Weg en wiel Renault Safrane voor veeleisende automobilisten Off. Citroën dealer voor groot Leiden en Wassenaar HEMCAR —i IftNDERNELDE ES Rallye Raid zichtbaar in driedeurs Citroën ZX Huurplan Gazelle van start RENAULT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 REDACT If PTMR lOOfWUKS De Franse autofabrikant Renault heeft niets aan het toe val willen overlaten bij de lancering van het nieuwe top model Safrane, dat het type 25 opvolgt en vanaf 22 okto ber bij de dealers staat. NUKERK* vlaggeschip wordt naar buiten gebracht als een sy- nomiem voor kwaliteit, een op vatting die in het verleden bij Renault niet zo vanzelfsprekend was, zoals de Nederlandse im porteur ruiterlijk toegeeft. Renault Nederland deed zelf een duit in het zakje van de kwaliteitsbewaking door al in november van het vorig jaar vier Safranes uit de voorserie tot het laatste schroefje uit elkaar te halen en te analyseren. De Safrane is nu helemaal klaar bevonden om zich te bewijzen in het segment van de luxe wa gens en de verwachtingen zijn hooggespannen. In Frankrijk is de wagen inmiddels goed ont vangen en verkoopt volgens de importeur al beter dan de con currenten Peugeot 605 en Ci- troën XM samen. In ons land verwacht Renault dit jaar nog duizend Safranes te verkopen en voor volgend jaar staan er zelfs vijfduizend op de prognoselijst. In Nederland wordt de Safrane in negen versies op de markt gebracht, te beginnen bij de viercilinder 2.2 liter voor 51.750. Deze motor is afgeleid van het type dat in de Renault 25 wordt gebruikt. Er is ook een versie met drie in plaats van twee kleppen per cilinder en meer vermogen: 137 pk/101 kW tegen 107 pk/79 kW in de 'in- stap-versie'. Verder is er een 3.0 liter V6 (167 pk/123 kW) en biedt het programma de keuze uit twee turbodiesels van 2.1 en 2.5 liter inhoud. Laatstgenoemde krachtbron vindt ook bij de concurrentie aftrek en wordt ondermeer door Volvo en Lan cia gebruikt. Het is voor het eerst dat Renault deze machine toepast in een personenwagen. De duurste Safrane is de Qua dra met permanente vierwiel- aandrijving, die 113 mille kost. De goedkoopste turbodiesel komt op 57.950 (prijzen inclu sief 18,5% BTW). Binnen afzienbare tijd zal voor de Safrane Quadra ook een V6- injectiemotor met een vermo gen van rond 260 pk beschik baar komen. Dit extra vermo gen wordt bereikt door het ge bruik van twee turbo's. Deze 'bi-turbo' zal het programma aan de bovenkant afronden. De Safrane is een auto voor de veeleisende reiziger. In een eer ste rij-indruk manifesteerde de Safrane zich als een stille, aan gename auto met comfortabele stoelen, veel ruimte en een uit stekend weggedrag. Het uitrustingsniveau beweegt zich op hoog peil. Standaard vindt men in de Safrane centra le portiervergrendeling, stuur bekrachtiging en elektrisch be- dienbare voorportierruiten. Op de duurdere versies zijn allerlei extra's als airconditioning, ver warmde voorstoelen, ABS, elek trisch verstelbare voor- en ach- terstoelen etc. mogelijk. Renault heeft het topmodel, de 6-cilinder RXE, voorzien van een variabel vcersysteem. dat 'dynactieve vering' is gedoopt. Dit systeem is computerge stuurd en past zich automatisch aan de omstandigheden aan. Ook de bodemvrijheid van de auto is te veranderen. Boven de 120 kilometer per uur wordt de rijhoogte van de wagen 15 mm lager, mits de omstandigheden dat toelaten. Het 'intelligente' veersysteem lijkt in Nederland overigens een overbodige luxe. 1 rmoel flink voor in de buidel worden getast (de RXE kost een ton) en op het veergedrag van de 'normale' Safranes valt hele maal niets aan te merken. Kennedylaari 118, Leiden. Tel. 071-769322. Van Hallstraat 30, Wassenaar. Tel. 01751-19221. BLIKVANGERS Lada 2105 1.5 tijdelijk de voordeligste Gremi Auto-Import, de importeur van het Russische automerk Lada, biedt tijdelijk de Lada 2105 met 1.5 liter motor aan voor 11.975. Daarmee is deze Lada de goedkoopste auto op de Ne derlandse markt en zal dat blijven tot de jaarwisseling. Chiquere neus voor Daihatsu Applause Daihatsu heeft zijn 'sedan met vijfde deur' Applause voor het nieuwe modeljaar op een paar punten aangepast. De meest op vallende verandering betreft de grille, die nu niet meer de ver binding vormt tussen beide koplampen, maar een op zichzelf staand onderdeel is geworden, afgewerkt met een chique chro men randje. Verder kreeg de Applause forsere bumpers en bre dere stootranden (in de ideur van de carrosserie) langs de flan ken. Het zogeheten 'instapmodel', de goedkoopste dus, is nu de Li voor 28 mille, de luxere Xi kost 32 mille en de vierwielaange- dreven Zi komt op bijna 41 mille. Alle typen zijn voorzien van een 'engine-fail' systeem dat ervoor zorgt dat bij een eventuele elektrische storing de motor blijft lopen, zodat men rijdend de dealer kan bereiken. Peugeot 106 met 5 deuren en dieselmotor Medio november komen de vijfdeurs- en dieselversies van de Peugeot 106 in ons land op de markt. Op de Salon van Parijs, die in oktober wordt gehouden, stelt Peugeot deze belangrijke uit breiding van de 106-serie voor. Hiermee zal er voor modeljaar 1993 keus zijn uit 15 verschillende types 106. WEGWERKZAAMHEDEN Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Muiden, in beide richtingen, dag/nacht. Maastricht richting Amsterdam (A 2) Rotterdam richting Rijswijk (A 13) T.h.v. de Hoornbrug in Rijswijk. Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. Werkendam, in beide richtingen, overdag. AMSTERDAM Nederland beleefde dezer da gen een wereldprimeur door als eerste kennis te maken met de driedeurs versie van de Ci troën ZX. Vanaf volgende week donderdag staat deze wagen bij de dealers. De ZX kwam een jaar geleden op de markt als welkome opvul ling van het gat tussen de AX en de BX, waarmee de Franse fa brikant zijn gamma eindelijk compleet maakte. Maar de ZX is veel meer dan een opvuller. Het moet de best-verkopende Citroën worden, het zogeheten volume-model dat in grote aan tallen de deur uitgaat. In de kleine middenklasse, waar de ZX opereert, is het echter niet gemakkelijk voor een nieuwkomer om zich te bewij zen temidden van ijzersterke concurrenten als de Golf, Astra, Escort en diverse Japanners. Hoewel de ZX in zijn eerste jaar heel behoorlijk scoorde, heeft de nummer drie van de 'Auto van het Jaar verkiezing 1992' niet gekregen wat hij verdiende. Grootste oorzaak: het ontbre ken van een driedeurs ZX. Zo'n (goedkopere) versie met drie deuren blijkt heel belang rijk te zijn. In het deel van de markt waar de ZX zich bevindt wordt 43% van de auto's als driedeurs verkocht, 32% heeft vijf deuren en 16% bestaat uit vierdeurs sedans. Citroën ver wacht dat de driedeurs ZX 60% van de gehele ZX-verkoop voor zijn rekening gaat nemen. Ondanks dat de lagere aan schafprijs een belangrijk aan koopmotief is voor een drie deurs auto, speelt ook het uiter lijk een niet te verwaarlozen rol. Daarom heeft Citroën besloten om niet te volstaan met het 'dichtmaken' van de achterdeu ren, maar de driedeurs een heel eigen gezicht te geven. De nieuwe ZX wijkt dan ook op diverse punten af van de eerder uitgebrachte versie. Niet alleen zijn (uiteraard) beide achter deuren verdwenen, ook moet de driedeurs het zonder de ach terste zijruitjes doen. De over gebleven zijruiten lopen, waar ze bij elkaar komen, iets op zo dat er een knik in de lijn lijkt te zitten. In die knik zijn vertikale portiergrepen geplaatst. Verder loopt het dak schuiner naar achteren af en zijn de wielkas ten hoger 'uitgesneden'. Aldus is een sportieve coupé achtige auto ontstaan die dui delijk dichter bij de oorspronke lijke knalgele oer-ZX Rallye Raid staat, waarmee Citroën zeer succesvol opereert in allerlei zware woestijnrallys. In de driedeurs ZX-serie intro duceert Citroen tevens een tweetal nieuwe motoren. De eerste is een 1.8 liter inspuit- motor van 103 pk (76 kW), die leverbaar is in het nieuwe type Furio en ook in de Avantage en Aura. De tweede nieuwe kracht bron is een 2.0 liter 16-kleps in jectiemotor met een vermogen van 155 pk (114 kW). Deze mo tor is uitsluitend leverbaar in de uiterst sportieve ZX 16V. De prijs van de driedeurs ZX be gint bij f 26.440 voor de Reflex 1.41. De Furio 1.8i kost 31.140 en de 16Vkomt op 48.100 De diesel begint bij 30.850. Deze prijzen zijn inclusief het nieuwe BTW-tarief van 17,5 procent Ronde om de Zuiderzee Komend weekeinde wordt de 29ste Ronde om de Zuiderzee verreden, een ruim 20 uur du rend au t06port evenement, dat zaterdag om 9 uur in Amster dam van start gaat. De Ronde eindigt, na zes trajecten rond het IJsselmeer, zondagmorgen om 5 uur weer in Amsterdam. BOEKEN Sportauto's jaren '60 Als een logisch vervolg op het boekje Sportauto 's uit de jaren '50heeft uitgeverij Elmar nu de jaren zestig in beeld gebracht. Het was een roerige periode tussen 1960 en 1970, waarin een flink aantal bekende I—1MB van het autotoneel verdween. De auteur Rob de la Rive Box geeft in dit boekje de term sportauto een ruime interpreta tie, waardoor een zeer gevari eerde verzameling klassiekers is ontstaan. Zo loopt het llllll lu uiteen van vrij gewone auto's als de Panhard 24 (TT en de Skoda 440 Felicia, via sportief ogende modellen en tot de ver beelding sprekende bolides (Jaguar E type, Ferrari. Lam borghini) tot pure racewagens die alleen ooit op diverse cir cuits in actie zijn geweest. Vele bekende 'jaren zestigers' maken hun opwachting, maar ook is er ruim aandacht voor onbekende sportwagens, waar van vaak slechts een enkel exemplaar is gebouwd ln dit nieuwe deel vinden we tweehonderd zwart /wit- foto's, stuk voor stuk voorzien van een uitgebreid bijschrift. SPORTAUTO'S uit de jaren '60; door Rob de la Rive Box; 104 blz.; uitgeverij Elmar ln Rijswijk; 19,5a Triumph-historie De Triumph Owners Club Ne derland (motorfietsen) bestaat dit jaar 15 jaar en viert dat met een speciaal jubileumblad waarin de historie van Triumph zeer uitgebreid wordt beschre ven vanaf de Tweede Wereld oorlog tot 1988. De geschiedenis van het fameu ze Engelse motormerk wordt gekenmerkt door een groot aan tal 'ups en downs', in 1936 gingen de auto- en mo torafdelingen van Triumph ie der hun eigen weg. Het auto merk heeft het uiteindelijk niet gered en in 1988 leek ook de motordivisie aan zijn einde te zijn gekomen. Sinds vorig jaar worden er even wel weer Triumph motorfietsen geproduceerd in I ngel.uul Genoemde uitgave kost 15 en is te bestellen bij de TOCN, Heemst eed se Dreef 8,2103 LN Heemstede, giro: 3828074. Een lidmaatschap van dc club kosi 40 en in dat geval krijgt men het blad na betaling gratis. FIETSSTROOK redact)* Theo vu, óei mij) Skoda volwaardig Anderhalf jaar na de c door Volkswagen, mag Skoda zich nu volwaardig lid van de Volkswagen Groep noemen, net als Audi en Seat. VW heeft de Tsjechische fabriek flink onderhanden genomen met als gevolg dat 'de kwali- teitsstijging dc snelste en groot ste is die ooit in de auto-indu strie is gerealiseerd. De Skoda Favorit kan zich nu meten met elk willekeurig Westeuropees automerk", aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur van Volkswagen AG. Carl Hahn. Sinds 1 september mag Skoda- importeur Pon Mobiel in al zijn reclame- en andere uitingen vermelden dat Skoda onderdeel is van de Volkswagen Groep. GEEFT JE LEVEN KLEUR Het plezier van persoonlijke service. ALPHEN LEIDEN LISSE BLIK IN HET VERLEDEN In 1976 startte BMW project E-26 dat moest leiden tot een supersportwagen met 3.5 liter 6-dlinder middenmotor: de M1 Giorgetto Giugiaro van Ital Design mocht de koets bedenken, maar had weinig tijd en trok een oud ontwerp uit de kast. BMW wil de met de M1 meedoen aan het merk en kampioen schap Groep 4, maar dan dienden er minimaal 400 exemplaren van de wagen gebouwd te zijn. Zo'n kleine serie was echter zeer oneconomisch voor BMW en dus besteedde men de bouw uit aan Lam borghini. Maar Lamborghini verkeerde in financiële problemen en kon zijn verplichtingen niet nako men. Daarna werden chassis en (glasvezel) koets werk door Ital Design in Turijn gebouwd en vervol gens per vrachtwagen naar Stuttgart gebracht waar de M1 bij carrosseoebedrtjf Bauer werd afgemaaid. Het project werd door deze verwikkelingen ernstig vertraagd met als resultaat dat de M1 In 1981 al verouderd was voor hij zijn debuut kon maken op het circuit. Daarbij had de gecompliceerde produk- tie een nogal hoge aanschafprijs tot gevolg en het kostte BMW nog heei wat moeite om de in totaal 456 gebouwde M1's aan de man te brengen. AJKHtFFOTO Hetfiets- huur- planvan Gazelle is klaar voor de start. Na een serie proeven in samen werking met de ANWB is dit lease plan van de fietsen- fabriek in Dieren passend voor alle bedrijven die willen dat hun werknemers de auto laten staan en de fiets pakken. Het is de bedoeling dat een bedrijf voor een periode van drie jaar achtereen een aantal fietsen huurt tegen een maande lijkse vergoeding. Elk model fiets komt hiervoor in aanmer king, maar per be drijf moeten alle fietsen gelijk zijn. De kosten voor onderhoud, reparatie en verzekering zijn in de huurprijs inbegrepen. Een Gazelle-dealer in de buurt van het bedrijf zorgt voor de nodige service aan de fietsen. Het be drijf betaalt de fietsen en kan van de werknemers een passen de vergoeding vragen of juist niet. Elk bedrijf moet zelf een rege ling treffen voor de fietser die gewoon met het eigen rijwiel naar het werk komt en niet wenst te profiteren van een nieuwe huurfiets. HET GAAT GOED met de fiets kluizen op Schiphol. Uitsluitend voor personeel zijn er begin dit jaar 285 afsluitbare stallingen geopend aan de noord-, oost en zuidkant van de luchthaven. Dit nieuwe type wandbeugel voor fietsen komt uit Frankrijk. Het ding is passend voor alle soorten fietsen, ook dames- en kindermodellen. Bedoeld voor schoonmaakklussen, reparaties of binnenshuis stallen. Rubber manchetten aan de uiteinden voorkomen lakschade aan de fiets. Pluggen en schroeven voor bevestiging worden bijgeleverd. Prijs rond de dertig gulden. FOTO HALFORDS zichtige kunst het altijd droog blijft. Boven dien wil hij in n pijp lucht standigheden de rug kent een pijp richting Hoglund heeft Europees pa tent gevraagd op zijn Schiphol telt vier grote werkge vers, de KLM, Fokker, Aero Groundservices en de luchtha ven zelf. Met de fietskluizen wordt het de werknemers ge makkelijker gemaakt om de au to te laten staan en met de fiets naar het werk te komen. Overi gens heeft het ministerie van verkeer en waterstaat de stallin gen gesubsidieerd. Het fietsen in en rond de luchthaven is ove rigens niet zo eenvoudig. Het net van autowegen is veel te ge vaarlijk voor fietsverkeer. Om daar verbetering in aan te bren gen is er werk in uitvoering aan veertien kilometer fietspad. DE ZWEEDSE uitvinder Lennart •Hugiund heeft een idee dat fiet sers met een hekel aan wind en regen zal aanspreken. Hij wil fietspaden overdekken met pij- EEN NIEUWE SET tandwielen monteren aan het achterwiel kan niet zonder passend gereedschap. Meestal gaat het om een cassette waar op tandwielen naar keus te monteren zijn. Goedkope fiet sen hebben een blokje met tandwielen dat bij slijtage in zijn geheel vervangen moet worden. Elk merk cassette met tandwielen heeft een eigen montagesysteem. De bekendste zijn Maillard (Frankrijk). Shima- no (Japan) en Campagnolo (Ita lië). De firma Tacx heeft een cassette-afnemer op de markt gebracht die zowel geschikt is voor Shimano als Campagnolo, prijs 17,75. Tevens brengt Tacx een set inbussleutels in een houder van kunststof. De sleutels zijn in de meest voorko mende maten 2,3, 4. 5,6 en 7 milimeter voor de prijs van 28,75.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9