S 'Politiek moet ingrijpen' !Q Leiden Drie jaar cel voor brein autozwendel DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 15 Ongeloof en woede in het Volkshuis over verkoop camping LEIDEN. GERT VISSER De voorgenomen verkoop van camping Duinschoten heeft niet alleen voor opwinding onder de huurders ge zorgd, ook in het Leidse Volkshuis wordt met ongeloof en woede op het besluit gereageerd. „Wij hebben een emo tionele band met de camping die van oudsher door het Volkshuis werd gebruikt", zegt Volkshuis-voorzitter W. van der Pluym: „De politiek kan zich in deze zaak niet af zijdig houden. Ik ben er van overtuigd dat de verkoop kan worden tegenhouden." om aandacht voor de zaak te krijgen. Dat heeft nog niet veel geholpen. Weliswaar is het col lege van B en W en een aantal PvdA-raadsleden al maanden lang op de hoogte van de nade rende verkoop maar van enige actie van die kant kwam het maar niet. Pas twee dagen gele den vroegen enkele socialisti sche raadsleden het college om opheldering. Verantwoordelijk wethouder A. van Bochove is aan het uitzoeken hoe de zaak in elkaar zit en hoe de eigen domsverhoudingen liggen maar wil daar voorlopig geen com mentaar op geven. De exploitatie van de veelbe sproken camping in Noordwij- kerhout geschiedde tot enkele jaren geleden door het Volks huis. Vroeger waren het onder meer de fabriekskinderen die er een paar dagen in de buiten lucht doorbrachten, nu maken scholen en cursisten van het Volkshuis er naast de vaste huurders veelvuldig gebruik van. Toen het Volkshuis werd ondergebracht bij de welzijns- koepel het SK1L werd onder meer de camping onderge bracht in een aparte beheers stichting. Daarmee hadden de mensen in het Volkshuis er niets meer over te vertellen. Van der Pluym heeft de afge lopen maanden druk gelobbied Emotionele band „Ik vind dat de PvdA-fractie in het bijzonder zich er druk over W. van der Pluym. foto archief moet maken, die partij heeft toch altijd een emotionele band gehad met het Volkshuis", zegt Van der Pluym: „Maar het geldt net zo goed voor de andere fracties. Waar blijft de SP nu, die zegt voor de gewone burger op te komen. Waar is D66. Nie mand uit de politiek maar dan 'Alles wordt geregeld in de wandelgangen Jansen en Van der Pluym noemen de gang van zaken rond de camping tekenend voor de wijze waarop het bestuur van de beheersstichting overlegt met de mensen van het Volkshuis. .Al les wordt in de wandelgangen geregeld", zegt Van der Pluym, „en bij toeval hoor je dan eens wat. Ik heb het bestuur van de beheersstichting inmiddels laten weten dat ik voortaan alles op papier vastgelegd wil zien. Dan weten we ten minste waar we aan toe zijn." Naast het van de hand doen van de camping overweegt de stichting ook de vijf panden van het Volkshuis aan de Haarlemmerstraat te ver kopen. Vier van de panden zijn aan winkels ver huurd, de vijfde is in gebruik als cursusruimte van het Volkshuis. Stichtingsvoorzitter W. Bree- baart ontkent dat verkoop nu al aan de orde is maar Van der Pluym zwaait met de notulen van een vergadering waarin het precies staat. „Het is toch te gek", zegt Jansen, „wij zitten te springen om ruimte. We hebben zelfs bij onze buren de Leidse Courant gevraagd of we daar ruimte kunnen huren. En ondertussen worden er panden verkocht." Navraag bij Kees Schouten, directeur van het SKIL en adviseur van de Stichting Beheer Leidse Volkshuis, leert dat er wordt gewerkt aan de ruimtenood in het Volkshuis. Het is de bedoe ling dat het jongerencentrum Stats (nu onder gebracht in het Volkshuis) verhuist naar het pand van het Stathuys (vroger het Breehuys) aan de Haarlemmerstraat. In het Volkshuis komt op die manier ruimte vrij. Na die mededeling doen Jansen en Van der Pluym er even het zwijgen toe. En dan: „Maar waarom weten wij daar dan niets van?" Direc teur Schouten van het SKIL was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. ook niemand heeft de moeite genomen ons eens te bellen over deze kwestie." Wim van der Pluym is oud raadslid voor de PvdA. Hij heet te 'de gewone jongen' tussen de socialistische academici te zijn. Inmiddels is hij voorzitter van de commissie die het bewind voert over het Volkshuis. Hij maakt zich nog steeds druk over de belangen van de 'gewone mensen'. „Herinner je die tv- beelden van die camping bij Hoogovens die gesloten moest worden. Zo n man die dan zegt 'kom moeders, het is gedaan, we gaan naar huis'. Dat mag hier nooit gebeuren." Van der Pluym is niet alleen teleurgesteld in de politiek 'niemand heeft zich er nog echt druk over gemaakt' maar vooral ook in de bestuurders van de stichting die de verkoop van de camping voorstaan. „Het is toch van de zotte dat een instelling die door de ge meente wordt gesubsidieerd, haar onroerend goed gaat ver kopen. En waarom zijn wij nooit fatsoenlijk geïnformeerd. Wij worden er nu wel op aange sproken." Voor Hilda lansen, coördina tor van het Volkshuis, is het de grote vraag wat er met het geld gaat gebeuren dat de camping oplevert. „Kijk, als de geld ge bruikt wordt om ergens in Lei den een speelterreintje aan te leggen of een armlastig buurt huis te helpen, daar kan je nog vrede mee hebben. Maar ik ver moed dat het geld naar het SKI1 vloeit want dat moet van de ge meente immers geld inleveren. Voor het uitvoerend werk is dat geld niet nodig dus zal het wel worden gebruikt voor een nieu we computer of een extra staf functionaris. Maar daar zal ik me met hand en tand tegen ver zetten. En wie controleert ei genlijk wat er met het geld ge beurt." leiden Een 29-jarige Leidenaar heeft gister avond met zijn auto een enorme ravage aan gericht op de Plesmanlaan. Omstreeks half elf reed de man met hoge snelheid, vermoedelijk tussen de 100en 120kilometer, inde richting 0 r 0 n de A44. Bij de Haagse Schouwweg stond ge bestuurder gevlucht. De wegpiraat z een aantal auto's voor het rode verkeerslicht kreeg zijn zwaar beschadigde auto weer aan te wachten. Daar knalde de Leidenaar vol bo- de praat en reed nog 150 meter verder om venop. De auto's van een 32-jarige Sassen- daar tegen een boom te botsen. Gewond aan heimer en van een 23-jarige man uit Wasse naar werden volledig vernield evenals de wa gen van de Leidenaar. Gewonden vielen er niet Na de botsing is de passagier van de 29-iari- het hoofd trachtte hij weg te komen, maar de man kon door de gealarmeerde politie snel worden opgepakt. Op het bureau verklaarde de man dat het veriies van zowel het Neder lands als van het Turkse nationale voetbal team, hem te veel waren geworden en hij zijn toevlucht in de drank had gezocht Van zijn passagier is vooralsnog niets bekend. FOTO HifLCO KUIPERS Samenwerkingsverband Tegen Sexueel Geweld naar GGD De Stichting Samenwerkings verband Tegen Sexueel Geweld houdt na 10 jaar op te bestaan. Het werk wordt vanaf 1 oktober voortgezet onder verantwoor delijkheid van de GGD. Een der gelijke verandering is noodza kelijk om het voortbestaan van de activiteiten te waarborgen. „De vergoeding van de mede werkers was elk jaar afhankelijk van de hoogte van de subsidie. Nu we bij de GGD zijn onderge bracht, kunnen zij rekenen op een vast bedrag", zegt bestuurs voorzitter Ph. Weijenborg. In de hulpveriening is de laatste tien jaar nogal wat ver anderd. In het begin lag het ac cent op het begeleiden van vrouwen die het slachtoffer wa ren van aanranding of verkrach ting. Later is daar de hulpverle ning voor incestsku htoffere bij gekomen. Een opvallende ten- INSTITUUT BURGERRAADSLIEDE Jan Kok ontvangt var de Informatiserings bank te Groningen het bericht dat hij dens binnen de hulpverlening is binnen twee weken verder dat steeds dacht wordt besteed aan pre ventie. Nog altijd vinden slachtoffers het moeilijk om met hun pro blemen naar buiten te komen. „Maar mede door alle hulpver lening op het gebied van seksu eel geweld en alle publiciteit rondom dit probleem, wordt er wel veel gemakkelijker over het onderwerp gesproken dan tien jaar geleden", aldus Weijen- borg. AGENDA amsterdam/noord wu kerhout persbureau argos Een 25-jarige inwoner van Noordwijkerhout die het brein was achter een omvangrijke au- tozwendel-organisatie, is giste ren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Tegen hem was zes jaar geëist. Twee andere hoofdverdachten in deze zaak, afkomstig uit Ouder-Amstel en Loenen, kregen celstraffen van vier en viereneenhalf jaar. Tussen januari vorig jaar en april van dit jaar werden op ini tiatief van de Noordwijkerhou- ter naar schatting 160 in de Randstad gestolen auto's naar de voormalige DDR uitgevoerd. Samen met zijn twee 'mede-di recteuren' regelde de man de werving en het transportklaar maken van de gestolen wagens, zoals het vervalsen van de ken tekenbewijzen. Onder zijn hoe de werden de auto's daarna door koeriers naar een afnemer maakte de organisatie op deze manier een kleine twee miljoen gulden winst. Naast zijn zwendelactiviteiten heeft de Noordwijkerhouter zich schuldig gemaakt aan ille gaal wapenbezit. Bovendien brak hij begin dit jaar samen met de twee andere hoofdver dachten in bij een huisje op een Noordwijkerhouts bungalow park en plaatste daar afluister apparatuur. De bewoonster Leipzig gereden. In totaal werd maandenlang afgeluisterd omdat de organisatie vreesde dat zij informatie over de activi teiten van de bende doorgaf aan de politie. De vrouw was de vriendin van een van de koe riers, die in Duitsland was gear resteerd. Behalve de drie hoofdver dachten werden ook de twee le veranciers van de gestolen au to's veroordeeld. Zij moeten straffen van drie en één jaar uit zitten. Een koerier kreeg een dienstverleningsstraf. DONDERDAG 24 SEPTEMBER Noordwijk Tiener Circuit, voor jongeren van 11 t/m 13 jaar. Join Centrum. Wetering kade 2. van 18.30 tot 20.00 uur. VRIJDAG 25 SEPTEMBER Katwijk Artiestengala mmv Lee Towers. Groenteveiling Sandtiaan, zaal open 19.00 uur, aanvang 20.00 uur. Leiden Bloemenwandeltocht over 10.15 en 20 km. start vanaf WV kantoor. Sta tionsplein 210. tussen 9 00 en 17.00 uur. Bloembollenmarkt, Nieuwe Rijn. van 11 00 tot 17.00 uur. Antiekbeurs in de Groenoordhallen, van 16.00 tot 22.00 uur Inbreng van kinderkleding voor de jaarlijkse winterbeurs in buurthuis Op Eigen Wieken. Valkenpad. uitsluitend inbreng tussen 19.00 en 21 00 uur Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde. Herenstraat 64, aanvang 20 00 uur. Forumdiscussie, met vertegenwoordi gers van de vijf grote politieke partij en. over racisme en minderhedenbe leid bi| studentenvereniging Catena, Kolf makersteeg 8. aanvang 20.15 Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2. aanvang 20.15 Noordwijk Kiaverjasavond. clubgebouw HSV De Sportvisser. Bosweg, aanvang 20.00 Swingavond, georg, door Homojonge rendisco De Roze Bollen. Join Cen trum. Weteringkade 2, bar open 21 00 uur. disco van 22.00 tot De verf is nog maar net droog of de nieuwe Zijlpoortsbrug heeft al een bijnaam. De Snoepbrug. Dat komt door de zoete kleurtjes die het beweegbare gedeelte heeft gekregen. Was dat nou nodig? De restauratie, of zeg maar gerust nieuwbouw, van de Zijlpoortsbrug loopt ten einde. Sinds de mm prachtige maquette door architect Struijswerd gepresenteerd aan allerlei gemeentelijke commissies, is meer dan twee jaar verstreken. Maar op dat stijlvolle bouwpakket ontbraken toen de kleurtjes die de brug nu heeft gekregen, namelijk een schuimpjesrose reling en citroengele contragewichten aan de schuinedropvormige ophaalbrug. Is dat niet een erg modem oplossing zo onder de schaduw van het historische Zijlpoort? Vooreen geoefend architecten- of stedenbouwersoog misschien een leuke variatie maar de duizenden Leidenaars die er dagelijks langs lopen, fietsen of rijden denken daar wellicht heel anders over. Wat bewoog Struijs om de brug zo in te kleuren, en wat vinden ze er bij de gemeente van? Kan dat zomaar? Brugman „Die kleuren hebben altijd al in het plan gezeten, maar kwamen op de maquette misschien wat bescheidener uit. Ik wilde in derdaad heldere kleuren gebrui ken. Meestal zijn bruggen groenachtig maar dat oude con cept wilde ik niet herhalen. Hel derheid invoeren tegen de grauwheid die makkelijk in een stad ontstaat", geeft Struijs zijn beweegredenen weer. Maar de Bredase architect die de brug ontwierp in samenwer king met de gemeentewerken in Rotterdam gaat nog veel verder in zijn 'hoe en waarom': „Het moet zo licht mogelijk, want dat straalt optimisme uit. Dat voel ik als noodzakelijk iets om in mijn architectuur te gebruiken. Het kan zelfs een goede invloed hebben op de sociale veiligheid, al gaat het hier natuurlijk maar om één brug", is de filosofie. Bruggehoofd Maar het optimistische gevoel van Struijs hoeft nog niet door iedereen even mooi of gepast gevonden te worden. Bij de af deling civiele werken steekt het hoofd L Barendregt het volgen de betoog af: „Ja, het moest geen nostalgische of historise rende bouw worden. En het overgrote deel van de brug is toch wit. Daar zijn alleen wat kleuraccenten op aangebracht maar op het totaal van de brug is het marginaal. De Utrecht sebrug is ooit helemaal pimpel paars geweest maar dat is ver anderd." Barendregt geeft, ondanks dat het maar accenten' zijn, toe dat hij zich kan voorstellen dat mensen het niet mooi vinden: „Een kwestie van smaak. Als ik over de noodbrug bij de Zijl- De Snoepbrug. voorheen de Zijlpoortsbrug. „Weet Je zeker dat hij niet nog in de grondverf staat?" bekennen, ik ben er nog niet ge weest. En wat ik me ook niet meer kan herinneren is of we het in de commissie over die kleurtjes hebben gehad. Ik dacht het niet." Dan maar even mevrouw H. Suurmond-Van Leeuwen ge vraagd. Zij is zo mogelijk een nog grotere autoriteit als het om munumenten gaat. Naast ar cheologische medewerkster bij de gemeente, zit ze ook in het gemeentelijke monumenten - FOTO •'■mCO KUIPERS poort liep heb ik r hoord die zeiden 'het gemetsel de gedeelte van de brug is mooi maar dat ophaalstuk met die kleurtjes is afschuwelijk'. Ande ren vonden het juist helemaal mooi. We moeten echt niet nu al aan overschilderen gaan den ken. Het is even wennen denk ik." Daar heeft Barendregt na- turlijk gelijk in. Maar hij werkt wel bij dezelfde gemeente die jarenlang een bewoner van de Nieuwe Rijn sommeerde zijn Brugklas P. Olivier is voorzitter van de gemeentelijke monumenten - commissies. Als autoriteit op Het gebied van beschermd stadsschoon geeft hij een te leurstellend antwoord over de Snoepbrug: „Ik moet je eerlijk klasjes en is zei staand lid van de vereniging Oud leiden Maar ook zi| moet een uitgesproken mening over de brug schuldig blijven „Rosé en geel? Dat kan ik me niet voorstellen Weef je /.Gr <l.it brug niet in de grondverf staat?" (LL) Roy KtoppTgw Loman Li M 071161418 4.800 van zijn studie-schuld moet terugbetalen. Daar is hij erg van geschrok ken. li ij heeft geen flauw idee waar hij dat bedrag vandaan moet halen. Hij leeft al sinds zijn afstude ren in 1987 van een uitkering waarvan hij nauwelijks kan rond komen. laat staan af lossen. Hevig verontrust meldt lan Kok zich in januari 1992 op ons spreekuur. Uit ons onderzoek blijkt dat ]an Kok op 1 januari 1990 had moeten be ginnen met het terug- Betalen van zijn stu dieschuld. Door niet te betalen en ook niet te vragen om aflos sing van zijn schuld naar draagkracht, moet lan Kok nu twee jaartermijnen van zijn schuld ineens betalen. Hoe had hij dit kunnen voorkomen? Wanneer je tijdens je studie een renteloos voorschot of een ren tedragende lening hebt gekre gen, moet je die na je studie te rugbetalen. De Informatise ringsbank noemt dit een langlo pende schuld. De terugbetaling van deze schuld begint op de eerste dag van het jaar dat twee kalenderjaren na het jaar van afstuderen aanvangt. Een rente- lootvoonchot moet li) 10 jaren worden afgelost en een rente dragende lening in 15 jaren, lan Kok studeerde in augustus 1987 Mij had dut op i janua ri 1990 moeten beginnen met het aflossen van zijn studie schuld. Zijn studieschuld be staat alleen uit een renteloos voorschot en bedraagt in totaal 24.000 gulden Dit betekent dat hij per maand in beginsel 1/120 x 24 000 200 pilden, moet te rugbetalen. In beginsel, want als je van mening bent dat je on voldoende inkomsten hebt om je studieschuld terug te betalen, kun je de Informatiseringsbank verzoeken om een aflossing naar draagkracht. Er vindt dan een draagkr.u himeting plaats. waarbij aan de hand van je in komen en eventueel hel inko men van je partner wordt be paald hoeveel je kunt aflossen. Dit kan leiden tot lagere aflos singsbedragen of zelfs tot uitstel van de terugbetaling. Draagkrachtmeting vindt plaats aan de hand van de gegevens die je invult op het zogenaamde draagkrachtmetingsformulier. Dit formulier kun je aanvragen via het mutatieformulier debi teur (Md), dat de Informatise ringsbankje regelmatig toe- sluurf en dot OOè Mbp« li bij het postkantoor. Draag krachtmeting kan zowel voor het lopende kalenderjaar als voor het volgende kalenderjaar worden aaneevTaagd WHOM ie draagkrachtmeting voor het lopen.Ir |.i.ir aanvraagt, wordt pas in de maand volgend op de dag van de aanvraag rekening gehouden met de nieuwe draagkracht. Draagkrachtme ting wordt niet met terugwer kende kracht gegeven. Voor de reeds verstreken maanden van het lopende kalenderjaar moet je dus de gewone aflossingsbedragen betalen. Wil je draagkrachtmeting voor net volgende jaar aanvragen, dan moet je dit vóór 1 oktober doen. Al leen dan wordt ge durende het gehele kalenderjaar reke- rnng grill.II.I.'II met je nieuwe draag kracht. Dien je de aanvraag tussen 1 oktober en 1 januari in. dan loop je het risico d,n hri evantuale nieuwe termijnbe- drag pas op l. bni an ingaat vergeet niet dat de draag- ki.u tnmedngaoi en geldt voor het jaar waarvoor je het aanvraagt. Ie moet i dus ieder jaar op nieuw draagkracht - Terugbetaling ian Koibi«-óin studieschuldenh^bvnstiw,', nog, hij bleek zelfs nooit van draag krachtmeting gehoord te heb ben Begin l'N.' /i|n de a. hier stallige termijnen zover opgelo pen, dat hij een achterstand neeft van twee volle jaarbedra gen (2/10x24.000. 4.800 gul den), die direct terugbetaald moeten worden. Alleen in zeer bi mdere gevallen lukt het om draagkrachtmeting met terug werkende kracht te krijgen. Hiervan was bij Jan Kok sprake. Uit ons onderzoek bleek dat )an 1 lak M/i|ii alsiu.ler. il is r huisd en dat hij zijn nieuwe adres correct had doorgegeven aan de Informatiseringsbank. Daar werd het nieuwe adres echter niet op de juiste wijzr «cmvota i (Mooi beeft km In januari 1990 niet de informatie om do et hui.i nnrienpm die gebruikelijk is. Met het compu tersysteem dat de Informatise ringsbank voor oktober 1991 in gebruikt had, blijkt wel eens iets mis te zijn gegaan. Omdat we in het geval van lan Kok konden aantonen dat het om een fout van de Informatiseringsbank ging. kreeg lan met terugwer kende kracht draagkrachtme ting Uit de ervaringen van lan Kok blijkt dat het van belang is, dal je op tijd (dus vóór 1 oktober a.s.!) draagkrachtmeting aan vraagt, wanneer je denkt dat je in 1993 onvoldoende inkomsten zult hebben om de normale af lossingen van je studieschuld te kunnen betalen. Als je nu nog geen draagkracht meting voor 1993 hebt aangevraagd, kun je het beste contact opnemen met het Regionaal Steunpunt Stu diefinanciering. waar een d raagkr ach t meti ngform ul i er verkrijgbaar is. Meer informatie over terugbeta ling van studieschulden en draagkrachtmeting kun je vin den in de brochures 'De terug betaling' en 'De aflossing van het renteloos voorschot' van de Informatiseringsbank Inst. Burgerraadslieden, Bree- straal 92.23IICV leiden. kMlflm ma I I -12) en do 1M. 10 2D li ..p i. l .iIju -i.iL PM 142) J. MONS M KOOUMAMS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15