu deze in stallatie er definitief niet komt, heeft hei SAVA be rekend dat er ongeveer 120 miljoen gulden op ta-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20