'Wij voeren eigen beleid' Stichting 'Chris' in actie tegen 'occulte' agenda Hamburg krijgt nu ook roomse bisschop JON DERDAG 24 SEPTEMBER 1992 23 EESTELU KLEVEN ficht Mei Beweging reageert op brief pe Acht Mei Beweging (AMB) heeft deze week de bis schoppen Bar en Ernst proberen duidelijk te maken dat jie beweging een eigen beleid voert en zich niet telkens ifvraagt of de bisschoppen het wel goed vinden. „De bis schoppen hadden daar enige moeite mee omdat zij ge- tagsgetrouw zijn; dat zit bij ons niet zo diep," aldus voor zitter Wies Stael-Merkx in een toelichting op het gesprek, dat volgend voorjaar wordt voortgezet. ftet gesprek in Breda met de Iwee bisschoppen die nog met fle progressieve katholieke koe pelorganisatie willen praten, fang vooral over de brief van de Bisschoppenconferentie van 9 Bpril. Daarin werden sommige uitingen van de Acht Mei Bewe- fang „niet in overeenstemming friet het christelijk geloof' ge roemd. Bar en Ernst lichtten Dinsdagavond toe dat zij dit ei genlijk ook wel vinden. „Over die brief waren wij ge weldig boos." aldus Stael- Merkx. „Dat is bij ons overgeko men alsof wij worden afgewe ken. Die brief wekte ook de in druk dat de bisschoppen bij de AMB kijken naar de dingen die Volgens hen verkeerd zijn. En dat terwijl de AMB een stevige plaats binnen de katholieke ge meenschap inneemt. Wij willen niet voortdurend in het defen sief', aldus de voorzitter van de Acht Mei Beweging. „Wij zijn een belangrijk deel van de Kerk." Zij erkende dat er binnen de AMB veel dingen zijn die niet in overeenstemming met de op vattingen van de bisschoppen zijn. „Dan vraag je je af: hoe ga je ermee om. valt er met die verschillen te leven en is daar over een zinnig gesprek moge lijk." Duidelijk werd, zoals ook in een gezamenlijk schrijven werd onderstreept, dat „vanuit de bisschoppenconferentie en vanuit de participanten van de Acht Mei Beweging" voortzet ting van de gesprekken op prijs wordt gesteld. „Maar", zo voegt Stael-Merkx eraan toe, „dat ge beurt dan wel vanuit twee heel verschillende invalshoeken. Het zal heel lang duren voordat er wederzijds begrip is." Hamburg krijgt naast een vrouwelijke bis schop (ae lutherse Maria Jepsen) binnen kort ook een mannelijke bisschop. De Duit se rooms-katholieke bisschoppenconferen tie, die deze week in Fulda vergadert, heeft het Vaticaan voorgesteld een nieuw Noord duits bisdom in te stellen. De goedkeuring door het Vaticaan, dat op de instelling van het nieuwe bisdom heeft aangedrongen, is slechts een formaliteit. Er komen ook nieu we bisdommen in Erfurt, Magdeburg en Görlitz. Het Noordduitse bisdom omvat het hui dige bisdom Mecklenburg en de deelstaten Hamburg en Sleeswijk-Holstein. In dit ge bied leven ruim 400.000 katholieken, onge veer acht procent van de bevolking. Het grootste deel van het nieuwe bisdom be- De christelijke stichting voor jeugd- en kinderhulp 'Chris' in Dordrecht vindt dat de 'Basis agenda 92/93' kinderen in ge vaar brengt door informatie te geven over occulte praktijken. Van de agenda, die in samen werking met het ministerie van onderwijs is uitgegeven, zijn in middels dertigduizend exem plaren verkocht. In de agenda wordt onder andere geschreven over handlijn-lezen en het kij ken in kristallen bollen. 'Chris' krijgt regelmatig te maken met kinderen en jonge ren die als gevolg van dergelijke occulte praktijken in de proble men zijn geraakt, aldus direc teur R. Hondsmerk. De proble men van de kinderen uiten vol gens de stichting zich in angst dromen en concentratiestoor nissen. De agenda is bedoeld voor groep 8 van de basis school. De uitgever van de agenda. LaVerbe Boek in Nijmegen, be strijdt dat het om een occulte agenda gaat. Directeur H. Beer- ten: „Het 'in de toekomst kij ken' is maar een van de thema's van de agenda. Het thema oc cultisme vinden wij cultuur-his torisch van belang, maar wij ge ven geen aanwijzingen om de toekomst te voorspellen." Beer ten benadrukt dat de opzet was het onderwerp 'kritisch' te be naderen. 'Chris' heeft een brief ge stuurd aan diverse kerken en gemeenten, waarin de gemeen teleden wordt verzocht de agen da op te sturen naar de stich ting. Als ze genoeg exemplaren in haar bezit krijgt, wil Chris' deze aanbieden aan het minis terie van onderwijs, „om daar mee duidelijk te maken dat de ze occulte agenda nooit had mogen worden uitgedeeld Shiïtische vrouwen kussen de gouden deur van de moskee Imam Ali. Shnten aanbidden Ali, de neef van de Islamitische profeet Mohammed, die werd vermoord en is begraven in de moskee. foto ap hoort momenteel bij 'Osnabrtick', dat onge veer een derde van zijn leden overdraagt aan Hamburg. Het nieuwe bisdom wordt het eerste dat de vroegere grens tussen oost en west Duitsland overschrijdt. Hamburg had in vroegere tijden ook een bisschop. De heilige Ansgar was bijna 1200 jaar geleden de eerste bisschop van Ham- burg. Kardinaal Wetter verbiedt priester uitoefening ambt Kardinaal Wetter van Mün- chen heeft de 'rebellenpater' Willibald Glas met onmiddel lijke ingang verboden zijn priesterambt uit te oefenen. In zijn autobiografie heeft Glas, die reeds voortijdig met emeritaat was gestuurd, 'fun damentele geloofswaarheden geschonden'. Bovendien heeft Wetter de 65-jarige geestelijke uit Arget gedreigd hem uit het ambt te zetten als deze voor 30 september geen eind maakt aan de 'op een huwe lijk lijkende verhouding met zijn huishoudster'. Glas ontkent dat hij het ce libaat heeft geschonden, maar hij erkent daar wel moeite mee te hebben. „Ik blijf bij mijn partner die al ve le jaren het leven met mij deelt." Als 'een op het huwe lijk lijkende verhouding' bete kent dat men langere tijd met een vrouw onder één dak woont, dan kan men dit alle rooms-katholieke priesters verwijten. Glas heeft uitnodi gingen voor een gesprek met de aartsbisschop van Mün- chen afgewezen. ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST Elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van d ">sdag 13 00 tot woensdag 13 00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13 00 tot zaterdag 13 00 uur (Elisabeth Ziekenhuis) HBO ziekenhuis Rijnoord elke dag geopend BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-178178) dagelijks 14 30-15 15 Afdeling intensieve zorg 10 30-11 00 Kinderafdeling 10 30-19 00 ui verpleegkundige Jongerenafdeling 14.30-15.15 iuren 19 00-19 45uur 19 00-19 30 uur en na overleg overleg met de dienstdoende 19.00-19.45 uur. ST. ELISABETH ZIEKENHUIS (tel 071-454545) volwassenen 14 00-14 45 Klasse afd 11 15-12 00 uur 14 00-14 45 uu- Kraamafdelmggynaecologie 14 00-14 45 uur voor vaders bovendien van 19 30-21 00 uur Afdeling hartbewak.ng 14 00-14 30 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige intensive care 14 00-14 30 uur en 19 00-19.30 uur Sportblessures maandag 19 30-20 30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-269111) alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15 00 uur en 18 30-19 30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18 15-19 00 uur, 1900-2000 uur (Alleen Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners'echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid m overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkunde neurologie: 14.15—15 00 uur en 18.30-19.30 uur oogheelkunde en RIJNOORD (tel 01720-63131) 14 30-15.15 uur en 18.30-19 30 uur Extra bez medium care 11 00 - 11 30 uur Kraamafdelmg bezoek voor vaders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling Overigen van 14 30 - 1 5 1 5 en van 18 30 - 19 30 uur Kinderafdeling bezoek voor ouders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling. Overigen van 14.30 -15 15 uur en 18.30 - 19 30 uur INFOPAGINA: Op deze pagin a treft u aan Maandag: geestelijk leven. Dinsdag: gids maatschappelijke instellingen. Woensdag programma s lokale radio. Donderdag: geestelijk leven. Vrijdag; medische diensten Zaterdag: medische diensten BIOSCOPEN COLOFON telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN W.ineimmaiMn 18. 2505 EO Alphen A'dRijn, telefoon 01720 48888 Vuurbaekpie n H.2225JB Katw.,h. 01718-12383 Grechtweg 53a. 2161 HM l'sse. 02521 136J4 POSTADRESSEN Postbus 54. 2 300 AB LenJen Postbus 83. 2400 AB Aiphen êf<S ANNO 1892 - Te Noord wijk kwam Dinsdag ruim een 200-tal pelgrims van Vogelenzang, onder geleide van hunnen herder, ter bedevaart, om de reliquieën te ver eeren van den H. Jeroen. Uit verschei dene andere plaatsen hadden zich per sonen bij die bedevaart aangesloten, zoodat ongeveer 500 pelgrims te 10 uren zich bevonden in de parochie kerk. die verder tot in de uiterste hoe ken door ingezetenen van Noordwijk bezet werd. De pastoor Scheiberiing droeg met assistentie de hoogmis op en hield eene toespraak waarin hij den H. Jeroen schetse als onzen apostel en onzen martelaar. - Ter voorkoming van onaangenaam heden bezoeken de gemeente-veld wachters des avonds de landbouwers. Zoo ook gisteravond. Zij kwamen op de hoeve van A. v.d. M. en troffen daar eene beschonken vrouw aan. die tegen den wil van de huisvrouw in eene schuur op de steenen was gaan liggen om dóór haren roes uit te slapen. De veldwachters mochten en wilden haar dit niet vergunnen en namen het wag gelende vrouwtje naar het Raadhuis mee, om het daar verblijf te schaffen. Eerst ging het er nogal goed van door. maar later ging de vrouw liggen, waar door de veldwachters genoodzaakt werden ze op een kruiwagen weg te brengen. Zoo'n vrachtje is nog eens de moeite waard! ANN01967 - Veertig jaar Leidse Politie Sport Vere niging (LPSV) dat was de reden dat donderdagavond talrijke vertegen woordigers van Leidse sportverenigin gen en andere organisaties onbezorgd hun schn-den richtten naar hel leidse politiebureau - normaal toch een plaats waar men nu niet bepaald in uitbundige stemming pleegt heen te gaan (of te worden gebracht). In de kantine van de Zonneveldstraat 10 nam het bestuur van de LPSV (be staande uit de heren D.I. Verzijden, voorzitter. I. Westbroek, secretaris. GAN. (omelisse, H Bakker en H. Bosscher) glimlachend de vele goede wensen, complimenten, handdrukken en geschenken in ontvangst die bij dit festijn horen. - In het kader van de Mammoetwet. die op 1 augustus 1968 van kracht wordt, verkeert Leiden met zijn nieuwe ulo-scholen - straks MAVO-scholen - in een gunstige positie Nog voor 1 au gustus kan Leiden drie van deze scho len, waarin rekening wordt gehouden met de uitbouw van dit onderwijs, aan zijn scholenbezit toevoegen. Het zijn de gistermiddag officieel geopende r.k. Paul us ulo aan de Surinamestraat in Noord, de na de Kerstvakantie te ope nen openbare ulo-school aan de Eduard van Beinumstraat in Zuid-West en de begin volgend jaar - eveneens in Noord - in gebruik te nemen openbare ulo-school aan de Su ma trastraat. Zoeterwoude mag dan een beperkt aantal in woners hebben, het grondgebied strekt zich ondanks alle annexaties van Leiden in de afgelopen eeuw nog altijd uit over een groot gebied. Zo zijn er twee kernen (Dorp en Rijndijk), als mede een aantal buurtschappen. Een daarvan is Gelders- woude, waarin deze boerderij staat. Aan de Gelderswoudseweg 17 om precies te zijn. De aanblik is nog al tijd uitermate lande lijk. De boerderij staat tegen de achtergrond van de Gelderswoud- se polder. De huidige bewoner weet het niet precies, maar hij schat dat de boerderij zo'n 100 jaar oud is. Zelf gaf hij er, toen hij er elf jaar geleden kwam 'Nooitgedacht'aan. Niet omdat hij nooit gedacht had dat hij hier zou komen wo nen, maar omdat zijn vorige huis zo heette. Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist dagelijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast te leggen. Tijdens die rit ten komt hi) langs al lerlei 'beeldige' plekjes die niet direct hot news vormen, maar het zeker waard zijn om aan het lezerspu bliek te presenteren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23