'Heeft hij zelf een fout gemaakt?' Boze leerlingen eisen les Het Gesprek van de Dag 'Er is in die jaren actie wat bereikt' Justitie onderzoekt klachten over marechaussee Schiphol Katwijkse leraren 'ziek' VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK fCMff) MEiNDERT V MONICA WESSELING ERIC IAN WET{RINGS DE HERFSTBUI VAN... beloofd van gesprekken tussen de verkeersleiding en Bob tij dens de vlucht, maar die heb ik niet gekregen. Maar wat me het meest dwars zit, is dat de oor zaak van het ongeval nooit be kend is gemaakt. Er deden allerlei indianenverha len de ronde. Het was een oe fen vlucht, waarbij de een aan valler en de ander verdediger was. Daar zouden ze een spelle tje van gemaakt hebben, heb ben gestunt. Dat kan ik niet ge loven. Zo was Bob niet, en bo vendien, alles werd opgeno- n, die jongens zouden ver schrikkelijk op hun donder heb ben gekregen. Ik denk dat ik z'n dood wel heb verwerkt. Natuurlijk denk je er nog vaak aan. de datum dat het gebeurde, of op z'n verjaardag. Tijdens z'n crematie werd hel nmer Hotel California ge speeld van The Eagles. Op z'n verjaardag, op 29 juni, zit ik in i n eentje thuis hier op de bank en dan zet ik dat nummer keihard op. Op die manier ge denk ik z'n geboortedag. Niet iedereen kan dat begrijpen. Vroeger, als dat nummer tijdens ï'n werk op de radio was. zette ik 'm ook keihard. M n collega's, die ook op de crematie waren geweest, konden dat niet begrij pen. Een collega werd er zelfs woest om, die zei dat-ie dat nmer nooit meer heeft ge draaid." is voor mij een troost om ,r dat nummer te luisteren. Een paar jaar geleden had ik be hoefte om op z'n verjaardag r Leeuwarden te gaan, naar de begraafplaats waar de um is geplaatst. Dat idee had ik al maanden tevoren inm'n kop. Toen ik er kwam, vroeg ik me af, wat doe ik hier eigenlijk. Ik ben er nooit meer geweest." Voor m'n eigen gemoedsrust zou het beter zijn, wanneer ik de oorzaak wel zou weten. Vorig jaar was er een uitzending van Tros-Aktua over het neerstorten i F16's. Daarin vertelde ie mand van het ministerie dat de oorzaak van de ongevallen nooit openbaar wordt gemaakt, behalve indertijd bij Hoog- een. Dan neem ik me voor i de zaak aan te kaarten, want ik heb immers nooit iets ge hoord. Ik heb het er maar bij la- zitten. Ik heb er die jongen toch niet mee terug." WILLEM SP1ERDUK te Noord wijk „Als u 'herfst' zegt. denk ik aan vogeltrek. En aan het dunnen van bomen. Daaraan wordt in het broedseizoen natuurlijk weinig gedaan. Ik vind het een mooi seizoen, de herfst. Die pit tige geur als de bladeren gaan rotten. Nee. dat maakt mij niet depressief of zo. Kijk. aan elk seizoen moet je altijd even wen nen. Maar ach. ik kan wel be grijpen dat sommige mensen somber worden in de herfst. In de zomer, als de dagen langer zijn, kunnen ze nog wat gaan doen buiten. Hoeven ze 's avonds nie» voor die televisie te liggen. En dat maakt ze allicht watvTolijkei „Maar ikzelf ben ook graag bui ten als het stormt. Gewoon die wind voelen. En je ziet veel meer in de herfst dan in de zo mer. Want als het hard waait, horen de dieren je niet en kun je ze vaak ongemerkt bekijken. Vossen, reeën. konijnen, alles wat in het duin leeft, zie je dan. En natuurlijk de vogels die op doortrek zijn naar warme lan den. Allerlei vogels, roofvogels ook. Buizerds, kiekendieven, noem maar op. En massa's spreeuwen." Als het mooi weer is. blijven de meeste mensen op het strand. Maar in de herfst, als de zee- vlam komt opzetten, een be paald soort kille mist boven zee, zoeken ze de duinen op. Dan kruipen ze weg in die duinpan nen. Daar heb je in de herfst nog behoorlijk wat werk aan." „Maar goed, er zijn ergere din gen. Vorige week heeft de poli tie om vijf uur 's nachts een man in het duin aangehouden. Hij was 's nachts ligustertakken aan knippen geweest voor de veiling. Honderd bossen ligus tertakken lagen er achterin zijn auto die hij doodgewoon op een fietspad in de duinen had neer gezet." „De herfst is ook het seizoen voor de stropers. Stropen is echt een herfstklus. Een beetje stro per zal niet in de zomer gaan stropen, als de dieren jongen hebben. Het zijn vooral nog ou de mensen die stropen. Ze be schouwen het als een soort sport. Op een pad waar veel ko nijnen lopen, zetten ze dan van die dunne strikken van ijzer- draad. Het is het soort draad waarmee vroeger het riet in gip sen plafonds bijeen werd ge houden. En als er dan een ko nijn komt, loopt hij in die strik en wurgt hij zichzelf langzaam. Ja. het is dood door wurging, maar dan op een trage manier." „Hoewel ik al erg veel in de na tuur ben, ga ik als ik vrij ben met mijn gezin nog we) wande len in de duinen of lekker met de hond langs het strand. Ik heb dit werk altijd willen doen. Ik hou wel van die eenzaamheid. Als ik in het duin loop, heb ik ook bijna altijd in de gaten of er iemand is. Dan voel je: ik ben niet alleen, iemand kijkt naar me. Daarvoor ontwikkel je een soort zesde zintuig. En meestal komt dat gevoel ook uit. Maar aan de dieren kun je het ook zien. Laatst zag ik opeens een ree wegstuiven. Als dat beest schrikt, laat-ie een soort blaf horen. En ja. hoor. uit het struikgewas even verderop zag na een tijdje een paar bramen zoekers tevoorschijn kruipen." Hutspot recepten Hutspot en Leidens ontzet horen bij elkaar als haring bij wittebrood. De uien en penen zijn begin oktober voor groentehandelaren in deze regio niet aan te slepen. Nu mogen de ingrediënten van hutspot genoegzaam bekend zijn, toch lijkt de smaak van deze prak per familie te verschillen. En de hutspot met klapstuk van moeders is natuurlijk de lekkerste van heel leiden. Wij zijn op zoek naar speciale recepten van het voedsel dat op 3 oktober niet alleen door alle leidse families, maar ook in menig huis in omringende gemeenten wordt genuttigd 1 Inaemla vd het lekkersteen ongruel ste recept krijgt van ons een etensbon van 100 gulden. Inzendingen naar: Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB leiden Vader berust nog altijd niet in ongeval met F16 van zijn zoon Ted Hoeks (42), assistent-opzichter Staatsbosbeheer "Weer F16 neergestort'. Het was het 27ste ongeval met dit vlieg tuig sinds 1980. Daarom heb ben de meeste lezers dit krante- bericht waarschijnlijk schouder ophalend gelezen. Dat geldt niet voor Leidenaar Henny van Winkel. Zijn zoon Bob kwam in 1983 als piloot bij een ongeval met twee F16's om het leven. Hij was 24 jaar. Oorzaak: onbe kend. En in dat laatste kan Van Winkel nog altijd niet berusten. „Als ik nou maar zou weten, of hij zelf een fout heeft gemaakt." „Bob wilde altijd piloot worden, eigenlijk al toen hij nog niet kon praten. Daar schenk je in het begin nog geen aandacht aan. Elke kleine jongen wil brand weerman. politieagent of piloot worden. Maar hij hield altijd aan dat plan vast. Eigenlijk wil- de-ie bij de burgerluchtvaart, maar ik had geen geld voor de Rijks Luchtvaartschool. Er zat voor hem niets anders op dan kort-verband vrijwilliger te worden. Na een opleiding van twee jaar in Canada, moest-ie vijfjaar in dienst blijven. Hij be hoorde tot de eerste lichting die in een F16 vloog. Ik was natuur lijk apetrots op 'm. Bob wilde na z'n diensttijd bij de KLM. Daar was-ie al aangenomen, hij volg de er cursussen. Dat zou bete kenen dat-ie al voor z'n dertig ste verkeersvlieger zou zijn." In 1981 kreeg-ie al eens een on geluk. Bob wist zich met z'n schietstoel te redden. Ik was toen zelf in Tunesië op vakan tie. Hij belde zelf op. 'Ijzige Bob overleeft ramp met zijn F16' stond groot op de voorpagina van De Telegraaf. M'n zoon was bang dat wij zouden schrikken als we de krant onder ogen zou den krijgen." Zelf was-ie heel laconiek onder dat ongeval. Het hoorde er bij volgens hem. De volgende dag stapte hij gewoon weer in het vliegtuig. Een vriend van hem heeft na een ongeluk nooit meer gevlogen." Op 26 april 1983 zaten we naar de televisie te kijken. Er kwam een extra uitzending van het journaal. Bij Hoogeveen waren twee F16's neergestort, de pilo ten waren om het leven geko men. Normaal ben ik nogal rus tig, maar ik had nu een voorge voel. Ik heb meteen z'n huis ge beld, maar hij was er niet. Dat hoefde nog niets te betekenen, want de kans bestond dat-ie in Engeland zou zijn. Ik heb ook de luchtmachtbasis gebeld, Henny van Winkel: „Ik was natuurlijk apetrots op 'm." foto hielco kuijpers maar er werd me niets verteld. Ik mocht ook geen tweede keer meer bellen, ik zou mogelijk ge beld worden. Mijn andere zoon was toen in dienst in Hilversum. Hij had connecties bij de ver bindingsdienst en is er zo ach tergekomen dat Bob erbij was betrokken. De volgende dag zijn we naar Leeuwarden gegaan. We wer den ontvangen door een paar Hoge Pieten van de luchtmacht. De aalmoezenier vroeg meteen naar de verzekeringspapieren van m'n zoon. Het zit me nog altijd dwars, dat de luchtmacht de crematie niet wilde betalen. Z'n vriendin heeft dat toen ge daan. Wel heb ik vernomen dat ze de kosten jaren later na tus senkomst van een Tweede-Ka merlid wel vergoed heeft gekre gen. Van het ministerie van defensie heb ik nimmer iets gehoord. Er was me nog een geluidsband katwuk Op de Beatrixschool In Katwijk waren de leraren 'ziek'. Een aantal leerlingen besloot daarop bet ook maar voor gezien te houden. Het was een van de vele acties, waarmee het onderwijzend personeel In de regio gisteren zijn onvrede over de salariëring kenbaar maakte. foto wc* hogewohng Boycot Outspan Actie opgeheven 'Pers geen Zuidafrikaan uit.' Onder dat motto probeerde de Boycot Outspan Actie in de ja ren zeventig de discussie over de apartheid aan te zwengelen in Nederland. Via acties trachtte de organisatie Nederlandse consumenten er van te weer houden Zuidafrikaanse Out span sinaasappelen te kopen. Winkeliers werd gevraagd geen 'besmette' sinaasappels te ver kopen. De actie werd begeleid met een affiche waarop een grote witte hand het hoofd van een jonge nerger uitperste op een sinaasappelpers. Deze week werd bekend dat de organisatie eind deze maand ophoudt te bestaan. Coördina tor E. du Plessis betreurt de op heffing, omdat volgens hem de toestand in Zuid-Afrika nog niet fundamenteel is veranderd. „De euforie na de vrijlating van Nelson Mandela vinden wij misplaatst. De hoeksteen van de apartheid is de thuislanden- politiek en die staat nog recht overeind." Toch is er in al die jaren van actie voeren wel wat bereikt, vindt de scheidende coördina tor. Nadat de discussie over Apartheid in de jaren zestig nog werd gevoerd in termen van pro en contra is de vraag nu meer hoe het systeem kan worden veranderd. „Openlijke voor standers vindt je nu nauwelijks meer." In de jaren '80 bestreed de BOA ook vreemdelingenhaat in Nederland. Dat gebeurde 'om de mensen duidelijk te maken dat racisme geen ver van-mijn - bed-show is', verklaart Du Ples sis. De Nationale Commissie Voorlichting en bewustwording Ontwikkelingssamenwerking waardeerde de koersverande ring minder. Sinds 1981 moest de BOA elk jaar naar de Raad van State stappen om haar voornaamste subsidiebron (van bijna 100.000 gulden) niet te verliezen. Outspan De BOA begon haar actviteiten in 1970. Twee jaar later werd zij een stichting waarna in 1973 landelijk bekendheid kwam door de sinaasappel-actie. Van af 1979 organiseerde de BOA in tientallen plaatsen zogenaamde 'stedenacties'. Daarbij probeer de zij in een bepaalde plaats alle plaatselijke groepen tegen apartheid en discriminatie sa men te brengen in een plat form, dat daarna efficiënt actie zou kunnen voeren. In 55 plaat sen, onder meer in de grote ste den, werkte dat gedurende kor tere of langere tijd. In Leiden trok de organisatie de aandacht door onder meer een anti-racisme week (mede) te organiseren, fakkeloptochten te houden en diverse exposities in te richten. Van de gemeente ontving de organisatie de afge lopen jaren 7500 gulden om plaatselijke actviteiten te ont plooien. Dat bedrag werd dit jaar teruggebracht tot driedui zend gulden. De jaarlijkse expositie 'Kunst en racisme' leidde een paar jaar geleden nog tot een conflict met de gemeente. De BOA wilde per se in De Waag op de Aalmarkt, omdat op een andere locatie veel minder bezoekers zouden komen. De gemeente dacht daar anders over. Vorig jaar ontstond onduide lijkheid over het al of niet voort bestaan van de BOA, nadat de NCO het subsidieverzoek (weer) had afgewezen. Dit jaar is er geen ruimte voor misverstan den. Op 30 september houdt de ruim twintig jaar oude organi satie op te bestaan. LEIDEN ERIC JAN WFTERINGS Leerlingen van de MEAO aan de Lammenschans- weg zijn woedend op hun docenten. Door de schoolleiding was toegezegd dat gisteren op de dag van de landelijke onderwijsstaking een aantal lessen zou doorgaan. Pas na veel 'tegenwerking' bleek dat te gebeuren. Volgens de schoolleiding is al het mogelijke gedaan om lessen te laten door gaan. Gistermorgen vroeg was een groep 'werkwillige' leerlingen en een ploegje docenten aanwezig bij de school. Het hoofdgebouw van de Meao kon niet open omdat ook de conciërge staakte. Hoe wel veel van de aanwezige docenten een sleutel op zak hadden weigerden zij de deur te openen, zeggen leerlingen uit de tweede en derde klas. „Directeur Candido had eerder toegezegd de deur te zullen openen. Hij was aanwezig, maar deed niets." De directeur zegt dat niet te hebben beloofd. „Ik heb aangegeven dat het noodgebouw be schikbaar was. Dat zinde niet iedereen, omdat boeken en ander lesmateriaal onbereikbaar in het hoofdgebouw lagen. Ik vind dat we ons best heb ben gedaan de lessen zoveel mogelijk te laten doorgaan." Joris, Frank en Kees ('hou het daar maar op, als iedereen onze namen kent heb je de rest van je schooltijd het stempel lastig te zijn') beschuldigen de docenten ervan zich louter bij de school ge meld te hebben om als werkwillige te worden ge registreerd. „Een docente wiskunde had toege zegd les te geven als ook maar eën leerling aan wezig zou zijn. Ze weigerde toch omdat ze niet in haar eigen lokaal terecht kon. maar alleen in een noodgebouw dat wel open was Een docent statistiek bleek wel bereid om les te geven. Toen hij met een klein groepje ongeveer twintig minuten bezig was schalde plotseling kei harde muziek door de intercom. „Pure sabotagi oordelen de drie, „want het hoofdgebou' opeens wel open. Daar staat de inst de lei ige. Meek installatie." leerlingen op onderzoek gingen naar de bron van het lawaai werden zij tegengehouden door afdelingsdirec teur Van der Steen. ..Op hem zijn we dan ook bijzonder boos." „Er ging iets fout met de Intercom," reageert Van der Steen. „Dat gebeurde omdat niet ieder een op zijn plaats zat. dat heb ie met een staking. Toen leerlingen mij over het lawaai aanspraken heb ik ze gezegd dat ik zou uitzoeken wat er aan de hand was. Ik vind niet dat leerlingen door een bijna U-eg schoolgebouw moeten /wenen >ok Van der Steen vindt dat de schoolleiding geen blaam treft. „We hebben alles geprobeerd om zo veel mogelijk lessen te laten doorgaan. Op een gegeven moment waren er zelfs meer docenten dan leerlingen." De Koninklijke Marechaussee wil nog niet reageren op de aan tijgingen van Vluchtelingenwerk over de behandeling van asiel zoekers op Schiphol. In een rap port van Vluchtelingenwerk wordt gesteld dat vluchtelingen die via de luchthaven in Neder land arriveren, regelmatig niet in de gelegenheid worden ge steld asiel aan te vragen. Zij worden tegen hun zin in op het vliegtuig gezet. Het ministerie van justitie zegt 'concrete klach ten' te zullen onderzoeken. De Koninklijke Marechaussee Schiphol noch het ministerie van Justitie had gistermiddag nog kennisgenomen van de in houd van het rapport. Men wil eerst het rapport lezen alvorens er ommentaar op te geven. Wel is vorig jaar een soortgelijk 'zwartboek verschenen. Tal van klachten zijn na onderzoek als ongegrond van de hand gewe zen. In veel gevallen ging het om oude zaken Nu heeft Vluchtelingenwerk een nieuwe lijst klachten opgr steld. De marechaussee wordt er niet alleen van beschuldigd mensen /onder pardon op het vliegtuig te zetten. Ook wordt zij mishandeling verweten. Een woordvoerder van Justitie zegt dat concrete klachten zullen worden onderzocht. ..De in- stnulles /I|T1 glashelder Het kan best voorkomen dat er in incidentele gevallen fouten wor den gemaakt. Maar dat er spra ke is van structurele problemen op Schiphol, zoals het rapport suggereert, acht ik erg onwaar schijnlijk." Volgens de woordvoerder komt het wel voor dat mensen door de marechaussee meteen n.t aankomst op het vliegtuig worden gezet „Maar het gaat in deze gevallen om mensen die zonder de vereiste papieren rei zen en bovendien niet kenbaar maken asiel te willen in Neder land." Vluchtelingenwerk zegt dat door het optreden van de mare chaussee net aantal asielaan vragen aanzienlijk is vermin derd. De woordvoerder van jus titie wijt die daling aan het feit dat er gewoon minder asielzoe ker! naar Nederland komen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19