Zuidafrikaanse wijn wint terrein ai ïl\vVvvwVy, Yoghurt en zijn verwanten Roodbaars op Griekse wijze Smaak Calvinistische gastronomie 1 VOENSDAC 23 SEPTEMBER 1992 Wijnbouw onder bijna ideale condities MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding AUBERGINESTOOFPOT (zie onderstaand recept) MACARONI YOGHURT MET CORNFLAKES Snijd 200 gram hamlappen in blokjes en bestrooi ze met peper en zout Was 400 gram aubergine en 3 tomaten en snijd de groenten in stukken. Maak 1 ui schoon en snijd hem klein. Bak het vlees in 1 eetlepel olie bruin en fruit de ui en 1 uitgeperst teentje knoflook mee. Voeg de aubergine, tie tomaat, 11/2 deciliter bouillon en 1/2 theelepel basilicum toe en stoof het geheel in 20 minuten gaar. Per persoon: 900 kilojoules, 210 kilocalo rieën, 26 g eiwit, 9 g vet, lig koolhydra- CHAMPIGNONSOEP SCHELVIS MET SINAASAPPELMARINADE (zie onderstaand recept) DOPERWTEN MET MAIS RISOTTO Maak een marinade van 1 deciliter sinaas appelsap, het sap van een halve citroen, 1 eetlepel ketjap, mespunt koriander, mes punt gemberpoeder en wat peper. Bestrooi 2 schoongemaakte schelvissen met peper en zout en leg ze in een ovenvaste schaal. Schenk de marinade erover en laat dit in koelkast een half uur intrekken. Dek de schaal af en laat de vis in een matig hete oven (175 graden) in 30 minuten gaar wor den. Per persoon: 530 kilojoules, 130 Idlocalo- rieën, 23 g eiwit, 1 g vet, 6 g koolhydraten. de GESTOOMDE KALKOENSCHNITZEL (zie onderstaand recept) IJSBERGSLA AARDAPPELKROKETJES UIT DE OVEN AARDBEIENIJS Sla 2 kalkoenschnitzels tussen plasticfolie wat platter en bestrooi het vlees met kip kruiden en zout. Sniid een stukje prei klein en snijd 2 stengels bleekselderij in reepjes. Verdeel de groente over de schnitzels en vouw ze dubbel. Leg het vlees in een stoommandje of vergiet en plaats dit in een pan met 2 deciliter kippebouillon. Laat de schnitzels in 15 minuten gaar worden. Keer het vlees eenmaal. Gebruik de bouillon en de rest van de selderij morgen voor de soep. Per persoon: 490 kilojoules, 120 kilocalo rieën, 23 g eiwitten, 2 g vet, 2 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee per so- LIEVELINGSRECEPT Dit hoofdgerecht voor twee personen is fa voriet bij de familie VAN DER KLAAUW uit HAARLEM. Met verse kersen smaakt dit na tuurlijk het lekkerst maar, zo schrijft me vrouw Van der Nodig: 150 gram ker- Klaauw, het gerecht sen; 2 varkenshaasje kan ook met kersen (150 gram elk); 25 uit blik worden ge- gram boter of marga- maakt. Verder nog rine; 2 eetlepels olie; haar advies de ker- pepec zout; een thee- vel eens te vervan- lepel aardappelmeel; gen door een mes een theelepel ge- puntje koekkruid, droogde kervel. Bij heel apart, gebruik verse kersen VARKENSHAAS MET kleine verpakking KERSEN kersensap. Kersen halveren en de pitten verwijderen. Varkenshaas in plak jes van anderhalve centimeter snijden. In een koekepan met dikke bodem de boter en olie verhitten. De plakjes varkenshaas in de hete boter aan beide kanten bruin bakken. De kersen en wat peper en zout toevoegen en drie minuten bakken. Het aardappel meel met wat kersensap losroeren de kervel erbij doen en al roerend toevoegen aan de kersen en het viees. Het geheel aan de kook brengen en 2 minuten laten pruttelen. Lek ker met gebakken aardappelen en sperzie boontjes. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Dam ia te Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, Lav. redactie "Smaak'. De inzender van het geplaatste recept kriigt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Jarenlang heeft het politieke isolement van Zuid-Afrika voor de wijnbouwers daar ook een commercieel en technisch isolement bete kend. Maar sinds de her vormingen wordt de ach terstand op alle fronten snel ingelopen en telt dit land op wijngebied weer volop mee. HUBRECHT DUUKER In 1652 stichtte Jan Riebeeck de eerste ne derzetting in wat tegen woordig Zuid-Afrika is. Een paar jaar later arriveerden op zijn verzoek jonge druiveplanten uit Euro pa, die met succes werden aangeplant. Dit vormde het begin van een momenteel bloeiende wijnindustrie. Zuid-Afrika heeft ongeveer 100.000 hectare wijngaarden, bij na net zoveel als het Bordeauxgebied. Het overgrote deel van de druivestokken staat rond Kaapstad, binnen een straal van onge veer 150 ldlometer. Landschappelijk behoren de Zuidafri kaanse wijngaarden tot de mooiste ter we reld. Gewoonlijk liggen ze in intens groene, vruchtbare valleien die omringd worden door hoge blauwgrijze bergen. Te midden van de akkers staan witte boerderijen in oud-Hollandse stijl. Er heerst ook een ide aal, mild klimaat zonder bijvoorbeeld vorst en hagel, en met een groot contrast tussen de temperaturen van dag en nacht - waar door de druiven hun fruit behouden. Organisatie Ondanks deze bijkans ideale condities heeft het lang geduurd voordat deze door de wijnbouwers ten volle werden benut. Want tot in de jaren '80 waren de meeste akkers met eenvoudige druivesoorten beplant, waarvan de wijn meestal werd gedistilleerd. Bovendien heerste in de Zuidafrikaanse wijnwereld generaties lang de in 1918 ge stichte Ko-operatieve Wijnbouwers Vereni ging (KWV). Deze door de regering gecre- eerde organisatie reguleerde - op zeer be houdende wijze - alle facetten van de wijn industrie. Zo moesten boeren soms 15 jaar wachten voordat ze toestemming kregen om nieuwe druivesoorten aan te planten. Dat verklaart ook waarom in Zuid-Afrika variëteiten als chardonnay en sauvignon blanc nog maar mondjesmaat aanwezig zijn. Tegenwoordig maakt de KWV deel uit van de Cape Wine and Distillers, een mach tige holding company die zo'n 80 procent van de totale wijnproduktie beheerst. Ook de bekende Stellenbosch-groep maakt hier deel van uit. Daarnaast zijn er ongeveer ze ventig onafhankelijke wijndomeinen. Steen wijn De Zuidafrikaanse wijnwet onderscheidt een dozijn districten (als Paarl, Stellen- bosch, Constantia) en 27 subdistricten ofte wel wards. Wijnen van afzonderlijke domei nen zijn te herkennen aan een halslabel met een blauwe, een rode en een groene band; ongeveer 10 procent van de produk- tie komt niervoor in aanmerking. De meest aangeplante druif is de witte steen, die identiek is aan de Ixiire-druif chenin blanc. Hij geeft frisse, lichte wijnen met meestal een vleugje zoet. Ze zijn geschikt om jong te drinken (dus nu de oogsten 1991 en 1992). De belangrijkste blauwe druiven zijn cins- aut, pinotage (kruising tussen cinsauten pi- not noir) en cabernet-sauvignon. Tot nu toe FOTO CPO levert de laatste soort veruit de boeiendste wijnen. Er zijn inmiddels heel wat Zuidafrikaanse producenten vertegenwoordigd op de Ne derlandse markt. Tot de beste behoren Ha milton Russell Vineyards. Simonsig, Meer- lust, Allesverloren, Nederburg, Blaauwklip- pen. Twee Jonggezellen. Rust en Vrede, Vergelegen, Rustenberg en Vriesenhof, ter wijl eenvoudiger soorten voor minder dan een tientje worden geleverd met namen als Excelsior, Kraalboschvlakte, Spitzkop, Swartland Wynkelders en KWV. Rond 1900 verkondigde de Russi sche microbioloog Elie Metchni- koff dat yoghurt het wondermid del was om het leven te verlengen. Niet alleen onderzoek bracht hem tot dit inzicht, maar ook de waar neming dat Bulgaren, die erg veel yoghurt aten, een buitengewoon noge leeftijd bereikten. Sindsdien spreken we van Bul gaarse yoghurt', hoewel het friszu- re, gegiste melkprodukt al vele eeuwen eerder door Centraalazia- tische herdersvolken werd uitge vonden. Het woord yoghurt schijnt afkomstig te zijn van het Turkse woord yoghurmak, wat 'in dikken' betekent. Die oorspronke lijke yoghurt werd verkregen door melk van geiten, schapen, koeien Yoghurt kun je zelf maken, evenals de yoghurt-dranken die in Turkije en het Midden-Oosten veel worden ge dronken. foto pr of buffels langdurig te verhitten zodat het water eruit verdampte en daarna in aardewerken knii- ken op natuurlijke wijze te laten vergisten. Onze tegenwoordige yoghurt is een veel minder ingedikt fabrieks- produkt. Onder zorgvuldig gecon troleerde omstandigheden rijpen bepaalde bacteriën in gepasteuri seerde melk. We kunnen dit pro ces zelf heel eenvoudig imiteren door enkele eetlepels yoghurt uit de winkel met een liter melk te vermengen en het twaalf uur te la ten staan bij een temperatuur van 30 graden. Zeer gezond Vroeger werden de yoghurtbacte- riën ook wel in geconcentreerde vorm verkocht, het fameuze 'yo- ghurtplantje' dat steeds opnieuw gebruikt kon worden om melk in yoghurt om te zetten. Maar de kans is groot dat bij die vrij hoge temperatuur ook andere, minder onschuldige bacteriën tot ontwik keling komen. Daarom is deze methode niet aan te raden. Of we ons leven door het eten van yoghurt kunnen verlengen is de vraag, wel is het produkt heel gezond. Het is licht verteerbaar, heeft een laxerende werking en is zelfs in staat onze darmflora te herstellen. Magere yoghurt bevat vrijwel geen vet, volle yoghurt be vat 3,5 procent. Het produkt dat onder de naam Bulgaarse yoghurt wordt verkocht, bevat meer eiwit en koolhydraten dan gewone yo ghurt. 'Rechtsd raaiend' Biogarde is een aan yoghurt ver want produkt dat met andere bac teriecultures wordt aangezuurd, waardoor het uitsluitend zoge naamd 'rechtsdraaiend' melkzuur bevat. Dat is nog beter verteerbaar dan het 'linksdraaiende' type. (In gewone yoghurt komen beide soorten voor). Qua vetgehalte en energie ligt biogarde tussen mage re en volle yoghurt in. Umer is eveneens een gefer menteerd melkprodukt, dat nog meer calcium en eiwit, maar min der koolhydraten bevat dan Bul gaarse yoghurt. De fabrikant claimt dat het rechtsdraaiend melkzuur bevat, maar dat zit ook in gewone yoghurt. Umer is min der vet dan gewone, volle yoghurt, maar levert wel meer energie (279 kj ten opzichte van de 245 kj van yoghurt). Van al deze produkten kunnen we zelf de drank maken die vrijwel overal in het Midden-Oosten bij de maaltijd wordt gedronken. Klop water door de yoghurt tot een homogene, dunne en drink bare dikte is ontstaan en voeg een beetje zout toe. In Armenië heet dit 'tan', in Syrië. Libanon en Jor danië 'ayraan' en in Turkije spreekt men van 'ayran'. Kwas De fameuze Russische drank kwas is geen zuivelprodukt, zoals soms wordt gedacht. Wel is het spul ver gist, maar op basis van gemout (ontkiemd en gedroogd) graan. Kwas bevat ongeveer 1 procent al cohol en smaakt friszuur en ook wat zoetig. Door toevoeging van muntblaadjes of jeneverbessen kan de smaak worden beïnvloed. Wat wel uit melk wordt gemaakt is 'koumiss', dat ongeveer 2,5 pro cent alcohol bevat. Het bestaat uit een gegist mengsel van paarde- melk en zure koemelk. Dat kleine beetje alcohol heb ben kwas en koumiss gemeen met de Turkse 'ker (ofwel: verrukkelij ke drank), ook van melk gemaakt. Wij spreken van kefirmelk. of kort weg kefir. Om deze drank zelf te maken hebben we kefirkorrels no dig, te koop in reformwinkels. Het is een vrij langdurig werkje, maar het resultaat is beslist de moeite waard: een mousserende, friszure, roomachtige en zeer opwekkende drank. RIEN VAN REEMS Deze septembermaand staat in 250 restaurants Griekenland in de schijnwerpers. Gevolg van de campagne l'Europe Table, die iedere maand een culinair thema wijdt aan één van de twaalf lidsta ten van de EG. Het idee is van Nico de Rooy, se cretaris van het World Trade Cen ter, die een kalender met een culi naire strekking wilde maken. De menu's met vier gangen zijn ont worpen door koks van naam uit de betreffende landen, geselec teerd door Jan Hekkelman, de president van de Nederlandse Club voor Chefkoks, terwijl de ge rechten zijn beschreven door chef-kok Albert Tielemans van het World Trade Center. De campagne is zo'n succes dat al besloten is volgend jaar door te gaan. De opzet wordt echter iets anders; gedacht wordt aan Eu ropese koffierecepten, bijzondere toetjes en cocktails. Voor het cre- eren van de drankjes wil l'Europe Table de Nederlandse Club van Bartenders inschakelen. Grieks menu Het Griekse septembermenu, ge presenteerd in Restaurant Mon- Creatieve kok vindt in Menu 's l'Europe a table inspiratie dragon in Zierikzee, is een goed voorbeeld van de inspiratie die een kok kan putten uit het natio nale repertoire van zijn land. Want dat is het aardige van l'Europe Table. Uitgangspunt zijn welis waar de gerechten waar een be paald land bekend om is, maar de kok-ontwerper van het menu heeft er zijn creativiteit op losgela ten. En dat kan op zijn beurt de Roodbaars op z'n Grieks is ge makkelijk klaar te maken, foto Nederlandse kok ook. De restaurants die kritiek hebben op l'Europe Table, omdat hun gasten niet komen om Grieks. Spaans of Deens te eten. zijn echt niet creatief genoeg. Geen verse vis Afgezien van de Boerensalade. waarin feta, de bekende Griekse geitekaas was verwerkt, vonden we het visgerecht het meest inte ressant. We hebben het nage maakt, vooral omdat wijnhande laar Theologos Aridjis in Zierikzee beweerde dat Nederland geen ver se vis heeft en Griekenland wel. Over zo n uitspraak kun je lang re detwisten. Aridjis bedoelde dat in Griekenland de vis vaak gegegeten wordt op de dag dat hij is gevan gen. Dat kan in ons land inderdaad bij na niet meer. Alleen de Belgen kennen nog dagvisserij. Onze vis gaat onmiddellijk na de vangst op ijs en is enkele dagen oud bij het bereiken van de afslag. Maar de kwaliteit is uitstekend, je zou kun nen spreken van 'ijsverse' vis. Het Griekse menu van de maand, dat verder nog bestaat uit een ei- citroensoep van lamsvlees en no tengebakjes uit Kreta met verse vijgen, schrijft zeebaars voor. Ge- lukkig staat het de kok vrij te vari eren en chef-kok A Scheermeyer had gekozen voor roodbaars. Roodbaars is overal in de vishan del te koop. Het is geen goedkope maar wel een lekkere vis met ste vig visvlees dat goed te verwerken is. De bereiding is eenvoudig en laat de eigen smaak van de vis in- ROOI)BAARS MET TOMATEN Ingrediënten 750 gram roodbaarsfllet, 1 thee lepel fijngehakte oregano, I eet lepel citroensap, 3 in plakken ge sneden uien, 6 eetlepels olijfolie, 4 rijpe tomaten, geschild en ont pit, 2 eetlepels fijngehakte peter selie, 4 schijven citroen, wal bloem. bereiding: Verdeel de visfilet in vier porties. Wrijf ze in met zout en peper. Wentel ze goed door de bloem. Overtollige bloem afkloppen en de vis in de hete olie goudbruin bak ken. De vis in een matige oven warm houden. In de pan de uirin gen goudbruin bakken. Oregano, citroensap, peterselie en stukjes tomaat erdoor roeren, verwarmen en op vier borden scheppen. De vis hierop leggen en gameren met citroen. Wie 'Hongarije' zegt, denkt 'puszta'. Letterlijk betekent dit woord: woest, leeg land. en ooit besloeg dit het grootste deel van de Hongaarse laagvlakte. Hier voelden hel in de negende eeuw uit de steppen achter de Oeral gekomen ruitervolk van de Magyaren en hun paarden zich thuis. Het grootste deel van het land is nu in cultuur gebracht, er groeien maïs en zonnebloemen. Maar er zijn nog gedeelten, nu als Nationale Parken j beschermde gebieden, waar vele zeldzame planten en dieren, zoals vogels bij de kleine moerassen, in vrede kunnen gedijen I De grootste is de Hortobagv -puszta. in het i oosten van het land. 250.000 hectaren wijd. 's Zomers zo heet. dat er luchtspiegelingen voorkomen, 's winters bitter koud. Land I van een oude herderscultuur, ingedeeld in strikte hiërarchie: bovenaan de csikos. de paardenherders. daaronder de gulyé. de j koeherder van de prachtige runderen met hun breed gespreide, elegant gebogen ho rens, dan de herder van de Karpathenscha- pen met hun als kurketrekkers gedraaide horens, en ten slotte de varkens-en gan zenhoeder. Calvijn I Aan de oostelijke rand ligt Debrecen, een wijd gebouwde stad, groot geworden als marktplaats voor het puszta-vee. ..Het Ro- i me van het Calvinisme wordt deze stad genoemd, waar de 'Zwitserse religie', zoals I men zei, al vroeg vaste voet kreeg. In 1538 werd hier het Reformatorische Collegium I opgericht, dat uitgroeide tot belanpiik we tenschappelijk centrum, en nog altijd be staat. met een prachtige en zeer rijke biblio theek. Als men in Nederland een excuus wil vin- I den voor onze armzalige keukencultuur, i onze benepen schuldgevoelens en gehr, )fc aan 'gusto voor het goede leven, wordt er al I gauw geroepen: ..Schuld van het Calvinis me!". Maar Calvijn hield van een goede ta fel, was een uitstekend wijnkenner, zoals tijdgenoten die bij hem te gast waren in Ge- nève bevestigen. En één van de grootste Nederlandse Calvi nisten, Abraham Kuyper. heeft eens ge schreven: „Bij den chocoladeketel en de water- en melkkaraf kweekt ge geen ge slacht van kloeke calvinisten (nij hield van een royaal glas wijn). Niet Calvijn dus, maar onze eigen mentaliteit staat ons in de weg en w e gebruiken Calvijn als alibi. Dat blijkt ook in Debrecen, de Calvinisti sche burcht, die zich kan beroemen op een kostelijke en royale eigen keuken, op voor treffelijke koks en burgers die ervan weten te genieten. Os aan 't spit De Debrecen er keuken met vele specialitei ten, heeft verschillende invloeden onder gaan. De n.3hi|hrid van dB pus/tj met zijn voortreffelijk vlees, de keukencultuur van Transsylvanië. die zich aan het vorstenhof ontwikkelde, en de eoede boerenkeuken van het Haidoeken land ten noorden van de stad. Bij grote volksfeesten werd er in Debrecen een malse jonge os aan het spit ■blldtlH, gelardeerd met repen spek. in zijn buik een ree, daarin een speenvarkentje. en daarin een flinke kip. Boven het smeulende open vuur werd de os zorgvuldig gedraaid, elk half uur een kwart slag Lén bejaarde kok in Debrecen, józsef Kölbi. verstaat de kunst nog en hopelijk geeft hij die door aan de jongeren. Uit de fijne Transsytvaanse keuken komen de koolrolletjes, bereid van in zijn geheel ingelegde zuurkool. De grote bladeren wor den gevuld met gehakt, rijst, kummel en paprika, zout en peper en in een stoofpan gelegd op een laagje «•sneden zuurkool met uitgebakken spekblokjes, uitjes en paprika, boven op kleine, pikante Debrecc- ner worstjes en gaarstoven, vóór het opdie- neri wat zure room erovcT druppelen en met dille bestrooien. Een Debrecener specialiteit is ook een tra ditionele soep: in stukjes gesneden ham schijf, runderschenkel en kip met soep groenten. aardappelen, paddestoelen en sperziebonen in reuzel aanzetten en met water gaarkoken, en in ovenvaste kommen onder een dekseltje van fijn gistdeee met ei eren in de oven zetten tot het dekseltje bruin en krokant is. Men kan het ook krijgen in Nederlandse luxe-restaurants, zij het lang met zo lekker als in Debrecen. Een andere keer meer over de puszta. WINA BONN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9