'Confederatie mogelijk' Buitenland VN zetten nieuw Joegoslavië buiten Tropische storm geselt Filipijnen 'Gij zult niet speculeren op de beurs' Russische premier bijt van zich af Italianen verzetten zich fel tegen bezuinigingen WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1992 UP1 Umtod Prm In Secretaresse wilde Bush vermoorden denver Een 33-jarige geestelijk verwarde secretaresse heeft ge probeerd de Amerikaanse president George Bush neer te schie ten. De vrouw werd maandag aangehouden. Zij had zich op 15 september met een revolver onder haar kleren tussen een me nigte gemengd, die in Denver op Bush wachtte. Vlak voor de au to met Bush langs kwam, vroeg een oudere man haar hoe laat het was. Terwijl ze haar horloge uit haar broekzak haalde, reed de presidentiële auto voorbij. Van schieten kwam toen niets 'Onafhankelijkheid Tibet uitgesloten' Peking Tibet is onlosmakelijk deel van China. Dat zegt de Chi nese regering in een gisteren gepubliceerd rapport over het door China bezette land. Peking is bereid tot onderhandelingen met de Dalai Lama, de geestelijke leider van Tibet, maar zal niet de geringste concessie doen, aldus het rapport. Ha vel wil president Tsjechië worden praag» De voormalige president van Tsjecho-Slowakije Havel is bereid president te worden van de nieuwe onafhankelijke repu bliek Tsjechië. In 1993 wordt Tsjecho-Slowakije opgesplitst in Tsjechië en Slowakije. Havel zal zich kandidaat stellen op voor waarde dat de nieuwe Tsjechische grondwet de president uit voerende machten verleent. „Ik wil geen kransen leggende pre sident zijn." 'Geen olie voor Britten bij Malvinas' buneos aires» Argentinië zal niet toestaan dat Britse bedrijven naar olie zoeken bij de betwiste Falkland-eilanden. Dat heeft de Argentijnse regering gisteren aan de regering in Londen laten weten. De Britse Falklands, door Argentinië Malvinas genoemd, zijn al meer dan een eeuw twistpunt tussen beide landen. Rusland wil sneller weg uit Duitsland moskou De Russische regering wil haar troepen in het voor malige Oost-Duitsland sneller terugtrekken. Het voornemen is met name ingegeven door de hoge kosten die aan een langer verblijf zijn verbonden. Moskou heeft eerder gezegd zijn troepen voor het einde van 1994 terug te trekken. 'Parlementariërs Brazilië omgekocht' Rio de Janeiro» Talrijke Braziliaanse parlementsleden zijn omge kocht om de van corruptie beschuldigde president Collor de Mello van de ondergang te redden. Een kleine week voor het parlementsdebat waarin over het aanblijven van Collor wordt beslist, zou de regering zeker 248 van de 503 afgevaardigden ge zamenlijk bijna 7 miljard gulden hebben gegeven. Het geld zou bestemd zijn voor projecten in hun kiesdistricten. Honecker 12 november voor gerecht berlun Het proces tegen Erich Honecker, de oud-leider van de DDR, begint 12 november. Dat heeft fiet ministerie van justitie in Berlijn gisteren bekendgemaakt. Honecker is formeel in staat van beschuldiging gesteld voor 49 gevallen van doodslag en 25 pogingen daartoe. Honecker gaf als regeringsleider opdracht mensen die over de Berlijnse Muur naar het toenmalige West- Duitsland wilden vluchten, neer te schieten. FMLN wil politieke partij worden san Salvador De Salvadoraanse verzetsbeweging FLMN wil een politieke partij worden. Gisteren is daartoe begonnen met het verzamelen van handtekeningen. In totaal zijn drieduizend handtekeningen nodig. De linkse FMLN wil in maart 1994 deel nemen aan de algemene verkiezingen. Op 16 januari kwam zij een bestand overeen met de regering. Daarmee kwam een einde aan 12 jaar burgeroorlog. Celstraf voor aanvallen op asielzoekers berlun» Vier Duitsers zijn gisteren veroordeeld tot gevangenis straffen voor aanvallen op Nigerianen in Brandenburg (voorma lige Oost-Duitsland). Een rechtbank in Potsdam veroordeelde een 21-jarige jongen tot 6,5 jaar cel voor poging tot doodslag. De andere drie, 20 en 21 jaar oud, kregen straffen van 2,5 en 3,5 jaar. Peru vraagt uitlevering ex-president lima» De procureur-generaal van Peru heeft Colombia gisteren de uitlevering gevraagd van de Peruaanse oud-president Alan Garcia. Garcia is in juni naar Colombia gevlucht. Hij kreeg daar politiek asiel. De ex-president wordt beschuldigd van ongeoor loofde zelfverrijking. Garcia heeft buitenlandse bankrekeningen waarvoor hij geen verklaring kan geven. Ook zou hij de hand hebben gehad in corruptie onder Peruaanse ambtenaren. Garcia was president van 1985 tot 1990. VS willen onderzoek naar oorlogsmisdaden new york hans de bruun correspondent De internationale gemeenschap erkent de federatie van Servië en Montenegro niet als de rechtmatige opvolger van Joe goslavië. De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties zette gisteravond het restant van Joegoslavië buiten de deur door met zeer grote meerder heid een resolutie van de Veilig heidsraad aan te nemen. De Verenigde Staten vroegen gisteren een onderzoek naar oorlogsmisdaden die door Ser vië en het Joegoslavische leger ONA) tegen de bevolking van Bosnië-Hercegovina zouden zijn gepleegd. De VS, die de VN een dik rapport met schendin gen van de mensenrechten en het oorlogsrecht aanboden, wil len de instelling van een oor logstribunaal. De VS wijzen in het rapport onder meer op het nodeloos bombarderen van burgerdoelen en ziekenhuizen en op de con centratiekampen waarin dui zenden tegenstanders van Ser vië worden vastgehouden en uitgehongerd. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) steunt de instelling van een ge rechtshof. Van den Broek pleitte voor een vliegverbod boven Bosnië. Hij vroeg om een VN-resolutie, en vindt dat eventueel actie te gen Servië moet worden onder nomen om de bombardemen ten op Bosnië te stoppen. AWACS-verkenningsvliegtuigen van de NAVO zouden kunnen worden ingezet om het vliegver bod boven Bosnië te controle ren. Maar Van den Broek ge looft niet dat de NAVO-landen nu al bereid zijn gevechtsvlieg tuigen in te zetten om het ver bod desnoods met geweld af te dwingen. Premier Milan Panié van de Joegoslavische federatie zei gis teren meteen opnieuw het VN- lidmaatschap te zullen aanvra gen, net als de ex-Joegoslavi- sche republieken Kroatië. Slove nië en Bosnië dat hebben ge daan. Maar zo'n verzoek zal nu zeker in de Veiligheidsraad op een veto van Groót-Brittannië, de VS en Frankrijk stuiten. Pa-' nié vroeg de VN meer vrede stroepen naar Bosnië te sturen. Hij zei geen enkele aanspraak op Bosnisch grondgebied te maken. Nigerese leger dreigt gegijzelde Toearegs te doden Het Nigerese leger heeft ge dreigd gegijzelde Toearegs te doden als gewapende rebellen van dit Berbervolk niet voor morgen hun wapens hebben neergelegd. Bovendien eist het leger de vrijlating van enkele door de Toearegs gevangen ge nomen soldaten. Volgens het Nigerese persbureau is het ul timatum zonder instemming van de autoriteiten en de leger top ingesteld. De staatsradio meldde wel dat onder de regeringstroepen in het noordelijke Agadez on rust is ontstaan. „Sommige sol daten die de daden van de Toeareg-rebellen moe zijn, wil len tot militaire actie over gaan", aldus de radio. De staf chef van het leger zou met de ontevreden soldaten in gesprek zijn om hen ertoe te zetten hun eisen te laten vallen. Toekomstig verband tussen Israël Jordanië en Palestina Grieken heffen embargo tegen Macedonië op Premier Rabin heeft gisteren opnieuw voor opschudding gezorgd. Volgens de Israëlische eerste minister valt er in de toekomst best te praten over een gezamenlijke staat van Israëli's, Jordaniërs en Palestijnen. Daarmee gaat Ra bin lijnrecht in tegen de Israëlische publieke opinie, waarin zelfs autonomie voor de Palestijnen nauwelijks bespreekbaar is. Eerder schokte de in juni gekozen rege ringsleider de bevolking door te zeggen dat de Golan- hoogvlakte aan Syrië kan worden teruggeven. jeruzalem» afp-ap „Ik hecht veel belang aan een overgangsperiode en aan tus sentijdse overeenkomsten met de Palestijnen. Maar ik sluit de mogelijkheid niet uit van een verbond met degenen die Is- raëls veiligheid willen garande ren en het recht zich te kunnen ontwikkelen binnen het kader van een confederatie of een fe deratie tussen ons, de Palestij nen en Jordanië," aldus Rabin. Hij deed zijn uitspraken over de overigens niet nader omschre ven confederatie voor de ge meenschappelijke parlements commissie voor defensie en buitenlandse zaken De overgangsperiode voor de bezette gebieden zou vijf jaar duren. De voorwaarden hierover moeten in een defini tief statuut over de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook worden vastgelegd. De vorm van autonomie is onderwerp van discussie in de bilaterale onderhandelingen tussen Israël en de Palestijnen in Washing ton. Faisal Husseini, de belangrijk ste Palestijnse nationalist in de bezette gebieden, had eerder gezegd dat „de Palestijnse staat slechts een tussenstap zal zijn van minder dan een decennium voor de totstandkoming van een confederatie tussen Jorda nië. Palestina en Israël. Syrië heeft gisteren hel door Israël naar buiten gebracht op timisme over de onderhande lingen in de Amerikaanse hoofdstad getemperd. Israël heeft verzonnen dat er hoop be staat op een doorbraak in het vredesoverleg met Syrië, zo meldde de officiële Syrische pers. Israël zou de Arabieren die bij het vredesproces voor het Midden-Oosten zijn betrokken uit elkaar willen spelen en echte onderhandelingen willen uit stellen tot na de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Rabin zei maandag juist dat hij sneller dan hij aanvankelijk had gedacht, een vredesregeling met Syrië hoopte te sluiten. Ra bin zei dat een dergelijke rege ling al binnen een half jaar rond zou kunnen zijn. Volgens de Sy rische krant Tishrin heeft de Is raëlische regering het verhaal van de snelle doorbraak uit haar duim gezogen. baguio Het noorden van de Filipijnen wordt sinds begin deze week geteisterd door de zware tropische storm Ted. Tot dusver heeft het natuurgeweld drie mensenlevens geëist De storm, die gepaard gaat met hevige regen, heeft bij de vulkaan Pinatubo nieuwe modderstromen ip gang gezet In Baquio, op ruim 200 kilometer ten noorden van de hoofdstad Manila, werden zelfs grote gebouwen verwoest. Daar vielen ook de drie doden. foto reuter ramondacawi ten. De Griekse regering heeft giste ren aangekondigd dat het em bargo op de leverantie van olie aan de voormalige loegoslavi sche republiek Macedonië zal opheffen. De blokkade bracht grote schade toe aan de Mace donische economie. Athene verzet zich fel tegen de onafhankelijkheid van Mace donië onder deze naam. die volgens de Grieken zuiver Grieks is. Griekenland wist lot dusver de erkenning van de 'Re publiek van Skopje' door de Eu ropese Gemeenschap tegen te houden. De twee voorzitters van de Joegoslavië-conferentie. Lord Owen en Cyrus Vance, vlogen gisteren naar Athene voor over leg met de Griekse premier Mitsotakis. Volgens een Griekse regeringswoordvoerder gaat het gesprek vooral over de oorlog in Hosnir. niMV I ook do iMMtto Macedonië ter sprake komen. Het olie-embargo ging in ja nuari in. Dat gebeurde nadat Kroatië en Bosnië door de EG waren erkend en Maeedonie 'Brussel' nadrukkelijk vroeg om erkenning. Volgens de regering in Skopje heeft de blokkade voor een slordige 200 miljoen gulden schade toegebracht aan de landbouw en industrie in Macedonië. Ross Perot: Terugtrekken was fout gj new vork kans p€ bruun 9 correspondent Ross H. Perot vindt dat hij in juli 'een grote lout hatfl p DB Ml door zich terug te trekken uit de race om het Amerikaanse presi dentschap. De Texaanse miljar dair. die ondanks zijn terugtre den nog steeds kan rekenen op de stem van zo'n 15 procent van de Amerikanen, zei dat gis teren voor de Amerikaanse tv. Maar Perot wilde niet zeggen of hij rich iilsnog kandidaat /id stellen. Perot trok zich medio juli, tij dens de conventie van de De mocratische Partij, terug uit de race. Zijn aanhang stond toen in de opiniepeilingen op 30 pro cent. Maar Perot zag hoe goed Clinton het deed op de conven tie en meende dat de I >rm<.< n ten zijn boodschap van veran dering zeker zo goed voor het voetlicht zouden brengen. De laatste weken heeft Perot echter zijn ontevredenheid uitgespro ken over de economische pro gramma's van beide kandida- Roomskatholieke Catechismus aangepast aan 'moderne tijd' rome eelco van der linden correspondent Het Vaticaan zal rond de kerst een nieuwe Roomskatholieke Catechismus presente ren. De nieuwe tekst is inmiddels uitge lekt. De invloed van de 'moderne tijd' op het document is duidelijk: belastingont duiking en het aannemen van smeergeld staan te boek als zeer ernstige zonde, ter wijl zelfmoord, euthanasie, homofilie, prostitutie en masturbatie aanzienlijk zijn gedaald op de zondeniijst. Aan de nieuwe Catechismus is zes jaar ge werkt door een commissie van kardinalen en bisschoppen. De Catechismus vormt een overzicht van de belangrijkste beginselen van de roomskatholieke leer, die als begin punt de Tien Geboden heeft. De vier boe ken van in totaal 427 bladzijden vervangen de oude Catechismus, die aan het begin van deze eeuw werd opgesteld tijdens het pontificaat van Pius X. Het gebod 'Gij zult niet stelen' is in de nieu we Catechismus aanzienlijk aangepast. Be talen of aannemen van smeergeld, specule ren op de beurs, belastingontduiking en misbruik maken van overheidsgelden wor den beschouwd als een ernstige zonde. Ze lijken vooral te zijn toegesneden op de Itali aanse werkelijkheid. Opmerkelijk is de interpretatie van het vijf de gebod 'Gij zult niet doden'. In de Cate chismus van Pius X staat zelfmoord gelijk aan moord omdat 'alleen God beschikt over het leven'. Degene die zich van het leven berooft, kan niet meer biechten en dus ook niet ontkomen aan het vagevuur. In de nieuwe Catechismus is zelfmoord nog steeds een belediging van God, maar de schuld neemt aanmerkelijk af als de daad wordt gepleegd door personen met ernstige psychische en fysieke problemen. 'God zal ook hen de weg wijzen naar de redding', al dus de nieuwe tekst. Euthanasie wordt nog steeds scherp veroor deeld, maar ook hier is sprake van een mil dere opstelling van de kerk. De weigering van een zwaar zieke patiënt om medisch te worden behandeld, wordt geaccepteerd. De zogenaamde 'actieve euthanasie' blijft, net als abortus, taboe. Ook op het gebied van de eerbaarheid en de persoonlijke moraal toont de kerk zich milder. Masturbatie geldt nog steeds als 'ernstig afwijkend gedrag, maar men moet bij het morele oordeel rekening houden met onvolwassenheid op het gebied van de genegenheid en de invloed van sociale en psychische factoren'. Prostitutie geldt als zonde, maar als sprake is van extreme armoede of dwang, moet het oordeel worden bijgesteld. Ook homofielen kunnen ontkomen aan het vagevuur, mits zij 'niet praktiseren'. Ze moeten worden be handeld met 'respect en begrip, en onjuiste discriminatie dient te worden voorkomen'. Een opstelling die iets vriendelijker is dan die van kardinaal Ratzinger (na de paus de hoogste autoriteit in het Vaticaan op het ge bied van de ethiek), die onlangs nog be toogde dat homofielen in bepaalde gevallen moeten worden gediscrimineerd. 'Regering moet drastisch bezuinigen Na de door premier Amato aan gekondigde bezuinigingsopera tie van 122 miljard gulden, is de sociale onrust in Italië sterk toe genomen. Gisteren waren in Florence 100.000 mensen op de been om te protesteren tegen het regeringsbeleid. Bruno Trentin, de belangrijkste vak bondsleider, werd bekogeld vanwege zijn lankmoedige op stelling tegenover de bezuini gingsplannen. Veel werknemers kunnen het niet verkroppen dat ze na het sociale akkoord van 31 juli nu opnieuw moeten 'bloeden'. Vooral de nieuwe maatregel dat elk gezin met een bruto jaarin komen hoger dan 52.000 gulden een groot aantal medische han delingen en medicijnen zelf moet betalen, wekt beroering. Amato's bezuinigingsoperatie moet net verloren gegane ver trouwen van de Europese part ners in Italië terugwinnen en de lire zuurstof geven. Bruno Trentin, de belangrijkste vakbondsleider, spreekt de menigte toe. Omstanders schermen hem af met kranten omdat de demonstranten hem bekogelen met aardappels, eieren en tomaten. foto «i/ter moskou hans gelfunsi correspondent Ruslands waarnemend premier Jegor Gaidar koos gisteren voor een frontale aanval op zijn vele tegenstanders in het parlement. „I>e regering moet drastisch be zuinigen en de controle op de overheidsuitgaven versterken. Gebeurt dat niet. dan is de tota le ineenstorting van ons finan- cieel-economische systeem on vermijdelijk", aldus Gaidar bij de opening van het nieuwe par lementaire jaar. Gaidar zei dat Ruslands eco nomie in een vrije val is geraakt doordat de regering heeft toege geven aan druk van industriële leiders. Hij doelde daarbij op extra uitgaven voor noodli|den- de bedrijven en staatsboerderij en De totale schuld van bedrij ven aan de staat is daarmee op ■BÉOpen tot 900 miljard roebel, aldus Gaidar. Zijn waarschuwing maakte niet al teveel indruk. Sergej Ba- boerin, leider van het conserva tief-nationalistische blok Jedin- stvo (Eenheid) herhaalde in de wandelgangen nog eens dat de enige remedie tegen economi sche rampspoed het ontslag van „udar en /i|!1 mA| is Dli eis zal de komende dagen zeker worden gesteld, aldus Baboerin. De centrum-partijen in het parlement steunen die eis niet onenliik. Maar het machtige co- MiWiloi taps i into eist \m-i wijziging van de hezuinigings- nolitick en 'aanvulling' van het kabinet met zogenaamde 'prak tijkmensen'. Ook binnen het kabinet zelf maken de tegenstanders van Gaidar zich sterk. Industriemi- nister Titkin heeft volgens het persbureau Tass in een intem memorandum aangedrongen op forse steun voor de noodlij dende defensie-industrie. Gai dar zei in zijn rede tot het parle ment dat juist op de defensie uitgaven moet worden bezui nigd. Ferder dit jaar heeft het kabinet onder conservatieve druk al btooM de dpMÉ voor de defensie-industrie met 10 procent te verhogen. Roebel in vrije val MOSKOU» rs I>e roebel Is gisteren op een historisch dieptepunt aanbe land: 241 roebel voor een Ame rikaanse dollar. De Inflatie in Rusland bedraagt Inmiddels 1.000 procent- Het vertrouwen In politiek en economie ver dwijnt snel. Valutahandelaren in Moskou spraken van 'Zwar te Dinsdag* toen ze de roebel zagen vallen van 205,5 roebel per dollar naar de huldlgr koers. Ze wijten de koersval aan de verdubbeling van de prijzen die vorig Jng Is getreden. Naar verwachting zal de In dustriële produktie In 1992 met 20 procent dalen. On danks de loonsverhogingen zi|n de reële Inkomens ge daald. Volgens officiële djfera leven 13 miljoen Russen onder de armoedegrens.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7