MAAK GOUD VAN OUD. Telegraaf breidt belang in Wegener NV fors uit anno Economie Extra maatregelen voor economie in ex-DDR Lenen iets goedkoper Aankoop beschouwd als 'strategische deelneming FNV optimistisch over Hino en Daf Eén lange waterweg van Noordzee naar Zwarte Zee U krijgt meer terug voor uw auto bij aanschaf van een Tipo of Tempra. Pas op de plaats voor Industriebond FNV DONDERDAd 24 SEPTEMBER i 992 Wellicht 'smartphone' Philips-Lotus Amsterdam Philips en de Amerikaanse software-onderneming Lotus (Massachusetts) overwegen te gaan samenwerken bij de ontwikkelingen produktie van computertelefoons, ook wel smartphones of totaaltelefoons genoemd. Dat staat althans in de Amerikaanse krant The Wall Street Journal. De krant baseert zich op ingewijden. Philips is niet bereid tot commentaar en ook bij Lotus wordt niets bevestigd. Met de investering is in totaal twintig miljoen dollar gemoeid. Het nieuwe van de smartfone is dat de gebruiker geen computer en modem meer nodig heeft. De nieuwe apparatuur bevat een scherm en allerhande compu terfuncties en is onder meer bedoeld voor het zogenoemde thuisbankieren en het raadplegen van databanken. Trage economische groei Japan tokyo» De economische groei van Japan in het tweede kwartaal van 1992 is niet bijster hoog geweest. Het bruto nationaal pro- dukt ging reëel met 0,3 procent omhoog ten opzichte van de voorgaande drie maanden, heeft het Japanse Economisch Plan bureau (EPA) bekendgemaakt. Op jaarbasis kwam de economi sche groei uit op 1,1 procent. Het bruto binnenlands produkt - het bnp minus net in het buitenland verdiende inkomen - nam in de maanden aprü tot en met juni reëel met 0,2 procent toe; op jaarbasis was dat 0,7 procent. CBS verwacht grote aardappeloogst den haag De aardappeloogst is dit jaar waarschijnlijk zeven procent groter dan vorig jaar. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft voorts berekend dat de uienoogst twaalf procent groter zal uitpakken. Volgens het CBS zijn er dit jaar aanzienlijk meer aardappelen gepoot dan vorig jaar. De hoeveelheid aard appelland op kleigrond is met bijna vijf procent toegenomen. Op zand- en veengrond is het aardappelareaal met ruim zeven procent gestegen. Topman Porsche stapt alsnog op stuttgart Bij autofabrikant Porsche is de bom gebarsten. De huidige bestuursvoorzitter Amo Bohn zal eind september Por sche verlaten wegens 'verschillen over de te voeren bedrijfspoli- tiek'. Bohn, die het veld ruimt na ruim tweeënhalf jaar, had een arbeidscontract tot eind 1995. Zijn opvolger wordt Wendelin Wiedeking. Met de benoeming van Wiedeking is een eind geko men aan de ruzie tussen de eigenaar-families Porsche en Piech, en Arno Bohn. Uit onvrede met zijn beleid wilden de families hem begin dit jaar al de laan uitsturen. De crisis werd echter be zworen en Bohn mocht bestuursvoorzitter blijven. Porsche heeft het moeilijk omdat door de recessie te weinig auto's worden ver kocht en het dure automerk last heeft van de concurrentie van Japan. Winst Crédit Lyonnais keldert De winst van de Franse staats bank Crédit Lyonnais is in de eerste helft van dit jaar gekel derd van 1,6 miljard frank (525 miljoen gulden) naar 119 mil joen frank (39 miljoen gulden) in dezelfde periode van 1991. De sterke winstdaling valt grotendeels toe te schrijven aan de forse toename van de reser veringen, zo liet de bank weten. Die voorzieningen hebben vooral betrekking op problemen bij Credit Lyonnais Bank Neder land (CLBN) en op de moeilijke on roerend-goedmarkt in Parijs. Crédit Lyonnais moet al voor het tweede achtereenvolgende jaar forse voorzieningen treffen voor mogelijke verliezen op du bieuze leningen. In de eerste zes maanden van dit jaar werd 6,3 miljard frank (2,1 miljard gulden) opzij gelegd, 85,6 pro cent meer dan in de eerste helft van 1991. In totaal reserveerde de bank vorig jaar 9,5 miljard frank. Voor CLBN heeft de Franse moederbank geld opzij gezet in verband met de lening van meer dan een miljard dollar aan de Amerikaanse filmmaat schappij MGM-Pathé Commu nications. Crédit Lyonnais is In middels definitief eigenaar van MGM. ten voor het herenigde Duits land zijn overigens duidelijk verslechterd. Als er dit jaar een groei van een procent wordt be reikt dan mogen de Duitsers hun handen dichtknijpen, zei de president van het Duitse werkgeversverbond BDI, Hans- Peter Stihl, gisteren. Daarmee lijkt de Bondsrepubliek, lange tijd gezien als de motor van ae EG, op weg te zijn naar een re cessie. Stihl is al dik tevreden als de Bondsrepubliek in 1992 een groei kan bereiken van een pro cent. Daarbij baseert hij zich op de cijfers van juni en juli. Daar uit blijkt dat het economische toekomstplaatje ongunstiger is geworden. De Duitse regering gaat extra maatregelen nemen om het be drijfsleven in voormalig Oost- Duitsland tc stimuleren. De voorstellen dienen ervoor om hel bedrtjfideven daar zich meer op het westen te laten richten, nu er van de handel met de voormalige Sovjetunie weinig meer over is. Minister Möllemann heeft voorgesteld dat zowel de rege ring in Bonn als bedrijven in het westen van het land de bedrij ven in het oosten van het land helpen en de weg wijzen op de westerse markt. De economische vooruitzich- De Telegraaf heeft 347.000 certificaten gekocht in uit- geefconcern Wegener NV in Apeldoorn. Het dagblad heeft daarmee zijn belang in Wegener verhoogd van 15,9 procent tot 22,2 procent. Voor het betalen van de ruim 22 miljoen gulden, die met de transactie is gemoeid, hoeft De Telegraaf niet te lenen. Het dagblad beschouwt de aankoop als een uitbreiding van zijn strategische deelne ming in het uitgeefconcem, dat onder meer een aantal regionale dagbladen exploiteert. amsterdam gpd-anp De Telegraaf nam in 1988 een belang van twinitig procent in Wegener over van de Haarlem se uitgeverij VNU. Doordat We gener fuseerde met Tijl in Zwol le en de Oostelijke Dagbladen Combinatie in Enschede liep het belang verhoudingsgewijs terug. Door de jongste aande lentransactie komt het belang in Wegener hoger uit dan het oorspronkelijke peil. Dinsdag maakte Beleggings maatschappij Maaspoort be kend dat zij haar belang van 9,7 procent in Wegener aan een niet nader genoemde bank had verkocht. Directievoorzitter C.P.J. Appeldoorn was pas giste ren op de hoogte waar een vrij dag verhandeld pakket van rond de zes procent terecht was ge komen. Maaspoort is gelieerd aan de familie Hazewinkel, die via Fries-Gronings-Drentse Pers (FGDP) mede-eigenaar is van het Nieuwsblad van het Noor den en de Leeuwarder Courant. FGDP heeft zelf ook een recht streeks belang van 8.5 procent in Wegener. Andere belangrijke londen» 'Rente op leningen om laag', schreeuwt het op de voor pagina van de Evening Standard. De tarieven gingen gisteren met een procent omlaag naar negen procent analoog aan de verdere val van het pond sterling op de valuta-markten. Vooral huizenbe zitters en het bedrijfsleven hebben enthousiast op de rentedaling ge reageerd. Voor de eerste groep daalt de hypotheekrente, terwijl voor de ondernemers lagere rente investeren aantrekkelijker maakt. De Britse regering heeft aange kondigd de rentetarieven meteen weer te zullen verhogen als de in flatie gaat stijgen. foto epa eindhoven anpbestuurder F. Kooien. „In tegenstelling tot Daim ler-Benz dat om defensieve redenen in Daf is ge- De Industriebond FNV is voorzichtig optimistisch interesseerd. Hino biedt meer perspectief'. De over een eventuele samenwerking tussen Daf en voorkeur van de Industriebond FNV gaat uit naar het Japanse bedrijf Hino, dat in kleinere vracht- een onderneming die de beste garantie geeft voor wagens doet. „Wanneer Hino met Daf in zee gaat, het behoud van de werkgelegenheid. Hino is in gebeurt dat om offensieve redenen", zegt FNV- dat opzicht een goede partij, aldus Kooien. den haag dora rovers joh an groeneveld Karei de Grote droomde er in 793 al van: Een kanaal tussen de rivieren Main en Donau waar over hij zijn soldaten en wapens kon verplaatsen. Morgen gaat, ruim 1200 jaar later, met de opening van het Main-Donau- kanaal zijn wens in vervulling. Maar liefst 171 kilometer lang slingert het kanaal door het Beierse landschap. Onderweg wordt een hoogteverschil over brugd van 243 meter. Imposan te sluizen schutten de schepen op zestien plaatsen naar een nieuw niveau. De 7 miljard gul den dure verbinding legt een vaarweg open van 3500 kilome ter van Noordzee naar Zwarte Zee. die voert over de Rijn, de Main en de Donau. De plannen voor aanleg van het kanaal werden zeventig jaar ge leden gemaakt. De daadwerke lijke bouw startte veertig iaar la ter, In 1982 leidde politieke on enigheid tot een impasse. De Duitse minister van verkeer van de deelstaat Beieren noemde het mega project „het domste bouwwerk sinds de Toren van Babel". Maar voor Frans-Jozef Strauss, de in 1988 overleden minister president van Beieren, stond het economisch belang van het kanaal voor Duitsland als een paal boven Inschatten hoeveel er daadwerkelijk naar kanaal in de toekomst zeker zijn nut zal Oost-Europa zal worden vervoerd, is moeilijk. Volgens J. Verheij, hoofd afde ling binnenvaart van het ministerie van verkeer en waterstaat „zal er eerst e Het kanaal tussen de rivieren Main en Donau in het Duitse Beieren wordt morgen officieel geopend. Het gevolg is dat de binnenvaart van de Noordzee naar de Zwarte Zee kan varen. fot< water. Volgens hem zou dat belang op wegen tegen dat van zowel het Panama als het Suezkanaal. De aanleg ging door. De nieuwe verbinding heeft eenter niet alleen voordelen voor de Duitsers. Zo zal periode van verkenning optreden". Uit- de haven van Rotterdam veel duidelijker eindelijk verwacht hij dat er e in zicht komen dan voorheen. Een deel voersstroom op gang komt ve i de goederenstroom voor Oost-Euro- miljoen ton per jaar. bewijzen. „Maar voor de korte termijn moeten we niet te veel verwachtingen koesteren", aldus voorzitter J. de Vries. Allereerst is de waterstand in de Donau gedurende een aantal maanden in het jaar niet voor alle schepen voldoende. Vries. „Over de Main liggen meer dan honderd bruggen die te laag zijn. Daar door kunnen er maar twee in plaats van drie lagen containers worden gestapeld. Als er veel vervoer komt, zullen de 54 sluizen tussen de Main en de Donau r veel opstoppingen zorgen, vooral pa die nu nog via Hamburg wordt aan gevoerd, zal zich na opening van het ka naal naar Rotterdam verleggen. Ook de binnenschippers, vertegenwoor digd in de Onafhankelijke Schippers De verwachting is dan ook dat vooral het op het oude deel van de Main", v deel tussen Rotterdam en Oostenrijk be- wacht De Vries. „Maar in de toekomst i zal worden. Bovendien is „de verbinding nog alles- overtuigd dat het behalve goed toegankelijk", aldus De zal wel het een en ander verbeteren. Zo'n kanaal graaf je niet voor één dag. De opening van het kanaal is een begin." aandeelhouders zijn Van der Loeff Beheer (21,27 procent), de Perscombinatie (uitgever van Volkskrant, Trouw en Het Pa rool, 14,71 procent) en verzeke raar Fortis (ruim 5 procent). Overigens heeft het regionale krantenconcern Wegener, dat onder meer Utrechts Nieuws blad en Zwolse Courant uit geeft, de eerste helft van 1992 goed gedraaid. Het bedrijf zag de winst stijgen met 22,3 pro cent van 14,9 miljoen gulden naar 18,2 miljoen. Voor de rest van het jaar verwacht het con cern uit Apeldoorn eveneens een winstgroei van ongeveer 22 procent. De omzet ligt rond de 400 miljoen gulden. Wereldbank bitter over egocentrisme rijke landen washington anp De Wereldbank heeft scherpe kritiek Op de tendens in de in dustrielanden om eigen proble men belangrijker te vinden dan die van de ontwikkelingslanden. „Van de arme landen mag niet worden gevraagd dat zij behalve de last van hun eigen economi sche aanpassingen ook nog eens die van de rijke landen dragen", aldus president Lewis Preston van de Wereldbank tij dens een toespraak op de jaar vergadering van ziin instelling en net Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington. Het groeiende 'egocentrisme' van de industrielanden uitte zich in Washington op pijnlijke wijze bij de onderhandelingen over uitoreiding van de midde len van de International Deve lopment Association (IDA), een onderdeel van de Wereldbank dat renteloze leningen verstrekt aan de armste landen. Welis waar is afgesproken dat daar over voor het eind van het jaar alckoord moet zijn, maar de grootste landen bleken nauwe lijks bereid mee te werken aan minimaal noodzakelijk ge achte kapitaalvergroting. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking was daar over zeer teleurgesteld. Pronk wees er tijdens een toespraak in Washington op dat eerder dit jaar op de milieutopconferentie in Rio de Janeiro is afgesproken om in de nieuwe IDA-gelden extra bedrag van vijf miljard dollar op te nemen voor milieu maatregelen in de Derde We reld. Maar de grootste landen werden daaraan liever niet her innerd. „Het leek of Rio nooit heeft plaatsgevonden", aldus Wereldbank-directeur Emest Stem. Het klemt des te meer omdat het in de armste landen en de vroegere Sovjetunie ver der bergafwaarts gaat met de economie, aldus Wereldbank president Preston. U bent 't zat om rond te blijven rijden in een auto die niet meer goed naar u luistert? Dat komt dan mooi uit. Want nu krijgt u bij aanschaf van een Fiat Tipo of Tempra extra veel terug voor uw huidige auto. Maar u kunt ook kiezen voor een Tipo of Tempra Skyline. Want dan betaalt u voor tal van bijzondere extra's, waaronder een open dak, 'n extra lage meerprijs. Kiest u voor de Tipo Skyline, dan bedraagt de meerprijs geen f 4.800,-, maar slechts f 800,-. En in het geval van de Tempra Skyline kost dat pakket extra's u geen f 5.500,-, maar slechts f 1.000,-. Reden genoeg om snel naar de Fiat-dealer te gaan om goud van oud te maken. Voordat uw huidige auto u goud gaat kosten. ÉiN BRON TEMPERAMENT Wijzigingen voorbehouden Bel voor de dichtstbijzijnde Fiat-dealer: 06-0998880 nunspeet pieter couwenbergh „Een overgangsjaar." Zo betitelt voorzitter B. van de Weg van de Industriebond FNV het komende CAO-selzoen en de looneis van 4,5 procent voor 1993. „Pas in 1994 kunnen we echt inzetten op volledige werkgelegenheid." Het is net probleem van de Industrie bond in een notedop. De bond wil graag af spraken maken over uitbreiding van de werkgelegenheid. Gedacht wordt zelfs dat het mogelijk moet zijn de komende tijd (een jaar wordt met opzet niet genoemd) in totaal zo'n 190.000 banen te scheppen. Cir ca 60.000 extra banen voor allochtonen, 80.000 voor (gedeeltelijk) arbeidsongeschik ten en 50.000 deeltijdbanen voor vooral De Industriebond had in ruil voor con crete afspraken over „meer en beter werk" graag genoegen willen nemen met prijs compensatie. Ook al omdat de industrie, zie de recente saneringen bij Philips. Hoog ovens en Fokker, er niet al te rooskleurig voorstaat. De bond zit echter met de erfenis van de vorig jaar afgesloten CAO voor de kleinme- taal. Daar is voor een periode van twee jaar een salarisverhoging van 4,75 procent afge sproken. Dat percentage volgen of over schrijven, zou een heilloze weg zijn. CAO-coördinator H. Krul: „Het zou een loon-prijsspiraal in gang zenen en dat kun nen we ons niet permitteren. Het vergroot de inkomensverschillen ten opzichte van de uitkeringsgerechtigden en gaat op den duur ten koste van de werkgelegenheid." De Industriebond kan het zich echter ook niet veroorloven de grootmetaal en andere branches al te zeer te laten afwijken van de salarissen in de zusterbranche van de klein- metaal. Vooral in het Rijnmond-gebied heeft de achterban van de FNV-bond al la ten weten toch vooral poen te willen zien. Daarom is bij het bepalen van de looneis voor de 235 nieuw af te sluiten CAO's (on geveer 550.000 mensen) gekozen voor een veilige weg. De looneis is afgestemd op de gemiddelde loonstijging voor volgend jaar (van alle in '92 gesloten tweejarige CAO's): 4,5 procent Dat is een kwart procent minder dan de kleinmetaal. Hoe Idein de marge ook is, toch betekent het een concrete ombuiging. „We moesten echt ombuigen, want er is ae laatste jaren veel te veel aandacht geweest voor het loongedeelte. Het komend jaar is voor ons een stabilisatiejaar", aldus Krul. „Een jaar waarin we de basis leggen voor een goed werkgelegenheidsbeleid. Daar voor willen we 1 tot 3 procent van de finan ciële ruimte beschikbaar stellen." De bond wil daarover het liefst in de ko mende CAO-onderhandelingen langere ter mijnafspraken maken en is daarvoor bereid in '94 af te zien van een reële loonsverbete ring. Dat houdt een risico in, omdat het in- flatiepeil voor dat jaar niet is te voorspellen. Bovendien is de automatische prijscom pensatie nog steeds taboe voor de werkge- De bon* moet echter wat bieden om de werkgevers over de streep te trekken, want veel andere steun hoeven Van de Weg en Krul niet te verwachten. Een centraal ak koord over werkgelegenheid lijkt uitgeslo ten, vanwege het verzet van de werkgevers. „Natuurlijk worden de banen niet in Den Haag, maar in de bedrijven gecreëerd. Maar afspraken op centraal niveau zijn van we zenlijk belang. Het is een psychologisch sig naal naar de eigen achterban. Je geeft er bo vendien de kaders mee aan, waarop je on- willigen onder druk kunt zetten." Maar ook van het kabinet heeft de FNV- bond weinig te verwachten, want dat be perkt zich tot het scheppen van randvoor waarden in de belasting- en premiesfeer. Het enige pressiemiddel richting werkge vers dat dan nog rest, is eigenlijk... het loon. Krul daarover .Als de werkgevers geen af spraken willen maken, dan zullen we ook in '93 meer dan de 4,5 procent aan loonstij ging binnenhalen Want het kan natuurlijk niet zo zijn dat een onderneming die niets wil, vrijuit gaat."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6