'Je voelt je toch 'n oplichter' 'Je mag je leven niet zó maar weggooien' In de rij voor een polioprik 'Het kost een dag, maar die heb ik er voor over' Het Gesprek van de Dag 'Ik kan de lessen niet missen Sterke groei Schiphol DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 17 REDACTIE WILLEM SPIERDUK (CHff) MElNDERT V MONICA WESSEGNC ERIC JAN WETfRINGS NWESTtRLAKW Werkloze academicus Marek van der Kamp (31) zegt sociale dienst vaarwel 'Straks staat de doctorandus weer op de tram, net zoals in de jaren dertig'. 'Mensen met een hoge opleiding zijn voor het arbeidsbureau onbemiddelbaar'. Het zijn kreten die de laatste tijd steeds vaker opklinken binnen acade mische kringen. De werkloosheid onder onze erudiete medemens is groot. Marek van der Kamp, afgestudeerd in geschiedenis en Engels, is tweeënhalf jaar werkloos ge weest. „Werkloze academici vormen een groep die poli tiek gezien niet erg belangrijk is. Bij schoolverlaters die werkloos worden, ligt het anders. Die gaan aan de drugs of lantaarnpalen uit de grond staan rukken. Dat soort dingen houdt de politiek in het oog. Maar wij zijn veel te netjes, wij houden ons gedeisd." Marek van der Kamp (31) is tweeënhalf jaar als werkloze in geschreven geweest bij het ar beidsbureau. Onlangs heeft hij geweigerd de aalmoes van de sociale dienst nog langer aan te nemen. Niet omdat hij een vas te baan had gevonden als aca demicus, maar omdat hij vond dat hij „dit zijn gezin niet meer kon aandoen". Sinds zes weken hebben hij en zijn vrouw een dochtertje. De vrouw van Marek heeft een baan en zorgt voor het leeuwedeel van de inkomsten. Marek zelf werkt op freelance basis voor Prisma Woordenboe ken. „Laat ik eerlijk zijn: net na mijn studie zat ik niet meteen te springen om aan het werk te gaan. Ik wilde eerst nog wat rondkijken. Ik heb letteren ge studeerd en dan heb je vaak niet zo'n duidelijk beeld van wat je wil gaan doen. Ik heb puur uit interesse gestudeerd. Maar toen ik mij dus later op de arbeidsmarkt wilde begeven, kwamen er problemen." „Natuurlijk heb ik jegens de so ciale dienst aan mijn verplich tingen voldaan. Dus regelmatig gesolliciteerd. Maar het is niet eenvoudig. De vraag is: waar moet je solliciteren? En als je dan iets had gevonden, kwa men er honderden kandidaten op af. Ja, ik heb eigenlijk best veel gesolliciteerd. Maar geen honderden brieven of zo. Je moet niet vergeten dat zo'n af wijzingsbriefbehoorlijk demo raliserend werkt. En die sollici tatiegesprekken gaan je ook niet in de koude kleren zitten. Je moet er toch pontificaal naar toe en je behoorlijk voorberei den." „Natuurlijk zijn er altijd mensen die het beter weten. Ze zeggen: je moet 'open' solliciteren en bij een bedrijf meteen op de direc teur afstappen. Bij mij zou dat een farce zijn geworden. Ik kan niet ergens als een opgeblazen kikker naar binnen lopen en zeggen: ik kan dit en ik kan dat. Op een zeker moment zeiden ze bij de sociale dienst dat ik dan maar in een sollicitatieclubje moest. Het idee! Aan mijn solli citatiebrieven lag het echt niet dat ik geen werk kreeg, dat weet ik zeker." „Het is op het ogenblik zo dat er steeds minder mensen meer werk moeten gaan doen. Dat is geen goede zaak. En de mensen die de banen hebben trekken ook steeds meer werk naar zich toe. Van enige flexibiliteit is geen sprake. Ze zitten met bison-kit vast op hun stoelen. Waarom moet iemand veertig, vijftig uur per week gaan wer- Marek van der Kamp: „Zo'n periode van werkloosheid laat toch zijn sporen ken? Op die manier gaat er veel fris en jong talent verloren. En dan speelt de betaling onder academici natuurlijk een grote rol. Het is al erg mooi dat je een opleiding kunt volgen waarmee je naderhand een interessante baan kunt krijgen. Waarom moet je dan ook nog eens ver schrikkelijk veel geld gaan ver dienen? Als men genoegen nam met wat minder, konden er meer mensen worden aange steld." „Ik heb altijd geweigerd om werk te gaan doen dat onder mijn niveau lag. Dat was mijn eer te na. Je kunt wel een jaar lang vakken gaan staan vullen bij Albert Heijn, maar als je dan ergens op een goede baan gaat solliciteren is dat vaak geen voordeel. Dan zeggen ze: 'Nou, nou, dat getuigt nu ook niet be paald van veel ambitie'. Dan werkt het tegen je." „Het arbeidsbureau kan eigen lijk niks voor je doen. Ze waren daar wel sympathiek, hoor, maar dat helpt je niet veel. In het begin zijn ze redelijk mak kelijk, maar als je er dan een paar keer bent geweest begin nen ze echt druk uit te oefenen. Daar zijn ze op getraind. Als ze dan beginnen door te zeuren, voel je je toch een beetje een oplichter. En daar wilde ik van af." „Kijk, zo'n periode van werk loosheid laat toch zijn sporen na. Ik ben meer sociaal bewust geworden. Je ziet dat je als werkloze tegen mensen een ver dedigende houding begint aan te nemen. Ik ben daan oor mis schien iets gevoeliger dan ande ren. Daarom heb ik toen wij een dochtertje kregen definitief een streep getrokken onder die pe riode. Ik kom er wel. met allerlei activiteiten die ik ontplooi. Ik wil een zelfstandig bestaan gaan opbouwen. Je hebt mensen die zich snel vervelen, maar daar van heb ik tijdens mijn werk loosheid nooit last gehad. Ik ben niet aan de drugs of aan de fruitmachine gegaan. CEES VAN HOORE Gereformeerde studenten over bezwaren tegen inenting Polio, die eens zo gevreesde ziekte waarvan velen dachten dat hij voorgoed in de medische annalen kon worden bijgezet, heeft deze week weer een aantal slachtoffers gemaakt in Neder land. Vele landgenoten, ook uit onze regio, hebben deze week even een prik gehaald. Mét het opduiken van polio zijn uit reli gieuze hoeken en gaten ook weer de bezwaren tegen inen ting in de pers gekomen. Wij vroegen twee studenten, beiden lid van een Leidse studenten vereniging op Gereformeerde grondslag, naar hun mening over deze kwestie. Marius Doomenbal (22) is lid van Panoplia, een Christelijke studentenvereniging op gere formeerde grondslag die is aan- gessloten bij de CSFR (Civitas Studiosorum in Fundamento Reformato). Hij studeert alge mene taalwetenschappen. „Nee, onze vereniging is niet rechts. Dat vind ik een te een voudig predikaat. Laten we zeg gen dat wij bevindelijk zijn." Hoe denkt Marius over mensen die zich omwille van hun geloof niet laten inenten? „Ik begrijp dat", zegt Marius. „Vaak is zo'n beslissing diep gemotiveerd. Zulke mensen willen zich totaal overgeven aan God als hun schepper. Ze voelen zich on dankbaar als zij zich met kunst matige middelen aan Zijn macht onttrekken. Dat zien ze als een belediging. Ze gaan er van uit dat je vertrouwen moet hebben in de almacht van God en willen zelf het heft niet in handen nemen." „Ik begrijp dat dus wel. Maar aan de andere kant heb je ook de plicht je leven op een verant woorde wijze te leven. Je mag je leven niet zó maar weggooien. Ik spreek nu voor mijzelf, maar ik vind dat dat vertrouwen op HJ. Leppink God soms een beetje neigt naar het fatalistische. En ik zie de Voorzienigheid niet als een fata listische macht. Maar de discus sie over deze zaak moet worden gevoerd tussen geloofsgenoten. Ingrijpen van derden of van de rechterlijke macht zou alleen maar vijandschap veroorzaken. Die mensen die hun kinderen en ook zichzelf niet willen laten inenten worden in de pers soms wel afgeschilderd als bullebak ken, maar zo ligt het natuurlijk niet. Ze handelen vanuit een diepe overtuiging." H.J. Leppink, gisteren net afge studeerd in de rechten, is reü nist van de Vereniging van Ge reformeerde Studenten te Lei den 'Franciscus Magora'. „Ik vind dat mensen hierin een ei gen verantwoordelijkheid heb ben". zegt hij. „Mensen die inenting weigeren hebben de neiging de dingen zoveel moge lijk aan God over te laten. Dat begrijp ik. Maar je kunt dat mijns inziens niet te ver door voeren. Ie kunt wel HggH iK hOIO» HOLVAST God het wil. word ik beter, zo nut.dn Is-hal/nnwl Man dan zou je ook nooit meer een aspirine mogen slikken. F.n als je je been breekt, mag dat dus ook niet meer worden gezet." „Waarmee ik niet wil zeggen dat die mensen niet meer van deze tijd zijn. Ik doe zelf ook heel veel dingen die zogenaamd niet meer van deze tijd zijn: ik studeer bijvoorbeeld nooit op zondag. Kijk. als je ervan uitgaat dn t Sod in des 'if hand heut dus ook in een ziekte als polio, dan moetje er ook van uitgaan dat hij de hand heeft gehad in het ontdekken van een vaccin ertegen. En dan mag je dat vac cin gebruiken. Maar nogmaals: ik kan me goed voorstellen dat mensen er met hun geloof door in de problemen komen. Ze denken: God wil dit zo. wie zijn wij dan om daar tegenin te gaan? Het enige dat je dan kunt doen is ze wijzen op hun eigen verantwoordelijkheid." LEIDEN CEB VAN HOORE Meao-leerlingen voor een dichte deur Piet van Doom, jeugdverpleegkundige van de GGD Alphen, is bezig met de vaccinaties tegen polio. JAN WESTERLAKEN De GGD Rijnstreek heeft gisteren 750 polio- prikken uitgedeeld en gaf nog eens ant woord op duizend telefoontjes over de vi rusinfectie. Groot en klein dromden ver voor twee uur, het tijdstip waarop de eerste injectie werd gegeven, samen in de grote hal van de gezondheidsdienst. Volwassenen waren in de meerderheid. Vooral vrouwen. Het inschrijfbureau meldde tegen de avond dat de meeste mensen voor een herha- lingsprik kwamen. Een enkeling vertelde dat hij vroeger nooit was gevaccineerd om dat het geloof dit niet toestond. Het was de bedoeling van de GGD om eerst te begin nen met de gevallen, die nooit eerder waren ingeënt. Maar de vraag om vaccinatie was zo groot, dat iedereen die een prik wilde, kon komen. Kinderen, die niet of onvol doende zijn ingeënt, krijgen een persoonlij ke oproep van de GGD. In gebouw Rijnstate aan de Prins Bem- hardlaan in Alphen was het gistermiddag een komen en gaan. En zo zal het de ko mende weken ook nog wel zijn, denkt me vrouw L Jonkers, directeur van de GGD Rijnstreek. „We trekken voldoende tijd uit. Het is dus niet nodig dat iedereen tegelijk komt. De GGD houdt open spreekuren." Enig idee hoeveel mensen er om een po lioprik zullen komen, heeft de directeur niet. In het ergste geval, zegt ze, komen er 50.000 mensen. Aangezien negentig pro cent van de Nederlandse bevolking is in geënt, zal het zo vaart niet lopen. Haarden, zijn de plekken waar mensen wonen die zich om religieuze redenen niet laten vacci neren. Het gebied dat de GGD Rijnstreek bedient telt zo'n 120.000 inwoners. Verplichten Mevrouw Van der Linden-Nederend was halverwege de middag uit Boskoop geko men om zich te laten inenten. Ze was nooit eerder tegen polio geprikt, vertelde zij. ..Ik wil geen risico lopen om ziek te worden. Ook wil ik geen drager van het virus worden zodat ik andere mensen zou kunnen be smetten. Iedereen zou er zo over moeten LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Docent Wim wil naar binnen om half negen vanmorgen, maar dat lukt niet. Ongeveer 15 collega's staan al een half uur te kleumen voor het gebouw van de Meao aan de Lammen- schansweg, op de eerste echt koude dag van het seizoen. Niet alleen docenten en leerlingen, maar ook het niet-onderwij- zend personeel staakt. „De di recteur zou komen met een sleutel, maar hij weet niet hoe hij het alarm moet afzetten", zegt iemand. De Meao heeft ongeveer 35 docenten in dienst, van wie een aantal is vertrokken naar een landelijke manifestatie in Utrecht. Dat gebeurde pas na lange discussies de afgelopen weken in de kantine. Uiteinde lijk bleek ongeveer de helft van de leraren voor een staking te FOTO BEN DE BRUIJN denken. Misschien moeten ze vaccinaties als deze maar verplichten. Je kunt de ziekte voorkomen. Dan doe je dat toch? Ik vind dat geloof daar weinig mee te maken heeft." Jan KJeijn uit Alphen had een andere re den voor de inenting. „Binnenkort moet ik naar Rotterdam voor m'n werk. Daar is de school van die zieke jongen. Ik was wel eens geprikt, maar langer dan 15 jaar geleden. Weet je dat ik me steeds afvraag waarom ouders hun kinderen niet laten vaccineren. Als ze ziek worden zijn ze voor hun hele le ven verlamd. Zoiets doe je je kind toch niet aan?" De Alphense mevrouw E. van Dijk nam het zekere voor het onzekere, omdat ze niet wist of ze ooit was ingeënt. Haar 79-jarige moeder kon haar dat niet vertellen. Mevrouw Maljers uit Nieuwkoop kreeg in 1960 voor het laatst een polioprik. Ze kwam voor een herhalingsinjectie. omdat ze niet ziek wil worden. '„Ik kom nogal eens in Zee land", vertelde ze. „Veel mensen zijn daar niet gevaccineerd. Mijn familie woont er, dus neem ik geen risico. Dan ben ik voor de komende vijftien jaar weer beschermd." In de eerste zes maanden van dit jaar is het vervoer van en naar Schiphol zeer sterk gestegen. Vergeleken met de zelfde periode vorig jaar steeg het passagiersvervoer met ruim 22 procent tot 8.7 miljoen reizigers. Het aantal vliegtuigbewegingen nam toe met 18,7 procent. Topman H. Smits van de N.V. Luchthaven Schiphol maakte deze cijfers bekend bij de start van de overkap ping van het enorme plein voor de vertrek- en aan komsthallen. Dank zij de overkapping ontstaat één poot gebouw waarin het nuidige NS-station volkomen VRSdt geïntegreerd. Reizigers kunnen straks zonder buiten te komen van treinperron naar incheck-ba- lie wandelen. Met de sloop van het huidige station is een begin gemaakt. Het nieuwe 'voorportaal' van de luchtha ven krijgt de naam Schiphol Plaza. Met de bouw is een bedrag van 115 miljoen gul den gemoeid. zijn. Of ze ook allemaal naar Utrecht zijn weet niemand. De meeste docenten op het schoolterrein zijn in meerder heid tegen staken. „Ik vind sta ken geen acceptabel middel, dus ik doe niet mee", verwoordt iemand ziin mening onder in stemmend geknik van collega's. Een andere leraar is tegen de staking, omdat deze volgens hem weinig voorstelt. „Staken doe je om een duidelijk signaal te geven, dat moet je ad hoe doen. Nu is alles vooraf gere geld, dat heeft volgens mij wei nigeffect." Tot ruzie hebben de me ningsverschillen tussen de do centen niet geleid, maar naar mate het langer duurt voordat de deur van de school opengaat lijkt de intolerantie van de werkwilligen toe te nemen. „Hoe kouder mijn voeten wor den. hoe bozer ik word op de mensen die nu mtfhhw m bed liggenklinkt het. Naast het groepje docenten wachten ongeveer twintig 'werkwillige' leerlingen tot de school weer opengaat. De leer lingen in het middelbaar be roepsonderwijs staken vandaag ook. Een groep is naar Den Haag vertrokken om te protes teren tegen de dreigende veria ging van de studiebeurs. Ook de plannen van het ministerie van onderwijs om de doorstroming van middelbaar naar hoger be roepsonderwijs te beperken zit leerlingen hoog. „Ik sta hier omdat ik de lessen niet kan missen", zep een leer ling van de tweede i las i lij is boos. omdat de niet-stakers eer der was toegezegd dat veel les sen zouden doorgaan. „Volgens mij liggen de meeste stakers nu nog in hun nest en gaan ze he- ImumI téeH dm i >en i tang Een andere werkwillige leer ling is ontstemd over de handel wijze van de schoolleiding. „Vooraf kon je met klassenver tegenwoordigers overleggen of je wilde staken of niet en dat vind ik prima. Maar dan krijg ie later thuis een brief van de schoolleiding waarin staat dat je als staker ongeoorloofd afwezig bent. maar dat je niet als absent wordt genoteerd. Zo nodig je mensen uit om weg te blijven Tot een uur of negen heeft di recteur Candido alles rustig aangezien, maar dan gaat hij toch op pad om een sleutel van het nog steeds potdichte pand te halen. Een groep docenten wacht op de dingen die komen gaan. Er wordt kou geleden, de meeste leerlingen zijn inmid- dels vertrokken ..Ik ^.i thuis maar achter de boeken"jsegt een leerling. „Dat lukt niet meer als ik hier nog langer sta te ver- kbumwi Docenten met frisse tegenzin naar Utrecht LEIDEN MElNDERT V Hij is geen lid van een vakbond, maar gaat vandaag toch naar de onderwijsmanifestatie in Utrecht. Piet Westhoek is con ciërge bij het I>eidse Dr. WA Visser 't Hooft-lyceum en legt vandaag samen met vier colle ga's het werk neer. „Het kost mii dus een vrije dag. maar dat heb ik er wel voor over", zegt Westhoek. In een hoek van het Leidse eetcafé De Bruine Boon zaten bestuurders van de vier onder - wijsbonden (\GI. KOV. P< Oen Abop) achter een lange tafel om de stakers in te schrijven. Het liep vanochtend vroeg nog niet cfhi M0HII( maar dat zou later wel aantrekken, zo meldden de bestuurders. Een van de vijf eisen van de bonden is dat de salarissen van het zogenoemde onderwijson dersteunend personeel zoals conciërges, schoonmakers en amanuensissen, sterk moet ver beteren. „Ik wil inderdaad ook wel eens wat meer verdienen", zegt Voorschotenaar Westhoek. „Wij zijn "nk elke keer gekort op ons salaris. Daar moet ver andering in komen". Er blijven op Visser 't Hooft nog wel wat collega's achter om de deur open te doen. „ZJI krij gen het vandaag denk ik wel druk. Er zijn bij ons zo'n 20 do centen die geen les geven en dus lopen er extra veel leerlin gen rond die in de gaten gehou den moeten worden. Maar ja, dat moeten zij er voor over heb ben. Het gaat tenslotte ook om hün geld". Directeur Botste Ruiter van basisschool 't Klankbord ziet de toekomst voor het onderwijs somber in. „De aanvangsalaris sen zijn zo laag, dat het moeilijk is om aan goede nieuwe docen ten te komen, je moet mensen toch stimuleren7 Daar is het de laatste jaren helemaal niet van gekomen. Daarom wil ik van daag mijn stem laten horen", zi-tf MM Zij gaat met zes collega's rich ting Utrecht. De anderen blijven achter voor de opvang van kin deren die toch naar school ko men. „Wij hebben onze leerlin gen vrijdag een brief meegegr vrn waarin staat dat wij gen oor geven aan de oproep van de vakbonden. Tot nu toe heb ik van ouders daarover geen enke ir Mai bi gMnpn Hm i»jkt my dat zij daarvoor begrip kunnen opbrengen". Een docente vult zuchtend haar stakingsformulier In. „Ik heb hier wel tegrnop gezien, maar het kan niet anders H.m- zeggen ze dat ook alweer? Oh ja. de maat is vol. Of de actie nut hut ft DiM Ilp dl NI hier naartoe zag ik twee scholen die «woon waren begonnen met lesgeven. Dat hou je toch. Ik ga in elk grval maar vroeg naar Utrecht, dan kan ik daar nog even winkelen Ik moet <1 maar wat van maken".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17