Cultuur Kunst 'Ik laat de kracht van vrouwen zien Eerste kalf uitgereikt op Filmdagen 'Turks Fruit': onverwacht mooie solo Toverfluit van Frank Groothof schitterende theaterproduktie C7c?ewondering "DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 19 Woody Allen yt In een klein Zuid- I duits stadje waart een moordenaar rond die 'de Wurger1 heet Woody Allen loopt in Shadows and Fog door de mistige stad Kroon 'Eens, op een mocxe Z 2. avond'. Een aantal verhalen waann Louis Paul Boon de Markies de Sade naar de kroon tracht te steken Fotografe Essamba exposeert in De Kleine Klup Een gelegenheidscombinatie. Zo mag de samenwerking tussen boekhandel Manifest en De Kleine Klup wel wor den genoemd. De fotogalerie aan de Nieuwe Rijn expo seert van zaterdag 3 oktober tot zondag 1 november 'Af- ricanesse', een serie foto's van de Kameroens-Nederland- se fotografe Angèle Etoundi Essamba. De foto's zijn naar Leiden gehaald door boekhandel Manifest, die op deze manier het tienjarig jubileum luister wil bijzetten. Het eigenlijke hoogtepunt van de jubileumviering is een multi culturele middag op 10 oktober in het Leidse Volkshuis, waar voor de foto's oorspronkelijk waren bedoeld. „Maar de huur van de serie voor één dag was net zo duur als voor drie we ken" verklaart Manifest-mede werkster Geja Stellema. „Het was zo zonde om die foto's maar één dag op te hangen, vooral omdat Essamba's werk nog nooit in Leiden te zien is geweest Daarom hebben we contact gezocht met De Kleine Klup." Mare de Haan van De Kleine Klup vindt het niet verwonder lijk dat Manifest bij zijn galerie aanklopte: „Wij zijn de enige specifieke fotogalerie in Leiden. De andere galeries doen er al leen zo nu en dan nog wat aart" Het werk van Essamba voldoet helemaal aan zijn wensen. Ess amba maakt zwartwit-foto's en portretten, een combinatie die De Haan aanspreekt. Bovendien lag de program mering van De Kleine Klup nog niet vast: „Wij zijn flexibel. Als zich iets voordoet, dan willen we de gelegenheid hebben om er snel op in te springen. Som mige galeries leggen zich al zes maanden van te voren vast; wij niet. Wij werken niet verder dan twee of drie maanden vooruit. Zodoende konden wij snel een plaatsje vinden voor Essamba's Emoties De medewerkers van Manifest bewonderen Essamba's werk al lange tijd. Ansichtkaarten, pos ters en een kalender van haar werk zijn al sinds enige tijd in de winkel te koop. Daarnaast is ook een fotoboek van haar hand verschenen met de titel Passion. Stellema zegt: „We besloten om te vragen of zij ook exposeert en tot onze verrassing bleek dat het geval te zijn. We krijgen nu vijf entwintig foto's en een aantal daarvan is ook in Passion gepu bliceerd." Angèle Etoundi Essamba merkt niet alleen aan de Leidse belangstelling dat haar werk in de lift zit. Zij heeft exposities ge had in Duitsland, Italië, Frank rijk en Engeland. Momenteel treft zij voorbereidingen voor een expositie in Japan, waar haar foto's al in verschillende tijdschriften zijn verschenen. Zij zegt: .Aanvankelijk kreeg ik op drachten omdat ik een zwarte vrouw ben die fotografeert. Men vond het bijzonder, ook wel vreemd. Maar nu ik wat beken der ben, kijkt men toch vooral naar de artistieke waarde" aldus Essamba. Gevraagd naar een karakteri sering van haar werk zegt zij: „Ik wil in mijn foto's de kracht van vrouwen laten zien. Ik foto grafeer niet alleen zwarte vrou wen, maar ook blanke en ge mengde. Ik toon hun emoties en hun schoonheid. Vrouwen zijn mysterieus en dat wil ik ook laten zien." Essamba zegt dat zij altijd zoekt naar sterke compo sities en naar esthetiek. Uitein delijk moet dat een geheimzin nige sfeer opleveren: „Een soort grensvlak tussen de werkelijk heid en een droomwereld." Op de openingsavond van de Nederlandse Filmdagen 1992 is de ITi|s Mn de Stad l kieda uit gereikt aan regisseur Niek Kop pen voor zijn documentaire Si- ki. Een Speciale Bestuursprijs, het eerste Gouden Kalf van deze twaalfde editie van de filmda gen. is toegekend aan de voor zitter van de vroegere Neder landse Bioscoopbond. J. Th. van Taalingen. De prijs van de Stad Utrecht wordt toegekend door het colle ge van burgemeester en wet houders. op voordracht van een onafhankelijke jury van Utrech ters. Het is een aanmoedigings prijs. bestemd voor een begin nend filmmaker. Koppen krijgt hem voor zijn documentaire over de Senegalese bokser M'Barrick Fall, aie als Battling Siki' in 1921 met bokssport be gon in Rotterdam. Vier jaar later werd hij in New York vermoord De Speciale Bestuursprijs is een 'nieuw' Gouden Kalf en zal in de toekomst alleen bij bijzon dere gelegenheden worden toe gekend. In aanmerking komen mensen die zich achter de schermen sterk hebben ge maakt voor de Nederlandse film. Van Taalingen wordt on der meer geëerd als directeur van de NBB en voor zijn werk als secretaris van het Productie- fonds voor de Nederlandse Film. Het programma van de Film dagen loopt tot en met 2 okto ber. „Ik fotografeer niet alleen zwarte vrouwen, maar ook blanke en gemengde. Ik toon hun emoties en hun schoonheid. Vrouwen zijn mysterieus en dat wil ik ook laten zien." foto ancUe etoundi essamba De Leidse Schouwburg is één V ^7 van de m'j dierbaarste theaters in Nederland. Ik kom er graag. Sommige artiesten spreken dan al gauw van 'mijn theater' of 'mijn publiek'. Daar ben ik allergisch voor. Het is niet 'mijn theater' of 'mijn publiek'. Als ik het publiek vraag of ze de volgende drie weken nergens anders naar toe gaan. Dan zeggen ze: joh, pleur op. Het publiek komt gewoon naar mijn voorstelling omdat ze een gezellige avond willen. En ik vind het hardstikke leuk als ze komen. Ik heb ook niet één soort publiek. Het enige dat ik er van kan zeggen is dat het over het algemeen uit mensen bestaat tussen de 20 en 40 jaar. Een 50-plusser met een vers permanentje zie je er niet zo gauw tussen. Maar verder is het een heel gemiddeld publiek. Het maakt mij eigenlijk niet zoveel uit wie er in de zaal zitten of in welke schouwburg ik sta. Als de artiestenfoyer maar goed is. En een lekkere kleedkamer. Veel meer heb ik niet nodig. Ik heb bijzondere herinneringen aan de Leidse Schouwburg omdat het een van de eerste grote zalen was waar ik mijn programma op de planken heb gebracht. Frans Boelen was toen nog de baas. Een geweldige schouwburgdirecteur was dat. Artistiek gezien, maar ook qua gezelligheid. Ik vind het nog steeds heel leuk om in Leiden te spelen. Dat komt door het personeel, het publiek, maar natuurlijk ook door het gebouw, de intimiteit die van de zaal uit gaat. Het is echt een bonbonnière. En het publiek in de zaal, dat voelt zich de pralines. Het is allemaal heel 'cosy'. Als ik het toneel op ga zit de sfeer er meteen in. In zo'n kale kist wil dat nog weieens een half uur duren. Dan moet ik veel harder werken om die sfeer er in te krijgen. Wat ook zo gezellig is van de Leidse Schouwburg is dat je bijna iedereen ziet zitten. Met mijn huidige voorstelling is dat best belangrijk omdat het programma heel erg op het publiek geënt is. Maar een première zou ik nooit in Leiden doen, juist omdat je zo dicht op de mensen zit. Je kunt als het ware je moeder ruiken en de pen van de recensent over het papier horen krassen. Dat is mij té close'. Maar anderen vinden het juist een prachtig premièretheater, ognckl m da Nagenoeg iedereen kent het boek en/of de film. Dat acteur Sjoerd Pleijsier van Turks Fruit' van Jan Wolkers dan ook nog eens een solovoorstel ling wil maken, stemt je aanvankelijk een beetje sceptisch. Met een gevoel van 'nou, 't zal mij be nieuwen', stap je het theater binnen. Wat hij ech ter in een bijna twee uur durende voorstelling zonder pauze brengt, blijkt een onverwacht mooie solo. Al spelend en terugblikkend vertelt hij als ik-fi- guur over zijn grote liefde voor Olga. De aanpas singen aan de eisen van het theater doen daarbij zeer natuurlijk aan. Tegenover boek- en filmver sie houdt zijn monoloog zonder meer stand. De kracht van het verhaal weet hij door een combinatie van knappe timing en handige bespe ling van het publiek uit te buiten. Zo vraagt hij ons of we die beroemde mop kennen van die twee jongens die naar Pariis /ouden gaan. Hij aarzelt nadrukkelijk, en als dan bijna Iedereen in stilte 'ja. die gingen niet' heeft zitten mompelen, gebruikt hij deze grap bij het schetsen van een beeld van zijn schoonvader. Centraal staat natuurlijk zijn relatie met Olga. In een meeslepende stijl van vertellen met de no dige aandacht voor de smeuïge anekdotes tovert Pleijsier weer alle bekende scènes uit het boek voor ie geest: over hun eerste ontmoeting, toen Olga hem als lifter oppikte. hun tfOOMK huge lief desleven in zijn atelier, het stuklopen van hun re latie na het kotsincident tijdens een etentje, de losse contacten daarna en tensloite fu t MM van Olga. De enkele toneelgebaartjes (zoals een sigaretje roken, een wijntje drinken, wat gesjouw met spaarzaam aanwezig meubilair enz zijn onno dig. maar storen niet echt. Daarvoor heeft Sjoerd Pleijsier, door zijn over het algemeen vrij sobere spel, het publiek al te zeer in zijn macht. Een schouwburg vol enthou siaste kinderen, roepend en fluitend naar Frank Groothof die met bloemen werd overla den na de première van Mo- zarts Toverfluit. Opnieuw hield Groothof zijn publiek in de ban van een klassieke opera. Het is natuurlijk een waag stuk om een avondvullende opera in een uurtje samen te vatten. Zeker zo n ingewikkeld verhaal als "Die Zauberflöte' waarin zowel verheven als sprookjesachtige elementen voorkomen. Het waagstuk is ze ker niet in alle op/k bfl gr- slaagd. Liefhebbers van Mozarts muziek kregen een luidspreker- uitvoering te horen waarvan het geluid soms wel erg werd ver vormd. Vooral de koningin van de nacht deed je beven in je stoel. Maar, er waren ook ont roerende aria's, gezongen door Groothof zelf. zoals 'Mooi meis je midden in de steen'. Het verhaal zelf werd noodge dwongen ingekort en ook enigszins veranderd, maar op een weloverwogen en knappe manier. Toch blijf je iets mis sen, als je de opera vaker hebt gezien. De kinderen die deze voorstelling zagen, zullen later tot hun verrassing een hele an dere Zauberflutc mm h—M II Maar misschien heeft Frank Groothof ze met dit theaterstuk Als theaterproduktie is de To verfluit schitterend en met veel humor en smaak in elkaar ge zet. De vogelvanger Papageno vertelt hoe hij aan zijn Papage- na is gekomen. Door een een voudige hoedjesverwisseling zien we de eenvoudige volks jongen veranderen in een prins. Tamino, de held van het verhaal die te doen krijgt met de boze koningin van de Nacht en haar tegenstander vorst Sarastro. Schitterend is de \<tm hi|nmg van de hitsige sater Monostatos die de satijnen prinses Pamina belaagt. Alle personages worden met veel liefde en fantasie ge spreid dom i Mh fcoothoi n zich voortdurend richt tot zijn publiek. De staande malie en de vele bossen bloemen waren dan ook wèl verdiend. LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521-19119. reacties van de mensen zien. Het gastheerschap is voor mij ook een belangrijke maatstaf voor het antwoord op de vraag of ik een theater gezellig vind. Die nieuwe multifunctionele complexen zijn vaak kaal en kil, maar als het personeel deugt dan maakt dat een hoop goed. Toen ik nog niet zo bekend was kwam ik wel in schouwburgen In deze rubriek komen al of niet bekende Nederlanders/streekgenoten aan het woord die hetzij direct hetzij zijdelings met kunst of cultuur te maken hebben. Zij praten over een kunstvoorwerp waaraan zij bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt cabaretier Paul de Leeuw zijn bewondering uit voor de Leidse Schouwburg. De cabaretier trok vorige week volle zalen („Hallo ruftende Leidenaren") met zijn theatershow 'Wie plukt mij'. waar ik niet eens een kop koffie kreeg, en waar na afloop, bij wijze van spreken, een Driefie in de kleedkamer lag of ik de deur goed wilde sluiten. Het komt nog steeds voor dat de koffie al vóór de pauze op tafel wordt geflikkerd. Als de voorstelling dan een beetje uitloopt is het koud. Over de Leidse Schouwburg heb ik wat dat betreft niets te klagen. Als ik in de voorstelling Bob de Rooy speel en de telefoon om neem zeg ik wel: 'Met de schouwburg/crematorium Leiden...' Dat is in deze stad eigenlijk niet zo van toepassing. Maar als ik zo'n kale, multi functionele bak sta, die ze in de jaren zestig of jan rusoam zeventig uit de grond hebben gestampt, dan denk ik weieens: morgen kan hier net zo goed een kist staan. 'n Echte ALNO is uit het goede hout gesneden. ALNO inbouwkeulwns zijn ar m heel veel verschillende uitvoenngen en mate rialen. Natuurlijk ook in hout Ambachte lijk gesneden uit hout van de bovenste plank. Nog veel méér nieuws staat u te wachten bt| de ALNO Select Dealer

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19