Gifspuit weg en dubbel kopiëren MILIEUTIP! 'Groen kopen' steeds makkelijker Over leven Onderzoek naar het gedrag nachtvlinders Zure regen ernstig gevaar voor mezen DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 REDACTIE MONICA WESS^ Groene vlag voor Ahold zaandam» De Milieufederatie Noord-Holland heeft het levens- middelenconcem Ahold een groene vlag gegeven voor het plan om bouwafval gescheiden in te zamelen en voor hergebruik af te voeren. Ahold bouwt in het Zaandamse industriegebied Wes- terspoor-Zuid onder meereen nieuw distributiecentrum. Mede werkers van de milieufederatie zullen de bouwplaats regelmatig controleren. Lezingen over milieu boxtel De stichting De Kleine Aarde in Boxtel houdt elke twee de zondag van de maand een lezing over een consumentenon- derwerp. De lezingen beginnen om 11.00 uur en duren tot 12.30 uur. 's Middags is er een rondleiding door tuin en het bedrijf. Op zondag 11 oktober staan handel en duurzame ontwikkeling cen traal in de lezing. De relatie tussen consument hier en de Derde wereld wordt belicht. Op 8 november zijn tips te krijgen over energiebesparing in eigen huis. Milieu en reclame is het onder werp van de december-lezine (13 december). Deelname kost negen gulden. Het is mogelijk om tussen lezing en rondleiding ecologisch te lunchen. Geen baggerspecie in putten den haag De gemeente Amsterdam mag geen verontreinigde baggerspecie meer storten in diepe putten in haar haven. De af deling geschillen van bestuur van de Raad van State heeft de vergunning vernietigd. De vergunning was afgegeven door Rijks waterstaat. Het gaat om een zogenoemde 'parapluvergunning'. Hierbij worden de gegevens over de activiteiten niet bij de aan vraag bekendgemaakt, maar pas later via een kennisgeving-pro cedure overlegd. Volgens de Raad van State is dit in strijd met de Wet verontreiniging oppervlaktewateren. Plastic is er in vele soorten en maten. Elk jaar gooien we zo'n 300.000 ton plastic bij het huis houdelijk afval. De meeste soor ten worden gemaakt uit aard olie en ziin in de natuur niet of nauwelijks afbreekbaar. De ver schillende soorten plastic zijn niet allemaal even slecht voor het milieu, maar voor de ge middelde consument zijn de soorten niet bepaald eenvoudig uit elkaar te houden. Minder schadelijke kunststoffen zijn polyetheen (PE), polypropeen en PET. De produktie hiervan veroorzaakt relatief weinig ver vuiling. Er komt wel kooldioxide vrij, de belangrijkste veroorza ker van het broeikaseffect. Plas tic zakken, knijpflessen voor shampoo, het plastic laagje op het melkpak, bakken en kratten zijn van een van deze drie stof fen gemaakt. Afbreekbaar Nogal wat fabrikanten maken tegenwoordig goede sier met zogenaamd afbreekbaar plastic. Vaak is dat polyetheen waaraan zetmeelkorrels toegevoegd zijn. wageningen IN 'T VELD Als u een echte heksenkring in volle glorie wilt bewonderen, moet u een dezer dagen beslist over de Buitenrustbrug rijden. Daar in het gras tussen de twee drukste rijbanen van Haarlem staat een fantastische hoeveel heid inktzwammen te pronken. Keurig gegroepeerd in een rondje. Er zijn nog jonge exem plaren, kleine witte bolletjes die net met hun kopje boven het gras uitsteken. Volwassen exemplaren met een trotse ge schulpte hoed en oude exem plaren, waaraan je kunt zien noe de inktzwam aan zijn naam komt: de randen beginnen zwart te kleuren en als het ware te 'druipen'. Vroeger had men allerlei boei ende ideeën over het ontstaan van zulke keurige ronde verza melingen paddestoelen. Op die plek zouden bij volle maan om middernacht de heksen dansen. Weinig kans dat dat gebeurt op de Buitenrustlaan. De politie zou daar verzamelde dansende dames onmiddellijk aan de blaastest onderwerpen. Nee. de oorsprong van een hek senkring zit in de grond en stamt uit het verleden. En het heeft allemaal te maken met troep. Want paddestoelen vor men niet meer en niet minder dan het uithangbord van de BV Ondergrondse Recycling. Daar onder dat gazon is een enorm spinneweb van schimmeldra- dcn bezig rotzooi uit het verle den te verteren en om te zetten. En die rotzooi kan van alles zijn: wortels, een oude boomstam, dierlijke resten, kortom allerlei organisch materiaal. Zelfs een oude schoen kan de werkomge ving zijn voor een schimmel. Zo'n schimmel is het hele jaar door onzichtbaar bezig met zijn opruimwerk. Slechts af en toe stuurt zo'n schimmel padde stoelen naar boven. Met maar één doel: zorgen voor kleine, nieuwe schimmeltjes. Meestal gebeurt dat in de herfst. Veel wind zorgt voor een wijde ver spreiding van de miscrosco- pisch kleine sporen van de pad destoelen en veel regen zorgt ervoor dat de sporen weer diep in de grond terechtkomen. Zo'n schimmel of zwamvlek wordt elk jaar groter en het middengedeelte sterft af. Waar de schimmel zijn werk heeft ge daan, is de rotzooi van weleer omgezet in voedingsstoffen. Vandaar dat in het midden van een heksenkring het gras vaak wat groener is dan aan de rand, waar het net van schimmeldra den zo dicht is dat de wortels van het gras een beetje in de verdrukking komen. En dat be tekent dat op die plaatsen het gras er juist wat minder goed bij staat. Boven die levende uitein den van een steeds maar uitdij ende zwamvlok verschijnen ook de paddestoelen. In een kringe tje. Geen heksen dus, maar een puur natuurlijke verklaring, jammer eigenlijk. ton in t veld Nootdorp proeftuin voor afvalpreventie Nootdorp is dit jaar proeftuin voor de provincie Zuid- Holland om uit te zoeken hoe gemeenten de afvalberg kunnen verkleinen. De andere Zuidhollandse gemeenten kunnen na dit jaar bij Nootdorp te rade gaan. Uiteinde lijk moeten alle gemeenten 'binnens- en buitenshuis milieuvriendelijk aan de slag'. Het afvalpreventieteam van de provincie coördineert de proef en sluist informa tie door. Het plastic valt gemakkelijk uit een in kleine stukjes, maar die kleine stukjes blijven net zo geod in de natuur achter. Plastic dat onder invloed van de zon wordt afgebroken, is behandeld met chemische stoffen. Dat breekt de plastic sneller af, maar er ontstaan zo milieugevaarlijke stoffen. Milieugroeperingen wij zen afbreekbaar plastic af. Polystyreen Polystyreen is schadelijker. Het maken ervan kost veel energie en er wordt veel water vervuild. Bovendien komen er styreen en benzeen vrij. Al met al zou poly styreen zo weinig mogelijk moeten worden gebruikt. Piep schuim is polystyreen met gas. PVC is echt uit den boze. Bij de produktie ervan komt vinylchlo- ride vrij en de hulpstoffen die worden gebruikt, veroorzaken de nodige bodemvervuiling. Bij de verbranding van pvc ontstaat onder meer het giftige dioxine. PVC verpakkingen zijn te her kennen door wat plastic te smelten aan een verhit koper draadje en dat weer in de vlam te houden. Bij PVC kleurt de vlam groen. tips milieudefensie den haag monica wesseung De afvalberg moet in het jaar 2000 tien procent kleiner zijn dan deze nu is, zo valt in het Nationaal Milieu Beleidsplan te lezen. De provincie Zuid-Hol land wil hieraan meewerken en heeft daarom het afvalpreven tieteam opgericht. Doel van het team is gemeenten, bedrijven en burgers stimuleren de verbe tering van het milieu daadwer kelijk ter hand te nemen. „De gemeenten zijn een on misbare schakel. Zij hebben in vloed op bedrijven en burgers en voeren zelf ook een eigen huishouding. Slaat de gemeente het milieupad in, dan volgen de anderen vanzelf', voorspelt J. Lemmen van het afvalpreven tieteam. De gemeente kan zelf milieu vriendelijker worden en bedrij ven en burgers activeren het zelfde te doen, zo zet medewer- ker^R. Vaes uiteen. Hij pikt een paar krenten uit de pap. „Mid denstanders kunnen consu menten bij aankoop van batte rijen er op wijzen dat oplaadba re batterijen minder schadelijk zijn. Aan het laten slinken van de afvalberg kunnen ze mee werken door geen wegwerptas- jes meer te geven." Bouwbedrij ven kunnen een duit in het zak je doen door het bouwafval te beperken - niet meer stenen in kopen dan nodig - en door energiezuinig te bouwen. Voor alle bedrijven geldt dat zuinig omgaan met het vervoer, ver vuiling en afval voorkomt. De gemeente kan zelf ook veel doen. „Klein beginnend kun je dubbelzijdig gaan kopiëren en in het gemeentehuis niet meer lichten laten branden dan no dig. De brandweer kan het op slagsysteem voor blusmateria- Ien verbeteren", zegt Vaes. De gemeentelijke bedrijvigheid reikt veel verder dan het ge meentehuis. Tropisch hardhout bij beschoeiingen zijn te voor- Gras tussen de stenen hoeft niet altijd te worden verwijderd. Leiderdorp laat groen staan als het geen overlast of gevaar oplevert FOTO DICK HOCEWOlé komen. „De gemeente kan echt naar haar idee nog veel te vaak en door de juiste planten te kie- dorp is erg klein. Daarom heel veel doen. gebruik gemaakt van chemische zen jaag je beestjes ook al weg." Schiedam gevraagd ook afvi Lemmen ziet ook voor de bestrijdingsmiddelen. „Nergens Het komend jaar voert Noot- model-gemeente te worden. plantsoenendienst een verbete- voor nodig. Met borstels is on- dorp allerlei grote en kleine de hoop dat goed voorbet ring in het verschiet. Er wordt kruid op de straten te lijf te gaan milieu-activiteiten uit. Noot- goed doet volgen." De Vlinderstichting gaat vier jaar lang het wel en wee van nacht vlinders in Nederland vastleggen. De stichting vermoedt dat vele soorten zijn uitgestorven of in aantal achteruit zijn gegaan en wil dat in kaart brengen. In Nederland komen ruim 2400 soorten nachtvlinders voor. Hiervan zijn 175 soorten geselecteerd. De Vlin derstichting heeft haar vrijwilligers, een netwerk van ongeveer zes honderd amateur-biologen uit alle streken van Nederland, ge vraagd deze soorten te observeren en te registreren. Het gaat om gemakkelijk herkenbare nachtvlinders die ook overdag actief zijn. Ogenschijnlijk gaat het niet zo slecht met de vlinders. „Door de warme zomer lijkt dat alleen maar zo", vertelt Inge van Halder, me dewerkster van de stichting. „In werkelijkheid staat het er slecht voor. Van de dagvlinders weten we dat, van de nachtvlinders heb ben we het sterke vermoeden." Vogels wanhopig op zoek naar kalk Koolmezen doen zich te goed aan een vetbolletje. Waar ze werkelijk behoefte aan hebben is een extra portie kalk. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER heteren gpd Onderzoekers vrezen dat zure regen voor bepaalde vogelsoor ten dodelijk is. Op de Veluwe gaat het aantal mezen de laatste dertig jaar dramatisch achteruit. De vervuilde regen tast daar de kalk in de toch al kalkarme bo dem aan. Die kalk is onmisbaar voor de eieren die steeds vaker niet uitkomen. Soms krijgt een mees haar ei niet eens meer uit het lichaam geperst: sterfte door 'legnood' is het gevolg. Bij het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek in Heteren probeert onderzoeker Jaap Graveland de onrustbaren de vermoedens met feiten te staven. Een volière met tal van koolmezenpaartjes staat tot zijn beschikking. Op het landgoed de Buunderkamp bij Wolfheze volgt hij de koolmezen al jaren op de voet. Ook pimpelmezen, zwarte mezen en bonte vliegen vangers worden nauwgezet in de gaten gehouden. Slechter eieren Graveland: „We proberen het natuurlijke milieu zo dicht mo gelijk te benaderen". De mezen voelen zich er kennelijk thuis, want er zijn veel jongen. Grave land kan dé vogels door een spiegelend raampje bespieden, zodat hun gedrag ongestoord blijft: aan mezen met stress hebben onderzoekers niets. Veertien paartjes hebben in middels gebruik gemaakt van de nestkastjes om er hun eieren in te leggen. De helft kreeg geen kalk te eten en de andere hei kreeg juist een kalkrijk dieet. E resultaten logen er niet om. mezen die aan kalktekort ledö legden slechtere eieren. Landelijk onderzoek hi aangetoond dat de koolme: het beter doen in kalkrijke bieden, waar meer slakken ten (zoals stukken bos in duinen). Slechte eieren z} daar niet aangetroffen. Va slechter gaat het met de mez« in kalkarme bossen, zoals op 1 Veluwe. Hoe geïsoleerder hl bos ligt, des te slechter gaat hl met de mezen. Kippenrenne bij boerderijen, schelpenpade en andere kalkbronnen zijn d4 nergens te vinden. Hoge prijs De honger naar kalk drijft vogels op. Voor die verre vlucli ten betalen de vogels een hog prijs, vermoedt Graveland. „3 moeten niet alleen kalk, mai ook rupsen voor de jongen bi} ven aanvoeren. Het kan dan gt beuren dat de vrouwtjes zo hart moeten werken dat ze aan hl einde van het seizoen dood H neervallen." Ook andere vogels bleken in teresse te hebben voor de bij voederbakjes. „We zijn er ach tg gekomen dat die werden leeg gehaald door grote boni) spechten." Dat zij er met d kalk vandoor gingen, wekt geet verbazing: volgens Vogelbé scherming kampen ook spech ten tegenwoordig met slecht! eieren als gevolg van kalktekort Supermarkt Cl000 geeft extra milieu-informatie Op de pakken van het huismerk staan logo's afgedrukt waarmee infor matie over het verpakkingsmateriaal wordt gegeven. FOTO JAN HOLVAST leiden monica wesseung De supermarktketen Cl000 (240 winkels) maakt milieubewust boodschappen doen iets een voudiger. In samenwerking met het Wereld Natuur Fonds geeft de supermarkt tips voor mileu- en natuurbewust handelen. Bo vendien wordt met acties geld ingezameld voor het WNF. Ei genaar J. Reinders van de Cl000 in de Herenstraat in Leiden doet ook mee. „De klanten vra gen er eigenlijk zelf om. Jaren geleden al wilden ze glazen melkflessen in plaats van pak ken." Milieuvriendelijk een winkel houden, betekent dat dat er een groot aantal produkten niet meer worden verkocht? Is chloor uitgebannen net als het wc-papier met de gezellige op druk? Reinders ontkent dit. Hij wil absoluut niet met een gehe ven vingertje gaan staan. „We geven de mensen wat extra in formatie en op grond daarvan kunnen ze zelf kiezen." Op de pakken van het huis merk staan logo's afgedrukt waarmee informatie over het verpakkingsmateriaal wordt ge geven. Zo staat op het pak rijst een tekentje dat een leeg pak bij het oud papier hoort. Her en der in de winkel hangen bordjes waarmee aan mensen wordt ge vraagd op te letten of de verpak king herbruikbaar is. Door de lange slingers met de bekende WNF-panda is so wie so wel duidelijk dat er iets 'natuurlijks' aan de gang is. Bij de lange rij groenten in blik en pot hangt ook een bord je. Daarop staat vermeld dat glas prima kan worden herge bruikt mits het in de glasbak wordt gestort. Reinders: „We zeggen dus niet dat ze geen blik maar glas moeten kopen. Door te vertellen dat glas hergebruikt kan worden, kun je mensen goed laten kiezen". De vingerwijzing bij de koffie filters is wel erg duidelijk. Onder de pakken witte en bruine filters hangt een bordje waarop 'slechts' staat vermeld dat voor het wit maken van filters chloor moet worden gebruikt. Je moet wel erg hardleers om een derge lijke aanwijzing links te laten Zelf kiezen Reinders benadrukt dat hij de keuze aan de consument laat. Een beetje in de goede richting duwen kan geen kwaad, vindt de supermarkt-houder. Zo heeft hij bij de kleine tinnetjes koffie melk (heel milieuonvriendelijk omdat de verpakking pvc en aluminium bevat) pontificaal een bordje gehangen dat glas wel herbruikbaar is en veel an dere verpakkingsmaterialen niet. „Kijk, we weten heel best dat we heus de natuur niet kun nen redden. Maar een beetje meewerken aan het behoud er van, is wel mogelijk." Reinders balanceert tussen commercieel goed onderne merschap „ik ben geen chari tatieve instelling", en zo veel mogelijk tegemoet komen aai) de milieuvriendelijkheid. Hl kan niet zo maar alle milieu-on vriendelijke spullen uit zijn zaal weren. „Als mensen ergens ort vragen, moet je het wel kunnen leveren." Door steeds mee' milieuvriendelijke artikelen iii het assortiment op te nemen, worden al biologische aardap pelen verkocht, porbeert Rein ders het koopgedrag te beïn vloeden. Vorige week is in de super markten ook een actie begon nen om geld in te zamelen voot het WNF. Klanten kunnen ze gels plakken en krijgen bi} een volle spaarkaart een krat bood schappen. Elke volle spaarkaa betekent ook een gulden "vo< het WNF. Het geld wordt g( bruikt om natuurgebiedeiï ii Nederland aan te kopen. Dl klanten van C1000 vinden de actie wel leuk: „Je kunt zelf kie zen of je al dan niet milietibe wust wilt zijn", aldus een van hen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24