Leiden Regio Voetbalvelden in Stevenshof .BOELE 1892 Blauwe Tram in Den Haag Spoorloos Roulette-estafette: lottoof een mooie dienstverlening r' geplaatst in den Tnin van ZOMZORG. BER DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 13 Camping A r Bij het Leidse Volks- I 3 huis wordt met on geloof en woede gerea geerd op de verkoop van camping Duinschoten REDACTIE JANET VAN DIJK* ROY KLOPPER W1M KOEVOET IOMAN IEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF Skeelerbaan A Q De Wamiondse ijs- I O dub wil een skeeler- baan aanleggen naast de landijsbaan in de Veerpol- der. De dub kan dan het trainingsprogramma uit breiden LFC staat niet afwijzend tegenover verhuizing LEIDEN» JANET VAN PUK De Stevenshof krijgt mogelijk een eigen voetbalvereni ging. De kans bestaat dat een of meer clubs die nu aan de Boshuizerkade spelen, naar de nieuwbouwwijk verhui zen. LFC staat niet afwijzend tegenover een verplaatsing. komen. Dat betekent dat meer dere clubs moeten verhuizen, of dat de vier bestaande verenigin gen gaan fuseren. De gemeente wil een fusie echter niet afdwin gen, benadrukt Van Bochove. Besprekingen over samen smelting van de huidige vier verenigingen aan de Boshuizer kade (LFC, UDWS, Leidsche Boys en VNA) komen niet van de grond. LFC en UDWS zijn wel met elkaar in gesprek ge raakt. UDWS voelt echter niets voor verhuizing naar de Ste venshof, laat voorzitter W. San ders weten. LFC staat er niet af wijzend tegenover, is het enige dat secretaris J. Verhoeks kwijt De Stevenshof is volgebouwd en dus kan het sportterrein al leen aan de rand van de wijk worden aangelegd. Mogelijk ko men de velden vlak achter de bestaande bebouwing, op de lap grond die is gereserveerd voor rijksweg 11 -west die de A4 en A44 met elkaar moet verbin den. Het is echter onduidelijk of deze weg ooit wordt aangelegd en de gemeente gaat ervan uit dat het zeker de eerste 25 jaar niet gebeurt, aldus sportwet houder A. van Bochove. Om de aanleg van nieuwe voetbalvelden financieel moge lijk te maken, zou het het beste zijn als een aantal velden aan de Boshuizerkade verdwijnt. Dat kan ook, zegt Van Bochove, om dat Zuid-West vergrijst, waar door de vier clubs aan de Bos huizerkade steeds minder leden krijgen. De vier verenigingen bespelen nu zes velden en een trainingsveld. Op de leegkomende velden kunnen eventueel woningen worden gebouwd. Bebouwing past het best aan de kant van de Telderskade. Het bouwen van huizen wordt echter pas aan trekkelijk als het terrein tamelijk groot is. Van Bochove heeft dan ook het liefst dat drie velden vrij wil. Ook als geen enkele club van de Boshuizerkade wil verdwij nen, moet er wat gebeuren in de Stevenshof, vindt Van Bochove. Uit een onlangs ver schenen gemeentelijke nota blijkt dat de bewoners van de nieuwste wijk van Leiden drin gend behoefte hebben aan sportaccommodaties. „Onze stedebouwkundigen hebben helaas vergeten sportvoorzie- ningen in de wijk te plannen en de gemeenteraad is daar willens en wetens mee akkoord gegaan. Maar nu is wel duidelijk dat de bewoners mogelijkheden om te Staalkabel vernielt scheepsschroef leiden Onbekenden hebben gistermiddag een stalen kabel ge spannen over het water van de Oude Rijn nabij de Morsweg. De schroef en stuurinrichting van de boot van een 38-jarige Leide- naar die omstreeks half vijf langsvoer, is daardoor beschadigd. Leden van de roeivereniging Njord hebben om verdere ongeluk ken te voorkomen de kabel weggehaald. Lelylaan bij viaduct afgesloten leiden De Dr. Lelylaan is vanaf maandag 5 oktober ter hoogte van het spoorviaduct tijdelijk afgesloten in verband met werk zaamheden. De NZH-busiijnen 13,14 en 33 rijden dan tijdelijk via het Morskwartier. De halte Diamantlaan op de Lelylaan wordt verplaatst naar de halte Opaalstraat van de lijnen 15 en 16. De omleiding duurt naar verwachting vier weken. Met een Blauwe Tram kan op zaterdag 3 oktober in Den Haag voor een gulden een rit worden gemaakt. Die dag houdt tussen 11 uur en 16 uur het depot Scheveningen van de Tramweg- Stichting, op de hoek van de Kranenburgweg en Hellingweg, open huis. Een NZH-tramstel, dat in Haarlem en Leiden heeft dienstgedaan, rijdt tijdens die uren tussen het Markenseplein in Den Haag en Loosduinen. Naar het Markenseplein gaat een pendelbus. De Tramweg-Stichting res taureert historische Blauwe Trams. Dit jaar gaat het onder meer om een interlokaal motor rijtuig uit 1911 en een aanhang- rijtuig van de Haarlemse tram uit 1917. De op één na beo te manier om kennio te maken met Af ie le keukeno. Ikfiele er is geen betere Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven diele-Keukcn-Centrum Ruud Philipsen Denneweg'hoek Hooistraat 2. tel 070- 3646154 IWTUI Miele-Keuken-Centfum "Leiden" Korevaarstraat 11 tel 071 - 149859 sporten missen", zegt I. Duives- teijn van de gemeentelijke di rectie sport en recreatie. „Los van de vraag wat aan de Boshuizerkade gebeurt, zou je die grond die daar nu toch maar ligt te wachten een voorlopige bestemming kunnen geven. Er zou een eenvoudige veldsport- accommodatie kunnen komen. En dan denk ik dus niet meteen aan velden met een mooie kan tine en zo, maar bijvoorbeeld aan trainingsvelden", zegt Van Bochove. Die zouden ook door andere sporters zoals korfballers kunnen worden gebruikt. In de Leidse politiek heeft één partij, Groen Links, het idee om velden aan de Boshuizerkade in te ruilen voor nieuwe in de Ste venshof al naar voren gebracht tijdens een commissievergade ring. Fractie-assistent P. Duij- vensz: „Vooral voor de jongeren is het goed als de Stevenshof een sportvoorziening krijgt. Wij vinden dat een grote nieuwe wijk behoorlijke sportmogelijk heden moet hebben." Ook wat Groen Links betreft kunnen de velden worden aangelegd op de plek die is gereserveerd voor rijksweg 11-west. leiden De Leidse politie heeft nog geen spoor van de drie mannen die gisterochtend tegen tienen een fili aal van de Nuts spaarbank aan de overval waren er twee klanten, drie vrouwelijke personeelsleden en een schoonmaakster in de bank. De twee gemaskerde overvallers - de derde wachtte in een auto - wilden eerst het eeld uit de afgesloten kas- rulmte hebben. Ze bedreigden de medewerkers met vermoedelijk een pistool. Toen ze het kasgeld niet kregen, dwongen ze het personeel om een geldautomaat die voor de balie stond opnieuw te openen. Die was net afgesloten. Uit de automaat werd een geldcassette meegeno- jk is hoeveel opgenomen uit die automaat De gestolen geldla zou enkele duizenden gulden bevat ten. De overvallers vluchtten met een zwarte Saab Turbo, die even la ter werd aangetroffen op de hoek van de nabijgelegen A mali astraat en de Molenstraat Daar liep het spoor dood. Uit onderzoek bleek gisteren dat de wagen in de nacht of vroege ochtend In Amsterdam was gesto len. De eigenaar komt hem vandaag ophalen. De politie heeft ook het signalement van de derde man die de Saab bestuurde. Het zou gaan om een magere, donkere man. Zo'n ze ventien getuigen zijn over de over val gehoord. FOTO HENK BOUWMAN DEN HAAG/LEIDEN OLAF VAN RIJNSOEVER „Roulette-esta/ette is niets anders dan een lotto. De deelnemers geven een aan tal getallen op. waarvan ze hopen dat er een prijs op zal vallen." Zo verdedigde landsadvocate C. Bitter gisteren in een kort geding het besluit van de ministe ries van economische zaken en justitie om de activiteiten van het aan de Schip- holweg gevestigde bedrijf Roulette- esta/ette te verbieden. Het Leidse bedrijf biedt mogelijkheid om dagelijks 1,45 gulden in te zenen aan een van de roulette-tafels in het Amsterdamse Holland-casino, zonder daar zelf ooit te hoeven verschij nen. Voor zijn bemiddeling rekent Rou lette-esta/ette eenzelfde bedrag. De prij zen kunnen oplopen van 10 gulden - als de klant slechts bij de eerste draai wint - tot een miljoen gulden als hij zeven keer achter elkaar in de prijzen valt. Advoca ten, belastingadviseurs en accountants hebben niets onregelmatigs in het sys teem van Roulette-estafette kunnen ont dekken. Volgens advocate Bitter zijn deze plan nen echter in strijd met de Wet op de kansspelen. Wie een lotto wil beginnen, moet een vergunning hebben. Zo'n ver gunning heeft Roulette-esta/ette niet aangevraagd, betoogde zij. De advocate stelde dat de vergunning belangrijk is, omdat het rijk anders geen enkele toe zicht kan uitoefenen op het gokken. En dus ook de eventuele uitwassen van de speelzucht niet kan aanpakken, zoals de wet voorschrijft. Maar als de richtlijnen zo duidelijk zijn, verboden de ministeries van economische zaken en justitie eind au gustus dan met een noodwetje in allerijl de activiteiten van het bedrijf? Volgens de landsadvocate wilden de beide minis teries slechts het zekere voor het onzeke re nemen. Het werk van Roulette- esta/ette zou waarschijnlijk leiden tot een aanzienlijke onrust in en rond het Holland casino Amsterdam, de Stichting Holland casino's en bij de kansspelen in het algemeen. De advocaat van directeur P. Bloemink van Roulette-esta/ette, G. Ribbink, ont kende dat het om een lotto ging. „Het is een creatieve manier van dienstverle ning. Een aantal groepen in onze samen leving zou best eens naar het casino wil len, maar komen daar om diverse rede nen niet aan toe. Ik denk daarbij bijvoor beeld aan de lange reisafstanden", aldus Ribbink. Dat was niet de enige reden waarom het verbod werd aangevochten. Ribbink betoogde dat het noodwetje op een onrechtmatige manier tot stand was gekomen. Nadat de Raad voor de Casi no-spelen lucht had gekregen van Bloe- minks plannen, legde ze het noodwetje voor aan Economische Zaken en lustitie. De bewindslieden Andriessen en Kosto tekenden het krap twee uur later. Vol gens advocaat Ribbink leet de overheid een dergelijke snelheid slechts aan de dag als er oorlog is uitgebroken of wan neer er een natuurramp is gebeurd. Hij wees er verder op dat de ministeries in grepen zonder nog met Bloemink te hebben gesproken en meende dat de overheid alleen maar een ongewenste concurrent voor de casino's wilde uit schakelen. De uitspraak is op 30 september Hoe vierde Leiden 3 Oktober? In drie afleveringen wordt een beeld geschetst van de viering van Leidens Ontzet in vroeger jaj*en. Vandaag het eerste deel: 1892. 'Spellen en Kramen'. Zo werd de kermis een eeuw terug in 1892 genoemd. De viering van Lei dens Ontzet, precies honderd jaar geleden was de eerste waarbij in de 'feestwijzer', het traditionele programmaboekje van de 3 October Vereeniging melding wordt gemaakt van een kermis, toen ook al nabij het Schuttersveld. Een ritje in de draaimolen voor een stuiver, zes schoten in de schiettent voor een kwartje en een dozijn poffertjes voor twee dubbeltjes. En verder waren er paarden spel, ballentent en rikketik en regende het pijpestelen. Leidens Ontzet met de Spellen en Kramen was pas de zevende editie van het feest dat in 1886 aan zijn huidige reeks begon. De oorsprong van de moderne viering lag al 1874. Toen her dacht Leiden dat het drie eeu wen eerder een lange belege ring van Spaanse troepen had doorstaan. Het derde eeuwfeest duurde zes dagen. Koning Wil lem III bezocht de Sleutelstad en dat bezoek vormde samen met een historische, vijf uur du rende optocht in verschrikkelijk noodweer de hoogtepunten. In de Pieterskerk werd de opera 'Leidens Ontzet' met 450 deel nemers opgevoerd. Opvallend is ook dat evenementen als ko- raalmuziek. reveille, uitreiking van Haringen Brood, een her denkingsdienst en vuurwerk toen al op het programma ston den. Zo'n feest smaakte naar meer. Eén keer per eeuw was te wei nig en al in 1884 werd opnieuw 3 Oktober uitbundig gevierd. In het gelijknamige park werd het huidige beeld van Van der Werff geplaatst. Welk rechtgeaard Lei- denaar zal het zich dan ook niet tot een aangenamen plicht reke nen een gulden in het jaar te of feren om eene Vereeniging tot stand te helpen brengen, welke de herinnering hij de burgerij le vend wil houden aan een histo risch feit, dat iederen oprecht vaderlandsch gezinde burger een Stoelen, Canapés en Springvj iüeparaues spoedig en net. Transport Tan iiüj Uage Prijzen. Ter gelegenheid der Herdèrijcmg^^ni'LeidenS Ontzet zal de CHOCOLADE van I. 6. LANGE VELD.fflare 82, in j i ruime keuze voorhanden zijn in de HlOSk, gevoel van eerbied afdwingt voorden betoonden moed onzer voorvaderen. Na deze oproep in het Leidsch Dagblad liep op 13 mei 1886, de Stadsgehoorzaal vol. Bij de oprichtingsvergade ring van den 3 October Vereeni ging konden gelijk driehonderd nieuwe leden worden geno teerd. Traditie De viering van 1892 kon dus al op een kleine traditie bogen. De ambtenaren op het stadhuis werkten maar tot twaalf uur en het Leidsch Dagblad verscheen op maandag 3 oktober 1892 in den morgen in plaats van des avonds. De middenstand had ook al snel door dat het feest voordeeltjes opleverde getuige dit bericht in die ochtendeditie: Naar aanleiding van de a s. vie ring van leidens Ontzet heeft de heer M. Kooy alhier een nieuw merk sigaren in den handel ge- 0 bracht, hetwelk hij de naam 'Lugdunum Batavo rum'heeft fegeven. Behalve dat de ivrpak- ing der vijf soorten net is, met duidelijke afbeeldingen van het standlteeld van Van der Werff, het Leidsch Academiegebouw en het Raadhuis, is ook getracht voor eene goede melange te zor gen. wetende dat alleen een smakelijke sigaar den echten rooker weikon zijn kan. De in Leiden gelegerde soldaten en de studenten van Minerva hadden een voorname plaats in de organisatie en uitvoer mg MO Leidens Ontzet. Zo werd de ko raal muziek welwillend aangr- boden door Officieren der dd Schutterij. Een optocht zoals we die nu kennen, was er nog niet. Verschillende muziekkorpsen liepen kris-kras door de stad heen tijdens het zogeheten Volksmuziekfeest. Het vierde regiment paradeerde in het ge bied tussen het Levendaa) en het Verversplein (bij de Zijl poort). Het derde regiment Husaren speelde op de Brce- straat en de lagers bij de Hooi gracht. Het zevende regiment zou oorspronkelijk op de Ge dempte Ijzerengracht (Beesten markt) spelen, maar in verband met de cholera moesten de sol daten in het besmette Amster dam bliiven en werd hun plaats opgevuld met Grenardiers uit Den Haag. Uiteindelijk kwamen alle korpsen bij uitspanning Zo- merzorg bijeen voor een mon sterconcert. Stortbuien Na regen op 2 oktober was de volgende ochtend de zon gaan stralen: zoodat de Leidsche feest dag bij uitnemendheid onder gunstige omstandigheden wat liet weder betreft begon. Nadat de gelovigen 's ochtends naar de kerk waren geweest, begon om acht uur de uitreiking van brood en haring bij het Waag gebouw aan ongeveer 2900 vrouwen. De mannen deden daar toen niet aan mee. Zij kre gen tabak, pijpen en bier bij het gebouw van Nut en Grmm aan de Pieterskerkgracht. De fontein aan de Vischmarkt spuwde traditioneel grachtwa ter en het carillon speelde. Vlak daarna sloeg het weer om en begon het opnieuw te hozen. De dansvloer rondom d> M op het drassige feesterrein bleek te glad voor een gepast gebruik. De stortbuien zorgden voor nog meer ongemak. Een circus- paard dat 's nachts werd bui tengelaten. gleed in een sloot en verdronk. Drie mannen wilden hun bemodderde schoenen schoonmaken en gleden in het Kort Rapenburg „Toch is er door menigeen gezellig feestge vierd en kan het feest toch vol strekt niet als geheel mislukt be schouwd worden, dank zij de verstandige maatregelen", stond in het verslag in deze krant. Een van die maatregelen was het afsluitende vuurwerk een half uur te vervroegen tijdens een korte periode dat het droog was. Het vuurwerk was een ont werp van polytechnisch groot meester Gall uit Rotterdam en startte om klokslag tien uur. Het programma bestond onder meer uit Bengaalse manen, de molen van Don Quichottr en een geïllumineerde vuurbol: Tot afunsseling van het geheel zullen vuurbommen, hangen, IOMAN LEIFMAMS Bussen volgen rond 3 oktober andere route De NZH wijzigt in verhand met de 3 October-viering tijdelijk de routes van enkele buslijnen. Tij dens de optocht is het centrum moeilijk bereikbaar. Daarom rijdt op 3 oktober een pendel bus tussen het centrum en en kele haltes. De bussen uit Lei den Zuid-west. Voorschoten en Leiderdorp/Zoeterwoude rijden die dag tussen 12 uur en 18 uur via de Vijf Meilaan. de Churchil- Uaan en de Haagweg naar het station. De pendelbus rijdt dan vanaf de lan van Hout hnig OM de Koninginnelaan, Vrijheids laan. Vijf Meilaan. hun lull laan. Voorschoterweg en lam men schansweg. Bij het station lammenschans, het ijf Mn plein en de Vijf Meilaan kan op doorgaande lijnen worden over gestapt Ook Ook rond het station zijn vol gende week lijnen omgeleid. Lijn 15 rijdt van donderdag 1 oktober tot maandag 5 oktober niet over de Lammermarkt, maar volgt de route van lijn 16 via Zijlsingrl en het Levendaal. IV li|nrn lil en 112 van Cen traal Nederland rijden dan om v i.i dt 8l lnphnlwig en de Wil lem de Zwijger laan De bussen rijden die dagen niet over de Nieuwe Beesten markt naar het station, maar vanuit het centrum via het Noordetnde. de Rijn/i. htbrug en de Morvsingel. Op vrijdag middag wordt tot vier uur die laatste route ook gebruikt om van de Breestraat naar het sta tion te komen. Dan wordt in de Steenstraat en Stationsweg de warenmarkt opgebouwd. Vrijdagmiddag vanaf vier uur en zaterdag is oe Breestraat af gesloten. Vanaf het station rij den bussen dan over de Morv Éai 'Ie Hi|n/i< htbnig. de Wil li- hp| ni dr |an van Houtlui de naar de Korevaarstraat. Naar het station luidt de route Zoe- terwoudsesinpl dr \Nittr Sm gel. Rijnzichtorug en Morssin- geL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13