Kansen Collor zo goed als verkeken Oppositie geeft Rabin de ruimte Buitenland EEN HANDIG PAKKETJE BURDA ZIJDEPAPIER. GRATIS! Minister Costa Rica gegijzeld Verkiezingscampagne Slachtoffer van stalinisme Premier Gaidar wint eerste slag Juristen werken aan tribunaal 'Joegoslavië' 9NDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 f Independent IPS Inter Pre» Servrce UP! United Pre» intem^txyul Bepakte en bezakte groene pad Frans onderzoeksin stituut uitgerust met een zendertje. Het diertje, een van de laatsten in de oostfranse Elzas, kan zo overal gevolgd worden. Het instituut wil meer te weten komen over de migratiebewe gingen van de groene pad. De zeldzame soort kan daardoor be ter worden beschermd. foto afp Mormonen houden leden in de gaten ?alt lake city De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen heeft berichten in de Amerikaanse pers bevestigd dat de kerk een comité heeft dat dissidente kerkleden in de ga ten houdt. Het comité dient om kerkleden te helpen „die een probleem hebben of advies nodig hebben aldus een officiële verklaring van de 'Mormonen', die in Salt Lake City in Utah hun hoofdkwartier hebben. Het comité onderzoekt informatie over >ersonen die uitspraken hebben gedaan die schadelijk voor de ;erk waren. Chinese vervuiler betaalt met leven pekinc De directeur van een vervoersbedrijf in Sjanghai is ter dood veroordeeld omdat hij chemisch afval in een rivier had ge loosd. Zeven medeplichtigen kregen gevangenisstraffen opge legd. De man had contracten afgesloten met twee chemische bedrijven om hun afval op te ruimen. Omdat hij daarvoor geen opslagplaats had, loosde hij de circa 300 ton afval in het water. Onderzoek naar maffia-rechter rome» De Italiaanse justitie is gisteren een onderzoek begon nen naar een Siciliaanse rechter. Hij heeft de afgelopen zes jaar de vonnissen tegen honderden maffia-leden ongedaan gemaakt. De omstreden Camevale, bijgenaamd de vonnissendoder, heeft momenteel zitting in het Italiaanse Hooggerechtshof. Meeste Duitsers tegen rechts geweld hamburg Een meerderheid van de Duitsers (58 procent) is van mening dat rechts-extremisten 'zich moeten schamen' voor het recente geweld tegen buitenlanders. Dat blijkt uit een opiniepei ling in het weekblad Stern. Geen ultimatum voor Toearegs niamey Het leger van Niger is gisteren teruggekomen op een dreigement om gegijzelde Toearegs te doden. Het dreigement moest bewerkstellen dat de Toearegs, een nomadenvolk in de Sahara, hun streven naar meer autonomie zouden opgeven en een einde zouden maken aan hun guerrilla-activiteiten. Nieuwe president Vietnam Bangkok Generaal Le Due Anh (72) is gisteren tot nieuwe pre sident van Vietnam gekozen. De nieuwe president heeft meer bevoegdheden dan zijn voorganger. Anh leidde in 1978 de Viet namese invasie van Cambodja. Premier Vo van Kiet werd voor vijf jaar herkozen. Onlusten rond viering 'Columbus' santo domingo De Dominicaanse politie heeft gisteren tijdens gewelddadige protesten tegen de festiviteiten die de 'ontdek king' van Amerika door Columbus herdenken een demonstrant doodgeschoten. De autoriteiten hadden eerder met dodelijk ge weld gedreigd als de protesten aanhouden tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus II volgende maand. Iedereen die de openbare orde verstoort of bedreigt loopt de kans daarvoor met zijn leven te moeten betalen, verklaarde minister Garcia Tejada (defensie). Litouwen schaft roebel af vilnius» Litouwen schaft de roebel vanaf 1 oktober af. De repu bliek gaat over op een eigen munteenheid, Lit geheten, aldus de Litouwse premier Alexandras Abisala. Maar dat is niet alles. Want vanaf nu staat elk patroon - in z'n eigen kleur - in vijf maten op het extra grote raderblad (maat 36 t/m 44). Bovendien biedt Burda een volledig nieuw kant-en-klaar raderblad, zodat u meteen kunt beginnen Op deze manier is naaien nog eenvoudiger! Het oktobernummer is nu overal verkrijgbaar voor 6,75. BEPAAL JE EIGEN MODE MET bUrdQ Hooggerechtshof staat openbare stemming toe De van corruptie verdachte Braziliaanse president Collor de Mello heeft opnieuw een nederlaag geleden. Het Hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat de afzet tingsprocedure die het Huis van Afgevaardigden tegen hem in gang heeft gezet „legaal en grondwettelijk" is. door radio en televisie worden uitgezonden. Tot slot wees het Hof een tweede verzoek van Collor af om meer tijd te krijgen zich te verdedigen. Dit betekent dat de parlementszitting over de afzet ting van de president nog deze maand kan plaatsvinden. Indien tweederde van de 503 afgevaardigden besluit tot het openen van de afzettingsproce dure, dan wordt de president onmiddellijk uit zijn functie ontheven. Vice-president Ita- mar Franco zal dan de taken van het staatshoofd waarnemen tot het moment dat de Senaat een uitspraak heeft gedaan. Is er geen oordeel van de Senaat dan treedt Franco gedurende maxi- rio de janeiro ips-afp-upt Bovendien heeft het Hoogge rechtshof zich uitgesproken voor een openbare stemming in het parlement. Dat laatste bete kent een zware slag voor de pre sident die hoopte op een gehei me stemming waarbij meer steun voor de president werd verwacht. Parlementsleden zouden bij een openbare stemming eerder geneigd zijn zich tegen de presi dent uit te spreken uit angst voor stemmenverlies. De over grote meerderheid van de Bra ziliaanse kiezers is namelijk voor afzetting van de president. De stemming over het lot van de president zal rechtstreeks maal zes maanden als vervan ger van Collor de Mello op. De leider van de oppositione le Braziliaanse Democratische Beweging, Orestes Quercia, zei na afloop van een vergadering met andere voorstanders van afzetting van Collor dat 360 par lementariërs 24 meer dan vereist de president willen wegsturen. In de Senaat die zich over het lot van de president uitspreekt, nadat het Lagerhuis dat heeft gedaan, beschikken de oppositiepartijen over een meerderheid. Het lijkt dus waarschijnlijk dat de Senaat ook vóór afzetting zal stemmen. Van de elf rechters die zich in het Hooggerechtshof uitspraken over de afzettingsprocedure ko zen twee de kant van Collor: Francisco Rezek, voormalig lid van het kabinet en Marco Faria de Mello. een neef van de presi dent. TEGUCIGALPA AFP-UPI-DPA Een gewapende man heeft gisteravond in Costa Rica minister Luis Fishman (binnenlandse za ken), de Mexicaanse ambassadrice, een bisschop en een Hondurese officier ontvoerd. De president van Costa Rica, Rafael Angel Calderon, maakte het nieuws van de gijzeling in een televisie-inter view bekend. Op de minister na zijn alle gijzelaars inmiddels weer vrijgelaten. De ontvoerder eiste een vliegtuig om met zijn gijzelaars naar Honduras te vertrekken. Het toe stel kwam gisteravond aan in de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa. De gijzelnemer was lid van een vroegere guerrillagroep en vocht ook in dienst van de linkse rebellen in El Salvador, zo deelde de politie in Costa Rica mee. De gijzelaars namen in de Costancaanse hoofdstad San José deel aan overleg over de voor waarden waaronder voormalige Hondurese guer rillastrijders zich moeten overgeven. De ontvoer der viel binnen bij de bijeenkomst. Hij eiste in Honduras onder bescherming van de katholieke kerk te worden gesteld. Ook moeten alle aan klachten tegen hem worden ingetrokken. Volgens de politie is de man op borgtocht vrij nadat hij onlangs was aangeklaagd wegens seksueel mis bruik van een minderjarige. Radio-actief afval naar Nova Zembla bukarest Een meisje bezoekt met haar vader een verkiezingsbijeen komst van de Roemeense ex-premier Petre Roman In Bukarest In de laatste week voor de parlements- en presidentsverkiezingen van zondag doen de politieke partijen hun best zoveel mogelijk kiezers voor zicht te winnen. Een manifestatie van de Democratische Conventie (DC), een bundeling van oppositiepartijen, bracht gisteren in Bukarest 50.000 Roemenen op de been. Vooral de presidentsverkiezingen beloven een spannende ontkno ping. President Ion lliescu, de ex-communist die steunt op het regeren de Front van Nationale Redding, verkeert in een nek-aan-nek race met DC-kandidaat Emil Constantinescu. De DC bepleit een „echte omme keer" in Roemenië, dat volgens velen ondanks de revolutie tegen dicta tor Ceaucescu eind 1989 nog altijd door communisten wordt geregeerd. foto •ap» david brauchu PRANIENPVRQ' In de omgeving van het voormalige concentratie kamp Sachsenhausen zijn vijftig massagraven ontdekt In de gra ven bevinden zich de stoffelijke resten van naar schatting 12.500 mensen. Zij stierven aan de gevolgen van honger, kou, ziektes en geweld in het voormalige nazi-kamp. dat in de periode 1945-1950 dienst deed als stalinistische gevangenis. De Sovjet-troepen In het door hen bezette deel van Duitsland ge bruikten het kamp om nazi's op te sluiten. Later werden er ook sod aai-de mocraten, liberalen, christelijke politid en willekeurige arrestanten vastgezet. In het voormalige Oost-Duitsland zijn sinds de Duit se eenwording verscheidene mas sagraven gevonden uit de periode van de Sovjet-bezetting. In totaal zouden 65.000 mensen zijn om gekomen. foto dpa Rusland overweegt radio-actief afval te begraven op Nova Zem bla, een archipel van enkele ei landen in de Barentsz Zee en de Karische Zee. Dit heeft het pers bureau Itar-Tass gisteren be kendgemaakt. Een Russische kernfysicus zei dat voor Nova Zembla is geko zen, omdat de grond van de twee grote eilanden waaruit de archipel voornamelijk bestaat, permanent bevroren is. De per mafrost voorkomt dat er radio activiteit in het grondwater kan lekken. Rusland acht Nova Zembla, waar in het verleden veel kemproeven werden ge houden, niet voor ander ge bruik geschikt. Nova Zembla is bekend ge worden door de overwintering van Jacob van Heemskerck en Willem Barentsz op het noorde lijke van de twee eilanden. Zij bouwden er in de winter van 1596 tot 1597 het zogenoemde Behouden Huys. Burger Unie wil geldkraan Rusland weer openen MOSKOU HANS GELEUNSE correspondent Tot opluchting van waarne mend premier Gaidar heeft het Russische parlement gisteren besloten een motie van wan trouwen tegen de regering niet in stemming te brengen. Eerst moet worden gedebatteerd over de economische politiek van de regering-Gaidar. De meerderheid van het par lement zwichtte gisteren voor dit argument van voorzitter Chasboelatov. Daarmee blijft de motie van wantrouwen als een zwaard van Damocles boven Gaidars hoofd hangen. De waarnemend premier hoeft niet te verdwijnen, zo liet vice-president Roetskoi, een van de leiders van de machtige Burger Unie, weten. Om te overleven moet Gaidar instem men met het anti-crisispro- gramma dat de Burger Unie sa menstelt. De Burger Unie is een mon sterverbond van industriëlen en gematigde conservatieven. Haar crisisprogramma zal regelrecht indruisen tegen de aanbevelin gen van westerse kredietverle ners. zoals het IMF. De Burger Unie wil af van de schokthera- pie naar de vrije markt, die Gai dar voorstaat. Zij bepleit zeer geleidelijke hervormingen, waarbij de overheid een grote greep op de economie houdt. Daarbij wil ze de geldkraan naar noodlijdende bedrijven weer wijd open zetten. De conservatieve fractie Jedinstiv (Eenheid), een bonte verzameling geharde commu nisten en extreem-n;itK.n.ihs ten. wilde de premier meteen zien hangen. „We kunnen Gai dar maar met één ding compli menteren: de moed waarmee hij het land regelrecht in de af grond voert", aldus een van de fractieleden. Tot zover onze correspon dent. Rusland presenteerde giste ren een nieuw staakt- het -vuren in het conflict om de Armeense enclave Nagomo Karabach in Azerbajdzjan. De Russische mi nister van defensie Pavel Gratsjov zei dat het bestand vrijdag middernacht (plaatselij ke tijd) van kr,n hl vsnnli )n danks het komende bestand VN.is .1.' en< l.nr gist.-ren nieuw het toneel van gevechten tussen Aim—m 60 zjaanse eenheden. Kan ook Saddam worden aangepakt? new york hans de b correspondent Juridische experts gaan bestu deren of het mogelijk is een In ternationaal Strafgerechtshof op te richten, waar de daders of verantwoordelijken voor oor logsmisdaden in het voormalige Joegoslavië kunnen worden be recht. Een voorstel daartoe wordt door steeds meer landen gesteund. De Verenigde Staten hebben het idee deze week officieel bij de VN aangekaart. De VS willen een permanent hof, dat zich niet alleen met de schendingen van de mensenrechten en oor logsmisdaden in het voormalige Joegoslavië moet bezighouden, maar ook met dergelijke mis drijven elders in de wereld. Wat schendingen van de men senrechten en oorlogsmisdaden zijn, is redelijk nauwkeurig om schreven in de Geneefse Con ventie van 1949. De VS hebben de Verenigde Naties dinsdag een gedetailleerde liist met en kele tientallen gevallen van der gelijke schendingen in 'Joego slavië' aangeboden. Maar een probleem is dat indi viduele daders en verantwoor delijken moeten worden aange wezen en dat die gevangen moeten worden genomen om te worden berecht. Als al kan wor den vastgesteld wie welk mis drijf heen gepleegd, dan nog zal het moeilijk zijn die daders 'Joe goslavië' uit te krijgen. De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zei daarom dat het een goed idee is om de International Law Commission van de Verenigde Naties opdracht te geven een antwoord op alle juridische vra gen te vinden. Het onderzoek zal onder meer moeten uitwij zen of het mogelijk is met te rugwerkende kracht recht te spreken. Ofwel: kunnen ook Cambodja's Pol Pot of Iraks Saddam Hussein nog worden aangepakt? Het Internationale Gerechtshof (van de VN) in Den Haag is niet geschikt voor het berechten van oorlogsmisdaden, omdat het al leen zaken behandelt tussen landen. Bij oorlogsmisdrijven en schendingen van de men senrechten gaat het volgens de Geneefse Conventie altijd om individuen. correspondent Als premier Yitzhak Rabin er niet In slaagt het vredesoverleg met de Arabieren tot een goed einde te brengen, dan kan hij de schuld daarvoor moeilijk op de Israëlische oppositie schuiven. Sinds haar historische nederlaag bij de parlementsverkiezingen in juni houdt de leidinglo/e Likud zich op vallend koesL En de kolonisten de be langrijkste buitenparlementaire opposi tiegroep moeten er nog aan wennen dat er in de regering niet langer naar hun pij pen wordt gedanst. Ruim baan dus voor Rabin, Israels enige socialistische politicus met krediet in rechtse kring. De Likud is de natuurlijke aanvoerder van het 'nationale kamp', zoals het blok van rechtse partijen zich graag omschrijft. Maar de schok van 23 juni is zó hard aangeko men dat de partij in coma verkeert. Wie niet beter weet, zou menen dat oud-premier Shamir, in navolging van zijn voorganger Menachem Begin, van schrik heeft gekozen vooreen kluizenaarsbestaan. In zijn weini ge publieke optredens maakt hij een uitge bluste indruk en zijn obligate uitspraken over het vredesproces halen hooguit de bin- nenpagina's van de kranten. Pas in het voorjaar van 1993 is de verkiezing te verwachten van Shamirs opvolger Het ziet er naar uit dat de nieuwe Likud-leider voor het eerst zal worden geko/en m n primarynaar Amerikaans voorbeeld: een stemming dus onder alle partijleden. Tot op heden heoben zich zes kandiaaten aange meld. De bekendste namen: Anel Sharon. David Levy. Benjamin ('Benny') Begin en Benjamin ('Bibi') Netanyahu. De kansen van Sharon en Levy worden niet hoog aangeslagen. Zij vertegenwoordigen te duidelijk de 'oude Likud': de partij van de vetes, de chaotische congressen en de per soonlijke naijver. Dat imago heeft veel bij gedragen aan het verkiezingsdebacle De nieuwe leider zal zijn handen vol heb ben aan het scheppen van orde aan alle fronten. Niet alleen politiek gaat het de Li kud slecht, de nederlaag van juni heeft ook nog eens gezorgd voor een schuldenlast van vele tientallen miljoenen guldens. De hoog te van de campagnesubsidie die de politie ke partijen van overheidswege ontvangen, is namelijk afhankelijk van het aantal ver overde parlementszetels. En bij de Likud waren dat er aanmerkelijk minder dan werd gehoopt. Van de twee serieuze kandidaten voor het Likud-leiderschap heeft Benjamin Neta nyahu al een flinke voorsprong genomen. Onmiddellijk na de verkiezingen, toen 'Benny' Begin en andere Likud kopstukken nog uitgeteld op de mat lagen, begon 'Mibi' energiek aan zijn persoonlijke campagne. In de afgelopen twee maanden hebben zijn medewerkers duizenden nieuwe partijleden geworven, die allemaal hebben beloofd straks op hem te zullen stemmen. Omdat het nog minstens een half jaar duurt voorde Likud een nieuwe leider kiest kan Rabin zich kan verbeugen in een lange pe riode zonder serieuze binnenlandse* tegen stand. De buitenparlementaire oppositie bestaat in hoofdzaak uit organisaties van kolonisten in de bezette gebieden en anderi i< tie> pen die de Groot-Israëlgedachu* uitdragen. Ze onderhouden goede contacten met een Groot-IsraëlfrontTn het parlement. f>e staande uit afgev aardigden van ni htse en extreem rechtse partijen. Onder de vorige regering werkten ze nauw samen met premier Shamir en met minister van huisvesting Ariel Sharon, onder meer bij de nederzettingenbouw en de aankoop van huizen in de moslim-wijk van leruza lems oude stad. De kolonisten hoefden toen dus niet te lobbyen en de extreem rechtse actiegroepen hoefden geen actie te voeren want ze werden op hun wenkrn bediend, in bei djdperi Rabbi zQndafcolonlrtaiiai achter gekomen dat samenwerken met de oppositie niet erg effectief is. Zr bezinnen zien nu over de vraag hoe de strijd tegen ..de verkwanseling van het land laraa" dan wel moet worden aangepakt, en die bezin ning kost tfjd. Het grootste probleem voor de knlonistenorganisaties is dat maar wei nig rechts denkende Israëliërs bereid zijn tot actie, laat staan tot harde actie Boven dien is het vertrouwen in Rabin ook onder aanhangers van de <.pposiUrparii|en aan zienlijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7