Leiden Regio Toekomst ijshal lijkt verzekerd Relatiegeschenk AZL is 'Zottigheid' Leiden wordt geen dikke-beurzenstad Geen tekort meer aan kraamverzorgsters Groen Links: camping op voetbalvelden D66: huizen regionaal verdelen BOUWPLANNEN? RIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 ROY KLOPPER Geparkeerde auto's uitgebrand leiden De brandweer heeft gisteravond een autobrand geblust op de Haven. De wagen van een 24-jarige Sassenheimer vatte even voor half acht spontaan vlam. Het vuur sloeg over naar de auto van een 29-jarige Leidenaar, die erachter stond geparkeerd. Beide voertuigen brandden deels uit en zijn weggesleept. Dieven stelen koperen ringen leiden Twee onbekende mannen hebben gistermiddag negen nep-trouwringen gestolen uit een juwelierszaak aan de Haar lemmerstraat. Het duo kwam even voor vijf uur de winkel bin nen. Een van de mannen zei belangstelling te hebben voor hor loges. De ander bleef wat achter in de zaak hangen. Hij is erin geslaagd een tableau met trouwringen weg te halen uit een afge sloten vitrine. De daders hebben waarschijnlijk weinig lol van hun buit; de ringen zijn gemaakt van koper. Fietser ernstig gewond leiden Een 80-jarige man uit Voorschoten is gistermiddag ern stig gewond geraakt op de Stevenshofdreef. Hij stak om vier uur ter hoogte van de Zuster Bertkenstraat de rijbaan over, zonder voorrang te verlenen aan een auto. De 51-jarige automobilist uit Leiden kon de bejaarde niet meer ontwijken en schepte hem. Het slachtoffer is naar het AZL gebracht met een open been breuk en hoofdletsel. De auto raakte aan de voorzijde flink be schadigd. Politie houdt buurtonderzoek leiden De recherche heeft gisteren een uitgebreid buurtonder zoek gehouden in de omgeving van de Kooilaan. Doel was om inlichtingen te verkrijgen over de overval op de Nutsspaarbank aan de Kooilaan, afgelopen woensdag. Inmiddels is bekend ge worden dat de drie waarschijnlijke daders na de overval zijn ge signaleerd bij de grote bloembak op de Bemhardkade. Daar is ook de vluchtauto, een gestolen Saab, achtergelaten. De recher che wil onder meer weten hoe de overvallers hierna zijn verder gevlucht. leiden» janet van puk Leiden wil absoluut geen stad worden voor uitsluitend men sen met een goede baan en een goed inkomen. Als lezers van de gemeentelijke nota over de toe komst van de stad dat gevoel bekruipt, dan is dat onterecht. Dat antwoordde wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning) gisteravond tijdens een commissievergadering over het structuurplan voor de stad. Zowel C. Vergeer van de SP als J. Laurier van Groen Links vroegen zich af of Leiden de mensen met een smalle beurs naar de regio wil sturen en al leen de rijkeren binnen de eigen grenzen wil houden. Zij kregen dat gevoel omdat in de struc tuurnota staat dat Leiden hoog waardige bedrijven wil aantrek ken, waar vooral mensen met hoge opleidingen een baan kunnen vinden. Bovendien is er geen geld en geen ruimte om goedkope huurwoningen te bouwen. Nieuwe eengezinswo ningen kunnen alleen nog ver rijzen in de regiogemeenten en Leiden kan volgens het struc tuurplan alleen nog duurdere woningen neerzetten. „Leiden is dus geen stad meer voor mensen met weinig geld", concludeerde Vergeer. „De geest was tot nu toe: Leiden is voor de mensen met de smalle beurs en mensen met een volle re portemonnee gaan naar de regio. Het lijkt erop dat nu de mensen met een smallere beurs naar de regio worden gestuurd. Gestolen goed yf q Zelfs als burgers de I O politie al het speur werk uit handen nemen, komen gestolen spullen niet terecht, zo blijkt uit een relaas in Steeds CDA-verlies A Het CDA Oegst- Z U geest verliest na wethouder J. van der Rei den nu ook fracbe-voorzit- ter P. Hellinga. De politicus heeft het te druk GERT VISSER (chifk Nieuwe Stichting kiest voor minder openingsuren De toekomst van de Ijshal aan de Vondellaan lijkt voorlo pig verzekerd. De hal gaat op 5 oktober open. Het aantal openingsuren is iets verminderd. De baan blijft, behalve op woensdag, door de weeks in de middag tot half vijf dicht. Ook wordt het betaald personeel - op twee ijs meesters na - door vrijwilligers vervangen. De maatrege len zijn genomen door de woensdag opgerichte Stichting Ijshal Leiden, die hiermee het verlies denkt te kunnen wegwerken. bovendien een bedrag toege zegd van 50 duizend gulden, grotendeels leningen, voor de borg van het nieuwe huurcon tract. Ook blijken ze bereid vrij willigers te leveren voor de ex ploitatie van de hal. Overwogen werd eerst om clubs die dat niet leiden emiel fangmann De leden van de zestien schaatsclubs uit het KNSB-dis- trict Sassenheim die de schaats baan gebruiken, hebben zich achter de plannen geschaard. De clubs hebben de Stichting wilden geen abonnementen te geven of hun werkuren te laten afkopen. De afgelopen weken werd de ijshal al door vrijwilli gers opgeknapt en ingericht. De maatregelen waren nodig omdat de Ijshal eind augustus aan de rand van het faillisse ment stond. Onder het beheer van de Stichting Schaatscen- trum Leiden bleken er grote fi nanciële tekorten te zijn ont staan. Directeur Tigelaar werd wegens 'mismanagement' aan de kant gezet. Het KNSB-district Sassenheim, waaronder ook Leiden valt, nam daarop het be heer over. Een werkgroep van het district ging uitzoeken hoe het verder met de hal moest. Wat er met grote de tekorten van de afgelopen periode moet gebeuren blijft onduidelijk. Vol gens voorzitter P. Kranenburg van de Stichting Ijshal Leiden gaat de oude stichting haar be leid van de afgelopen jaren zelf nog onderzoeken. De nieuwe stichting zegt geen enkele band met de oude te hebben. De Slichting Ijshal Leiden kan met een schone lei beginnen, omdat de eigenaar de ijshal toch voor het schaatsen wilde behouden. Wel moet de huur vanaf het sei zoen 1993-94 van tevoren wor den betaald. Ook in de uitgavenpost voor het personeel is met bijna twee derde teruggebracht. In betaal de dienst blijven in het nieuwe seizoen slechts twee ijsmees ters. van wie er een nog twintig uur vrijwillig bij werkt. Als belo ning mag hij daarvoor de schaatswinkel zelf exploiteren. In restaurant en bar wordt geen betaald personeel meer aange steld. Een uitgebreide barcom- missie moet er voor zorgen dat de horeca-afdeling geheel op vrijwilligers gaat draaien. Kaartverkoop Het aantal openingsuren van de ijsbaan daalt licht. De hal is voortaan op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag ook s middags tussen twee uur en Dat is toch de omgekeerde trend", zei Laurier. Wethouder Van Rij haastte zich te zeggen dat dit absoluut niet de bedoeling is. „We willen niet de Leidse bevolkingssa menstelling veranderen. Abso luut niet." Juist om de mensen met lage inkomens binnen de grenzen te houden is het nodig dat in de regio meer eengezinswoningen komen, legde hij uit. Bewoners van goedkope flatwoningen wil len meestal alleen maar naar een gewoon huis met een tuin. De meesten denken er niet aan om te verhuizen naar een duur dere fiat met alleen grotere ka mers. Als er dus geen eenge zinswoningen worden ge bouwd, is geen doorstroming in de goedkope flats, die nodig zijn voor 'starters' en mensen met weinig geld, aldus Van Rij. Lei den heeft zelf echter nauwelijks meer plek voor zulke huizen. Dat Leiden juist hoogwaardi ge werkgelegenheid wil aantrek ken, is volgens de wethouder ook logisch. Er is immers ook nog maar weinig ruimte voor nieuwe bedrijven, dus er moet een selectie worden gemaakt. Daarbij komt nog dat juist de hoogwaardige werkgelegenheid, zoals op het bio-sciencepark, een van de sterke kanten van de stad is, aldus Van Rij. Bedrijven waar mensen met een lagere opleiding aan de slag kunnen, hebben in veel gevallen ook meer ruimte nodig. En die ruimte is er alleen nog in de re gio, voegde hij eraan toe. De voorzitter van de 3 October Vereeniging, dr. D.P. den Os (rechts) tijdens het uitdelen van haring en wittebrood. Eén van de 80 foto's in het fotoboek 'Zottigheid', dat dit Leidse Volksfeest in beeld brengt. foto pp/ioik JUIHMJUN leiden olaf van runsoever HUIZE BUITENZORG Bij de foto op de Info-pagina van afgelo pen woensdag stond vermeld dat Huize Buitenzorg tegenwoordig dienst doet als studentenhuis. Het is echter in gebruik als woning. Geen ordinaire stropdassen of sjawls, maar een foto boek over het 3 Oktoberfeest is dit jaar het relatiege schenk van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Vijf fo tografen (Dirk Ketting. Hans van der Meer. Tejo Rin gers, Judith Szabo en Loek Zuyderduin) zijn vorig jaar op 3 oktober op pad gestuurd om dit volksfeest met hun camara's vast te leggen. Een boek met 80 foto's is het resultaat. 'Zottigheid' zullen de Leidenaars zeggen bij het zien van de foto's die dit volksfeest in beeld brengen. En dat is ook de titel van het fotoboek, dat op 1 oktober in de Burgerzaal van het Stadhuis ten doop zal worden ge houden. De eerste exemplaren - de boeken zijn gister avond gedrukt - zullen dan worden overhandigd aan burgemeester C.H. Goekoop en D.P. den Os, voorzitter van de 3 October Vereeniging. Waarom geeft het AZL een fotoboek uit over het 3 Oktoberfeest? Omdat de dag van het Leidens Ontzet Lcids en het moest niet bijvoorbeeld op het carnaval in het zuiden des lands. Dat is volgens Pieter van Dam. hoofd bureau voorlichting, ook de reden dat er zo weinig foto's van ook voor het AZL een bijzondere dag is. Want begint elk verhaal over de geschiedenis van net ziekenhuis niet met de zinssnede: „Het dappere verzet van de Leide naars tegen de Spaanse belegeraars werd door Willem van Oranje beloond met de stichting van een universi teit en daarmee een academisch ziekenhuis." Drie ok tober is dus zo'n beetje ook de geboortedag van het AZL In 'Zottigheid' zijn uitsluitend foto's opgenomen die alleen op het 3 Oktoberfeest genomen kunnen zijn en Van het nieuwe fotoboek zullen 2.000 exemplaren ge drukt worden. De helft daarvan wordt door het AZL ge bruikt als relatiegeschenk De rest is voor de verkoop. Het fotoboek is niet verkrijgbaar m de boekhandels maar vanaf 2 oktober uitsluitend te koop bij bureau Voorlichting en PR van het AZL. De pri|s VOOI dn vol gens Van Dam unieke boek - hij stelt dat het het eerste boek is dat het 3 Oktoberfeest in beeld brengt - be draagt 29.50 gulden. Rijn en Vliet heeft zelfs overschot aan personeel leiden» janet van puk Het kraamcentrum in Leiden kampt voor het eerst sinds vele jaren niet meer met een tekort aan personeel. Er is zelfs sprake van een overbezetting van ne gen kraamverzorgsters. „Dat is in de veertien jaar dat ik hier werk nog nooit gebeurd", zegt directeur T. Verschoor van het aan de Zoeterwoudsesinge? 0e- vestigde Rijn en Vliet. Het centrum werkt niet al leen in Leiden maar ook in Oegstgeest, Zoeterwoude, Voorschoten, Stompwijk, Leidschendam, Voorburg en Wassenaar. Elk jaar waren er tussen de tien en twintig vaca tures die het centrum niet kon vervullen. Volgens Verschoor plukt Rijn en Vliet nu de vruch ten van het beleid om via aller lei projecten meer herintreden de en allochtone vrouwen in dienst te krijgen. Voor die laatste groep is zelfs een spe ciale opleiding opgezet door het Centrum voor Beroepso riëntatie en Beroepsoefening en het Holtland College. De cursisten waren verzekerd van een baan bij Rijn en Vliet. Van de eerste groep zijn nog tien vrouwen in dienst bij het kraamcentrum, zestien deel neemsters van de tweede groep gaan op 1 januari de praktijk Omdat geen tekort meer is aan kraamhulpen is dit jaar geen derde groep buitenlandse vrouwen aan de speciale oplei ding begonnen. „Het is trou wens nooit de bedoeling ge weest om hier eindeloos mee door te gaan", aldus Verschoor. Dat het centrum uit de per soneelsproblemen is, heeft vol gens de directeur niet alleen te maken met een groter aanbod aan arbeidskrachten, maar ook met het feit dat het aantal be vallingen in de Leidse regio niet verder toeneemt. De afge lopen tien jaar was steeds spra ke van een groei, maar nu sta biliseert het aantal zwanger schappen zich. zegt de direc teur. Bovendien doen steeds meer echtparen een beroep op parti culiere bureaus. Daar is Ver schoor niet blij mee. De bu reaus werken volgens haar 'buiten de regelgeving om'. Er wordt gewerkt met freelancers en dat vindt Verschoor 'schan dalig'. „Want ze werken op de ze manier mee aan het zwarte circuit. Maar gelukkig zijn deze bureaus nu flink in opspraak gekomen doordat de opspo ringsdienst van de belasting er mee bezig is." Verschoor benadrukt dat het centrum ondanks dc overbe zetting nog wcleens in de pro blemen komt. Het verloop van het personeel is nog steeds 'be hoorlijk hoog'. „En soms is er een piek van zestig bevallingen in twee dagen en daar kunnen we echt geen rekening mee houden." Rijn en Vliet kan dan een beroep doen op medewer kers van andere centra. „Maar het is voor het eerst dat wij nu ook mensen kunnen uitlenen aan andere centra, als die in een piekperiode zitten." leiden bald. In Zuid-Frankrijk zie je tijdens het vakantie seizoen campings verrijzen op sportcomplexen „Dus waarom kan het hier niet?", aldus laurier. Het handige van sportcomplexen is dat er al sa nitaire voorzieningen aanwezig zijn. noemde hi als voordeel. Dat de velden erg slecht zullen wor den als ze op deze manier worden gebruikt, ge looft hij niet. „In voetbalstadion De Kuip worden immers zelfs concerten gehouden." Groen Links vindt dat in de zomer best een cam ping kan worden ingericht op sportvelden die dan toch niet worden gebruikt. Als voorbeeld noemde raadslid Laurier gisteravond tijdens een commissievergadering het voetbalcomplex aan de Boshuizerkade. In de zomer wordt er op de velden niet gevoet- PROJECTSTOFFERING LEIDEN B.V. Bloemistenlaan 51 2313 BB Leiden telefoon 071-14 46 42 OPRUIMING PARTIJRESTANTEN Rechtslreeks uit ons magazijn Linoleum, vinyl, coupons etc. .qU' Linoleum, vinyl, coupons etc. 0/> O* AFHAALPRIJZEN VANAF 10,- per meter *0# Zaterdagmorgen geopend van 9.00-12.00 uur. half vijf dicht. Volgens Kranen burg waren die uren de 'meest onrendabele'. Daarnaast is het recreatieschaatsen op woens dagavond afgeschaft. Die uren worden nu gebruikt ten faveure van verhuur aan clubs. Enkele uren zijn nog vrij. De toegangsprijzen verande ren nauwelijks. Een los kaartje blijft zes gulden kosten, üp de begroting voor het komend sei zoen ijjn de Intomfi uu loeee kaartverkoop - een ton - bewust laag gehouden. „Opdat we niet voor verrassingen komen te staan", aldus voorzitter Kranen burg. Vorig seizoen kwam er nog 175 duizend gulden uit kaartverkoop binnen. Het moet niet langer zo zijn dat elke gemeente in de Leidse re gio de eigen woningen onder de inwoners verdeelt. Nu er geza menlijke plannen voor woning bouw worden ontwikkeld, moet er ook een regionaal systeem voor woonruimteverdeling bo men. Dat stelde raadslid W. Egels van D66 gisteravond voor tijdens een commissievergade ring. Wethouder T. van Rij van volkshuisvesting is het volledig met hem eens. „We hopen dat de gemeenten in de regio er ook over gaan denken, en steken dan ook veel tijd in overleg daarover." De eerste stap die is gezet is dat in alle gemeenten dezelfde nonnen gaan gelden voor het afgeven van een woon vergunning. Op korte termijn geen woningbouw op EWR-terrein Er moet snel iets gebeuren met het terrein van het energiebe drijf aan de Koningstraat, vindt D66. Raadslid W. Egels stelde gisteravond tijdens een com missievergadering voor op korte termijn al plannen te maken voor woningbouw op dit ter rein. dat bijna geheel braak ligt. „Het is een van de weinige plek ken in de binnenstad waar je nog echt iets mee kunt doen. I let terrein kan een pr.i< htige verbinding gaan vormen tussen het i entrum en de wi|k .roen oord", aldus Egels. Het zal moeilijk worden om heel snel iels Ie gaan doen in dat gebied, antwoordde wet houder T. van Rij. De kans is groot dat de grond is vervuild en bovendien staat er nog een enkele installatie die moet wor den verplaatst. Van Rij vindt het wel 'absoluut verstandig' om het tenein 'te verbinden met de omliggende woongebieden OP NAAR VAN DER PLOEG! L RAMEN EN DEUREN. WAND EN PlAFONDBEKLEDflK SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. I \Axx meuwbouw en renovatie f Uitgevoerd Onderhoudsarm, leverbaar ai frvene kleuren. voMetfcg I gegarandeerd en door orut vakmensen pertect op maat gemaakt Het geheet vooraan van KUNSTSTOF OM OF TT SOUWEN M 01 Hl-1438' deceuninck E

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17