Jazzprogramma ook in buitenland befaamd 'Groot hoeft niet per definitie vlak te zijn' Rtv show Van den Ende ontfermt zich over AVRO'S vroegere gezicht DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 10 Sesjun voor de duizendste keer in de lucht HILVERSUM NOL VAN BENNEKOM In 1973 moest de toenma lige programmaleider ra dio van de TROS, André Meurs, er nog een nachtje over slapen. Jazz bij de TROS? Een li ve-concert eens per week? Het programmavoorstel van produ cer Dick de Winter, in maart '73 gedaan tijdens een vergadering in 'De Rozenboom' in Bussum, viel aanvankelijk niet bepaald in vruchtbare aarde. Maar de toe stemming kwam toch. André Meurs was een man met visie", zegt Dick de Winter. „Hij zei: probeer het dan maar, in de zo mer". Dat besluit betekende de begin van een opmerkelijke li ve-uitgezonden jazzcon certreeks, die de langste loop baan ooit vertoond in de we reldwijde radiogeschiedenis zou gaan maken. Als zodanig zal Sesjun voortaan prijken in het Guinness Book of Records. 'Sesjun' (de naam is door wij len André Meurs bedacht) be leeft vanavond zijn duizendste uitzending en is het programma bijna twintig jaar in de lucht. In die periode is een schat aan his torisch materiaal verzameld op duizenden kilometers geluids band, want alles is zorgvuldig bewaard. Alleen al de ellenlange lijst van buitenlandse jazzgigan- ten, die in Sesjun hebben opge treden, spreekt boekdelen. Een kleine greep: Stan Getz, Sara Vaughan, Trummy Young, Milt Jackson. George Benson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Lionel Hampton, Dave Brubeck, Wyn- ton Marsalis, Freddy Green, en zovoort. Het bijeengespeelde materi aal vindt De Winter in veel ge vallen te belangrijk om het ge bruik daarvan te beperken tot slechts de uitzending. Vandaar dat er een selectie wordt ge maakt waarvan cd's zullen wor den uitgebracht. De eerste daar van is inmiddels klaar en zal vanavond worden uitgereikt aan de pianist Rein de Graaff. Hij bevat opnamen van het Rein de Graaff Trio met de te norsaxofonisten Von Freeman, Buck Hill en Teddy Edwards. 'Sesjun' is in zijn lange loop baan niet alleen een begrip ge worden in luisterend en spelend Nederland. Het direct uitgezon den wekelijkse radioconcert is ook een niet onbelangrijk Ne derlands exportartikel gewor den. Over de grenzen is het pro gramma bekend als gevolg van de inspanningen van Hans de Wildt, noofd van de Transcriptie Dienst van de Wereldomroep. Daardoor is het programma sinds 1986 in de Verenigde Sta ten van coast tot coast te beluis teren via 60 a 70 Public Radio Stations. Ook heeft de Wereld omroep er voor gezorgd dat Sesjun in Canada en een deel van Frankrijk wordt uitgezon den. De vraag ligt voor de hand hoe het mogelijk is dat een vaak ondergeschoven kind als jazz muziek nu uitgerekend bij de TROS zo'n aandacht krijgt en zo'n succes kan worden. De Winter: „Dat heeft te ma ken met visie en de terechte overtuiging dat het belangrijk is. De directie en de programma leiding verdienen daarvoor een groot compliment. Ten opzich te van wat er bij andere omroe pen gebeurt is mijn budget hoog. Dat moet ook wel, wil ik de kwaliteit en de diversiteit van het programma kunnen hand haven. En ik prijs me gelukkig dat ik dat niet alleen vind. De leiding acht Sesjun een must. Programaleider Ton Daalhuisen is wat dit betreft een geweldige steun. Met een enorme inzet heeft hij er voor gevochten dat de nieuwe zenderkleuring het programma niet om zeep hielp. Sesjun is van Radio 3 verhuisd naar Radio 2, zelfde tijd, maar een andere golflengte, 92.6 FM". 'Sesjun' heeft niet altijd de wind zo mee gehad als nu. „Dat kan je wel zeggen. Meteen al na de eerste zomer in '73 maakten de disc jockeys be zwaar tegen Sesjun op Radio 3, want het zou niet passen op een popzender. Maar de leiding hield gelukkig voet bij stuk. Er is een periode geweest dat elk jaar opnieuw werd bekeken of Ses jun mocht blijven. Het is ver houdingsgewijs natuurlijk ook wel een duur programma en overal in omroepland wordt fors bezuinigd. Ik heb voor de dui zendste uitzending dan ook geen extra budget gevraagd. Dat vond ik gênant ten opzichte van de andere collega's. Om die re den heb ik andere bronnen aangeboord, zoals de Stichting Conamus, de BUMA, de We reldomroep en indirect ook de Singer Concertzaal en Nick Vol- lebregts jazzcafé. Ik heb er hele maal niet voor hoeven soebat ten. De financiële steun kwam zonder mankeren. Men begreep dit". Kwaliteit „De kracht van het programma is, dat alle vormen van jazzmu ziek te beluisteren zijn. En voor Nederlandse jonge musici is het de kans om ervaring op te doen, want ook dat is een van de op drachten van Sesjun. Kwaliteit staat voorop". Alle vormen van jazzmu ziek? „Behalve avant garde. Dat hoort in Sesjun volgens mij niet thuis. Je doet de luisteraar geen plezier met een hoop gekukel en gekakel. Zo'n optreden moet je behalve kunnen horen ook kunnen zien. Maar verder is al les mogelijk: Big band, West coast, hardbop, blues enzo voort. Sesjun is een instituut ge worden, waar niemand meer om heen kan. Ik hoef niet om orkesten of solisten te leuren. Ze vechten om in Sesjun te ko- Voor de duizendste uitzen ding heeft De Winter een festi valachtige happening georgani seerd, die zien 's avonds in La ren zowel in de Singer Concert zaal als in Nick Vollebregts Jazz café afspeelt. De componist en dirigent Henk Meutgeert heeft speciaal voor deze gelegenheid een compositie-opdracht gekregen. Het muziekwerk kreeg de titel 'Suite for Sesjun' mee en zal vanavond worden uitgevoerd door het Metropole Orkest met als solisten de zangeres Made line Bell, Candy Dulfer en Hans Dulfer saxofoons, Frits Landes bergen vibrafoon en een vocal group van het Haags Conserva torium onder leiding van Ineke Heyliger. Dit concert heeft plaats in Singer. In Nick Vollebregts Jazz café wordt geconcerteerd door de hardbop-formatie „The Houdini's" en door The Con cord All Stars. (Van 21 lot 24 uur worden gedeelten van de concerten rechtstreeks op Radio 3 uitge zonden) Louis Andriessen foto» Kippa KRO-radio valt in de prijzen HILVERSUM De KRO heeft gisteren de ra dioprijs van de zogeheten 'Prix Italia' in de wacht ge sleept met het Radio 4-pro- gramma 'Nadir en Zenit'. De onderscheiden uitzending is een muziek/poëzie-experi- ment van jazzzangeres Gree- tje Bijma en stemvirtuoos, componist Louis Andriessen. De KRO zond het pro gramma (een produktie van het team van 'Camera Ob- scura') op 12 september j.l. uit. Greetje Bijma en Louis Andriessen improviseerden in 'Nadir en Zenit' in zes se- quenzen op Polets poëzie. Het programma wordt door de KRO herhaald op za terdag 3 oktober, tussen 22 en 23 uur. Vermelding in Guinness-boek HILVERSUM OPO Het live op de radio uitgezon den wekelijkse jazzprogramma TROS-Sesjun wordt vermeld in het Guinness Book of Records. Op 24 september beleeft Ses jun van producer Dick de Win ter de duizendste uitzending en is daarmee wereldwijd het langst levende direct uitgezon den radio-jazzconcert. De ver melding wordt op het avond vullende jubileumconcert be kendgemaakt. STRIPS EO houdt vast aan identiteit BOLLEBOOM BOES y7 T-CZ „v, Groot is niet per definitie vlak. Albert Mons, waarne mend programma-leider bij de Evangelische Omroep, is daar zeer stellig in. De A-status per 1 oktober bete kent voor de EO meer ruimte voor informatieve en ver kondigende programma's. De Evangelische Omroep heeft in het nieuwe televi sieseizoen met Veronica en Tros zendtijd op Neder land 2. De hoofdmoot van de zendtijd valt op woens dag en donderdag. Verder nog een uur op de late maandagavond en één keer in de drie weken een laat uur op vrijdag. Op woensdagavond gaat de uitzendtijd op 'prime time' naar NOS-Studio Sport. Mons noemt deze verdeling voor de EO niet ongunstig. Van innige samenwerking met de twee netpartners is geen sprake. Veel gepraat heeft weinig resultaat gehad. Volgens Mons treft de EO op dat punt echter geen ver wijt. Binnen de voorwaarde dat de eigen identiteit niet mocht worden aangetast, zijn plannen ontwikkeld. Aan het voorstel aan het begin van de avond horizontaal een spelletje te programmeren, hebben beide partners uiteindelijk geen gehoor gegeven. Volgens Mons is zijn omroep - ondanks de korte tijd - er zeer goed in geslaagd een nieuwe programmering te ontwikkelen. Van de veranderende omstandigheden is naar zijn mening een belangrijke prikkel uitgegaan. Ook buitenproducenten hebben de weg naar de EO ge vonden. Zij melden zich in groten getale met program ma-voorstellen. De woensdag heeft bij de EO een sterk informatief karakter. Behalve Tijdsein is er ruimte voor documen taires en discussie. De donderdagavond heeft een meer verkondigend karakter. Daarbij is wel de keuze is ge maakt om op 'prime time' een breder publiek te berei ken. Volgens Mons wordt vaak gedacht dat voor de EO programmeren voor een breed publiek is uitgesloten. De EO ziet het juist als een uitdaging dat wel te berei ken. Dat moet onder meer gebeuren door 'real life' te levisie. Met in het nieuwe seizoen dertien afleveringen over het reilen en zeilen van een ziekenhuis. Verder biedt de EO op woensdag en donderdag een horizontaal geprogrammeerd spelletje. Daarbij merkt Mons op, dat het bij de EO natuurlijk nooit gaat om grote prijzen of het aanwakkeren van hebzucht. En op vrijdagavond zal de EO, één keer in de drie weken, een live-programma uitzenden. Het programma krijgt een evangeliserend karakter. Kijkers kunnen tijdens ae uit zending rechtstreeks telefonisch reageren. De nieuwe programmering past naar de mening van Mons bij uitstek in het publieke bestel. De EO geeft volgens hem een helder signaal af dat er vandaag de dag geen sprake hoeft te zijn van afkalving van de pu blieke taak of van buigen voor de commercie. De omstandigheden dwingen de omroep echter tot aanpassingen. Ook bij de EO zal dit jaar voor het eerst sprake zijn van sponsoring. Een beperkt aantal pro gramma's wordt vooraf gegaan door 'billboards'. De sponsors komen niet alleen uit christelijke hoek. Op de radio krijgt de EO twee keer zoveel zendtijd. Toch is de blijdschap daarover niet onverdeeld. De in troductie van nieuwe zenderprofielen op de radio heeft ingrijpende gevolgen. Veel programma's verhuizen noodgedwongen van familiezender Radio 2 naar Radio 5. De vijfde zender is de plaats voor theologische ver kenningen en bijbelstudie. Ook op Radio 3 is er minder plaats voor een programmering vanuit evangelisch perspectief. Het ledenbestand ontwikkelt zich volgens Mons gunstig. De grote toestroom van tientjes-leden blijkt geen opwelling te zijn geweest. De nieuwe leden betalen trouw. Voor dit jaar wordt een consolidatie van het ledental verwacht. Ter gelegenheid van de duizendste aflevering van 'Sesjun' is al volop gerepeteerd. Tijdens een vinden Dick de Winter (rechts) en Toots Thielemans tijd voor een babbeltje. i de pauzes FOTO CPD Korting uitkering Fred Oster dreigt HILVERSUM GERARD VAN PUTTEN T""< M 4 ens werd hij geres- I pecteerd ais produ- eer en gevierd als presentator van spelshows. Al om werd hij herkend als het gezicht van de AVRO, totdat enkele jaren geleden de jaren lange relatie een optater van jewelste opliep. In de visie van het bestuur en management van de omroep was het niet langer verantwoord Fred Oster een gezichtsbepalende rol in de tv-programmering te laten spelen. Oster verdween uit beeld. Op zijn aanwezigheid in de AVRO-studio werd eigenlijk geen prijs meer gesteld. Maar de frustraties die door dat be sluit werden opgeroepen, zag Oster aardig in klinkende munt gecompenseerd doordat de AVRO zijn salaris telkenma le tot de laatste cent uitbetaal de. De BUthovenaar vulde tot voor kort zijn dagen groten deels met hardlopen. Met in gang van 1 oktober wordt de Band met de AVRO losser. Os ter ontvangt vanaf die datum een uitkering krachtens de zo geheten Hoofdstuk 1 O-rege ling, een soort ww-uitkerings- regeling voor omroepmede werkers. De AVRO vult het in komen tot de volle honderd procent aan. Er is weinig fantasie voor no dig om te veronderstellen dat Osters toetreding tot de Hoofd stuk 10-regeling de AVRO goed uitkomt. Naar verluidt stond Oster voor een jaarsalaris van anderhalve ton op de loonlijst. In de jaren dat het arbeidscon flict zich voortsleepte hoefde Oster geen tegenprestatie te le veren. Dat Fred Oster als een molensteen om de nek van AVRO's loonadministrateur hing, kon worden opgemaakt uit de aanbiedingen van 'De Al- gemeene' om het dienstver band af te kopen. Maar Fred Oster wees de geoffreerde aan koopsommen van de hand. Regeling Nu zijn leeftijd en het aantal dienstjaren hem daartoe de mogelijkheid bieden, kan Os ter gebruik maken van Hoofdstuk-10 regeling der daarop een gulden z'n inkomen te hoeven leggen. „Of het nu gaat om een secretaresse of presenta tor, die regeling is er voor iedere omroepmedewer ker, die wat betreft zijn of haar werkzaamheden in de knel is geraakt. An ders gezegd, die rege ling is ontworpen voor omroepmedewerkers die niet het door hen gewenste werk kun nen of mogen ver richten", verduide lijkt AVRO-woord- voerder Rob Schwit- ters. „Uitgaande van een percentage van 70 procent van het laatst genoten sa laris, geeft iedere vijf jaar dienstver band recht op een jaar uitke ring. Fred heeft dertig jaar bij de AVRO in vaste dienst gewerkt, derhalve heeft hij recht op zes jaar uitke ring. Inmid- dels is Fred 56 jaar, zodoende kan hij de tijd naar de vut overbrug gen zonder financiële schade te lijden. Dat de AVRO van een probleem is verlost, zijn niet mijn woorden. Maar dat er, laat ik zeggen een probleem is opge lost, kan ik niet ontkennen." Overigens lijkt Fred Oster niet van plan zijn dagen tot de pen- Joop van den Ende: weinig me dedeelzaam FOTO sioengerechtigde leeftijd met alleen maar hardlopen te vul len. In De Telegraaf van dinsdag liet kroniekschrijver Thomas Lepeltak in zijn Stan j-luygens- Journaal blijken hardnekkige Gooise geruchten te hebben op gevangen, als zou Fred Oster sinds kort werk zaamheden ver richten als producer bij Joop van den En- de Produkties in Aal- Bij Joop van den En- de wordtnogal schichtig omge sprongen met inlichtingen over Oster. Op de vraag of Oster werkzaamheden verricht voor Van den Ende antwoordt woordvoerster Linda Castricum in eerste instantie dat die infor- een drukbezette bekende Nederlander matie maar bij de AVRO en meer in het bijzonder bij collega Rob Schwitters moet worden ingewonnen. De tegenwerping dat Schwitters al wat des AVRO's is reeds heeft verduide lijkt en moeilijk ook nog eens voor sprekende pop van Van den Ende kan gaan spelen, ver mag Castricum zowaar te ver leiden tot een andere reactie dan het tot driemaal toe uitge sproken: „Daar doen wij geen mededelingen over." Het kost haar hoorbaar moeite, maar uit eindelijk zegt Castricum: „Dat Oster hier werkt klopt, maar verder doe ik geen uitspraken." Risico AVRO-man Schwitters meent de inhoud van de Hoofdstuk 10- regeling voor omroepmedewer kers goed genoeg te kennen om Oster te wijzen op het risico van zijn nevenwerkzaamheden bij Van den Ende „Het GAK heeft het volste recht om hem op zijn uitkering te korten." Navraag bij het Gemeen schappelijke Administratie Kan toor in Utrecht, waaronder Os ters woonplaats Bilthoven res sorteert, leert dat Schwitters in terpretatie van de Hoofdstuk 10-regeling voor omroep tot in de details Öopt. Om het verhaal compleet te maken uiteraard ook nog even het commentaar gevraagd van Fred Oster zelf. Tot tweemaal toe geeft zijn echtgenote Jenni fer echter niet thuis. Dinsdag middag zei ze: „Fred is vandaag niet bereikbaar, hij is nu aan het hardlopen en vanavond heeft foto •dijkstra hij première-avond. Morgen is Fred wel de hele dag bereik baar." Maar helaas, er zijn van die dagen dat de agenda van be kende Nederlanders zich blijk baar rap laten aanvullen. Gister morgen was opnieuw Jennifer Oster aan het woord: „Ah, u heeft gisteren ook al gebeld. Nou, Fred is er niet, vanmorgen vroeg is hij vertrokken naar Pa rijs. Maar als u wilt praten over dat stukje in De Telegraaf van dinsdag, wendt u zich dan maar tot de persdienst van de AVRO. Wij hebben in elk geval niet de behoefte om iets over deze zaak te zeggen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10