'Door tijdgebrek gingen thema's soms de mist in' Dragana sluit 'Kresj' op waardige wijze af 3 Rtv show 'Onmogelijk samen te werken met EO' NOS introduceert tal van nieuwe programma' TT Klussen aan de hand van commerciële spot RIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 Veronica blijft doelgroep trouw ILVERSUM GPP 'eronica noemt de samenwer- ig op het tweede net met de fvangelische Omroep onmoge- ijk. Aan de vooravond van de lieuwe indeling op de drie pu- ilieke netten liet televisie-direc- Joop Daalmeijer gisteren •|tijdens de presentatie van de 'interprogramma's weten dat indeling met de EO op één Veronica en de TROS een :ra investering van acht mil joen gulden kost. „Wij moeten izestien procent meer zendtijd ./vullen dan andere omroepen, omdat de EO op zondag niet wil /uitzenden. Extra geld van de /overheid krijgen we daarvoor kiiet". Volgens Daalmeijer is het als (programmamaker onmogelijk imet de EO samen te werken. l„We hebben geprobeerd met de 'TROS en de EO een dagelijks ispelprogramma te maken, maar jde EO stelde eisen aan de ge loofsovertuiging van de presen- itatoren." Veronica gaat in het nieuwe wel nauw met de TROS (samenwerken. Zo is er al een [gezamenlijk sportprogramma en komt er een nieuwe soapse rie, Blinde Hartstocht, die beide •mroepen uitzenden. „In de toekomst zullen we meer din gen samen gaan doen. Dat •spaart geld uit en dat kan dan weer in nieuwe programma's ;estoken worden. We zullen een jein beetje TROS worden, naar blijven programma's ma ken voor de doelgroep 13 tot 35 jaar". Naast de negatieve geluiden over de toekomst van het pu blieke bestel, presenteerde Ve ronica met trots een groot aan tal nieuwe 'jonge, snelle en wil de' televisieprogramma's voor het komend seizoen. Robert ten Brink gaat het nieuwe datingpx- o gr am ma All you need is Love presenteren. Hij probeert man nen en vrouwen op een origine le manier bij elkaar te brengen. Mark Klein Essink gaat naast de Staatsloterijshow het spel Casi no Royal presenteren. Judith de Klijn volgt komend seizoen trends in de mode in Outfit. Het actualiteitenprogramma Nieuwslijn gaat elke week op lo catie voor een thema-uitzen ding. Presentator wordt Rick Nieman die van RTL 4 komt. De huidige presentator Hans Emans wordt chef informatieve programma's. Haye van der Heyden heeft de nieuwe comedy Zaterdag avondcafé geschreven. Ook op muziekgebied brengt Veronica een aantal nieuwe programma's cp het scherm. Zo wordt eens per maand Countdown Late uitgezonden. Wessel van Die pen gaat onder meer op zoek naar de mens achter de artiest. Jeroen van Inkel presenteert wekelijks het acht minuten du rende programma Rinkeldekin- kel waarin nieuwtjes uit de mu ziek- en showbusiness centraal staan. HILVERSUM GPP Behalve het paradepaardje NO VA, de nieuwe actualiteitenru briek die zes dagen per week in samenwerking met de VARA wordt uitgezonden, komt de NOS met een keur van andere, nieuwe tv-programma's. Zo gaat de NOS op sportgebied zondagavond op Ned. 3 van 18.10 tot 18.30 uur Studio Italia uitzenden. Met beelden van 'de wedstrijd van de dag' uit de Ita liaanse competitie. Op dramagebied zendt de NOS op de dinsdagavonden naast Suite 215 en Recht voor zijn Raab, die worden voortge zet, een nieuwe Nederlandse serie uit: Verhalen van de Straat. Het zijn vijf losse verhalen ovei' 'ongewone mensen in een ge wone omgeving'. De regie en het scenario zijn van Marleen Gorris en acteurs zijn onder an deren Ton Kuyl, Kitty Jansen, Titus Muizelaar en Else Wijn. Nieuw is ook het muziekpro gramma Tom Herrie, dat ge- >resenteerd wordt door Tom igbers. Het programma wordt vrijdagavond op Ned. 3 uitslui tend live uitgezonden. Met ingang van 16 oktober zendt de NOS maandelijks een nieuw literair discussiepro gramma uit: Passages. Het pro gramma wordt gepresenteerd door Philip Freriks en is inter nationaal van opzet. Nieuw is ook dat de NOS in samenwerking met de VARA op Ned. 2 één keer per maand een opera-matinee uitzendt. Daar bij staan onder andere Tosca, Nixon in China, Cosi van Tutte De Barbier van Sevilla op het programma. Voorts zendt de NOS elke dinsdag tussen 17.30 tot 18.00 uur op Nederland 3 documentaire uit over mi- Tineke kiest voor thematische opzet praatshow BUSSUM GERARD V aar lach laat ze I langdurig bulderen. JR» .JL. Nooit eerder heb ben de muren van het pand zo veel uitbundigheid laten reso neren. Want eerder zaten hier ambtenaren tot op de cent uit te kienen hoe de belastingplich tigen van Bussum en omstreken aan hun Fiscale verplichtingen konden worden gehouden. En dergelijke activiteiten roepen zelden reden tot vreugde op. Maar sinds kort domineert hier de daverende lach. voor trouwe tv-kijkers onmiddellijk herken baar. Kan niet missen, Tineke de Nooij moet in de buurt zijn. En inderdaad: het productie bedrijf 'Ten Fold', dat ze runt met haar zakelijke partners Wim Herselman en Olaf Boors- ma, houdt tegenwoordig hier kantoor. De deuren van haar onlangs betrokken, functioneel ingerichte kantoor heeft ze voor de gelegenheid wijd opengezet. Niet alleen om buitenstaanders te laten zien dat de ingrijpende renovatie nagenoeg elke herin nering aan een duf fiscaal verle den heeft opgeruimd, ook om luid en duidelijk aan te kondi gen dat ze aanstalten maakt haar zaterdagse praatshow op RTL 4 een thematischer invul ling te geven. „Wij hebben, af en toe ben ik net de koningin die het ook al tijd over wij heeft, ik heb dus besloten van de magazine-ach- tige aanpak af te stappen. Mijn bezwaar ertegen was de veel heid aan onderwerpen. Door tijdgebrek is er vorig seizoen het een en ander de mist ingegaan. Dat komt, je zit live en dan wordt van je verwacht een on derwerp binnen acht minuten te hebben rondgepraat. Dat be tekent vier minuten inleiding en dan moet de te interviewen per- het woord komen. Dat betekent in feite dat je eigenlijk naar de bevestiging van je inleiding gaat vragen. Werkt voor geen me ter. Cyclus In het nieuwe seizoen roert Ti- nus' in haar praatshow telkens vier vaste thema's aan in een vierwekelijkse cyclus. De pre sentatrice begint morgen met 'Tineke en het dagelijkse leven' en 'Tineke ten slotte', volgende week gaat 'Tineke door Europa', de daaropvolgende zaterdag 'Tineke en de muziek', waarna de vierwekelijkse cyclus wordt afgesloten met 'Tineke en het goede leven' en 'Tineke ten slot- „Wat wij straks in 'Tineke en het dagelijkse leven' gaan be handelen, kan van alles zijn. Maar zeker is dat we het niet gaan hebben over zaken waar over al uitgebreid in dagbladen is geschreven. Te veel program mamakers halen hun onder werpen uit de krant. Program mamakers moeten niet meer met de krant onder hun arm naar redactievergaderingen gaan, ze moeten ervoor zorgen dat kranten de onderwerpen van de tv moeten jatten." In Tineke ten slotte' twee keer per maand te zien tussen 18.20 en 19.00 uur staat tel kens een willekeurig onderwerp centraal. Zaterdag na 'Tineke en het dagelijkse leven' zal het gaan over het verschijnsel "hou se'. „Goh. wat een rotmuziek. ha, ha, ha", buldert ze. „Maar of je house nu mooi of lelijk vindt, je kunt het niet negeren. Wat hier in Nederland op dat gebied gebeurt, je houdt het niet voor mogelijk. Met tienduizenden te gelijk gaan jongeren naar Parijs vooreen houseparty." Op v isite 'Tineke door Europa' staat voor 3 oktober op de rol. Ze bezoekt dan een Nederlands gezin in Schotland. Vier weken later gaat ze op visite bij Nederlanders in Frankrijk en in december komt een stel naar Zweden uitgewe ken landgenoten aan bod. In ja nuari ten slotte zal Tineke in Spanje overwinterende ouderen met een bezoek vereren. „Tege lijk maak ik voor Tineke door Europa' ook portretten van de landen waar ik naartoe ga." In Tineke en de muziek' (eerste aflevering op 10 oktober) leeft muziekliefhebster De Nooij zich volledig uit. Het aandachtge- bied is ruim: van componisten tot gitaarbouwers, van drum- computerfreaks tot kinderen die pas geleerd hebben op blokfluit te spelen. De vierwekelijkse cyclus Tineke: Op de thematische toer. wordt op 17 oktober afgerond met Tineke en het goede le ven'. Nader belicht in deze ver sie van de praatshow wordt al wat rechtstreeks en zijdelings te maken heeft met mode, schoonheid, beautyfarms, bour- gondisch leven. „Kortom alles wat mensen tussen negen en vijf. of nog langer, proberen te bereiken door hard te werken zo luidt de toelichting. Tineke zou Tineke niet zijn als tijdens haar show niet driftig met de pollepel werd gezwaaid. Zus As- trid en kok Jan Lagrauw duiken ten tijde van 'Tineke in Europa' en Tineke en het goede leven' de keuken in om al dan niet exquise hapjes te bereiden. Nadelen „Ik vind het leuk dat we in het seizoen per uitzending fOTO» DIJKSTRA de een thema hebb we wat uitgebreider uit de voe ten kunnen", zegt Tineke. Maar ze onderkent wel degelijk ook de nadelen van haar beslissing Tineke zal voortaan weerstand moeten bieden aan de verlei ding om een hyper-actueel item bij de kladden te grijpen. ..Dat moet dan maar, die verleiding moet ik maar weerstaan, ten slotte is een programma vol hu man interest ook aardig voor de kijkers. Hoezeer dat op prijs wordt gesteld merk ik schriftdijke reacties, die niet al leen uit Nederland kom.-n IV krijg stapels post van Nederlan ders die elders in Europa wo nen, vanuit Ierland, Spanje, noem maar op. Ze vangen mij met hun schotel. Voor hen ben ik hun Sinterklaas, hun zak drnp, hun haring, hun binding met Nederland.' Ten afscheid laat ze haar lach nogmaals bulderen Als opmaat van haar nadrukkelijke aanwe zigheid op de late zaterdagmid dag bij RTL 4 tijdens het win terseizoen. (Morgenmiddag op RTL 4 om 17.00 uur) gratie en migranten in Neder land. Op de dinsdagen staat na het journaal het magazine Binnen land geprogrammeerd. Radio Opvallende NOS-programma's op de radio zijn AJctuele Zaken op Radio 1, waarin actuele be schouwende informatie wordt gegeven en dat aansluit op Langs de Lijn op zondag op Ra dio 1. Op diezelfde zender, op zaterdag het programma Te gengas, een soort praatradio, waarin luisteraars actief betrok ken worden bij discussies over actuele onderwerpen. Op Radio 2 besteedt de NOS in twee programma's aandacht aan lichte muziek. In het Podi um van de Nederlandse Lichte muziek komen oude en nieuwe liedjes van Nederlandse arties ten aan bod. In The Band zijn het Metropole Orkest en andere formaties te beluisteren. Op Radio 3 houdt De Avond- spits zijn vaste plaats. Op Radio 4 zendt de NOS naast de mid dagconcertten op zaterdag en zondag ook De Nederlanden uit, een programma over Ne derlandse en Belgische compo nisten. Verder blijft Diskotabel op zondag op Radio 4. Het NOS-paradepaardje op Radio 5 wordt 1008 AM, een licht informatief achtergrond programma dat elke werkdag tussen 7 en 9 uur 'de dag opent'. Verder krijgen de NOS- radiodocumentaies een vaste plaats op de donderdag in het programma NOS-bijlage en wordt Radio Uit, dat van maan dag tot en met zaterdag van 17.10 op Radio 5 te horen is, ge presenteerd als een nieuw hori zontaal NOS-programma. Daar in culturele actualiteiten. HILVERSUM G v P Diepe verontwaardiging over de waanzin van een massale broe dermoord weerspiegeld in kin derogen. In nog geen half jaar tijd zijn nagenoeg alle idealen, zowat alle illusies de 13-jarige Dragana ontstolen door de weerzinwekkende stammen- ooriog in haar totaal ontwrichte vaderland. Al wat haar dierbaar was sneefde in de (zelfivemie- tingsdrang van mensen die ge zien hun leeftijd tot de volwas senen moeten worden gere kend. Het half Servische/half Kroatische meisje klaagt zon dagmiddag (tussen half zes en zes) haar nood in het KRO-pro- gramma 'Nooit meer terug'. Dragana's relaas is doordesemd van droefenis, ergernis en voor al ook onbegrip. Haar bijna kil aandoende verteltrant verraadt dat ze in korte tijd helaas veel van haar kinderlijke onschuld heeft moeten prijsgeven. Ze was al eens op de Neder landse tv te zien in 'Kleur Rijk', door de KRO eerder dit jaar uit gezonden. Stienette Bosklopper, de producente van deze jeugd serie, trof haar destijds aan in het Alkmaarse asielzoekerscen trum. De familie van Dragana was Kroatië ontvlucht, nadat ex tremistische Serviërs op hoge toon van haar vader hadden ge- eist mee te vechten. „Mijn va der is Serviër, mijn moeder Kroatische. Mijn vader wilde geen partij kiezen, daarom zijn wij Weggegaan." Zonder omhaal maakte Dra gana een half jaar geleden in maken, wat ik heb beleefd"), haar landgenootjes daarentegen heeft ze weinig te zeggen. „Heeft geen zin. zij kunnen de oorlog toch niet stoppen. Bo vendien zijn zij die oorlog niet begonnen." Dragana spreekt haar bedekte aanklacht tegen volwassenen uit met een glimlach, maar haar droeve ogen zeggen alles. „KRO's jeugdprogramma 'Kresj' had met 'Nooit meer te rug' geen waardiger afsluiting kunnen hebben", aldus eindre dacteur Cabriël Maassen, die ,iK gevolg van de nieuwe zen derindeling KRO's aandeel in de jeugdprogrammering win \KN beperkt zag tot voornamelijk aangekochte produkties. „lam mer. dat het resultaat van een succesvol beleid daar de dupe van wordt, maar het is niet an- 'Kleur Rijk' duidelijk dat ze haar verblijf hier als een tijdelijke zag. Nederlands leren, daar voelde ze absoluut niets voor. eenvoudig omdat ze eigenlijk niet in Nederland wilde wonen. Dragana's denken werd bepaald door maar één verlangen: terug naar Kroatië, terug naar haar oma, terug naar haar gelukkig nog levende poes, terug naar huis." Al gaven de hier uitgezonden journaalbeelden louter terreur te zien, het gezin keerde deze zomer toch huiswaarts. „In ons dorp zal het nu wel rustiger zijn vanwege de aanwezigheid van VN-soldaten." Het weerzien met Kroatië werd een compleet fiasco, zo zal zondag in 'Nooit meer terug' blijken. Dragana zag haar ver trouwde omgeving radicaal ver anderd, tot haar verbijstering merkte ze op hoe anders de mensen in de buurt zich ge droegen. Het verblijf in haar ou derlijke woning duurde welge teld een dag, daarna staken dorpsgenoten het huis in brand. Hoe groot was Dragana's ont nuchtering, toen ze met eigen ogen zag dat niets meer was zoals vroeger. „Toen ging ieder een leuk met elkaar om. Nu is er alleen maar haat. De Serviërs zijn de Serviërs niet meer, de Kroaten niet meerde Kroaten." In overheidsjargon heet ze nu een ontheemde. Met haar va der, moeder en broertje woont Dragana. zondag te zien in 'Nooit meer terug' foto Dragana sinds kort in Medem- blik. Zoals de titel van het jeugdprogramma aangeeft, wil ze nooit meer terug. „De men sen die op ons spuwden omdat ze ons als uitschot zagen, wil ik niet meer ontmoeten. De enige die ik terug zou willen zien is mijn poes." Voor haar Nederlandse leef tijdgenoten heeft Dragana een boodschap („Ik hoop dat ze nooit datgene hoeven mee te ders. Persoonlijk verheug ik me wel op de vierdelige dramaserie 'Het Ri|k van VerhoefT. die we in december op het scherm gaan brengen. De serie is ge schreven door Hans Dorresteijn en gaat over een congiërgc. die een school terroriseert Er is nog een lichtpuntje hoew< I lp Qfl een nota van de werkgroep Jeugd 50 tot 60 minuten is weg gevallen uit eigen produkties. kunnen we vanaf januari toch weer beginnen met een jeugd programma. Ik laat me er niet van weerhouden om net als in 'Kresj' gebruik te maken van jongeren, waarbij de aandacht vooral zal uitgaan naar de vormgeving." (Nederland Izondagmiddag om 17.30 uur) STRIPS BOLLEBOOM uw oa&oppeti-rA&tiKAHTeH tor \jeeeaM-iM-Hu>&-sP6ctA- usteh! en 8cnenPien eeur VtATlSCH Ll~ VB T OM 5^-=^ VN BOES m -*)- Sla w BUSSUM. GvP Een uitgerekte commerciële spot in de verpakking van consumentvoorlich ting. Er is welhaast geen bct< r vr>or beeld denkbaar dan het doe het-zelf programma 'Je eigen huis', dat bij RTL 4 wordt uitgezonden. Klusbaas Nico Zwinkels en presen tatrice Manon Thomas waren vorig sei zoen doende met renovatiewerkzaam- heden a.in ••en beslaand huis De oplet tende kijker zal gemerkt hebben dat de karweitjes uitsluitend werden opge knapt met spullen van programma sponsors die in de aftiteling over het scherm rolden. In een reeks van dertien afleveringen gaan Zwinkels en Thomas zich bezig houden met skelethouw. In de Amers- foortse wijk Kattenbroek verrijzen en kele woningen van het zogeheten ske let bouwtype. Kant en klaar afgeleverd Manon Thomas en Nico Zwinkels. het presentatie duo van 'Je eigen huis'. fOTO»m moet voor een dergelijke woning rond tweeënhalve ton worden neergeteld, casco een goeie 180.000 gulden Van de grond af zal Zwinkels dc wo ning in elkaar zetten. In een van de af leveringen laat Manon Thomas na een heerlijk schools tweegesprekje met een expert In hypothecaire leningrn de keuze vallen op een spaarhypotheek van de F'ostbank. Jijit BM Ml Mftt roept Thomas quasi spontaan. In een van de aflevenngen beveelt klusbaas Nico Zwinkels ook nog de kruisk opschroeven draaier aan van het merk dat achter zijn rug onopvallend opvallend op tal van reclameborden te M is Overigens gaat RTL 4 nog duidelijker aangeven welke programma s gelu-el of gedeeltelijk gesponsord zijn. In elk ge val valtt ook 'je eigen huis' onder aat besluit. Naast de gebruikelijke vermelding In de aftiteling zal voorlaan ook aan het begin van oe uitzending gemeld worden dat het programma (onderdeel) grsponsord K. Zo wil RT1 4 de kijker duidelijker laten weten welke programma's gesponsord zijn. Dc eerste aflevering van de reeks van zien op zo r op RTL 4.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13