'Bezuiniging bibliotheek in strijd met afspraken' Kans op behoud van camping Duinschoten nihil Leiden Buurtclub uit overleg Twee jaar geëist tegen hardleerse inbreker VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 Vertrekkend directeur Van Sprundel niet zo te spreken over gemeente De bezuiniging van twee ton die de gemeente de biblio theek heeft opgelegd, is in strijd met de afspraken. Vol gens vertrekkend directeur Ed van Sprundel heeft toen malig wethouder Fred Kuijers enkele jaren geleden be loofd dat de gemeente de bibliotheek tot en met volgend jaar met rust zou laten. LADEN EMIEL FANGMANN Van Sprundel meent dat het door de bezuiniging steeds moeilijker wordt om de voorzie ningen van de bibliotheek in stand te houden. Vooral ook ppidat Leiden de eigen inkom- slen van de boeken uitleen af trekt van de subsidie. Van Sprundel meent juist dat de bi bliotheek de eigen verdiensten nodig heeft om de vele investe ringen terug te verdienen die de afgelopen jaren zijn gedaan. Erg veel ruimte om te bezuinigen heeft de 'bieb' trouwens niet. Weliswaar kreeg ze tot dusver een subsidie van 5,5 miljoen gulden, maar alleen al de huur slokt daarvan 1,9 miljoen op. Over de contacten met de ge meente is Van Sprundel trou wens niet zo te spreken. „Zo heb ik in een periode van an derhalf jaar met drie wethou ders, drie ambtenaren van fi- Geen echte besparing Volgens cultuurambtenaar A. van der Ree is de twee ton be sparing die de bibliotheek vol gend jaar krijgt opgelegd geen echte bezuiniging. „De tekor ten uit '88' en 89 zijn nog weggewerkt met subsidiegeld voor '90 en '91. Dus er was toen al ruimte. De taken van de bibliotheek staan vast en nu kan ze dus met iets minder toe." Volgens Van der Ree is in middels bekend wat de bieb dit jaar krijgt. De brief is net uitgegaan. „Dat duurde even, "want we hebben eerst de fi nanciële discussies rond '90 en '91 moeten afwikkelen, zodat we goed zicht op 1992 kregen, la. op de concept-beschikking kwam een negatieve reactie. De bibliotheek wilde 5,7 mil joen." Volgens directeur Van Sprundel krijgt de bieb dat be drag niet, omdat ook de in komsten van de 'bieb' worden meegerekend. De gemeente praat op dit moment met de bibliotheek over toekomstige bijdragen. „Daarin worden precieze af spraken gemaakten over ta ken, inkomsten, winsten en en drie van cultuur te maken gehad. Dat gebrek aan continuïteit is niet goed, er is geen dossierkennis." Om die re den zegt Van Sprundel nog steeds niet te weten, hoeveel geld hij over dit jaar van de ge meente krijgt. Zondag Ondanks alles neemt Ed van Sprundel (41) tevreden afscheid van de bibliotheek. De opdracht die hij zichzelf bij zijn komst had gesteld, zes jaar geleden, is voltooid. „Dat weet ook het per soneel. Mijn vertrek is dan ook geen verrassing." De 'klussen' die hij de afgelo pen jaren heeft uitgevoerd, wa ren uiteenlopend. Hij reorgani seerde de bibliotheek, voerde de automatisering in, begon met de uitleen van video's en cd's en liet een filiaal in de Stevenshof bouwen. Over die automatise ring is hij nog het meest tevre den. „Toen ik hier kwam was er niets, niet eens een ledenadmi nistratie. In anderhalf jaar tijd hebben we het op poten gezet, om de paar maanden een ander filiaal." Zijn meest in het oog sprin gende karwei was echter de openstelling op zondag. De toenmalige wethouder H. van Dongen is hij nog steeds dank baar voor haar steun. „Ze heeft zich er hard voor gemaakt, te gen de adviezen van haar amb tenaren in." Leiden was met zijn proef een wegbereider. De bibliotheek in Heemstede heeft het Leidse voorbeeld gevolgd, 'Amsterdam' begint er binnen kort mee. Overigens is de zon dagsregeling geen volstrekt nieuw idee, geeft Van Sprundel toe. „In Scandinavië en een land als Canada is het al jaren de gewoonste zaak van de we reld." Belofte Van Sprundel wordt in oktober algemeen directeur van het Centrum voor Innovatie van het Beroepsonderwijs en Bedrijfsle ven in 's Hertogenbosch. Hij moet onder meer de fusie voor bereiden van het centrum met een soortgelijke instelling in Amersfoort. Opmerkelijk ge noeg werd Van Sprundel voor zijn nieuwe baan door hetzelfde heculhunter&ureau benaderd dat hem zes jaar terug naar Lei den haalde. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet bekend. „Ik verwacht dat die niet eerder dan in het voorjaar zal aantreden." De nieuwe directeur hoeft niet met zijn duimen te gaan zitten draaien. Er staat nog genoeg te gebeuren bij de bibliotheek. „Ik schat dat het nog een jaar duurt, voordat boeken van uit je huis telefonisch bij ons besteld kunnen worden. De komende jaren zullen de vernieuwingen vooral plaats hebben op het ge bied van nieuwe informatiedra gers zoals cd-rom, waarbij op een schijfje grote hoeveelheden kennis zoals encyclopedieën staan opgeslagen. Wij hebben nu al inzicht in de collectie van een groot aantal andere biblio theken. Ook het bezit van de universteitsbibliotheek kunnen we hier inmiddels opslaan." LADEN EMIEL FANGMANN Ed van Sprundel: „In Scandinavië en Canada is het de gewoonste zaak van de wereld dat de bibliotheek op zondag open is." foto hielco kuipers Wijkcomité De Kooi is uit de werkgroep sociale vernieuwing in Leiden-Noord gestapt. Vol gens Kooi-vertegenwoordiger Bram Groeneweg beperken de resultaten van de sociale ver nieuwing zich tot het 'veerwip- jes niveau en banenpoolplaat sen' en worden echt grote zaken niet behandeld. Als voorbeelden van onder werpen die niet aan de orde kwamen, noemt hij het onder wijsplan 'Het Leidse Ei', de er kenning van 'Ouders op Herha ling', de bestratingsplannen in de buurt en de bouwplannen voor Zijloever en Kooilaan: „Onze hooggespannen ver wachtingen over betere in spraak en meer invloed van be wonersvertegenwoordigers op belangrijke zaken voor de Kooi, blijken in elk geval niet uit te komen. Dus blijkt de term soci ale vernieuwing, ook na twee jaar overleg, nog steeds een vlag die bij lange na de lading niet dekt", schrijft de Kooi-voorman. Als voorwaarde voor de terug keer van het wijkcomité in de werkgroep stelt Groeneweg dat de genoemde zaken „serieus en snel worden behandeld en afge handeld." Wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs) weerlegt de kritiek: „Ik bemoei me niet met de agenda van de werkgroep, maar over het 'Leidse Ei' is wel gesproken en dat onderwerp komt nog terug. 'Ouders op Herhaling' is door de wijkgroep zelf erkend en staat op de beste- dingslijst. Wat die bouwplannen betreft is er natuurlijk een be slissing genomen die voor Groe neweg en de andere bezwaar makers negatief uitviel. De on derwerpen komen dus wel aan de orde maar ik kan niet beoor delen of er te weinig over wordt gesproken", aldus Koek. Wethouder kan Leidse bevolking geen hoop geven De gemeente heeft vrijwel geen moge lijkheden om de verkoop van camping Duinschoten in Noordwijkerhout te gen te houden. Wethouder A. van Bochove (welzijn) maakte gisteravond in de raadscommissie duidelijk dat de Leidse huurders op de camping maar beter niet op hulp van de gemeente kunnen rekenen omdat deze geen juri dische zeggenschap over de camping heeft. De PvdA-fractie vroeg de wet houder alles op alles te zetten om te voorkomen dat de camping wordt ver kocht. De gemeente twist met de Stichting Beheer Leids Volkshuis (de eigenaar van de camping) over de juridische zeggenschap van de gemeente over de eigendommen van de stichting. Het meningsverschil richt zich op de pan den van de stichting aan de Haarlem merstraat. De camping is in die ge sprekken nog nooit aan de orde ge weest. Van Bochove concludeerde uit het feit dat beide partijen het nog steeds oneens zijn over de panden aan de Haarlemmerstraat, dat de invloed van de gemeente op de gang van zaken rond Duinschoten wel bijzonder klein zal zijn. Komende week wordt op nieuw bekeken wat de gemeente kan doen. Mocht de gemeente de zaak toch kunnen beïnvloeden, dan betekent dat nog niet dat de verkoop wordt tegen gehouden. Daarover heeft het college nog geen standpunt ingenomen. Van Bochove wees er wel op dat het Volks huis een symbool is van de Leidse ar beidersgeschiedenis. „Daar moet je zorgvuldig mee omgaan." Zwarte Piet De camping staat op het punt te wor den verkocht. De 15 gezinnen die er een stacaravan hebben, is per 1 okto ber de huur opgezegd. De stichting hoopt net de verkoop een fiks bedrag voor het Leids sociaal- en cultureel werk in de wacht te slepen. R. Hillebrand (PvdA) verweet de wet houder dat hij niet veel eerder in actie was gekomen om de verkoop tegen te houden. Hij was immers al maanden geleden door PvdA-wethouder T. van Rij op de hoogte gesteld van het plan van de stichting. Van Bochove beriep zich er echter op 'alleen in de wandel gangen iets te hebben gehoord'. „Het is een politiek gevoelige kwestie gewor den sinds de kranten er over zijn gaan schrijven", zei hij. De PvdA-fractie werd er op haar beurt door D66 van beschuldigd nu veel stennis te maken maar ook maan den te hebben gezwegen. Maar Hille brand schoof de zwarte piet door naar de wethouder die als eerst-verantwoor- delijke actie had moeten ondernemen. Hillebrand zei de afgelopen dagen benaderd te zijn door veel mensen die zich ongerust maken over de aange kondigde verkoop. Veel scholen zou den zich zorgen maken over waar ze nu volgend jaar met de leerlingen op schoolkamp naar toe r LEIDEN ROY KLOPPER De politie heeft de mond vol van heling bestrijding. Maar even een gestolen snorfietsje ophalen op een adres waar de tweewieler zeker staat, is er niet bij. Mijnheer Hoppenbrouwer uit de Meidoornstraat heeft dus voor niks voor hoofdinspecteur Derrick gespeeld. De [.eidenaar I loppenbrouwer heeft een dochter, Cindy (18). Zij kocht enige weken geleden een snorfiets. En geen misselijke ook, een Cita van liefst 2100 gulden. Dochterliefheeft tijaen gespaard voor dat ding. Elk weekeinde werkte ze in een supermarkt, tot ze genoeg geld had c rde rijwielhandelaar te stappen. Lang plezier heeft ze niet gehad van naar nieuwe aanwinst. Slechts een kleine vijfhonderd kilometer kon ze ermee door Leiden en omgeving scheuren. Tot afgelopen zaterdag. Toen bracht ze een bezoekje aan de grootouders van haar vriend, die aan de Cruouiuslaan wonen. Ze stalde haar bezit in dp hal van het flatgebouw, verankerd met kettingen een stuurslot. Een uurtje was ze binnen bij opa en oma, daarna kon ze lopend naar huis. De tweewieler was verdwenen. Maar niet spoorloos. Enige f£tuigen hadden een gele wagen gesignaleerd en ook gezien dat er een snorfiets werd ingeladen. En eentje had zelfs wn deel van het nummerbord en het opschrift op de gele wagen onthouden. Verwarming Zoetermeer', stond er op. Bromsnor l'nen mijnheer Hoppenbrouwer dit hoorde, kwam hij onmiddel lijk in actie. Hij ging maandag ochtend naar het postkantoor, haalde een telefoonboek van Zoetermeer en zocht naar ver warmingsfirma's. Die kon hij niet vinden. Een belletje naar het politiebureau in Zoetermeer leverde meer op. Volgens een agent moest het de firma Hoek zijn. Mijnheer Hoppenbrouwer belde tot op het bot getergd op. „Ik zal geen aangifte doen als één van uw personeelsleden de snorfiets komt terugbrengen", zo benaderde Hoppenbrouwer de directeur. Te vroeg gejuicht. De firma had de auto onlangs verkocht aan een particulier. Nou dat kan, heeft u dan misschien een ken teken, mijnheer de directeur? Ja, dat had hij. En laat dat num mer nou overeen komen met het deel dat de getuige zich nog wist te herinneren. Hoppen brouwer zag de dief al achter slot en grendel zitten. Hij meld de zich bij het politiebureau, waar werd uitgezocht op welke naam de wagen staat. En waar waarschijnlijk dus ook de twee wieler van zijn dochter staat. De missie was volbracht, veldwach ter Bromsnor zou het niet beter hebben gedaan. Snorfiets In eerste instantie leek het er nog even op dat de politie meteen ging ingrijpen. „Mij werd beloofd dat ze 's avonds een inval zouden doen." De vol gende ochtend werd H oppen- brouwer gebeld door de politie. Ah. zeker om te melden dat we de snorfiets kunnen ophalen, dacht hij nog. Niet dus. De inval Als er een knipkaart voor de rechtbank bestond, zou een 29- jarige Leidenaar er zeker een hebben. De man hoorde giste ren 24 maanden gevangenis straf tegen zich eisen voor de Haagse rechtbank vanwege et telijke diefstallen, een bedrei ging met een mes en herhaalde lijk rijden onder invloed. Het was niet de eerste keer dat de Leidenaar er stond. „Als hij vrij is, gaat hij dag in dag uit liefst drie keer per dag inbreken", klaagde de officier van justitie. Rechtbank-president Van Overbeek had gisteren een hele stapel dossiers voor zich liggen. De dagvaarding vermeldde vier inbraken, enkele winkeldiefstal len en een groot aantal keren rijden onder invloed terwijl zijn rijbewijs al was ingenomen. De Leidenaar haalde op 14 juni van dit jaar een fototoestel, siera den, geluidspaparatuur en een mensenschedel weg uit een wo ning aan de Zoeterwoudsesin- gel. Een dag later brak hij in aan de Prinses Wilhelminastraat. Daar verdwenen een portemon nee met geld en een horloge. Ook aan een aangrenzend pand bracht hij een bezoek, terwijl hij verderop in de straat een fiets achterover drukte. De verdachte moest zich ver der verantwoorden voor een in braak in oktober 1991 in een woning aan de Pieter G. Speek- hof. Daar haalde hij een video en waardepapieren weg. De be jaarde bewoonster van dit pand was gisteren naar de rechtbank gekomen om een schadever goeding te eisen van 1500 gul den. „Mijn man kon niet ko men, die heeft een hartkwaal overhgehouden aan de in braak." Ten slotte heeft de Leidenaar in mei van dit jaar een autombi- list bedreigd met een mes. De man schoot naar de mening van de verdachte niet hard ge noeg op. Na herhaaldelijk claxo- neren stapte de man uit, waar na de Leidenaar hem een mes op de keel zette. Kans gehad De officier van justitie hekelde de levenshouding van de Leide naar. „Het is aJ de zoveelste keer dat hij hier staat." Dat de misdrijven altijd worden ge pleegd onder invloed van alco hol, drugs of medicijnen, vormt volgens haar geen verzachtende omstandigheid. „Bij de vorige veroordeling is als eis gesteld dat deze man zich zou laten be handelen. Dat heeft hij niet ge daan. Hij heeft zijn kans ge had." De officier eiste dat een voor waardelijke straf van een half jaar, die de man in het verleden kreeg, nu alsnog wordt uitge voerd. Voor de nieuwe feiten moet de Leidenaar volgens haar nog eens achttien maanden zit ten. Raadsman Kalkman van de verdachte zei niet zo veel te zien in een nieuwe celstraf. „Het ver leden wijst uit dat hij daar niet beter van wordt." De advocaat pleitte voor een behandeling waarbij de Leidenaar van zijn verslavingen wordt verlost. Na een schorsing besloot de recht bank hiermee niet in te stem men. De Leidenaar, die alle za ken heeft bekend, verklaarde zich bereid de 1500 schadever goeding aan de bewoonster van net Pieter G. Speckhof te vol doen. „Ik wil zelf ook graag ver anderen." Rechtbank-president Van Overbeek hierop: „We twij felen niet aan uw goede wil, maar uw dorzettingsvermogen baart ons zorgen." Uitspraak over veertien da gen. Cindy Hoppenbrouwer met haar vriend Rob van Tol de snorfiets op de achtergrond is overigens niet het gezochte exemplaar „De politie krijgt alles op een presenteerblaadje, maar ze blijven gewoon met hun handen over elkaar zitten." foto hielco kuipe* was niet doorgegaan, er was iets tussen gekomen. „Maar dan gaat u toch wel wat doen?", vToeg de vader van de bestolen Cindy nog. Arme onwetende man. Hij nad ook moeten weten dat de politie wel andere zaken aan het hoofd heeft. „Dit heeft Krioriteit 5". meldde een lid van et korps. Wat dit precies bete kent, weet Hoppenbrouwer niet. Maar hij vermoedt dat er een heleboel dingen voorgaan. Nou is het begrijpelijk dat de politie het belangrijker vindt om een bankovervaller te pakken. Dat begrijpt Hoppenbrouwer ook wel. Maar zo'n verkeers controle als gisteren op de Eu- ropaweg, had dat niet even kunnen wachten? Enfin, Hoppenbrouwer is kwaad. Hij voelt zich in de wachtkamer gezet door de poli tie. „Ze krijgen alles op een pre senteerblaadje en blijven nog met de armen over elkaar zit ten." Ook particulier initiatief wordt.op het bureau niet ge waardeerd. Hoppenbrouwer stelde voor even zelf wat man netjes in te schakelen om dat brommertje terug te halen. .Als u dat doet weten we u ook te vinden", waarschuwde de agent. Opsnorren Toch een vreemd zaakje. Wat zou de politie er zelf van zeg gen, kunnen ze die dader nou niet even opsnorren? Voorlich ter D. Graveland zoekt de zaak even uit. „We hebben hier in derdaad prioriteiten gesteld uit personeels- en tijdgebrek. Dat betekent dat je niet alles meer kunt doen. Het gebeurt wel va ker dat we weten wie een straf baar feit heeft gepleegd, maar dat we er door tijdgebrek niet aan toekomen hem aan te hou den. We beseffen terdege dat dit heel vervelend is voor de men- hielco kuipers sen die slachtoffer zijn, maar wij kunnen er ook niets aan doen. Het liefst zouden we meteen twee rechercheurs meesturen met zo'n mijnheer Hoppen brouwer, maar ze zijn gewoon niet voorhanden." Hoppenbrouwer en dochter Cindy hebben de moed al opge geven. „Het duurt allemaal veel te lang. Dat ding zal wel zijn doorverkocht. Het is een schan de dat dit politiekorps dat roept de heling te willen aanpakken, op deze manier omgaat met aangiften.' '(RK) Roy Klopper en Loman Leefmans AGENDA tel: 071-161418 VRIJDAG 25 SEPTEMBER Katwijk Artiestengala-mmv Lee Towers. Groenteveiling Sandtiaan. zaal open 19 00 uur, aanvang 20.00 uur. Leiden Antiekbeurs in de Groenoordhallen, tot 22.00 uur. Inbreng van kinderkleding voor de jaarlijkse winterbeursin buurthuis Op Eigen Wieken. Valkenpad. uitsluitend inbreng tussen 19 00 en 21 00 uur. Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde. Herenstraat 64. aanvang 20.00 uur. Forumdiscussie, met vertegenwoordi gers van de vijf grote po'iti Kolfmakersteeg 8. aanvang 20.15 Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij 20.15 u ZATERDAG 26 SEPTEMBER Bioemenwandeltocht over 10.15en 20 km. start vanaf VW kantoor. Sta tionsplein 210. tussen 9.00 en 16.00 uur. Kmderkledingbeurs in buurthuis Op Eigen Wieken. Valkenpad, verkoop s Groenoord. Pasteurstraat 23. van 10.00 tot 16.00 uur. Antiekbeurs in de Groenoordhallen. van 11.00 tot 18.00 uur. Bingo-avond in buurthuis Op Eigen Wieken. Valkenpad. zaal open om 19 00 uur. de eerste bingo draait om

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18