Ambtenaar voor fraude oh 'Zorg diep zwakzinnigen bedreigd' Binnenland PvdA: Schoolaanbod afstemmen op vraag CDA is tegen afstoten scholen naar gemeenten F-16 stort neer in weiland; man raakt gewond Verzet tegen inenting is typisch Nederlands Prins op Eendracht 'Geen bijstandsverhaal voor kleine bedragen' Nog dit jaar statiegeld op autowrak en batterij 'Xaaskarbonade 1.89 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 3 anp ajgtmevn nede<undipmbumu cpd ct<nw«»chippri^ftnil(iirt Exportverbod voor varkensvlees den haag De Europese Gemeenschap heeft Nederland nu ook een exportverbod opgelegd voor varkensvlees uit gebieden waar blaasjesziekte is geconstateerd. Vlees uit andere gebieden kan wel worden geëxporteerd, al moet het strenger worden gecon troleerd. Eerder al had minister Bukman een exportverbod op levende varkens en biggen uitgevaardigd. De Nederlandse han delaren hebben in een reactie op het nieuwe verbod gedreigd de export van varkensvlees uit heel Nederland stil te leggen. Hagen alsnog commissaris Nedlloyd Amsterdam De Noorse grootaandeelhouder Torstein Hagen wordt commissaris bij het transportconcem Nedlloyd uit Rotter dam. De commissarissen ir. O. van Royen en drs. A. van Stuij- venberg worden herbenoemd. Bezwaren tegen de benoemingen door respectievelijk de Centrale Ondernemingsraad (COR) en de aandeelhouders zijn vanmorgen door de Ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof ongegrond verklaard. De COR wilde Hagen niet omdat werd gevreesd voor zijn onorthodoxe wijze van zakendoen. De aandeelhouders wilden Van Royen en Van Stuijvenberg niet omdat ze onvoldoende kennis van de zee scheepvaart zouden hebben. Uitzendkracht niet uit op vaste baan badhoevedorp» Van alle 422.000 uitzendkrachten zoekt 64 pro cent (nog) geen vaste baan, bijvoorbeeld omdat ze nog studeren of omdat ze gewoon niet willen. Van de 36 procent die wel een vaste baan zoekt, slaagt 57 procent daarin, zodat uiteindelijk 22 procent van de uitzendkrachten doorstroomt naar een vaste baan. Dit blijkt uit een onderzoek in opdracht van de Algemene Bond Uitzendondernemingen (ABU). Milieudefensie: Halveer autoverkeer amsterdam De Vereniging Milieudefensie begint 13 oktober een landelijke actie om het autogebruik te beperken. Het is een ver volg op het project 'Halveer het autoverkeer', dat in april eindig de. In totaal doen 13 organisaties mee aan de actie. Het ver wachte aantal deelnemers ligt om en nabij de 10.000. De actie mikt vooral op een beperking van sociaal en recreatief verkeer. Deelnemers kunnen een 'spaarkaart' invullen, waarop ze aange ven in hoeverre ze het autogebruik willen terugdringen. Het to tale aantal bespaarde kilometers wordt bijgehouden door Milieudefensie. De actie heeft een looptijd van vijf jaar. den haac»gpd-anp Het aanbod van onderwijs moet beter worden afgestemd op de vraag. Daartoe moet regelmatig worden gepeild aan welke schoolrich tingen ouders be hoefte hebben, vindt de PvdA. In het basisonderwijs is 35 procent van de scholen open baar en 65 procent niet. Omdat er nauwelijks nieuwe scholen bij komen, is de PvdA bang dat die verhouding alsmaar hetzelf de blijft terwijl de maatschappij verandert. De PvdA heeft een en ander voorgesteld in de nota Autono- mievergroting in het basis- en voortgezet onderwijs. De CDA- fractie heeft het PvdA-voorstel in studie en wacht met een offi ciële reactie. In de nota staat dat er veel den haag gpd Het CDA in de Tweede Kamer gaat niet akkoord met de af spraken die het kabinet met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft ge maakt over decentralisatie van rijkstaken voor een bedrag van zo'n 8,5 miljard gulden. Strui kelblok voor het CDA is de over heveling van schoolgebouwen naar de gemeenten. Hiermee is een bedrag gemoeid van ruim 2 miljard gulden. Het vormt het hoofdbestanddeel van het de centralisatiepakket dat eind au gustus is afgesloten. Het CDA zal dit standpunt vanavond in de Kamer naar voren brengen. Het CDA wil pas discussiëren over decentralisatie van onder wijstaken aan de hand van een nog te verschijnen nota over al le aspecten die samenhangen met de verzelfstandiging van scholen. Daarin worden onder andere opnieuw in te delen ta ken als onderwijsverzorging, personeelsbekostiging, onder- wijsvoorrangs- en achterstan denbeleid onder de loep geno men. Op voorhand vindt het CDA echter dat schoolgebouwen niet naar de gemeenten moeten worden overgeheveld, maar naar de schoolbesturen. Alleen de gebouwen van de openbare scholen worden dan direct ei gendom van de gemeenten. Een kamermeerderheid van D66, PvdA en WD kan zich in grote lijnen vinden in de kabi netsvoorstellen. Het CDA tilt echter zwaar aan de zaak. De PvdA kan als coalitiepartner van de christen-democraten dan ook niet op voorhand met D66 en WD in zee gaan. Nieuw bij onze voorverpakte vleesartikelen. Rietlapjes die u In 'n minuutje bruin bakt In de hete boter. Ze zijn mooi mals, maar ze komen dan ook van de varkensrib. In een pakje filetlapjes OIO la minute zitten vier lapjes. Q OQ I Prijs per 100 gram: Z. s b pM* t/m atv Extra maatregelen tegen misbruik AWW, AOW en kinderbijslag Speciale opsporingsambtenaren van de Sociale Verzeke ringsbank (SVB) moeten in de toekomst fraude met uit keringen sneller aan het licht brengen. Tot voor kort deed de SVB, die de kinderbijslag, de AOW en de nabestaan- denuitkeringen verzorgt, weinig aan actieve opsporing. Recent is daar verandering in gekomen naar aanleiding van rapporten over misbruik van de sociale zekerheid in Den Haag. lukte door ingenieus vervalste werkgeversverklaringen en Turkse overheidsdocumenten. Ze gebruikten namen van wer kelijk bestaande kinderen. De zaak kwam aan het licht door verscherpte controle bij de SVB. Die wordt nu geïntensi veerd via de aanstelling van op sporingsambtenaren. Niet onlo gisch, aangezien de organisatie AMSTERDAM ANP-GPD Een gevolg van het aange scherpte beleid is er al: de aan houding van een bende Turkse mannen, die zeker vijf miljoen gulden buit wist te maken door een inventieve fraude met kin derbijslag. Drie jaar lang streken verdachten de uitkeringen op voor kinderen van anderen. Dat jaarlijks 45 miljard gulden over maakt aan 4.2 miljoen uitke ringsgerechtigden. Het gaat zo wel om AOW en kinderbijslag als om bijdragen in het kader van de algemene weduwen- en wezenwet (AWW). Volgens woordvoerder Thoen van de Sociale Verzekerings bank in Amstelveen behoort de fraude met de kinderbijslag tot de absolute uitzonderingen. „Fraude met kinderbijslaguitke ringen in Nederland is zo goed als uitgesloten. Die verlopen vrijwel allemaal glad. Bij een aanvraag voor een eerste kind, trekken wij de gegevens na via de burgerlijke stand". In beginsel worden ten on rechte uitgekeerde bedragen boven de 25 gulden teruggevor derd. Maar op andere terreinen en bij andere uitkeringen ver schilt de handhaving van kan toor tot kantoor. Fraude werd tot nu toe nauwelijks aangege ven bij het Openbaar Ministe rie. aldus een coördinator. Ook werd er bijna geen gebruik ge maakt van de opsporingsbe voegdheid die de bank officieel heeft. De belangrijkste reden dat bij fraude veelal wordt afgezien van het doen van aangifte is het ontbreken van deskundigheid. Bovendien is het niet duidelijk in welke gevallen wel en wan neer geen aangifte moet wor den gedaan. Het nieuwe beleid zal volgens de coördinator er gens in de tweede helft van dit jaar van start gaan. Leeuwarden Een F-16 gevechtsvliegtuig van de vliegbasis Leeuwarden brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. De politie zette een ruim is gistermiddag neergestort in een weiland nabij Arum, een dorp in het westen van Friesland. De 34-jarige piloot wist zich met zijn schietstoel te redden. De brokstukken van het toestel, dat in de lucht al brandde, kwamen verspreid over een kilometer afstand op de aarde terecht. Eén stuk trof de auto van een 49-jarige veehandelaar. Hij was net uit zijn wagen gestapt, die daarop in de brand vloog. De man werd met lichte gebied af, omdat een explosieve vloeistof uit het vliegtuig zou zijn vrij gekomen. Ook lag de munitie van het boordkanon her en der verspreid. Omwonenden moesten wegens het ontploffingsgevaar tijdelijk hun woningen veriaten. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De luchtmacht stelt een onderzoek in. meer kinderen op katholieke scholen zitten dan je op grond van de voorkeur van ouders mag verwachten. Het omge keerde geldt voor het openbaar onderwijs. Het verschil tussen de schoolkeuze en de voorkeur van ouders is te groot, conclu deert de PvdA. De partij wil daarom vraag en aanbod beter op elkaar afstemmen. Zonder dat is de grondwettelijke vrij heid om scholen te stichten een holle frase, zegt het PvdA-ka- merlid Netelenbos. Netelenbos is niet bang voor de reactie van het CDA, altijd een fel verdediger van de vrij heid van (vooral het bijzonder) onderwijs. „Juist voorstanders van de vrijheid van onderwijs moeten beseffen dat dit kostba re systeem gesteund moet wor den in de samenleving." Sector vraagt kabinet om 43 miljoen gulden extra den haag gpd Staatssecretaris Simons van volksgezondheid moet zo'n 43 miljoen gulden extra uittrekken voor de ongeveer 1200 diep zwakzinnigen die zichzelf ver minken als ze de kans krijgen. De twee miljoen gulden die hij daarvoor heeft vrijgemaakt, is volstrekt onvoldoende. Boven dien staat er tegenover dat extra geld nog een bezuiniging van 27 miljoen gulden in de gehandi captenzorg. Dat zei voorzitter Bottelier van de Vereniging Gehandicap tenzorg gisteren in NOS-laat. Hij deed dat aan de vooravond van een beraad tussen de Ka mer en de bewindsman van daag over deze groep zwakzin nigen. Op basis van een onderzoek door de Inspectie Volksgezond heid zou er 45 miljoen gulden extra nodig zijn voor deze groep. Volgens inspecteur Klap wijk gaat het om zwakzinnigen die vastgebonden, afgezonderd of onder de invloed van zware medicijnen worden verpleegd, Dat kan volgens hem niet op een andere manier, omdat zij zichzelf anders iets aandoen. „Dan maken ze zichzelf kapot", aldus Klapwijk. Het onderzoek kwam op gang naar aanleiding van de affaire- Jolanda Venema. Zij werd naakt en vastgebonden verpleegd om dat ze zichzelf steeds verwond de. Haar ouders brachten hei melijk gemaakte, schokkende foto's in de publiciteit, waarna Jolanda bij wijze van experi ment een één-op-één verzor ging kreeg. Dat betekent dat drie verplegers full-time met haar bezig zijn. Simons heeft naast de 2 mil joen gulden nog 4,5 miljoen be schikbaar voor 'acute proble men'. Meer geld heeft hij niet. Het aantal plaatsen voor de op vang van zwakzinnigen wordt de laatste jaren met financiële steun van de rijksoverheid sterk uitgebreid. Er moeten totaal 15.000 plaatsen bij komen. In Simons' eigen PvdA wordt nu gedacht aan een ruil: minder nieuwe plaatsen ten behoeve van de hulp aan de 1200 zwak zinnigen die dat het meeste no dig hebben. Daartoe zou een meerjarenplan opgesteld moe ten worden. De sociaal-demo craten willen het voorstel van daag op tafel leggen. In CDA- en WD-kring was gisteren nie mand voor commentaar bereik baar. leeuwarden Het principiële verzet binnen de rechter flankvan de 'gereformeerde gezindte' tegen vaccinatie is een typisch Nederlands ver schijnsel. Dergelijke bezwaren kom je in het buitenland niet tegen, hoe gereformeerd de kerken elders ook zijn. Een echte Hollandse kwaal dus. De bezwaren leven overigens maar in een beperkt deel van de zogenoemde 'zwarte- kousenkerken'. De harde kern moet worden gezocht worden in de Gereformeerde Ge meenten in Nederland en de Oud-Gerefor meerde Gemeenten, samen ruim 30.000 zielen. Dit is overigens slechts een fractie van de totale groep die zich niet wil laten inenten. Tijdens de laatste polio-uitbarsting werd een getal genoemd van rond de 450 duizend tegenstanders, onder wie bijvoor beeld ook bepaalde macrobioten. Deze mensen genieten bescherming dankzij hun ingeënte omgeving, maar op plaatsen waar wel concentraties 'bezwaarden' samenko men kunnen problemen ontstaan. De afwijzing van vaccinatie berust op het geloof in Gods voorzienigheid. Met de gere formeerde Heidelbergse catechismus in de hand wordt beleden dat èlles in het leven ons uit Gods vaderhand ten deel valt. En, vervolgt 'Zondag 10', de wetenschap dat God alles al van voor de schepping heeft vastgelegd, leert ons om in alle tegenspoed geduldig te zijn. Dat veroorzaakt bij sommi gen een gelaten levenshouding: het gaat zoals het gaan moet. Veel andere, ook 'zwa re' christenen menen echter dat deze voor zienigheid eigen verantwoordelijkheid van de mens niet uitsluit. Eén van de sleutelteksten komt uit het boek Job: 'Ia, zouden wij het goede van God ontvangen, en het kwade niet ontvangen?'. Daar staat het, zeggen de 'bezwaarden'. Maar, zeggen anderen, en dat 'goede' dan. vallen daar dan geen vaccins onder? Nee. zeggen sommige bezwaarden, want met vaccinatie door ziektekiemen verzoek je God. Je maakt jezelf immers bewust ziek. Door andere orthodox-gereformeerden wordt de tegenstanders van inenting incon sequentheid verweten. Wel een jas aantrek ken als we de kou ingaan, wel de dijken ver hogen na de watersnoodramp en wel bere- geningsinstallaties voor het land, en toch tegen vaccinatie zijn? Dat klopt niet. Die uitzondering voor vaccinatie ver klaart de gereformeerde ethicus Douma uit een erfenis uit het Reveil. De voorlieden van deze behoudende tegenbeweging in de Hervormde Kerk van de vorige eeuw. spra ken zich uit tegen vaccinatie. Dat denken is sterk in de kerken doorgedrongen en leeft nog altijd voort in een deel van het ortho doxe gereformeerdendom. De manier waarop de 'polio-gekte' op nieuw toeslaat in de media, versterkt het bewuste volksdeel alleen maar in de over tuiging dat de wereld verdwaasd is. Zoals een dominee het typeerde: „In deze samen leving worden AIDS-slachtoffers net zo ge respecteerd als de praktijk van abortus of eutnanasie, maar er is geen respect of be grip voor polioslachtoffers. En dat terwijl polio je overkomt en AIDS iets is wat men sen zich in veel gevallen zelf aandoen." Gemeenten: Kosten groter dat baten den haag» De gemeenten voelen er niets voor om mensen van wie de ex- partner in de bijstand loopt aan te slaan voor een deel van de uitkering als het om een klein bedrag gaat of om een korte pe riode. Aan onderzoek en admi nistratie kost dal meer dan het oplevert, aldus de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNB). Volgende week praat de VNG met staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken over de zaak. In eerder overleg hebben de gemeenten al aangedrongen op een overgangsjaar. Ze zijn nog niet zo ver dat zij hun hele bij standsbestand hebben doorge spit op onderhoudsplichtigen, die geen of te weinig alimenta tie betalen. Volgens een nieuwe wet moet dat verhaal met terug werkende kracht tot 1 augustus plaatsvinden. In het wetsvoorstel werd ge raamd dat er op den duur op 100.000 van de ongsveer 650.000 bijstandsuitkeringen 200 miljoen gulden per jaar kan worden teruggevorderd op een totale uitgave van ruim 11 mil jard. De gemeente bepaalt het te verhalen bedrag aan de hand van de 'tremanorm', de richtlijn voor alimentatie. Bijvoorbeeld: de onderhoudsplichtige heeft een netto inkomen van 3000 gulden per maand. Als hij al leenstaand is gaat daar de bij standsnorm van 1200 gulden per maand vanaf. Van de reste rende 1800 gulden kan maxi maal 70 procent (1260 gulden) worden verlangd als bijdrage in de bijstandsuitkering Met bi| zondere uitgaven als hoge woonlasten of schulden wordt rekening gehouden. Een onderhoudsplichtige ge scheiden man of vrouw wordt uitsluitend aangeslagen indien hij minder alimentatie betaalt dan de tremanorm voorschrijft. Bovendien kan alleen maar worden verhaald voor de ter mijn waarvoor evODtlied door de rechter een alimentatieplicht zou zijn opgelegd den haag»gapgroente-, fruit- en tuinafval (GFT) in alle gemeenten met in gang van 1994. Dit ondanks het feit dat verschillende gemeen ten (Amsterdam, Rotterdam) en afvalverwerkers (VAM) hebben laten weten dat het onmogelijk is dat afval gescheiden tot com post te verwerken. Bovendien betwijfelt men of er wel vol doende markt is voor al die compost. Alleen de WD vindt dat de invoeringsdatum uitgesteld moet worden. „We kunnen het toch niet maken dat we de bur ger tegen hoge kosten verplich ten tot gescheiden inzameling, terwijl een groot deel van het GFT-afval uiteindelijk toch ver brand wordt of naar een stort plaats gaat omdat de verwer king niet op orde is. Dat is on geloofwaardig". aldus WD- woordvoerder Te Veldhuis. Er komt nog dit jaar een statie geldsysteem op autowrakken, batterijen, autobanden en afge werkte olie. Dat heeft minister Alders van milieu gisteren in de Kamer gezegd tijdens een debat over afvalstoffen. De minister bereidt ook een statiegeldrege ling voor voor koelkasten, was machines, radio's en televisie toestellen. De autobranche mag straks zelf beslissen hoeveel men wil betalen voor een ingeleverd wrak. Onderzoekers van de Technische Universiteit Twenthe hebben eerder bere kend dat het statiegeld op 250 gulden zou komen. Oude koel kasten zouden 50 gulden opie- Vrijwel de gehele Tweede Ka mer houdt vast aan verplichte gescheiden inzameling van Nieuw bij onze voorverpakte vleesartikelen. Lekker dunne karbonaadjes van uitstekende kwaliteit Ze komen van het haasgedeelte van de varkensrib U hoeft ze maar één minuut om en om te bakken in hete boter. Twee stuks In "n pakje. Prijs per 100 gram:

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3