Vergrijzing gaat ook bejaarden meer kosten ch N U Veroordeelde koelt woede op meubilair rechtbank Binnenland Mars tegen racisme nHCTr^ Dales: Geen wijziging beleid gezinshereniging N T DUITSE VOLK Surinaamse minister: Amnestie voor Bouterse Tankauto stort van brug 2.75 'Vissers verdienen juist een compliment' Het gevecht van Lucky Strike tegen roken yoghurt DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 5 ai^rmern naórdanth fvntxjtiu gpo g«mt« nsctiapp*v* ft Derde ontsnapte aangehouden Rotterdam De politie in Amsterdam heeft gistermiddag een 28- jarige man aangehouden, die op 3 september met drie andere gedetineerden uit het Rotterdamse huis van bewaring De Schie ontsnapte. Hij werd in het centrum van de hoofdstad gepakt toen hij een autokraak pleegde. Volgens justitie werd de man vóór zijn arrestatie al door de politie geobserveerd. Hij was door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld wegens het plegen van een overval. De vier gedetineerden ontsnapten uit De Schie na een korte gijzeling van drie bewakers, die met messen werden bedreigd. Inmiddels zijn drie ontsnapten aangehouden. Vragen over weigeren Turkse leerling den haag Het WD-kamerlid Franssen wil opheldering van staatssecretaris Wallage van onderwijs over het weigeren van een Turkse kleuter als leerling van een Rotterdamse school. De Rotterdamse schoolvereniging weigert het 4-jarige Turkse jonge tje op grond van de hoge toelatingseisen. De school gaat uit van strikt ldassikaal onderwijs en zegt geen tijd te hebben voor indi viduele begeleiding. Bij een proefles ontstonden grote twijfels over de toelating van het jongetje. De vader van het kind keten de zich maandag uit protest vast aan de schoolpoort. Hij be schuldigt de school van discriminatie. Vervoersbond CNV eist 4,25 procent utrecht De Vervoersbond CNV gaat de komende CAO-onder- handelingen in met een looneis van 4,25 procent. De bond schat de totale loonruimte in de vervoerssector op 5,25 procent. Om prijsstijgingen te compenseren is 3,75 procent nodig. Daar komt dan nog een extraatje van een half procent bovenop om de koopkracht iets op te vijzelen. Het resterende procent wil de bond gebruiken voor goede doelen als werkgelegenheid en kwa liteit van de arbeid. De bond wil onder meer de deelneming van vrouwen en minderheden aan het arbeidsproces stimuleren en preventieve maatregelen om het ziekteverzuim terug te dringen. Verder moet er extra aandacht komen voor werknemers van 50 jaar en ouder. Conditietest luchtmachtmilitairen den haag Alle 16.000 Nederlandse luchtmachtmilitairen zullen het komende jaar een conditietest moeten afleggen. Daarbij worden uithoudingsvermogen, kracht, fysieke coördinatie en le nigheid gemeten. Volgens de luchtmacht heeft de conditie van de militairen extra aandacht nodig, nu de kans groter wordt dat zij in de toekomst hun werk onder voor hen ongebruikelijke fy siek zwaar belastende omstandigheden moeten verrichten. Daarbij wordt onder meer gedacht aan VN-operaties ver buiten de landsgrenzen. WK berch» Bij de grenspost Bergh werd gisteren gedemonstreerd tegen racisme. De actie vorm de het slot van de Lange Mars tegen Racisme en voor Gelijke Rechten, die deze week in ver schillende steden in Nederland is gehouden. Aan Europarlementariër Van Dijk (Groen Links) werden door het organisatiecomité 1500 steunbetuigingen overhandigd. De onderteke naars willen dat de legitimatieplicht wordt af geschaft en dat buitenlanders gelijke politieke en sociale rechten krijgen. Met partijgenoot en kamerlid Sipkes zei Van Dijk dat er geen spra ke mag zijn van „een Europa van blanke bur gers". Volgens beiden heeft het Verdrag van Maastricht twee soorten Europeanen opgele verd: goed opgeleide blanken en anderen die zich moeten legitimeren. „Een dergelijke situa tie in Europa is voor ons onacceptabel", bena- den haag gpp-anp De Surinaamse regering is niet van plan legerleider Bouterse nog te vervolgen voor de de cembermoorden. Dat is de ver wachting van de Surinaamse minister Gilds van defensie. Gilds heeft in ons land twee da gen van gedachten gewisseld met zijn Nederlandse collega Ter Beek. De Surinamer zei gis teren niet te verwachten dat zijn regering „met twee maten zal meten". Hij verwees daarbij naar de nieuwe amnestie-rege ling voor misdaden die né 1985 zijn gepleegd en waarvan vooral Brunswijk en zijn Junglecom mando profiteren. Geruchten dat legerleider Bouterse op het punt staat zijn ontslag in te dienen, wil Gilds niet bevestigen. „Bouterse is met vakantie tot 5 oktober", al dus Gilds, die er aan toevoegde dat die vakantie al sinds 28 juli duurt Gilds erkende dat het Suri naamse leger nog niet terug is in de kazernes. „Dat kan ook niet in een handomdraai. Dat is een proces. De materie is bo vendien zo gevoelig dat je niet als minister plompverloren kunt zeggen: zus en zo wil ik het heb ben." Hij verwacht dat rond Kerst mis verdergaande hervormin gen worden aangekondigd om het leger te verkleinen en het op zijn plaats te zetten. De steun vanuit Den Haag noemde hij „enorm belangrijk". Topambte naren van Defensie geven ad viezen bij het onder burgerlijk gezag brengen van het Suri naamse leger. Ook lopen Suri naamse defensie-ambtenaren stage in ons land. Gilds heeft gisteren aan Ter Beek gevraagd materieel be schikbaar te stellen voor de hu manitaire taken van de Suri naamse krijgsmacht. Ter Beek Simons: Geld niet alleen door werkenden op te brengen Bejaarden moeten bijdragen aan de kosten van de ver grijzing. De invoering van een vermogenstoets bij beta lingen in verpleeghuizen is daar een voorproefje van. Ook 65-plussers zonder vermogen maar met een stevig pensioen zullen worden aangeslagen via eigen bijdragen. Gebeurt dat niet, dan ontstaat een gat van vierhonderd miljoen gulden. 40.000 extra bedden in ver pleeghuizen nodig zijn. De kos ten zijn echter niet meer alleen op te brengen door de premies van werkenden. Ook de gebrui kers zelf moeten een deel van de last dragen. De bewindsman wijst erop dat de vermogenstoets in bejaardenoorden geldt. Hij waarschuwt de Kamer zijn plan (dat nog ii uitgevoerd door de gemeenten. Zij declareren de kosten bij So ciale Zaken. Volgens een moet worden ingediend) niet af woordvoerster van staatssecre- den haag gpd Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft dit ge zegd in een interview met Het Parool. „De vergrijzing vergt nieuwe afwegingen. Daar moet je vandaag al over gaan naden ken", aldus Simons. De be windsman wijst erop dat door verpleeghuizen niets anders is gisteren dit verzoek „zorg-- de vergrijzing van de bevolking vuldig" te bekijken. vóór het jaar 2000 alleen al dan een logisch vervolg op soortgelijke regeling die al lang te wijzen. In het interview herhaalt Si mons het streven van het kabi net in de gezondheidszorg meer eigen bijdragen en vrijwillig te nemen financiële eigen risico's in te voeren. Dat zaJ stapsgewijs gebeuren, waarbij de laagstbe taalden zoveel mogelijk worden ontzien. Mochten er voor de minima onverhoopt toch finan ciële problemen ontstaan, dan moeten zij kunnen aankloppen bij de bijstand, aldus Simons. Het zou dan moeten gaan om bijzondere bijstand. De bijzondere bijstand wordt Ter Veld (sociale zaken) is het voorstel-Simons in het kabi net aan de orde geweest. In de discussie is er toen op gewezen dat de bijzondere bijstand niet mag worden gebruikt om kos ten uit de volksgezondheid op te vangen. De rekening zou, in dien dat toch gebeurde, moeten worden betaald door WVC. Simons rept niet over de kabi netsdiscussie. Volgens hem is het alleen redelijk de bijstand voor dit soort gevallen te ge bruiken. „Die regels zijn daar voor. Dat lijkt mij een correcte benadering." amsterdam anp Een 26-jarige Joegoslaaf heeft gistermiddag zijn woede ge koeld op het meubilair van de rechtbank in Amsterdam, die hem kort daarvoor had veroor deeld tot zes jaar gevangenis straf wegens doodslag op een 25-jarige landgenoot. De man gooide een lange tafel met mi crofoons omver en schopte ver volgens een stoel de lucht in. Meteen daarop werd hij door parketwachten afgevoerd. De rechtbank achtte bewezen dat de Joegoslaaf op 1 juni van dit jaar zijn landgenoot in het Leidsebosje in Amsterdam van het leven heeft beroofd door hem van dichtbij door het hoofd te schieten. De rechtbank liet uitdrukkelijk meewegen dat de schietpartij plaatsvond „op c^e openbare weg, voor de ogen van omstanders". Nieuw bij onze voorverpakte vleesartikelen. Malse entrecóte, gesneden van de dunne lende en In 30 60 seconden klaar. U bakt ze om en om in hete boter en j bestrooit ze pas daarna met zout Een pakje |llr| met vier entrecötes weegt ongeveer a aa I 200 gram. Prijs per 100 gram: - ibiedlng is geldig t/m zaterdag 26 september ai |tn winkels met een voorverpakte vleesafdeling) Advocaat Knap zet juist vraagtekens bij de kwestie van omstanders. Bij de schietpartij was ook een derde Joegoslaaf aanwezig, die tegelijk werd aan gehouden. Op verzoek van de officier werd deze man twee weken geleden weer vrijgelaten. Hij heeft eerst verklaard dat de 26-jarige de schutter is geweest, maar heeft die verklaring later weer ingetrokken. Hij onder schreef toen de verklaring van zijn landgenoot dat de schoten waren afgevuurd door een on bekende vierde man. Andere an de schietpartij Igens Knap niet. den haag De 27-jarige Neder landse chauffeur uit het Limburg se Melderslo die gistermiddag in Duitsland met zijn vrachtwagen van een brug is gegleden, is daar bij ongedeerd gebleven. Het on geluk gebeurde in de buurt van het plaatsje Arenshausen, net de grens van de vroegere DDR. Volgens de politie moest de chauffeur plotseling remmen voor een personenauto. Op het natte wegdek verloor hij daardoor de macht over het stuur. De vracht wagen gleed van de drie meter hoge brug in de rivier de Leine. „De chauffeur kon er blijkens het eerste onderzoek niets aan doen", aldus een woordvoerder van de politie. „Hij reed op het moment van het ongeluk zeer langzaam." Doordat de wagen was geladen met het irritatie veroorzakende or ganische oplosmiddel cydohexa- non, overwoog de politie korte tijd omwonenden te evacueren. „Maar daar hebben we toch van afgezien omdat de situatie daar voor niet ernstig genoeg was", al dus de zegsman. foto dpa Het kabinet is niet van plan het beleid met betrekking tot ge zinshereniging door migranten te wijzigen. De zinsnede in de Troonrede dat de regels voor gezinsvereniging „om een zorg vuldige toepassing vragen" be tekent volgens minister Dales van binnenlandse zaken dat het huidige beleid gewoon wordt voortgezet. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de voort zetting van het debat over het minderhedenbeleid. Dales wees met haar uitlating een pleidooi van de zijde van de CDA-fractie om het laten overkomen van verwanten door migranten aan banden te leggen van de hand. Rosenmöller (Groen Links) constateerde dat de minister in deze kwestie die al langer boven de markt hing nu „het verlos sende woord" heeft gesproken. CDA-woordvoerder Krajenbrink wees er echter op dat over de kwestie van gezinshereniging en gezinsvorming nog een na der standpunt van de regering moet komen en dat daar meer bewindslieden bij zijn betrok ken dan alleen de minister van binnenlandse zaken. Dales deelde de Kamer mee dat zij de universiteit in Leiden heeft gevraagd een onderzoek te verrichten naar de ontwikke ling van racisme gedurende de afgelopen \i|ftien jaar in een aantal omringende landen, waaronder Groot Brittannië. Duitsland en Belgie Daarbij zou onder andere moeten wor den gekeken naar de diverse strategieën die in die landen zijn ontwikkeld voor het bestrij den van racisme en welke aan passingen in hun strategie ra cistisch getinte organisaties daar tegenover hebben gesteld. drukte Sipkes. De Lange Mars in Nederland maakte deel uit van een internationale mars als protest tegen racisme en voor gelijke rechten in Europa. Op 3 oktober zullen sympathisanten elkaar in Straatsburg ontmoeten. Daar zullen steunbetuigingen uit diverse landen worden aangeboden aan het Europese Hof. foto anp marcel antonisse Nieuw bil onze voorverpakte vleesartikelen. Van die lekkere, dunne rosbieflapjes, ideaal als u weinig tijd hebt om in de keuken te staan. In 30 60 seconden bakt u ze om en om gaar In hete boter Vier lapjes vlees in een pakje. Prijs per 100 gram: Derde dag proces visfraude uitdelen, omdat de tong- en scholstand de laatste jaren ont zettend is verb. i. ui Officier van justitie Van Ze venbergen-Joel e eiste gisteren tegen vijftien verdaihu-n u i straffen van zes tot twaalf maanden plus een totaalbedrag van 1,02 miljoen gulden aan boetes. De rechtbank behandelt van daag de laatste 8 zaken uit de reeks van 39. In totaal werden 64 rederijen en hllnM«1 verbaliseerd. De rechtbank doet uitspraak op 5 oktober. De vissers uit Urk en hun raads lieden hebben gisteren op de derde en voorlaatste dag van het proces rond de visfraude la ten weten hun buik er van vol te hebben om als zware crimine len te worden aangemerkt. ,,Het is van de gekke om deze men sen zo te brandmerken", kapit telde advocaat Dommerholt het Openbaar Ministerie. De raads man vond dat de officier in plaats van verwijten nu maar eens een compliment moest Vrouwen zwanger na sterilisatie Vier vrouwen die in het Streek ziekenhuis Koningin Beatrix in Winterswijk hebben laten steri liseren, zijn toch zwanger ge worden. De vier zijn in één.be paalde operatiekamer behan deld door een inmiddels gepen sioneerde gynaecoloog. Inmiddels zijn alle 75 vrou wen die behandeld zijn in die operatiekamer of door de be wuste gynaecoloog uitgenodigd voor een gesprek. Vier zwanger schappen op 75 sterilisaties komt overeen met bijna 5 pro cent tegenover een landelijk ge middelde van tussen de 0.3 en 0,5 procenL Volgens een woordvoerder is niet precies aan te geven wat de oor/a.ik is \.hi de mislukte steri lisaties. Hij acht het niet uitge sloten dat de gebruikte appara tuur heeft gefaald. Die appara ten zijn inmiddels vervangen. Over eventuele schadeclaims is op dit moment nog niets be kend. den haag gpd „Jarenlang heb ik reclame gemaakt voor het sigarettenmerk Lucky Strike. Toen ik daarmee begon, rookte ik nog niet. Ik werd gestimuleerd om te gaan roken en raakte verslaafd. Na 33 jaar kreeg ik keel kanker. Ik werd geopereerd aan mijn strottehoofd en verlooi mijn stem. Ik kon geen geluid meer maken. Inmiddels heb ik weer leren praten, maar het kost me erg veel moeite", vertelt Janet Sack- man, de 'Lucky Strike Lady', met zeer schorre stem. Samen met Ellen Brubaker, de verloof de van de onlangs aan longkanker over leden Marlboro Man Wayne McLaren, was Janet Sackman gisteren op bezoek bij staatssecretaris Simons van volksge zondheid om te pleiten voor een verbod op tabaksreclame. De Amerikaanse da mes werden vergezeld door leden van de hartstichting uit Spanje en Ierland. De delegatie maakt een tournee langs EG-landen die tegenstanders zijn van een voorstel van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) om ta baksreclame te verbieden. Daartoe be horen Nederland, Duitsland. Denemar ken, Griekenland en Groot-Brittannië. Zeven lidstaten van de EG zijn voorstan der van een verbod op tabaksreclame. Deze meerderheid is echter onvoldoen de om het voorstel door te laten gaan. De Europese ministers van volksge zondheid komen op 13 november bij el kaar om te stemmen over deze richtlijn. Er mag uitsluitend reclame worden ge maakt op plaatsen waar rookartikelen worden verkocht, bijvoorbeeld in de ta bakswinkel. Simons liet aan de delegatie weten dat hij er persoonlijk voorstander van is om reclame voor rookwaren te verbieden, maar dat er in het parlement geen meer derheid is voor zo'n verbod. „In Neder land heerst een cultuur van vrijheid. We zijn wars van wettelijke verplichtingen", aldus de staatssecretaris. Wel zegde hij toe dat hij de code voor tabaksreclame wil verscherpen. Directeur De Jong van de stichting Volksgezondheid en Roken: „De huidige code functioneert niet Er staat bijvoor beeld dat tabaksfabrikanten hun recla me niet mogen richten op kinderen. Maar kinderen identificeren zich ook met een afbeelding van een lachende jonge vrouw die een sigaret rookt. Dat straalt genot uit." Jaarlijks overlijden in Europa 450.000 mensen aan de gevolgen van roken. In landen waar wel een verbod geldt op ta baksreclame, Nieuw Zeeland, Canada en de Scandinavische landen, worden min der rookartikelen verkocht. Die daling hangt overigens ook nauw samen met de stijgende prijs van de rookwaren en het dalende inkomen van de burgers. Tijdens de bijeenkomst werd een frag ment getoond uit een film waarin de in middels overleden Wayne McLaren, be kend als de 'cowboy' in de Marlboro re clames, lijdend aan longkanker in het ziekenhuis ligt. Eigenlijk zou hij samen met Lucky Strike Lady naar Europa ko men om te pleiten voor het verbod op tabaksreclame. Na zijn dood heeft zijn verloofde Ellen Brubaker de strijdbijl overgenomen. BIJ het zien van de beelden van haar lijden de partner schieten haar ogen vol en zegt ze: „Roken is één van de weinige doodsoorzaken die we kunnen vermij den." 6 eetlepels yoghurt en I eetlepel honing Pen een tinoatoppel en meng oliet met 2 eetlepels rozipen Rasp een kletne winterwortel, tchep de tout erdoor en bestrooi deze friste wortel-yoghurt- iolode met 2 eetlepels ge hokte hazelnoten. Nog 24 ondere ovontuurhfkt yoghurt-reeepten vmdt u m het boekje 'Men neme yoghurt'. ZfO MX mts urn Kun •x »4r«t naar Ma* NaOaHaxOt i )0 2200 a

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5