Oranje glijdt verder af Polen houdt de winst vast 'Natuurlijk gaan we naar het WK' Sport Marco Sas van NAC had de bijnaam |DOl NDERDAC 24 SEPTEMBER 1992 n loustra ad van pc A brouwer Oi koning ros van der zanden Oranje-vrouwen naar kwartfinales BRASov Het Nederlands vrouwen voetbalelftal heeft zich ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om het Europese kampioenschap. In de laatste groepswedstrijd, uit tegen Roeme nië in Brasov, werd het voor kwalificatie benodigde winstpunt gehaald door een gelijkspel zonder doelpunten. In het Nederlands elftal speelden onder anderen vier vrouwen van Ter Leede uit Sassenheim: Els Schoonoord, Marion van der Ploeg, Margriet Llmbeek en Nathalie Geeris. De eindstand in de jFi groep is: 1. Nederland 4-6,2. Roemenië 4-5,3. Griekenland 4-1. Mathieu Hermans zonder contract madrid Voor Theo Akkermans, Mathieu Hermans en Luc Suy- kerbuyk is in het volgende wielerseizoen geen plaats meer in de ploeg van Lotus-Festina, waar Jan Gisbers onder meer met Ste ven Rooks en Jean-Paul van Poppel naar toe trekt. Naast de drie Nederlanders kregen ook de Italiaan Roberto Pagnin, de Portu gees Acacio da Silva en de Russen Soekov, Sjabalbin en Vassilis- jenko geen nieuw contract meer. De Ier Sean Kelly mocht wel voor een jaar bijtekenen. Marino Lejarreta heeft een geslaagde rentree gemaakt in het wielerpeloton. De Spanjaard, in april zwaar gewond, reed de driedaagse Ronde van de Rioja uit. Hij eindigde 59ste met 25 minuten en 49 seconden achterstand op zijn landgenoot Mikel Zarrabeitia. De Belg Wilfied Nelissen behaalde gisteren in de eerste etappe van de Nissan Classic (Ronde van Ierland) zijn twaalfde overwinning van het seizoen. Maandag heroptreden van Maradona sevilla Sevilla, middenmoter in de Spaanse competitie, zal Diego Maradona maandag voor het eerst laten optreden. In een speciaal voor de Argentijn vastgestelde vriendschappelijke wed strijd tegen Bayem München. Om ruimte voor de wedstrijd te krijgen is het competitieduel van Sevilla tegen Logrones van zondag naar zaterdag verzet. Se villa rekent op een vol Pizjuanstadion met 70.000 toeschouwers en een opbrengst aan tv-rechten van een kleine 2,5 miljoen gul den, dat is twintig procent van de transfersom, die voor de 31-ja rige Argentijn naar Napels moet worden overgemaakt. Squashers gewond na vechtpartij Johannesburg* Twee deelnemers aan de open Zuidafrikaanse squash-kampioenschappen zijn in een bar in Johannesburg ge wond geraakt. De Ier Derek Ryan en de Duitser Simon Frenz wa ren betrokken bij een vechpartij. Frenz werd in de Ierse pub McGinty's door vier blanke mannen aangevallen. „Hij kwam met een hevig bloedend gezicht uit het toilet strompelen. Zijn aanvallers vluchtten in een auto weg. Ik schreeuwde dat ze moesten stoppen en ze kwamen terugrij den", aldus nationaal kampioen Ryan die vervolgens bewuste loos werd geslagen. „Ik werd pas uren later op mijn hotelkamer wakker, met een gescheurde lip, vele blauwe plekken en een pijnlijke schouder. Derde zege Wiersma Toulon Titelverdediger Alexej Tsjizjov en Anatoli Gantwarg gaan na vier ronden in de strijd om de wereldtitel dammen nog steeds zonder puntverlies aan de leiding. De Nederlanders Harm Wiersma en Ton Sijbrands hielden hun achterstand op de kop lopers beperkt door ook te winnen. Wiersma kwam daardoor al leen op de derde plaats, Sijbrands deelt met Baljakin en de jonge Israëliër Koyfman de vierde positie. Bratislava beducht voor revanche praag* Slovan Bratislava neemt geen supporters mee naar de uitwedstrijd tegen Ferencvaros, voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de thuiswedstrijd raakten Slowaakse commando's en oproerpolitie slaags met de aanhang uit Budapest. De clubleiding van Slovan Bratislava is bang dat de Hongaren woensdag wraak willen ne men. Bij de ongereldheden in Bratislava raakten op woensdag 16 september vijftien Hongaren en één Slowaak gewond. De club uit Budapest diende een klacht in bij de Europese Voet balunie (UEFA) en eiste dat het resulaat (winst van 4-1 voor Slo van) zou worden geschrapt De UEFA ging daar niet op in en legde zondag beide clubs een boete van 26.000 gulden op. Het Slowaakse ministerie van binnenlandse zaken verdedigde het politie-optreden in Bratislava als gepast en wettig en beschuldig de de Hongaarse media ervan een anti-Slowaakse hysterie te hebben ontketend. Dennis Bergkamp scoort met links de gelijkmaker. Links van hem de Noor Roger Nilsen. oslo* albert geesing Zelfs een berg van de derde categorie is nu al te steil voor het Nederlands elftal. Het nog geen vier jaar geleden al om geprezen Oranje duikelt op de Europese voetbal- beurs in sneltreinvaart omlaag en verloor gisteravond in Oslo volkomen terecht van Noorwegen (2-1). Om de sim pele reden dat de ploeg niet kon tippen aan het fanatis me van de Noorse vechtmachine en Dick Advocaat de moed en de durf mist om definitief af te rekenen met het verleden. dood kunnen sterven. Dat ver dient Advocaat niet, maar dan zal hij nu toch eindelijk eens spijkers met koppen moeten slaan. In Oslo werd andermaal be vestigd dat er op het internatio nale voetbalpodium meer komt kijken dan een gepolijste tech niek en het vermogen een bal soepel rond te spelen. Net als eerder Denemarken op het EK in Zweden bewezen de Noren gisteravond dat je met opportu nisme, een flinke dosis wils kracht en agressie een heel eind kunt komen. Niemand zal dur ven beweren dat de goede wil in Oslo niet aanwezig was, maar Oranje moest het simpelweg af leggen tegen de fighting spirit van de technisch veel minder onderlegde, maar wilkrachtige Noren. Zij streden voor elke bal en maakten na afloop een te rechte ereronde. De ontmoeting in het al weken lang uitverkochte Ullevaal-sta- dion kende met twee treffers binnen zestig seconden een GPD-VERSLAGGEVER In de Noorse hoofdstad trad de bondscoach in de voetsporen van z'n illustere en al net zo be houdende voorganger. Twee jaar geleden begon hij de EK- cyclus met een nederlaag in Portugal (1-0), maar uiteindelijk kwam alles toch nog op z'n pootjes terecht. Kees Rijvers verging het eerder (1984) slech ter en werd na het verloren ope ningsduel in de voorronden voor het WK thuis tegen Honga rije (1-2) maar meteen het bos ingestuurd. Als Michels in zijn rol als technisch adviseur net zo con sequent is als destijds als tech nisch directeur hangt Advocaat nu eenzelfde lot boven het hoofd. Slaagt de tussenpaus medio volgende maand in de WK-thuisbeurt tegen Polen er niet in een winnend elftal neer te zetten, dan zou z'n slogan 'Amerika halen en dan wegwe zen' wel* eens een hele vroege sensationeel begin. Al na acht minuten wees de Fransman Re- mi Harrel gedecideerd naar de strafschopstip. Uit een diepte pass van Mvkland spurtte Jahn Jakobson de bedreigde zone binnen en haalde Danny Blind zijn tegenstander van achter neer. Vanaf elf meter versloeg Kjetil Rekdal doelman Menzo kansloos: 1-0. De vreugde was van korte duur. Na voorberei dend werk van Witschge en Van Basten koos Dennis Bergkamp vanaf rechts voor de verste hoek. De Ajacied tekende daar mee voor z'n zevende Oranje treffer van dit jaar 1 -1 Noorwegen liet zich door die snelle tegenslag niet uit het veld slaan en speelde exact zoals Ad vocaat de tegenstander had ge schilderd. Op de eigen helft mocht Oranje doen en laten wat het wilde en kon het Ajax-trio Blind-Silooy-De Boer, aange vuld met Koeman, elkaar naar hartelust de bal toeschuiven. Zodra echter de middenlijn werd bereikt, joegen de Noren als gekken op de man en de bal. En brachten de spelers de stel ling van bondscoach Egil Olsen in praktijk. "We kill the man with the ball'. De rest liet hem koud. Genadeklap Het Nederlands elftal onder vond het aan den lijve wat dat betekende en kreeg, behoudens een vrije kopkans van Van Bas ten, van de compacte Noorse defensie niet één uitgespeelde scoringskans. Dat lag in de tweede helft niet anders, of schoon Advocaat dat weer an ders had gezien. Een kwartier voor tijd diende Noorwegen het Nederlands elftal de genadeklap toe. Nadat een half uur eerder invaller Strandli een dot van een kans had gemist, maakte Göran Sörloth niet dezelfde fout. Met een droog schot passeerde hij Menzo kansloos en kregen Koeman en De Boer de reke ning gepresenteerd voor twee verdedigingsfouten op rij: 2-1. Advocaat vatte die naderhand samen onder de noemer 'glij partijen'. Hij was daarentegen wel zo eerlijk om toe te geven dat Oranje in de tweede helft conditie en kracht te kort kwam om de aanspeelpunten te berei ken. „Toen werd er minder scherp gespeeld. Deze neder laag tikt aan", beaamde hij. „Voor de rust is er heel gedisci plineerd gespeeld en is het 4-4- 2 concept goed uitgevoerd. Ik wil de oude discussie nu niet meer voeren of het Nederlands elftal nu wel of niet beter af is met echte vleugelspitsen". Ietwat overdreven prees de bondscoach Noorwegen als een ploeg 'die heel dicht tegen de Europese top aanzit. Het is een heel goed team dat speelt vol gens het aloude gpo-verslaggever Ze waren teleurgesteld, de ve detten van het Nederland elftal. Het zou ook te gek voor woor den zijn geweest als ze dat niet waren geweest na de 2-1 neder laag tegen Noorwegen. Maar dat er na afloop sprake was van een rouwstemming, nee. aller minst. „We hebben u-Horen door een rotgoal," zei Marco van Basten. „En," voegde hij er aan toe. „ik vond het een onte rechte nederlaag." Ronald Koeman viel hem direct bij. „Tot aan dat doelpunt hebben de Noren geen kansen gehad." De spits van Milan en de ka nonnier VU Barcelona verbalen gemakshalve maar even de enorme kans die invaller Strandli halverwege de tweede helft verprutste. En zij repten in hun naDabbel ook maar niet over het onthutsend geringe aantal mogelijkheden dat Ne derland na de pauze creëerde. Meer dan een halve kans. een kopbal van invaller Wim Kieft in de handen van keeper Erik Thorstvedt, kreeg Oranje in de tweede helft niet. Al had Van Basten er dan 'zeker twee of drie' geteld. Waarom hij er bij Milan we kelijks lustig op los scoort en in het shin van het Nederlands elf tal in de laatste twaalf inter lands slechts één keer d»- roos heeft getroffen, had 'San Marco' geen verklaring. „Ik weet het niet," zei hij schouderophalend, „ik denk dat het een kwestie van tijd is dat ik weer eens voor Oranje scoor. Tenminste, dat hoop ik." WK Ondanks de niet ingecalculeer de uitglijder in Oslo gaat Van Basten er vanuit dat Nederland zich kwalificeert voor de eindronden van het wereldkam pioenschap in Amerika JU hebben we het onszelf, zoals ge woonlijk, natuurlijk wel moeilijk gemaakt. Engeland. Polen en misschien ook Turkije, schat ik sterker in dan Noorwegen." Ro nald Koeman rekent er zelfs rotsvast op dat Oranje in 1994 meedanst op het WK-bal. „We hebben het vaker moeilijk ge had om ons te plaatsen, maar we hebben het altijd gered. En dat zal ook nu wel gebeuren." Koeman, verder één van de betere Oranjeklanten gister avond. was medeschuldig aan de winnende treffer van de No ren. Hij gleed uit en verspeelde daardoor de bal, die vervolgens via zijn been bij Sörloth beland de. Stanley Menzo had op diens harde schot geen kans ..Dat zijn dingen," oordeelde Koem an. „die je niet in de hand hebt. die gebeuren nu eenmaal." Aan het systeem met vier middenvelders en zonder speci fieke vleugelspitsen waarmee Oranje de Noren tegemoet trad. had het volgens Koeman zeker niet gelegen. „Het is onzin om daar nu mee aan te komen. In de eerste helft hebben we gedo mineerd en toen hebben we ook vier. vijf goede kansen ge creëerd. Ik vind dat je in dit soort wedstrijden met dit sys teem moet blijven spelen." De strafschop waardoor Ne derland op een 1 -0 achterstand geraakte, noemde Koeman 'een lachertje'. Danny Blind, die de penalty veroorzaakte, was het roerend met hem eens. „Ik zette een sHding fan en speelde de M. Ik heb die jongen niet 0OM raakt. Het «Mi MÉM JgHU schop." De Ajacied sprak van een on gelukkige nederlaag. „In de eer ste helft hadden we de wedstrijd in de greep, maar gaandeweg begonnen we steeds meer bal verlies te leiden en wrrden we afhankelijk van bevliegingen van Van Basten en Bergkamp. Een gelijkspel was volgens mij terecht geweest, want Noorwe gen heeft ook weinig kansen ge had." Rune Bratseth. de Noorse ver- verbaasd over het matte spel van Oranje na de rust. „In de eerste helft hield ik mijn hart vast. Ik was toen bang voor een afgang, want onze taktiek klopte van geen kant I r bg ttÊÊÓÊ enorm veel ruimte achter mij en er was niemand die zich verant woordelijk voelde voor Van Bas ten. Wij waren in de rust dolblij dat het 1-1 stond. Wij hebben toen besloten met vier in plaats van drie verdedigers te gaan spelen en daarna is Nedenand niet meer gevaarlijk geweest. Golfer Ballesteros uit kritiek KNOKKE-LE ZOUTE RTR Severiano Ballesteros heeft gisteren in Knokke-Le Zoute, aan de vooravond van het Piaget Open, felle kritiek geuit op de organisato ren van de Europese Golf Tour. „Supersterren worden vermoord", stelde de Spanjaard, die de laatste tijd hopeloos uit vorm. Balleste ros reageerde gisteren op de bekendmaking van het wedstrijdsche ma voor volgend jaar. Er staan 46 wedstrijden op de kalender. Denen opnieuw doelpuntloos gelijk |M r 'VT poznan rtr Polen heeft zijn eerste wedstrijd uit de 'Ne derlandse' groep gewonnep. Eén doelpunt, van Waldoch, was voldoende in een wed strijd, waarin de Polen een handvol kansen ongebruikt lieten en het tenslotte aan geluk te danken hadden, dat zij nog als winnaar het veld in Poznan verlaten konden. Vijf minuten voor het einde kopte Hakan de bal tegen de binnenkant van de paal, maar verdediger Szewczyk stond op de lijn om de winst vast te houden. Voor rust had de Turkse verdediger Recep zijn onhoud baar ingeschoten bal van de paal terug zien komen. Het elftal van coach Andrzej Strejlau speelde geen indrukwekkende wedstrijd, voetbalde onnauwkeurig, maar had deson danks meer verdiend dan de ene treffer van Waldoch, die min of meer toevallig tot stand kwam. Juskowiak, door Bobby Rob- son niet goed genoeg gevonden om hem naar PSV te halen, maar door de Brit wel werd meegenomen naar Sporting Lissabon, raakte twee keer de lat boven de Turkse doelman Hayrettin. De speler, die met Polen Olympisch zilver won in Spanje, stond wel aan de basis van het doelpunt. Na een vrije trap kopte een Turkse verdediger de bal precies voor de voeten van Waldoch, die twaalf minuten voor rust doeltreffend uithaalde. Na rust kreeg Polen het moeilijker tegen de zeer fanatieke Turken (gele kaarten voor Recep, Hami en Mehmet), die ook hun kan sen niet gebruikten en de wedstrijd met tien man voltooiden. Bulent raakte in de slotfase geblesseerd, moest op een brancard worden afgevoerd en coach Piontek had zijn twee wissels al gebruikt. Denemarken Europees kampioen Denemarken heeft ook in zijn tweede kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap van 1994 in de Vere nigde Staten niet gescoord. Na Letland hield Litouwen de Denen in Vilnius op 0-0. Denemarken was vrijwel voortdurend in de aanval in het stadion, waar PSV woens dagavond tegen Zalgiris speelt. Het aantal kansen tegen de massaal verdedigende Li touwers was echter klein. Christofte van FC Köln miste een dikke tien minuten na rust de beste, een strafschop. Doelman Martin- kenas stopte de bal. De andere echte mogelijkheden werden gemist door Jensen, die de bal voor rust over het doel tilde, toen Martinkenas hulpe loos op de grond lag, Elstrup werd in de tweede helft vrij gespeeld door Vilvort, maar schoot net naast. Litouwen, met vijf spelers die vorige week ook tegen PSV uit kwamen (Sukristovas, Baltusnikas, Poderis, Zdancius en Tereskinas) kwam ook twee keer vrij voor Schmeichel. Olsjanskis strandde op de Deense doelman, Zhuta boog de bal fraai over Schmeichel heen, maar een verdediger redde op de lijn. De Baltische landen zijn, op eigen terrein, moeilijke tegenstanders voor gereputeerde Europese ploegen. Na gelijke spelen zonder doelpunten van Denemarken in Letland en Litouwen, bleef Spanje in Riga ook zonder treffers. Letland speelde anderhalf uur met vrijwel alle mankracht in de verdediging. Het bete kende een muur, die voor de Spanjaarden, voor het eerst sinds 1954 zonder één speler van Real Madrid in de basis, onneembaar Pas in het laatste kwartier kwam invaller Alfonso twee keer gevaarlijk in de buurt van Korovajev. De Letse doelman, die een per fecte wedstrijd speelde, redde beide keren. In de eerste helft was Linards bij een van de Spaarzame Letse uitvallen een keertje vrij voor Zubizarreta geweest. Hij aarzelde een fractie te lang. waardoor de doelman hem in een ongunstige schiethoek dwong. Arbiters Voor de scheidsrechterscommissie van de internationale voetbalfederatie (FIFA) zijn de grenzen aan het vervagen. Een wedstrijd tussen twee Europese landenploegen hoeft in het vervolg niet langer door een arbiter uit datzelfde werelddeel te worden geleid. Een fragment uit de wedstrijd tussen Denemarken en Litouwen. Opnieuw werd de Europees kampioen op een 0-0 getrakteerd. foro tfA rotterdam gpo Marco Sas deed de broek om laag en liet zich inspuiten. Met anabole steroïden. Het was zo mer 1990. De verdediger van Sparta, nu onder contract bij NAC, was aan de knie geope reerd en wilde zo snel mogelijk herstellen. Op een Rotterdamse sportschool stemde hij in met een anabolenkuurtje. Dat be kent Sas in het vandaag ver schijnende qiiwlni— xBiiail Sport International. De kuur was hem voorgesteld door een sportinstructeur op de sport school. Sas in SI: „Ik wist waar ik aan begon, kende de werking. Ik twijfelde niet op het moment dat de spuit er in ging. Hoewel, ergens vroeg ik me af of ik er wel goed aan daad. Ik dank dat ik me op tijd realiseerde dat ik niet goed bezig was. Ik heb het maar een maand gedaan, in totaal twee injecties genomen." Het effect was zichtbaar, bin nen vier weken kwam hij acht kilo aan. Sas: „Geen gram vet, puur extra spierweefsel Onge looflijk. In dat opzicht heb ik er baat bij gehad. Veel zelfs. Ik heb dat spul genomen, meen ik, waar Ben Johnson indertijd op betrapt is.Een krachtmiddel, pure kracht." Hij heeft er spijt van gekregen. Sas: „Een maand, twee injecties. Het is net als een vitaminespuit. Je krijgt een prik in je bil, en klaar. Ik heb geen zin me hier voor te verschuilen. Waarom zou ik? Twee injecties, slechts bedoeld om zo snel mogelijk te rug te komen. Is dat nou zo ver keerd? Ik vind van niet. Ik heb er spijt van gekregen, maar op dat moment wilde ik maar één ding; zo snel mogelijk weer spelen, al les zo snel mogelijk wer opbou- Hij liep er natuurlijk wel mee in de gaten. Zijn medespelers zagen een danig gegroeide Sas in de kleedkamer terug. „Som migen dachten dat ik gek was geworden. Er werd niet moeilijk n\cr yr.l.mm 111,1.11 ill 1 .1 rii.i.il raakte bekend. Ik kreeg een bij naam: ze noemenden me Pietje Anabool." Op langere termijn bleek Sas weinig lol te hebben van het kuurtje. Hij verdween bij Sparta uit de basis, werd begin vorig seizoen zelfs verkocht, aan NAC. In april dit jaar onderging hij opnieuw een knie operatie, waarvan hij nu praktisch her steld is. Sas „ik heb geen mo ment aan dc mogelijkheid van anabolen sedacht, geen secon de geneigd ernaar te grijpen Ik voei me nu kip- en tdpkkkcr. zonder dope. Ik leef ook hed ander*, totaal voor het voetbal. Als het er nu niet uitkomt, dan komt bat ar nooit meer uit.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25