Euforie Duitse neo-nazi's vooralsnog wat voorbarig Met nieuwe premier Chuan lijkt een 'Thaise lente' aan te breken Modem met historie Feiten &Meningen Piraterij Zuidoost-Azië neemt hand over hand toe "Ik wil best nu komen kijken, maar eh.... ik beslis pas na vrijdag de 2e." Ikez DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 Tegen een achtergrond van de wit-zwart-rode haken kruis-vlaggen van het Duitse Rijk en een enorm span doek met de Duitse adelaar holde Waldemar Maier als het ware achter zijn eigen gifspuierij aan. „Vrijheid bete kent voor ons de buitenlanders er uit!", donderde hij. „Welvarendheid betekent voor ons de buitenlanders er uit! Duitsland voor de Duitsers betekent de buitenlanders er uit!" ASCHERSLEBEN ADRIAN BRIDGE THE INDEPENDENT De woorden werden in een furi eus tempo en met wilde geba ren uitgestoten. En de leuzen werden met luid gejuich en ge stamp van bierpullen op houten tafels ontvangen door de onge veer 100 met hakenkruizen uit gedoste rechts-extremisten die in het kleine Oostduitse stadje Aschersleben waren samenge komen voor één van hun vaste bijeenkomsten. Door de voortdurende nachte lijke aanvallen tegen verblijven van buitenlanders was de stem ming euforisch. „Eindelijk heeft het Duitse volk besloten duide lijke taal te spreken", vervolgde Maier van de Nationale Demo cratische Partij Duitsland. „Ros tock (waar de eerste aanvallen plaatsvonden) was geen schan de. De echte schande ligt in Bonn: bij de politici die al deze Kanaken (een denigrerende term voor buitenlanders) Duits land in de eerste plaats hebben binnengelaten." De haat jegens buitenlanders wordt slechts geëvenaard door de minachting die Maier en zijn in leren jasjes geklede kamera den voelen voor de grote poli tieke partijen, die de 'traditione le' Duitse waarden zoals 'moed' en 'eer' na de Tweede Wereld oorlog hebben uitgehold en die bereid zijn het land te verkwan selen door het te integreren in een 'anti-Duitse' Europese Ge meenschap. Deze visie gaat gepaard met een venijnig anti-semitisme, een vechtlustige roep om terugkeer naar de Duitse grenzen van 1937 en een openlijke bewon dering voor Hitier en voor wat wordt gezien als de gouden ja ren van het nationaal socialis me. „Er waren veel positieve dingen in het Duitsland van toen", beweert Bemd Kasulke, een van de leiders van het neo- nazistische Nationale Offensief. Hij fluit oude strijdliederen van de SS, zoals 'Alle Macht an Deutschland, Vaterland'. „Er was meer sociale saamho righeid. Er werden activiteiten voor jongeren georganiseerd. Hitier heeft misschien fouten gemaakt, maar geen enkele lei der is perfect." Tot voor kort werdendergelijke opvattingen afgedaan als de waanideeën van een fanatieke randgroepering die geen gevaar vormde voor de democratie die West-Duitsland na 1945 is geworden. Maar nu de werkloosheid en sociale on rust in het voormalige Oost- Duitsland vormen aannemen die sinds de Weimar Republiek niet meer zijn voorgekomen en nu de angst over de dalende le vensstandaard in het Westen toeneemt, winnen rechts-extre- mistische groeperingen steeds meer terrein. „De hereniging heeft het land in de diepste crisis sinds de Twee de Wereldoorlog gestort - en het klimaat is bijzonder gunstig voor een sterke toename van rechts", zegt Michael Swierczek, leider van het Nationale Offen sief en een voorbeeld van het nieuwe slag welbespraakte neo- nazistische woordvoerders. Swierczek gaat goed gekleed en presenteert zich als de redelijk heid zelf - een hemelsbreed ver schil met het beeld van bom bastisch orerende dictators, swastika's en kaplaarzen. „Na dat we jaren lang zijn doodge zwegen, merken we nu een om mezwaai in de algemene stem ming. Het grote taboe om tot extreem rechts te behoren, brokkelt langzaam maar zeker af." Rechts Duitsland maakt een algehele verschuiving naar rechts door - naar partijen zoals de Republi keinen en de Duitse Volksunie - maar de bevolking schaart zich beslist niet achter de extreme politiek van de neo-nazistische beweging. In een rapport over het extremisme van de rechter vleugel heeft het Federale Bu reau voor de Bescherming van de Grondwet geconstateerd dat het aantal leden van neo-nazis- tische groeperingen in de afge lopen jaren weliswaar drama tisch is toegenomen, maar dat hun aantal nochtans slechts 6.000 bedraagt. Extreem rechts is niet alleen klein, het is ook opgesplitst in 30 wedijverende groeperingen, waarvan sommige nauwelijks honderd leden tellen. Deze groeperingen worden boven dien nog verscheurd door inter ne rivaliteit en voortdurend ge ruzie. Er is nog geen duidelijke Führer naar voren gekomen. Toch wordt de alarmklok ge luid. De meest zorgwekkende ontwikkeling is dat honderden gewone burgers openlijk staan te applaudiseren bij of zelfs meedoen aan de golf van aan vallen op verblijven van buiten landers. Deze taferelen roepen onwillekeurig herinneringen op aan de beelden van Duitsers die in de jaren dertig actief deelna men aan de jodenvervolging. De onvermijdelijke vraag luidt dan ook: kan het nazisme terug keren? Bij Swierczek bestaat hierover geen enkele twijfel. „De eerste stap is het winnen van de sym pathie van het volk", houdt hij vol. „En als de problemen rond asielzoekers, werkloosheid en de dalende levensstandaard niet snel worden opgelost, zou de steun voor ons wel een dra matisch kunnen groeien. Duit sers hebben een hekel aan cha os en onzekerheid; ze hebben orde nodig. En in tijden van cri sis wenden ze zich altijd naar rechts." In de emotionele opgefoktheid van de bijeenkomst leken der gelijke opvattingen bijna zinnig. Eenmaal weer buiten leken ze nog even belachelijk als altijd. VERTAUNC MARGREET HESUNCA BANGKOK-DEN HAAG Chuan Leekpai, wiens Demo cratische Partij (DP) tijdens de verkiezingen van 13 spet ember een overwinning behaalde op de door de militairen gesteun de partijen, is gisteren tot pre mier van Thailand benoemd. De benoeming van 54-jarige Chuan werd formeel door voorlezing door een parle- mentsfunctionaris van een de creet van koning Bhumibol. De ceremonie vond plaats in het hoofdkwartier van de Demo cratische Partij. Met de benoeming van Chuan als premier van Thailand lijkt nu ook in dit door legercoups geplaagde land een „Thaise len te" aan te breken. De Democra tische Partij (DP) van Chuan be hoort tot de democratische par tijen die tot de 'engelen' werden gerekend, omdat ze protesteer den tegen de decennialange 'duivelse' militaire overheersing van hun land. De nieuwbakken eerste-minis- ter heeft niet zijn sporen ver diend in het leger zoals zijn voorgangers, maar heeft in de burgermaatschappij carrière ge maakt. Zijn studie rechten en schilderkunst bekostigde hij door te werken als tapper op de talrijke Thaise rubberplantages en door zijn tekeningen te ver kopen. Als zoon van een plattelandson derwijzer en groenteverkoop ster heeft hij dan ook recht van spreken als hij zegt dat de .Amerikaanse droom" om van onderaf de top te bereiken ook in Thailand werkelijkheid kan worden. Chuan werd de afgelo pen 23 jaar acht keer gekozen tot volksvertegenwoordiger en leidde als regeringslid diverse ministeries. Eenmaal was hij ook vice-premier. Desondanks heeft hij zijn een voudige afkomst nooit verloo chend en is hij nooit voor de verleiding bezweken zich een dure auto of huis aan te schaf fen, zoals zijn collega-politici plachten te doen. Nog steeds woont Chuan in een eenvoudig houten huis in een van de over- Chuan Leekpai (midden) zwaait kort na zijn benoeming tot premier, naar zijn aanhangers. bevolkte wijken Dinsdag, toen bekend werd dat hij de nieuwe premier zou wor den, legden arbeiders alvast de loper uit, door de straat waarin Chuan woont nog snel even te asfalteren. „Dat is in elk geval mooi voor de mensen in deze straat die het al zolang met ga ten en grote waterplassen heb ben moeten doen", aldus Chuan. Verkiezingen Chuans DP won tijdens de ver kiezingen van 13 september 79. van de 350 zetels. De DP moest het opnemen tegen de Palang Dharma van Chamlong Srimuang. Deze voormalige gouverneur van Bangkok gaf in maart met een hongerstaking de aanzet tot de protesten tegen premier Suchinda Kraprayoon. Die was na de verkiezingen van maart aan de macht gekomen door een verkapte coup van de militairen. Duizenden mensen betoogden hiertegen en eisten een democratisch gekozen pre mier. Hun protest werd vervol gens in mei door het leger in bloed gesmoord, waarbij zeker 50 doden vielen. Nog steeds worden zo'n 300 mensen ver mist Volgens ooggetuigen zijn ze door het leger doodgescho ten en in het geheim begraven of verbrand. Chuan beloofde plechtig zich in te zullen zetten voor het opspo ren van de vermisten. Hij zei ook dat het parlement zich zal buigen over het ongedaan ma ken van een amnestiewet die nog snel door zijn voorganger Suchinda werd afgekondigd voor de generaals die verant woordelijk waren voor het bloedbad. Hoewel de Palang Dharma (Morele Kracht) op veel sympa thie mocht rekenen, haalde de partij bij de verkiezingen niet meer dan 47 zetels. Veel kiezers zijn boos op Chamlong omdat foto ep a hij met zijn hongerstaking en starre houding de aanzet gaf tot de confrontatie tussen het volk en het leger. Chamlong en Chuan traden vaak samen op tijdens protest manifestaties tegen de regering, maar net voordat de ex-gouver neur aan zijn hongerstaking be gon en de protesten geweldda dig werden, distantieerde Chuan zich daarvan. „We heb ben geleerd van de politieke er varingen (van de studentenop stand in 1973) en ik wil dat niet weerzien gebeuren. Niemand wint bij geweld", zei Chuan. Hij presenteerde zich nadrukke lijk als „man van het midden", hetgeen hem uiteindelijk het premierschap in de schoot wierp. Chuan wil een „eerlijk" beleid voeren in het door cor ruptie verziekte land. „Het alge meen welzijn staat voorop en niet de belangen van bepaalde individuen, politici of groepen", aldus Chuan. WIM STEVENHAGEN KUALA LUMPUR LEAH MAKABENTA De Straat van Malakka is de drukstbevaren scheepvaartrou te in Zuid oost-Azië. Schepen die er gebruik van maken, lopen echter een steeds groter risico door piraten overvallen te wor den of bij een aanvaring betrok ken te raken. Maar al wordt de roep om maatregelen steeds luider, er is nog geen land dat iets aan de situatie heeft probe ren te veranderen. De twee aanvaringen afgelopen weekeinde, waarbij in totaal 22 mensen om het leven kwamen, zijn slechts 'incidenten' in een lange reeks aanvaringen en pi raterij in de zeestraat. Een Indo nesisch passagiersschip kwam in de nacht van vrijdag op za terdag in aanvaring met een Ja panse olietanker. Nog geen 24 uur later kwam een Panamees vrachtschip in aanvaring met de Japanse olietanker Nagasaki Star. Dagelijks passeren 2000 sche pen de nauwe zeeëngte tussen net Indonesische eiland Suma tra en Malaysia op weg van het Verre Oosten naar Europa of het Golfgebied. De Straat van Ma lakka is van levensbelang voor Zuidoost-Azië. Daarom neemt de zorg over het groeiend ge vaar in de wateren van de regio toe. Naast aanvaringen en an dere ongelukken neemt de pira terij hand over hand toe. Dit jaar zijn zestig gevallen van pi raterij gemeld. Vrijdag 2 oktober vallen de eerste prijzen weer. MEER KANS, MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ. rondom Singapore. Ook in de Golf van Thailand en in de wa teren rondom de Filippijnen en Indonesië en in de Zuidchinese Zee zijn kapingen en overvallen aan de orde van de dag. Plutonium Tankers lopen in de Straat van Malakka extra gevaar vanwege de ondiepe wateren en de smal le, drukke scheepvaartroutes. Hierdoor moeten de schepen in het gebied vaart verminderen en zijn een gemakkelijke prooi voor de piraten. Die houden zich op hun beurt schuil op de talloze eilandjes in het gebied. De voor november geplande reis van een Japans vrachtschip met aan boord een ton plutoni um heeft grote onrust gewekt. Milieu-activisten en politici hebben de verschillende rege ringen opgeroepen druk uit te oefenen op Japan om de vracht niet via scheepvaartroutes in Zuidoost-Azië te vervoeren. De gevolgen van een aanvaring of een overval door piraten op een vrachtschip met plutonium zijn niet te overzien, zo wordt ge meend. „We leven in constante angst voor een olieramp", verklaarde de Malaysische premier Ma hathir Mohamed vorige maand, nadat een passagiersschip uit Singapore in aanvaring was ge komen met een Taiwanese vis sersboot. Voordat het Singapo rese cruise-schip de Straat van Malakka invoer, had de kapitein alle lichten gedoofd zodat de pi raten het schip niet zouden op-- merken. Het gebrek aan zicht was de oorzaak van het onge luk. Malaysia en Indonesië hebben het plan opgevat belasting te gaan heffen op de doorvaart door de Straat van Malakka. De belastingopbrengst zou worden gebruikt voor de financiering van een modem controlesys teem dat alle scheepvaartver keer in de gaten kan houden. Maar de Internationale Com missie voor Scheepvaart is te gen het plan uit angst dat het een voorbeeld is dat andere lan den zullen navolgen. De Straat van Malakka wordt beschouwd als internationale wateren, wat inhoudt dat scheepvaartverkeer vrij is en niet kan worden be perkt. Internationale rederijen zijn steeds minder bereid het gebied te bevaren. Zij zijn van mening dat de plaatselijke autoriteiten niet genoeg doen om paal en perk te stellen aan de piraterij die inmiddels is uitgegroeid tot het grootste gevaar van de Zuid- oostaziatische wateren. „Ieder een geeft toe dat het probleem bestaat maar niemand wil toe geven dat dat gebeurt in hun territoriale wateren. Zij vrezen een slecht imago", zegt een re der. De Rederij Associatie van Hong Kong (HKSA) heeft gewaar schuwd dat ontkenning van het probleem kan leiden tot een milieuramp. Er zijn gevallen be kend dat piraten na net vastbin den van de bemanning het schip op volle kracht laten va ren. Een recent verslag van het Internationaal Maritiem Bureau (1MB) meldde een incident waarbij de brug van een grote olietanker 70 minuten lang on bemand was geweest. Tijdens een recente conferentie over piraterij in Kuala Lumpur heeft HKSA-voorzitter Michael Farlie geklaagd dat het pro bleem niet aan bod is gekomen tijdens de laatste bijeenkomst van de Associatie van Zuid- oostaziatische landen (Asean) in juni in de Filipijnse hoofd stad Manila. Farlie verklaarde dat 29 schepen die behoren tot de HKSA dit jaar in de Zuid- oostaziatische wateren door pi raten zijn overvallen. Perez met haar betaamde colectie Perzische en Oosterse tapeten dat de ambachten van weieer een welcome aanvuüing vormen op drverse inteneur-sferen. Waarbij uw persoonSjkbeid in wonen opvallend Graag nodgenwju ut bronsde vandaag. U bent van harte v^kom! Oc* geopend oo de maandagrrvddag en op de koopavond Amsterdam Eindhoven Groningen Heemstede Hengelo (O) •Hilversum «Tilburg Utrecht

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2